Cod portocaliu si cod galben de ninsori abundente, valabil duminica, luni si marti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 februarie 2012, 12:41 Actualitate | Esenţial


Harta judetelor afectate
Foto: Administratia Nationala de Meteorologie
Administratia Nationala de Meteorologie a emis, sambata la pranz, o noua avertizare de cod porticaliu si cod galben de ninsori abundente valabila duminica, luni si marti in mare parte dintre judetele tarii. In aceste zile va ninge abundent, iar vantul va avea intensificari de pana la 60-70 km/h, cea mai afectata urmand sa fie jumatatea de sud a tarii.

In intervalul 12 februarie, ora 18:00 - 13 februarie, ora 12:00 va ninge abundent in partea de sud-vest a tarii, iar vantul va avea intensificari cu viteze la rafala de pana la 55 km/h, temporar viscolind si spulberand zapada.Se va depune strat nou de zapada ce va depasi local 30 cm, avertizeaza meteorologii. Judetele vizate de cod portocaliu in acest interval sunt Caras-Severin, Mehedinti, Gorj, Dolj, Valcea si Olt.

De asemenea, in intervalul 12 februarie, ora 18:00 - 13 februarie, ora 12:00 meteorologii au instituit cod galben de ninsori in toate judetele din Muntenia, precum si in judetele: Galati, Vrancea, Covasna, Timis si Hunedoara, dar si in zona de munte a judetelor Brasov si Sibiu. In aceste zone va ninge, iar stratul de zapada nou depus va depasi local 15 cm. Vantul va avea intensificari cu viteze la rafala de pana la 40 - 50 km/h, temporar viscolind si spulberand zapada.

In intervalul 13 februarie,ora 12:00 - 14 februarie, ora 02:00, codul portocaliu de ninsori pune stapanire pe aproape toate judetele din jumatatea de sud a tarii. In intervalul mentionat va ninge abundent in partea de sud si sud-est a tarii, iar vantul va avea intensificari cu viteze la rafala de pana la 55 km/h, temporar viscolind si spulberand zapada.Se va depune strat nou de zapada, ce va depasi local 30 cm si izolat 50 cm.

De asemenea, in intervalul 13 februarie,ora 12 - 14 februarie, ora 02:00 va mai ninge si in judetele Neamt, Iasi, Bacau, Vaslui, Harghita, Covasna, Brasov, Sibiu, Alba, Hunedoara si Timis, iar stratul de zapada nou depus va depasi local 15 cm. Vantul va avea intensificari cu viteze la rafala de pana la 30 - 40 km/h, temporar viscolind si spulberand zapada.

Si in zona litoralului si a Deltei Dunarii vor fi precipitatii mixte si se va forma polei.

In intervalul 14 februarie ora 02:00 -14 februarie ora 14:00, meteorologii au instituit cod portocaliu si va ninge abundent in Muntenia, Dobrogea si sudul Moldovei, iar vantul va avea intensificari cu viteze la rafala de pana la 60 -70 km/h, temporar viscolind si spulberand zapada. Se va depune strat nou de zăpadă, ce va depăsi local 30 cm.

In acelasi interval, in judetele Neamt, Iasi, Bacau, Vaslui, Harghita, Covasna, Brasov, Sibiu, Caras-Severin, Gorj, Mehedinti, Dolj, Olt si Valcea va ninge, iar stratul de zapada nou depus va depasi local 15 cm. Vantul va avea intensificari cu viteze la rafala de pana la 30 - 40 km/h, temporar viscolind si spulberand zapada.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


22508 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    bun (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 12:55)

    claudius [anonim]

    :D asa vrem ! zapada si iar zapada, e si mai fain cand ramanem fara curent electric :) si e romantic cand sapi cu lopata sa faci tunele !
  • -2 (10 voturi)    
    cate judete? (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 13:01)

    totyoka [anonim]

    cod portocaliu in sase judete dar pe harta sunt cel putin 16 judete, dupa care sa ma orientez?????
    • +9 (9 voturi)    
      ??? (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 13:45)

      denethor [anonim] i-a raspuns lui totyoka

      cum care judete?!care vrei tu,de aia ti-au dat mai multe,e mai democratic asa...:))))))))))))))
    • +8 (8 voturi)    
      judete (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 13:50)

      anm [anonim] i-a raspuns lui totyoka

      ia si tu 6 din ele, alea care-ti plac mai putin.
      bravo hotnews te-a inmuiat zapada si nu mai esti hot ... poate doar caldutnews
  • +5 (11 voturi)    
    Bine macar ca e harta Romaniei!! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 13:04)

    sealife [utilizator]

