Traian Basescu: E timpul ca noi, politicienii, sa inchidem dosarul Revolutiei. Sa-l lasam cercetatorilor

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 21 decembrie 2011, 16:53 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a declarat, miercuri, ca a venit timpul ca oamenii politici sa inchida dosarul revolutiei si acesta sa fie lasat cercetatorilor, el afirmand, pe de alta parte, ca s-a ajuns la o "penibilitate iestita din comun" in care toate orasele sunt facute "martir", noteaza Mediafax.

"A venit timpul sa inchidem dosarul revolutiei, sa intre cercetatorii, sa-l inchidem noi, oamenii politici, sa avem decenta sa-l lasam pe cercetatori sa intre in realitatile revolutiei, pentru ca noi vom fi partizani", a afirmat Traian Basescu la Radio Romania Actualitati.

El a spus ca in prezent toate orasele devin, prin legi, "martir", ceea ce este "o penibilitate iesita din comun".

Traian Basescu a subliniat ca el nu se pronunta asupra revolutiei, nu este partizan, nu a fost membru al FSN. El a mentionat ca a facut revolutia la Constanta, un oras mai linistit, dar ca oamenii politici trebuie sa se abtina sa comenteze acest moment istoric.

Basescu a adaugat ca istoricilor si cercetatorilor trebuie sa le fie puse la dispozitie documentele, actele, inclusiv cele aflate la Parchetul General, aratand ca niciun document al revolutiei nu este secret.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1566 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Sigur ... (Miercuri, 21 decembrie 2011, 16:58)

    mr hyde [anonim]

    Dati acest ordin si lui Cartianu ca ne-a facut capul calendar si mai ocupati-va si de problemele tarii- nivelul de trai , agricultura , industria , relatiile interetnice , relatiile externe
    • 0 (0 voturi)    
      E o gluma? (Joi, 22 decembrie 2011, 1:05)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui mr hyde

      Nu de alta, dar sa stiu cum sa apreciez comentariul.
  • +2 (8 voturi)    
    Cum asa? (Miercuri, 21 decembrie 2011, 17:08)

    WOLAND [utilizator]

    Dar nu mai bine, decat sa vorbim despre istorici si cercetatori, mai bine am vorbi despre ce trebuie sa faca procurorii?
    In regula, politicienii nu trebuie sa mai discute despre revolutie, dar indemnul ar trebui sa fie catre procurori sa ii trimita in judecata pe vinovatii.
    S-a pronuntat CEDO de curand cu privire la imprescriptibilitatea crimelor din timpul revolutiei.
    Mi se pare mai mult decat suspect indemnul asta. Eu inteleg ca Basescu nu are nici un interes sa se intample ceva cu acele dosare, dar nici chiar asa, sa ne creada prosti.
    Istoricii si cercetatorii straini au scris de mult despre ce s-a intamplat atunci. Poate ca in ceasul al doisprezecelea a venit si randul procurorilor si judecatorilor.
    • +6 (6 voturi)    
      cercetatorilor? (Miercuri, 21 decembrie 2011, 17:41)

      Lupu [anonim] i-a raspuns lui WOLAND

      Gata, s-au rezolvat toate cele peste 1000 de cazuri de crimă de la revoluție și acum tre să vină cercetătorii? Nu înțeleg... e vorba probabil de cercetări penale, cercetătorii sper că sunt procurorii și judecătorii
      • +1 (1 vot)    
        Nu pricepeti? Base este doar Iliescu 2... (Joi, 22 decembrie 2011, 1:17)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Lupu

        Amandoi sunt teleghidati de la aceeasi consola, apartin aceluiasi stapan, asculta aceleasi ordine...ca si "teroristii" din '89, minerii din '90...
        Toate sforile duc undeva...
        Nu asteptati de la capitan sa faca lumina in misterele unor evenimente urate, foarte urate...el este din aceeasi gasca cu vinovatii.
        Corb la corb......
  • +6 (8 voturi)    
    sa inchidem (Miercuri, 21 decembrie 2011, 17:12)

    alexandru [anonim]

    sa inchidem intai vinovatii. ce demnitate are armata romana daca ii protejeaza chiar tacit pe cei care i-au patat blazonul cu sange in 89? cum il tii pe militarul ingropat intre victimele lui?
  • 0 (8 voturi)    
    Din pacate are dreptate (Miercuri, 21 decembrie 2011, 17:17)

    roman [anonim]

    Justitia FSN-ului si a PSD-ului a distrus de mult dovezile si i-a protejat pe Securisti. Fostii Colaboratori ai Securitatii au ajuns mari magnati de presa ca Felix alias Voiculescu la tembeliziunile caruia casca gura toti ignorantii, fostii tortionari au primit Certificate de revolutionar de la Iliescu impreuna cu adevaratii revolutionari..

