FOTOGALERIE Aproximativ 300 de persoane protesteaza in Cluj. Ei cer demisia lui Basescu, stoparea proiectului Rosia Montana si reforma in sanatate

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:01 Actualitate | Esenţial

Aproximativ 300 de persoane, de aproape toate varstele si profesiile, s-au strans duminica in piata Avram Iancu din Cluj, intr-un protest care s-a transformat intr-unul anti-Basescu si anti-Guvern, desi motivele fiecarui om sunt destul de diferite.

Astfel, oamenii protesteaza impotriva proiectului Rosia Montana, pentru a-si exprima nemultumirile legate de nivelul scazut de trai sau de demisia lui Raed Arafat, precum si impotriva interventiei presedintelui Traian Basescu in acest caz.

De asemenea, oamenii acuza calitatea foarte scazuta a sistemului de sanatate si afirma ca isi doresc reformarea acestuia.

O parte dintre protestatari fac parte din diverse asociatii iar altii au venit in piata dupa ce au vazut ce se intampla la televizor.

Printre protestatari se aflau revolutionari dar si tineri care arborau fulare cu culorile unor echipe de fotbal, dar acestia din urma au refuzat sa discute cu reporterul HotNews.

Corespondentul HotNews a stat de vorba cu cativa dintre protestatari:

Marius, 31 de ani, arhitect
  • Protestez pentru moment pentru reformarea sistemului de sanatate, prostul management a unui proiect de lege de care avem nevoie. O data ce s-a ajuns la un conflict de opinie, presedintele Traian Basescu a intervenit si in loc sa se ajunga la o comunicare coerenta, in urma protestelor, s-a ajuns la demisia lui Raed Arafat.
  • Sistemul de sanatate este foarte prost, trebuie reformat, dar aceasta reforma nu trebuie impusa ci realizata prin comunicare iar lucrurile care erau functionale trebuie pastrate. Nu cunosc proiectul de Lege (al Sanatatii) dar am incredere intr-un profesionist cum este Raed Arafat, parerea lui mi se pare mai pertinenta decat a presedintelui Traian Basescu.
  • Am venit aici sa protestez pentru ca sunt de parere ca numai asa se pot schimba lucrurile.
Luminita, 55 de ani, profesor
  • Am venit sa protestez pentru sanatatea generala a populatiei din Romania, ma nemultumeste lipsa de competenta din sistem si protestez si impotriva proiectului Rosia Montana.
Iosif, 59 de ani, student la drept
  • Protestez pentru ca a ajuns cutitul la os. Este o revolta spontana. Dupa 20 de ani de neocomunism, Iliescu si Basescu ne-au intinat existenta, ne-au furat locurile de munca, acum ne spun ca nu mai au bani pentru sanatate, armata, intelectuali, nu se mai poate. Nu am fost chemati de nimeni aici, am venit din proprie vointa. Sa-si dea demisia Basescu si Guvernul, sa fie alegeri anticipate.
Ema, 67 de ani, muncitoare
  • Protestez de bine ce ne este, sa mearga Basescu la dracu' acasa. Nu avem ce manca, nu ne dau salariile, m-am dus la doctor si mi-a cerut sa platesc doua milioane, nu am avut. Am auzit de protestele de la Bucuresti, de asta am venit.
Ion, 27 de ani, profesor de germana
  • Am venit sa protestez pentru ca in aceasta tara nu mai exista ierarhii si daca nu sunt pusi oameni potriviti in frunte nu vom crede si nu vom avea liniste. Este o tara care are putine repere, iar unul dintre ele era Raed Arafat. Basescu a atins un punct nevralgic cand a intervenit lovind intr-un om care nu are nicio ezitare profesionala in cariera sa. Atunci nu pot decat sa reactionez, ca astfel de lucruri sa nu se mai repete.
Ce lozinci strigau manifestantii:
  • Vrem sa traim, nu sa murim
  • Jos Basescu
  • Jos Guvernul PDL
  • Sa plece din tara marinarul si chiorul
  • Basescu nici nu stii cat de mic o sa devii
  • Suntem contra proiectului Rosia Montana
  • Basescu, nu uita, tara asta nu-i a ta
  • Salvati Rosia Montana
  • Rusine, jandarmi bucuresteni
  • Clujul nu e PDL
  • Romania, trezeste-te
  • Bucuresti, nu uita, Clujul e de partea ta
In cursul zilei de sambata, in Cluj au protestat pasnic aproximativ 150 de persoane, in pietele Unirii si Avram Iancu.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3512 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Iosif, 59 de ani, student la drept (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:10)

    Dan M [anonim]

    cum naiba....mosule tanar esti...sa traiesti si sa inlofresti ... La multi ani! :P
    • +2 (4 voturi)    
      probabil (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:45)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Dan M

      probabil cel mai grav lucru este SA NU CUNOSTI dar SA PROTESTEZI! Este totusi putin comic:
      "Nu cunosc proiectul de Lege (al Sanatatii) dar am incredere intr-un profesionist cum este Raed Arafat, parerea lui mi se pare mai pertinenta decat a presedintelui Traian Basescu." pai... nu stiu cum sa zic, basescu are chelie, arata ca dracu, nu imi place... in schimb Arafat... stai un pic, si asta are chelie... bun, next... nu imi place de el, de aia protestez, nu imi place, si pace!
      • -1 (3 voturi)    
        Nu oricine poate (Duminică, 15 ianuarie 2012, 17:54)

        Doc [anonim] i-a raspuns lui atreus

        interpreta un text de lege.

        Implicatiile unei astfel de legi sunt complexe iar un om care nu are de-a face cu sistemul o citeste degeaba. Sa inteleg de la tine ca numai juristii sau medicii pot protesta?... :|

        Argumentul omului este cat se poate de corect. Omul isi exprima increderea in opiniile formulate de altii pe care el ii considera mai competenti decat el.

