Sociologul Mircea Kivu: Mos Craciun a fost "inventat" pentru marketing

de RFI     RFI Romania
Vineri, 23 decembrie 2011, 10:56 Actualitate | Esenţial

Mircea Kivu
Foto: AGERPRES
"Asocierea dintre sarbatoarea Craciunului si facutul cadourilor este o inventie de marketing", a declarat intr-un interviu la RFI sociologul Mircea Kivu. El precizeaza pe de alta parte ca asocierea Anului Nou cu mancarea este de fapt un reflex din era comunista.

Reporter: Cum va explicati acest consumism al romanilor si nu numai al lor, dus la extrem, in preajma Craciunului?
Mircea Kivu: Daca as fi rau, as spune ca de fapt Mos Craciun a fost inventat pentru asta, pentru ca de fapt toata asocierea aceasta dintre sarbatoarea Craciunului si facutul cadourilor este o inventie de marketing si este relativ recenta. Daca studiem traditiile populare din Romania, nu o sa aflam ca cineva a facut cadouri acum doua sute de ani, in Romania, de Craciun. Asocierea aceasta s-a facut intrucat comerciantii au nevoie la sfarsit de an sa lichideze stocurile de marfuri. Si cu timpul, oamenii au cazut prada acestor miscari de marketing. Sigur ca ne si place sa facem si sa primim cadouri, dar pana la urma, fiecare om isi pune deoparte niste bani pentru cadourile de Craciun, poate chiar se gandeste cu multa vreme inainte de ziua sarbatorii ce cadou sa faca persoanelor apropiate si asa mai departe si nu stiu daca e rau lucrul acesta.

Rep.: Unii s-ar putea intreba cum altfel sa intri in atmosfera Craciunului, daca nu mergi la magazin cu banii intr-o mana si lista de cumparaturi in alta?
M.K.: Eu am petrecut in urma cu vreo 40 de ani un Craciun intr-un sat din Maramures si acolo oamenii intrau in atmosfera sarbatorilor de iarna mergand intai la biserica, dupa aceea familiile colindau din casa in casa si petreceau in felul acesta toata noaptea. Se pot face sarbatori si fara cadouri, dar repet, lucrul asta s-a incetatenit, oamenii asociaza puternic sarbatoarea Craciunului cu obiceiul de a face cadouri si nu stiu daca e rau.

Citeste continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   






















4708 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    :| (Vineri, 23 decembrie 2011, 11:17)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Ma asteptam la mai mult...
    Sunt si eu sociolog :|
  • +2 (8 voturi)    
    Somnul ratiunii naste monstri (Vineri, 23 decembrie 2011, 11:19)

    gigi [anonim]

    Ideea din titlu este absurda: Mos Craciun a aparut cu muuult, muuult timp inaintea conceptului de marketing!
    • -1 (7 voturi)    
      hai bre ! (Vineri, 23 decembrie 2011, 11:51)

      ginel din pantilimon [anonim] i-a raspuns lui gigi

      nu fi asa rau !
      are si el scuze. el nu traia p'atunci...

      deci,
      craciun fericit, tutulor !

      si lui dl. kivu ii dorim sa'l viziteze mos gerila, care intradevar a fost inventat pentru marketing politic.

      ps: daca e sa judec...sociologic, cred ca mos craciun a fost inventat taman din ratiuni inverse. din saracie.
      parintii voiau sa dea ceva copiilor, ceva de care aveau nevoie, ce nu'si permiteau de'a lungul anului.
      si sa nu'si inchipuie copiii ca parintii isi permite, sa mai ceara, veneau dela ..mos craciun.
      caci, de'a lungul vremurilor, saracia a fost sora cu romanul...

      un fel de matusa tamara... :-)

      sania cu reni si originea la cercul polar, in finlanda, alea da, sunt nascociri moderne. si apoi, ala nici nu e mos craciun, ala e santa claus, un tip dela hipermarket :-))
    • +4 (8 voturi)    
      MosCraciun CocaCola (Vineri, 23 decembrie 2011, 11:53)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Mos Craciun cum este imbracat astazi in rosu provine de la primele reclame CocaCola. Deci intradevar marketing
    • +6 (6 voturi)    
      asa e (Vineri, 23 decembrie 2011, 12:02)

      Cifre [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      titlul e scos din context si suna aiurea. Daca nu ai citi articolul l-ai face chiar prost pe sociolog desi omul spune lucruri adevarate si indeamna la cele traditionale.
      Dupa ce matrasim sistemul politic si cel financiar, urmatorul pas este sa ne ocupam de ziaristi. Desi nu sunt sigur ca ordinea e cea corecta, dar ma rog...
    • 0 (0 voturi)    
      Citeste aici ca sa te dumiresti (Vineri, 23 decembrie 2011, 12:13)

