Zapada "inmoaie" protestele din Romania. Cum s-a vazut a 9-a zi de manifestatii prin ochii presei internationale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 22 ianuarie 2012, 14:45 Actualitate | Esenţial


Romanii au continuat sa protesteze sambata impotriva presedintelui si a Guvernului, in pofida ninsorii abundente, dar numarul lor a fost totusi mai mic decat in zilele precedente, comenteaza presa internationala, citata de Mediafax. "Zapada inmoaie protestele antiguvernamentale din Romania", titreaza agentia Reuters, comentand ca ninsoarea de sambata i-a determinat pe multi romani sa renunte la continuarea protestelor din timpul saptamanii. Cu toate acestea, cateva sute de oameni au continuat sa iasa in strada pentru a manifesta impotriva masurilor de austeritate.

Premierul Emil Boc se străduieşte să rămână la putere înaintea alegerilor parlamentare prevăzute pentru sfârşitul anului, dar protestele nu vor fi probabil suficiente pentru a determina alegeri anticipate sau pentru a schimba politicile conforme cu acordul încheiat cu Fondul Monetar Internaţional, adaugă Reuters.

Associated Press notează de asemenea că aproximativ 500 de români au îndurat sambata ninsoarea din Capitală, protestând pentru a noua zi consecutiv faţă de preşedintele Traian Băsescu şi Guvern.

"Românii continuă protestele antiguvernamentale", titrează la rândul său Voice of America, adăugând că protestatarii din Bucureşti au ieşit în stradă pentru a noua zi consecutiv, în pofida zăpezii.

Si publicaţia electronică Digital Journal scrie că protestele din România aduc rezultate, dar oamenii vor mai mult. Românii au început să protesteze faţă de demisia lui Raed Arafat din Ministerul Sănătăţii, din cauza unui controversat proiect de reformare a sistemului sanitar. În urma manifestaţiilor, preşedintele a retras proiectul, iar Arafat a fost reintegrat în minister, dar "scânteia fusese aprinsă şi focul pe care l-a cauzat a continuat să ardă", adaugă publicaţia, precizând că protestatarii au continuat să iasă în stradă şi să ceară demisia Guvernului şi şefului statului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2372 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    e ca si cu cersetorii din fata de la muzeu... (Duminică, 22 ianuarie 2012, 15:10)

    popcorn monta [utilizator]

    cand e cald,sunt o gramada,iar cand e vreme urata stau toti in casa...
  • 0 (0 voturi)    
    totusi un avantaj (Duminică, 22 ianuarie 2012, 15:44)

    vasca [anonim]

    Pina la urma nu este rau de loc acest sistem inventat de USL.
    Dupa citeva luni de posibila domnie a USL. se aduna din nou citeva mii de oameni (asta e numai aparatul de partid fara sustinatori , excat ca in cazul USL) si se da jos USL .
    Dupa 4-5 luni, din nou o manifestatie , si iar facem o noua rotatie. Din cinism, chiar mi-as dori acest sistem, pentru ca oricum nu iau ABSOLUT nimic de la stat, eu dau numai
    Acest lucru mi-l doresc pentru ca imi imaginez ca va fi o corectie, un fel de bat la fundul imbecililor care nu au invatat nimic din istoria de dupa 1989
  • 0 (0 voturi)    
    Proteste peste proteste !!! (Duminică, 22 ianuarie 2012, 16:26)

    Marinela [anonim]

    pai ..cred ca nu aveam decat sa ne rugam la D-zeu sa mai dea zapada , ploaie si santate celor care ii asculta pe acei hoti (opozitia) de mai stau in strada !! Probabil cei care nu au mai iesit au realizat intr-un final ca nu se merita sa induri atatea pt 50 de lei , care i-au primit pt a face proteste !! Romania trezeste-te !!! nu vor fi alegeri anticipate ...pt asa isi doreste Ponta si Antonescu !!
  • +1 (1 vot)    
    adevaratii protestatari (Duminică, 22 ianuarie 2012, 17:10)

    bogdan.deval [anonim]

    adevaratii protestatari, care chiar au probleme sunt cei 100 care se afla acum in piata...nu cei platiti de USL. unde sunt acum cei 20 de mii de oameni cu care ameninta USL-ul? D`aia multi nu au ce manca, pentru ca sunt comozi, cum le e putin greu dau inapoi, in felul acesta nu o sa rezolvati nimic in viata.
  • +1 (1 vot)    
    poartancasa13@yahoo.com (Duminică, 22 ianuarie 2012, 17:29)

    Gogu [anonim]