        Intotdeauna voi prefera un om care recunoaste ca nu se pricepe la anumite lucruri decat unul care se considera expert in toate!
        • +4 (4 voturi)    
          OH NU, (Duminică, 15 ianuarie 2012, 19:03)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui Doc

          nu argumentul "expertului"... adica vrei sa imi spui ca un om cu o inteligenta medie sau peste medie nu poate intelege un text scris in limba lui natala? Trebuie cineva sa ii explice? Si el trebuie sa creada ceea ce i se explica? Si atunci, poate eu nu mai pricep, dar unde e democratia? Oare Einstein zicea chestia aia cu "sa inteleaga si un copil de 12 ani?" Nu conteaza, argumentul "expertului" creaza permanent un dezechilibru in favoarea "expertului" care are datele... accesul liber la informatie poate schimba asta, evident daca nu se pleaca de la premiza ca omul simplu e prea prost ca sa priceapa...
          • 0 (2 voturi)    
            Poate intelege ce scrie (Duminică, 15 ianuarie 2012, 21:41)

            Doc [anonim] i-a raspuns lui atreus

            Insa cu siguranta nu se va prinde de toate implicatiile legii respective.
          • 0 (0 voturi)    
            romanul expert in orice (Luni, 16 ianuarie 2012, 11:43)

            Carina [anonim] i-a raspuns lui atreus

            In caz ca nu stiai tot romanul mai nu e "expert" si in in sistemul mediacl si in minerit si in economie!!
        • +2 (2 voturi)    
          ce argument (Duminică, 15 ianuarie 2012, 19:05)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui Doc

          Incredibil ca asemenea argumente mai pot exista! In cazul asta putem pur si simplu sa instauram o comisie cu drepturi depline care sa ne explice ce anume sa facem... dar stati putin, nu o fi comisia europeana aia? Ma rog, alta chestiune... oricum, majoritatea sistemelor care au considerat ca individul este prea prost ca sa poata lua decizii de capul lui au migrat spre totalitarism...
          • 0 (0 voturi)    
            C.E. (Luni, 16 ianuarie 2012, 11:57)

            Gabi [anonim] i-a raspuns lui atreus

            Unii se cred mai desptepti si mai experti in cianura si minerit de exemplu , decat cei din C.E.!!
  • -2 (16 voturi)    
    Rosia Montana (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:12)

    Mazeta [utilizator]

    Salvati Rosia Montana de cianozat!
    • +5 (5 voturi)    
      Dna Valean e de acord? (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:57)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Parca nevasta lui Crin organizase un seminar in favoarea proiectului la Bruxelles.. S-a razgandit s-au n-a aflat baza partidului ce spune Biroul 2 PNL?
    • -1 (1 vot)    
      salvati (Duminică, 15 ianuarie 2012, 23:27)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      daca vrei sa salvezi o comunitate de oameni nu o lasi in mocirla in care a lasat-o statul, e clar. mai bine vin astia cu niste imbunatatiri, cu niste solutii pentru oamenii aia. rosia montana nu e pentru basescu, dar nici sa o lasam de izbeliste.
    • 0 (0 voturi)    
      in circuit inchis (Luni, 16 ianuarie 2012, 9:33)

      Damian [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeta, Rosia Montana nu va ajunge sa fie plina de cianuri, ele se folosesc doar in circuit inchis si trec printr-o statie de neutralizare, inainte de a ajunge in iaz, tocmai pentru a nu avea o concentratie periculoasa.
      • 0 (0 voturi)    
        si in cantitate mica (Luni, 16 ianuarie 2012, 22:55)

        paul [anonim] i-a raspuns lui Damian

        nu doar ca o sa fie un circuit inchis dar si cantitatea o sa fie mina, 5ppm maxim, deci pe langa alte exploatari o sa fie printre cele mai moderne si cu celel mai mici riscuri...cand oamenii sunt informati de ong-uri uite unde se ajunge, sa le fie frica de cianura ca acum 50 de ani
  • +8 (12 voturi)    
    profesiile sunt declarate de intervievati (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:14)

    oare [anonim]

    si probabil nu au nicio legatura cu realitatea... Student la 59 de ani si muncitoare la 67 ... ori e miniuna or e anormal :(
  • 0 (6 voturi)    
    intrebare (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:17)

    obiectiv [anonim]

    principalul furnizor de ambulante al smurd si al Ministerului de Sanatate nu e cumva din cluj ?
  • -7 (15 voturi)    
    daca pana si in cluj (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:23)

    smen [anonim]

    locul de bastian al pedele,barlogul lor ultim au inceput sa se trezeasca oamenii treaba e clara,pedele ar face bine sa se retraga acum de la guvernare pentru ca in cateva luni va ajunge la sub pragul electoral
    • +2 (4 voturi)    
      bravo pt logica (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:42)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui smen

      in Cluj sînt peste 300 de mii de oameni, dintre care au iesit in strada vreo trei sute, fiecare dintre astia protestînd pentru alt motiv. iar tu tragi concluzia care-ti convine...
  • +10 (16 voturi)    
    Think people, think...!!! (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:24)

    Daniel [anonim]

    Marius, 31 de ani, arhitect

    "Protestez pentru moment pentru reformarea sistemului de sanatate,.... Nu cunosc proiectul de Lege (al Sanatatii)
    Am venit aici sa protestez pentru ca sunt de parere ca numai asa se pot schimba lucrurile."

    R: Tipic, om total neinformat, care a venit sa proteste ca a auzit ca sunt si altii....Ce ar fi sa incepi cu cititul proiectului de lege ?

    Luminita, 55 de ani, profesor
    "Am venit sa protestez pentru sanatatea generala a populatiei din Romania, "

    R: Romanii nu face sport stimata doamna, mergeti la sala si incurajati cunoscutii sa faca la fel si sanatatea se va imbunatati...

    Iosif, 59 de ani, student la drept
    "Sa-si dea demisia Basescu si Guvernul, sa fie alegeri anticipate."
    R: Dar faptul ca a fost ales democratic, pe 5 ani de majoritatea romanilor are vreo importanta pentru matale ca doara studiezi dreptul...?

    Ema, 67 de ani, muncitoare
    "m-am dus la doctor si mi-a cerut sa platesc doua milioane, nu am avut."
    R: c'mon people.. 67 de ani muncitoare, in your dreams....daca ar munci lumea in Romania pana la 67 de ani ar curge lapte si miere...