    Nimeni nu mai poate intrepta dezastrul pe care Iliescu si gasca lui din FSN l-au facut cand au confiscat Revolutia Romaniei..
  • +6 (6 voturi)    
    deci sa caseze si procurorii dosarul Rev (Miercuri, 21 decembrie 2011, 17:21)

    Andrei [anonim]

    Cam asta se intelege din declaratia Baselului. Foarte interesanta declaratie. Adevarul este ca trebuie achitati toti sefii lui pe structura ierarhica din Securitate. Sa nu mai fie deranjati de procurori, revolutionari si alti agarici acum la 20 de ani de la revolutie. Au afaceri, pensii proaspat marite cu 20% in 2012, nu mai trebuie si condamnari.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa este (Miercuri, 21 decembrie 2011, 17:43)

    rv [anonim]

    Adevarat a sosit timpul sa inchideti dosarele revolutiei.
    Sper ca voi prinde timpul cind o sa va inchidem si pe voi!
  • +2 (2 voturi)    
    Sigur ca da... (Miercuri, 21 decembrie 2011, 17:45)

    cato [utilizator]

    Pai, sa le inchidem, ca nu ati fost in stare sa aflati adevarul, desi v-ati batut cu pumnii in piept ca sunteti anticomunist.
  • +3 (3 voturi)    
    incorect (Miercuri, 21 decembrie 2011, 18:10)

    traiang [utilizator]

    Este intr-adevar exasperant ca nu s-a ajuns la nici o concluzie si cu responsabilitatile fiecaruia in conditiile in care nimeni nu a cerut sa fie rastignit cineva Voit s-a escamotat adevarul tocmai pentru a ascunde marsaviile facute intr-o ceata unde nu se vede nimic si nimeni Nu poti merge mai departe daca nu-ti stii istoria reala cu bune sau rele si mai ales in conditiile din Romania cand istoria a fost rescrisa de comunisti iar realul este un adevar numai din amintiri mai mult vorbite decat scrise
  • +3 (3 voturi)    
    ......are dreptate!!!!!!! (Miercuri, 21 decembrie 2011, 18:15)

    eu13 [utilizator]

    dupa ce e un parvenit la conducerea tarii noastre dupa victoria revolutiei,ce-i mai trebuie si revolutionarii.tismaneanu a facut raportul prin care a condamnat comunismul,dece nu-l pune pe iliescu sa-l faca pe cel cu revolutia.o parte din rev.au avut aurorizatie sa" protesteze" permanent la poarta cotrocenilor(cu aprobarea lui fireste),acum nu-i mai pasa de rev. rau a mai ajuns romania din zilele noastre!!!!cehii il plang pe havel ,lui basescu i se striga"iesi afara javra ordinara".parca suntem blestemati sa avem numai astfel de "conducatori"!!!!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Procurorii mai intai. Atentie la cazul Trosca (Miercuri, 21 decembrie 2011, 18:21)

    Basel [anonim]

    Basescu se baga in chestiunea asta cam ca si in treaba cu Rosia Montana. Pai e vazul sa intre mai intai procurorii sa ancheteze crimele imprescriptibile, eventual pot colabora si cu cercetatorii si cu istoricii. Nu vad nicio problema aici.
    Dar cu Trosca ce ati avut D-le Presedinte ? E totusi un erou, care si-a servit tara si care a fost executat si dezonorat de Militaru.
    Mie imi dispace atitudinea peresedintelui, nu se exprima niciodata corent si argumentat pe tema revolutiei, nu numeste vinovati, nu vorbeste de crime ci doar generalizeaza si frazeza superior. O crima ramane crima si peste 50 de ani D-le Basescu. Vorba poetului "Sa nu se vada rana / Mi-am pus pe ea o floare/ Dar rana si sub floare/ Ramane RANA, DOARE !
  • +1 (3 voturi)    
    revolutie (Miercuri, 21 decembrie 2011, 18:31)

    gigi [anonim]

    Domnul Presedinte are dreptate. Dansul a facut tot ce i-a stat in putinta pentru a afla adevarul despre Revolutie, e cazul sa-i multumim pentru efort si sa lasam subiectul cercetatorilor. Trebuie sa apreciem faptul ca n-a avut niciun beneficiu de pe urma Revolutiei, doar nenorocitii de la FSN, PSD sunt responsabili de starea proasta in care ne aflam in 2004. Mare noroc pe noi ca a venit sa ne salveze pe toti din ghearele comunistilor.


