Sorin Blejnar: Jumatate din directia pentru controlul marilor averi a fost angajata. Primele controale, de la mijlocul lui 2012

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 27 decembrie 2011, 17:40 Actualitate | Esenţial

Sorin Blejnar, presedintele ANAF
Foto: AGERPRES
Directia de control a marilor averi are angajat jumatate din personal, dimensionat la aproape 50 de salariati, iar primele verificari vor incepe din a doua parte a anului viitor, daca nu vor exista sesizari punctuale inainte de acest termen, a declarat presedintele ANAF, Sorin Blejnar.

"Sunt intr-o perioada de pregatire profesionala si invatare a procedurilor pe care va trebui sa le aplice din a doua parte a lui 2012. Daca vor fi informatii punctuale, nu excludem sa fie verificari inainte de acest termen", a adaugat Blejnar, potrivit Mediafax.

El a spus ca structura organizatorica prevede un numar de aproximativ 50 de persoane, iar in prezent sunt ocupate 23-24 de posturi din directia pentru controlul marilor averi.

Guvernul a autorizat la mijlocul acestui an infiintarea in cadrul Agentiei Nationale de Administare Fiscala (ANAF) a departamentului care va verifica persoanele cu mari averi.

Executivul a decis, la finele anului trecut, ca persoanele fizice ale caror venituri reale depasesc cu cel putin 50.000 lei sumele declarate vor plati un impozit de 16% aplicat la diferenta dintre cele doua valori.

Blejnar afirma atunci ca actiunile de control in cazul marilor averi in scopul impozitarii vor fi declansate pentru 200-300 de persoane, in principal patroni foarte bogati care in ultimii ani au omis deliberat sa inregistreze veniturile pe firma, sustragandu-se de la plata impozitelor.

Normele metodologice de aplicare a procedurii de utilizare a metodelor indirecte de control stabilesc ca Fiscul va verifica, intr-o prima etapa, persoanele cu venituri mari fara sa le notifice, iar pe perioada controlului poate solicita tertilor, inclusiv platitorilor de venit sau oricaror autoritati sau institutii publice, informatii sau documente pentru stabilirea situatiei fiscale reale.

Verificarea persoanelor cu venituri mari se va efectua in mai multe etape, care vor determina in final starea de fapt fiscala reala, in functie de care se va stabili daca se poate dovedi provenienta veniturilor si daca se va aplica impozit.

Intr-o prima etapa, organele fiscale vor efectua o analiza pentru a stabili riscul probabil pentru un grup de persoane fizice sau pentru cazuri punctuale, la solicitarea unor institutii sau autoritati publice.

Selectarea persoanelor fizice care vor fi verificate se va realiza din lista persoanelor care depasesc riscul minim acceptat de administratia fiscala, in functie de nivelul riscului si de capacitatea de efectuare a verificarilor fiscale prealabile documentare.

In cazul in care rezultatul verificarii fiscale prealabile documentare reprezinta o diferenta semnificativa intre veniturile realizate de persoana fizica, calculate in baza situatiei fiscale personale si veniturile declarate de aceasta sau de platitorii de venit, organul fiscal comunica avizul de verificare persoanei fizice ce a facut obiectul verificarii fiscale prealabile documentare.

In functie de datele colectate, organele fiscale pot inceta verificarea sau pot trece in etapa urmatoare de verificare fiscala, care presupune un control mai amanuntit al tuturor documentelor disponibile si in care pot fi solicitate si terte persoane pentru a da declaratii.

Pentru stabilirea bazei impozabile, organele fiscale vor folosi metode indirecte, respectiv cea a sursei si cheltuirii fondului, a fluxurilor de trezorerie si a patrimoniului.

Metoda sursei si cheltuirii fondului consta in compararea cheltuielilor efectuate de o persoana fizica cu veniturile declarate in perioada verificata. Metoda se bazeaza pe principiul ca orice cheltuiala in exces fata de valoarea declarata a veniturilor reprezinta venit impozabil nedeclarat.

Metoda fluxurilor de trezorerie consta in analiza intrarilor si iesirilor de sume in conturile bancare, precum si a intrarilor si iesirilor de sume in numerar, pentru a stabili miscarile de disponibilitati banesti si asocierea acestor miscari cu sursele de venit si utilizarea acestora.

Metoda patrimoniului permite stabilirea bazei impozabile ajustate pentru o persoana fizica verificata, analizand cresterea, respectiv descresterea patrimoniului net al acesteia.


