Comunicat al biroului de presa CSM fata de afirmatiile lui SOV ca va lua justitia in propriile maini: “materialele publicate sunt de natura sa aduca atingere prestigiului si credibilitatii justitiei”. Danilet: Actualul CSM duce o campanie anti-presa

de Attila Biro     HotNews.ro
Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:28 Actualitate | Esenţial


Biroul de presa al CSM a transmis, marti, un comunicat in care detaliaza constatarile inspectiei judiciare, constatari insusite de plenul Consiliului, fata de afirmatiile facute de Sorin Ovidiu Vintu pe 14 noiembrie, la Curtea de Apel Bucuresti, cand a spus ca va lua justitia in propriile maini si ca procurorii sunt "rau intentionati sau idioti". Comunicatul CSM spune ca materialele de presa care au redat afirmatiile lui Vintu “sunt de natura sa aduca atingere prestigiului si credibilitatii justitiei”. Contactata de HotNews.ro, Alina Ghica, presedintele CSM, a declarat ca in realitate plenul CSM nu imputa nimic presei, dar ca afirmatiile lui Vintu redate au avut un efect negativ.
  • Cristi Danilet, membru CSM a declarat ca in plenul Consiliului nu s-au pus in discutie referile la presa ce au fost mentionate in comunicatul de presa si ca “actualul CSM duce o campanie anti-presa”.
  • Comunicatul CSM mai spune si ca necesitatea protectiei autoritatii si independentei puterii judecatoresti justifica limitarea libertatii de exprimare a presei.

Pe 14 noiembrie Curtea de Apel Bucuresti a judecat recursul arestarii preventive a lui SOV in dosarul fraudarii Petrom Service. In finalul sedintei de judecata Vintu a rostit pledoaria finala (ultimul cuvant) in care a facut cateva afirmatii la adresa procurorilor acuzandu-i ca sunt "rau intentionati sau idioti". De asemenea a mai afirmat: “Daca voi pleca in arest, voi lua justitia in mainile mele”. Fata de aceste afirmatii procurorul general Laura Codruta Kovesi a sesizat CSM.

Marti 31 ianuarie biroul de presa al CSM a transmis un comunicat in care mentioneaza urmatoarele:
  • Inspectia Judiciara a apreciat ca limbajul folosit de inculpatul Vantu Sorin Ovidiu precum si mesajul de amenintare continut in exprimarea sa reprezinta un atac la onoarea si demnitatea procurorilor care instrumenteaza cauza si, totodata, un mijloc de intimidare a acestora.
  • Plenul Consiliului Superior al Magistraturii, analizand rezultatul verificarilor, a retinut ca materialele publicate sunt de natura sa aduca atingere prestigiului si credibilitatii justitiei si constituie un factor de presiune asupra procurorilor care le afecteaza independenta.  
  • Luand in considerare acest aspect, Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a considerat intemeiata cererea de aparare a independentei si prestigiului justitiei formulata de doamna Laura Codruta Kövesi, procuror general PiCCJ si a procedat la admiterea ei.
Citeste mai jos comunicatul integral

<31_01_2012__46989_ro



In comunicat sunt inserate mai multe referiri la institutiile mass-media care au relatat sedinta de judecata in care Vintu a vorbit despre procurori si a amenintat ca va lua justitia in propriile maini.

In comunicat se mentioneaza urmatoarele: “preluarea si difuzarea de catre posturile de televiziune Realitatea TV, Antena 3, Antena 1 si Pro TV, agentia de presa HotNews si publicatia Evenimentul zilei, a afirmatiilor facute de inculpatul Vantu Sorin Ovidiu cu ocazia acordarii ultimului cuvant, au avut drept consecinta scaderea increderii cetatenilor in sistemul judiciar si, implicit, afectarea prestigiului procurorilor si a independentei acestora.”

Fata de acesta mentiune presedintele CSM, Alina Ghica a declarat pentru HotNews.ro ca nu este un repros adus presei si ca nu li se imputa nimic jurnalistilor care au relatat.