    Stim foarte bine ca s-a luptat cu toti nomenclaturistii si a dat dovada de o eficienta remarcabila. In guvernele in care a fost Ministrul Transporturilor a sugerat foarte bine ca Romania nu are nevoie de autostrazi. Foarte corect ! Daca vrei autostrada, du-te in Germania, ce naiba. La fel cum bine a spus si acuma. Daca nu iti convine in Romania, desi nu vad ce nu ti-ar conveni, pleaca in alta parte, tradatorule de neam si de tara. Ca primar al Bucurestiului s-a batut cum a stiut mai bine pentru noi, iar noi, bucurestenii, ii suntem vesnic indatorati pentru realizarile milenare de pe vremea sa si a domnului Videanu. Pacat insa ca si aici au fost blocati de nenorocitii de comunisti pentru a face chiar si mai mult fata de cat a facut.

    Chiar daca nu a fost in centrul evenimentelor de la Revolutie, dansul sunt sigur ca a sprijinit-o cu spiritul sau vizionar.
    • 0 (0 voturi)    
      Gigi (Joi, 22 decembrie 2011, 1:07)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Du-te, tata, la culcare!
    • 0 (0 voturi)    
      revolutia la constanta (Joi, 22 decembrie 2011, 22:31)

      geniul carpatin [anonim] i-a raspuns lui gigi

      n'a fost in fsn.
      interesant, n'a fost la revolta din bucuresti, n'a participat la lovirutie, a ajuns din constanta la bucuresti, cu totul intamplator.
      venise sa vanda cateva perechi de blugi, adusi din ultimul voiaj.
      a fost luat de multime, pe brate muncitoresti, si depus in guvernul romaniei, la transporturi, pentru merite pe marile lumii.
      pura intamplare.
      noroc cu poporul roman, care, vazanndu'l pa strazile bucurestiului, un om din provincie, a inteles menirea sa de mare conducator.

      acum, ca lucrurile s'au asezat, s'o inchidem, s'o punem la naftalina, sa fie cercetata in universitati.
      speram ca nu ne vom opri la bulevardul milea, ca vom avea si calea ilici, soseaua iliescu, ceva asemanator.

      la anul, si la multi ani !
  • +4 (4 voturi)    
    desigur, copitane ! (Miercuri, 21 decembrie 2011, 19:12)

    panfilie [anonim]

    la cosul istoriei cu lovirutzia !
    mult zgomot, pentru nimic !

    regele este un tradator !
    treceti prutul !

    si care nu poate, treceti tisa...
    valeaaa !

    sa traiti bine, mai draga !
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e bine! (Miercuri, 21 decembrie 2011, 21:46)

    Arhanghel [anonim]

    Sa nu uitam ca PDL-ul si PSD-ul s-au desprins din acelasi trunchi, FSN-ul, partid care s-a opus in mod constant aflarii adevarului despre Revolutie, adoptarii legii lustratiei s.a.m.d. si au dorit prescrierea faptelor criminalilor care au tras in popor in ’89! De ce d-le presedinte Basescu doriti ca, numai istoricii sa discute despre ce s-a intamplat la Revolutie? Va este teama ca s-ar putea afla adevarul si atunci ati fi pus intr-o situatie dificila? Curtea Europeana a Drepturilor Omului a decis ca faptele criminalilor de la Revolutie nu se pot prescrie! Istoricii pot sa discute ce s-a intamplat atunci in decembrie ’89 si nu le trebuie permisiunea cuiva ca sa faca acest lucru, dar Justitia romana trebuie sa aplice legea si toti cei care sunt vinvovati trebuie sa plateasca pentru victimele lor!
  • 0 (0 voturi)    
    Pragmatism (Miercuri, 21 decembrie 2011, 23:35)

    test [anonim]

    Hai sa fim seriosi...Basescu e doar pragmatic.... chiar mai crede cineva cu capul pe umeri ca se vor mai gasi vinovati de catre justitie pentru revolutia/lovitura de stat din 89? Am zis de catre justitie...nu de cate popor...
    Nu s-au gasit vinovati la dosare vechi de 1-2 ani si sperati sa se gaseasa vinovati din 89?!? VInovatii perceputi de toata lumea, (dar la fel uitati de toata lumea) se stiu, dar degeaba... (Iliescu & CO) Suntem intr-un fel condamnati sa-i stim vinovati, dar sa ne "mandrim" cu ei. Nu trebuie sa ne miram, la noi la romani expresii de genul "hotomanule" "golanule" "smecherule" sunt complimente de lauda...
    Sincer, ce vreti de la Basescu? Sa o lungeasca si el la nesfarsit? E limpede ca au fost niste vinovati la crimele revolutiei, care nu vor fi niciodata pedepsiti, au avut ei grija...
    Pragmatic vorbind e timpul sa lasam trecutul istoriei si sa ne apucam de treaba in prezent
  • +1 (1 vot)    
    Basescu si Iliescu (Joi, 22 decembrie 2011, 1:03)

    lucky luck [utilizator]

    Pupat, piata Independentei!

    Ne mira?!? Marile spirite se intalnesc. Criminalii de ce nu ar face-o???