​​VIDEO Cum a fost confundat un lector universitar cu seful galeriei Dinamo

de Attila Biro     HotNews.ro
Joi, 19 ianuarie 2012, 2:13 Actualitate | Esenţial


Claudiu Craciun, lector universitar la SNSPA si co-presedinte al Miscarii Verzilor, sustine ca un cotidian central si o televiziune l-au confundat cu seful galerie Dinamo, Elias Bucurica. "Dintr-un film aparut pe Youtube eu am fost prezentat drept seful galeriei Dinamo. Eu nu am nici o legatura cu galeriile; sunt lector universitar", a declarat Claudiu Craciun. Vezi in text un video cu marturia lui Claudiu Craciun si cum descrie el multimea care protesteaza in Piata Univeristatii. 




Citeste mai jos declaratia lui Claudiu Craciun: 

"Sambata seara eram in Piata si, cand ne-au evacuat jandarmii, eram singur, nu mai cunosteam pe nimeni. Cred ca mai erau 50-60 de persoane. Un bun prieten de al meu a facut un film in care apar si eu, evacut de politie. 

A doua zi, a aparut in ziarul Gandul, si apoi preluat de Antena 3, un reportaj preluat din film in care eu eram prezentat drept seful galerie Dinamo, Peluza Catalin Hildan, un tip pe nume Elyas Bucurica. Eu nu-l cunosc pe dansul, dar cred ca este o persoana respectabila. 

Ca sa vedeti natura confuziei, eu nu am nici o legatura cu galeriile, sunt lector universitar la SNSPA si, intr-un fel, m-am trezit in Piata si de atunci nu am mai plecat", a povestit Claudiu Craciun.

Citeste aici si articolul din ziarul Gandul la care face referire Claudiu Craciun.

Claudiu Craciun a relatat si cum a evoluat protestul, dar si cum este impartita piata. "Intr-o parte sunt studentii, mai incolo cei de la occupy, apoi sunt cei cu Rosia Monta, si, langa, sunt ultrasii. Ce e interesant este ca ultrasii canta despre liberate, dreptate, in timp ce ceilalti, care sunt softisti, artisti, studenti, preiau mesajele lor. Grupurile comunica si Piata are viata ei", mai spune Claudiu Craciun. 



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2767 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    un fanatic (Joi, 19 ianuarie 2012, 7:03)

    nedormitul [anonim]

    la cît e de fanatic, ar fi meritat confundat cu băsescu.
  • -2 (2 voturi)    
    Nu-i nici-o confuzie. (Joi, 19 ianuarie 2012, 11:23)

    mircea [anonim]

    Are acelasi comportament anarhist si lipsit de ratiune.
  • 0 (2 voturi)    
    Ahaaaa... (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:25)

    Bogdan [anonim]

    V-au prins ma sarlatanilor ca mintiti de rupeti pamantul! Nu v-ar fi rusine sa spuneti ca unpr-ul a facut asta? Huoooo....
    • -2 (2 voturi)    
      Rusine ! (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:52)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Ca de obicei trustul lui Felix isi face "datoria" si arunca cu noroi in putere ! Nu s`au sfiit ca in aceste zile sa afirme ca toate violentele sunt datorate galeriei lui Dinamo si UNPR`ului... Rusine !
    • +1 (1 vot)    
      Bine cel de la universitate nu e Elyas Bucurica (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:38)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Dar cel de la infiintarea UNPR este?
      Asta este mai important:
      exista o legatura intre UNPR si Elyas Bucurica?
      Da sau nu?
  • -1 (1 vot)    
    Confuzie (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:42)

    Andrei [anonim]

    Nu e ok sa confundati oamenii, puteti crea diversiuni. Antena 3 a subliniat faptul ca liderul galeriei de la DInamo a provocat violenta la unirii, cand defapt realitatea nu este aceeasi . Rusine
  • -2 (2 voturi)    
    comm (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:50)

    renato [anonim]

    nu este frumos si moral ca ant3 sa minta public..spunand ca acest lector este liderul galeriei dinamo:)) pentru a decredibiliza formatiunea politica unpr..
  • -1 (1 vot)    
    Minciuni Minciuni Minciuni (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:52)

    Alin [anonim]

    Bai antena 3, te iau ca pe o persoana...decat sa dezinformati lumea, si sa asociati liderul galeriei de la dinamo cu UNPR, mai bine ganditi putin inainte sa redactati stirea..Plus ca faceti de ras un stimabil profesor universitar, omul venind sa isi spuna of-ul, mai ales ca liderul galeriei, automat tragea dupa el o multime de oameni.
    Sa va fie rusine de acum incolo.! De aceea se uita doar orbii si surzii la voi la emisiuni! RUSINE!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    ESTE CONFUZIE (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:54)

    lavinia [anonim]

    acest profesor nu este LIDERUL galeriei DINAMO si tot ce a relatat antena 3 este o mare minciuna. Nu mai credeti tot ce se spune pe posturile de televiziune
  • -1 (1 vot)    
    UUAAA (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:57)

