Suporter dinamovist: Nu avem nimic cu Basescu, Arafat sau jandarmii, noi protestam fata de Legea care va pedepsi cu inchisoarea introducerea de torte pe stadioane

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 16 ianuarie 2012, 19:23 Actualitate | Esenţial


Unul dintre suporterii dinamovisti care au participat la incidentele din Capitala de duminica seara a declarat luni pentru Mediafax ca grupurile de fani de la mai multe echipe nu au nimic "nici cu Basescu, nici cu Arafat, nici macar cu jandarmii", ci au protestat fata de legea care prevede inchisoare de la 2 la 5 ani pentru introducerea de torte pe stadioane.




"Totul a inceput in Piata Universitatii. 50 la suta din cei stransi acolo erau martalogi, batrani, femei, cetateni si restul suporteri. Eram de peste tot, nu numai de la Dinamo si Steaua. Da' cei mai multi eram de la Dinamo si Steaua. Au fost si de la Peluza Nord de la Steaua, dar nu au vrut sa iasa in fata liderii. Liderii au interese, ca peste tot. Pe la ora 21.00 a iesit o bataie la TNB, provocata de jandarmi, apoi s-a extins pana la Coltea, unde au facut si un rand ca sa ne delimiteze pe noi de cetateni. Asta a fost scopul lor, sa nu ramanem grupati cu ceilalti pentru ca e mai greu cand striga 2000 de oameni decat cati eram noi. Asa s-a provocat putin haos, cetatenii au plecat si am ramas noi sa ne batem cu ei. Problema a fost cand au bagat bruiaje la telefoane in toata zona Universitatii. Si a fost verificata de mine, am avut tovarasi care voiam sa ma sune si nu puteam sa vorbim. Dadea ton de ocupat. Apoi pe drumul spre Unirii au dat cu gaze si apa", a spus suporterul citat sub acoperirea anonimatului.

Protestatarul spune ca nu a fost "organizat nimic pe net", s-a profitat de "faza cu Arafat" si s-a iesit in strada. El sustine ca fanii protesteaza fata de Legea 4 si nu au nimic cu Basescu, Arafat sau jandarmii. "Nu a fost organizat nimic pe net, s-a profitat de faza asta cu Arafat si am iesit in strada. Noi nu avem nimic nici cu Basescu, nici cu Arafat, nici cu jandarmii macar, noi am protestat fata de Legea 4, pentru ca o torta poate sa-ti aduca 2-5 ani de puscarie, e egala cu omuciderea".

El a precizat ca au fost prezenti la proteste 300-400 de persoane care merg de obicei la meciuri: "Toata lumea care a iesit in strada, toti au fost impreuna, in strada nu e pe grupuri. De la Dinamo, de la Steaua au fost cei mai multi, apoi de la Rapid pe locul trei, au fost si cativa "lupi galbeni" de la Petrolul si cativa olteni. Dar oltenii au fost mai prosti pentru ca au anuntat ca pleaca organizat din Craiova si au fost opriti in gara. Au venit doar cativa de la fan-clubul din Bucuresti. Si "lupii" au facut la fel, dar multi dintre ei au venit cu masinile. Am fost 3-400 de insi care mergem de obicei la meciuri".

Reamintim ca Parlamentul a votat, iar presedintele Traian Basescu a promulgat o lege care modifica Legea 4/2008 privind prevenirea si combaterea violentei cu ocazia competitiilor si a jocurilor sportive. Initiativa legislativa i-a apartinut deputatului PDL Alin Trasculescu.

Printre prevederile extrem de dure ale noii legi se numara pedeapsa cu inchisoarea de la 6 luni la un an pentru patrunderea sau incercarea de patrundere fara drept, prin orice mijloace, pe suprafata de joc, dar si inchisoare de la 2 ani la 5 ani pentru confectionarea, detinerea, incercarea de a introduce, introducerea, folosirea sau orice alta operatiune fara drept cu produse incendiare, materii explozive, inclusiv articole pirotehnice, indiferent de categorie, in incinta arenei sportive.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4616 vizualizari

  • +33 (41 voturi)    
    genial (Luni, 16 ianuarie 2012, 19:30)

    alip [utilizator]