    Ion, 27 de ani, profesor de germana
    "Basescu a atins un punct nevralgic cand a intervenit lovind intr-un om care nu are nicio ezitare profesionala in cariera sa."
    R: Arafat a demisionat stimabile, nu a fost concediat, cum i-ar putea interzice Basescu sa demisioneze?
    • -4 (6 voturi)    
      esti tare ! (Duminică, 15 ianuarie 2012, 17:17)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Citez din matale "Arafat a demisionat stimabile, nu a fost concediat..."
      esti yoghin de le contorsionezi asa, de te mulezi pe linia de partid ?
      citez din muedin basescu:
      "ghici ciuperca ce-i ? haahaa haaaaa haaaaa, nici iarna nu-i ca vara..."
    • -2 (4 voturi)    
      eu am citit proiectul (Duminică, 15 ianuarie 2012, 17:28)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      e OK, merita protestat impotriva lui, si cu bata daca altfel nu merge! pur si simplu vor sa ne ia banii si sa-i dea unor firme straine (asa sunt conditiile legii ca romanii n-au cum sa participe), iar ptr. tratamente sa platim suplimentar pana ne ia dracu; tie iti convine? mie deloc.
      • +1 (3 voturi)    
        eu am citit niste rezumate (Duminică, 15 ianuarie 2012, 17:37)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui clujean

        dar nu spunea ca asiguratori romani nu pot participa... desi ma intreb daca exista asiguratori romani 100% pe piata... Ar fi frumos sa fie si cateva banci cu capital majoritar romanesc pe piata dar chestia asta se misca destul de lent... Ideea e ca pentru tratamentele "de baza" platesti o suma de baza, garantat sa nu depaseasca o anume valoare. Pentru orice servicii suplimentare platesti in plus. Daca tot ar fi ceva de negociat atunci asta ar fi ce anume intra in categoria "de baza" acoperita de asigurarea minima... aici opinia publica s-ar putea exprima, eventual utilizand niste statistici care sa arate care sunt cele mai dese probleme medicale ale romanilor...
        • +1 (1 vot)    
          o sa ziceti ca fac reclama (Duminică, 15 ianuarie 2012, 17:53)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui atreus

          Nu vreau sa fac reclama dar cartea asta ar trebui un pic citita de mai multa lume prin ro...

          http://www.freakonomics.com/

          Doar ca un exemplu de cum functioneaza stimulentele (financiare, politice, morale etc)
      • +1 (1 vot)    
        raspuns (Duminică, 15 ianuarie 2012, 18:28)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui clujean

        @ tu nu intelegi domnule ca nu te obliga nimeni sa te bagi la privat ? corect si cinstit ar fi sa intrebe pe fiecare roman unde doreste sa mearga cotizatia lui obligatorie la stat sau la privat . Raed stie ca clasa medie sustine cu banii ei sanatatea publica nu voi fomistii (care tipati ca va fura banii) , deci, Raed vrea ca sanatatea publica sa piarda banii oamenilor mai cu stare, care ar fi primii care fug la privat. Deci dupa cele expuse mai sus, intelege ca in momentul de fata fomistii fura la sanatate.
    • 0 (4 voturi)    
      Ce imi plac (Duminică, 15 ianuarie 2012, 17:46)

      Doc [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      oamenii care au impresia despre ei insisi ca sunt foarte inteligenti! Cand realitatea este cu totul alta!

      Ha ha ha :)) Ai niste argumente de tot rasul...

      Ma gandeam sa iti aduc contraargumente. Dar sincer nu cred ca are rostul sa imi irosesc timpul...
    • 0 (0 voturi)    
      Habar nu au (Luni, 16 ianuarie 2012, 12:03)

      REMUS [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Majoritatea care au protestat , au mers acolo doar pentru distractie sau pentru manifestatiile violente!!! Asat e poporul care protesteaza, unul limitat si care nu stia absolut nimic din ceea ce se intampla!
  • -3 (11 voturi)    
    la Cluj, nu-i legitimeaza jandarmii ?! (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:24)

    costica [anonim]

    Ha, ha, la Cluj le este frica sa se apropie de ei!!!
    Bravo Cluj !!
    Rusine jandarmilor din Bucuresti, cum bine au scris pe pancarte cei din Cluj!!!
    • +5 (7 voturi)    
      poate ca in Cluj n-au coborat chiar din copac (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:32)

      ion [anonim] i-a raspuns lui costica

      demonstranti....
  • +7 (15 voturi)    
    Clujul nu e reprezentat de 300 de persoane! ! (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:25)

    calinsab [utilizator]

    Daca iasa in strada, toti locuitorii sau macar jumate , ...da atunci da o sa fiu de acord ca este atat de rau in tara asta... dar pina atunci nu sunt de acord ca cei 300 sa ma reprezinte pe mine ! la fel cum cei care creeaza azi anarhie nu ma reprezinta pe mine ! Nu sunt de acord cu ideea de a generaliza pararile acestor persoane la nivelul tuturor cetatenilor tarii !
    • -1 (3 voturi)    
      Gandire basista (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:48)

      dana [anonim] i-a raspuns lui calinsab

      Nimeni nu-ti impune nimic, si asta-i diferenta dintre voi basistii care considerati dusman pe oricine are o parere diferita. Si tu poti avera parerea ta si nu vei patii nimic.
    • -1 (3 voturi)    
      cauta alte statistici (Duminică, 15 ianuarie 2012, 17:29)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui calinsab

      increderea de care se bucura BASESCU SI PEDELE IN OCHII cetatenilor este sub 20%! asta te lamureste cum sta treaba?
      • 0 (2 voturi)    
        Calinsab vrea sa spuna ca (Duminică, 15 ianuarie 2012, 18:34)

        vio [anonim] i-a raspuns lui clujean

        cei din Cluj sunt incantati de matrapazlacurile pe care le spun cei de la DNA ca le-a facut fostul Primar Sorin Apostu si ca clujenii se mandresc cu asa Primar priceput la facut avere in stil mare !!
        D-aia spune ca PDL e iubit la Cluj !!!
        Lasand gluma la o parte, pentru guvernanti trebuie sa fie importanta VOCEA fiecarui om din tara asta.
        • 0 (2 voturi)    
          Si mai ales vocea lui... (Duminică, 15 ianuarie 2012, 19:43)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui vio

