ONG-uri: Daca vor fi sterlizati, in 5 ani nu vor mai fi maidanezi pe strada / In adaposturi pot fi dusi doar cainii agresivi si sefii de haita, ceilalti pot fi lasati liberi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 19 decembrie 2011, 16:50 Actualitate | Esenţial

Presedintele Asociatiei "Cutu Cutu" sustine ca in 5 ani nu vor mai fi caini pe strada daca animalele vor fi sterilizate si anunta ca ONG-urile pentru protectia animalelor au strans in doua saptamani peste 120.000 de semnaturi pentru sterilizarea maidanezilor, 80.000 fiind in Bucuresti. "Respingem orice demers prin care cainii ar putea fi eutanasiati. Vrem ca animalele sa fie sterilizate, iar daca acest lucru se va desfasura intr-un program riguros, in 5 ani de zile nu vom mai avea caini pe strada", a declarat presedintele Asociatiei "Cutu Cutu", Marcela Pasla, luni, la o intalnire organizata la sediul Primariei Capitalei, potrivit Mediafax.

Presedintele "Cutu Cutu" sustine ca peste jumatate din romani doresc ca animalele sa nu fie eutanasiate, context in care a fost depus si un memoriu la Primaria Generala a Capitalei, el sustinand colaborarea cu consiliile judetene pentru sterlizarea cainilor mai ales din mediul rural si pentru reducerea abandonului acestor animale.

Organizatiile nonguvernamentale pentru protectia animalelor cer in 10 ianuarie o dezbatere publica privind
 
"Respingem orice demers prin care cainii ar putea fi eutanasiati. Vrem ca animalele sa fie sterilizate, iar daca acest lucru se va desfasura intr-un program riguros, in 5 ani de zile nu vom mai avea caini pe strada."
 
 
Presedintele Asociatiei "Cutu Cutu", Marcela Pasla

situatia cainilor de rasa comuna, actiunea fiind programata cu o zi inainte ca judecatorii Curtii Constitutionale sa dezbata proiectul de lege privind cainii fara stapan.

Mai mult, reprezentantii ONG-urilor spun ca in adaposturi pot fi dusi doar cainii agresivi si sefii de haita, ceilalti putand fi lasati liberi.

Asociatia "Cutu Cutu" a adunat pana acum 36.900 de semnaturi impotriva eutanasierii cainilor fara stapan.

Directorul Autoritatii pentru Protectia Animalelor din cadrul Primariei Municipiului Bucuresti, Robert Lorentz, a precizat ca organizatiile nonguvernamentale prezente la intalnirea de luni de la sediul PMB au depus un memoriu si au strans in ultimele doua saptamani peste 120.000 de semnaturi, dintre care 80.000 din Bucuresti, impotriva eutanasierii animalelor.

"Organizatiile nonguvernamentale au strans in doua saptamani peste 120.000 de semnaturi, peste 80.000 din Bucuresti, prin care propun sa nu fie eutanasiate animalele. Programul de sterlizare va continua si dupa 1 ianuarie 2012 si va viza si zonele private de la periferie. Avem sprijinul ONG-urilor. In Bucuresti aproximativ 80% dintre caini sunt sterilizati", a mai spus Lorentz.

Potrivit acestuia, pana in mai ar putea fi sterilizati si cei mai putin de 20% care nu au fost in acest program, iar PMB va deschide un adapost de dimensiuni medii pentru caini agresivi.

Robert Lorentz a precizat ca, potrivit evidentelor cabinetelor sanitar-veterinare, in Capitala sunt aproximativ 40.000 de caini sterlizati si vaccinati. El a adaugat ca, totusi, in Capitala, in prezent, sunt intre 2.000 si 3.000 de femele nesterilizate. Pe de alta parte, el a spus ca numarul reclamatiilor privind agresivitatea cainilor a scazut simtitor, fiind primite doar 10-15 telefoane sau scrisori in acest sens.

In adapostul de caini din Pallady sunt in prezent 60 de animale, dar numarul acestora va creste pana la 600 dupa extinderea adapostului, iar pana in octombrie in aceste locuri ar putea sa intre 1.000 de caini.

Directorul Administratiei pentru Protectia Animalelor din PBM a mai spus ca de unde la inceput foarte multa lume sustinea ideea eutanasierii animalelor, in ultima perioada opiniile acestora s-au schimbat, astfel ca judete precum Calarasi, Ilfov si Giurgiu s-au pronuntat impotriva uciderii cainilor si chiar primarul Cristian Poteras a trimis o precizare in acest sens, sustinand programul de sterilizare.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2857 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    Iar incep astia? (Luni, 19 decembrie 2011, 16:53)

    Costika [utilizator]

    De cati ani avem legi si nu s-a intamplat nimic? De ce creste numarul lor pe strada? Cati bani nu s-au topit pana acum cu aceste ONG-uri?
    Toate din cauza "milosilor' care plang de mila cateilor dar li se rupe de oameni...
    • +16 (22 voturi)    
      :) (Luni, 19 decembrie 2011, 18:29)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui Costika

      Domnul de la "Marsh-Marsh" a uitat sa stipuleze ca dupa ce seful de haita va fi luat de "mascati", ceilalti vor stabili prin congres violent (cativa oameni muscati) un alt interlop..pardon sef de haita... :) ce tare, cand am inceput fraza nu vroiam sa fac nici o analogie cu tiganii. Se pare ca sunt cam multe asemanari intre viata "interlopilor" si a cainilor.
      • -16 (20 voturi)    
        eutanasierea nu e singura solutie (Luni, 19 decembrie 2011, 19:10)

        Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        Sunt cateva judete in tara unde problema cainilor fara stapan a fost rezolvata prin alte metode. Nu e nevoie sa se recurga la eutanasiere. Inainte sa incurajati eutanasierea macar documentati-va.
        • +16 (18 voturi)    
          ... (Luni, 19 decembrie 2011, 19:34)

          ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan C

          Desigur ca se poate, acolo unde sunt 100 de caini in tot orasul, se poate. Dar la numarul mare din Bucuresti chiar nu se poate. Dumneata crezi ca mie nu-mi plac animalele ? Dar mai mult imi plac oamenii !
        • +4 (6 voturi)    
          da si nu (Luni, 19 decembrie 2011, 21:09)

          Bimbo [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

          intradevar intr-o anumita zona nr de caini a scazut pana la aproape 0 dupa ce in zona respectiva au fost cazati muncitori vietnamezi.
        • +7 (9 voturi)    
          Este perfect ce spuneti (Luni, 19 decembrie 2011, 21:12)

          Andy [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

          Eu propun sa luam toti cainii din Bucuresti si sa-i ducem acolo unde se poate rezolva problema lor si altfel.
          Dle Bogdan C va rugam sa ne lasati adresa unde sa va depunem patrupedele, pentru a le rezolva situatia.
        • +1 (7 voturi)    
          eutanasierea (Luni, 19 decembrie 2011, 21:40)

          gabi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

          corect ,eutanasierea nu e singura solutie,mai sunt si alte forme cum ar fi:starpirea,casapirea,jupuirea etc etc si mult mai ieftine .
    • +5 (5 voturi)    
      ca sa vezi! (Luni, 19 decembrie 2011, 22:49)

      stalin [anonim] i-a raspuns lui Costika

      cutu-cutu ori e cu nervii la pamant (de inteles, doar isi pierd obiectul muncii si, mai grav, gramada de bani primiti de-a moaca), ori nu mai are neuroni. cale de mijloc nu exista!
  • +27 (31 voturi)    
    5 ani... (Luni, 19 decembrie 2011, 16:59)

    Sergent [anonim]

    5 ani. Cati oameni vor mai fi muscati in 5 ani? Cati copii mutilati?
    Plus ca 5 ani e estimarea ONG-ului. Prin 2000 s-a facut o estimare asemanatoare. Vedem cu totii ce rezultate sunt dupa 11 ani.
    Hai sa gandit si un pic logic. De ce sa asteptam 5 ani ca sa traim intr-un oras normal? De ce sa astept 5 ani ca sa ma pot plimba linistit cu bicicleta? Sau sa merg fara frica pe strazi? Sau sa dorm in liniste noaptea?
    • +1 (1 vot)    
      Re: 5 ani (Marţi, 20 decembrie 2011, 13:28)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Sergent