    Asta e ca din Caragiale. Eu de ce protestez? Lasa ca vad eu, pietre sa am. Ponta si Antonescu iar au luat teapa.
    • +8 (10 voturi)    
      are, omul, dreptate... (Luni, 16 ianuarie 2012, 20:57)

      buun [anonim] i-a raspuns lui alip

      viata bate filmul, teatrul si sf-ul... scenaristii sufera de lipsa de imaginatie pe langa ce se intampla in realitate.. omul chiar are dreptate.. .. au vazut o bresa sa le-o traga la mascati si au profitat de ea... chiar nu au nici-o treaba cu basescu, cu politica sau cu guvernul.. poate cu becali si copos mai degraba.. aprobare nu ar avea in veci vecilor de la autoritati, asa ca profita si ei de ce le iese in cale.. iar razboiul cu mascatii este permanent.. fara mila, fara timpi morti si fara amnistie... ponta si crinut is doar niste maimute idioate. n-au nici-o treaba.
      • +2 (2 voturi)    
        huligan Dinamo: 'am ramas noi sa ne batem cu ei' (Marţi, 17 ianuarie 2012, 1:35)

        Legea 4 ne scapa de huliganii de pe stadioane [anonim] i-a raspuns lui buun

        Ce mentalitate pot avea astia, e incredibil, ii deranjeaza ca nu mai pot ei incendia stadioane, smulge scaune, distruge garduri de protectie, nu se mai pot ei bate cu alte animale de prin galeriile 'dujmanilor' !

        Legea asta 4 data de PDL va curata stadioanele de 2-3.000 de nenorociti de huligani si atunci vor veni 20.000 de oameni in plus, familisti si buni platitori, ca in Anglia, va fi atmosfera placuta, de eveniment sportiv, nu de golaneala si scadanri porcoase..
    • +1 (1 vot)    
      f tare (Luni, 16 ianuarie 2012, 23:15)

      eu [anonim] i-a raspuns lui alip

      scenariu de comedie: "Dar oltenii au fost mai prosti pentru ca au anuntat ca pleaca organizat din Craiova si au fost opriti in gara" :))))
    • 0 (0 voturi)    
      galerii (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:07)

      teea [anonim] i-a raspuns lui alip

      Pai si galeriile astea de cine or fi fost chemate? Ma uimea maxim cand vedeam ca ei tot negau ca u fost in strada cand de fapt se vedea clar ca sunt huligani care au creat dezastru in Piata Unirii!
  • +15 (27 voturi)    
    si e proasta legea? (Luni, 16 ianuarie 2012, 19:36)

    popcorn monta [utilizator]

    vrea sa te civilizeze boule...sa pot sa ma duc cu copilul la un meci...sa stau si io ca aia in anglia...sa vad un meci linistit...
    • +5 (13 voturi)    
      se poate (Luni, 16 ianuarie 2012, 20:29)

      cluj napoca [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      La cfr cluj meciurile sunt civilizate-pot participa si copiii si doamnele fara probleme!deci se poaet si fara saminte,scandal,...etc.
      Despre protestul de dragul protestului...
      avem motive foarte serioase sa nu mai stam blanzi ca oile!!!!!
      • -4 (12 voturi)    
        Ma mir (Luni, 16 ianuarie 2012, 20:44)

        Vlad Ionescu [anonim] i-a raspuns lui cluj napoca

        ca oamenii ca voi stiu sa scrie...
      • +1 (1 vot)    
        sigur ca da (Marţi, 17 ianuarie 2012, 0:11)

        mishu [anonim] i-a raspuns lui cluj napoca

        doar la cfr in tribune sunt numai copii si femei doar sa se agreseze femeile intre ele
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Marţi, 17 ianuarie 2012, 12:16)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      Bravo nene , mai zi le ca golanii nu inteleg chestii de astea cu civilizatia ...
  • +17 (19 voturi)    
    ce stie taranu' (Luni, 16 ianuarie 2012, 19:52)

    nickinexistent [utilizator]

    ce e ciocolata, mananca hartia si-arunca bucata.
    • +12 (16 voturi)    
      ba (Luni, 16 ianuarie 2012, 20:48)

      ba [anonim] i-a raspuns lui nickinexistent

      ba eu chiar propun ca legea abia promulata sa fie retrasa si, in locul ei, sa se introduca alta care sa dea voie pe stadion cu bombe si mitraliere.

      ba chiar, ca acestea sa fie OBLIGATORII!

      ce torte? alea-s jucarii de copii mici.

      multa minte lipseste in tara asta!
      • +6 (8 voturi)    
        super comentariu :) (Luni, 16 ianuarie 2012, 21:10)

        moni [anonim] i-a raspuns lui ba

        de mult nu m-am mai amuzat asa :)
      • -2 (2 voturi)    
        Matale nu pricepi o chestie (Luni, 16 ianuarie 2012, 22:54)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ba