          ...Felix...Motanul...si a lui Vantu...
    • 0 (0 voturi)    
      CJ vestit pentru proteste care nu ne ajuta cu nimi (Luni, 16 ianuarie 2012, 12:08)

      Crina [anonim] i-a raspuns lui calinsab

      Clujul in ultima vreme este vestit pentru oamenii jalnici si neinformati care fac proteste, asat fiind cam ocupatia lor de baza!! Jalnic, jalniiic!!
  • +1 (9 voturi)    
    latrai de toate tipurile au iesit in strada (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:37)

    daniel [anonim]

    Exista o expresie foarte cunoscuta la ceea ce a facut Raed Arafat: "a facut rahatul praf"
    • +3 (5 voturi)    
      Arafat (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:58)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui daniel

      a facut ceva la vremea aceea... a fost primul care a realizat ceea ce a realizat si in acel context era bine. Totusi, avantajele de atunci erau evidente pentru ca pe fond situatia era mai rea. Acum se doreste o reformare care ar aduce binele facut atunci de arafat la nivel de "obiect comun"... o lege care sa permita si altor firme sa se dezvolte la fel ca cea a lui Arafat... La fel cum Apple are drept concurent pe Samsung etc. E clar ca atata vreme cat a fost singur a facut bine ce a facut dar acum se teme ca pot intra si altii pe piata lui... oricine s-ar teme. Problema este ca avand contacte guvernamentale puternice actioneaza monopolist si profita de o pozitie dominanta... s-a mai intamplat si la case mai mari dar romanii nu prea inteleg situatia ...
    • -1 (3 voturi)    
      nu pe strada (Duminică, 15 ianuarie 2012, 17:31)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui daniel

      latraii au iesit pe forumuri, asmutiti din barlogurile lor portocalii de mafiotii-sefi, disperati ca li se apropie funia de par :)))
  • +1 (1 vot)    
    formidabil articol scris de CTP in 2010.. (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:43)

    cocostar [utilizator]

    Domnule Băsescu, te-am privit şi voi continua să te privesc cu statornică scârbă. Însă, dincolo de scârba mea, un concurs de împrejurări care conţine prostia unora, ticăloşia altora şi indiferenţa celor mai mulţi a făcut să devii preşedinte al ţării mele...
  • +4 (4 voturi)    
    re (Duminică, 15 ianuarie 2012, 17:00)

    golanitzky [utilizator]

    "Protestez pentru moment pentru reformarea sistemului de sanatate,"...


    ...auzi la asta...protesteaza pentru...cred ca e singurul om din istorie caruia i-a iesit chestia asta...
  • 0 (2 voturi)    
    asa se intampla! (Duminică, 15 ianuarie 2012, 17:24)

    fifi [anonim]

    cand nu citesti "fetita cu chibrituri"
    cand esti mare bastan poti intra cu chibritul aprins in camera cu explozibili ca nu se intampla nimic, intri cu peptul dezgolit, noi conducem nu gandim...
    sefu' te-am votat sa conduci si matale cat de cat, da nu mai intra cu ditamai 4x4 pe sensul opus in dacia Raed Arafat circuland regulamentar !
    ai calcat linia continua, te-ai dat peste cap, te-ai sculat in picioare, te-ai scuturat de praf si ai inceput sa vorbesti de Eminescu...las-o in papucii mei de treaba.
  • +1 (1 vot)    
    SE VINDE AURUL POPORULUI PENTU A SE ÎNBOGĂŢI TREI (Duminică, 15 ianuarie 2012, 18:20)

    ION [anonim]

    oare e posibil chiar nu cred că ticăloşii vor să vândă aurul poporului român??
    • +1 (1 vot)    
      ah, aia e mai complicat (Duminică, 15 ianuarie 2012, 18:26)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui ION

      cu aurul de la rosia montana... ideea e ca cineva candva tot va trebui sa il foloseasca la ceva... in pamant nu reprezinta nici macar rezerva a bancii nationale... totusi e ciudat contractul si sigur ar trebui renegociat... si apoi ramane valoarea locului (istorica etc.) uite o problema la care inca nu pot alege tabara...
      • 0 (0 voturi)    
        istoria (Duminică, 15 ianuarie 2012, 23:50)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui atreus

        corect. pentru istorie se vorbeste mult si aiurea. astia care fac proiectul includ in program si salvarea unei parti din patrimoniu ca sa poata sa devina disponibila pentru turisti. daca ramane pe mana statului, eu cred ca nu mai ramane nimic. e clar ce face statul cu patrimoniul.
      • 0 (0 voturi)    
        ce salvam si cum? (Luni, 16 ianuarie 2012, 1:07)

        marian [anonim] i-a raspuns lui atreus

        daca il lasam asa istoria se darama, galeriile se surpa si tot ce e cultural in Rosia Montana se duce de rapa, statu a investiti 0 in tot ce e acolo si romanu la fel, dar are pretentii si salveaza el tot, 3000 de someri in 3300 de locuitori, succes al salvat
        • 0 (0 voturi)    
          galeriile romane (Luni, 16 ianuarie 2012, 7:33)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui marian

          O mica parte din galeriile romane chiar a fost reabilitata si data in circuitul turistic recent, se poate face ceva extraordinar cu patrimoniul de caolo. eu sunt pro acestui proiect tocmai pentru ca se va reabilita toata zona
        • 0 (0 voturi)    
          nu ne putem baza pe statul roman (Luni, 16 ianuarie 2012, 12:40)

          Flavia [anonim] i-a raspuns lui marian

          Pai normal, nu trebuie sa mai avem incredere sau sa ne mai lasam pe mana statului!! Patrimoniu, precum si Rosia Montana puteau fi de multa vreme reabilitate si use la punct, dar noi nepasatori ca intodeauna, le am lasat sa se darame!
          • 0 (0 voturi)    
            e cam nasol (Luni, 16 ianuarie 2012, 13:33)

