Procurorii au gasit zeci de mii de lei si euro, ascunsi sub un prosop, in locuinta familiei Apostu. STENOGRAMELE discutiilor dintre Sorin Apostu si liderul cultivatorilor de pepeni din Dabuleni

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 2 februarie 2012, 19:49 Actualitate | Esenţial

Procurorii au gasit, cu ocazia perchezitiilor, in locuinta primarului suspendat al municipiului Cluj-Napoca Sorin Apostu, 50.000 de lei si 10.000 de euro, ascunsi sub un prosop, dar si sase ceasuri de lux, marcile Tissot si Doxa, cinci carduri VISA si zeci de telefoane mobile.

Conform dosarului in care este judecat primarul suspendat al municipiului Cluj-Napoca Sorin Apostu alaturi de mai multe persoane si pus la dispozitia presei, joi, de Curtea de Apel Cluj, procurorii au gasit cu ocazia perchezitiilor care au avut loc in locuinta familiei Apostu 50.000 de lei si 10.000 de euro, ascunsi sub un prosop, dar si sase ceasuri de lux, marcile Tissot si Doxa, cinci carduri VISA, zeci de telefoane mobile.

Totodata, procurorii au descoperit conturi in lei si euro deschise pe numele sotiei lui Sorin Apostu, Monica Apostu.

In dosarul de cercetare penala se afla zeci de planse fotografice cu lucrurile gasite de anchetatori cu ocazia perchezitiilor.

Potrivit dosarului, Monica Apostu le-a spus anchetatorilor ca suma in lei fusese scoasa de ea din contul cabinetului de avocatura, iar despre euro nu stia ca exista.

"Suma de 50.000 de lei am scos-o din contul cabinetului de avocatura de unde am extras-o in numerar, cel mai probabil in cursul lunii noiembrie 2011, si intentionam sa achit taxele catre bugetul de stat. In ceea ce priveste cei 10.000 de euro, nu stiam ca acesti bani exista si nu cunosc provenienta lor", a spus Monica Apostu in declaratia aflata la dosar.

In vederea popririi conturilor sotilor Apostu s-a descoperit ca numai la Banca Transilvania Monica Apostu avea patru conturi, care insumau 357.577 de lei si 491 euro.

Procurorii mai arata in dosar ca sotii Apostu plecau aproape in fiecare sfarsit de saptamana in vacante luxoase, platite de oameni de afaceri. Printre acestia se afla Simion Muresan, patronul Electrogrup, cercetat in dosar pentru dare de mita, care a platit sotilor Apostu mai multe vacante in strainatate.

Astfel, in august 2011, Monica si Sorin Apostu au petrecut un mini-sejur in Grecia, la vila Halkidiki, detinuta de omul de afaceri Simion Muresan. In 16-17 august, acelasi Simion Muresan a platit o noapte de cazare la Hotelul Hilton din Bucuresti pentru Sorin Apostu.

In septembrie 2011, sotii Apostu si-au petrecut un weekend la Viena, biletele de avion, cazarea si masa fiind platite de acelasi Simion Muresan.

In octombrie 2011, Muresan a platit un weekend la munte, tot in Austria. In sfarsit, in perioada 20-25 octombrie 2011, sotii Apostu, impreuna cu copiii lor, si-au petrecut un sejur in Dubai. Toate costurile au fost, din nou, suportate de Simion Muresan.

