Elena Udrea a pierdut procesul in care ii cerea senatorului PSD Olguta Vasilescu daune de 100.000 lei

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 21 decembrie 2011, 18:06 Actualitate | Esenţial

Elena Udrea / Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres (colaj HotNews)
Ministrul Dezvoltarii, Elena Udrea, a pierdut definitiv procesul in care cerea obligarea senatorului PSD Olguta Vasilescu la plata a 100.000 de lei, cu titlu de despagubiri civile pentru prejudiciile morale care i-ar fi fost aduse, potrivit Mediafax. Tribunalul Bucuresti a respins, miercuri, recursul intentat de Elena Udrea impotriva deciziei Judecatoriei Sectorului 5, ce i-a dat castig de cauza Olgutei Vasilescu.

Elena Udrea a dat-o in judecata, in martie 2010, pe Olguta Vasilescu pentru afirmatiile facute in legatura cu arestarea primarului democrat liberal al Craiovei, Antonie Solomon. Elena Udrea preciza atunci ca a cerut instantei "sa dispuna obligarea paratei la plata sumei de 100.000 de lei, cu titlu de despagubiri civile", pentru prejudiciul moral pe care i l-a adus.

"Prin aceeasi cerere de chemare in judecata am cerut instantei sa o oblige pe parata la publicarea, pe propria cheltuiala, in trei ziare cu acoperire nationala, a hotararii judecatoresti pronuntate in cauza la care am facut referire", mentiona Elena Udrea.

Lia Olguta Vasilescu a declarat atunci pentru Mediafax ca va veni cu "martori surpriza" la procesul care i-a fost intentat de ministrul Elena Udrea, aratand ca aceasta nu stie ca parlamentarii au imunitate pentru declaratiile politice.

Aminitim ca senatorul PSD a sugerat intr-o emisiune la Realitatea TV, ca ar exista o legatura intre arestarea primarului Craiovei Antonie Solomon, acuzat de luare de mita in forma continuata, fals intelectual si uz de fals, si faptul ca "firmele Elenei Udrea", care lucrau in Craiova, ar fi fost "scoase de pe piata".

"De doua saptamani circula un zvon in Craiova ca Antonie Solomon va da cu subsemnatul la DNA. Nu se stia ca va fi si arestat chiar cu catuse, pentru ca de cateva saptamani au fost scoase de pe piata firmele doamnei Udrea care lucrau in Craiova. Firmele doamnei Udrea au lucrat in Craiova mult timp. Acum au intrat alte firme pe piata", a afirmat Olguta Vasilescu.

Elena Udrea a intervenit in emisiune, a respins acuzatiile si a avertizat-o pe Olguta Vasilescu ca s-ar putea adresa instantei. Ministrul Dezvoltarii a declarat ulterior ca nu are nicio legatura directa sau indirecta cu vreo firma de constructii, iar daca cineva ar afla ca s-ar face interventii la licitatii in numele ei sau al unor firme care i-ar apartine, sa semnaleze DNA.


Citeste mai multe despre   






















1587 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    imunitate pentru declaratii politice... (Miercuri, 21 decembrie 2011, 18:24)

    popcorn monta [utilizator]

    de asta se porcaie asa politicienii romani intre ei???
    • +2 (4 voturi)    
      re... (Miercuri, 21 decembrie 2011, 18:37)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      si parlamentul arata ca o cocina...de lux...
  • -5 (7 voturi)    
    trebuie sa mai taca (Miercuri, 21 decembrie 2011, 19:06)

    rebeca [anonim]

    aceasta elena udrea nu e singura femeie politician din tara asta,avem multe si mai destepte si mai frumoase,le apreciez.bravo doamnei olguta vasilescu....
    • +5 (7 voturi)    
      doamna ta este... (Miercuri, 21 decembrie 2011, 19:23)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui rebeca

      tovarasa cu acte in regula...
      • +1 (3 voturi)    
        dragute (Miercuri, 21 decembrie 2011, 19:32)

        am [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

        hai ca sunt dragute amandoua............si stau la fel de prost si cu caracterul....da Olguta parca -i mai draguta......Elena a inceput sa se ofileasca.
        • +1 (3 voturi)    
          de acord... (Miercuri, 21 decembrie 2011, 20:19)

          popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui am

          cu atat mai bine ca sunt lipsite de caracter...ca nu vreau sa le iau de nevasta...
    • +3 (5 voturi)    
      eu stiu ...? (Miercuri, 21 decembrie 2011, 20:14)

      stalin [anonim] i-a raspuns lui rebeca

      olgutica parca .... statea pe sub masa cand era la prm ....!
  • -2 (4 voturi)    
    Milioanele... (Miercuri, 21 decembrie 2011, 19:57)

    scepticul [anonim]

