Aproximativ 400 de oameni au protestat la Iasi impotriva presedintelui Traian Basescu si a actualei guvernari

de Andrei Cucu (Iasi)     HotNews.ro
Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:18 Actualitate | Esenţial


Protest la Iasi
Aproximativ 400 de oameni s-au adunat duminica, in Piata Unirii din Iasi, in cadrul unui protest organizat impotriva noii legi a sanatatii. Iesenii au scandat lozinci impotriva presedintelui Traian Basescu si a actualei guvernari: "Basescu nu uita, Iasul nu e de partea ta", "Chiorul, blonda si-un pitic ne-au lasat fara nimic", "Nu distrugeti sanatate, va creste mortalitate", "Arafat, roman adevarat" sau "Vrem anticipate".

Oamenii au venit la miting cu pancarte pe care scria "SMURD pentru noi, noi pentru SMURD", "Basescu nu mai are nevoie de SMURD, noi avem!". De asemenea, cei prezenti in Piata Unirii, de la pensionari la studenti, oameni cu deficiente de auz si vorbire, sindicalisti, membri ai artidelor politice din opozitie, ONG-uri au cerut demisia actualului presedinte si a guvernului condus de Emil Boc. Protestarii au mai scandat si impotriva televiziunii publice, despre care spuneau ca "TVR 1 tine cu nebunul".

Cei prezenti in Piata s-au declarat nemultumiti de situatia in care a ajuns tara si de nivelul de trai. "Ambele guverne conduse de Traian Basescu au dus Romania la sapa de lemn. Acesta nu se mai poate numi om", a declarat un pensionar.

"Ne-a ajuns cutitul la os. Suntem tineri si nu avem nici o speranta in aceasta tara. Azi avem sanatate, maine nu mai avem. Azi avem SMURD, maine nu mai avem", a marturisit un tanar prezent in Piata Unirii.

Actiunea de duminica de la Iasi a fost una autorizata si asumata de ONG-uri, Asociatia 22 decembrie, PSD si Sindicatul Sanitas din sistemul sanitar. De asemenea, la ora 12.00, un alt miting a fost organizat si in Piata Palatului Culturii de catre tinerii liberali, care au mers in mars pana in Piata Unirii.

Protestul a fost unul pasnic, lipsit de incidente.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2547 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    In Romania todeauna s-a raportat cel putin dublu (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:36)

    John [anonim]

    prin asemnea raportari am ajuns si tara care munceste cele mai multe ore pe zi in Europa ...
    • +4 (6 voturi)    
      USL alaturi de Tokes, contra stabilitatii Romaniei (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:58)

      Ziua Nationala a Rusinii [anonim] i-a raspuns lui John

      E incredibil halul in care a ajuns acest fost mare partid al Istoriei Romaniei, PNL. O adunatura de indivizi parveniti (Antonescu), de milionari din contracte cu statul si evaziune fiscala (Patriciu, Fenechiu), dirijati haotic catre niciunde, catre nimic viabil, anexati la remorca PSD, acel partid de interlopi instalati la Putere 15 ani pentru a face contracte de genul Bechtel sau OMV-Petrom.

      E mare disperarea la USL, sondajele sunt de speriat, pentru ca arata o intentie de vot sub 50% si pentru ca pana si acele procente nu sunt sigure dat fiind ca 40% dintre alegatori spun ca nu stiu inca ce partid vor vota!

      Asa ca orice prilej, oricat de marsava ar fi motivatia, a devenit pt USL o oportunitate de scandal si injurii.

      Ce mai doare ca roman e ca in Ziua Culturii Nationale sunt oameni pe strada care striga osanale unui strain. O lipsa de demnitate si de inteligenta, nu oricand e potrivit sa lauzi pe cineva, cand esti om de bun simt iti alegi momentul. Cei care striga Arafat in loc de Eminescu au incetat sa mai fie romani, sunt doar purtatori de acte de identitate romanesti, atat, simpli asistati in viata lor mizera de catre statul romanilor !

      In loc de cereri stupide de alegeri 'anticipate' la doar 10 luni inainte de alegeri, USL ar fi putut da un comunicat de Ziua Culturii Nationale.

