Mark Gitenstein: Guvernul si Ambasada SUA vor ajuta romii sa ajunga la egalitate deplina cu ceilalti

de Corina Ionel     HotNews.ro
Vineri, 17 februarie 2012, 18:29 Actualitate | Esenţial

Ambasadorul SUA, Mark Gitenstein, a declarat, vineri, cu ocazia "Zilei Dezrobirii Romilor din Romania", ca Guvernul si Ambasada SUA sunt pregatite sa ajute romii romani sa ajunga la egalitatea deplina cu ceilalti, scrie Mediafax. Ambasadorul SUA a mai precizat ca acestia trebuie sa se organizeze in formatiuni politice care sa le ceara drepturile.

"Nu exista egalitate deplina nici in prezent, atat in ceea ce ii priveste pe romii din Romania sau pe negrii din Statele Unite. Nu este suficienta eliminarea segregarii. Singura cale pentru a ajunge la egalitatea deplina este organizarea romilor in Romania si a negrilor in SUA in formatiuni politice care sa le ceara drepturile", a explicat Mark Gitenstein.

Ambasadorul SUA la Bucuresti a precizat ca el a fost numit in functie de primul presedinte afro-american al SUA, iar acest lucru, in cazul romilor, se poate intampla si in Romania, daca romii isi constituie organizatii politice, care sa le ceara drepturile, daca isi recunosc frumusetea si valoarea cultului lor.

"Romania a emancipat sclavii cu un deceniu mai devreme fata de SUA, dar emanciparea este doar primul pas, adevarata libertate vine cu recunoasterea egalitatii tuturor oamenilor si cu mandria fata de originea proprie. Si in SUA incercam sa continuam acest proces, nu am atins inca adevarata egalitate in societatea americana", a subliniat Gitenstein.

Ambasadorul Statelor Unite in Romania a fost invitat, vineri, alaturi de ambasadorii Austriei si Cehiei si reprezentanti ai Italiei, Marii Britanii, Norvegiei si Comisiei Europene la "Ziua Dezrobirii Romilor din Romania", eveniment organizat de Alianta Civica Democrata a Romilor din Romania (ACDR).

Data de 20 februarie 1856 are o semnificatie deosebita in istoria romilor din Romania, pentru ca acum 156 de ani era eliberata ultima categorie de robi, cea a romilor aflati in proprietatea particularilor, prin "Legiuirea pentru emanciparea tuturor tiganilor din Principatul Tarii Romanesti", act semnat de catre domnitorul Barbu Dimitrie Stirbei. Legea marcheaza ultimul pas al dezrobirii romilor din Romania.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

4305 vizualizari

  • +25 (35 voturi)    
    si la munca? (Vineri, 17 februarie 2012, 18:32)

    zaboo [utilizator]

    ca stiu eu cum vad ei egalitatea asta, cu mana pana la cot la noi in buzunar
    • +5 (25 voturi)    
      Interesant ca pe ambasador il cheama Gitenstein (Vineri, 17 februarie 2012, 18:39)

      gigel1234 [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      Asta spune mult! USrael!
      • 0 (4 voturi)    
        si mai ineresant este ca (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 9:21)

        jimmy yckx [anonim] i-a raspuns lui gigel1234

        in sua nu's partide etnice. sunt doua mari, in care gasesti si negrii, si mexicani, si portoricani si chinezi, pakistanezi sau vietnamezi.

        nu existe partidul evreilor, al amishilor, al portoricanilor sau al negrilor.
        nici macar organizatii ale amerindienilor, care au fost acolo inaintea tuturor.

        in schimb, la noi avem partidul maghiarilor, partidul lautarilor, etc.
        habar n'are, dar la noi au si rege si imparat.
        de cat timp este acest geseftshtain in ro ?

        nici in israel nu este un partid al palestinienilor, arabilor, cum le zic ei la 30% din populatia israelului. nici in parlamentul democratiei israeliene nu conteaza.
        ei nu recunosc numele de palestinian, toti sunt arabi.
        sunt cetateni de mana a doua, desi su fost acolo inainte de inffintarea statului israel.
        • +3 (3 voturi)    
          Solicit retragerea acestui reprezentant rasist (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 20:32)

          incredibil [anonim] i-a raspuns lui jimmy yckx

          Sper sa fiti chemat in State, si declarat Persona non-grata in Romania pentru jignirea unei natiuni prin instigarea la separatisme pe criterii etnice !

          Ca simplu cetatean, solicit Ministrului de Externe intervievarea acestui ambasador, si aplicarea masirilor ce se impun pentru recapatarea respectului fata de organizarea administrativ teritoriala a Romaniei!