            Toma [anonim] i-a raspuns lui Flavia

            mda... si acum cand a venit investitorul ala care vrea, printre altele, sa bage o gramada de bani in patrimoniul cultural si in reecologizarea zonei, il amanam mai bine de un deceniu!
            • 0 (0 voturi)    
              asta stim sa facem (Luni, 16 ianuarie 2012, 22:56)

              paul [anonim] i-a raspuns lui Toma

              asta stim sa facem, sa tragem de timp si sa ne imprumutam. doar ca situatia reala a romaniei este chiar sub Grecia iar pe noi nu o sa sara nimeni sa ne salveze, ori ne punem singuri pe picioare ori papa. fara proiecte care sa iti aduca bani in economie nu faci nimic
      • 0 (0 voturi)    
        dezvoltare (Luni, 16 ianuarie 2012, 10:22)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui atreus

        Eu am ales o tabara, cea care vrea o dezvoltare cat mai durabila a zonei. Ce-i drept mineritul acolo nu ar ftien o vesnicie, dar ar aduce multi bani la buget, iar zona ar urma sa fie dezvoltata din punct de vedere turistic, tot patrimoniul sa fie salvat
    • -1 (1 vot)    
      pielea ursului (Duminică, 15 ianuarie 2012, 18:42)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui ION

      Oriunde in lumea normala, un proprietar de teren cu resurse (iarba, lemn, aur, etc) care e ori prea lenes ori prea prost ori nu are mijloacele de a-si exploata resursele (tot de prost ce e), da in arenda (inchireaza) acel teren unor intreprinzatori cu cap.

      Astfel el, proprietarul lenes, primeste un procent din valoarea resurselor exploatate fara sa faca nimic.

      vorba aceea:"muntii nostri aur poarta, noi cersim din poarta-n poarta"

      Problema e ca dupa mii de ani, aurul nostru e tot IN munte si proprietarul de teren aurifer sta si taie frunza la caini filozofand.

      Deci nici el, putoarea, nu vrea sa ia initiativa dar nici altul sa nu exploateze acele resurse.

      Oare de ce se numesc resurse?
      • 0 (0 voturi)    
        nu mai este asa (Luni, 16 ianuarie 2012, 7:34)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui daniel

        Nu se mai pune problema ca esti lenes. Uita-te la nordici si la alte tari europene , majoritatea exploateaza in aceste parteneriate pblic privat pentru ca este profitabil si abia nu isi mai bat capul. Plus ca investitorii vin cu tehnologie de ultima generatie
        • 0 (0 voturi)    
          vin cu tehnologie? (Luni, 16 ianuarie 2012, 17:50)

          daniel [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          Si de unde e tehnologia aia de ultima generatie? le-au dat-o extraterestrii?

          si-au pus mintea la treaba...
      • 0 (0 voturi)    
        Asa e (Luni, 16 ianuarie 2012, 11:10)

        Golga [anonim] i-a raspuns lui daniel

        e absurd sa avem resurse si sa nu ne folosim de ele, mai ales cand saracia la care s-a ajuns scoate oamenii in strada!
        • 0 (0 voturi)    
          disperare (Luni, 16 ianuarie 2012, 22:58)

          paul [anonim] i-a raspuns lui Golga

          din cauza saraciei oamenii sunt atat de disperati incat au iesit in strada. daca am porni 3-4 proiecte gen rosia montana cred ca problema economica ar fi rezolvata,caz in care am reinvesti banii in alte afaceri
    • +1 (1 vot)    
      Da ! Si gazele si petrolul... (Duminică, 15 ianuarie 2012, 19:41)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui ION

      ...ba chiar si carne vie, 10% din populatia de sex feminin din Moldova (aia de la noi), se prostitueaza in Italia, Spania si cele mai in varsta dintre cocote la turci...
    • 0 (0 voturi)    
      56% (Luni, 16 ianuarie 2012, 12:31)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui ION

      Nimeni nu vinde aurul nimanui!! Fiecare va primi exact cat ii se cuvine si cat a fost stabilit, iar Romania se va alege cu un procnt de 56%!
    • 0 (0 voturi)    
      Rosia Montana (Luni, 16 ianuarie 2012, 14:19)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui ION

      Tu inteleptul Romaniei ai vorbit! Si ce o sa te faci daca din cauza datoriilor vin altii si isi ia aurul pentru ca tara este in faliment , iti convine mai mult asa decat sa faci ceva din timp cu economia!!
  • +1 (1 vot)    
    Total neinformati (Duminică, 15 ianuarie 2012, 18:27)

    Celia [anonim]

    Iar ne-au "facut" tembeliziunile...au reusit sa mobilizeze ceva oameni care de fapt nu stiu pentru ce se afla in strada. E bine sa avem simt civic...dar deja s-a ajuns prea departe. Cati dintrei cei ce demonstreaza au citit proiectul de lege??? Eu pun pariu ca nici macar unul.
    Sistemul de sanatate e la pamant, e clar ca trebuie reformat si e clar ca reforma trebuie bine gandita si mai ales infaptuita...nu ca toate privatizarile din Romanica...care au imbogatit cativa alesi.
    Din pacate nu cred ca vom vedea degraba asta...banii de pe CAS se vor duce spre campanii electorale iar romanii tot vor continua sa moara in strada din indiferenta si neputinta sistemului de sanatate...
  • 0 (0 voturi)    
    DEEESTUUUULLLL ! (Duminică, 15 ianuarie 2012, 19:38)

    Costin1968 [utilizator]

    Iar vreti "Reforma in Sanatate " ? Iar tranteste Arafat usi prin Ministerul Sanatatii si la Cotroceni, iar apare Basel' la interview-uri si zice de Arafat, iar se plimba Arafat pe la (si numai pe la ) Antene si realitati si critica Ministerul mdin care face parte, iar intervine farfaraua de Basescu...Pana aici...Destul...Ne-am saturat , mai bine dam spaga cu nemiluita decat sa murim stresati !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      incotro? (Luni, 16 ianuarie 2012, 1:05)

      marian [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

      și daca nu ai bani de șpagă ce faci? în loc să venim cu propuneri epntru o romanie mai bună, pentru cum sa avem investiții și să putem redresa economia, sanatatea, educatia ... tot, noi ce facem?
  • 0 (0 voturi)    
    student la drept? (Duminică, 15 ianuarie 2012, 20:05)

    dacicul [anonim]

