Zona de vest a Capitalei ar putea ramane fara energie electrica dupa ce au fost distruse doua cabluri

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Miercuri, 21 decembrie 2011, 23:00 Actualitate | Esenţial

Cartierele Militari, Drumul Taberei, zonele Cotroceni, Panduri si zona centrala ar putea ramane fara energie electrica, dupa ce au fost distruse doua cabluri din galeria subterana edilitara 13 Septembrie, a anuntat Enel Distributie Muntenia, precizand ca a informat MAI pentru a face o ancheta.

"In data de 20 decembrie 2011, la ora 19.48 statia de transformare 110/20 kV Razoare a ramas nealimentata cu energie electrica, afectand consumatorul AFI PALACE timp de 27 minute. Acest lucru s-a produs datorita patrunderii persoanelor neautorizate in galeria subterana edilitara 13 Septembrie si a distrugerii a doua cabluri aferente LES 110 kV Filaret - Razoare", se arata intr-un comunicat de presa al Enel Distributie Muntenia, remis miercuri seara agentiei Mediafax.

In urma acestor "actiuni grave", cele doua linii electrice de 110 kV au devenit indisponibile, iar gradul de siguranta in alimentarea cu energie electrica a scazut in zona de vest a Capitalei si este posibila aparitia unor avarii, in cazul carora timpul de remediere va fi mai mare, a precizat sursa citata.

Astfel, zonele care pot fi afectate din cauza acestui incident sunt cartierul Militari, cartierul Drumul Taberei, zona Cotroceni, zona Panduri si partial zona centrala, unde a fost declarata stare de alerta.

Echipele de interventie ale Enel Distributie Muntenia vor lucra in urmatoarele zile pentru a repara cablurile afectate. Pagubele initiale si costurile de reparatie sunt estimate la 600.000 de lei.

De asemenea, Enel Distributie Muntenia a informat autoritatile Ministerului Administratiei si Internelor (MAI) despre acest incident, pentru demararea unei anchete.

"In aceste circumstante, recomandam locuitorilor din zona de vest a Capitalei sa acorde o atentie deosebita eficientizarii consumului de energie electrica astfel incat sa nu se produca eventuale avarii cauzate de supraconsum care ar putea fi cu greu remediate, intr-o perioada mai lunga de timp", a precizat Enel Distributie Muntenia.



Citeste mai multe despre   























3447 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    dubios (Miercuri, 21 decembrie 2011, 23:29)

    roman [anonim]

    s-au furat cabluri atat de importante, de fapt, s-au evaporat asa repede, iar reparatiile dureaza luni intregi.

    tragem concluzia ca hotii erau electricieni mai priceputi?
  • +3 (3 voturi)    
    Se impun masuri de urgenta d-le Igas. (Miercuri, 21 decembrie 2011, 23:59)

    Valentin Florescu [anonim]

    In ultimul timp si este vorba aici de ultimii ani s-au inmultit furturile de diferite cabluri care asigura importante servicii publice, fie cele de la calea ferata fie cabluri electrice, cu consecinte greu de imaginat , pentru siguranta traficului feroviar, securitatea pasagerilor sau, cum este cazul de fata , afectarea pentru cateva zile a unui sfert din Capitala (care are 2.5 milioane de locuitori), intr-o perioada de iarna, cu consecinte, de asemenea greu de evaluat. Nu mai vorbim aici si de imensele pagube materiale, pe care trebuie sa le suporte societatea, cand acestea, in mod normal nu ar trebui sa se produca, sau ar trebui sa fie nesemnificative.
    De regula, cand in societate se conststa o crestere a fenomenului infractional intr-un domeniu, cu consecinte sociale grave si de amploare, legiuitorul inaspreste sensibil pedepsele penale pentru infractiunile respecive, in asa fel incat sa descurajeze respectivul fenomen infractional. Nu inteleg de ce acest grav fenomen infractional este total ignorat si nu se iau masurile legislative , de urgenta, necesare. MAI ar trebui sa promoveze la guvern o initiativa legislativa in sensul celor mentionate mai sus, pe calea unei Ordonante de Urgenta, care s-ar justifica pe deplin in astfel de cazuri.Domnule Igas, ce spuneti?Vi s-a ridicat mingea la fileu!
  • +3 (3 voturi)    
    ouch (Joi, 22 decembrie 2011, 1:32)

    gigi [anonim]

    Ce pagube ajung sa faca hotii de cabluri, pentru cateva sute de lei genereaza pierderi de milioane unora si discomfort catorva sute de mii de oameni.
  • +1 (1 vot)    
    unu (Joi, 22 decembrie 2011, 8:41)

    unu [anonim]

    cine are curaj sa taie un cablu de 110 kv fara a-l identifica cu certitudine si a sti ca nu este sub tensiune????!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Joi, 22 decembrie 2011, 17:50)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui unu

      Teroristii! :) Ca asa e la 22 Decembrie.
  • 0 (0 voturi)    
    Dorel (Joi, 22 decembrie 2011, 9:00)

    Zodrac [anonim]

    Poate un dorel mai voinic a rupt cablu pe cind sapa un sant.
  • 0 (0 voturi)    
    locuitorii canalelor (Joi, 22 decembrie 2011, 11:08)

    ada [anonim]

    Cine se mai uita la cei care locuiesc in canalele orasului Bucuresti? Cei care ies de acolo au nu pot decat sa induca o stare de frica si de compasiune.Pot fi vazuti cum isi injecteaza droguri in mijlocul strazii fara nici o teama. Este cazul celor care cumpara droguri de la o dugheana situata in dreptul statiei de tramvai Calea Ferentari, cu program afisat. Nu poate fi necunoscut politiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Cablu de 110kV (Joi, 22 decembrie 2011, 17:54)

    Vizitiul [utilizator]

    http://i01.i.aliimg.com/photo/v0/293576947/110kv_cable.jpg

    Asta ca sa inteleaga lumea ca nu se taie cu patentul si nici cu aurolac.
  • 0 (0 voturi)    
    Enel Distributie Muntenia (Joi, 22 decembrie 2011, 18:49)

    Enel Distributie Muntenia [anonim]

    Cum sa taie niste bieti borchetari cabluri de 110KV ?!
    Dar niste utilaje prost dirijate si operate ale unor firme private care lucreaza pentru noul tronson de metrou cu locatie chiar in Razoare ar putea oare?! Dar cum sa plateasca niste "bieti privati" 600.000 ron pagube?

    Mai bine o dam pe boschetari! Pina sa inceapa lucrarile din Razoare nu au fost astfet de avarii! Alo! Enel Distributie Muntenia ? MAI? Se aude?