​VIDEO Ce nu s-a vazut la TV la cea de-a opta zi de proteste in Piata Universitatii

de Victor Cozmei, Attila Biro     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 1:18 Actualitate | Esenţial


Proteste in Capitala. Ziua 8
Foto: Hotnews
Peste 500 de oameni au protestat vineri seara in Piata Universitatii din Capitala. Spre deosebire de manifestarile de joi care s-au lasat cu ciocniri intre jandarmi si o parte dintre suporterii prezenti in piata, protestele de vineri s-au incheiat pasnic si au parut in multe momente ca si-au pierdut din suflu. Cu toate acestea, protestatarii au venit inarmati cu un intreg arsenal de pancarte si mesaje transmise prin mijloace cat mai neobisnuite. De partea fantanii, o parte dintre protestatari, aflati la o tribuna improvizata, au scandat anti-putere si au socat prin limbajul vulgar folosit. 
  • Vezi mai jos un videoreportaj marca HotNews.ro de la protestele de vineri, din Piata Universitatii.
NOTA: Atentie, videoreportajul contine si pasaje cu limbaj licentios.



Citeste si:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4758 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Democratie (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 2:18)

    johann [anonim]

    daca ar trebui sa ne luam dupa aceste cateva sute( hai sa zicem mii) de persoane, care cer schimbarea presedintelui, atunci ungurii sunt prosti ca nu ies pe strazi si cer un presedinte maghiar. eu cred ca le-ar fi usor sa se adune peste 800.000 de persoane. Ce parere aveti?
    • 0 (0 voturi)    
      Din pacata striga foamea de bani din USL (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 8:21)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui johann

      Daca citeste cineva ce ineptii striga fanii USL isi da seama ca -i doare undeva de democratie, le ard palmele sa mai fure cum au facut-o 13 ani!
    • 0 (0 voturi)    
      degeaba scriu ca mesajele mele nu mai apar de vreo (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 9:19)

      Deborah [utilizator] i-a raspuns lui johann

      trei zile,multumesc hotnews pentru transparenta!
      tot spun ca in 89 msi 90 pana in 13 iunie eram sute de mii si tot nu a cazut Iliescu sub presiunea strazii caci nu e democratic.Acum se incearca prin televiziuni(sa nu uitam ca cei din toate tv sunt tineri si habar nu au de adevarat revolutie din 89 si am impresia ca nici nu le pasa,habar nu au ce ne paste si nici nu le pasa,habar nu au ce inseamna comunism spre care tindem acum cu aceste manifestatii si nici nu le pasa !)
      Sunt foarte vinovati prezentatorii de stiri cu tonuri tragice care instiga si e adevarat ca o mana de oameni nu au dreptul sa ne ia ceea ce am castigat cu atata gruetate.pentru ce au murit in 89 oamenii la timisoara?aici a fost adevarat revolutie nu in bucuresti unde comunistii au furat revolutia !
    • +1 (1 vot)    
      Manipulare la TV (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 16:28)

      Palie [anonim] i-a raspuns lui johann

      Ai perfecta dreptate. Eu sunt din Suceava si la noi nu ies decat cei din PSD si PNL. Din pacare, presa relatează ca au fost 1000 de oameni, cand de fapt nu earau nici 200. In prima seara erau 23, dar, daca privesti la Realitatea, afli ca toata tara e in strada. Cred ca electoratul ar trebui sa sanctioneze pe cei ce au creat aceasta criza artificiala.
  • +10 (14 voturi)    
    Inventarul stricaciunilor politice (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 2:36)

    Clop [utilizator]

    Traim intr.o tara a bascaliei eterne, cu slogane de taraba, slinoase, mici, fara anvergura si cu un esichier politic gaunos, obsedat, meschin, maladiv si obscen.

    O tristete fara margini.
    • 0 (0 voturi)    
      Cre' ca gresesti (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 8:52)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Orice padure isi are uscaturile ei. Noi avem niste uscaturi foarte vocale. Oamenii seriosi, care gandesc pe termen lung, care nu pun botu' la slogane de taraba, care inteleg ca de unde nu-i nici Dumnezeu nu poate lua, au chestii mai bune de facut decat sa protesteze, si de-aia nici n-o sa-i vezi in piata Universitatii.

      USL insista sa trateze electoratul ca pe niste animale manate exclusiv de instincte primare. Din numarul redus de protestatari, se vede cat de neinspirata e aceasta strategie. Din fericire pt. noi, ca orice dinozaur, nici ei nu-s capabili de adaptare. Cu putin noroc, dupa urmatoarele alegeri parlamentare o sa moara, ca orice dinozaur la schimbarea majora a climei, si scapam de ei.

