Aproape 500 de pensionari militari protesteaza in Piata Victoriei. La miting a venit si Victor Ponta. / Restrictii de circulatie pe Bulevardul Aviatorilor pana la ora 14:30

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 1 mai 2012, 12:32 Actualitate | Esenţial


Aproximativ 500 de pensionari militari protesteaza, marti, in Piata Victoriei, nemultumiti ca masurile luate de guvernanti i-au transformat in "asistati social".  Mitingul din Piata Victoriei este organizat de Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate si Consiliul National al Societatii Civile. Oamenii striga "Jos Basescu" si spun ca ii asteapta la protest pe toti cei nemultumiti de masurile luate de guvernanti in cazul bugetarilor, a pensionarilor, revolutionarilor, elevilor, studentilor si persoanelor cu dizabilitati, potrivit Mediafax. Protestatarilor din Piata Victoriei li s-a alaturat, la pranz, si premierul desemnat Victor Ponta.

Circulatia rutiera este restrictionata pana la ora 14:30, pe Bulevardul Aviatorilor, intre Piata Charles de Gaulle si Piata Victoriei, numai pe sensul de deplasare spre Piata Victoriei, pe bretelele din centrul Pietei Victoriei ce fac legatura intre Bulevardul Iancu de Hunedoara, strada Paris si Bulevardul Ion Mihalache. Pana la ridicarea restrictiilor, soferii pot circula pe rutele ocolitoare Calea Dorobantilor - Piata Charles de Gaulle - Bulevardul C. Prezan - Piata Arcul de Triumf - Bulevardul Maresal Averescu -Bulevardul Ion Mihalache - Piata Victoriei si Piata Arcul de Triumf - Piata Charles de Gaulle - Piata Dorobantilor - Calea Dorobantilor - Soseaua Stefan cel Mare.

Protestatarii spun ca guvernantii le-au luat oamnilor statutului si i-au transformat in asistati social. Acestia sunt nemultumiti si de schimbarile din sistemul de sanatate, din invatamant, din domeniul legislatiei muncii si legislatiei pensiilor.

Presedintele Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate, Mircea Dogaru, a anuntat ca vor fi trimise punctele de vedere ale Programului "Platformei Civice" atat la Guvern, cat si la Presedintie, Parlament si TVR.

Actiunea de protest este autorizata pana la ora 14:00, iar pana in prezent s-a desfasurat fara incidente.

Jandarmeria Capitalei asigura masurile de ordine in zona de desfasurare a protestului, dar si pe traseele care dus spre Piata Victoriei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3119 vizualizari

  • +31 (31 voturi)    
    uite acu (Marţi, 1 mai 2012, 12:46)

    Eu [anonim]

    astia vor sistem unic in lume si pensie si salariu daca se poate
    La munca, hai sictir
    • +9 (9 voturi)    
      Multi au fost, putini au ramas... (Marţi, 1 mai 2012, 15:01)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Eu

      Astia or fi cei carora le-a scazut pensia dupa reclaculare, ca prin vara trecuta erau cateva zeci de mii de nemultumiti, care, intre timp, au constatat ca Boc le-a facut un bine.

      Cine mai iese acum in strada, dupa ce s-au schimbat si doua guverne, este masa de manevra, sau carne de tun, deci cantitati neglijabile...
        #showComment()
  • +27 (27 voturi)    
    cinci sute (Marţi, 1 mai 2012, 12:49)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    de derbedei ceausisto-iliescisti au iesit ca sa se plimbe, aerul sa si-l mai schimbe. Iar michi maus, prim ministru desemnat, sef al guvernului imediat, protesteaza impotriva guvernului, culmea protestului.
    E de ris, daca n-ar fi de plins.
    • +17 (17 voturi)    
      Intreb: (Marţi, 1 mai 2012, 13:08)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Ponta a facut armata? A simti pe pielea lui atingerea apevistilor din Piata Victoriei?
        #showComment()
  • +23 (23 voturi)    
    pseudomilitar (Marţi, 1 mai 2012, 12:49)

    utcistuldeieri [anonim]