“Noi nu imputam presei nimic. In plenul CSM a fost votata si asumata nota inspectiei judiciare in care se spune clar ca afirmatiile facute de o persoana in sala de judecata au fost de natura sa aduca atingere demnitatii si onoarei procurorilor. Presa si-a facut treaba si noi nu aducem o critica presei pentru cum a relatat. Insa afirmatiile facute in sala de judecata au fost preluat de canalele mass media si ele au avut o consecinta. Asta spune si nota inspectiei judiciare”, a explicat Alina Ghica presedintele CSM.

Pe de alta parte comunicatul CSM spune cu totul altceva ca plenul CSM “a retinut ca materialele publicate sunt de natura sa aduca atingere prestigiului si credibilitatii justitiei si constituie un factor de presiune asupra procurorilor care le afecteaza independenta”. Formularea din comunicat mentioneaza ca materiale publicate aduc atingere prestigiului justitiei. Comunicatul biroului de presa al CSM nu spune ca afirmatiile facute de SOV aduc atingere prestigiului si credibilitatii justitiei.

Comunicatul biroului de presa mai spune si urmatoarele: “Necesitatea protectiei autoritatii si independentei puterii judecatoresti precum si a reputatiei judecatorilor si procurorilor in vederea bunei functionari a justitiei, reprezinta elemente care justifica limitarea libertatii de exprimare recunoscuta presei”. Presedintele CSM a mentionat ca acesta afirmatie face referire la o decizie a CEDO si ca nota inspectiei CSM explica in detaliu mentiunea de mai sus. Intrebata cum ar putea fi limitata libertatea de exprimare a presei, presedinta CSM a declarat ca nu poate comenta pentru ca ar excede mandatul cu care a fost investita.

Acelasi comunicat al CSM nominalizeaza mai multe institutii de presa printre care si HotNews.ro despre care spune ca au “preluat declaratiile inculpatului Sorin Ovidiu Vantu cu nerespectarea dispozitiilor Regulamentului de ordine interioara al instantelor judecatoresti”. Adica institutiile de presa nu au avut acceptul instantei pentru a filma sau a inregistra sedinta de judecata.

HotNews.ro nu a inregistrat si nici nu a filmat sedinta de judecata. Cele doua texte publicate de HotNews.ro de la sedinta de judecata din 14 noiembrie au la baza note scrise pe hartie. In articolul “Cum au decis judecatorii Curtii de Apel Bucuresti eliberarea lui SOV si Liviu Luca in dosarul fraudarii Petrom Service” este inserat un videoclip de 30 secunde cu imagini filmate pe holul Curtii de Apel Bucuresti.

Filmarea a fost realizata cu respectarea Regulamentului de ordine interioara al instantelor judecatoresti si in concordanta cu “Ghidul de bune practici pentru jurnalisti”. Fata de aceste constatari presedintele CSM a mentionat ca “intr-adevar sunt aspecte care pot fi analizate”.   

Cristian Danilet, membru CSM, a declarat pentru HotNews.ro ca in plenul CSM nu s-a discutat despre modul in care presa a relatat sedinta de judecata si ca intreaga discutie fata de sesizarea procurorului general s-a rezumat la afirmatiile facute de Sorin Ovidiu Vintu.

“Discutiile s-au axat strict pe afirmatiile pentru care a fost facuta sesizarea. S-a discutat doar daca sa aparam sau nu onoarea magistratilor. Nu s-a discutat despre presa si cum a reflectat presa. Din ce am observat, noua conducere a CSM duce o campanie anti-presa”, a declarat Cristian Danilet.

Presedintele CSM, Alina Ghica spune ca plenul CSM si-a insusit nota inspectiei judiciare. “Trebuie sa vedeti comunicatul in ansamblu institutional. CSM si-a insusit nota inspectiei si a constatat ca afirmatiile facute de acea persoana au fost de natura sa aduca atingere prestigiului si credibilitatii justitiei”, a subliniat Alina Ghica.

Nu este clar cati dintre membri CSM si-au asumat constatarile inspectiei judiciare. Cristian Danilet a explicat ca voturile din plen sunt secrete si ca el, personal, a votat impotriva.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3003 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    ma rog :) (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:37)

    cosming [anonim]

    Auzi la jmenarii astia din CSM... cica scade increderea populatiei in actul de justitie ...