      Stai linistit, ca termenul asta de 5 ani, se tot reinoieste.
      De ex, in 2008, cand au adoptat legea Marinescu, spuneau ca "Dupa acest termen, vor fi trimisi pe strada, unde, crede senatorul Marinescu, "se intorc cu agresivitatea diminuata in urma sterilizarii si se vor imputina pe cale naturala in 4-5 ani" http://old.cotidianul.ro/ciinii_vagabonzi_se_reintorc_prin_lege_in_strada-39708.html
      Peste 5 ani, la fel o sa spuna, peste inca 5 ani, la fel, si tot asa.
      Cainii o sa se tot inmulteasca, insa asta nu o sa opreasca niciodata ONG-urile sa vina cu povesti de tipul "Peste 5 ani..."
  • +21 (25 voturi)    
    in 5 ani? (Luni, 19 decembrie 2011, 17:02)

    airamerica [utilizator]

    Pai eu nu mai vreau sa fie in 3 luni... Cum adica "in adaposturi pot fi dusi..." ce adaposturi, ati luat-o razna?
    Caine merg la eutanasiere apoi, din corp se face faina proteica, iar pielea merge la manusi...nu vad adapostul niciunde in ecuatia asta!
  • +25 (27 voturi)    
    no way! (Luni, 19 decembrie 2011, 17:04)

    dodo [anonim]

    De 20 de ani ce faceti? Ii tot "sterilizati", nu?!?
  • +23 (25 voturi)    
    HN terminati cu generalizarile (Luni, 19 decembrie 2011, 17:05)

    Ciucu [anonim]

    Nuj mai spuneti ONG-uri... etc. Incercati sa fiti mai specifici. Eu sunt oengist si nu vreu sa fiu pus in aceeasi oala cu inconstientii astia care vor caini pe strazi. Ia incercati sa spuneti...

    - Unele asociatii pentru protectia animalelor spun ca...
    - Cutu cutu supune ...

    De la voi am pretentii, va acord prezumtia de jurnalism de calitate.
    • +8 (10 voturi)    
      ong nou (Luni, 19 decembrie 2011, 21:11)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Ciucu

      Ar trebui sa facem un ong care e pentru euatnasiere. :))
      • +3 (3 voturi)    
        nu nu nu (Luni, 19 decembrie 2011, 22:26)

        luc [anonim] i-a raspuns lui gigel

        nu e bine, in cazul asta ideea eutanasierii ar fi definitiv ingropata. nu vezi ce bine merg sterilizarile ?
  • +16 (18 voturi)    
    tare buni sunteti la stras semnaturi (Luni, 19 decembrie 2011, 17:05)

    dex [anonim]

    ia nu mai strangeti atatea semnaturi si strangeti si sterilizati caini.

    daca ati fi strans in ultimii 5 ani si ati fi sterilizat cati caini va laudati acu ca puteti steriliza acum nu ar fi fost nevoie de aceasta lege.

    dar daca voi, noi toti nu reusim actiunea de sterilizare este nevoie de ceva concret pentru a scapa de cainii care sunt la tot pasul - hraniti de "binevoitorii" dintre noi.

    majoritatea a vorbit - vrem sa traim fara frica, sa mergem pe strazile noastre nu ale lor si sa nu ne ferim copii nostrii de ei la tot pasul, vrem sa nu mai calcam in ramasitele lor ramase la tot pasul.

    si toate astea aplicand o solutie aplicata in multe din tarile mai civilizate decat noi din lumea asta.

    asa ca nu va mai plangeti si puneti mana si infiati ce vreti sa infiati, folositi-va fondurile pentru a gasi stapani si lasati restul societatii sa traiasca asa cum au ajuns sa traiasca Brasovenii.

    spor.
    • +15 (17 voturi)    
      exact... (Luni, 19 decembrie 2011, 18:09)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui dex

      nu au decat sa faca adaposturi si sa ii ia de pe strada inaintea hingherilor. daca 80000 de oameni vor asta cu adevarat or sa o faca daca nu atunci.. cutucutu nu a pus intrabarea corect. intrebarea corecta era: vreti sa dati bani pentru adaposturi?? sa vad atunci 80000 de sematuri...
  • +13 (15 voturi)    
    ba vor mai fi (Luni, 19 decembrie 2011, 17:06)

    nenea [anonim]

    pentru ca ei se inmultesc cu viteza mai mare decat cea cu care se sterilizeza. in plus, tot timpul vor fi oameni care au pui de catei si le dau drumu pe strada....
  • +16 (18 voturi)    
    Eu vreau referendum, ca avem lege in acest sens (Luni, 19 decembrie 2011, 17:06)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Intrucat exista o lege, fiecare localitate care are probleme cu cainii vagabonzi trebuie sa organizeze un referendum si populatia sa hotarasca ce se va intampla cu cainii.

    Chestia cu "cainii agresivi" si "sefii de haita" e doar praf in ochi...

    Intrebare: Cum stabilim daca un caine este agresiv ?
    Raspuns: Asteptam sa muste un om.

    Intrebare: Cum stabilim care caine este seful haitei ?
    Raspuns: Haita va avea intotdeauna un sef, chiar daca seful actual este prins si dus in adapost.

    Concluzie: Trebuie sa lasam odata si odata pe "Cutu-Cutu" fara obiectul muncii...
  • +1 (3 voturi)    
    alegeri anticipate (Luni, 19 decembrie 2011, 17:07)

    daniel [anonim]

    Propun asumarea raspunderii, pentru o lege electorala care sa reglementeze alegerile anticipate pentru functiile de "sef de haita"
  • +15 (21 voturi)    
    Presedintele Cutu Cutu dezinformeaza (Luni, 19 decembrie 2011, 17:07)

    Paul [anonim]

    - "Presedintele Asociatiei "Cutu Cutu" sustine ca in 5 ani nu vor mai fi caini pe strada daca animalele vor fi sterilizate"
    Si ce pedeapsa primeste presedintele Cutu Cutu daca nu av fi asa? Ce garantii ofera?

    - "Presedintele "Cutu Cutu" sustine ca peste jumatate din romani doresc ca animalele sa nu fie eutanasiate"
    Nu zau. A facut ea un sondaj? Nu o trage nimeni la raspundere pentru dezinformare?

    Asociatia Cutu Cutu nu era cumva banuita ca a dat drumul unor caini din adaposturi in parcuri?
    • +1 (1 vot)    
      RE: Presedintele Cutu Cutu dezinformeaza (Marţi, 20 decembrie 2011, 13:39)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Acu tu vrei si garantii? :)
      Cand au omorat-o pe femeie in curtea ADP-ului, cativa dintre caini erau crotaliati, reprezentantul ASPA declarand ca au fost asumati de catre cutu-cutu.
      Ce a raspuns reprezentanta "cutu-cutu"?
      "Nu e responsabilitatea noastra. Primaria stia ca nu avem adaposturi, si nu avem unde sa ii tinem, nu trebuia sa ne dea cainii in responsabilitatea noastra"
      Si dupa aia s-au luptat ca cei care adopta si reintorc cainii pe strada sa nu isi mai asume nici o raspundere.
      Cam asta e cutu-cutu. O asociatie iresponsabila (dupa cum singuri au recunoscut), isterica si terorista, care n-are alt scop decat sa fie cat mai multi caini pe strada.
      In schimb, vin tot timpul cu declaratii pompoase, cum ca in 5 ani scapam de caini, cum ca romanii trebuie sa fie responsabili, cum ca eutanasierea nu rezolva nimic - ca doar nu ii costa nimic sa dea din gura si sa ii prosteasca pe cei care inca mai cred in prostiile pe care le debiteaza.
  • +18 (20 voturi)    
    Padocuri si sterilizare = coruptie si frauda (Luni, 19 decembrie 2011, 17:08)

    Orasele sunt pentru oameni, nu pentru haite [anonim]

    Atribuirea contractelor pentru padocuri, precum si programe anuale de sterilizare (pe 5 ani propun extremistii de la Cutu-Cutu) vor fi oportunitati (multiplicati va rog cu 41 de judete si cu sute de orase) de coruptie si furturi organizate din bugetele publice.

    Inversunarea si fanatismul cu care ONG-urile animaliste isi promoveaza agenda impotriva oamenilor din orase sunt dovezi ca s-a depasit o limita a tolerantei, am ajuns sa cheltuim bani si timp pentru a popula orasele cu haite de caini vagabonzi, ba chiar unii si-ar dori si legi care sa permite acest statu-quo la infinit.