      Lau [anonim] i-a raspuns lui gigi

      http://www.snopes.com/holidays/christmas/santa/cocacola.asp
    • +2 (4 voturi)    
      Si eu ma asteptam la mai mult (Vineri, 23 decembrie 2011, 12:13)

      dan [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Societatea romaneasca este deosebit de interesanta din punct de vedere social..pe de o parte sunt oameni educati, bine crescuti sau cei care tin la traditii si pe de alta parte sunt oameni fara urma de moralitate, umanitate, patriotism..ar fi fost interesanta o analiza din punctul asta de vedere si care sunt solutiile concrete care se pot aplica.
      • -2 (2 voturi)    
        Evident ... (Vineri, 23 decembrie 2011, 13:41)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui dan

        Omul asta mimeaza gandirea, si comite gafe incercand sa fie original. Ce este de studiat aici? Superficialitatea in exprimare sau teoria datului cu bata in balta?
    • +3 (3 voturi)    
      nu este adevarat (Vineri, 23 decembrie 2011, 13:04)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui gigi

      nu exista nici o referinta despre mos craciun inainte de a fi creat de Coca Cola. Ce a existat inainte este Mos Niculae, care aducea copiilor dulciuri sau carbune/nuiele daca au fost sau nu cuminti. De aici si pana la mall-urile pline din ziua de azi si gramezile de bani cheltuiti pe cadouri este cale lunga.
      • 0 (2 voturi)    
        Aiurea (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 1:00)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Nu exista nici o referire la mos gerila - aia la noi au introdus-o comunistii. Da' pe Mos Craciun il gasesti in creatii literare populare arhaice. Ce nu e traditional e asocierea cu cadourile.

        Cititi despre Mos Craciun pe Wikipedia, rezumatul de-acolo e instructiv.
    • -2 (2 voturi)    
      Unul, care nu cred in mos...cais ala!!! (Vineri, 23 decembrie 2011, 13:17)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Intotdeauna cand avem a intra in contact cu un adevar absolut...NASTEREA lui ISUS HRISTOS, vine satan cu o minciuna sfruntata ( in cazul de fata-mos craciun, scris cu litere mici ptr. ca oricum nu exista!!! ). De facut cadouri sau de primit oricum e frumos dar nu deturnand ADEVARUL( a se citi ISUS HRISTOS SI SARBATOAREA NASTERII LUI...)SA FITI BINECUVANTATI DE CEL nascut in ieslea Betleemului si cred ca si in multe inimi. Sanatate si bucurii cu ocazia acestei sarbatori!!!
    • -1 (1 vot)    
      Daca ... (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 8:26)

      mm [anonim] i-a raspuns lui gigi

      .. Chivu era un sociolog destept, cum se pretinde, ar fi amanat polemica asta dupa Craciun!
  • +4 (4 voturi)    
    Coca Cola (Vineri, 23 decembrie 2011, 11:36)

    Florin [anonim]

    Probabil ca unii vor fi dezamagiti, dar Mosu' asa cum il stim a fost inventat de compania Coca Cola(de aia are costum rosu), ei au preluat anumite traditii europene, le-au amestecat si iata ce a iesit.
  • +3 (3 voturi)    
    asa este (Vineri, 23 decembrie 2011, 11:37)

    bubu [anonim]

    dar gloata e proasta si nu-i va veni mintea la loc
  • +3 (3 voturi)    
    Apa calda. (Vineri, 23 decembrie 2011, 11:42)

    Andrei [anonim]

    Au descoperit si ei apa calda , Coca Cola a inventat conceptul mai demultttt timp .
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 23 decembrie 2011, 11:49)

    Marcu [anonim]

    Inteleg din concluzia din titlu ca avem a face cu un sociolog priceput si atent la detalii.

    Din text inteleg si ca avem a face cu un economist care ne dezvaluie secrete din lumea afacerilor:

    A"socierea aceasta s-a facut intrucat comerciantii au nevoie la sfarsit de an sa lichideze stocurile de marfuri"

    Sigur, ma intreb de ce la sfarsit de an au comerciantii nevoie sa isi lichideze stocurile? De ce nu si in noiermbrie, sa zicem. Sau in martie?
  • +4 (4 voturi)    
    Despre "a darui" (Vineri, 23 decembrie 2011, 11:49)

    Marian [anonim]

    Asa cum reiese din epistola dupa Matei si Luca, trei magi de la Rasarit au venit în Ierusalim pentru a i se inchina celui care s-a nascut, rege al iudeilor... I-au adus daruri: aur, tamaie si smirna. A darui de Craciun este o traditie de milenii. Fara alte comentarii...
  • +2 (2 voturi)    
    Acum 200 de ani.... (Vineri, 23 decembrie 2011, 12:01)