    Care incredere ? Si cat sa mai scada ?
    Nu v-ar fi rusine de super-bugetari!
    • +9 (9 voturi)    
      Alina Ghica condamna presa nu pe Vantu (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:50)

      dan [anonim] i-a raspuns lui cosming

      Culmea nesimtirii la individa asta care conduce CSM. In loc sa condamne infractorul, condamna victima ca a dat in vileag. O sa ajunga romanii sa-si faca singuri dreptate cu un CSM asa corupt!!!
    • +6 (6 voturi)    
      vantule te scapam daca zici asta si asta (Marţi, 31 ianuarie 2012, 19:10)

      nmh [anonim] i-a raspuns lui cosming

      vantu arestat de doua ori si pus sa iste acest scandal pentru a crea premisele limitarii libertatii de exprimare a presei. (presa condusa de chiar vantu si altii ca el)
  • +5 (5 voturi)    
    si? (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:47)

    eul [anonim]

    ok, am inteles, de vina este presa si nu SOV (?!!?). care sunt consecintele deciziei CSM?
  • +7 (7 voturi)    
    Afirmatiile lui Vantu preluate sau nu de presa (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:51)

    denvarel [utilizator]

    Aveau efect nul daca Justitia lua masurile corecte.
    Pai daca Vantu spune ca pune saua pe voi iar voi il eliberati pentru ca nu reprezinta pericol public, cine oare afecteaza "prestigiul" Justitiei? Presa?
    Iar aia cu procurorii e scoasa din palarie. Pai procurorii l-au trimis acasa sau judecatorii? CSM se ascunde in spatele procurorilor, cica ei au fost "afectati" la prestigiu, judecatorii nu. E de tot hazul comunicatul acesta.
    Fraza urmatoare este de Caragiale: “Necesitatea protectiei autoritatii si independentei puterii judecatoresti precum si a reputatiei judecatorilor si procurorilor in vederea bunei functionari a justitiei, reprezinta elemente care justifica limitarea libertatii de exprimare recunoscuta presei.”
    Hai sa bagam pumnul in gura presei ca arata cat de gol este imparatul...
    Lui Vantu nu v-ati gandit sa-i restrangeti libertatile prin arest pentru afirmatiile facute dar presei vreti sa i le restrangeti pentru ca ne spune si noua cum va considera ala de manevrabili. Curat murdar coane Fanica
  • +5 (5 voturi)    
    deci, nu vintu ! (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:51)

    ginel din poplaca [anonim]

    presa !
    vintu avea dreptul sa'si bata joc de justitie, presa n'avea voie sa raspandeasca.

    io cam asta am inteles.

    mai ceva ca'n stan si bran.
  • +7 (7 voturi)    
    ce am inteles io... (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:52)

    popcorn monta [utilizator]

    ca nu sunt deranjati de afirmatiile lui vantu...ei sunt dreanjati de faptul ca presa a redat aceste declaratiii...deci vantu poate sa ia justitia in mainile lui fara probleme...presa sa taca si sa-l lase in pace...
  • +6 (6 voturi)    
    Danilet asta.... (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:56)

    Cataleya [utilizator]

    ...a devenit din ce in ce mai radical.
    Din pacate, nu in directia buna ci in directia fosteului mod de a se face justitie in Romania.
    Cand il auzi ai impresia ca este uncenicul lui Barbulescu, Costiniu, Jipa sau Pivniceru.
    Nici vorba de "idealismul" cu care se impopotona acum un an cand candida la functia pe care o detine.
    Mai simplu spus..
    Acest Danilet este o dezamagire TOTALA pt cei care s-au lasat pacaliti de figura si de discursurile sale.
  • +4 (4 voturi)    
    Atat de tardiv (Marţi, 31 ianuarie 2012, 19:00)

    Iulian [anonim]