    "Iosif, 59 de ani, student la drept

    •Protestez pentru ca a ajuns cutitul la os. Este o revolta spontana. Dupa 20 de ani de neocomunism, Iliescu si Basescu ne-au intinat existenta, ne-au furat locurile de munca, acum ne spun ca nu mai au bani pentru sanatate, armata, intelectuali, nu se mai poate. Nu am fost chemati de nimeni aici, am venit din proprie vointa. Sa-si dea demisia Basescu si Guvernul, sa fie alegeri anticipate.

    "
    asta e meseria lui, la 59 de ani? lol, halal manifestant, halal student :) peste 4 ani iasa la pensie din meseria de student.
    am fost si eu asa ceva, dar la 20-24 ani :)
  • 0 (0 voturi)    
    apropo de Rosia Montana (Duminică, 15 ianuarie 2012, 20:29)

    qwe [anonim]

    zilele trecute, SUA a interzis - la presiunea socieatii civile - o exploatare de uraniu, in ciuda intereselor uriase ale unora. exact ca si la noi, argumentele majore au fost poluarea mediului si potentialul turistic al zonei (Grand Cannion). s-au adus si la ei argumente in favoarea proiectului, cum ca ar crea locuri de munca, chiar si ca ar afecta siguranta energetica etc. insa pana la urma ratiunea si spiritul civic a invins niste interese economice meschine, pana la urma. sa-l vedem acum pe basescu cu ce obraz mai sustine otravirea mediului, mai ales cand acest lucru se face in interese private si in nici un caz nationale (desi resursele sunt ale noastre, ale tuturor romanilor), atata timp cat "prietenii" lui americani au dovedit ca au totusi constiinta si viziune pe termen lung pentru tara lor. ma bucur mult ca si clujenii lui boc protesteaza pe aceasta tema, poate ii mai da si dumnealui ghes vreo urma de rusine.
    • 0 (0 voturi)    
      esti absurd (Luni, 16 ianuarie 2012, 14:43)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui qwe

      Dar atunci pentru ce s-au inventat norma de respectat si bineinteles de ce isi mai bate capul Uniunea Europeana ca acest proiect sa respecte toate acestea? Chiar trebuie sa ne uitam in stanga si din dreapta vecinului sa vedem care , cum ce se intampla? Nu suntem singurii care detin o mina si o exploateaza cu cianura!
      • 0 (0 voturi)    
        norme si existenta lor (Luni, 16 ianuarie 2012, 15:52)

        Catalin V. [anonim] i-a raspuns lui Radu

        am observat ca cei mai multi dintre cei care se opun proiectului astuia nu recunosc existenta normelor europene, ceea ce e cam ciudat, ca doar exista. Pacat ca au renuntat unii la obiectivitate, altfel nu vad de ce s-ar opune proiectului asta.
        • 0 (0 voturi)    
          Normele fac diferenta (Luni, 16 ianuarie 2012, 17:31)

          Vio [anonim] i-a raspuns lui Catalin V.

          pai normele alea fac diferenta practic, sunt extrem de stricte. E nasol ca nu profitam de ce avem din cauza unei panici induse. Sper totusi sa se dea drumul la proiectul asta in curand
    • 0 (0 voturi)    
      apropos de RM (Luni, 16 ianuarie 2012, 15:39)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui qwe

      bine ar fi ca la noi ratiunea si spiritul civic sa invinga frica irationala si opunerea orbeasca. Totusi aici ar urma sa primim peste jumatate din profituri si sa beneficiem de reecologizare, de investitii in patrimoniu, dupa ce se porneste proiectul de la Rosia
  • 0 (0 voturi)    
    uraniu (Luni, 16 ianuarie 2012, 0:12)

    tudor [anonim]

    tu ai idee care e diferenta intre uraniu si o mina de aur? sau ai macar idee cate mine de aur sunt in europa care merg fara nicio problema? in sensul ca nu fac nicio paguba ecologica. trebuie sa fim fraieri sa tinem aurul in pamant si sa nu ne folosim de el acum cand avem nevoie sa ne ridicam economia. cat despre ecologie, de asta se ocupa regulile uniunii si nu numai.
    • 0 (0 voturi)    
      apropo de rosia montana (Luni, 16 ianuarie 2012, 0:33)

      vali [anonim] i-a raspuns lui tudor

      nu poti sa compari o exploatare de uraniu cu ceea ce se intampla la rosia montana. in primul rand pentru ca pana si ei au exploatari de aur. mina de aur de la noi respecta niste reguli de mediu foarte stricte, care intamplator nu sunt ale americanilor si nici ale noastre, slava domnului sunt facute de astia de la ue si au un grad destul de ridicat de evitare a riscurilor.
      • 0 (0 voturi)    
        fanatism (Luni, 16 ianuarie 2012, 13:19)

        Costin [anonim] i-a raspuns lui vali

        asa e, nu poti, desi am observat ca cei care se opun proiectului astuia cred ca pot sa compare orice cu orice. Opunerea asta orbeasca nu ajuta nimanui. Se vad efectele fanatismului pe strazile din Bucuresti
      • 0 (0 voturi)    
        asa e (Luni, 16 ianuarie 2012, 16:31)

        Vasiliescu [anonim] i-a raspuns lui vali

        regulile de mediu sunt chiar mai stricte la noi decat la ei, in SUA. Iar proiectul asta daca se pornea mai devreme poate nu era asa de grava situatia economica a tarii...
    • 0 (0 voturi)    
      proteste si prosteme (Luni, 16 ianuarie 2012, 1:03)

      marian [anonim] i-a raspuns lui tudor

      rosia montan la fel ca legea santatii nimneni nu stie despre ce e vorba dar se protesteaza pentru asta ... super, sa nu dati in desteptaciune ca tot noi platim pentru asta, distrugeti ca platim toti, si asa o ducea prea bine romania, trebuia sa mai taie din buget un pic
      • 0 (0 voturi)    
        nu e chiar asa (Luni, 16 ianuarie 2012, 7:40)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui marian

