Basescu, la intalnirea cu FMI: Nu voi trimite scrisoarea Parlamentului daca va fi afectat fondul de pensii

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 mai 2012, 11:30 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a declarat, duminica, ca nu va trimite scrisoarea de intentie cu Fondul Monetar International catre Parlament, daca nu va fi respectat principiul neafectarii deficitelor structurale ale fondului de asigurari de sanatate si ale fondului de pensii, potrivit Agerpres.

"Sunteti aproape de terminarea misiunii, dupa cum am inteles. Si as vrea sa stiu cum arata imaginea de ansamblu acum. In orice caz, asa cum am discutat cu ministrul de Finante, elementul cheie legat de platile pe care trebuie sa le faceti in perioada urmatoare trebuie sa ramana la stadiul de a nu afecta deficitele structurale ale fondului de asigurari de sanatate si ale fondului de pensii. Este elementul esential din punctul meu de vedere. Nu voi trimite scrisoarea Parlamentului daca acest principiu nu va fi respectat. In alte domenii, asa cum am inteles, nu avem prea multe progrese in reformarea intreprinderilor de stat, dar programul a fost renegociat in ultimele zile. Sa speram ca vom avea succes in perioada urmatoare", a declarat Basescu, in debutul intrevederii cu delegatia comuna a FMI, BM si CE.

Presedintele Traian Basescu a primit, duminica, la Palatul Cotroceni, delegatia comuna a Fondului Monetar International, Comisiei Europene si Bancii Mondiale, informeaza Administratia Prezidentiala. La intalnirea cu delegatia FMI, BM, CE au fost prezenti si ministrul desemnat al Finantelor, Florin Georgescu, secretarul de stat la MFP Gheorghe Gherghina, reprezentatul Romaniei la FMI, Mihai Tanasescu, si Adriana Marinescu, din partea BNR.

Seful statului a mai avut o intalnire cu delegatia FMI, BM si CE pe 26 aprilie, prilej cu care s-a discutat si despre perspectiva cresterii salariilor in sectorul public.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3438 vizualizari

  • -12 (18 voturi)    
    Asa Traiane ! (Duminică, 6 mai 2012, 11:36)

    Trompeta USL [anonim]

    Blocheaza matale maririle salarii si restituirile de
    pensii furate...ca sa inteleaga Poporul cine e de
    vina si sa bage DA ul in urna cand o fi sa te atarnam (suspendam) ...de-un copac
    • 0 (4 voturi)    
      ... (Duminică, 6 mai 2012, 14:32)

      Anca [anonim] i-a raspuns lui Trompeta USL

      Sincer, intelegi ceva din ce se intampla in jurul tau ??????? Mi-e mila, patetic ....
    • 0 (2 voturi)    
      E mancat (Duminică, 6 mai 2012, 15:56)

      SS PDL [anonim] i-a raspuns lui Trompeta USL

      e doar joc de imagine, nu se va opune, ca e mancat :)
  • +13 (23 voturi)    
    Ups! USL tocmai isi bagase cizmele in deficit! (Duminică, 6 mai 2012, 12:10)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Bravo Basescu! Nu o sa lasam comunistii sa ne devalizeze cum au facut-o in 2008, cand au lasat tara fara 12 miliarde de euro!
    Adica ne-am fortat timp de trei ani sa tinem in frau deficitul tarii si acum vine USL sa arunce cu bani in populatie de disperare.
    Guvernul Ponta a inceput catastrofal si de acum incolo, orice ar face, va fi privit doar negativ, dezamagirea fiind proportionala cu asteptarile. Comparatia care se face constant intre guvernul MRU si guvernul Ponta este in favoarea primului pentru tot mai muti romani.
    USL cred ca a suferit cea mai severa prabusire in sondaje pe care un partid sau alianta l-a avut pe scena romaneasca vreodata. Cred ca se invart acum pe la 40%, dezamagirea fiind uriasa.
    USL se duce la vale, iar toboganul e dat cu ulei...
    • +6 (10 voturi)    
      Competitivitate (Duminică, 6 mai 2012, 14:09)

      exceptional [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Exceptional
    • -1 (3 voturi)    
      sunteti disperati, si aveti de ce! (Duminică, 6 mai 2012, 16:47)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      pedeleul vostru e injurat de tot mai multa lume, si stai sa vezi ce-o sa fie cand incep uslasii sa dea pe goarna afacerile voastre murdare, facute in timp ce le scadeati oamenilor nivelul de trai! probabil ca vom asista la linsaje publice de activisti pedele.
  • -6 (18 voturi)    
    aha (Duminică, 6 mai 2012, 12:15)