          Persona non grata !
    • +27 (33 voturi)    
      Sugestie (Vineri, 17 februarie 2012, 19:24)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Eu propun sa finanteze USA un program cultural-educational, care sa se desfasoare in USA, pentru o mai buna aprofundare a limbii engleze de catre cursanti.
      • +12 (16 voturi)    
        American Experience (Vineri, 17 februarie 2012, 21:15)

        usand100 [utilizator] i-a raspuns lui enter

        si in loc de studenti le trimitem tigani (ca asa se cheama). Si sa ii "egalizeze" acolo.
        Sa ne invete ei despre discriminare...
        Banc:
        Ce spuneau americanii din statele din Sud cand Obama a fost ales presedinte?
        - Probabil stapanul lui e foarte mandru.
        • +10 (14 voturi)    
          :)) (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 3:01)

          7even [anonim] i-a raspuns lui usand100

          Tare bancul. Tocmai i l-am zis unui prieten american si s-a distrat si el.
          In urma 10-15 ani la fel se dadeau mari si se ratoiau la noi si astia de prin UE (Franta, Olanda), ca ii discriminam si ca nu le oferim drepturi egale.
          Acum nu mai auzi nimic de genul asta, singurul lor discurs e nationalist si mult mai xenofob decat in Romania.
    • +3 (11 voturi)    
      Romania nu primeste liberalizarea vizelor din (Vineri, 17 februarie 2012, 21:52)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      cauza rromilor!cata prefacatorie din partea unui domn ambasador !!!problema se cunoaste la nivell de stat,ambasade etc
      oricum ,SUA ca tara de imigratie poate primi usor un flux de 1-2 milioane de rromi ,care ,peste indienii si pakistanezii traitori in SUA nici nu se vor observa !plus ca ii vor inlocui pe evreii in ocupatii financiare liberale tip amanet ,camata,etc,eliberand astfel oameni asa inteligenti si educati pentru un NASA PFA, un Boeing SRL,un prim ministru pe undeva ,etc.,
    • +2 (4 voturi)    
      Pai tiganii... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 9:18)

      Anti-discriminare [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      ... nu vor sa fie egali. Nu-i opreste nimeni sa-si schimbe comportamentul. Respectul nostru pentru ei se va imbuntatati cand vor apuca si ei pe cai mai cinstite.

      In ceea ce priveste sfatul ambasadorului, ar trebui sa ne uitam mai intai cum au fost (si sunt in continuare) tratati nu negrii, ci primele natiuni ale Americii, cei care aveau acolo drepturile ancestrale. Apoi poate o sa primim si sfaturi de la americani.
  • +12 (20 voturi)    
    De ce va agitati ? (Vineri, 17 februarie 2012, 18:35)

    Rasboinicu [utilizator]

    Domnule Gitenstein, aveti putina rabdare. In citeva zeci de ani (zeci, dar nu multe), romanii vor fi asimilati, daca e sa judecam dupa rata natalitatii pe etnii.

    Atunci vor fi la egalitate deplinca cu ceilalti. Care vor fi tot ei.
    • +10 (16 voturi)    
      ce trist ar fi atunci (Vineri, 17 februarie 2012, 19:11)

      roman [anonim] i-a raspuns lui Rasboinicu

      n-ar avea de la cine sa mai fure - vorb-aia "rromii nu fura de la rromi".
  • +31 (37 voturi)    
    Egalitate (Vineri, 17 februarie 2012, 18:38)

    gdans [utilizator]

    Sa inteleg ca le vor fi taiate toate avantajele care ii discrimineaza pozitiv ?
    Ajutoare prefentiale, locuri rezervate in universitati, etc ?
    Egalitate si la munca ?
  • +27 (33 voturi)    
    nu e rau (Vineri, 17 februarie 2012, 18:39)

    om normal [anonim]

    Deci, ca sa ajunga la egalitate cu noi, sunt necesare urmatoarele:
    1. in locul palachiciurilor se vor construi blocuri de apartamente de 2 doua camere. 1 apartament de familie.
    2. vor fi nevoiti sa traiasca numai cu cateva milioane pe luna
    3. vor munci
    4. vor fi nevoiti sa slabeasca.
    5. vor invata limba romana, iar cativa poate vor invata sa si scrie.
    6. vor depune la politie toate bunurile furate ( cam dificil ca nu mai raman bani pt punctul 1)
    Probabil ca mai sunt cateva puncte dar nu imi mai vin in minte.

    Deci cred ca va fi bine
    • +24 (30 voturi)    
      Punctul 7 continuare (Vineri, 17 februarie 2012, 19:20)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui om normal

      7. se vor deconecta de la bransamentele ilegale de curent electric
      8. Vor plati apa pe care o fura din curtile altora
      9. Vor plati pentru gunoaiele aruncate.
      10. Vor mentine linistea pe parcusul noptii, fara chefuri si scandaluri in curti si pe strazi.
      11. Isi vor retrage "ambasadele " din fata portilor, de pe trotuare.
      12. Nu vor mai pune cortul de nunta pe carosabil, blocand strada.
      13. Nu vor mai obliga fete de 12 ani sa se marite si sa faca copii.
      14. Nu vor mai cersi prin strainatate mintind ca nu sunt primiti la scoala in Romania.
      15. Isi vor retrage copiii de la orfelinate si-i vor creste singuri.
      16. Vor renunta sa ne forteze sa platim atunci cand ne parcam masina regulamentar pe strada, in centrul orasului.
      17. Vor plati asigurarile medicale si spitalizarea mai ales atunci cand ajung in spital in urma batailor intre clanuri.
      18. se vor supune legilor tarii, pe care le vor respecta.
      19. Nu ne vor mai jigni, pretinzand ca ei au "regele lor".
      • +8 (12 voturi)    
        20,21,,,,,,,,,,, (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 2:25)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        Si se vor spala mai des.--Si vor emigra cit mai multi---Nu vor mai striga pe strada ca apucatii.--Sa nu mai dea cu jula--Sa fie politicosi nu nesimtiti--sa fie manierati -Sa foloseasca anticonceptionale si prezervative si sa-si spuna tigani ca aia sint -sa nu se substituie statului roman ,cum ar fi rom-roman--limba romanes sau romanii cu accentul pe i cu limba romana--sau tot felul de asociatii culturale precum romanii criss.Staborul tiganesc este legalizat,ba-si tribunal si-au tras,ce le mai trebuie?o tara.
  • +16 (26 voturi)    
    E bine asa! (Vineri, 17 februarie 2012, 18:39)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Inseamna ca vom ajunge si noi romanii egali cu ei!
    Si eu vreau palat si sa nu platesc impozit.
    Si eu vreau sa cant la nunti si sa nu platesc impozit!
    Si eu vreau sa nasc puradi si sa iau ajutor de la stat gramada....
    E bine sa dau in capul oamenilor si apoi sa tip ca sunt discrimiat!
    E bine asa!
    E chiar foarte bine!
  • 0 (18 voturi)    
    ce egalitate frate? (Vineri, 17 februarie 2012, 18:40)