        La legea sanatatii toti stiau ca nu e bine pentru ca ar insemna sa plateasca mai mult, la rosia montana multi au fost prost informati de catre ong-uri sau publicatii ca sase sperie cand aud cuvantul cianura. Aici a fost o dezinformare in masa
        • 0 (0 voturi)    
          dezinformare in masa (Luni, 16 ianuarie 2012, 11:39)

          Cosmin Apostol [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          Ai dreptate, Andrei. E vorba de dezinformare in masa, pentru ca presa adora scandalul si stirile negative. Lucrurile bune despre proiect, care ne-ar fi facut cinste, sau opiniile expertilor, tehnice, greu de urmarit nu sunt atat de mediatizate.
        • 0 (0 voturi)    
          a fost sigur o dezinformare in masa (Luni, 16 ianuarie 2012, 13:15)

          delia [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          Sunt de aceeasi parere, a fost sigur o dezinformare in masa, deoarece unii se multumesc cu povestie vecinilor, decat sa se iformeze singuri si corect in legatura cu legea sanatatii si mai ales cu privire la proiectul minier de la Rosia Montana!!
          • 0 (0 voturi)    
            informare mare (Luni, 16 ianuarie 2012, 16:29)

            Vasiliescu [anonim] i-a raspuns lui delia

            cred ca totusi oamenii au inceput sa se informeze in legatura cu proiectul asta, de aia la proteste cand le faceau singuri erau cate 5 oameni si acum erau tot aia 5 cu bannere anti-Rosia Montana. Ca se baga si ei in seama unde pot.
      • 0 (0 voturi)    
        majoritatea nu sunt in cunostiinta de cauza (Luni, 16 ianuarie 2012, 13:12)

        Nina [anonim] i-a raspuns lui marian

        Asat am observat si eu ca majoritatea nu sunt in cunostiinta de cauza si mai mult decat atata sunt oglinditi de porbleme politice, care nu ar trebui amestecate cu proiectele existente!!
    • 0 (0 voturi)    
      nu doar in europa (Luni, 16 ianuarie 2012, 7:39)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui tudor

      Nu doar in europa sunt multe mine de aur care merg far nici o problema ci in toata lumea. Multi vorbesc de statele unite ca au interzis ca a fost greu la ei cu aurul. Pai acolo limitarea este la 50ppm, la noi se aplica legile europene care sutn puse ca sa nu mai existe nici un pericol
      • 0 (0 voturi)    
        aici e mai strict (Luni, 16 ianuarie 2012, 15:36)

        Nicu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        exact, doar ca in Europa minele prezinta un grad mult mai ridicat de siguranta, datorita normelor mult mai stricte care se aplica in UE si implicit si la noi.
        • 0 (0 voturi)    
          europa vs restul (Marţi, 17 ianuarie 2012, 11:33)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui Nicu

          In alte parti ale lumii limitele sunt foarte mari, america de nord de exemplu are limita la 50ppm, la europeni totul trebuie sa fie sub 10ppm, pentru ca toti expertii au fost deacord ca sub acvasta valoare nu mai exista pericole, poate acei experti o sa vina sila noi sa spuna cum e la 5ppm
          • 0 (0 voturi)    
            Cianura (Marţi, 17 ianuarie 2012, 12:51)

            Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui Dan

            Nu vad de ce dintr-o data oamenii au o problema cu cianura avand in vedere ca aceasta se oloseste peste tot in lume si in Romania de peste 50 de ani, chiar si la ora actuala!!
    • 0 (0 voturi)    
      nu doar in europa (Luni, 16 ianuarie 2012, 7:39)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui tudor

      Nu doar in europa sunt multe mine de aur care merg far nici o problema ci in toata lumea. Multi vorbesc de statele unite ca au interzis ca a fost greu la ei cu aurul. Pai acolo limitarea este la 50ppm, la noi se aplica legile europene care sutn puse ca sa nu mai existe nici un pericol
      • 0 (0 voturi)    
        altii stiu sa profite (Luni, 16 ianuarie 2012, 17:30)

        Vio [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Pai se pare ca alte tari stiu sa profite de resursele pe care le au, nu prefera sa moara de foame cu ele sub pamant cum se intampla la noi. Ca au ajuns sa iasa oamenii in strada din cauza saraciei...
        • 0 (0 voturi)    
          uita-te la vecini (Marţi, 17 ianuarie 2012, 11:32)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui Vio

          Uita-te numai la vecinii din europa de est, toti stiu sa se folosesasca de resursele din subsol. pana si grecia care ar fi putut sa vanda niste insule si sa traiasca bine , prefera sa exploateze , tot in parteneriat public privat ca si la rosia
          • 0 (0 voturi)    
            sa nu mai acumulam atatea datorii!! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 13:01)

            Anca [anonim] i-a raspuns lui Dan

            Si noi am putea sa traim bine merci din resursele pe care le avem si sa nu mai acumulam atatea datorii!!
    • 0 (0 voturi)    
      nu doar in europa (Luni, 16 ianuarie 2012, 7:39)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui tudor

      Nu doar in europa sunt multe mine de aur care merg far nici o problema ci in toata lumea. Multi vorbesc de statele unite ca au interzis ca a fost greu la ei cu aurul. Pai acolo limitarea este la 50ppm, la noi se aplica legile europene care sutn puse ca sa nu mai existe nici un pericol
      • 0 (0 voturi)    
        limitare de 5ppm (Luni, 16 ianuarie 2012, 11:02)

        Marinaru [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        In UE, stiu ca limitarea e de 10ppm, iar la RM se vorbeste de 5 ppm si asta inainte ca cianurile sa treaca de statia de neutralizare. Ce ajunge in iazul de decantare are o concentratie si mai mica.
        • 0 (0 voturi)    
          Chiar nu vad care e problema (Luni, 16 ianuarie 2012, 16:19)