    Acest comunicat este atat de tardiv ...pai am facut si parastasul..am uitat de SOV..onor CSM-ul a raspuns ......dumnealor sa stie ca daca nu duci mortul cand trebuie la groapa ...ori il impaiezi ori il mumifici...nici un mort nu ramane la gura gropii doar ca sa astepte o aprobare.
    • +5 (5 voturi)    
      Iuteala CSM-ului (Marţi, 31 ianuarie 2012, 20:38)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      14.11.2011 - 31.01.2012 sunt 79 de zile care au trebuit CSM-ului sa sesizeze ca cele spuse de Vintu "sunt de natura sa aduca atingere prestigiului si credibilitatii justitiei”
      Alte stiri:
      - CSM considera ca legea raspunderii magistratilor incalca Constitutia
      - Curtea Constituţională a validat în unanimitate legea răspunderii magistraţilor
  • +5 (5 voturi)    
    Vorbe aruncate in vant! (Marţi, 31 ianuarie 2012, 19:05)

    Justinian [anonim]

    Daca justitia nu si-a facut datoria in cazul lui Vantu si nu l-a trimis acolo unde ii era si unde ii este locul, adica dupa gratii, pentru toate mega-escrocheriile pe care le-a facut, si care sunt binecunoscute precum AXIOMELE, ea, justitia nu are decat sa suporte consecintele, sa fie calcata in picioare si terfelita de acelasi Vantu, care ,probabil, a si platit bani grei pentru a nu fi pedepsit! (pentru ca nu i-a muncit, ci i-a furat doar). Cat despre "reactia" d-nei Ghica, este penibil de firava, nearticulata si lipsita de orice fel de autoritate a unui organ al justitiei iar un individ ca Vantu nu are decat sa rada de asemenea tanguieli copilaresti, care nu explica nimic si nu impresioneaza pe nimeni.CSM reclama o reforma structurala profunda, dovedind pana acum o totala lipsa de credibliitate si de rigoare juridica-in sensul afirmarii si impunerii respectului fata de lege.. Aceasta este cauza fundamentala pentru care Vantu si-a permis si isi permite sa persifleze justitia prin vorbele sale aruncate in vant!
  • +4 (4 voturi)    
    SOV (Marţi, 31 ianuarie 2012, 19:06)

    Romania umilita [anonim]

    ....bun,bun,....;mai departe? Jignirea care mi se aduce cum o pedepsiti? Individul trebuie chemat urgent in fata instantelor ,judecat si condamnat.Nu cred ca in legislatia romana nu sunt norme care
    sanctioaza asemenea fapte nemernice
  • +5 (5 voturi)    
    Vantu are Justitia la degetul mic (Marţi, 31 ianuarie 2012, 19:06)

    kansas [anonim]

    Vantu are liste complete cu beneficiarii de frunte ai FNI si daca pica, ai trage pe tori dupa el, adica la parnaie:

    Prefecti
    Primari
    Judecatori
    Politissti
    Generali
    Oameni politici
    etc...

    Ghinion, nu-l are pe Basescu
    Dar Basescu nu poate trece peste magistratii corupti care colcaie in Justitia romaneasca...asa ca razboiul va continua cu rezultat nul, pana cand magistratii mai tineri si incoructibili vor inlocui pe invechitii in rele.

    Sigur ca Vantu are inca multe butoane in Justitie, Politica, etc...
    Vantu e cancerul Romaniei,
    Voiculescu e ciuma,
    iar Iliescu e calaul.
  • +3 (3 voturi)    
    Drept premiu i-au dat drumu (Marţi, 31 ianuarie 2012, 20:20)

    infocorect [anonim]

    Dupa acele afirmatii ale lui Vantu acesta a fost eliberat din arest. CSM ar trenbui sa faca o analiza amanunta a activitatii acelor judecatori. Deasemenea ar trebui analizate si relatiile AVOCAT-Judecatori. Oare nu cumva avocata are "trecere" la anumiti judecatori?!
  • +3 (3 voturi)    
    Libertate! (Marţi, 31 ianuarie 2012, 22:18)

    Vlad Ionescu [anonim]

    Rusinos! Pur si simplu rusinos! Dar nu este surprinzator. Asta este justitia romana: face ce vrea, absolut ce vrea, mai ales cu procurorii si cu serviciile secrete, si dupa aceea ne spune ca nu este nici legal si nici justificat sa aflam ce fac ei in sedintele publice. Daca nici in sedintele publice nu vor sa stim ce fac, va dati seama ce nenorociri sunt in spatele usilor inchise. Dar stati linistiti ca la noi e democratie si libertate, iar eu sunt putin cam nebun!
  • +4 (4 voturi)    
    Dar despre declaratiile . . . (Marţi, 31 ianuarie 2012, 23:09)

    gheorghe [anonim]