    Nu pun aici in discutie fragilitatea psihica a propietarilor de animale domestice, pentru ca e notorie dependenta lor de un substitut afectiv si egoismul de a creste animale in custile de beton numite apartamente (mediul lor ca specii fiind natura..).

    Dar este inacceptabil ca parcurile, platite de absolut toti contribuabilii, sa fie folosite ca wc-uri publice si gratuite de catre proprietarii de animale.

    La fel de neinteles si imposibil de acceptat e idee de a sustine ca strazile, trotuarele si scarile comune de imobile sunt 'teritorii' ale unor animale fara stapan si ca de aia sunt muscati oamenii de cainii vagabonzi, ca cetatenii 'indraznesc' sa intre pe teritoriul cainilor..

    Franta si Germania eutanasiaza anual zeci de mii de animale de companie fara stapan si n-au de primit lectii de 'umanism' de la niste indivizi din Bucuresti care cheltuie mai multi bani pe caini decat pe copii sau carti..

    Trebuie sa fim foarte fermi in aceasta privinta, politicienii la nivel local trebuie sa stie ca vor primi sau nu voturi si in functie de aceasta decizie (deja luata de Parlament).

    E democratic, colectivitatile locale vor decide daca vor sau animale in libertate pe strazi, daca cheltuie bani de la buget pt a le hrani prin padocuri sau daca rezolva problema prin eutanasiere.

    Intre ianuarie si noiembrie 2011 au fost muscati de caini 11.000 de bucuresteni..
    • -4 (6 voturi)    
      @anonim. tie frica ca te va recunoaste cineva?? (Luni, 19 decembrie 2011, 20:33)

      Tony Meman [anonim] i-a raspuns lui Orasele sunt pentru oameni, nu pentru haite

      de unde iei prostia asta, ca germania eutansiaza zeci de mii de animale de companie fara stapan?
      pai nici animale de necompanie nu sunt eutanasiate in germania, au cautat luni de zile anul trecut un crocodil care fusese lasat intr-un lac, l-au gasit, l-au prins si l-au trimis in africa in libertate.
      in germaina sunt multe centre pentru animale abandonate, sau fara stapan, primul lucru care se face este fie sterilizate si apoi consultate de un veterinar, vaccinate si ingrijite.
      la sfarsit se pun anunturi in ziare si spot-ri la tv pentru a putea fi gasite de oameni care chiar cauta un animal de companie, in orice caz in germania sunt abandonate mai mult piscile decat cainii.
      la urma urmei daca ar fi un caine fara stapan pe strada, asta ar fi prins foarte repede, pentru lumea isi face griji, daca asta a scapat cumva de undeva si cheama destul de repede politia.
      • +4 (4 voturi)    
        Termina cu dezinformarea (Luni, 19 decembrie 2011, 22:37)

        marius__ [utilizator] i-a raspuns lui Tony Meman

        Toate, absolut toate tarile civilizate eutanasiaza caini, iar daca insistati cu pupatul cainilor in bot, o sa moara omorati de oamenii care nu ii mai suporta, si e o moarte mult mai dureroasa decat eutanasierea. Propun sa te muti undeva in Rusia, India, tari care iubesc maidanezii si coexista pasnic cu ei in orase. Muscate-ar cainii sa te manance.
    • -3 (5 voturi)    
      inca una pentru anonimu (Luni, 19 decembrie 2011, 20:40)

      Tony Meman [anonim] i-a raspuns lui Orasele sunt pentru oameni, nu pentru haite

      in germania nu exista la ora actuala NICI UN CAINE MAIDANEZ!!!!!!! abandonat da, dar acesta va fi gasit, ingrijit si recuperat pentru oameni interesati
  • +15 (19 voturi)    
    da... (Luni, 19 decembrie 2011, 17:09)

    Vlad [anonim]

    Si daca ducem sefii de haita in adapost, haitele raman fara sefi si nu se "alege" repede un urmas. Cat creier pot sa aiba unii...

    Daca stau bine sa ma gandesc, solutia propusa de asociatii e ok, incet incet toata haita ajunge in adaposturi, sef dupa sef, pana ramane doar unul, care nu stiu, sa-l declaram si pe el sef peste sine?
  • +14 (16 voturi)    
    NU INTELEGE (Luni, 19 decembrie 2011, 17:10)

    nelu din chitila [anonim]

    Omu asta nu intelege un lucru: daca scapa 2 caini s-a rupt filmul. La mine in cartier au scapat 2 caini de sterilizare si in 2 ani s-a dublat numarul pentru ca a fatat o catea 6 pui dintr-un foc si la randul lor aia au facut pui. Pierdeti vremea si mai ales bani cu solutia asta. Nu inteleg de ce atata iures in loc sa facem ce-au facut altii inaintea noastra. Tot cautam noi sa fim altfel.
  • +13 (15 voturi)    
    maidanezii (Luni, 19 decembrie 2011, 17:11)

    Mache [anonim]

    Daca sunt sterilizati/castrati nu mai musca !!?? Si cum vor fi recunoscuti sefii de haita ?
    • +3 (5 voturi)    
      simplu (Luni, 19 decembrie 2011, 20:33)

      Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui Mache

      Dupa banderola de capitan.
  • +21 (25 voturi)    
    Intrebare (Luni, 19 decembrie 2011, 17:12)

    valentin [anonim]

    Care dintre cele doua optiuni - sterilizare si eutanasiere - costa mai putin ? Care dintre ele va avea o durata mai scurta ? Eu tind sa cred ca eutanasiere. Si, avand in vedere lipsa de bani , pe de o parte, si lungul timp scurs de cand suntem agresati in strada de haite, eu cred ca eutanasierea este solutia cea mai potrivita. Daca duc in adapost doar sefii de haita, problema nu e rezoolvata, pt ca un alt membru al haitei se va impune. Si, ma rog, cine plateste pt intretinerea cainilor din adaposturi ? in Bucuresti nu sunt suficiente gradinite.... dar sunt bani pt hrana cainilor vagabonzi ?
    • -18 (20 voturi)    
      auzi smechere (Luni, 19 decembrie 2011, 17:49)

      emil [anonim] i-a raspuns lui valentin

      da nu mai bine fura astia mai putin o zi din an si cred ca e suficient sa nu mai faca un genocid ? la combinatiile pe care le fac gandesti la fel ?
      • +11 (13 voturi)    
        emil (Luni, 19 decembrie 2011, 18:49)

        gigel xxl [anonim] i-a raspuns lui emil

        genocidul este o crima impotriva umanitatii, nu impotriva animalelor sub ale caror cozi stai cu gurita deschisa!
  • +23 (27 voturi)    
    un caine traieste 13 ani (Luni, 19 decembrie 2011, 17:12)

    Alex S [utilizator]

    daca in medie un caine traieste cam 13 ani, pe ce se bazeaza organizatia Cutu Cutu cand sustine ca in 5 ani nu vor mai fi caini pe strazi? cine si cum va decide daca un caine e agresiv sau e sef de haita?
  • +26 (30 voturi)    
    MARE VRAJEALA (Luni, 19 decembrie 2011, 17:13)

    evoque [utilizator]

    Acum cativa ani era acelasi discurs cu sterilizarea. In realitate nu se face nimic.
    Trebuie eliminati si gata si odata cu ei eliminate si ong-urile inutile.
  • +18 (20 voturi)    
    cutu cutu ... (Luni, 19 decembrie 2011, 17:13)

    maryus999 [utilizator]

    bateti campii ... cei care vor eutanasierea nu s-au razgandit ... pe mine nu m-a intrebat nimeni pe strada ce parere am ... nu stiu unde ati facut voi sondajul ala de opinie ... daca lumea normala la cap isi vede de treaba asta nu inseamna ca si-au schimbat parerea ...
  • +17 (19 voturi)    
    conra-campanie (Luni, 19 decembrie 2011, 17:14)

    georgeb [utilizator]

    de ce nu se strang semnaturi si pt cei ce vor eutanasierea? ar fi oare doar 80.000 in bucuresti?
  • +23 (25 voturi)    
    sefii de haita in adapost? (Luni, 19 decembrie 2011, 17:14)

    vasile [anonim]

    pai si ce se intampla atunci cand dispare alfa-maleul din haita? se destrama haita? nu. al doilea caine ca forta ii ia locul. si dupa aia ce? il baga si pe ala in adapost? si dupa aia si pe al treilea, si pe al patrulea si tot asa pana ii pune pe toti in adapost?
    • +2 (4 voturi)    
      doar primi trei alfa, or fi bagati la adapost.. (Luni, 19 decembrie 2011, 20:32)

      danarad [anonim] i-a raspuns lui vasile

      restul de frica,vor deveni dizidenti.
  • +21 (23 voturi)    
    pentru eutanasierea cainilor (Luni, 19 decembrie 2011, 17:15)