    Vremea schimbarii va fi la alegeri.
    Celor cateva sute de oameni prezenti zi de zi in piata, saraci si cu probleme, ar trebui sa li se explice asta.
    Ziarele si televiziunea nu o fac, dimpotriva, ii incurajeaza.
    In democratie avem alegeri libere, sa deschidem ochii cand punem stampila si bineinteles sa mergem la vot.
    Adica mai multi la vot si mai putini in piata.
    Nu rezolvam mare lucru cu piata. Atragem atentia, da.
    Dar sa nu uitam ca deja am atras atentia un pic cam mult in afara tarii. Investitorii n-or fi prosti sa sara cu banii cand vad vanzoleala. Iar ce am castigat pana acum, si am castigat, putem sa anulam foarte repede.
    Aceste lucruri ar trebui spuse, daca am avea presa corecta 100%. Nu se spun. Nici faptul ca salariile si pensiile consuma jumatate pib-ul tarii.
    Judecand la rece
    • 0 (0 voturi)    
      eroare (Duminică, 22 ianuarie 2012, 18:48)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      cine crezi tu ca tine cont de votul tau??
      cartile se fac in culise
  • +1 (1 vot)    
    mai lasati-o (Duminică, 22 ianuarie 2012, 17:43)

    yvon [anonim]

    incolo de manifestatie.am 60 ani 42 ani de munca 1000 roni pensie ,si 1500 ron-i salariu si muncesc in sectorul privat,nu stau cu mana intinsa la nimeni,si traiesc decent.va rog faceti la fel ca mine.
  • 0 (0 voturi)    
    Domnilor guvernanti! (Duminică, 22 ianuarie 2012, 17:50)

    nostradamus [anonim]

    Renuntarea la aplicarea reformelor, la presiunea a 10.000 de usl-asi, este un precedent periculos si va descalifica pentru urmatoarele alegeri, in constiinta a milioane de romani cinstiti. Romanii onesti vor analiza foarte serios daca PDL si UNPR mai reprezinta o optiune electorala, daca sunt partidele capabile sa faca fata unor situatii delicate si implicit daca merita sa le mai acordam votul. Pana la cifra de 3-400.000 de posibil manifestanti, cat numara cu exagerare psd si pnl, nicio manifestatie nu trebuie sa va dezarmeze. Continuati reformele! Lasati bocetele de muieri si scuzele. Noi, cei care va sustinem nu avem nevoie de ele iar pe isterizatii si manipulatii usl nu-i intereseaza. Daca renuntati acum, ne oferiti un motiv tenmeinic sa va evitam la urmatoarele alegeri. Votul meu nu va merge, cu certitudine la un partid de lasi! MAJORITATEA ROMANILOR VA SUSTINE, CHIAR DACA NU IESE SA URLE, PE 50 DE RON! NU NE DEZAMAGITI!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ROMANIA (Duminică, 22 ianuarie 2012, 18:29)

    BEBE [anonim]

    Opozitia acuza guvernul ca nu doreste sa poarte dialog constructiv, insa ei sunt la fel de rigizi precum acuza puterea ca ar fi. Ei nu concep o alta solutie decat alegerile anticipate, altfel sunt convinsi ca vor pierde alegerile din toamna
    • 0 (0 voturi)    
      Cei din opozitie nu sunt rigizi,sunt stupizi. (Duminică, 22 ianuarie 2012, 22:50)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui BEBE

      Opozitia spune ca puterea nu vrea sa stea la discutii.Daca discutie se cheama expresia"mai boule,da-ti demisia",inseamna ca opozitia este alcatuita numai din analfabeti.Eu asa percep atitudinea opozitiei.Cer ce nimeni nu ar face.Inseamna ca vor sa mentina actuala stare de fapt,dar sa le faca zile fripte celor de la putere.Si romanilor necajiti.Ca cei de mijloc sau bogati nu se sinchisesc.Si de aceia spun ca USL sunt stupizi.Si nesimtiti.
  • 0 (0 voturi)    
    logic (Duminică, 22 ianuarie 2012, 18:56)

    toiu [utilizator]

    La o revolutie de carton era absolut normal ca o simpla ninsoare sa inmoaie definitiv "idealurile" revolutionarilor. Poate la vara prin august cand avem zile mai secetoase!
  • 0 (0 voturi)    
    nu vreau k USL sa ajunga la putere- NU MERITA (Duminică, 22 ianuarie 2012, 19:05)

    ana [anonim]

    Ne-am saturat de USL !!! O fi Basescu cum o fi dar macar nu raspunde la comenzile mogulilor si vrea sa schimbe ceva in tara asta. Va e frica de capitalism ??? Oameni buni, nu mai asteptati ca statul sa va dea ceva… E timpul sa muncim si sa producem singuri .
  • 0 (0 voturi)    
    Nu s-a inmuiat nimic (Luni, 23 ianuarie 2012, 8:34)

    vali [anonim]

    Puterea declara;sunteti 1%,nesemnificativi,ciumpalati,manipulati etc. Dar va pierit zimbetul,aveti curajul sa mai dati o masura nepopulara.Ce-am castigat: curaj,Incredere ca va putem opri,D-na Boagiu a oprit restructurare muncitorilor cfr.Poate o face in minister, unde e menegementul privat promis ?