          Irina [anonim] i-a raspuns lui Marinaru

          Chiar nu vad care e problema cu acest proiect, care respecta absolut toate normele U.E. si acre pe langa asta este destul de complex si bine gandit!!
          • 0 (0 voturi)    
            ong-urile (Marţi, 17 ianuarie 2012, 11:30)

            Dan [anonim] i-a raspuns lui Irina

            Ong-urile sunt problema proiectului, nu ceva din detaliile lui. Proiectul respecta normele si cel mai probabil o sa primeasca autorizatiile, dar ong-urile au alte scopuri, dupa cum vezi in 12 ani nu au facut nimic pentru zona respectiva, dar ei tot o "salveaza"
      • 0 (0 voturi)    
        cianura e cea mai moderna metoda de expoatare (Luni, 16 ianuarie 2012, 17:35)

        carmen [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Toata lumea zice ca cianura e cea mai moderna metoda de expoatare si doar romanii s-au trezit cu mot si cu fite ca la noi cianura va fi periculoasa. Lasat speculatiile acasa si informati-va direct despre cianura si proiect.
        • 0 (0 voturi)    
          nu stiai? (Luni, 16 ianuarie 2012, 23:00)

          paul [anonim] i-a raspuns lui carmen

          nu ai vazut ca la noi trebuie sa se reinventeze roata?ce daca e cea mai moderna si cea mai buan metoda in moemntul actual pentru a exploata..si cam singura dar trecem peste, ideea e cala noi nimic nu e bun, pana nu o sa ne lovin cu capul de tavan si asta e aproape
          • 0 (0 voturi)    
            asa ceva nu este normal (Marţi, 17 ianuarie 2012, 11:29)

            Dan [anonim] i-a raspuns lui paul

            Cat timp sunt atatea tari care folosesc o tehnologie nu trebuie sa ne trezim noi ca trebuie reinventata. Asta e ca zvonurile ca am avea noi o tehnologie mai buna, pai daca o aveam inseamna ca o dadeam in folosita si in alte tari si eram bogati
  • 0 (0 voturi)    
    propuneri nu pietre (Luni, 16 ianuarie 2012, 1:01)

    mariand [anonim]

    urat ce se intampla in bucuresti, vor sa salveze romania, rosia montana si sanatate? mai degraba vro sa distruga romania si tot ce mai are, sanattea trebuie redresata nu protestate, sa vina cu propuneri nu cu pietre daca vor sa schimbe ceva
    • 0 (0 voturi)    
      salvare cu pietre? (Luni, 16 ianuarie 2012, 10:43)

      Undrea [anonim] i-a raspuns lui mariand

      Da, asa vor sa salveze RM, cu pietre!!! si eu care le recomandasem, mai demult, sa mearga sa protesteze in Rm, daca acolo e interesul lor, dar vazandu-i cum se manifesta, imi retrag invitatia. Rm chiar trebuie salvata, dar cu solutii valide, nu cu proteste fara rost!
      • 0 (0 voturi)    
        investitii straine (Luni, 16 ianuarie 2012, 14:28)

        Vali [anonim] i-a raspuns lui Undrea

        Nici o manifestare de protest realizata pana acuma nu a venit din partea oamenilor simpli , de rand ci din parte ong-urilor care nu fac altceva decat sa protesteze violent si ilegal oriunde se poate.Cum sa salvezi Rosia Montana daca tu ca tara nu ai bani si posibilitati ? Investitiile straine sunt singura noastra sansa !
        • 0 (0 voturi)    
          primele semne (Marţi, 17 ianuarie 2012, 11:27)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui Vali

          De cand au inceput cu protestele ilegale si ocuparea de cladiri lumea ar fi trebuit sa isi dea seama ce oameni sunt acesti "salvatori". Problema este ca nimeni nu se gandeste la metoda lor de salvare care este inexistenta
    • 0 (0 voturi)    
      Rosia Montana (Luni, 16 ianuarie 2012, 14:33)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui mariand

      Pai cea mai buna propunere pentru salvarea Rosia Montana este proiectul. Este cat se poate de bine gandit si deasemenea verificat de catre UE. Daca avem resurese naturale de ce sa nu ne ocupam de ele , ce rost are sa le pastram pentru cine stie cati ani .
      • 0 (0 voturi)    
        nu cred ca exista solutie mai buna (Luni, 16 ianuarie 2012, 17:26)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Paul

        Exact, nu cred ca exista solutie mai buna, avand in vedere ca statul nu are niciun ban pentru nimic, iar alt proiect de acest gen , nu exista!
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 16 ianuarie 2012, 17:28)

        Vio [anonim] i-a raspuns lui Paul

        Asa e, asta ar fi o solutie buna pentru acea parte a tarii dar si pentru o buna parte din gaurile din bugetul de stat, pacat totusi ca se amana de ani de zile.
      • 0 (0 voturi)    
        nu are (Marţi, 17 ianuarie 2012, 11:26)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Paul

        Toata ideea este sa te folosesti de resurse atunci cand ai nevoie, iar economia Romaniei are nevoie acum. Uita-te la Grecia care a aprobat doua proiecte de acest gen imediat cum s-a facut situatia critica la ei. Bulgaria care nu vrea sa ajunga ca Romania si Grecia a spus ca face o prioritate deschiderea acestor mine...iar noi ce facem?
    • 0 (0 voturi)    
      distrugeri (Luni, 16 ianuarie 2012, 17:07)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui mariand

      Deja au distrus 8 strazi , magazine, statii de autobus si multe altele!! Pana unde se va ajunge? Ce vina are Bucurestiul ca politicienii nu iau alegerile cele mai bune?
  • 0 (0 voturi)    
    motive (Luni, 16 ianuarie 2012, 22:54)

    Alina [anonim]

    militeaza impotriva lui Base, dar daca opozantii au profitat repede de ocazie sa se infiinteze pe acolo, asta nu inseamna ca protestul e impotriva proiectului pentru Rosia
    • 0 (0 voturi)