Din dosar reiese, de asemenea, ca Sorin Apostu mergea sa isi aleaga pepeni la miezul noptii. El il suna pe telefonul personal pe liderul cultivatorilor de pepeni din Dabuleni Marin Stancu ca sa ii aleaga cei mai buni pepeni, asa cum rezulta dintr-o interceptare din 7 septembrie 2011, la ora 24.09.
  • "Stancu Marin: Alo.
  • Apostu Sorin: Tot acolo sunteti?
  • Stancu Marin: Nu.
  • Apostu Sorin: Dar unde?
  • Stancu Marin: Eu sunt acasa...
  • Apostu Sorin: Da?
  • Stancu Marin: Si are baiatu niste...
  • Apostu Sorin: Unde?
  • Stancu Marin: In Zorilor, sa va dea niste... buni. Vreo 10-12 bucati.
  • Apostu Sorin: In Zorilor, acolo la Profi?
  • Stancu Marin: Da. Si cand va duceti, in seara asta?
  • Apostu Sorin: Acuma.
  • Stancu Marin: Acuma?
  • Apostu Sorin: Acuma am plecat acolo, da.
  • Stancu Marin: Bine, sanatate.
Dupa doua minute, Marin Stancu ia legatura cu fiul sau, care se afla la standul cu pepeni.
  • Stancu Sorin: Ce e, ma?
  • Stancu Marin: Ma, e ceva.
  • Stancu Sorin: iiim..
  • Stancu Marin: Scoala-te imediat si alege lubenite, ca vine "ala". Cred ca in cinci minute a ajuns acolo.
  • Stancu Sorin: Ia vezi, zau.
  • Stancu Marin: Zau.
  • Stancu Sorin: Simona s-a pus sa se culce afara.
  • Stancu Marin: Pai scoal-o si pe ea.
  • Stancu Sorin: Him?
  • Stancu Marin: Scoal-o, ma, si pe ea. Alegeti si pune-le jos sa ai acolo 10-12 lubenite.
  • Stancu Sorin: Pai alese, ma tati, in spate in duba.
  • Stancu Marin: Da, sa fie mari.
  • Stancu Sorin: Da, ma, da.
  • Stancu Marin: E in duba?
  • Stancu Sorin: Aha.
  • Stancu Marin: Ei, daca nu, stai asa si decat baga masina.
Potrivit DNA, primarul suspendat al municipiului Cluj-Napoca, Sorin Apostu, a fost trimis in judecata, in stare de arest, pentru luare de mita in forma continuata (18 acte materiale), complicitate la spalare de bani in forma continuata (19 acte materiale), complicitate la fals in inscrisuri sub semnatura privata in forma continuata (19 acte materiale), trafic de influenta in forma continuata (21 acte materiale), instigare la spalare de bani in forma continuata (23 acte materiale), instigare la fals in inscrisuri sub semnatura privata, in forma continuata (23 acte materiale) si primire de foloase necuvenite.

Sotia lui Apostu, Monica Apostu, avocat in cadrul Baroului Cluj, a fost trimisa in judecata, in stare de libertate, pentru complicitate la luare de mita in forma continuata (18 acte materiale), spalare de bani in forma continuata (19 acte materiale), fals in inscrisuri sub semnatura privata in forma continuata (19 acte materiale), complicitate la trafic de influenta in forma continuata (21 acte materiale), spalare de bani in forma continuata (23 acte materiale), fals in inscrisuri sub semnatura privata in forma continuata (23 acte materiale).

Omul de afaceri Calin Stoia, administrator al SC Compania de Salubrizare Brantner Veres S.A, a fost trimis in judecata, in stare de arest, pentru dare de mita in forma continuata (18 acte materiale), participatie improprie la spalare de bani in forma continuata (19 acte materiale), participatie improprie la fals in inscrisuri sub semnatura privata in forma continuata (19 acte materiale).

Totodata, in acest dosar a fost trimisa in judecata, in stare de libertate, Aspazia Droniuc, asociat al SC Groupe Frarom Agentie de Asigurare SRL Cluj Napoca, in sarcina careia s-au retinut infractiunile de cumparare de influenta in forma continuata (21 acte materiale), spalare de bani in forma continuata (23 acte materiale), fals in inscrisuri sub semnatura privata in forma continuata (23 acte materiale).

Sorin Apostu si Calin Stoia au fost arestati preventiv, in noaptea de 10 spre 11 noiembrie 2011, de Curtea de Apel Cluj. Cei doi au facut recurs la masura arestarii preventive, insa instanta suprema le-a respins solicitarile. De asemenea, Sorin Apostu a cerut sa fie eliberat sub control judiciar, dar instanta suprema i-a respins solicitarea.

In rechizitoriul intocmit, procurorii au retinut ca Sorin Apostu, in exercitarea atributiilor de primar al municipiului Cluj-Napoca, a obtinut cu titlu de mita, ca obiect al traficului de influenta sau sub forma de foloase necuvenite, suma totala de 545.717 lei, echivalent a 127.052 de euro.