    Andrei [anonim]

    Dumneata esti un Grinch si vrei sa ne furi Craciunul.
  • -2 (2 voturi)    
    Esenta craciunului (Vineri, 23 decembrie 2011, 12:09)

    the grinch [anonim]

    De fapt asta este esenta Craciunului :COMERTUL.
    Cumperi ceva si daruiesti celor din jur.
    Mai ales copiilor.
    Doamne fereste sa nu cheltui bani .. esti un .. Grinci ..
    Mos Craciun a devenit un mos imbracat in rosu in urma campaniilor Coca-Cola.
    Am incetat sa mai beau Coca-Cola si sa intretin comertul mai mult decat trebuie dar nu pot sa dezamagesc pe toti si sa nu mai iau cadouri. Magia e inca in aer. Cu atat mai deprimant cu cat trebuie sa iei cadouri din ce in ce mai scumpe in fiecare an.
    unde e mos-gerila ? :)
    Pe vrema cand aveam 5 ani ala era si primeam o jucarie cu care ma jucam tot anul .. era altceva
    • 0 (0 voturi)    
      Darul Nasterii Domnului (Vineri, 23 decembrie 2011, 12:22)

      Craciun Fericit! [anonim] i-a raspuns lui the grinch

      Mos Craciun sau Santa Claus se refera la Mos Nicolae si la darurile pentru copiii cuminti, pentru partea practica, sau darul Nasterii Domnului Isus, pentru partea spirituala. Coca Cola a preluat o imagine pe care a promovat-o apoi din 1931 incoace, insa nu Coca Cola a creat imaginea lui Mos Craciun - chiar ei spun asta aici: http://www.thecoca-colacompany.com/heritage/cokelore_santa.html.

      traditiile noastre de Mos Craciun includ darurile facute colindatorilor, nuci, mere, cozonac, vin...
  • +3 (5 voturi)    
    Asa-zisii "sociologi" si ignoranta lor (Vineri, 23 decembrie 2011, 12:32)

    George [anonim]

    Draga Mircea Kivu,
    O diploma de sociolog nu te face a-tot-stiutor nici macar in sociologie si nici nu-ti da dreptul, atunci cand ai ocazia, sa-ti lansezi perlele de ignoranta. Ar trebui, daca nu sa te gandesti la toti intelectualii care citesc articolul, macar la studentii tai. Sigur ignorata dumitale nu ma surprinde. Nu de mult cea mai grozava realizare stiintifica cu care cei ca dumneata se mandreau era catalogarea mortilor din imitirul Belu.

    Iti recomand o carte: Mircea Eliade "Istoria Credintelor si Ideilor Religioase". Ar putea sa te dumireasca vis a vis de ce inseamna Craciunul si traditiile legate de el.

    Cand o sa incetati voi, intelectualii de colt de strada, sa mai iesiti in fata?!
    • +2 (2 voturi)    
      ce legatura are? (Vineri, 23 decembrie 2011, 13:12)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui George

      chiar nu poti sa vezi diferenta dintre craciun: o sarbatoare pagana care s-a transformat in sarbatoare religioasa (ca multe altele) si mos craciun, un personaj inventat de Coca Cola bazat pe imaginea lui mos Niculae?
      Ce zice articolul este simplu, si este si adevarat. Ce treaba are Mircea Eliade aici? Ca sa fii informat trebuie sa citesti din mai multe surse, nu numai din cele care indoctrineaza.

      ignorantul esti tu in aceasta situatie. Ce anume nu este adevarat din ce s-a spus in articol?
      • +2 (2 voturi)    
        inainte sa arunci piatra... (Vineri, 23 decembrie 2011, 14:41)

        danieltm [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Nu ar lipsi sa mai citit putin inainte de a comenta. Mos Craciun se bazeaza intr-adevar pe imaginea lui Mos Nicolae, intalnit mai ales in Tarile de Jos (Olanda, Belgia, vestul Germaniei si nordul Frantei) personaj nascut din amestecul traditiilor pagane ale triburilor germane (Odin) si un episcop crestin din secolele 3-4 (Sfantul Nicolae) - de unde si numele Santa Claus (provenit din SinterKlaas). Confuzia intre acest personaj si Spiritul Craciunului (Father Christmas in engleza) precum si un poem din 1823 (deci mult inainte de reclama Coca Cola) care descrie sosirea mosului in Noaptea de Ajun au nascut toata mitologia moderna referitoare la acest personaj. Povestea cu Coca Cola este o legenda urbana, mosul asa cum il cunoastem azi a aparut in alte reclame la inceputul secolului 20, iar hainele rosii erau cunoscute cel putin din 1866 http://www.jipemania.com/coke/natal/sovb/
        • +1 (1 vot)    
          insa (Vineri, 23 decembrie 2011, 15:26)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui danieltm