        Pedeapsa tre' sa indeplineasca doua roluri, ca sa fie justa: sa fie conforma cu fapta pe care o pedepseste, si sa fie de asa natura incat sa-l re-educe pe infractor, in asa fel incat sa nu fie tentat sa recidiveze. Acu', daca-l bagi la puscarie pe unu' de duce cu el o torta pe stadion, de ce nu-l duci la scoala de corectie pe tzancu' care aprinde un pumn de pocnitori in mijlocul multimii in oras? Sau pe tac'su ca i le-a cumparat? Daca tot vrei sa bagi huliganu' de pe stadion la puscarie, baga-l ca se bate cu jandarmii, nu pt. ca duce o torta pe stadion. Cata vreme aprinde torta, dar n-o arunca in teren si nici in jandarmi, io sincer nu vad care-i problema.
        • 0 (0 voturi)    
          Da-da (Marţi, 17 ianuarie 2012, 0:14)

          meeecali [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

          Corect, ba mai mult:
          1) De ce sa nu intre cu o bata pe stadion, daca o foloseste doar ca sa se sprijine in ea?
          2) De ce sa nu intre cu niste bolovani, daca ii foloseste pentru jonglerii ca parte dintr-o coregrafie ingenioasa?
          3) De ce sa nu intre cu un cutit pe stadion, daca il foloseste doar ca sa-si curete marul de coaja?
          etc.

          E multa malitie la mijloc, acesti ultrasi nu merg la stadion doar ca sa faca scandal pentru ca au creierul prea mic sa-si gaseasca un hobby ce nu implica bataie si injuraturi, cum spun gurile rele. A, ca mai smulge vantul cate-o torta din mana, ca mai scapa un bat de steag din inertia falfairii, o bricheta scapata din mana in timp ce e scuturata ca nu se-aprinde, un scaun ridicat prea repede de-ajunge pana-n capul unui jandarm, da, accidente se pot intampla. Ca vorba aia, oameni suntem... majoritatea.
        • 0 (0 voturi)    
          Si apropo (Marţi, 17 ianuarie 2012, 0:35)

          meeecali [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

          Pedeapsa ar trebui sa fie mai mare decat in cazul copilului cu petarde pentru ca:
          1) Intr-adevar ultrasii au acelasi intelect ca un copil de 10 ani, demonstrat prin faptul ca trairile lor cele mai intense sunt legate de dileme profund existentiale de clasa a 4-a din categoria Bruce Lee il bate pe Van Damme, respectiv Steaua pe Dinamo sau invers, si demonstrat de ingeniozitatea scandarilor, a comportamentului, a postarilor online, si a tot ce vrei. Dar varsta nu este aceeasi, si nici raspunderea sociala, daca nu cea civila sau penala.
          2) Un cretin violent vazut in direct la TV e un exemplu pentru alti 100 de cretini ce inca nu si-au gasit vocatia de ultras. Unii inca n-au avut revelatia asta, ca in loc sa fie tampiti intr-un cerc restrans pot fi tampiti notorii. E de preferat pentru o societate ca loserii ei macar sa nu fie violenti daca tot sunt o povara pentru ceilalti.
  • +10 (12 voturi)    
    clar (Luni, 16 ianuarie 2012, 19:54)

    dili [anonim]

    dupa cum se exprima, asta e clar mihnea...
    mihnea, pe la munca mai trecem si noi sau ne-am lasat?
  • +8 (10 voturi)    
    "sarmanul".., (Luni, 16 ianuarie 2012, 20:16)

    barghieru [utilizator]

    s-a pirdut de turma sa si a nimerit cu alte jigodii..Pina la urma,tot cu turma.Sfat-daca vrei sa nu te taie,nu fii oaie.
  • +4 (6 voturi)    
    protest stupid (Luni, 16 ianuarie 2012, 20:28)

    luci30 [anonim]

    pe linga ca fotbalul a pierdut din spectacolul de alta data ,exact acum te gasesti si tu sa protestezi,si cum cu pietre si petarde ,cu vandalisme si molotoave ....rusine
  • +10 (12 voturi)    
    Culmea protestului (Luni, 16 ianuarie 2012, 20:31)

    gigel [anonim]

    Sa protesteze cu acte de huliganism si incendieri contra legii care nu ii lasa cu torte...
  • +6 (12 voturi)    
    Acum... (Luni, 16 ianuarie 2012, 20:33)