      In loc de solidaritate cu animalele care au aruncat cu bolovani si sticle incendiare prin piete, incercand sa omoare jandarmi, USL ar fi putut da o declaratie de solidaritate cu crezul lui Eminescu in romani si Romania.

      Singurii care acum pot felicita USL sunt fascistii ungari din Jobbik, si ei si-au trimis huliganii in strada pentru a striga 'jos' si impotriva 'dujmanilor'.
    • +3 (5 voturi)    
      Asa a invatat Voiculescu la Securitate (Duminică, 15 ianuarie 2012, 17:02)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui John

      Minciuna e prima regula a manipularii. Iar 'tinerii' Ponta si Antenescu si-au luat notite si acum practica pe nervii nostri
  • +2 (4 voturi)    
    Tradatorii de la Iasi. (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:45)

    mircea [anonim]

    Populatia Iasului ar trebui sa-i alunge din urbe pe acesti demonstanti care cer sprijinul pentru un arab,dar pentru fratii lor de peste prut nu vad cum sunt ingenunchiati de comunisti.Nu l-am auzit pe Fenechiu sau Nichita sa spuna ceva despre sprijinul pe care-l acorda moldovenilor de dincolo de prut.Cineva trebuie sa le spuna adevarul moldovenilor din Iasi si atunci sa-i vedem pe acesti tradatori de tara cum se comporta.
  • +3 (5 voturi)    
    pensionarii din iasi (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:48)

    gabi [anonim]

    Au iesit sa protesteze... sa ce? sa le dea reducere la zarzavaturi in piata? sa foloseasca doar ei mijloacele de transport in comun si sa se plimbe de la o piata la alta cand altii merg sa munceasca sa le plateasca lor pensiile?

    Este penibil sa traiesti cu iluziile induse de antene si sa crezi ca Uniunea Securist Liberala chiar va face ceva pentru tara asta. Sunt la fel de ofiliti ca toti ceilalti. Doar ca sunt mai flamanzi, disperati si ii cam inghesuie puscaria.

    Nu i-am vazut sa iasa in strada sa ceara sa munceasca. Unii chiar mai sunt in putere.
    Orasul asta arata jalnic. Daca fiecare pensionar ar iesi cu o grebla si o matura sa faca curatenie prin oras ar fi un lucru foarte bun si util. Si asa nu au ce face altceva.

    Prefera sa se lase prostiti, manipulati si sa viseze la cai verzi pe pereti. Tatuca Iliescu si motanul Felix stiu de ce. Se vor trezi ei, dar va fi prea tarziu si nu vom mai scapa de ciuma rosie.

    JENANT!
    • 0 (0 voturi)    
      baba aia ceausista (Duminică, 15 ianuarie 2012, 19:17)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gabi

      din poza sigur a fost convocata pe facebuci sa vina la protest.
    • 0 (0 voturi)    
      adevarat (Luni, 16 ianuarie 2012, 0:11)

      sadsadsads [anonim] i-a raspuns lui gabi

      omu asta zice adevarul
  • +2 (4 voturi)    
    derbedeii lui Nechita si ai lui Relu Fenechiu (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:53)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    derbedeii lui Nechita si ai lui Relu Fenechiu: doi telectuali social-liberali !?
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Duminică, 15 ianuarie 2012, 17:16)

    Aph [anonim]

    Sunt curios cati din cei 400 se regasesc intre cei 1000 din articol:
    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11164555-iasi-aproape-1-000-orbi-surzi-sau-persoane-probleme-psihice-detin-permis-conducere.htm
  • +2 (4 voturi)    
    Legea sanatatii (Duminică, 15 ianuarie 2012, 17:34)

    Luca [anonim]

    Mai ziarist 3 la kg. Care lege a sanatatii? Noua? Nu exista. Daca vechea e noua ? Da! Uite asa induceti lumea in eroare si voi intrati in derizoriu. Legal o lege devine lege daca este aprobata de Parlament si este promulgata de Presedinte. Cum ati trecut prin scoala de jurnalism? La seral, la ID sau la vreo obscura privata? Cu asa formatori de opinie nu ma mai mira nimic. Rolul presei este SI de a educa SI de a informa obiectiv. Parca inca se mai studiaza in Romania disciplina Educatie civica. Dar probabil ca asta a fost demult si s-a instalat roza sau nu mai exista cursuri de reciclare ca la Stefan Pomana?
  • +2 (4 voturi)    
    Penibil (Duminică, 15 ianuarie 2012, 17:46)

    bgd [utilizator]