Citeste mai multe despre   






















1361 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 27 decembrie 2011, 17:45)

    hot news [utilizator]

    Un pas mic inainte.
    • 0 (2 voturi)    
      sigur! (Marţi, 27 decembrie 2011, 17:58)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui hot news

      acum jumatate de an Blejnar facea o lista cu unii care aveau conturi in Elvetia si pe care urma sa ii ia la intrebari. Eu am zis ca e vrajeala si mi-am luat o tona de minusuri asa cum imi iau si acum.
      S-a mai auzit ceva de conturile din Elvetia? Oare sunteti naivi sau postaci platiti?
    • 0 (0 voturi)    
      ...tot inainte??? (Marţi, 27 decembrie 2011, 18:07)

      john doe [anonim] i-a raspuns lui hot news

      Pe astia cu furaciunile nu-i poate ancheta garda financiara ? Probabil ca baietii sunt din categoria adusi de barza ca si aia de care se ocupa ANi.In felul asta nu se stie cate ceva decat prin conspirativitate si compartimentarea ...furturilor.Chestiunea de care ne-am pris este ca ANAF va da ca si pana acum cine va fi controlat ..și cum : fie de garda,ANI sau de chestia asta ce se va ocupa de acoperirea marilor jafuri.
  • 0 (2 voturi)    
    1.600 dosare penale de functionari/politicieni (Marţi, 27 decembrie 2011, 18:11)

    Romania e pe drumul cel bun [anonim]

    Potrivit unei declaratii a procurorului general al Romaniei, dna Codruta Kovesi, sunt in lucru in acest moment 1.600 dosare ale unor persoane care lucreaza in domeniul public, de la functionari pana la politicieni.

    2011 ne-a adus la multi romani satisfactia arestarii a sute de vamesi, politisti, avocati, judecatori, primari, parlamentari, presedinti de CJ, directori in ministere, etc., toti implicati in acte de coruptie si trafic de influenta.

    Se pare ca 2012 va fi unul exceptional in aceasta privinta, nu va fi zi sa nu fie retineri ale DNA printre cei care-si inchipuie ca sunt imuni la catuse pentru ca au functii prea importante sau fac parte din partide mari.

    Chiar azi, ANI a atras atentia ca senatorul Tudor Udristoiu, PDL-Dolj, e in incompatibilitate, fiind concomitent :
    profesor universitar cu norma intreaga la UMF Craiova,
    presedinte al Colegiului Medicilor-Filiala Dolj,
    sef al Clinicii I Psihiatrie in cadrul Spitalului de Neuropsihiatrie din Craiova
    si senator care ar lucra zilnic in Parlament !
    • 0 (2 voturi)    
      creca... (Marţi, 27 decembrie 2011, 19:13)

      El Che [anonim] i-a raspuns lui Romania e pe drumul cel bun

      Tot azi, publicistul american John Lindauer, doctor în economie, fost profesor universitar, om de afaceri, politician republican (deputat în Alaska), compară REGIMUL din China, cu cel din România, considerând că şi unul şi altul nu pot fi îndepărtate decât printr-o… REVOLUTIE!!!

      Institutia asta noua nu e altceva decat un nou instrument de a terfeli imaginea liderilor opozantilor puterii inainte de alegerei.
      • 0 (2 voturi)    
        republican (Marţi, 27 decembrie 2011, 19:32)

        gica_contra [utilizator] i-a raspuns lui El Che

        revolutie sau razboi, mijlocul preferat al americanilor de redresare economica. (n-am zis-o eu ci bush junior la o intalnire protocolara cu kirchner)
      • 0 (2 voturi)    
        PS (Marţi, 27 decembrie 2011, 19:34)

        gica_contra [utilizator] i-a raspuns lui El Che

        the real el che nu s-ar fi uitat nici din greseala in gura unui republican. dar na unii ii folosesc astazi imaginea sa vinda vodca si tricouri, altii ineptii cui pot.
      • 0 (2 voturi)    
        revolutie si republican (Marţi, 27 decembrie 2011, 19:40)

        gica_contra [utilizator] i-a raspuns lui El Che

        n-o sa dorm la noapte de nervi. cum poti alatura aceste 2 cuvinte?! republican, lovitura de stat, invazie, insurectie militara, sprijinit teroristi case isi spun revolutionari, subminare economica, etc, etc, merge.
      • 0 (0 voturi)    
        Inca om revolutie? (Miercuri, 28 decembrie 2011, 8:17)

        BEDE [anonim] i-a raspuns lui El Che

        Daca ar fi sa mai fie o revolutie in Romania, oare ar fi mai bine? Poate doar s-ar schimba hotzii care ne conduc. Pt ca, in general, dupa revolutii sangeroase, s-au schimbat cei care conduc, dar cei care au luptat au luat cate o tzeapa. Asa a fost cu si cu revolutia din Rusia din 1917. Tot asa a fost si cu "revolutia" din Romania din decembrie 1989. In decembrie 1989 au luat puterea cei carora nu le convenea sa fie supusi lui Ceausescu si sa le fie teama ca Ceausescu i-ar putea da jos, dar care par sa fi avut ca ideal sa ajunga ca niste mici ceausesti, adica ei sa aiba totul sub control in domeniul lor, nicidecum ca le-ar fi pasat de mase...
        Deci, cand imi mai spune cineva de o revolutie care sa insemne lupta armata, zic ca fie ca e naiv, fie ca in mod constient face jocul unora care au niste interese.
        Cei prostiti isi varsa sangele in revolutzii, iar unii abili profita din asta.