Citeste mai multe despre   






















8126 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Păzea, Apostu e mafia! (Joi, 2 februarie 2012, 19:57)

    domu [utilizator]

    no comments
    • +2 (2 voturi)    
      cu mainile curate (Vineri, 3 februarie 2012, 19:22)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui domu

      Se pare ca mafia in ziua de azi nu se mai multumeste cu spalarea banilor, ii mai si sterge cu prosopul.
      DNA si SRI - luati notite!
      • +1 (1 vot)    
        Pai e saraci dom'le! (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 0:19)

        Florin Clocotici [anonim] i-a raspuns lui Socrates

        E saraci si n-are bani de masina de spalat cu storcator, uscator si tot tacamu'!!!
        Pardon, storcator ei are, ca banii, inainte de spalare, a fost obtinuti prin stoarcere de la aia care i-a dat shpaga!!!
  • +4 (10 voturi)    
    daca Tissot si Doxa sunt ceasuri de lux,Omega si (Joi, 2 februarie 2012, 20:00)

    Eneas [anonim]

    Patek Philippe ce mai sunt? ieftin se mai vindea primarele...ma intreb Oprescu care afiseaza cand un Longines cand un Rolex , pe cat se vinde ?procurorii, ia bagati o perchezitie si la Oprescu de sa va imbogatiti numai din cunoastere....
    • +1 (1 vot)    
      domle ! (Joi, 2 februarie 2012, 20:49)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      romanii au mania ceasurilor !
    • +1 (1 vot)    
      Corect! (Vineri, 3 februarie 2012, 7:20)

      Clerval [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Asta am sesizat si eu - Tissot si Doxa ceasuri de lux, suna aproape ca minerii cu masina de falsificat bani. Cam arunca in derizoriu ce parea serios pana atunci. Sunt curios: asta cu "ceasuri de lux" vine de la procurori sau de la hotnews? Cazul este destul de evident fara aceste tuse proletcultiste. Oricum, hotnews trebuie sa mai faca educatie la sectiunea lifestyle - ceasuri. Apropos, cred ca multi procurori poarta "ceasuri de lux". Si care e noua norma proletcultista? Swatch? Casio cu 12 melodii? Parca vad ca o sa iasa un fas in instanta pentru ca e prost instrumentat de procurori... Cu asa "mindset"...
  • +5 (23 voturi)    
    Iar Boc nu stia nimic! (Joi, 2 februarie 2012, 20:04)

    taranistu [utilizator]

    Apostu privatizase Primaria, tot Clujul il numea "primaru' 50%", iar Boc nu stia nimic! Nici usturoi nu mancase, nici gura nu-i putea! Iar veverita invelea ciocolata! In staniol! Portocaliu! Curat!
    • +11 (11 voturi)    
      aprostu (Joi, 2 februarie 2012, 20:55)

      corvus_coraX [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      ăia cinzeci de mii erau pentru plata taxelor la bugetul de stat. frumos. uite cine este coștiincios și plătește dările la stat cu banii de sub prosop. cei 10.000 de euro erau probabil bani pentru propsoape...
      • +4 (4 voturi)    
        cozonaci (Vineri, 3 februarie 2012, 9:20)

        UglyKidJoe [utilizator] i-a raspuns lui corvus_coraX

        de fapt femeia pusese la dospit sub prosop 50.000Ron si asa au aparut inca 10.000 euro.
        MAGIC!!!
  • +5 (13 voturi)    
    Mafia pedele (Joi, 2 februarie 2012, 20:10)

    lucky luck [utilizator]

    O mostra: Sorin Apostu
    • +4 (10 voturi)    
      mafia (Joi, 2 februarie 2012, 22:04)

      meandmy [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

      Daca vrei o mostra din mafia PSD, vezi Bonbonel.
      Problema este ca toate partidele sunt la fel, toti vor ciolanul. Le este frica numai sa nu fie in opozitie, pentru ca atunci si portia de ciolan scade...
    • +3 (7 voturi)    
      Diferenta e ca ... (Vineri, 3 februarie 2012, 10:32)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      ... in cazu' lu' Apostu, de la PDL, ancheta merge bine mersi fara bete-n roate politice, cu toate ca PDL e la guvernare, pe cand in cazu' lu' Nastase a fost nevoie de mai multe legislaturi pana sa se indure parlamentul sa-l dea pe mana justitiei. Socoate-te si matale, de cine-ti place mai mult? De unii care-si tin coruptii in brate cu anii, abia-abia se-ndura sa le de drumu' sa-i judece justitia, si chiar dupa o condamnare pun la indoiala decizia justitiei, sau de unii care nu fac asta, si daca gasesc uscaturi in propria padure, lasa justitia sa-i tunda?
  • +15 (17 voturi)    
    10ooo euro (Joi, 2 februarie 2012, 20:16)

    ajabot [anonim]