    Mircea Dogaru un comunist si activist de partid care a falsificat istoria si se crede profetul natiunii pe youtube. Un fel de Vadim Tudor al militarilor.
    Abonat la Realitatea si fan Al. I. Cuza.
    Oare pe vremea lui ar fi fost asa de revolutionar!?
  • +28 (28 voturi)    
    foarte tare (Marţi, 1 mai 2012, 12:50)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Cine ne compara cu o ţară sudamericană nu s-a înşelat prea tare: unde altundeva s-a văzut ca prim-ministrul unei ţări să se "alăture manifestanţilor"?
    • +21 (21 voturi)    
      Exact! Ba chiar unic in istorie, as zice... (Marţi, 1 mai 2012, 13:08)

      Manu [anonim] i-a raspuns lui Trabucodonosor

      ...pt ca omu' nostru, Ponta, e si la putere si in opozitie, in acelasi timp!! :))))
      Super tare asta! Se pare ca omu' le promite revenirea la pensiile nesimtite de 10-15 000 RON, motiv pt care pe piata interbancara, Euro a si urcat azi la 4.45 RON !!
      Ma rog sa iasa in strada si revolutionarii, ca sa le dea si alora pensiile inapoi, si aia de la Finante, cu sporurile lor de 5-6 ori cat salariul, samd.
  • +17 (17 voturi)    
    demonstratie (Marţi, 1 mai 2012, 12:54)

    nm [anonim]

    E timp frumos,cum sa nu protesteze"bietii"pensionari cu vechime incompleta....sunt asa de saraci...Dogaru este un exemplu devenit clasic.Sa se faca lege corecta tocmai lor...!?
  • -10 (10 voturi)    
    incalcarea drepturilor omului (Marţi, 1 mai 2012, 12:57)

    maria [anonim]

    Daca am contrbuit la bugetul de stat pana in 2001 platind grupa I de munca de ce s-a luat acest drept si incepand cu 01.01.2011 grupa I s-a transformat in grupa II ?
    • +14 (14 voturi)    
      ......SERIOS??? (Marţi, 1 mai 2012, 13:20)

      kappa_cj [utilizator] i-a raspuns lui maria

      ... care buget de stat ai contribuit apevist de 2 bani, la ăla de unde ți-ai luat salariul nesimțit??????
  • +16 (18 voturi)    
    Homo lichelus (Marţi, 1 mai 2012, 13:00)

    *Ilie Vorbe [anonim]

    Asta e doar un mic preambul pentru livolutia lichelelor ce va sa vie si viitura de diaree care o sa-i urmeze... Noroc ca acum se poate emigra mult mai usor.
    • +12 (12 voturi)    
      Deocamdata da, se poate emigra mai usor... (Marţi, 1 mai 2012, 13:12)

      Manu [anonim] i-a raspuns lui *Ilie Vorbe

      ...dar cred ca nu pt mult timp. In cateva luni zburam din UE. Pe noi n-au de ce sa ne ierte, ca pe greci.
  • +5 (5 voturi)    
    Au plecat deja (Marţi, 1 mai 2012, 13:36)

    SmarandaN [utilizator]

    Au plecat deja. Cei din Piața Victoriei, adică. Unele lucruri e mai sănătos să dureze puțin.
  • +12 (12 voturi)    
    PRIVIT MAI DE SUS (Marţi, 1 mai 2012, 13:52)

    pointless man [utilizator]

    ce ne facem cu coloneii-istorici sau guristi (simultan TURNATORI ordinari), generalii-sportivi (si femei) si alte inventii bolsevico-ceausiste care ARUNCA ARMATA INTR-UN DERIZORIU TOTAL ? De ce or fi avind romanii atita incredere in ea cind stiu ce timpenii au vazut si indurat la efectuarea stagiului militar ? Sau timpenia le place ? Eu personal, dupa O LUNA de armie, i-am spus tatalui meu (fost ofiter de cariera cu frontul facut): "Draga tata, stai linistit: in cazul unui razboi primii care dau bir cu fugitii vor fi ofiterii. Asa ca n-o sa fie nici un razboi". La care bietul de el, desi banuia cite ceva, a ramas cu gura cascata.