    ChavaLito [anonim]

    SUA care este principalul furnizor de violenta in lume vorbeste de egalitate si democratie? lasama frate am vazut si democratia care au aplicat'o in libia romania si o sumedenie de tari din america latina carora le'a fost furat resurse si subjugate economic de imperialismul SUA pe care vad ca ungaria o cam deranjeaza prin niste masuri populiste pe care ei le declara antidemocratice
  • +12 (18 voturi)    
    smecherie sinucigasa (Vineri, 17 februarie 2012, 18:40)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    .....organizarea romilor in Romania si a negrilor in SUA in formatiuni politice care sa le ceara drepturile", ce drepturi nu au, dreptul de a fura si ucide nepedepsiti si a trai ca parazitii pe spinarea taxpayers-ului, pe asta deja il au, democrati imbecili si ticalosi, noroc ca mai sint si destui americani care nu gindesc asa.
    Secesiunea devine din ce in ce mai probabila, intre state unde negrii si tiganii vor avea toate drepturile, ba chiar vor face legea, si state care nu vor fi de acord cu asa o ticalosie.
    • +14 (20 voturi)    
      Yeap, black panthers! (Vineri, 17 februarie 2012, 19:21)

      PoneiulTroian [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      as vrea sa vad si eu in USA o formatiune politica serioasa, alcatuita pe principii de rasa, ha, ha. Democratie la ei acasa. dupa aia ii imitam si noi... in loc de black panthers o sa le zicem brown maidanez, ceva. Asta daca ii convingem sa-si plateasca taxele la stat, ca cine nu papa bataturica, nu primeste ochisor...
      Poate le plateste ambasada USA, mai stii!
  • +15 (21 voturi)    
    Sa ne fie cu pardon (Vineri, 17 februarie 2012, 18:44)

    CristiV [anonim]

    Sunteti dezinformat domnu' ambasador ...
    Omologul dumneavoastra de pe vremuri, cel mai bun prieten al SUA in Romania, dl Geoana, a fost numit de primul presedinte de culoare al Romaniei, nimeni altul decat, cu voia dumneavoastra ultimul pe lista, dl Ion Iliescu... Care sa ne fie cu pardon dar este cam rom....
    In plus, exista deja un partid in RO care reprezinta cica drepturile romilor, Partida Romilor....
    Bahtalo, delo delo !
  • +14 (26 voturi)    
    MDA (Vineri, 17 februarie 2012, 18:49)

    Mircea [anonim]

    Va rog sa-i ajutati sa emigreze toti in US daca vi-s asa de dragi.
    S-ar impaca de minune cu coloratii cei mai aveti.
  • +16 (22 voturi)    
    La egalitate? (Vineri, 17 februarie 2012, 18:53)

    x [anonim]

    Sint de acod si ma bucur, mai ales pentru UNII.

    N-o sa mai aiba viloaie, ci un apartament cu 3 camere mici, ceausiste, aproape de celebrul etaj IX, cum am eu.

    N-o sa mai aiba mai multe masini (Mercedes, AUDI, BMW, alte gipane), ci o berlina obisnuita, cum am eu.

    O sa plateasca impozite la stat, asa cum platesc si eu.

    O sa plateasca pretul utilitatilor (de ex. curent electric), asa cum platesc si eu.

    ... ... ...
  • +10 (18 voturi)    
    sa-i ia in state (Vineri, 17 februarie 2012, 18:54)

    roman [anonim]

    sa ii ia pe toti in state, sa isi plimbe porschurile acolo - baieti destepti americanii astia - juma de microsoft is numa romani da tiganii sa ramana aici sa fie egali.
    • +1 (3 voturi)    
      Care jumate? (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 2:47)

      da-ma naibii [anonim] i-a raspuns lui roman

      Daca din oamenii de la Microsoft (cred ca ala din Redmond te referi) sunt jumate romani, restul de 99% sunt indieni.
      Am impresia ca n-ai fost pe acolo, caucazienii sunt rara avis.
  • +9 (17 voturi)    
    SA INTELEG.... (Vineri, 17 februarie 2012, 18:56)

    ciombe [anonim]