    Vlad Ionescu [anonim]

    il inteleg in sfarsit pe Jeremy Clarkson.Oamenii ca asest suporter ar trebui impuscati in fata membrilor familiilor lor.
  • -5 (7 voturi)    
    e perfect asa (Luni, 16 ianuarie 2012, 20:42)

    clujean [anonim]

    cu asta ne-am lamurit cu totii ca huliganii nu sunt reprezentativi decat pt.incercarea pedele de a compromite manifestatiile; din fericire, a iesit pe dos: lumea e si mai revoltata si ii uraste si mai mult pe mafiotii obraznici basisti.
  • -6 (8 voturi)    
    ultrasi din toata tzara, uniti'va ! (Luni, 16 ianuarie 2012, 20:54)

    ginel [anonim]

    seful peluzei din timisoara a fost in telefona la b1, unde a afirmat ca este un pact national al galeriilor de fotbal, care sa protesteze, cu ocazia manifestiilor, impotriva legii nr. 4 la care n au fost invitati sa paticipe la discutie.

    asa se explica cei dela galeria petrolul, veniti la buc alaturi de staua si dinamo. de asta, galerii adverse au actionat impreuna.
  • +4 (6 voturi)    
    Nedumerire (Luni, 16 ianuarie 2012, 20:57)

    Gabu [anonim]

    Am crezut ca-ati protestat ca nu va lasa cu torte in pesteri...Sau prin casele celor ce si-au facut averi nemuncite.
  • +5 (7 voturi)    
    da, trebuie sa va uniti (Luni, 16 ianuarie 2012, 21:26)

    CristianG [utilizator]

    si sa infiintati o secta de sinucigasi.
  • +4 (6 voturi)    
    bravo, baiete! (Luni, 16 ianuarie 2012, 21:52)

    vercingetorix [utilizator]

    Si eu, naivul de mine. care credeam ca mergeti pe stadion sa va SUSTINETI echipa favorita!
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Luni, 16 ianuarie 2012, 23:02)

    gabrielcr [anonim]

    si eu care credeam ca aruncati pietroaie impotriva lu` base`
  • -1 (1 vot)    
    Ali (Luni, 16 ianuarie 2012, 23:06)

    Geana [anonim]

    Baselu a chemat suporterii sa discrediteZe miscarea. Baselu ne vedem in viata de dupa. Eu drept si tu cu gura intre cracii mei. Ai vrut politica?! Ia si inghite m
    izeria a 20 de milioane de suflete.
  • 0 (0 voturi)    
    doar in romania e posibil (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 12:17)

    gogu [anonim]

    Apare o lege buna contra huliganilor si badaranilor de pe stadioane si noi ce facem iesim in strada ca nu vrem reforme, doar ca sa putem sa facem scandal pe stadion.........
  • 0 (0 voturi)    
    revolutie facebook (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:37)

    nicu [anonim]

    daca trecem cu privirea la comentariile rautacioase si vulgare am putea sa zicem ca treaba ci facebook-ul este foarte buna si da bravo pedelistilor pentru ideea lor si felicitari pentru ca au ales o revolutie virtuala fara bagube micului paris bineinteles acum dupa ce au fost huligani in strada a ajuns marele ghetou rusine sa va fie protestatari de doi bani
  • 0 (0 voturi)    
    forta base (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:39)

    mircea [anonim]

    bai nene daca ni se spune generatia facebook de ce iesim in strada cand eu foarte linistit stau in casa si nu sparg magazine sa fur din ele dar ei au fost la protest hotii infecti acum este cel mai bine de furat bravo voua ca le da-ti hotilor teren in loc sa da-ti soluti pe internet si sa nu mai indurari frigu de afara
  • 0 (0 voturi)    
    e de ne crezut (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:40)

    oana [anonim]

    ideea de facebook este cea mai buna solutie de a reduce oameni din piata si de ai convinge sa se alature noua sa ne confruntam ideeile onlin fara a mai fura din magazine si de a deteriora centrul bucurestiului sa demonstram ca suntem o tara europeana
  • 0 (0 voturi)    
    romania (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:40)

    andreea [anonim]

    de ce oameni buni demonstram a nustiu cata oara ca nu suntem deloc educati nu am putea si noi vorbi frumos si decent fara injurii cum ati vrea voi ca un sef de stat sa vorbeasca cu voi daca voi nu aveti un vocabular adecvat
  • 0 (0 voturi)    
    hai basescu (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:41)

    angi [anonim]

    daca nu ar mai exista oameni cu mintea-n gusta si cu un vocabular decent am putea lua parte niste discutii decente si cu rezultate garantate si nu mai bagam analfabeti in seama care stiu doar sa injure si sa fure din magazine in timpul protestarilor imi doresc sa fie inchisi pe viata huligani care au iesit in strada si au furat din propriul meu magazin mie rusine cu oameni de genu barvo generatia facebook si bravo domnului presedinte
  • 0 (0 voturi)    
    cnp (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:44)

    vasile [anonim]