    Mazeta [utilizator]

    Brusc, pe Basescu au inceput sa-l preocupe pensionarii. E clar, omul simte ca nu mai are mult pana la pensie.
    • +12 (14 voturi)    
      Ba (Duminică, 6 mai 2012, 14:03)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Ba baiatule ba , e limpede mah..ca un cristal esti , te vedem pe forumuri tu si cu inca un Pontac pe aici , stati si injurati la basescu si pdl pe forumuri de mama mama, dar totusi , crezi ca intelegi mai bine decat altii ce e in sistemul nostru de stat? Nu de alta dar ca om ce sunt si trecut prin multe ce sunt! si inca tanar ce sunt ! Pot sa apreciez un lucru ! Basescu Este acolo pentru ca a meritat ! indiferent ca inghiti sau nu treaba asta el e acolo ! ai nteles ? eu lucrez intr-un domeniu care are nevoie de autostrazi si nu vreau sa laud dar adevarul e adevar in ultimii ani Basescu & PDL au facut niste kilometri buni de autostrada ! in zone de care era nevoie de o autostrada ! si avem si drumuri la nivel european mari si late. Dar acum stiu ca tu esti probabil vreun pusti de 12 ani care critica pe vreun forum fara niciun fel de discernamant. Hai intai fa asa angajeaza-te dar undeva fara pile fara caterinci proaste si dupa vino si comenteaza. Plus as mai avea o sugestie ptr Hotnews. Fratilor daca astia isi mai fac cont la voi ptr comentat stupid pe forumuri. Dati-le un test inainte sa-si faca contul , un test din economie politica cultura general chestii d-astea minore de BACALAUREAT! si sa vedem cati trec testul ca sa-si faca cont, nu de alta dar prea multi tantalai neavizati isi dau cu parerea pe aceste forumuri .
      • +1 (3 voturi)    
        Ba (Duminică, 6 mai 2012, 16:48)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        tu esti un postac de la OTPDL care n-a muncit in viata lui nimic, pentru ca postarea pe net nu se cheama munca, nefericitule! ciocu mic, urmeaza rasplata, si va fi urata de tot, poti sa stii !
        • -1 (3 voturi)    
          Da.. (Duminică, 6 mai 2012, 17:42)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui clujean

          Cumva nu ai invatat sa citesti sau sa descifrezi literele atasate care formeaza un cuvant ? pentru ca eu nu am PRECIZAT ca munca e postarea pe forum.
    • +2 (4 voturi)    
      Ti-am dat un plus (Duminică, 6 mai 2012, 14:14)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ca sa te faci de ras, asa cum face si USL.
    • 0 (0 voturi)    
      Glumesti? Cu banii din diverse conturi de prin (Duminică, 6 mai 2012, 16:43)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      off-shore-uri ce-o sa faca? Crezi ca-i doneaza unei fundatii de binefacere? Nu-i doresc decat atat de mult bine cat bine doreste si face dumnealui in folosul acestei natii.
  • -3 (9 voturi)    
    Guvern surogat, sluga FMI ? (Duminică, 6 mai 2012, 12:34)

    unfostfan [anonim]