    . . . inculpatilor PSD-isti gen Nastase sau Michi sau VoiculescuPC) sau cati si mai cati, care afirma in gura mare ca justitia romana este dirijata politic si de Presedinte de ce nu se autoinflameaza CSM? De ce procuratura nu deschide automat dosar penal celor care spun despre justitie ca e subordonata politic? De ce? Nu exista litera de lege? Probabil! Dar ar trebui luata ca si ofensa personala sau colectiva si macar amendati de sa la piara cheful de a arunca cu invective in dreapta si in stanga. Nastase cand a fost achitat in dosarul Tamara a iesit imediat cu declaratia ca am avut incredere in justitie. Acum daca a fost condamnat e un proces politic murdar comandat de Basescu. Si cei acuzati de fals tac! Taceti fratilor juristi ca asa va fac praf imaginea toata clica asta de interlopi. Ala care se vrea ministru de la PSD anunta ca va desfiinta, va da afara, va baga la puscarie, doar executii publice nu a zis ca o sa faca si voi taceti. Cazul Vantu nu este simptomatic domnilor juristi el exprima parerea despre voi a unei intregi clase politice. Interesant este ca mare parte dintre voi dati in Basescu, de cate ori aveti ocazia, desi el este cel care va dat onoarea (pe care ati pierdut-o i guvernarea lui Nastase) inapoi si inamovibilitatea. Adevarul e ca traim intr-o tara in care de foarte multe ori negrul est considerat alb. Poate ca o meritam!
    • +3 (3 voturi)    
      despre idioti! (Miercuri, 1 februarie 2012, 10:39)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Cu personaje care au acest tip de mentalitate s-au construit toate totalitarismele din istorie. Probabil ca nu ai prins vremurile de dinainte de '89. Libertatea este cea mai pretioasa valoare umana dupa viata si pentru ea trebuie sa ne batem in fiecare clipa; pentru ca in fiecare clipa exista tot felul de oameni cu idei multe si nastrusnice care doresc sa ne ia cate un pic din libertate. Sunt atatea tari pe lume unde oamenilor le este drastic limitata libertatea. Pentru cei care nu inteleg aceste lucruri la nivel intelectual le recomand o intelegere experimentala.
  • +4 (4 voturi)    
    care e subiectul presa sau vantu? (Miercuri, 1 februarie 2012, 6:09)

    corneliu buzelan [anonim]

    Se pare ca cei dela justitie deranjati de criticile din presa au gasit de cuviinta sa blameze presa pentru rostirile dlui.Vantu,uitand sau facandu-se ca uita adevaratul subiect.De fapt dansii incearca sa-si pastreze si intareasca privilegiile imunitatii,care le confera avantaje si nu suporta ca cineva sa le conteste.Faptul ca si justitia ca si alt sectoare ale statului refuza sa se reformeze ,ne aduce in situatia jenanta ca tara sa fie monitorizata si blamata pentru niste interese marunte si meschine.Fara "oameni potriviti la locurile potrivite",nu va progresa tara si nu vom iesi din caruselul asta de meschinarii.
    • +3 (3 voturi)    
      se simt cu musca pe caciula! (Miercuri, 1 februarie 2012, 10:51)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui corneliu buzelan

      Asta e adevarul: se simt cu musca pe caciula! Justitia la varf si in special parchetul, sunt controlate de SRI de asta fac tot felul de abuzuri fara sa le pese si fara sa raspunda. Cele mai multe dosare sunt facaturi pe sistemul stim noi care sunt oamenii rai, ce e in dosar nu mai conteaza. Nu cred ca Vantu este baiatul bun, dar oricum si lui i se aplica sistemul Al Capone. Asta e baiatul rau si lui putem sa-i facem orice ca sa-l bagam la inchisoare. Diferenta este ca in SUA acest sistem a functioanat in mod absolut exceptional, iar la noi a devenit regula. Asta vor de fapt sa ascunda magistratii nostrii supremi aratandu-se atat de ofensati.