    Precizare: apreciez in cel mai inalt grad munca dura a sportivilor nostri (canotajul e cumplit) dar nu vad ce treaba are trasul la rame cu epoletii. Chiar nu exista alt mod de a-i (ras)plati onest ? Despre istoricii cu cizme si cintareti-frichinetzi numai de... rau.
    • +2 (2 voturi)    
      Lamurire (Marţi, 1 mai 2012, 16:39)

      sase sase [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      Ai dreptate,cand spui despre cineva ca poseda un grad militar in armata (nu in alte structuri militarizate) vezi inapoia lui o formatiune de lupta.Adica un pluton,o companie ,un batalion regiment,sau o mare unitate in cazul gradelor de la colonel in sus.Din pacate datorita faptului ca in comunism nu exista sport profesionist,singurul mod de stimulare a sportivilor si a antrenorilor era acordarea de grade militare in urma carora puteau fi platiti.Sportul teoretic in acea vreme nu era o profesie.Din cauza asta am avut sportivi ofiteri,subofiteri iar unii antrenori cu perfoarmante deosebite au fost avansati pana la gradul de general.Acum nu mai este asa cel putin in sporturile care s-au profesionalizat.(in general sporturile de echipa ).este adevarat,cand spui generalul Iordanescu iti inchipui inapoia sa o brigada , o divizie,sau un corp de armata.Din pacate inapoia lui nu a fost decat o echipa de fotbal care nu are nici in clin nici in maneca cu armata.La fel a fost si cu cantaretii si alti artisti din ansmblurile armetei sau ale MAI.trebuie insa sa-ti amintesc ca aceste ansambluri exista in toate armatele.Ele au rolul de a mentine o atmosfera destinsa si de a contribuila un moral ridicat al luptatorilor.daca ai citit ,inclusiv in al doilea razboi mondial,de ex. germanii aveau truoe de teatru si de divertisment care mergeau pe front cu trenuri speciale,si care dadeau spectacole in raioanele de odihna si refacere a trupelor scoase de pa linia i pentru refacere si completare.Cat priveste protestatarii din fata guvernului,sa stii ca ei sunt in marea lor majoritate fosti activisti de partid din aramata care doresc sa-si recastige privilegiile si acum sera ca daca a venit PSD la putere vor avea succes.Noul guvern va face o greseala enorma daca va mai umbla la modificarea legii pensiilor.Ce avem nevoie acum mai mult dacat orice este stabilitatea legislativa.Un sistem legislativ care se schimba de la an la nu prezinta incredere pentru nimeni.
  • +3 (3 voturi)    
    TREBUIE SA FIM TOTUSI CINSTITI (Marţi, 1 mai 2012, 14:27)

    linu [anonim]

    Trebuie sa gandim corect si sa fim cinstiti,prin recalculul pensiilor foarte multi militari au castigat- adica - s-a facut dreptate,s-au luat in calcul toti anii de munca cu veniturile lor.Cei care au pierdut,nu au pierdut mult,dar se plang mereu chiar daca au pensii decente,chiar daca mai lucreaza inca si castiga o gramada de bani.Cei care avem pensii mediocre ne bucuram de orice banut venit in plus,mai ales ca nu se gaseste de munca pentru cei cu varsta peste 55 ani,nu te mai ia nimeni.Speram ca noul guvern sa vada corect lucrurile si sa nu arunce din nou banii tot la cei mari si bogati.
  • +6 (6 voturi)    
    Atentie cine protesteaza. (Marţi, 1 mai 2012, 14:52)

    sase sase [anonim]

    Acei miltari in rezerva care protesteaza sunt in marea lor majoritate cei care inainte de 1989 au avut functii politice in armata ,multi din ei fiind din structura fostului Consiliu Superior al Armatei.Inclusiv acei colonei fondatori ai sindicatului respectiv,Dogaru si Pricina.Putini din militarii care au dus greul in armata se afla acolo.Daca USL va astisface revendicarile acestora ,va gresi profund.Schimbarea raglementarilor in domeniul pensiilor atat civile cat si militare sau de alta natura de cate ori se schimba o guvernare nu face decat sa bulverseze si mai rau sistemul.
  • +5 (5 voturi)    
    n-ati inteles... (Marţi, 1 mai 2012, 15:00)