    LupuMoralist [anonim]

    sunt un posesor si iubitor de animale. dar e inadmisibil sa imi fac programul seara in functie de programul haitei de la bloc. am venit intr-o noapte tarziu si nu am reusit sa ies din masina, o inconjurasera si latrau. am stat 20 min in masina. l-am cunoscut si pe japonezul care a fost ucis de caini. cum au ajun sla concluzia ca in 5 ani o sa dispara??? un caine traieste si 20 ani
  • +18 (22 voturi)    
    Cutu-Cutu (Luni, 19 decembrie 2011, 17:17)

    Nelson Mandravela [anonim]

    Si domnii de la Cutu-Cutu, cum veti depista dvs. care este seful haitei? Si parca o haita cand ramane fara lider, adopta imediat un altul, deci cerc vicios. Si ce importanta mai are ca esti muscat pana la os de catre masculul alfa si nu de masculul omega ... sau celorlalti ramasi fara leader le este frica sa infiga coltii? Sa zicem ca in 5 ani dispar cainii prin sterilizare. Daca inmultiti oamenii muscati de caini in Bucuresti intr-un an (11.000) ori 5 ... le platiti dvs. spitalizarea si traumele psihice? Aberatii, aberatii. Solutia este una si din pacate este cea radicala. Nu este pe departe cea mai morala, dar va trebui recurs la ea.
    • +11 (13 voturi)    
      ? (Luni, 19 decembrie 2011, 17:40)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Nelson Mandravela

      imorala? de ce e solutia asta imorala? e imoral sa omori si sa mananci vitei? e imoral sa omori gaini? astia de la cutucutu sa faca manifestatii in fata la mcdonalds. dupa ce termina cu aia, sa se apuce si de caini.
    • +12 (14 voturi)    
      he he (Luni, 19 decembrie 2011, 17:45)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Nelson Mandravela

      Aducem echipe de specialisti de la national geografic si face cate un documentar cu fiecare haita in parte, asfel se contabilizeaza bine ierarhia in grup. Deci trebuie sa cerem 50 de miliarde de dolari la FMI pt. o monitorizare serioasa.

      Am impersia ca cei de la Cutu cutu sunt urasc rasa umana, ii doare in cot ca mor tineri si copii de cancer si alte boli rare si inca nu avem leac.
  • +15 (19 voturi)    
    neah (Luni, 19 decembrie 2011, 17:17)

    rasputin [anonim]

    Pt ce sa astept 5 ani ?! Traiesc cu haite de caini sterilizati pe langa bloc, si sunt mult mai rai decat cei necastrati.
  • +17 (19 voturi)    
    maidanezii (Luni, 19 decembrie 2011, 17:20)

    adrian [anonim]

    sa vina ei sa stea 5 ani cu copii lor mici printre maidanezi!!!!!
  • +15 (17 voturi)    
    gata (Luni, 19 decembrie 2011, 17:20)

    Paleopterix [utilizator]

    Ati avut ocazia sa ii sterilizati de 20 de ani incoace, dar numai v-ati facut ca va faceati treaba, ca sa incasati banul de la stat. Asta e tot ce va intereseaza, ca sunteti doar niste capushe ordinare si fara scrupule. Eu zic sa va reprofilati, sa va gasiti ceva de facut mai util si sa lasati pe altii sa se ocupe de cainii maidanezi. Solutia voastra cu "sterilizatul" s-a probat si e clar ca nu functioneaza, asa ca ciocul mic. Sunteti chiar penibili cu "in 5 ani vor disparea" cainii maidanezi, cand ei nu au disparut in 20.
  • +17 (19 voturi)    
    Daca sunt eutanasiati (Luni, 19 decembrie 2011, 17:20)

    HP [utilizator]

    Daca sunt eutanasiati scapam de ei intr-un an.
  • +19 (21 voturi)    
    Liberi sa fie la dansu'n curte (Luni, 19 decembrie 2011, 17:21)

    Hingeru' [anonim]

    Nu pe strada. Ca daca nu-i strageti voi o sa incepem sa marim frecventa la verde de Paris! O sa-mi deschid atelerier de tabacarie, si imi bag si doua croitorese sa faca fuste de piele!

    In ce capitala europeana ati mai vazut voi asa ceva!?!?!?! Va plangeti ca Bucurestiul este sub nivel ca civilizatie iar voi incurajati tocmai perpetuarea acestei situatii! Nu v-ar fi rusine, voua si alora de va dau bani ca apoi sa aiba motive sa catalogheze capitala ca un oras infect! Niste ipocriti cu totii!

    Inainte de a fi iubitori de animale ar trebui sa fiti iubitori de oameni. Stiu insa raspunsul: un animal e uneori, sau mereu, dupa voi, mai bun decat un om! Ar trebui sa locuiti voi o vreme in adaposturi, cu patrupede cu tot, sa va traiti ideile, cum se spune, pe pielea voastra!

    Ce vina am eu ca voi suferiti, ca ati avut copilarii nefericite, lipsite de afectiune paterna si ca singurul refugiu era cutu, cutu? Chestiiunile astea se rezolva la psiholog, nh lasand animale libere pe strada, sa domine spatiul urban ca in padure!

    La hinghereala baieti ca cu astia nu ajungem nicaieri! Auzi, 5 ani! 5 ani sa stati voi cu ei, cu toti, in apartamente, nu sa continuam sa avem un oras gradina zoologica in aer liber! Rusine!
    • +6 (8 voturi)    
      si cam asa e ... (Luni, 19 decembrie 2011, 18:25)

      Nelson Mandravela [anonim] i-a raspuns lui Hingeru'

      Cei mai ferventi in a-si cataloga orasul si tara ca fiind mizerabile sunt tocmai aceea care arunca hartiile pe strada, mizeria din masini la stop, gunoiul in fata blocului ...
  • +18 (20 voturi)    
    acestea sunt povesti de adormit copiii (Luni, 19 decembrie 2011, 17:22)

    mike [anonim]

    acelasi lucru s-a spus de fiecare data cand s-a mai discutat de problema asta , nu o sa se rezolve nimic , e suficient sa fie lasata una sau doua catele nesterilizate printr-o zona pentru ca toata populatia de caini sa explodeze , oricum interesul acestor indivizi cutu-cutu este ca si cainii sa persiste la nesfarsit in romania pentru ca ei sa nu-si piarda serviciul , nu conteaza ca mai sfasie un om din cand in cand , sunt victime colaterale
  • +19 (21 voturi)    
    Si cine v-a oprit (Luni, 19 decembrie 2011, 17:23)

    ion [anonim]

    sa-i sterilizati de 20 ani (adica de 4*5 ani)???!!!
    -2.000 si 3.000 de femele nesterilizate - de ce? ca de 20 ani ii numarati, le puneti funda, curelusa , cipuri ....
    - sterilizatii nu musca, nu latra, nu au boli, nu imprastie excremente?
    Trebuie sa nu fie pe strada nu de azi, nu dupa 5 ani, ci de niciodata!
  • +18 (20 voturi)    
    Povesti (Luni, 19 decembrie 2011, 17:24)

    Nasty [anonim]

    Auzim de 22 de ani aceleasi povesti ONG-iste si cainii sint din ce in ce mai multi pe strada! Lasati-ne!
  • +18 (20 voturi)    
    sa-i credem pe cuvant? (Luni, 19 decembrie 2011, 17:24)

    Mihnea [anonim]

    Pot depune ei o garantie pentru ca in cazul in care nu se intampla ceea ce zic sa piarda, de exemplu niste imobile, ceva? De ce sa nu privim ultimii 5 ani? Vreau sa vad un sondaj, cine este pentru eutanasiere si cine nu. Cifrele cred ca sunt covarsitoare in favoarea celor care vor sa nu mai vada caini intre blocuri si nu cum zice cutu cutu! Ce inseamna 37.000 de semnaturi? foarte putin. Si acest articol este platit. Interesul acestei asociatii este sa existe caini vagabonzi pt ca ei sa existe! De ce sa nu protejam fauna, ursii, lupii, cocosii e munte, Delta Dunarii. De javre suntem satui! Cei mai multi membri si "iubitori de caini vagabonzi" nu au copiii, nepoti, soti, sunt persoane singure si au o problema pshihica care este transferata celor din jur!
  • +15 (17 voturi)    
    Cutu agresiv (Luni, 19 decembrie 2011, 17:26)