    Fapt divers..Dar cred ca ar trebui ca legea sa pevada, in astfel de cazuri, ca cel care cere astfel de daune si pierde procesul, sa le plateasca el paratului. Cred ca am avea mai putine procese de aiurea.
  • -1 (1 vot)    
    In fine, (Joi, 22 decembrie 2011, 0:57)

    lucky luck [utilizator]

    Chiar si asa, banuiesc ca firmele d-nei Udrea au revenit in Craiova. M-o da oare in judecata?!?...
  • +1 (1 vot)    
    Halal jusitie! (Joi, 22 decembrie 2011, 9:26)

    Octav [anonim]

    Cat timp judecatorii nu vor sanctiona infractiunea de calomnie, vor exista intotdeauna oameni care sa spuna ce vor fara argumente, fara dovezi. Imaginea fiecaruia dintre noi poate fi prejudiciata grav. Dreptul la demnitate ne-a fost atins. Pacat! Speram ca macar de aceasta data justitia sa-si faca datoria.
  • +1 (1 vot)    
    asdfasd (Joi, 22 decembrie 2011, 9:48)

    Bogdan [anonim]

    Din pacate , mitocania a triumfat din nou.
    E ok , de la o vreme a devenit o practica a PSD sa arunce cu declaratii calomnioase in stanga si in dreapta si nimeni nu le face absolut nimic , desi nu e ok. Judecatorii nu isi dau seama , probabil , ca decizii ca aceasta destabilizeaza clasa politica si opinia publica in general , din moment ce absolut oricine poate iesi la rampa cu orice declaratie .
  • 0 (0 voturi)    
    asdng (Joi, 22 decembrie 2011, 9:54)

    Razvan [anonim]

    Imi place de justitia din Romania , intr-un fel.
    Practic , pana si eu pot iesi maine la rampa cu declaratii soc despre oricine , se face valva in presa cateva zile si nu patesc absolut nimic.
    Justitia nu mai este ce a fost in ziua de azi , avem atat de multe exemple..
  • +1 (1 vot)    
    valeu (Joi, 22 decembrie 2011, 10:03)

    Radu [anonim]

    Din pacate , inca un caz in care justitia nu si-a facut treaba cum trebuie.
  • +1 (1 vot)    
    sadinsad (Joi, 22 decembrie 2011, 11:16)

    cristi [anonim]

    Ce firme are doamna Udrea in Craiova , unde ? Veniti cu dovezi fratilor nu cu vorbe aruncate!
  • +1 (1 vot)    
    !!! (Joi, 22 decembrie 2011, 11:31)

    gabi [anonim]

    NU stiam ca in ziua de azi nu se mai pedepseste calomnia. Pacat , Olguta merita macar 2-3 ani de puscarie
  • +1 (1 vot)    
    ..... (Joi, 22 decembrie 2011, 13:16)

    andry15 [anonim]

    Este inadmisibil, cum se poate intampla asa ceva ca judecatorii se considere ca, calomnia nu este foarte grava. Numai la noi se poate intampla asa ceva.
  • +1 (1 vot)    
    sadfasd (Joi, 22 decembrie 2011, 14:09)

    Cornel [anonim]

    20 de ani de puscarie merita toti PSD-istii si cu neamu` lor de hoti !!
  • +1 (1 vot)    
    .... (Joi, 22 decembrie 2011, 14:12)

    iopan32 [anonim]

    Este inadmisibil cum cei de la PSD raman nepedepsiti.
  • +1 (1 vot)    
    Calomnia e in floare (Joi, 22 decembrie 2011, 15:32)

    Teo [anonim]

    In Romania se pare ca poti calomnia pe orice vrei fara a te teme de judecatori. Acestia nu o considera deloc grava, asa cum se poate observa si aici.
  • +1 (1 vot)    
    pds-isti de 3 lei (Joi, 22 decembrie 2011, 15:35)

    Eugen [anonim]