    John Perkins:
    "Noi [Statele Unite] am construit cel mai mare imperiu din istoria lumii prin manipulare economica, inselaciune, frauda ... Noi folosim Banca Mondiala, FMI, ca instrumente de colonizare ...Noi am impovarat alte tari cu datorii insurmontabile ... am creat guverne surogat care doar in aparenta reprezinta popoarele lor dar de fapt sunt slugile noastre ...
    Statele Unite folosesc globalizarea pentru a insela tarile sarace de trilioane de dolari ... Faptul ca Statele Unite, mai putin de 5% din populatia globului, consuma 25% din resurse lumii iar jumatate din populatia lumii se confrunta cu foametea sau saracia, reprezinta o consecinta a acestui capitalism de prada ... Banca Mondiala nu este realmente o banca mondiala si nici FMI sora acesteia ... "
    ["We’ve built the largest empire in the history of the world ... ... through economic manipulation, through cheating, through fraud ... We turned the World Bank, the IMF... into colonizing tools. We ... burdened other countries with unmanageable debts ... we created surrogate governments that appeared to represent their people but in reality were our servants ... the U.S. Uses Globalization to Cheat Poor Countries Out of Trillions ... The fact that less than 5 percent of the world's population lives in the United States and consumes more than 25 percent of its resources while about half the rest of the world are either starving or threatened with starvation is a terrible indictment against this ... predatory capitalism. "]
    ["World Bank is not really a world bank at all; it is, rather a U. S. bank. Ditto, its closest sibling, the IMF ... "]

    In:

    http://www.amazon.com/Confessions-Economic-Hit-John-Perkins/dp/0452287081/ref=pd_sim_b_2

    http://www.democracynow.org/2004/11/9/confessions_of_an_economic_hit_man

    http://www.negotiations.com/questions/IMF-World-Bank-corruption/
    • +1 (1 vot)    
      !!! ??? ... (Duminică, 6 mai 2012, 16:38)

      utug [anonim] i-a raspuns lui unfostfan

      Banca Mondiala impreuna cu BERD, ca sa ne "ajute" sa privatizam BCR au cumparat 25% din actiuni cu pretul de 222 MILIOANE de dolari . La privatizarea BCR, Banca Mondiala si BERD au plecat cu 1,55 MILIARDE Euro, un castig de 10 ori mai mare decat suma investita. In astfel de cazuri actiunile se rascumpara pentru a le revinde unui investitor strategic si se acorda un profit rezonabil de pana la 15%.
      De ce au plecat cu o suma de peste 10 ori mai mare tipica pentru un joc piramidal ? In Comisia de privatizare au fost si domnii Vladescu si Isarescu. De ce nu ii intreaba nimeni ?. Dupa ce am platit acest Caritas bancherilor care venisera sa ne ajute, restul banilor s-au dus pe datoriile Bancorex preluata de BCR cu datorii cu tot. S-au platit evident si comisioane. Sa nu omit: singurul in castig a fost dl Danila, fostul Sef al BCR, cel mai bogat bancher din Romania - 25 milioane Euro. Coleg la BNR cu Dl Florin Georgescu.

      BCR - un adevarat Caritas pentru BERD si IFC (Banca Mondiala)
      http://www.adevarul.ro/financiar/BCR-adevarat-Caritas-BERD-IFC_0_56396339.html

      Exclusiv ZF - Nicolae Danila, cel mai bogat bancher roman: 25 mil. euro
      http://www.zf.ro/eveniment/exclusiv-zf-nicolae-danila-cel-mai-bogat-bancher-roman-25-mil-euro-5093491/
      • 0 (0 voturi)    
        ?! (Duminică, 6 mai 2012, 17:56)

        *|* [anonim] i-a raspuns lui utug

        "De ce nu ii intreaba nimeni ? " ?
        ~~~~~~
        De ce nu intreaba chiar dl Basescu ? Poate nu se pricepe ? Ciudat ! Tare Ciudat !
  • +6 (8 voturi)    
    FMI et & (Duminică, 6 mai 2012, 12:51)

    solar [utilizator]