    Ca ii luati in SUA? Ar fi cea mai buna solutie pentru toata lumea! Si cea mai ieftina!
  • +12 (20 voturi)    
    in america (Vineri, 17 februarie 2012, 18:59)

    jimmy yckx [anonim]

    sunt peste 20 de milioane de imigranti, la marginea societatii.
    ce mai conteaza 2-3 milioane.
    sa'i ia la ei. ar da bine in california, e cald, lume miloasa...
  • +10 (14 voturi)    
    romii -gitenstein (Vineri, 17 februarie 2012, 19:07)

    Alexandru [anonim]

    Sa se organizeze, le doresc succes.Ce nu intelege ambasadorul este ca ei sant integrati, dar la nivelul ce-l doresc. Unii sant profesori universitari, ingineri, profesori etc...altii se multumesc cu cersitul. Fiecare cat il duce capul.Ce nu inteleg multi este ca cersitul si ciorditul pot sa fie mult mai rentabile decat munca. E adevarat ca multi nu-si recunosc etnia tziganeasca.In SUA cum se numesc negrii?Desi nu mai sant negrii puri. Nu cumva afro-americani?De ce nu americani? Ca sa faca diferenta, asa cum si romanii vor sa faca o diferenta.
  • +13 (19 voturi)    
    in sfarsit :D (Vineri, 17 februarie 2012, 19:10)

    ia cucu [utilizator]

    Sustin cu putere initiativa SUA de a da vize tuturor cetatenilor de etnie rroma din Europa.

    Va felicit pentru aceasta initiativa.
  • +11 (17 voturi)    
    Sa inceapa cu plata impozitelor (Vineri, 17 februarie 2012, 19:15)

    M. [anonim]

    Propun sa inceapa cu plata impozitelor, si mersu la munca ca si ceilalti, nu la furat.
  • +8 (16 voturi)    
    dati-le viza la toti (Vineri, 17 februarie 2012, 19:18)

    misu [anonim]

    sa le dea ma viza daca-i doare asa in suflet. cica sa-si ceara drepturile! care drepturi bai nea sam? intai sa-si plateasca obligatiile si abia apoi sa vorbeasca de drepturi.
  • +3 (11 voturi)    
    Great! (Vineri, 17 februarie 2012, 19:19)

    nano2k [utilizator]

    Mr. Ambassador, this means more people working in Romania and more taxes to collect!!!

    Yeee! That's what I want the most, too: equality as right now I pay for gipsies to give birth to a bunch of unhappy kids that will potentially robber me or another european citizen (if not even worst!).

    Thanks.
  • +9 (15 voturi)    
    ? (Vineri, 17 februarie 2012, 19:29)

    costy [anonim]

    ce vrajeala si cu americanii astia ,folosesc cuvinte pompoase ca: democratie,egalitate respect si ei ne tin pe la portile ambasedei lor fara nici un pic de respect.daca va doare atat de tare de ce nu le acordati vize?
  • +4 (12 voturi)    
    foarte inteligent gitenstein (Vineri, 17 februarie 2012, 19:33)

    TK9 [utilizator]

    "Singura cale pentru a ajunge la egalitatea deplina este organizarea romilor in Romania si a negrilor in SUA in formatiuni politice care sa le ceara drepturile"

    Cum ar fi sa zicem, urmind aceeasi logica,, de ex.:
    1. organizarea romanilor (exclusiv romani) in Romania in formatiuni politice care sa le ceara drepturile?
    2. organizarea romanilor crestin-ortodocsi (exclusiv romani crestin-ortodocsi) in Romania in formatiuni politice care sa le ceara drepturile? Daca criteriul etnic si rasial merg, merge si cel religios.
    3. organizarea evreilor in USA in formatiuni politice care sa le ceara drepturile? Sa stim o treaba, sa nu ii mai vedem si in Partidul Democrat si in cel Republican si sa ii confundam cu americanii crestini.
  • +9 (13 voturi)    
    Ce declaratie eronata!! (Vineri, 17 februarie 2012, 19:33)

    vlad [anonim]

    Este rusinos ca ambasador sa nu cunosti situatia in statul in care-ti desfasori activitatea. SUA ar putea pregati pe viitor persoanele pe care le numesc ambasatori in statele cu care au relatii diplomatice.
  • +3 (9 voturi)    
    Scenariul primaverii arabe? (Vineri, 17 februarie 2012, 19:38)

    TK9 [utilizator]

    "Guvernul si Ambasada SUA sunt pregatite sa ajute romii romani sa ajunga la egalitatea deplina cu ceilalti. Ambasadorul SUA a mai precizat ca acestia trebuie sa se organizeze in formatiuni politice care sa le ceara drepturile."

    Atita timp cit nu sint organizati nu ai cum sa ii inarmezi si sa pui de un conflict interetnic.
  • +6 (12 voturi)    
    Cum o sa o faca? (Vineri, 17 februarie 2012, 19:40)

    Demigod [utilizator]

    O sa mearga la scoala si la munca in locul lor ?!
  • +4 (10 voturi)    
    Dog eat Dog (Vineri, 17 februarie 2012, 19:41)

    nh [anonim]

    Eu sugerez ca Ambasada Romaniei de la Washington sa finanteze un partid al negrilor sarmani din USA pana cand acestia vor ajunge la fel de bogatii ca si albii.