    Allllllin [anonim]

    Cea mai proasta televiziune, cum sa confunzi????
    Lipsa de profesionalism, sau nu stiti cum sa faceti rau unor oameni fara vina????
  • -1 (1 vot)    
    mass-media (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:01)

    mihaela [anonim]

    Pe langa faptul ca prin media se arata doar o parte a realitatii, ori cea negativa, ori cea care este in interesul unei anumite personalitati, acum se mai si minte public, spunandu-se ca acest lector universitar este liderul galeriei dinami Elias Bucurica. Prin aceasta informatie eronata, nefondata, s-a decredibilizat formatiunea politica UNPR, dar si reputatia persoanelor/personalitatilor implicate. Ideea de baza este.. daca tot se formuleaza o stire, macar sa fie una bazata pe informatii confirmate, iar scuzele pentru greselile de acest gen, ar trebui adresate de catre aceeasi sursa de informare.
  • -1 (1 vot)    
    Hotii? (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:08)

    Mihai [anonim]

    da...antena 3 cea mai hoata televiziune, si v-ar putea crede doar niste oameni simpli, care sunt usor influentabil....Mincinosilor, nu mai confundati lumea intentionat!!!!
  • -1 (1 vot)    
    Dezinformatorii!!!! (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:10)

    cosmin [anonim]

    Cine va mai crede???
    Rusine rusine sa va fie!!!!
  • -1 (1 vot)    
    Minciuni (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:17)

    elena [anonim]

    nu faceti altceva decat sa dezinformati lumea:(cum puteti sa faceti o asemenea confuzie>?
  • -1 (1 vot)    
    securistilor (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:22)

    gogu [anonim]

    mai tradatorilor ...ce aveti ma cu UNPR-ul ? ce cauta mai handicapatul ala in Piata Universitatii? De ce dezinformati mai lumea ...Antena 3? Un post de televiziune aservit fostilor securisti si actualilor tradatori si hoti !
  • -1 (1 vot)    
    nu se poate asa ceva (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:24)

    mada [anonim]

    ce fel de televiziune e asta?cum puteti sa faceti o asemenea confuzie?faceti rau celor care nu au nici o vina...sa va fie rusine!ganditi-va inainte sa publicati asa ceva;)
  • -1 (1 vot)    
    nu se poate asa ceva (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:24)

    mada [anonim]

    ce fel de televiziune e asta?cum puteti sa faceti o asemenea confuzie?faceti rau celor care nu au nici o vina...sa va fie rusine!ganditi-va inainte sa publicati asa ceva;)
  • -1 (1 vot)    
    minciuni... (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:28)

    maria [anonim]

    presa trebuie,ca de fiecare data cand face un comentariu despre orice subiect,sa suplineasca adevarul,sa bage putin de la ei,sa inversuneze si sa strice macar catusi de putin realitatea...as ruga postul antenei 3 sa scrie si sa comenteze stiri adevarate nu sa faca afirmatii gresite...profesorul despre care voi vorbiti nu este nici pe departe liderul unei galerii.ori aveti informatii gresite de oameni ce vo sa faca rau,ori voi in mod direct o faceti...
  • -1 (1 vot)    
    nu se poate asa ceva (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:29)

    cori [anonim]

    fratilor ati luat-o razna:(ce fel de televiziune e asta?nu faceti decat sa va bateti joc,scrieti numai minciuni,rusine sa va fie!
  • -1 (1 vot)    
    DISPARI!!!! (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:29)

    Ionuts [anonim]

    Antena 3, dispari odata pentru totdeauna din televiziune, ca faci tara de ras!!!
  • 0 (0 voturi)    
    plata (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:32)

    nenea [anonim]

    ma neica tu esti patit cumva de vorbesti asa ceva ?.... dar orcum dupa cum ai mimica fetei io cred ca esti cam homo...
  • -1 (1 vot)    
    Antena 3 (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:35)

    Mihai [anonim]

    antrena 3 o televiziune de ***** documentati va mai bine si dupa postati .......
  • -1 (1 vot)    
    antena 3 (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:44)

    Cristy [anonim]

    o televiziune de tot rasul si foarte urat din partea lor ce au spus despre acest profesor cum ca ar fi liderul galeriei Dinamo asa fac astia de la antena 3 jos cu ei si cu nesimtirea lor
  • -1 (1 vot)    
    rusine sa va fie (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:48)

    Claudia [anonim]

    cum puteti sa faceti o astel de confuzie? sunt oameni nevinovati care pot avea de suferit dupa aceea , li se pot inchide portile si voi faceti confuzi...sa va fie rusine
  • -1 (1 vot)    
    Imposibil... (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:09)

    Iuliana [anonim]

    Antena 3....esti varza....faci tara de rasssssss......Du-te si lasa-neeeee...........
  • 0 (0 voturi)    
    Inconfundabil (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:11)

    Stefan [anonim]