    Radu [anonim]

    Vreau sa stiu daca cainele care m-a muscat pe mine va fi sterilizat sau impuscat. Daca nu atunci mai bine eutanasiem pe Cutu.
  • +15 (17 voturi)    
    inca (Luni, 19 decembrie 2011, 17:26)

    Paleopterix [utilizator]

    Nu ma pot abtine si trebuie sa comentez iar: veniti cu niste MINCIUNI gogonate. Cand s-a schimbat opinia publica, in 2 saptamani astea de la aparitia legii? Mai sa fie, ce minune. Consultati populatia pe bune si o sa rezulte o majoritate covarsitoare in favoarea eutanasierii. Ca nu stiu care primar a fost in favoarea sterilizarii.. pai clar, daca l-ati facut partas la "placinta" fondurilor alocate pentru sterilizare, de ce nu, "om" e si el, nu?
    Asta cu "sefii de haita" e iar, foarte nostima. Adica, trebuie sa mergem si sa ii intrebam: bah cainilor maidanezi, care e shefu' vostru bah? Si cand ala iese si saluta, hatz, cu el la eutanasiere. Si dupa asta, haita ramane fara shef pentru vecie si din disperare cainii se transforma in pisici. Sau gaini cu ciocul de guma.
    Javre ordinare! Stiti voi la cine ma refer.
  • +14 (16 voturi)    
    ONG, OZN... (Luni, 19 decembrie 2011, 17:27)

    un locuitor [anonim]

    ??? CUm dreq mah, astia ne cred prosti? chiar asa ne prostesc in fatza, adica ala care zice prostiile astea, si culmea ca mass-media nu ia ia atitudine, ma intreb de ce oare? De ce mass-media ramina numai la stadiul de prezentare a ceea ce spune un timpit, insa nu ia atitudine despre cretinitatile care le spune.
    Pai cum in 5 ani nu o sa mai fie caine pe strada? De parca un caine nu ar trai mai mult de 3-4 ani. Plus ca e practic imposibil sa sterilizezi toti cainii din Bucuresti
  • +14 (16 voturi)    
    ...5 ani...? (Luni, 19 decembrie 2011, 17:28)

    L2 [anonim]

    si plateste domnul acesta spitalizarile celor muscati in urmatorii 5 ani? sau curatenia?
    hai mai bine sa rezolvam problema ACUM, si ii castram pe cei care apar DUPA (ca sigur vor mai aparea)
  • +15 (17 voturi)    
    Conform legii actuale dar si fostei legi... (Luni, 19 decembrie 2011, 17:30)

    EuSiCuMine [utilizator]

    cainii agresivi trebuie eutanaiati, nu dusi in adaposturi.
  • +11 (13 voturi)    
    caini (Luni, 19 decembrie 2011, 17:32)

    steven [anonim]

    In adaposturi sa stea cei de la cutu cutu.
    Cereti parerea parintilor care au avut copii muscati de cainii lor. De ce trebuie sa sufere acei copii si sa coste o groaza de bani tratamentul.Eutanasierea.
    Protejati mai bine copiii abandonati din orfelinate si centrele de plasament.
    • +10 (12 voturi)    
      haha (Luni, 19 decembrie 2011, 18:06)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui steven

      Eu personal pentru astia as aplica eutanasierea directa, ce sa ii tii in adapost pe astia? Ca si de acolo ar fi in stare sa faca in continuare lobby pentru stupizenia lor de idee cu sterilizarea. Eutanasiere pentru ONG cutzu cutzu! Hai sa facem referendum, sa vedem ce iese :))
  • +11 (13 voturi)    
    adresa!!! (Luni, 19 decembrie 2011, 17:34)

    doctoru [anonim]

    daca aflu unde stai te-ai dus dracu.de nu iti adcu eu toti caini pe care vrei tu sa ii lasi pe strada ,la tine in casa,sa dormi tu cu ei...mancai-aii copti pe toti.De ce nu faceti public pe cei ce spuneti voi ca sau opus eutanasierii????
    raspund tot eu..pt ca faceti manevre si nici nu exista sustinatori,decat online.din partea mea si a multi altora sa ii faceti pilaf,sapun,presuri sa nu mai calcam prin noroaie,etc.
    ia-ti dracu acasa,iubitor de javre si de purici.,fir-ar mama voastra a dracu ,ceva util nu sustineati,sustineti sacii astia de purici.sa va ia dracu pe toti cei care sustin javrele.
    • +1 (3 voturi)    
      ruşine hotnews! (Luni, 19 decembrie 2011, 23:05)

      bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui doctoru

      că aţi făcut public un asemenea mesaj vulgar şi violent!
  • +8 (10 voturi)    
    Opinie! (Luni, 19 decembrie 2011, 17:36)

    Andrei Ionescu [anonim]

    In Bucuresti sunt peste 3000000 de locuitori. Ce-i 100000 care au semnat in comparatie cu majoritatea. Minoritatea se supune majoritatii intr-un stat democratic in care sunt aparate drepturile si siguranta OAMENILOR! Scurt!
    • +8 (10 voturi)    
      mda (Luni, 19 decembrie 2011, 18:09)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Ionescu

      Heh, ai uitat un lucru, din cele "100 000" de semnaturi, 99 990 erau copii la xerox dupa cele 10 semnaturi facute de cei 5 membri ai "cutzu cutzu". Chiar sunt curios daca au notat si vreun CNP pe langa semnaturile alea.
  • +11 (13 voturi)    
    MOARTE LOR! (Luni, 19 decembrie 2011, 17:38)

    Observatot [anonim]

    joia trecuta am fost muscat de o javra mica pe str. Fainari. Strada Fainari nu e chiar pe la periferie, ba din contra. N-are a face: la Bucuresti d'alde cutzu-cutzu fara stapan sunt peste tot. Evident ca am o singura dorinta, exprimata sintetic in titlul mesajului: MOARTE LOR! As adauga ca m-ar bucura nespus sa-i eutanasiem odata cu patrupedele in cauza si pe edilii bucuresteni! Ba chiar, fiindca asociatiile cu patru labutze, cu 'cutzu-cutzu' etc. prolifereaza si ele fara sa se observe vreun progres notabil propun sa ne gandim serios sa le desfiintam. Ce am desfiinta, de fapt? Paravane prin care se "sifoneaza" bani adunati cu buna credinta. Nu fac caz ca m-a muscat pe mine, eram hotarat sa sprijin programul de eutanasiere si inainte. Asta fiinca sterilizarea nu s-a dovedit o solutie. In primavara vreau sa-mi iau un catzel si tare n-as vrea, pentru sigurantza lui si a mea, sa ne mai intalnim cu animale scapate de sub control. Singura solutie RATIONALA este eutansierea.
  • +10 (12 voturi)    
    Cutu cutu (Luni, 19 decembrie 2011, 17:40)

    mmm [anonim]

    Pai daca s-au gasit 120000 sa semneze ar putea sa ia fiecare cate 2 caini acasa sa se ocupe de cresterea lor si asa s-ar rezolva cel mai rapid problema cainilor maidanezi, si ar fi si o rezolvare favorabila pentru ambele tabere.
    Cata ipocrizie cutu cutu pt 80000 de semnaturi sa traga ponoasele 2 milioane de oameni... cati din cei care au semnat ar fi dispusi sa ia un caine acasa? Nu cred ca cifra va trece de 1000.
  • +9 (11 voturi)    
    Si ce s-a facut pana acum? (Luni, 19 decembrie 2011, 17:41)

    Liliana [anonim]

    Ce a impiedicat pana acum acest program de sterilizare sa fie dus la indeplinire? Au trecut 11 ani numai din anul 2000, nu mai zic cati sunt de la Revolutie, deci ar fi trebuit sa nu mai avem caini de cel putin 5 ani. Ce s-a schimbat acum, ce nu a mers inainte si acum va merge? Asta as vrea sa aud de la reprezentantii ONG-urilor.
  • +9 (11 voturi)    
    Pentru Doamna de la Cutu Cutu (Luni, 19 decembrie 2011, 17:42)

    Ana [anonim]

    Daca Doamna de la Cutu Cutu ar fi muscata de un caine maidanez sau copilul dansei ar fi atacat de o haita de caini cum vedem peste tot in Bucuresti, nu cred ca si-ar mai pierde timpul cu strangerea de semnaturi pentru sterilizarea lor. Problema este ca acesti caini sunt in primul rand periculosi si ca, in al doilea rand, ofera o imagine inestetica si dezolanta orasului nostru. Sa se mai plimbe Doamna Cutu Cutu si prin alte capitale europene sa vada daca mai exista pe altundeva haite de caini hamesite umbland libere prin oras si punand viata locuitorilor lor in pericol.
  • +10 (12 voturi)    
    el e un şmecher şi noi nişte fraieri (Luni, 19 decembrie 2011, 17:43)

    vic [anonim]

    Suntem fraieri că luăm de bune prostiile pe care le debitează el şi ne pierdem vremea comentând.