    Platforma program a Partidei Negrilor:
    1. mutarea tuturor negrilor din centrul oraselor si mahalele in Suburbiile Bogate

    2. Incetarea oricarui de segrerare pe principii de culoare - in special in cartiere si corporatiile americane

    3. Scolile la care merg copii bogatasilor albi sa sponsorizeze gratuit un loc pentru cel al negrilor saramani si obiditi de soarta

    4. Albii din suburbiile bogate sa aiba obligatia de a invata limba negrilor de ghetou (comunicarea e cheia succesului - NU ?)

    5. Sefii de servicii secrete / Congresmenii / Ambasadorii USA (in special in Romania) sa fie toti negrii - aia din Romania in special de nu sunt negrii vor fi expulzati din considerente de segrerare etnica

    Sa vedem ... cine va fi mai egal ca si care... si pana cand !
  • +1 (7 voturi)    
    right (Vineri, 17 februarie 2012, 19:50)

    etre [anonim]

    Se vor constitui in formatiuni politice pt a-si cere dreptul la munca ..... daaaaaaaa ..... dream on
  • +4 (10 voturi)    
    Ce altceva putea sa spuna? (Vineri, 17 februarie 2012, 19:50)

    Normal ca e bullshit [anonim]

    Avand in vedere ocazia la care e fost invitat, ce altceva putea sa spuna?
    Asemenea chestiuni de "egalitate" nu se vor considera rezolvate niciodata, pentru ca ele constituie o parghie prin care poti face albii sa se teama, sau sa se simta vinovati (depinde fiecare cat gandeste).
    Aici nu e vorba de exemple ci de medie:
    - in majoritate negrii si tiganii nu sunt capabili sa se descurce financiar singuri (prin munca, nu fapte antisociale cum ar fi furtul). Prin urmare aceste categorii sunt usor de manipulat prin promisiuni de mai bine, de ajutoare sociale mai mari, etc.
    - in majoritate albii sunt capabili sa se descurce financiar singuri si nu au o tendinta spre fapte antisociale. Prin urmare devin o categorie greu de manipulat (atat in RO cat si in US albii merg in numere foarte mici la vot). Deci trebuiesc gasite alte modalitati de manipulare, cum ar fi sa-i faci sa se teama de negri/tigani, cum ar fi sa-i faci sa se simta vinovati de "situatia" negrilor/tiganilor.

    In realitate tiganii si negrii au mai multe drepturi decat un alb. Dar nimeni nu vrea sa puna accentul pe aceste aspecte, din motivele de mai sus. RO si US sunt foarte similare din aceste puncte de vedere.
  • -1 (3 voturi)    
    egalitate (Vineri, 17 februarie 2012, 20:34)

    Dan [anonim]

    Sau ii va ajuta pe romani sa ajunga la acelasi nivel cu tiganii. Mai plauzibil.
  • +2 (6 voturi)    
    hm (Vineri, 17 februarie 2012, 20:40)

    Gabriel [anonim]

    Credeam ca ne impartaseste unchiul Sam experienta cu indienii !
    • -1 (3 voturi)    
      Chiar ca (Vineri, 17 februarie 2012, 20:57)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

      E la moda ipocrizia de tip politically correct :)
  • +1 (3 voturi)    
    mai bine romanii (Vineri, 17 februarie 2012, 21:12)

    gerula [anonim]

    mai bine ar ajuta romanii sa iasa din mizeria unui venit de 200 de dolari pe luna la preturi occidentale, si sa ajunga la acelasi nivel cu occidentul.
  • -1 (3 voturi)    
    Intrebari (Vineri, 17 februarie 2012, 21:13)

    Mos Ion Roata [anonim]

    "Ambasadorul SUA, Mark Gitenstein, a declarat, vineri, cu ocazia "Zilei Dezrobirii Romilor din Romania", ca Guvernul si Ambasada SUA sunt pregatite sa ajute romii romani sa ajunga la egalitatea deplina cu ceilalti, scrie Mediafax."


    Cum ?
    Prin saracirea etnicilor romani ( eventual via FMI ) ?
  • -4 (4 voturi)    
    Nu-i de vină ambasadorul ! (Vineri, 17 februarie 2012, 21:25)

    Fisherman [utilizator]

    Probabil că s-a procopsit cu același consilier care a sfătuit-o și pe Madonna.
    Fiți calmi, se va lămuri el, curând.
  • 0 (4 voturi)    
    Inca (Vineri, 17 februarie 2012, 21:52)

    saabo [anonim]

    un mod de a santaja statul roman...prin aceste initiative!...Daca finanteaza SUA niste partide tiganesti...sa cedeti ce plecaciuni facem la toate cerintele vestice,de osa ramanem si fara "zdrentele" pe care le mai avem pe noi!
    Urat semnal!
  • +1 (3 voturi)    
    Excelent (Vineri, 17 februarie 2012, 22:14)

    Cornel [anonim]

    Propun ca egalizarea sa se faca in SUA ! Ii luati pe toti acolo, si spor si succes!
  • 0 (2 voturi)    
    Domnule ambasador,... (Vineri, 17 februarie 2012, 22:21)

    Robert [anonim]

    ...nu puteti sa-i duceti in America si sa incercati sa-i aduceti acolo la egalitate cu cetatenii Dvs.? Tare curios sunt ce parere o sa aveti dupa despre subiectii Dvs.! Noi ne-am lamurit deja...
  • +1 (3 voturi)    
    Tiganii ajung in SUA... (Vineri, 17 februarie 2012, 22:40)

    Constantin [anonim]