    Analfabte [anonim]

    dupa lovitura de stat din parlament, trebuia securizata victoria... la palat.
  • +5 (5 voturi)    
    Astora nu li sau redus pensiile. (Marţi, 1 mai 2012, 15:13)

    mircea [anonim]

    Poate unde ,a spus Ponta ca nu vor fi dublate pensiile la toti.Banuiesc ca prezenta lui Ponta este pentru a-l linisti pe Dogaru ca pensiile lor vor fi dublate.Prostioi de doctori,profesori,ingineri pot sa astepte.Cine ma pus sa spun de ingineri,ca astia de la USL au boala pe ingineri.Si Ponta ,si Antonescu,Sova,Corlatean sau exprimat ca inginerii sunt niste prosti ,ca nu au studiat cat ei!
  • +6 (6 voturi)    
    privilegiatii nesimtiti (Marţi, 1 mai 2012, 15:31)

    kkciosuldelahamangia [anonim]

    la cit au cotizat, adica zero lei la fondul de pensii, dar cu toate privilegiile posibile:masa, casa haine gratuite, adica pe banii ,,fraierilor'' care au contribuit. la pensionarii militari, pensia ar trebui sa le fie de 1 leu, si aceea impozitata cu 100%.
    • 0 (0 voturi)    
      Eroare (Miercuri, 2 mai 2012, 15:50)

      sase sase [anonim] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Nu sunt de acord cu protestul respectiv,care nu are nimic comun cu demnitatea si onoarea de militar.Trebuie retinute urmatoarele lucruri:
      1.Pensiile militare conform vechii legi au avut caracter de pensii ocupationale la fel ca in orice stat modern .Ele erau platite de la bugetul de stat si nu aveau nici o legatura cu bugetul de asigurari sociale ( de pensii).
      2.In momentul in care s-a dorit unificarea sistemelor de pensii si cuprinderea lor intr-o lege unica s-a considerat ca bugetul de stat a cobntribuit la sistemul public de pensii in contul militarilor in functie de soldele avute pe intreaga perioada a activitatii.
      3.militarii nu au beneficiat decat de uniforma de serviciu si echipament individual de lupta in mod gratuit.Cu privire la locuinte acestia au platit chirie ca orice cetatean care a beneficiat de o locuinta din fondul de locuinte de stat.Masa era platita la popota unitatii in cazul in care acestia doreau sa manance acolo. De fapt la popta serveau masa numai cadre militare necastorite sau care veneau in delegatie din alte localitati pentru rezolvarea problemelor de serviciu.Totul se facea pe baza de abonament facut cu cel putin 6 pre inainte de a servi masa .Costul mesei era similar cu costul mesei la orice cantina civila.popota cadrelor militare era separata total de cea a trupei atat din punct de vedere al cladirii cat si al evidentei contabile si a personalului de deservire.Tocmai pentru a se evita suspiciunile de sustrageri de alimente.Inclusiv aprovizionarea cu alimente se facea separat,uneori de la furnizori diferiti sau chiar de pe piata libera.(exista asa ceva si atunci)Mai retineti ca intrucat militarii nu erau cuprinsi in sindicate si nici nu cotizau a bugetul de asigurari sociale ,isi plateau mancarea inclusiv cand erau internati in spital.Rea gratuit numai tratamentul ca in orice armata din lume.Deci ce scrii tu acolo sunt niste mituri care circula fara nici o justificare.
    • 0 (0 voturi)    
      continuare la comentariul anterior. (Miercuri, 2 mai 2012, 16:04)