    Treziţi-vă oameni buni! Numai în ţara România se discută despre eutanasiere.
    În ORICE ţară CIVILIZATA
    - nu există câini liberi pe stradă. E treaba autorităţilor să rezolve problema, că d'aia sunt plătiţi.
    - Câinii au drepturi, doar dacă au stăpâni care sunt responsabili pt ei.
    - oamenii sunt respectaţi. Viaţa unui om este sfântă.
  • +9 (11 voturi)    
    Sondaje? (Luni, 19 decembrie 2011, 17:44)

    valyfl [utilizator]

    22 de comentarii la articolul asta pro eutanasiere, 0 impotriva.
    As fi foarte curios sa vad si eu sondajele alea de care vorbiti.
    Trebuie sa scapam de maidanezii din Bucuresti, urgent!!!
  • +9 (11 voturi)    
    astia se aud?! (Luni, 19 decembrie 2011, 17:47)

    me [anonim]

    de cand a fost base primar tot sunt sterilizati... (capsa aia la ureche nu inseamna asta?) si de atunci au trecut "ceva" mai mutl de 5 ani... si uite ce au disparut cainii...
    nu mai stiu ongistii cum sa faca sa nu le omoare primariile sursa de venit... ca doar fara caini pentru ce o sa maiba ei nevoie de Q7 sau X5?!

    PS: hai sa facem si o petitie cu semnaturi PENTRU eutanasierea cainilor...
  • +10 (12 voturi)    
    M-am plictisit (Luni, 19 decembrie 2011, 17:49)

    Rali [utilizator]

    Sambata mergeam pe strada si un varsnic (ca bosorog e deja discriminare) hranea cu carne o haita de javre. Cand i-am zis,,De ce nu-i iei acasa? De ce ii omori tindand-i in strada?" A sarit la bataie, noroc ca sunt mai tanar si s-a calmat.
    Astia sunt iubitorii de caini, niste ipocriti, care nu inteleg ca un caine care sta pe strada este condamnat la suferinta in fiecare moment cand el este intre masini, cand nu isi gaseste mancarea si expus la boli.
    Cat despre ipocritii astia de la Cutu-Cutu sa imi explice ei cum poate fi un maidanez fericit cand latra pe carosabil este bolnav, flamand si inghetat? Problema sunt banii multi pe care ei ii pierd odata cu disparitia potailor.
  • +8 (10 voturi)    
    Euthanasiere grabnica ! (Luni, 19 decembrie 2011, 17:52)

    Liviu Cristea [anonim]

    Dle Robert Lorentz , sincer cred ca ati fost mituit . Acum o luna erati ferm convins ca euthanasierea e solutia , brusc v-ati sucit . Cum e posibil ? Toti copii si adultii muscati sper sa va caute intr-o zi sa va multumeasca .La toti cei care au comis un accident rutier pentru ca le-a sarit un caine in fata masinii , va doresc sa le platiti daunele sau spitalizarile . Deasemenea va fac responsabil de nopti nedormite din cauza latraturilor , zone periculoase de traversat ca pieton , excremente duse pe talpi in masini si case . Chiar nu va dati seama ?
  • +6 (8 voturi)    
    maidanezi+sacali (Luni, 19 decembrie 2011, 18:03)

    Bankimun [anonim]

    Atentie mare
    S-a anuntat ca haite de sacali au venit pe teritoriul romaniei si ataca turmele de oi.
    Sacalii se vor imperechea cu cainii maidanezi (,sute pe campuri si paduri lasati de izbeliste) si va apare o rasa noua cainele-sacal, foarte agresiv .
    Sa vedem cum se va monitoriza problema peste cateva luni cand vor apare primii pui din noua specie.

    Noroc la drumuri!
  • +7 (9 voturi)    
    Cine iubeste cainii ii are deja ACASA (Luni, 19 decembrie 2011, 18:09)

    ciolan [anonim]

    Vineri am fost muscat de un maidanez in sect 2 .

    Solutia nu este sa-i ducem la adapost, ci sa-i eutanasiem. Haideti mai repede cu legea!
  • +6 (8 voturi)    
    Cutu cutu (Luni, 19 decembrie 2011, 18:16)

    mmm [anonim]

    Daca fiecare semnatar ar adopta unul sau doi maidanezi si s-ar ocupa de cresterea lor s-ar rezolva problema maidanezilor imediat. Haideti domnilor fapte, sau gresesc? Cutu cutu cred ca e doar despre latrat....
  • +8 (10 voturi)    
    caini (Luni, 19 decembrie 2011, 18:18)

    dana [anonim]

    Nu, nu ,nu. Acum nu mai vreau sa vad caini pe strazi. Acum nu mai vreau rahat de caine pe strazi. Acum vreau sa pot fugi pe strazi. Acum vreau sa ma bucur ca sunt libera si pot merge cu bicicleta.Vreau sa traiesc acum si nu peste zece ani. Daca cineva putea face ceva pentru caini o facea pana acum Dar nimeni nu poate face nimic. Vreau o lege care sa se respecte acum.
  • -7 (7 voturi)    
    Pentru eutanasiere dar.... (Luni, 19 decembrie 2011, 18:19)

    Buster [anonim]

    Cred ca problema este putin mai nuantata.
    Intre sterlizare si eutanasiere, din pacate, eutanasierea este mai scumpa daca se face asa cum trebuie adica cu substanta pentru anesteziere etc...Admit si acest lucru si tot pentru eutanasiere pledez.

    In schimb avem o problema ca suntem romani iar bugetele pentru eutanasierea cainilor vor fi dimensionate cu anestezic si injectie letala dar in practica va fi folosit parul si cativa cretini...pentru ca asta nu prea costa mare lucru! Aici nu pot fi de acord.
  • +8 (10 voturi)    
    referendum (Luni, 19 decembrie 2011, 18:29)

    Nyxxx [anonim]

    Eu cred ca ar fi foarte bine (si cred ca nu numai pentru mine) daca s-ar organiza un referendum pe aceasta tema, oricat ar fi de scump.
    Daca se va constata ca mai mult de 50% din populatia tarii doreste cainii liberi pe strazi (sterilizati sau nu) atunci voi fi sigur ca trebuie sa emigrez pentru ca tara noastra chiar nu mai are nicio speranta...
  • +10 (12 voturi)    
    Cristian Poteras (Luni, 19 decembrie 2011, 18:33)

    stefanes [utilizator]

    Cristian Poteras ar face bine să tacă și să scape de câinii din sectorul 6. În cartierele Drumul Taberei, Brâncuși vezi în mod curent haite de spre 10 câini, combină asta cu iluminatul deficient pentru trotuare (străzile la capitolul ăsta stau mai bine) și ai deja rețeta perfectă pentru un set de antirabice. E interesant că toate soluțiile sunt în viitor și costă o grămadă de bani, de ce nu se pot aduna acum câinii și eutanasiați în loc să se planifice pentru peste nșpe ani niște licitații, studii, analize, comisii, investiții, achiziții. Jos mâna de pe banii noștri hoților, și la treabă!
  • +9 (11 voturi)    
    Scaderea numarului de reclamatii (Luni, 19 decembrie 2011, 18:38)

    bucurestean [anonim]

    Numarul de reclamatii au scazut pentru ca e pierdere de timp sa faci reclamatia. Oricum nu rezolva nimeni problema. Deci, numarul de reclamatii nu e un indicator corect.
  • +6 (8 voturi)    
    comentarii.. (Luni, 19 decembrie 2011, 18:51)

    Drax [anonim]

    observati ca toate comentariile sunt contra sterilizare si pro eutanasiere? mai este ceva de zis????!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Asociatia CUTU (Luni, 19 decembrie 2011, 18:53)

    stefan [anonim]

    Asociatiile astea nu vor sa se termine cu cainii pt ca li se termina fondurile care le primesc de la diferite persoane pt imagine. unde ai mai vazut tu intr-o tara civilizata sa acoli lunar mai multi bani pt un caine decat pt un om. animalele fara stapan pot fi sacrificate linistit. Sa se gandeasca cei care apara cainii ca ar putea sa apere oamenii care primesc mai putin ca , cainii. AR FI MAI NOBIL, dar deh ,,, capriciile tatelor de bucuresti trebe aparate.
  • -7 (9 voturi)    
    Oameni buni (Luni, 19 decembrie 2011, 18:55)

    dan dan [anonim]

    Inteleg ca vreti sa scapati repede de caini si eutanasierea vi se pare cea mai rapida, dar nu e asa! Daca eutanasiezi 80 de caini din 100% (toti nu se poat aduna, din curti, blocuri etc), peste un an veti avea 100 noi!