    Din nou psd-istii arunca cu vorbe si nu exista nicio masura de sanctionare a acestor jigniri. Politicienii ca intreg au de suferit daca nu se iau masuri.
  • 0 (0 voturi)    
    justitia romaneasca (Joi, 22 decembrie 2011, 15:38)

    Maverick777 [anonim]

    Cred ca ne-am obisnuit cu toti ca PSD sa poata arunca cu noroi in oricine fara a pati nimic, asa e justitia din Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    regulament etic (Joi, 22 decembrie 2011, 15:41)

    Andrei Marcu [anonim]

    Pana cand nu va exista un regulament etic, dotat cu sanctiuni, otice politician va putea spune orice despre oricine fara probleme.
  • 0 (0 voturi)    
    Marlanie = PSD (Joi, 22 decembrie 2011, 15:44)

    Menumorut [anonim]

    Marlania triumfa inca odata in politica romaneasca. Olguta Vasilescu jigneste si arunca cu vorbe, iar cea blamata este tot Elena Udrea.
  • +1 (1 vot)    
    sadinasdgoin (Joi, 22 decembrie 2011, 15:45)

    mihai [anonim]

    Si uite asa , un nume atat de sonor cum este cel al Elenei Udrea , este din nou asociat cu presa de scandal si lichelele USL-ase !
  • 0 (0 voturi)    
    asdgsazcvzcvcx (Joi, 22 decembrie 2011, 15:49)

    paul [anonim]

    Astia care ziceti ca fura ca face ca nu stiu ce , duceti-va frate la DNA , la ANI , sunt zeci de institutii capabile sa rezolve problemele !
  • 0 (0 voturi)    
    fara (Joi, 22 decembrie 2011, 17:09)

    petre [anonim]

    Nu-mi vine sa cred cum prostia si mitocania ramane nepedepsita, dar ce sa mai zici cand calomnia nu e infractiune.
  • 0 (0 voturi)    
    fara sub (Joi, 22 decembrie 2011, 17:31)

    iulian [anonim]

    Nu e prima data cand psdistii raman nepedepsiti pt calomnie, e incredibil!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 22 decembrie 2011, 17:47)

    gabitza [anonim]

    Unde am ajuns...cum se poate ca, calomnia nu sa nu fie considerata o infractiune.
  • 0 (0 voturi)    
    !!!! (Joi, 22 decembrie 2011, 17:50)

    lopa [anonim]

    E dezamagitor sa vezi ca inca mai se resimt efectele comunismului in Romania , decizia judecatorilor in cazul doamnei Udrea este inca un exemplu.
  • 0 (0 voturi)    
    szxvcxzvxcv (Joi, 22 decembrie 2011, 17:53)

    jefu [anonim]

    Nastase si Iliescu au cotizat la judecatorie , clar !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    xdzssda23r2qr3sfadfsdasdffsdfsd (Joi, 22 decembrie 2011, 17:56)

    mujka [anonim]

    Imi pare rau , sincer , de doamna Udrea , clar defavorizata de decizia judecatorilor. Insa nu va faceti griji , adevarul o sa iasa la iveala pana la urma iar lichelele USL-ase vor plati cu varf si indesat pentru ce au facut !
  • 0 (0 voturi)    
    sadfsda (Joi, 22 decembrie 2011, 17:58)

    bobi [anonim]

    Ar trebui inchisoare pentru calomnie nu doar in cazul doamnei Olguta , dar si pentru toate trantele USL-ase care ies la rampa si denatureaza informatia , in speranta ca poate poate mai ciupesc si ei un geamantan de voturi !
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 22 decembrie 2011, 18:26)

    silvia [anonim]

    Declaratii celor din PSD ar trebui pedepsite.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 22 decembrie 2011, 19:54)

    sebi [anonim]

    Pentru declaratiile calomnioase ar trebui sa fie inchisi.
  • 0 (0 voturi)    
    irina (Joi, 22 decembrie 2011, 22:23)

    irina [anonim]

    Inca o declaratie calomnioasa din partea PSD-istilor! Si nici aceasta nu e pedepsita. Unde se va ajunge?!
  • 0 (0 voturi)    
    Mihaela (Joi, 22 decembrie 2011, 22:25)

    Mihaela [anonim]

    Tipic Romaniei! In orice alta tara civilizata, calomnia nu ar trece nepedepsita!