    Astia nici macar niste proteste serioase nu mai sunt in stare sa organizeze... Jenant.
  • -1 (1 vot)    
    Intrebare catre ieseni (Duminică, 15 ianuarie 2012, 18:28)

    vio [anonim]

    Pe 24 Ianuarie il asteptati la Iasi pe Traian Basescu?!
    Cum ?!!!!!!!!!!
    La o hora a Unirii, ma gandesc.....
    • +1 (1 vot)    
      Cu paine si sare...parca asa era obiceiul. (Duminică, 15 ianuarie 2012, 20:09)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Na...acuma daca se trezeste Fene sa trimita tineretu liberal plus niste strigatori platiti din astia....probabil ca vor fi si huiduieli, insa sa speram ca se va mentine o atmosfera civilizata.
  • +1 (1 vot)    
    Solidaritate (Duminică, 15 ianuarie 2012, 18:49)

    durul [utilizator]

    Iaca au iesit si Iesenii ! Ce , ei e mai prosti ?
  • +2 (2 voturi)    
    raport (Duminică, 15 ianuarie 2012, 19:01)

    schumi [anonim]

    iasiul are 350 de mii de locuitori...in piata au fost 300 :) ... nici macar nu merita articol...si la meciurile lui poli merg mai multi oameni....
    • -1 (1 vot)    
      eroare (Duminică, 15 ianuarie 2012, 20:11)

      petronela [anonim] i-a raspuns lui schumi

      ieri am fost 100,astazi aproape 1000,maine vom fi si mai multi!Nu va lasati manipulati de tot felul de pareri,nu ne-a scos nimeni,am iesit spontan .Ieri la 14 eram 3 oameni,am cumparat markare,coli,am oprit trecatori,am sunat prieteni si ne-am adunat.Am dat alarma in oras.Nu e vorba de niciun partid,nu mai aberati,ok?Iesiti si voi maine la 18,nu stati la bere,seminte si barfe pe com.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Duminică, 15 ianuarie 2012, 23:51)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui petronela

        Si, ia lamureste-ne si pe noi: de ce iesiti in strada, fiindca sunteti saraci? Dar te-ai intrebat, ati fost vreodata altfel? Pai uite momentul adevarului: v-au tinut infometati chiar aia pe care ii votati cu atata entuziasm la fiecare 4 ani! Fa un efort, poate ai si alta revelatie decat sa arzi gazul degeaba in strada...
  • +2 (2 voturi)    
    .nasterea marelui Eminescu! (Duminică, 15 ianuarie 2012, 19:47)

    maria-magdalena [anonim]

    sa va fie rusine tradatori ai Iasului,al Moldovei! un medic roman chiar iesean,nu poate prelua smurdul,dupa atatia ani trebuie sa ramana acest strain de tara si de neamul romanesc?are studii superioare de provenienta palestino-siriene? halal romani! poate doriti si intoarcerea lui Haysan care a jefuit ROMANIA in perioada guvernarii PSDsi Tov.Ilievici!vom afla ce mafie domneste la smurd dar va fi pre tarziu,va fugi si asta din tara ! .............CE-TI DORESC EU TIE DULCE ROMANIE! ....sa-l comemoram pe Eminescu,fara osanale strainilor!
    • +1 (1 vot)    
      oh, come on! (Duminică, 15 ianuarie 2012, 20:41)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui maria-magdalena

      cred ca e ironie... mai mult ca sigur ca e ironie... dar raspund tot cu o ironie: Tu ce ai fi facut daca ai fi fost pus(a) intr-o pozitie de monopol, fara supraveghere si cu control asupra unor fonduri de miliarde? hai, spune? macar o excursie platita si nerambursata, ceva? Ideea e ca atata vreme cat legea permite, profitori o sa se gaseasca, romani, arabi, americani, francezi, filipinezi etc.