Vasile Astarastoae a fost ales pentru un nou mandat de presedinte al Colegiului Medicilor din Romania

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 22 decembrie 2011, 20:20 Actualitate | Esenţial

Vasile Astarastoae
Foto: Agerpres
Vasile Astarastoae a fost ales joi in functia de presedinte al Colegiului Medicilor din Romania, pentru mandatul 2012 - 2016, se arata intr-un comunicat de presa al organizatiei, citat de Agerpres.

Colegiul Medicilor din Romania si-a desemnat joi componenta Biroului Executiv pentru urmatorii patru ani.

Presedinte al Colegiului Medicilor din Romania a fost ales prof. dr. Vasile Astarastoae (Iasi), vicepresedinte al Departamentului Economico-Social a fost ales dr. Constantin Carstea (Brasov), vicepresedintele al Departamentului Jurisdictie Profesionala dr. Gheorghe Borcean (Caras Severin), vicepresedinte Profesional-Stiintific si Invatamant a fost ales dr. Calin Bumbulut (Satu Mare), iar secretar general al CMR dr. Viorel Radulescu (Olt).

"Sunt onorat de faptul ca in pofida unei campanii murdare, corpul medical nu s-a lasat manipulat si mi-a acordat votul de a-i reprezenta in continuare. Pentru mine este o mare responsabilitate de a nu-i dezamagi in luptele grele care vor urma si pentru cei care au dorit ca vocea Colegiului sa dispara, le transmit ca s-au inselat amarnic si asa cum in Cehia, Slovacia si Israel, medicii si-au impus punctul de vedere se va intampla si in Romania", a declarat prof. dr. Vasile Astarastoae, presedintele Colegiului Medicilor din Romania.

Agentia Nationala de Integritate (ANI) a stabilit luni ca Vasile Astarastoae se afla in stare de incompatibilitate deoarece exercita simultan mai multe functii: rector al Universitatii de Medicina si Farmacie 'Gr. T. Popa' din Iasi, presedinte al Colegiului Medicilor din Romania, presedinte al Colegiului Medicilor din Iasi, director al Institutului de Medicina Legala Iasi, presedinte al Comisiei Centrale de Arbitraj din cadrul CNSAS si membru in Comisia Superioara de Medicina.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1202 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    rusine (Joi, 22 decembrie 2011, 20:45)

    nico [anonim]

    rusine atunci intregului copr de alegatori. Astarastoaie este un fost securist (medic legist pe vremea lui Ceasca), care spune ce trebuie cand trevuie (stiu dintr-un proces de divort personal dinainte de '90 in care m-a umplut de noroi cu toate ca nu ma stia aproape de loc). Rusine ca nu s-a gasit un alt profesor din medicina adevarata.
    • +8 (12 voturi)    
      stire (Joi, 22 decembrie 2011, 20:56)

      George [anonim] i-a raspuns lui nico

      Aia adevarati sunt demult in Franta sau Germania si se amuza de circul din medicina de acasa. Ca la mama acasa!
    • -6 (14 voturi)    
      clar (Joi, 22 decembrie 2011, 21:10)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui nico

      deci comentariul tau e o ranchiuna tardiva de peste 21 de ani.probabil ca te-a cunoscut suficient.
      • 0 (2 voturi)    
        e tristete (Joi, 22 decembrie 2011, 22:32)

        nico [anonim] i-a raspuns lui alpha

        nu e ranchiuna, e tristete. Intrebarea pt tine (nu vreau sa cred ca esti aservit lui) este: chiar merita ? chiar nu este altul mai bun ?
  • -8 (16 voturi)    
    FELICITARI (Joi, 22 decembrie 2011, 20:58)

    ana [anonim]

    Felicitari domnule profesor!!!!!!Suntem alaturi de Dvs!!!!
    • -3 (3 voturi)    
      mediocritate (Joi, 22 decembrie 2011, 21:54)

      Mishu [anonim] i-a raspuns lui ana

      Normal, mediocritatea sprijina mediocritatea!
      Tu esti una din nulitatile de la umefeu iasi? Maculatura si mediocritate din gros, spaga cat cuprinde, pacienti de la spitale trimisi la cabinete particulare si cam atat?
    • -1 (3 voturi)    
      un profesor (Joi, 22 decembrie 2011, 22:35)

      nico [anonim] i-a raspuns lui ana

      stii cum arata un prof de afara, ca sa-i spui profesor + felicitari ?
    • -1 (3 voturi)    
      Felicitari (Vineri, 23 decembrie 2011, 1:50)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui ana

      suntem alaturi si te sprijinim ....nu cumva sa cazi de betie si oboseala ,cu atatea greutati pe umeri matale, fiindca stim cat de greu este cu atatea functii, insomnii dureri de cap, nervi,batai de cap aha stim cat de greu e,deacea inca o data va asiguram SPRIJINUL nostru .....si la un pahar mai mare !
  • +6 (10 voturi)    
    ceea ce dovedeste ca nu studiile sunt importante. (Joi, 22 decembrie 2011, 21:16)

    popcorn monta [utilizator]

    un om de rand poate gresii la vot din lipsa de cunoastere...dar astia ce scuza au...
  • +2 (4 voturi)    
    nu e de mirare (Joi, 22 decembrie 2011, 21:48)

    MickeyD [utilizator]

    probabil a fost ales de aceeasi medici care faceau greva anul trecut refuzand sa dea retete daca nu li se cresc sumele primite de la CNAS. nu ma astept de la medici sa inteleaga falimentul in care se afla fondurile din sanatate ca sa accepte reforma. mai mult prefera sa faca politica decat sa se implice.
  • +1 (3 voturi)    
    asta e omniprezent, omnipotent etc (Joi, 22 decembrie 2011, 21:58)

    ion [anonim]

    cate functii are asta. de ce nu comaseaza toate functiile si sa i zica, Astarastoiae is the capo di tuti capi, the grandaddy, alfa si omega, sfantul duh al medicinii romanesti. cand google nu stie sa raspunda la o intrebare de medicina, il intreaba pe astarastoaie
  • +1 (3 voturi)    
    Rusine sa va fie, domnilor care l-ati votat! (Joi, 22 decembrie 2011, 22:30)

    Colette [utilizator]

    De cand cineva care are dosar penal este propus si poate sa fie ales presedinte al Colegiului Medicilor din Romania? Domnilor medici, multi dintre dvs. niste somitati in materie, cum il puteti alege pe acest impostor? Incepi sa crezi ca traiesti intr-o lume nebuna, nebuna de legat! Dar pana una alta, sa-l lege cine trebuie pe acest impostor 'socat'....
  • +1 (3 voturi)    
    Astararastoae (Joi, 22 decembrie 2011, 23:01)

    Anonim [anonim]

    Numai un corupt din asa zisa lume academica poate sa-si permita sa acumuleze bani si functii in continuare. Crede ca este intangibil. A impartit bani din fonduri europene, dar el a luat partea leului. De el depind posturile si avansarile. Colegiul medicilor, o mare feuda, facultatea o alta feuda. Cati medici mai merg la alegerile dinainte aranjate? In orice tara un profesor anchetat si-ar fi dat demisia. La noi sfidarea. El este deasupra rețelei. Este atât de corupt incat nu-i pasa de râul pe care îl face României.