    ...prin Mexic, dar de bine ce sunt tratati in tara lui Gitenstein, trec frontiera in Canada unde fac ceea ce stiu ei mai bine: cersesc si fura. Eram cu un prieten in Montreal si la o intersectie am intalnit o tiganca la cersit; el ia dat $20 si ia mai dat si adresa lui cerandu-i sa mearga la acea adresa sa-i ceara nevestei lui hainele si jucariile care ramasesera de la copii lui care eraumarisori si nu mai aveau nevoie de ele.
    Dupa cateva zile mi-a spus ca cineva i-a intrat in apartament si i-a furat tot ce se putea fura cu spinarea. Morala: "Facerea de bine....".
    Din pacate, sunt f.f. putini tigani care respecta regulile de buna convietuire cu ceilalti indiferent in ce tara s-ar afla. De ce nu su sunt primiti in SUA si celelalte tari mai civilizate si mai dezvoltate decat Romania? De ce sunt expulzati din Italia, Franta, Spania in timp ce milioane si milioane de romani isi gasesc locuri de munca si se adapteaza noilor tari chiar si in conditiile de criza economica cand aceste tari se confrunta cu rate ale somajului de pana la 20%?
    Si acum o intrebare pentru ambasadorul Gitenstein, care se comporta ca si cand Romania ar fi un sat fara caini sau ca si cand romanii ar fi niste salbatici:"
    D-le Gitenstein, cum va explicati ca in tara dvs, USA, negrii si celelalte minoritati inca mai sunt discriminati din punct de vedere economic, social si politic. If you don't trust me, please, watch CNN and you will find out.
  • +2 (4 voturi)    
    Cultura muncii (Vineri, 17 februarie 2012, 22:52)

    Vlad-I [utilizator]

    Tiganilor le lipseste cultura muncii, sunt anti-sociali.
  • 0 (4 voturi)    
    f bine (Vineri, 17 februarie 2012, 23:04)

    ajabot [anonim]

    ar putea incepe prin a le da vize de america la toti tiganii si asa rezolvam problema
  • -1 (1 vot)    
    fara efort (Vineri, 17 februarie 2012, 23:43)

    crap [anonim]

    ce s'ajute ca daca se mentine rata pe census in trei cincinale sunt majoritari. fara ca sua sa cheltuiasca un cent. deja cam unul din sase e de'al 'lor'.
  • +1 (3 voturi)    
    sfaturile ambasadorului american (Vineri, 17 februarie 2012, 23:53)

    el libertador [anonim]

    scoli separate cu profesori tigani alocatie numai pentru 2 copii cine refuza sa munceasca sa nu primeasca nici un leu supraveghere stricta control si aplicarea stricta si imediata a legii pentru infractorii tigani persoanele violente si lenese trimise in lagare de munca cel putin 3 ani cu repetitie de cate ori e nevoie cine face scandal pe strada sau in institutii si spitale sa fie arestat imediat
  • +1 (3 voturi)    
    egalitate cu tiganii (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 0:10)

    tami [anonim]

    tiganii nu pot fi egali cu un popor care munceste plateste impozite si taxe statului si se subordoneaza legilor acestuia ! tiganii au uitat sa munceasca au uitat sa respecte legea si sa plateasca impozite ! in schimb traiesc pe truda noastra !! si inca BINE ! se jelesc pe la altii ca sant discriminati !! europa sa speriat de cateva sute de mii si ia trimis inapoi cu forta !! cu ei nu sant egali ?trebuia sa-i egalizatiii acolo unde au dorit sa se stabileasca nu ii bagati cu forta in avioane mituindu-i cu cateva sute de euro. lasati sai hranim noi cum putem si ingrijiti- va de ai vostri ! daca a-ti lasat copiii inteligenti sa-si ajute neamul egalitatile ar fi altele NU-I ASA ?! cand o sa le dati vize ? ABIA ASTEPT !
  • 0 (2 voturi)    
    alooo (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 0:12)

    Adrian [anonim]

    cica odata cu drepturile vin si obligatiile. Drepturi le-am dat, poate ne ajuta SUA sa "implementam" si obligatiile.
  • +1 (3 voturi)    
    Egalitate cu forta? (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 0:45)

    Vali [anonim]

    Dar pe rromi i-a intrebat ambasadorul daca vor sa ajunga la egalitate cu ceilalti? Ma tem ca ne aflam in situatia bancului de a face o fapta buna ajutand o batranica sa treaca strada. Cu forta!

    Daca America nu a reusit cu africanii dupa eforturi de zeci de ani, cu atat mai putin ar reusi cineva cu aceia dintre rromi care nu vor nici in ruptul capului sa se civilizeze.