          problema este ca "Father Christmas" simboliza spiritul craciunului si nu era aducator de cadouri si de fapt nu avea nimic a face cu copiii. Si nici Sinterklaas nu le aducea cadouri pe vremea aceea (acum s-au mai schimbat lucrurile si cu el dar oricum volumul de cumparaturi din alte tari este evitat in Olanda).
          Father Christmas si Sinterklaas au fost combinati si accentul a fost pus pe cadourile aduse copiilor. Deci nu ai contrazis cu nimic articolul, si nici pe mine: Desi au existat inainte concepte similare, nu era acelasi lucru cu acesta care pare a fi fost inventat cu un scop anume, exact ca valentine's day.
  • +1 (1 vot)    
    Jesus Christ vs Santa Claus (Vineri, 23 decembrie 2011, 12:39)

    Andrei [anonim]

    Un articol foarte interesant sper sa nu fie sters linkul
    http://www.cuttingedge.org/News/n1132.cfm

    Daca nu merge cautati pe google:
    Jesus Christ vs Santa Claus: Santa truly has been created to be a counterfeit Jesus to the Secular World
  • +5 (5 voturi)    
    sociolog (Vineri, 23 decembrie 2011, 12:48)

    am [anonim]

    Stimate domn,te-ai compromis.
    Sa afirmi ca mancatul si daruirea de cadouri de Craciun sunt reflexe mostenite din era comunista si mai amesteci si marketingul.....este o aberatie. De acum incolo chiar nu ma va interesa nimic din viitoarele dumitale panseuri.Este vorba de o magie necesara omului ,care da! , este speculata comercial.
    Ce? acum 1-2 secole in urma oamenii de la tara nu-si faceau daruri? un ciorap tricotat? o caciula? o papuse de carpa ? ce-or mai fi avut ei atunci ?...eu cred ca da. N-au asteptat ei sa se inventeze marketingul ca sa se bucure de sarbatoare.
    Craciun fericit !
  • +1 (1 vot)    
    Indolenta naste manipulare! (Vineri, 23 decembrie 2011, 14:05)

    Craciunitul Marketizat [anonim]

    1) Obiceiul impodobitului de brad si al daruirii de cadouri este unul pagan si NU ARE NICI O LEGATURA CU SARBATOAREA RELIGIOASA A CRACIUNULUI, CI CU ANUL NOU!!! Izvoarele istorice sunt destul de sarace in legatura cu acest subiect, insa se pare ca impodobitul bradului are, ca "stramos", impodobitul casei, un obicei germanic care se pare ca era practicat inca in secolul XII-XIII in Alsacia. Germanicii de atunci isi impodobeau CASA, insa CU OCAZIA ANULUI NOU. La fel, isi ofereau cadouri.

    2) Asimilarea acestui obicei pagan de catre biserica poate avea 2 explicatii:

    a) apropierea calendaristica a sarbatoririi religioase a nasterii lui Isus si sarbatoarea laica a Anului Nou. fapt ce a facut usoara "comasarea" celor 2

    b) pur si simplu biserica a confiscat (nu e singura confiscare in istorie!) acest obicei pagan si l-a asimilat ca fiind unul religios

    3) Sigur ca, in aceste vremuri de dominatie a plutocratiei si a lacomiei inerente, Craciunul este PRETEXTUL CEL MAI BUN pentru "Christmas shopping", ocazia perfecta pentru toti cei din lumea business-ului sa creasca profitul exponential! Insa de aici pana la a desconsidera obiceiul (care, fie vorba intre noi, e unul frumos...) e cale lunga. Lunga cat indolenta, prostia si meschinaria multor comentatori pe acest site.

    4) Asocierea lui Mos Craciun cu celebra companie Coca-Cola, in sensul in care Coca-Cola ar fi inventat mosul cu barba, imbracat in rosu, care se plimba intr-o sanie trasa de reni si care imparte cadouri (in special) copiilor...e o imbecilitate cu staif. Mitul acesta vine din saga nordica (Laponia), n-are nici o legatura cu Coca-Cola. Dar nah, cu prostia nu poti sa te pui...Te va invinge repede!
  • 0 (0 voturi)    
    mos craciun (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 11:18)

    nicolae [anonim]

    no worry comarads ...some rumors ..we suspect he is ...bolshevic, that's way he wear all the time red..
  • 0 (0 voturi)