    Cu cat sunt mai putini, cu atat gasesc mai multa mancare si sunt stimulati sa se reproduca. Astea sunt statistici matematice!

    Daca sterilizezi majoritatea (mai ieftin decat eutanasiere, pot fi sterilizate numai femelele de ex), populatia se reduce drastic! Dar, evident, necesita un pic mai multa rabdare din partea dvs.

    Sprijiniti va rog ONG-urile si aveti un pic mai multa mila pt bietele animale! Stim foarte bine ce s-a intamplat anii trecuti cu eutanasierile, au pastrat banii si au ucis cainii in chinuri inimaginabile - mai multe sanse de furt de bani la eutanasieri. Mai putine furturi la sterilizari - operatiile se pot contoriza.

    Si pe mine ma deranjeaza haitele din Bucuresti, dar hai sa facem ceva cu cap, nu sa ucidem ca barbarii!
    • +2 (4 voturi)    
      Dom'le! (Luni, 19 decembrie 2011, 21:22)

      NewLevel [anonim] i-a raspuns lui dan dan

      Dom'le, dar daca bagi la adapost sefu' haitei si agresivii, ailalti nu ramin mai putini si, gasind mai multa mincare, se inmultesc mai usor?
      Si, la fel, daca sterilizezi 90% din femele, alelalte 10% nu se inmultesc in continuare? Despre ce vorbim?
      Eutanasierea se face continuu, 1 an, 2, 100, atita timp cit exista ciini pe lume. Ca si sterilizarea, de altfel.
      Si unde s-a facut in trecut eutanasiere? Au fost citeva cazuri izolate pe care le-au tot reluat televiziunile de stiri cind a fost un subiect interesant, in rest, regulile, cel putin de la aparitia legii Marinescu, erau pentru sterilizare.
  • +4 (6 voturi)    
    Povesti (Luni, 19 decembrie 2011, 19:06)

    patru_colti [anonim]

    Chiar si solutia eutanasierii costa foarte mult, ce sa mai vorbim de sterilizarea si gazduirea in adaposturi a zeci de mii de caini. Iar in timpul asta inchidem spitale, ca niste oameni foarte buni si milostivi.
  • +2 (4 voturi)    
    seful haitei (Luni, 19 decembrie 2011, 19:54)

    seful haitei [anonim]

    :))! m-am terminat de ras cu faza a doua, inchiderea sefilor de haita. pai bai zoologilor, mereu o sa existe un sef de haita, chiar daca sunt doi caini...
  • +3 (5 voturi)    
    Domnilor ! (Luni, 19 decembrie 2011, 20:13)

    zit [anonim]

    Pentru a "n"-a oara n-ati inteles ! Pina la urma pe MAJORITATEA locuitorilor nu-i intereseaza daca acei ciini sint sterilizati, eutanasiati, etc. ci pur si simplu NU-I MAI VREA PE STRAZI !! Ciinele maidanez, sterilizat sau nu, TOT MUSCA ! Daca gasiti solutie la aceast problema, si repede, nimeni nu are nimic de zis ! Cit despre semnaturile strinse, lasati-o balta ! Pe strada unde locuiesc, in Bucuresti, nu a venit nimeni sa intrebe nimic ! Nici la mine, nici pe cele adiacente ! Si, ca sa va dau un exemplu clar, cind intri pe strada Teiusi, dinspre Sos. Alexandriei, te intimpina 7-8 jigodii intinse pe trotuare, hranite de cei care "lucreaza" la primul depozit pe dreapta !
  • +4 (6 voturi)    
    Complicitate la genocid (Luni, 19 decembrie 2011, 20:24)

    gigel [anonim]

    Avand in vedere numarul mare al victimelor cainilor maidanezi si faptul ca legea nu permite apararea impotriva lor, nici organele de interventie in cazul unor atacuri, consider ca toti acesti indivizi care ar fi trebui sa emita si sa aplice legi coerente de protejare a oamenilor sunt de fapt complici la genocid! Sper ca vina cat mai curand ziua in care astia sa raspunda penal pentru fiecare atac, fiecare muscatura si mai ales fiecare copil sau adult omorat de caini.
  • +4 (4 voturi)    
    daca vor fi... (Luni, 19 decembrie 2011, 21:12)

    cutzau [anonim]

    foarte bine pusa problema... felicit ong-urile pentru pozitie... dragilor va rog sa cititi titlul astfel: "daca vor fi sterilizati maidanezii, in 5 ani dispar ong-urile care traiesc bine merci cu bani buni de tot".... inca o data felicitari
  • +3 (5 voturi)    
    ALOOOOOOOO (Luni, 19 decembrie 2011, 21:20)

    Zummm [utilizator]

    Astia sunt sanatosi la cap ? Evident NU ALOOOOO SEC XXI Va spune ceva ?? si restul lasati liberi ca sa faca ce ? Sa ne fotografiem cu ei sau ce ?
  • +4 (4 voturi)    
    asa cum am mai spus (Luni, 19 decembrie 2011, 21:39)

    eu cel mic [anonim]

    Am si caine, unul mic, si alte vietuitoare acasa. Nu-mi plac sa le numesc animale.
    Sunt prietenii nostri. ar fi prea mult sa scriu ca fac parte din familia noastra, desi am renunta greu la ele. Noi macar ii ingrijim.
    Familia noastra isi face timp pentru fiecare in parte
    Cu toate astea, maidanezii sau comunitarii ma deranjeaza.
    Optez pentru eliminarea imediata a cainilor de pe strazi.
    Nu am cum sa ma impart intre serviciu si a-mi aduce in siguranta acasa familia.
    Varianta "umblu inarmat" a fost depasita, desi inca am dubii.
    Catre toti: am "adoptat" si o catelusa maidaneza, care nu sta cu noi, dar este bine ingrijita si este mai afectuoasa decat cainele nostru.
    Cine vrea, poate adopta inca 20- 30 din jurul blocului.
    Concluzia: trebuie sa scapam acum.
  • +3 (5 voturi)    
    latraturi (Luni, 19 decembrie 2011, 21:40)

    noname [anonim]

    programul asta a inceput de pe vremea lui basescu, ati luat banii si ati sterilizat cu apa.. vreti sa tina metoda pana la calendele grecesti, bani sa fie..nu mai aveti credibilitate, cutu-cutu, mars de aici, etc..
  • +3 (3 voturi)    
    ce animale am ajuns si noi romanii. (Luni, 19 decembrie 2011, 23:14)

    un amarit [anonim]

    Adica asa am ajuns noi, la nivelul unor animale. Sintem niste dobitoci ca acceptam niste mofturi.
    Dar ce au ajuns oameni buni cainii astia? Sint cumva niste animale sfinte si nu stim noi? Pai la noi ca in India, acolo mai intelegi de ce sint vaci si maimute pe strazi, dar la noi? Or fi ajuns si la noi cainii niste animale sfinte si nu ne-a anuntat nimeni?
  • +3 (3 voturi)    
    ONG-uri (Marţi, 20 decembrie 2011, 0:30)

    Vuck [utilizator]

    ONG-urile astea gen "Cuti-Cutu" sunt pline de emo/hipioti care n-au muncit in viata lor o zi dar traiesc pe banii alocati de la buget sau din donatii.
    Aku s-au prins cum e cu planificarea si si-au facut un proiect de cincinal sa traisca anii astia pe banii nostri bine mersi.
    Get lost bey, cu javrele voastre cu tot !
  • +2 (2 voturi)    
    600 de caini in adapost? s-a rezolvat! (Marţi, 20 decembrie 2011, 1:54)

    serban [anonim]