    Sa-mi explice si mie cineva de ce FMI et& face un joc dublu? La intelegerile soldate cu intalnirea Presedintelui Romaniei din 26 aprilie stabilesc (sper ca in deplina cunostinta de cauza analitica a tuturor posibilitatilor financiare ale tarii) una , iar acum se poate si altfel? De unde pana unde? Ceva nu este in deplina regula!!! Si mi se pare mie ca tocmai de aceea a si tinut Basescu sa se intalneasca cu ...formatia finantistilor mondiali. Ca sa le bata obrazul!! Asa ceva nu are deplina acoperire. logica si morala.
  • +11 (11 voturi)    
    Misiunea de serviciu (Duminică, 6 mai 2012, 12:54)

    marii economisti de la FMI [anonim]

    Ce v-am spus eu ca pe aia de la FMI ii doare in brisca daca USL-ul devalizeaza tara.Ei oricum suNt functionari platiti din leafa sa dea imprUmuturi si sa ia dupa aia dobanda.Nu prea cred ca-i intereseaza de unde si de la cine o sa scoata banii conducatorii mafioti ai unei tari inapoiate si aflate la coada hartii precum Romania.Sunt unii de la FMI care au aflat de pe google.maps in aViOn inainte de aterizare unde esTe Romania si cu ce se ocupa eA. Cat despre cine se afla la Guvernare urmeaza cate Un briefing scurt inainte de maZgaLirea unor hartii.
  • -2 (10 voturi)    
    povesti, aiurea, kk (Duminică, 6 mai 2012, 13:43)

    clujean [anonim]

    bani sunt, n-au decat sa sisteze "investitiile" pedeliste de-o inutilitate strigatoare la cer dar care costa de 3-4 ori pretul pietei!
    • 0 (0 voturi)    
      Debriefing (Duminică, 6 mai 2012, 14:26)

      adevarat [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Din pacate sunt adevarate. Am fost intr-un jet privat cu ei...
  • 0 (0 voturi)    
    cata ipocrizie... (Duminică, 6 mai 2012, 14:29)

    costica [anonim]

    Mai zielele trecute se batea in piept ca Romania isi permite "reintregirea salariilor"...
    Azi, are retineti DACA....
    NU l-am auzit pana acum niciodata pe Basescu la intalnirea cu FMI pe vremea raposatului Boc sa puna public problema "reformarii" " falimentarelor companii de stat, au lalait-o PDListii timp de 4 ani fara sa faca NIMIC decat PIERDERI URIASE !!!
    Azi, pe Traian Basescu l-a apucat grija ca NU s-au facut in 5 zile progrese in "reformarea" companiilor falimentare de stat!
    Pai, pe Boc l-ati intrebat sau pe MRU?!
    Ce-au facut ?!
    Ipocrizie ....
  • +1 (1 vot)    
    sa calculam (Duminică, 6 mai 2012, 14:39)

    mgh [anonim]

    Investitiile ce au cred deficit sunt? veniti cu date concrete cate s-au construit total aiurea sunt 10, 20, 50 astfel de obiective, au costat 2 milarde de euro? inainte de venirea pdl si dupa sa fcem o numarare:
    - cate erau deja incepute batuta palma pentru ele
    - cate erau deja ridicate
    - cate au fost incepute.
    Mare atentie pana prin 2009 cand Romania a beneficiat de bani calzi tara a fost condusa de pnl si psd.
    Maririle de salarii si pensii care nu pot fi acoperite in mod real economic de la Tariceanu au venit asta fiindca in acea vremea in tara veneau bani fierbinti si care odata cu aceasta criza mondiala au disparut inclusiv capsunarii si-au scazut dramatic sumele trimise.
  • 0 (0 voturi)    
    minciuni ! (Duminică, 6 mai 2012, 18:35)

    traian, nu cel de pe scari [anonim]

    taman v'am explicat.
    iar v'am ciuruit !

    hahahaha!
    ave caesar !
  • 0 (0 voturi)    
    face nazuri ca fata mare la maritis ! :P (Luni, 7 mai 2012, 9:52)

    Bogdan [anonim]

    Nu te mai oftica d-le presedinte, ca te faci de cacao! Politicile economice se fac de acum la Guvern nu la Cotroceni! Cu fitze d-astea riscati o suspendare, asa ca pe varfuri, da? :P Hai pa!