    Cum sa faci asemena confuzie :| ? Si astia mai zic ca fortele de ordine ar trebui sa "previna" si sa "protejeze" multimea nu sa "intervina" sa faca confuzii si sa bata oameni nevinovati, toti care au gresit vor plati asta e sigur, iar ca incheiere un slogan foarte adevarat: "jandarmeria apara hotia"!
  • 0 (0 voturi)    
    Imi pare rau ca Antena 3 minte (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:30)

    Vladut [anonim]

    Nu credeam ca Antena 3 minte oamenii, dezconspira si ameteste masele de oamenii care o urmaresc. Rusine Gadea, Badea si toti cei care aveti doar o singura viziune si nu acceptati ca sunt si alti care pot conduce tara.
  • 0 (0 voturi)    
    rusine ! (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:34)

    Andrei Cristian [anonim]

    Rusine antena 3 pentru confuziile create ...v-am urmarit de la inceputul protestului dar observ ca ati plecat pe aratura cu tot felu de aberatii... RUSINE !
  • 0 (0 voturi)    
    rusine televiziunii (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:37)

    Copos [anonim]

    rusine pentru filmele antenei 3 ....va bateti joc de oamenii care va urmaresc dezinformandu-i !
  • 0 (0 voturi)    
    ati luato razna ma toti (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:45)

    dadada [anonim]

    cum sa fie ala ma de la dinamo sau de la nush ce partid atat de idioti sunteti ? daca era vreun om cunoscut sau din vreun partid nu se risca si isi punea ceva pe fata imbecililor!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine Antena 3 (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:47)

    Denise [anonim]

    Este o mare confuzie fratilor .Nu este normal asa ceva . Mincinosilor !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Numai mincinosi (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:13)

    Mircea [anonim]

    numai mincinosi :) bagativa mintile in cap numai bagati de la voi cu lideri si alte aspecte de genu
  • 0 (0 voturi)    
    Nesimtire! (Joi, 19 ianuarie 2012, 22:39)

    Ionut [anonim]

    Mint cu nerusinare cei de la "antene",atat stiu ei sa faca,sa inventeze si sa pacaleasca lumea!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu stiti ce sa mai inventati (Joi, 19 ianuarie 2012, 22:51)

    Georgescu Florin [anonim]

    Antena 3 TREBUIE SA PRODUCA dupa urma prostilor.Sa va luati si voi banii...inventati tot felul de lucruri,huaa!
  • 0 (0 voturi)    
    - (Vineri, 20 ianuarie 2012, 11:24)

    cristina [anonim]

    Nu mai denaturati evenimentele,voi,cei de la Antena 3,instigati lumea la cearta!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru romania (Duminică, 22 ianuarie 2012, 23:33)

    roxana [anonim]

    eu zic gata stop hotia,nu vati saturat cum a ajuns romania,ejti roman indiferent de clasa sociala,hai sa aratam lumii ca romanu are onoare si cavalerism si sa punem mana sa construim uzine,fabrici,mine si sa expunem bogatiile tari si asa vom ajunge sa avem mandria sa primim europa sa oferim ce avem noi mare,munte,bai termale si multe. alte ,dar astea toate astea trebuie sa le facem doar impreuna dar atentie mare celor care sunt sau vor veni la conducerea tari nu va intindeti mai mult decat va este plapuma noi poporul va vom judeca gata cu imunitatea cine greseste plateste cu capul nu numai gainari, presedintele daca greseste si el plateste.asta ar fi vocea romaniei,vom dobandi da doar impreuna ca o natie cum spunea raposatu nea nicu.cei care au fost la conducerea tari dupa 89 si pana in momentul de fata astia nu au facut decat sa vanda din tara si sa cumparam tot noi de afara, atat zbiara libertate ,au vrut libertate si au uitat de tara cum fac uni dintre milionari nostri investesc in alta tara au furat si pleaca cunstruieste ma fabrici aici si ofera locuri de munca ca romanu vrea sa munceasca si atunci vei fi si bogat si iubit... uite eu postez asta si zic astea sunt domnule presedinte noi ai termen un mandat si fa pentru tara si noi te sustinem sfatuiti va cu poporul cerintele..nu jos dai scoteala daca faci nereguli corect...romania oricum doar asa isi mai revine dar ei da sperante ca le e frica de furia oamenilor si uite asa mai pleaca cate un hot si vine altul. televiziunile astea cum sunt ele ma cum mai tine uni cu un partid dar asta e bine ca fiecare instiinteaza lumea si cum am afla cate o neregula ai facuto si iesi afara si raspunde pt faptele tale.in politica lor luam bani de la alte tari si ne indatoram si tot asa pana cand nu stie nici ei nu stiu ce structuri sa tina in picioare timp de 22 de ani in loc sa prosperam ne am dus in jos si cand te gandesti ca ceausescu nea lasat fara datorii iar acum avem 97 miliarde de dat.oare cum vor gasi solutii gevernant