      sase sase [anonim] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      In perioadele grele in care nu se gaseau alimente pe piata,cadrele militatre nu aveau voie sa stea la coada pentru a cumpara ceva cand "se baga".Trebuiau sa mearga acasa sa se schimbe in civil si apoi puteau sa stea la coada oriunde.Dar intre timp,ceea ce "s-a bagat" era epuizat demult.Au fost multe cadre militare ,mai ales in orasele mari care fiind surprinse stand la coada in uniforma au fost date afara din armata.Bineinteles ca structurile de represiune,militia ,securitatea ,activistii de partid de rang mai inalt aveau surse proprii de aprovizionare.Dar a confunda cadrele militare cu acele oamenii din acele struscturi denota o necunoastere a structurii sociatatii din acea perioada.Cadrele militare din armata au fost o categorie sociala care nu avea nici un fel de drept civil.Nici macar sa treaca in rezerva la cerere.Am avut colegi care s-au chinuit sa treaca in rezerva ani de zile si au fost sicanati de organele de partid din armata,de contrainformatii,iar dupa ce au trecut in rezerva alti ani nu si-au putut gasi un serviciu conform pregatirii.Cat priveste pe cei care de vreo 2 ani tot protesteaza sa stii ca acestia sunt in principal fosti activisti de partid din armata ,unii veniti in armata pe cai indirecte,fara scoala militara,numai pe baza de carnet de partid.Si bineinteles ca pierzand la pensie ,(dar nu cine stie cat) acum protesteaza pt.ca si-au pierdut privilegiile.Nu o sa gasesti acolo militari adevarati care stiu ce este onoarea si demnitatea militara,ci doar niste oin ratacite care au fost manipulate de fondatorii sindicatului respectiv,si care au fost in structura Consiliului Superior al Armtei.Dogaru si Pricina).Deci un pic de documentare nu strica inainte de a face niste afirmatii.
  • +3 (3 voturi)    
    A pontat si aici! (Marţi, 1 mai 2012, 16:11)

    Sandu [anonim]

    Smekerul de Ponta, a marcat momentul si aici. Asta semnalizeaza stanga si dupa ajungerea la ciolan o va lua si el la dreapta! Stiti care va fi scuza lui Ponta ca nu va face ce promite? Greaua mostenire de la Boc si datoriile de miliarde de euro scadente! Asa ca ciocul mic, vin alții la putere (ciolan adica!)
  • +2 (2 voturi)    
    pensionarii militari la protest... (Marţi, 1 mai 2012, 18:45)

    alabala [anonim]

    Inteligenta este posibil sa fie impartita in trei mari categorii astfel:
    -umana;
    -animala;
    -militara.
    Este o posibila explicatie a ce se intampla, vezi piata...
  • 0 (2 voturi)    
    Domnul premier se contrazice (Marţi, 1 mai 2012, 18:48)

    mi [anonim]

    Nu inteleg de ce primul ministru in loc sa caute o solutie care sa multumeasca militarii pensionarii , participa la mitinguri. Este o contradictie...Victor Poanta este guvernul in momentul de fata.A avut ocazia sa accepte demisia presedintelui... Ce vor oamenii astia? Si sincer, multi pensionari au pensii mai mari decat multi oameni care muncesc 12 ore pe zi, 6 zile din 7, problema este ca se munceste mult la negru(de asta sa se ocupe primul ministru ) ,si nu au timp de proteste ca nu le pica nimic din cer... Si apropo, sunt fan Che Guevara care a fost medic si a vazut mizeria multor oameni si cred eu ca asta a fost un factor important care l-a determinat sa lupte pentru saracime si sa traiasca impreuna cu saracimea.
  • +2 (2 voturi)    
    APV-isti (Marţi, 1 mai 2012, 19:14)

    anonim [anonim]

    Nu vreau sa mai platesc pensii de 2-3.000 de lei acestor putori, pensionati anticipat si care si-au trait viata de APV-isti fara ca Romania sa se afle in vreun conflict care sa le justifice lor existenta.
  • +1 (1 vot)    
    Acesti pensionari militari ai lui Dogaru... (Marţi, 1 mai 2012, 19:45)

    Rescatorul [anonim]

    sunt fosti securisti de ultima speta, agentura GRU si KGB din armata, precum si odraslele tradatorilor din Diviziile Tudor Vladimirescu si Horia, Closca si Crisan. Adica scursura armatei romane.
    • +1 (1 vot)    
      ............. (Marţi, 1 mai 2012, 21:22)

      fabian666 [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

      .plus slaninosii de la unitatile de munca.....niste oameni de nimic,au trimis sute de tineri la moarte pe santierele patriei,in mine,la canal,la blocuri,pe ogoare........armata este facuta sa devii soldat........nu sluga,umilit si batjocorit de niste marlani cu uniforma.................rusine.........