    In spitale se moare pe capete, in scoli se moare de frig iar clasa conducatoare nici nu stie de unde sunt 10 000 euro la ei in casa" In ceea ce priveste cei 10.000 de euro, nu stiam ca acesti bani exista si nu cunosc provenienta lor"( dupa replica asta am inceput sa caut si eu frenetic prin casa , poate poate m-a lasat memoria si am uitat ca am si eu 10-12 bucati prin casa).
  • 0 (8 voturi)    
    cam slab (Joi, 2 februarie 2012, 20:20)

    vasca [anonim]

    400 de euro si lei. Cam slabut,miroase a factura
  • +12 (12 voturi)    
    Si la nemti (Joi, 2 februarie 2012, 20:37)

    admus [utilizator]

    Presedintele Germaniei este tavalit prin presa de vreo doua luni pentru avantaje de tipul excursii platite si foloase necuvenite.
    Si eu as vrea sa gasesc miine in baie sub teancul de prosoape 10000 de euro de care in seara asta habar nu am.
    Daca Apostu asta mai scapa, chiar ca justitia e vai de mama ei, daca nu, foarte bine!
  • +8 (8 voturi)    
    Rusine!!! (Joi, 2 februarie 2012, 20:57)

    paul [anonim]

    Nu valoarea conteaza,gestul si netrebnicia acestor indiviz trebuie pedepsita exemplar! Dureros sa auzi peste anii ca pedeapsa a fost de 2 ani ....cu suspendare.
    Trebuie gasita formula juridica prin care furtul din 'avutul obstesc, sa fie pedepsit aspru.
    • 0 (0 voturi)    
      persoanele publice (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 4:47)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui paul

      care comit o infractiune ar trebui judecate dupa o lege modificata care sa includa clauza incalcarii juramantului depus la investirea in functie. Altfel, juramantul devine un vodevil de prost gust la care alegatorii nu mai vor sa asiste.
  • +5 (5 voturi)    
    E foame mare! (Joi, 2 februarie 2012, 21:11)

    Alius [anonim]

    De la caltabosi s-a ajuns la lubenite.. Oricum, e mai sanatos, nu?
  • +1 (5 voturi)    
    :)) (Joi, 2 februarie 2012, 22:28)

    titirica [utilizator]

    deci nu zic ca nu e corupt, ca 90 % din primari asa sunt, dar totusi astia de la DNA sunt de coma ( sau cine regizeaza cazurile astea)... dupa caltabosi si tuica, urmeaza pepenii.... hai ca e prea de tot.... maine ii face dosar lui Negoita de la Sector 3 ca lua noaptea shaorma de la Dristor...:) ..parca si imi imaginez dialogul....
  • +5 (5 voturi)    
    exista legi (Joi, 2 februarie 2012, 22:40)

    math [anonim]

    Eu cred ca avem legi destule, dar ce folos ?

    Facute de politicieni, aplicate de procurori si judecatori, interpretate de avocati. In cine sa ai incredere ? cam toti au numai Longines si Rolex, adica oameni de cultura cu mult stil vreau sa zic.
  • +2 (2 voturi)    
    ce naiba? (Vineri, 3 februarie 2012, 10:53)

    bambinuta [anonim]

    ce naiba? din toate discutiile inregistrate de procurori, cei de la hotews au ales sa redea acest pasaj cu discutii despre 10 pepeni? de ce sa duci totul in derizoriu?
  • 0 (2 voturi)    
    N-a furat destul (Vineri, 3 februarie 2012, 12:00)

    Marius [anonim]

    Cu siguranta ca daca in loc de niste pepeni ar fi delapidat un Critas, un FNI, o banca astazi Apostu ar fi fost liber precum Vantu si ar fi primit 6 luni. Procurorii ar trebui sa faca un calcul: cat costa urmarirea lui Apostu si despre ce paguba vorbim? Adica de eficienta. O sa se ajunga ca acest Apostu sa coste zeci de milioane de euro pentru 7 telefoane si 10 pepeni. Chiar credeti ca aburiti Comisia Europeana cu aceste cazuri? De dosarelele lui Felix se mai aude ceva? Dar despre hotelurile lui Dragnea?
  • +4 (6 voturi)    
    Ce face un moldovean cand ajunge in Ardeal? (Vineri, 3 februarie 2012, 12:43)

    MM [anonim]

    Raspuns: Se apuca de furat! Stie el cat de greu e de unde vine si trebuie sa isi faca plinul.