      Stand si gandindu-ma, marea realizare a PDL, in planul politicii de partid, nu a politicii de guvernare, e faptul ca a reusit s evite infiltrarea PDL de catre criptocomunisti, mici oligarhi si alte animale mici care sustin mafia romaneasca. Evident, n-au ramas nici ei perfect curati, dar totusi, faptul ca in PDL legea inca nu o fac baroni locali sau finantatori gen Patriciu cred eu ca e o realizare remarcabila.
  • 0 (0 voturi)    
    proteste (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 7:18)

    dorina [anonim]

    ,,vorba este......eu cu cine votez???,,....cum zicea saracul nenea Iancu.stie cineva ,dintre cei care tropaie prin piete ,ce se doreste,serios si de-adevaratelea??jos boc,jos basescu......sus...cine????ca toti au mai fost si am vazut ce pot .atunci ..vin si zic :eu cu cine votez??
  • 0 (0 voturi)    
    Singurele cereri care merita luate in seama. (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 8:35)

    Alin_N [utilizator]

    Bine, la manifestatii vad ca fiecare isi popularizeaza ce-l intereseaza. Spre exemplu ma uimesc tinerii care sunt suparati ca nu "au de munca". Asta cu "datul de munca" nu prea mai este treaba lui Basescu. Iti da 5 mil salariul in Bucuresti ? Mergi in alta parte! Iti da si acolo acelasi salariu? Mergi la sapa! Cultiva pepeni! Cultiva rosii! Dar nu te miorlai ca nu-ti da Basescu salariu. Parca voiam sa iesim din comunism.
    Totusi exista si niste cereri pertinente. Spre exemplu stoparea "privatizarilor" - cu ghilimelele de rigoare. Lumea s-a cam dumirit ce inseamna "privatizare". Daca privatizarea CFR si a Sanatatii va fi similara privatizarii Petrom si a asigurarilor auto inseamna ca ori se fac aceste demonstratii acum ori vor fi decapitati niste politicieni in piata publica in cativa ani cand vor vui televiziunile cu "un copil de 7 ani a murit de apendicita intrucat parintii nu aveau bani sa-i plateasca asigurarile". Ah, da, in urma "privatizarii" vor trai mult mai bine oamenii din sistem, in sfarsit vor avea salarii decente. Dar marea masa isi va musca din pumni. Pana va exploda.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 9:03)

    andrey23 [utilizator]

    cine este tipul care instiga la microfon? cine l-a plasat acolo? nici nu i se vede fata - ochelari, barba, caciula.
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de noi cine vrea sa schimbe Romania (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 9:34)

    Adriana [anonim]

    Cu asa oameni care folosesc limbajul neadecvat platiti si inraiti de cei ce vor putere in veci vecilori nu o sa aiba sansa de a guverna.Usl a ajuns un partid de mascarici........in rest trageti concluzii
  • 0 (0 voturi)    
    democratie (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 9:39)

    maica [anonim]

    au trecut 22 de ani

    1. populatia e nefericita de ceea ce ni se intampla( in primul rand lipsa locurilor de munca, ca de bugetari au grija vuvuzelele de serviciu
    ps. macar la bugetari le intra ceva luna de luna, vai si amar de privati)

    2. psd e nefericit ca el a fost ani de zile la guvernare , si a praduit tot ce se putea pradui, si daca a ramas ceva a impartit cu pnl

    3. tv=antene/voiculescu, realitatea/vantu , romania/ghita= psd

    4. justitia=psd

    eu nu cred ca cei de la pdl si-au ratat sansa ,
    dar, ce te faci ca pdl nu a avut sustinerea 3 si 4
    iti rupi gatul

    urmaream aseara la realitatea

    oltean de la pdl vs. amazoanele lui Antonescu ( nu am retinut cum o cheama pe frumoasa pnlista
    , dar , am sesizat ca elena udrea niciodata nu a avut atitudinea de tata de obor cum a avut-o stimabila pnlista
    ps. pnlista de serviciu/realitatea tot blonda, tot bine imbracata, tot eleganta ,etc)

    ehhei, dar, cand ai spate trusturi de presa , stiti vorba" toanta la lumanare ti se pare floare"
  • 0 (0 voturi)    
    USL-listi din toata tara - UNITI-VA (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 9:42)

    Claudiu [anonim]

    Ne facem de ras. Din imaginile de la televizor am vazut foarte multi USL-listi. Nu au curajul nici macar sa-si asume protestele. In tara este la fel. Cei care ies pe strada sunt in majoritatea lor ori membrii de partid USL sau platiti sa creeze dezordine. Pacat de anii in care ne-am chinuit sa schimbam ceva. As avea cateva intrebari pentru protestatarii din tara si anume;
    - doresc dumnealor sa se acorde in continuare aprox. 2000 lei fiecarui asa-zis revolutionar si bineinteles toate celelalte cum ar fi terenuri si diferite gratuitati?
    - doresc dumnealor ca universitatile noastre sa scoata pe banda rulanta studenti care isi dau examenele de la distanta, folosind internetul si avand testele finale cu o saptamana inainte?
    - doresc dumnealor ca asa-zisii pensionari militari care au lucrat doar cativa ani in armata sa aibe pensii de 5000 lei din cauza ca s-a permis sa se angazeje din surse externe si s-au dat grade dupa ochi frumosi?