    Romanii sunt o nationalitate toleranta iar rromii cinstiti si muncitori sunt bine primiti oriunde de romani. Problemele apar la rromii - foarte multi inca - necinstiti si necivilizati.
  • 0 (4 voturi)    
    le urez succes ! (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 2:02)

    uzu [anonim]

    ce drepturi nu au tiganii in Romania ? sunt curios daca ambasada SUA poate numi un drept pe care un tigan nu il are in Romania.
    dar poate sa le dea de exemplul dreptul la munca. dreptul la o viata fara furat si talharit. dreptul sa se spele. dreptul sa mearga la scoala.
    sa inceapa cu astea.
  • -1 (1 vot)    
    Astia sunt culmea (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 7:40)

    liviu [anonim]

    Daca va pasa chiar asa de ei , sa ii duceti in America si sa ii faceti acolo egali cu restul cetatenilor care au toti dreptul la arme. Sa ne spunei si noua rezultatul dua 6 luni.
  • -1 (1 vot)    
    Egalitate? (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 8:43)

    Kronstadt [anonim]

    Tinand cont ca tiganii au mai multe drepturi decat un simplu roman, cred ca ambasadorul se refera la interzicerea unor drepturi, nu? Sa fim egali, ce mama naibii! Ia uite cine ne da noua lectii despre egalitate, tara care nu a abolit sclavia nici in ziua de azi, tara unde cetatenii de culoare au mereu statut de paria societatii.
  • 0 (2 voturi)    
    Egalizare prin scadere (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 9:03)

    DanB [utilizator]

    Prin scaderea continua a calitatii vietii romanilor se pare ca d-l ambasador are dreptate.
  • 0 (2 voturi)    
    NU NU (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 9:12)

    compadre [utilizator]

    Noi ar trebuii sa fim ajutati sa ajungem egali tiganilor.
    Din ce mi se pare mie tigatii au mai multe libertati si drepturi decat restul populatiei care munceste pt aia 800 ron amarati si mia plateste si taxe si impozite din ei.
  • +1 (3 voturi)    
    DAR NU SUNT RASIST DELOC! (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 10:00)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Dom Gitenstein,
    Maine primesc in casa si hranesc un Maghiar, Rus, Evreu...orice, si ii pup obrajii....da tigan? de ce ar fi vina mea, sau a noastra ca popor, si sa fim acuzati ca nu facem incluziune sociala, cand adunatura asta chiar nu vrea sa fie inclusa, chiar nu vrea sa isi faca macar un buletin, si daca li se face unul, il arunca pe foc....
    Incluziunea sociala se petrece atunci cand ambele parti sunt dispuse a lucra pentru o mai buna integrare, dar daca noi vrem si ei nu vor....atunci care e vina noastra? Nu suntem destul de toleranti? Nu ii lasam sa fure curent? Nu ii lasam sa faca tot felul de bijnite din care nu platesc nimic la stat?
    A-ti vazut tigan in armata?Educatie?Sanatate?...ce? e vina noastra? NOI II PRIMIM! ei nu vor sa fie parte din nimic
  • -2 (2 voturi)    
    trist, trist.... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 10:14)

    roman diaspora [utilizator]

    Citind toate comentariile constat ca noi suntem cu totii impotriva rromilor, sau ma insel: am dori ca SUA sa-i ia acolo sa scapam de ei, foarte urat din partea noastra. Romania fara rromi si-ar pierde farmecul. Nu cumva si noi romanii avem nevoie de un "program" in care sa fie promovata TOLERANTA ? Nu putem generaliza! Tocmai asta arata a discriminare! Urmaresc de cca 20 de ani familii de romi in Germania si constat ca generatiile noi s-au integrat, studiaza, nu-i deosebesti de alti emigranti. Apoi sa recunoastem ca multi confrati copiaza perfect obiceiurile proaste tiganesti. Vezi furturi, limbajul de usa cortului de la vuvuzele, din Parlament - CVT, etc. Astept articole despre viata emigrantilor in Romania, a azilantilor, parerea acestora despre romani si cum sunt vazuti de acestia. Oare cat de toleranti sunt romanii? Ca sa nu mai vorbim de toleranta din familiile care au ceva de mostenit sau impartit unde la tribunal nu se mai cunoaste frate cu frate.
  • -1 (1 vot)    
    Dar sa explic altfel.... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 10:21)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Oamenii aia au fost goniti tocmai din India, si timp de sute de ani, au fost goniti si mai departe, si mai departe....cum am reusi noi, maretii romani sa imblanzim aceasta specie? Sa bagam milioane de euro in proiecte de cercetare pentru a vedea la ce sunt receptivi tiganii? Va zic eu la ce sunt receptivi...la iepuroi, cat mai multi si daca se poate sa ii primeasca stand degeaba....
  • 0 (2 voturi)    
    iarasi ipocritii de americani !! (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 10:34)

    gabriel [anonim]

    Ei nu au fost in stare sa isi rezolva problemele cu populatia de culoare si de se dau specialisti ! Sa ii ia la ei in America ! Nu ne mai saturam odata sa stam cu gura cascata si sa inghitim tot ce ne arunca natia asta infatuata !!!
  • 0 (2 voturi)    
    indianul (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 12:45)

    ticu [anonim]

    stimate domnsti cumva cine ia exterminat pe indieni?cine fugareste mexicani si portoricani deci mai usor cu vrajeala
  • 0 (2 voturi)    
    rromi vs viza (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 13:14)

    _tudor_ [utilizator]