    Textul si cu Harta nu coincid!
    • +2 (2 voturi)    
      Asa da! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 13:51)

      sealife [utilizator] i-a raspuns lui sealife

      S-a actualizat textul, bravo!
  • -5 (11 voturi)    
    Cod ROSU (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 13:06)

    theweathernetwork [anonim]

    nu va luati dupa ANM, ganditi-va ca e cod rosu, o sa ninga mai mult de jumate de metru in urmatoarele 3 zile, adaugati vantul care o sa viscoleasca, etc.
    • +5 (7 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 14:25)

      tibi [anonim] i-a raspuns lui theweathernetwork

      Primul semn al apocalipsei.
      • 0 (2 voturi)    
        Nope (Duminică, 12 februarie 2012, 1:25)

        kiki [anonim] i-a raspuns lui tibi

        Asta este al doilea. Primul a fost ca a vorbit bunicutza. Apropos, nu murise? Sau mi s-a parut mie...
  • +1 (5 voturi)    
    greseala (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 14:07)

    ecoeco [anonim]

    pe sit-ul inmh apa cu totul alta harta
    http://www.meteoromania.ro/index.php?id=65
    sau vrem sa prezentam lucrurile in asa fel incat sa para dracu' mai negru decat e ? ... if you know what i mean ...
    • +4 (4 voturi)    
      graba strica treaba (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 15:54)

      Vlad C [anonim] i-a raspuns lui ecoeco

      Probabil ce vezi tu pe INMH e harta de la "MESAJ 1/3", si d-aia nu intelegi.

      Ia baga tu ochisorul si la "MESAJ 2/3" si la "MESAJ 3/3".

      Nu-i asa ca e o asemanare nefiresc de mare intre harta de la mesajul 2 si cea de pe hotnews? Eu cred ca extraterestrii sunt de vina.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai dreptate cum are si ecoeco: (Duminică, 12 februarie 2012, 19:15)

        predel [utilizator] i-a raspuns lui Vlad C

        Stirea putea fi prezentata corect sau macar ar fi trebuit sa de linkul catre sursa sa ne informam cum trebuie.
  • -3 (5 voturi)    
    nu se pune! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 14:09)

    vercingetorix [utilizator]

    Nu au anuntat din timp ca sa se pregateasca si aia de la Transporturi!

    Iar CFR nu va putea reactiona din timp sa nu mai dea drumul la niste trenuri! Alea care pleaca maine sunt valabile, abia cele care pleaca poimaine pot fi oprite in statii!
  • +7 (7 voturi)    
    Ghid de practica (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 15:07)

    Neica [anonim]

    In cazul codurilor de vreme rea sfatul noastru este sa ridiculizati, bagatelizati sau din contra, exacerbati inforatiile oficiale. Nu le luati de bune in nici un caz.
    De exemplu in caz de cod portocaliu de vint si ninsoare , musai sa plecati de acasa sa va comporatri ca si vara, cu masina sau cu trenu pentru a putea blama mai apoi autoritatile . Drumarii politistii armata si mai ales guvernul.Sa nu ascultati nici de politisti cind spun ca e mai bine sa nu va aventurati ca stiti voi ca se poate.
    In caz de cod galben sau portocaliou sa da iama in magazine si se fac provizii cit pentru o luna care sa va ajunga macar 3 zile pina se ia zapada.
    Stringeti-va in fata televizoarelor sa vedeti nemaivazutul si apoi intrati pe HN sa comentati grozaviile petrecute cu cei care au plecat la drum desi au fost avertizati.
  • +1 (1 vot)    
    Se face scoala luni? (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 16:39)

    cineva [anonim]

    Cand aflam daca se va face scoala luni in judetele cu cod portocaliu?
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:52)

      ggg [anonim] i-a raspuns lui cineva

      aflati marti daca s-a facut scoala luni ....
  • +3 (3 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 17:26)

    Zappato [anonim]