    Ne intalnim dupa masa la locul stabilit sa ne mai batem joc de tara asta. USL-isti aveti grija sa nu lipsiti ! Si luati-va si ceva bani la voi caci nu se stie ce va pica in caciula.
  • 0 (0 voturi)    
    libertate (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 10:21)

    BalL [utilizator]

    Pe langa ca socheaza cu limbajul folosit mai frizeaza si absurdul cand striga "Libertate!". Pai au avut ei vreodata atata libertate de exprimare prin injurii si jugniri nu numai a presedintelui si premierului dar si a oamenilor din imprejurimi/care locuiesc in zona si care vor liniste si libertatea de a circula pe carosabil si trotuar in mod civilizat fara sa se teama ca li se sparg geamurile si masinile.
  • 0 (0 voturi)    
    Bascalie... (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 10:38)

    costin [anonim]

    cu iz de prostie .
  • +1 (1 vot)    
    Rupe-i pe USL-isti (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 10:53)

    Vasile Bumbac [anonim]

    Oamenii care ies in strada ies pentru a-i mulge pe USL-isti de bani... E de inteles pe de-o parte..!
  • 0 (0 voturi)    
    valorificarea aurolacilor (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 10:54)

    Viorel Suceveanu [anonim]

    Exact cum s-a iesit si la Suceava, numai ca la Bucuresti lumea nu a primit si ceai cald..
    Daca aveam la Suceava boschetari si aurolaci si babe curve ma imbogateam. Pt 10 persoane chemate la protesc primeam 200 ron, pt 20 - 500, pt 30 - 1000.
    Sper sa ramana USLul in opozitie ca sa mulg de pe urma lor.. :))
  • +1 (1 vot)    
    ? (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 11:01)

    FLORESCU [anonim]

    Rusine USL,cam putini oameni ati reusit sa adunati,s-au lamurit ce fel de oameni sunteti.Oameni buni nu mai faceti galagie,incetati ,ca o sa-l treziti pe seful vostru,pe "domnul" Antonescu.
  • +1 (1 vot)    
    USL se tine de goange (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 11:10)

    DuduCristian [utilizator]

    daca sunt si astia ca la noi in Suceava e clar. Aseara cand ieseam de la servici am vazut cum pancardele de le protest erau bagate in sediul PSD.
  • +1 (1 vot)    
    nu inteleg (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 11:27)

    dragos [anonim]

    ce aveti cu Udrea? ca e o femeie de succes, casatorita cu unu cu bani e rea?

    sau ca asa a zis iRealitatea si Hantenele?

    femeia asta chiar a miscat putin turismu.
  • 0 (0 voturi)    
    pot (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 12:55)

    bubbu [anonim]

    penibil...la munca
  • 0 (0 voturi)    
    protest sau .... (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 15:37)

    Alexandrai [anonim]

    cum era de asteptat... din ceea ce se anunta miting civilizat, ajungem la vorbe vulgare! si nu pot sa nu ma leg de inconstienta parintilor care pentru o suma imperinent de mica vin cu copii in brate! oare ce pot invata copii in aceste zile de protest??? dragilor, multi dintre acesti oamnei care protesteaza nici macar nu stiu ce vor, ce cauta ei acolo.... stiu doar ca trebuie sa tipe si sa faca show! pt ce ne face de ras in europa?? pt 40 de lei?
  • +1 (1 vot)    
    ninja (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 17:53)

    BUBU [anonim]

    Chiar dacă protestele pare că s-au mai liniştit, clasa politică nu are voie să le uite mesajul. Este clar că semnalul oamenilor din stradă este adresat întregii clase politice din România, putere sau opoziţie. PDL l-a înţeles foarte bine şi ar fi trebuit ca şi USL să îl înţeleagă până acum.
  • +1 (1 vot)    
    Dialogul e singura optiune (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 19:14)

    Ioana Popescu [anonim]

    Protestele unor romani cinstiti se tranforma in scena pentru spectacolul ofeirit de liderii PSD si PNL! Unde e experienta acestor oameni? de ce nu invita romanii la dialog? Le place mai mult circul ...
  • 0 (0 voturi)    
    gggg (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 22:11)

    bubu [anonim]

    Rusine USL,cam putini oameni ati reusit sa adunati,s-au lamurit ce fel de oameni sunteti.Oameni buni nu mai faceti galagie,incetati ,ca o sa-l treziti pe seful vostru,pe "domnul" Antonescu.
  • 0 (0 voturi)    
    slab (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 23:29)

    Gabi [anonim]

    slaba miscare USL. Ce sa mai intelegi cand pui PNL=PSD? Vai de capul lor...