    Ambasadorul ar treui sa ne spuna care este rata de refuz a vizei pentru tiga.. rrromi si pentru ceilalti si apoi sa comenteze pe baza evenualei diferente: sunt ei egalii celorlalti sau nu? Si daca nu, din cauza cui?
  • -1 (1 vot)    
    corect este (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 13:38)

    visio [anonim]

    sa vorbesti de altii cand tu isuti esti un reper; dar, iti omori presedintele ca pe cainii turbati, invadezi tari dupa bunul plac, duci o planeta intreaga in 2 ecesiuni economice in mai putin de 100 ani, si tu, America, dai lectii? cat despre tigani, vorbes despre acei tigani care fura si cersesc si isi iau banii de ajutor social desi ei sunt foarte capabili sa munceasca dar nu vor, sa plece in america ca tare e frumos acolo; arme pe toate drumurile, fiecare face ce vrea, e numai bine pentru ei;
    sincer vorbind, de asta este recomandat ca o persoana sa stea numai 4-5 ani intr-o functie; dupa aceasta perioada, persoana respectiva (e valabil pentru oricine) poate capata convingerea ca locul acela i se cuvine; asa se nasc dictatorii....
    pentru acest ambasador, aceasta declaratie, este cel putin penibila si trebuie sa i se ceara demisia...
  • +1 (1 vot)    
    desuet (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 15:06)

    nu-i frumos [anonim]

    Mult prea mulți cetățeni români, despre care presa nu scrie prea puțin fiindcă „nu prezintă interes”, trăiesc în aceleași condiții demne de secolul 19 – și nu fiindcă așa vor ei. Delincvența nu face deosebiri etnice, cum fac prea mnulți aici. Și nici justiția nu face. Șovinismele astea sunt potențial criminale – și otrăvesc aerul pe carte îl respirăm cu toții. Hai să gîndim puțin cu propriul cap înainte de a spune lucruri…
  • 0 (2 voturi)    
    Ar fi mult mai usor altfel... (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 19:12)

    Ion Gheorghiu [anonim]

    Cel mai usor ar fi ca SUA sa le dea vize rromilor pentru ca dezideratul despre care vorbeste ambasadorul american sa se realizeze acolo, adica in SUA. Aceasta ar fi cea mai buna garantie a succesului!
  • 0 (0 voturi)    
    Ambasadorul USA nu cunoaste istoria reala a tigani (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 21:19)

    mercurie [anonim]

    Ste domnia sa ca istoria tiganilor din Romania nu se aseamana nici pe departe cu cea a negrilor di SUA ?
    Deseori observ cum reprezentantii SUA se comporta ca niste tauri , avand un minim de informatii !
    Stie domnia sa ca tiganii au ajuns in tarile romane prin secolul 17, fugind de administratia turca ? Ca treceau Dunarea si cereau sa fie acceptati ca robi ? Ca in timp ce in toata Europa de vest erau trati precum cainii si omorati, la noi primeau drept de viata ? Pe mine ma omoara incultura acestor potentati ! Cu ce se deosebesc de oamenii lui Stalin ?
    • 0 (0 voturi)    
      simpatic :) (Duminică, 19 februarie 2012, 15:43)

      v [anonim] i-a raspuns lui mercurie

      nu cred ca cunoaste nici o istorie in finala - altfel tacea frumos pe aceasta tema (si avea ffff multe motive).

      si da ai dreptate - ca orice popor de ocupatie... Americanii nu se deosebesc cu NIMIC de rusnaci... doar poate ca nu ne violeaza direct (dar asa un mic accident mai fac: Teo Peter si altii).

      ce te astepti ? tot urs e !
  • 0 (0 voturi)    
    despre romi (Duminică, 19 februarie 2012, 12:55)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Cel mai bun lucru ar fi sa-i ia la ei in ...America pentru a se convinge ACOLO ca romii nu se pot civiliza in doi timpi si trei miscari.Osuta si cincizeci de ani de la dezrobire nu le-au fost suficienti AICI!!
  • 0 (0 voturi)    
    China (Duminică, 19 februarie 2012, 13:36)

    V.R. [utilizator]

    Asta este doar unul din motivele pentru care avem nevoie de relatii bune sau foarte bune cu China. Trebuie sa avem si o alternativa (chiar daca imperfecta) la tampeniile cultural-marxiste ce emana din tarile occidentale. Asta e valabil pentru toate tarile est-europene, caci noua ne va reveni obligatia de a duce mai departe civilizatia occidentala atunci cand negrii, musulmanii si mexicanii vor fi devenit majoritari in tarile occidentale.

    Asta cu conditia ca la randul nostru sa nu devenim minoritari in Rromania. Momentan vad ca lumea de-aici nu cade in plasa politic-corecta, sa speram ca va ramane asa si pe viitor.
  • 0 (0 voturi)    
    De unde vine denumirea asta tampita? (Duminică, 19 februarie 2012, 21:56)

    adellle [utilizator]

    Mai intai rrom. Apoi, usor usor rom. Sunt tigani, ce naiba! Si cea mai mare parte a tiganilor chiar nu au nici-o problema cu aceasta denumire! Si-au castigat respectul, atasamentul celorlalti membri ai comunitatii lor prin ceea ce fac!
    Nu problema denumirii rezolva problema. Ci cea de asumare a unui comportament care sa nu-i lezeze pe ceilalti. Si asta din partea tuturor, fie ca sunt ei romani, tzigani, unguri, germani.
    O astfel de presiune pentru utilizarea cu orice pret a acestei denumiri nu le atrage neaparat si simpatia celor din jur.
    Dar poate asta se doreste. Si tziganii ar trebui sa-si dea seama de asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine! (Luni, 20 februarie 2012, 20:20)

    nedero [anonim]

    Este de laudat initiativa cu o singura conditie: Acest program sa fie pe termen lung si pe teritoriul U.S.A..