    Acesti suporteri sau protestatari ar trebui sa plateasca grav pentru ceea ce au facut si sunt sigur ca au fost instigati de catre oameni politici si au fost platiti asta este parerea mea si o sustin cu tarie
  • 0 (0 voturi)    
    fara rautati (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:55)

    iulianoo [anonim]

    Parerea mea este ca raed arafatt trebuie respectat pentru ca a avut curajul sa vina inapoi sa isi continue treaba,cat despre “revolutionari” sunt doar papagali bine platiti ca sa iasa in strada cu lectia bine invatata,huligani si studenti care fac rau acestor orase.
  • 0 (0 voturi)    
    Respect domnule presedinte Traian Basescu (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:50)

    cata88 [anonim]

    Manipularea media dusa de USL a atins cote maxime. Cei nemultumiti trebuie sa-si arate multumirea/nemultumirea prin prezenta la vot intr-un mod civilizat. Manipuland populatiei de catre membrii USL printr-o falsa revolutie, invitand lumea sa iasa in strada nu este deloc benefic Romaniei. Respect domnului presedinte Traian Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    ......... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:46)

    dany [anonim]

    16. NU sprijiniţi minciuna şi manipularea. Deschideţi ochii şi susţineţi adevărata cauză! Sprijiniţi modernizarea, reforma şi bine poporului! Nu susţineţi interesele meschine ale Opoziţiei!
  • 0 (0 voturi)    
    Probleme (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:28)

    george [anonim]

    Problemele noastre sunt reale,dar soluţia nu este revolta de strada si nu in felul in care s-a facut. Miscarile din strada au fost amplu politizate de catre USL. Ei nu stiu să ajunga la putere decât prin miscari de strada in stilul cacialmalei marca Iliescu, care are un antrenament bun daca punem la socoteala si mineriadele. Violenta creeaza doar violenta!
  • 0 (0 voturi)    
    Suporterii (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:31)

    Ionut [anonim]

    Suporterii au fost platiti sa iasa in strada, e adevarat nu toti, dar sunt convins ca sefii galeriilor de la dinamo si steaua au fost manjiti cu niste bani amarati...
  • 0 (0 voturi)    
    , (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:20)

    petre [anonim]

    S-a vazut ca USL nu vrea deloc rezolvarea rationala a acestei probleme. Ei vor doar continuarea acestor probleme, pentru a specula electoral nemultumirile oamenilor. Imi este rusine ca in Romania anului 2012 un partid politic poate avea o astfel de strategie.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:25)

    ciufolici [anonim]

    Cei din USL au dat cartile pe fata! Ei spun ca se vor alatura protestatarilor, insa ei erau deja acolo din prima zi. Nu ne mai puteti minti in halul asta!
  • 0 (0 voturi)    
    ] (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:31)

    stefan [anonim]

    Nu inteleg de ce se vrea rasturnarea guvernului Boc. Acest lucru nu va crea decat instabilitate politica si economica, nivelul de trai va scadea simtitor, iar oamenii vor avea mult mai mult de suferit.
  • 0 (0 voturi)    
    ....... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:33)

    ElGrandeComandante [anonim]

    Cei din USL au dat cartile pe fata! Ei spun ca se vor alatura protestatarilor, insa ei erau deja acolo din prima zi. Nu ne mai puteti minti in halul asta!
  • 0 (0 voturi)    
    J.F.K (Vineri, 20 ianuarie 2012, 15:06)

    alexandra [anonim]

    Toata lumea vrea ceva de la acest stat, insa nimeni nu se intreaba ce poate oferi el statului, pana la urma statul este format din cetatenii lui nu doar din clasa politica, asa ca hai sa nu mai condamnam pe nimeni si sa ne apucam de treaba... trebuie sa ne schimbam mentalitatea invechita si sa realizam ca fiecare dintre noi poate schimba lumea in mai bine. Trebuie sa ne apucam de treaba si sa cladim o societate demna secolului in care traim. La aruncat cu pietre suntem primii as vrea sa fim primii si la actiuni constructive!