    Vrem zapada cat mai multa deoarece drumurile se blocheaza si noi nu vom mai ajunge la munca. Astfel vom sta acasa...... Oricum avem destule telenovele ce le-am pierdut sirul....ce bine e iarna.
  • -1 (1 vot)    
    Cod rosu (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:57)

    madalin [anonim]

    Cred ca se impune codul rosu pentru judetele grav afectate si deplasarea armatei si jandarmeriei in acele judete deoarece va fi crunt ce va urma pentru bietii oameni fara curent , mancare si caldura...
  • 0 (2 voturi)    
    confreerie (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:05)

    nosnow [anonim]

    Credeti ca INMH-ul are legaturi cu firmele de deszapezire? :D
  • -1 (7 voturi)    
    cate frunza si iarba (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:40)

    un roman [anonim]

    Alo!!!...inlocuitorul lui Boc..ce atata optimism pe capul dvs! nu vedeti ce se intampla?! nu va ingrozesc imginile de la stiri, pe care cu siguranta ati prefera sa fie cenzurate decat sa le vada poporul?! declarati naibii o stare de alerta generala...nu mai trimiteti bietii soldati sau jandarmi, sau ce-or fi...ca nu poti rastura muntii de zapada cu o amarata de zapada.....scoateti masinile Armatei., faceti pe dracu in patru si dati dovada de profesionalim...Ar trebui sa nu puteti dormi noaptea...cand constientizati ca sunteti depasit de situatie si ca nu veti putea face fata niciodata unei asemenea responsabilitati! Sa dea D-zeu sa supravietuiasca sufletele acelea afectate de ger, foamete si nesiguranta...si o sa vedeti apoi reversul medaliei...peste cateva luni!!!!
  • +1 (1 vot)    
    1 cod portocaliu + inca 1 cod portocaliu (Duminică, 12 februarie 2012, 0:20)

    selecto.ro [anonim]

    Din cate inteleg, cel putin 4 judete din sud-vestul Romaniei (CS, MH, GJ, DJ) vor avea parte de vreo 70-80cm de zapada in mai putin de 2 zile. Daca nu ma credeti intrati pe siteul ANM si adunati/comparati codurile si perioadele.
    Parerea mea e ca ANM-ul le-a cam sucit la faza asta, probabil au ordin sa nu dea cod rosu nici morti. Asa ca au impartit avertizarea pe 3 bucati, nu au lasat-o intreaga cum ar fi trebuit. Si le-a iesit numai bine de portocale... portocaliu, ma rog.
  • -1 (1 vot)    
    pe sticla! (Duminică, 12 februarie 2012, 11:43)

    kiron [anonim]

    acum vreo 1/2 de ora a fost la b1 un prost de ziarist, unul avramescu care printre multele aberatii debitate a luat si apararea batranelor abandonate in tara de catre familia plecata la munca in strainatate si care nu au bani sa-si cumpere lopeti!
    adica cei de aici trebuie sa acorde din banii lor asistenta sociala unor doamne in varsta sau sa platim scoala unor copilasi lasati in grija noastra de niste parinti inconstienti!
    misto, ei ling o pizza printr-un sat din toscana si noi aici trebuie sa dam la lopata!

    dl avramescu trebuie trimis, cu un asemenea discurs, la bufetul garii, la sticla, nu pe sticla!
  • 0 (0 voturi)    
    Soc!!! (Duminică, 12 februarie 2012, 12:50)

    sutud [anonim]

    Sooc!!! Ninge abundent iarna!
    Soooc!! Calduri foarte mari in luna lui cuptor!!
    etc... etc...
  • +2 (2 voturi)    
    ajutoare de la populatie (Duminică, 12 februarie 2012, 14:03)

    un roman [anonim]

    lumea strange ajutoare sa trimita in zonele calamitate.
    ma intreb si eu ca tot contribuabilul, care plateste impozite la stat: Biserica Ortodoxa Romana nu contribuie nimic? sau doar cu ajutor spiritual?
    BOR nu plateste impozite, BOR dispune de resurse financiare si materiale, lumea are incredere in BOR.... la ce bun?!?
    • +2 (2 voturi)    
      Doamne! (Duminică, 12 februarie 2012, 15:02)

      Eugen [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Ej' nebun, vrei sa li se inzapezeasca limuzinele Mercedes S-Klasse?