    Daca vor reusi sa creasca numarul de caini „internati” la adapostul Pallady la peste 1000, e clar, s-a rezolvat problema cainilor.
  • +2 (2 voturi)    
    antigel (Marţi, 20 decembrie 2011, 1:59)

    serban [anonim]

    daca mai continua mult discutiile pe tema asta si vor mai aparea alte o mie de comunicate ale onegeurilor, tare mi-e ca eutanasierea se va aplica de la sine, ca tot e sezonul antigelului
  • +3 (3 voturi)    
    NU MAI AVEM RABDARE (Marţi, 20 decembrie 2011, 9:11)

    manuel [anonim]

    nu mai suportam sa vedem inca 5 ani caini pe strada... si nu va mai suportam nici pe voi cei cu asociatiile astea care ne mancati banii si sanatatea!
  • +2 (2 voturi)    
    NU mai vreau catei pe strada (Marţi, 20 decembrie 2011, 9:14)

    cristina [anonim]

    este logic ca ONG-urile sa nu doreasca rezolvarea cainilor fara stapan, fara asta, ei nu ar mai avea din ce manca. Nu isi vad decat interesul lor. Eu si fratele meu am fost muscati de maidanezi, nu vrem sa mai existe!!!
  • +2 (2 voturi)    
    nu rezolvam nimic (Marţi, 20 decembrie 2011, 9:21)

    ciprian [anonim]

    Nu se va rezolva nimic asa, ii sterilizam si le dam drumu tot pe strada???? OK ... asa nu ii impierdica cu nimic sa ne muste, trebuiesc duci in adaposturi locul lor nu este pe strada!!!! Miroase a prostie marca Oprescu.
  • +2 (2 voturi)    
    mita lui oprescu (Marţi, 20 decembrie 2011, 9:25)

    cosmin [anonim]

    Aici miroase a mita electorala intre Oprescu si lenesii ONG-urilor!!
  • +2 (2 voturi)    
    asfsad (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:03)

    bogdan [anonim]

    E ceva normal ca ONG-urile sa doreasca perpetuarea problemei cainilor maidanezi , scopul existentei lor. Daca nu ar mai fi caini , nu ar mai fi ONG-uri.
  • +2 (2 voturi)    
    anonim (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:18)

    marcelyna_tma [anonim]

    sunteti nebuni pai in 5 ani nu mai traim cauza caini ne musca si ne tortura.nu mai asteptati.sa faceti treaba acuma sa eutanasiati caini.nu vedeti suntem saraci.nu ne hraniti pe noi pensionari si copii bolnavi.caini nu au valoare.de ce voi de la asociatie nu ati rezolvat problema cu sterilizare acum 5 ani inainte sa se inmulteasca caini?nu av e rusine ati aruncat caini pe strada si acum le vreti la adapost.de ce nu ati luat la voi acasa sa intretineti caini?sa dispara toti caini maidanezi. sa fie eunasasiati toti caini
  • +1 (1 vot)    
    !1! (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:55)

    gelu [anonim]

    UAU , ce coeficient de iq ai nevoie ca sa scoti asemenea solutie pe gura? Va zic eu : Oprescu = multimea vida !
  • +1 (1 vot)    
    asdoi (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:59)

    george [anonim]

    Eu nu pricep cum , in alte tari MULT mai civilizate ca noi , eutanasierea nu este o problema si ei traiesc bine-mersi , numai la noi se gasesc mereu marii iubitori de animale!
    • +1 (1 vot)    
      RE: asdoi (Marţi, 20 decembrie 2011, 13:53)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui george

      Tocmai asta e raspunsul, sunt mult mai civilizate ca noi.
      Nu isi permite nici un primar si nici o autoritate sa isi bata joc de proprii cetateni, din cauza ca s-a trezit o asociatie de babe nebune care sa sustina ca niste animale daunatoare, galagioase si periculoase au tot dreptul sa muste si sa raspandeasca boli, ca doar sunt si ele niste suflete.
  • +1 (1 vot)    
    intrebari (Marţi, 20 decembrie 2011, 11:43)

    anti [anonim]

    1. Daca unui iubitor de caini, care lupta pentru maidanezi , i-ar fi muscat copilul de un astfel de caine, ce ar simti ? Iubire pentru cainele respectiv? 2. Cei care sunteti impotriva eutanasierii cainilor sunteti omnivori sau vegetarieni? Daca nu sunteti vegetarieni, cand mancati carne simtiti iubire pentru animalul sacrificat?
  • +1 (1 vot)    
    !!! (Marţi, 20 decembrie 2011, 12:24)

    costel [anonim]

    Iar vrea sa ne talhareasca Oprescu asta , nu mai stie de unde sa fure frateeeee
  • +1 (1 vot)    
    sgas (Marţi, 20 decembrie 2011, 12:25)

    gigel [anonim]

    Oprescu cel mai hotoman primar din cati a avut Capitala pana acum !!
  • +1 (1 vot)    
    hmm (Marţi, 20 decembrie 2011, 12:27)

    preda [anonim]

    Astia cu ONG-urile , mai lasati-ne frate. Cum se face ca voi mereu aveti solutii magice , dar pe strazi umbla liberi zeci de mii de caini periculosi?
  • +1 (1 vot)    
    stu (Marţi, 20 decembrie 2011, 12:29)

    stugea [anonim]

    E limpede ca apa ca este in interesul ONG-urilor ca problema maidanezilor sa continue mult timp de acum incolo , sa aiba si ei din ce sa traiasca , nu?
  • +1 (1 vot)    
    hmmmm (Marţi, 20 decembrie 2011, 12:30)

    stamate [anonim]

    Organizatii NON Profit ? Vezi sa nu , mai incercati la anu` cand o sa aiba Oprescu nevoie de bani pentru campanie !!!
  • +1 (1 vot)    
    sadgsdag (Marţi, 20 decembrie 2011, 12:59)

    crin [anonim]

    ATENTIE , se pregateste inca un TUN marca Oprescu !!!
  • +2 (2 voturi)    
    asdgfasdfdsa (Marţi, 20 decembrie 2011, 13:02)

    micu [anonim]

    Sunteti nebuni de legat , unde dracu e logica in sterilizare si aruncati inapoi pe strazi , sa ne haituie iar???
  • +2 (2 voturi)    
    sadgsadgsdag (Marţi, 20 decembrie 2011, 13:15)

    mujah [anonim]

    Toti astia care iubiti asa mult cainii , inclusiv asociatiile lu` peste , luati frate cate 10-20 acasa pe banii vostri , platiti si taxa pentru ei si atunci mai vorbim. Din gura poate sa dea oricine si inca mult.
  • +1 (1 vot)    
    ONG (Marţi, 20 decembrie 2011, 14:27)

    Teo [anonim]

    Daca dispar cainii, dispare si obiectul de activitate al ONG-urilor, asa ca discutia este cumva inutila.
  • +1 (1 vot)    
    oprescu (Marţi, 20 decembrie 2011, 14:29)

    Eugen [anonim]

    La cum il cunoastem pe Oprescu, mai mult ca sigur ca vom avea parte de niste cheltuieli inutile, bazate acum pe ineptiile ONG-urilor.
  • +1 (1 vot)    
    Nu sterilizarii! (Marţi, 20 decembrie 2011, 14:31)

    Maverick777 [anonim]

    Sterilizarea si intoarcerea in teritoriu nu este o solutie. Chiar daca ar fi doar 5 ani, desi ma indoiesc, oricum ar fi enorm de mult timp cu caini pe strada.
  • +1 (1 vot)    
    Ridicare de pe strada (Marţi, 20 decembrie 2011, 14:35)

    Menumorut [anonim]

    Masura normala e sa fie ridicati de pe strada, indiferent unde vor fi dusi sau ce se va intampla cu ei pe urma. Nu putem pune siguranta oamenilor in pericol prin prezenta cainilor pe strada.
  • +1 (1 vot)    
    5 ani e enorm! (Marţi, 20 decembrie 2011, 14:40)

    Lascu03 [anonim]

    Din ce stiu eu, cainele nu te musca cu ce are intre picioare, deci nu vad cum sterilizarea si returnarea pe strada ne ajuta foarte mult. Pe langa asta, 5 ani de zile este o perioada foarte mare.
  • +1 (1 vot)    
    ong (Marţi, 20 decembrie 2011, 17:16)

    ama [anonim]

    Logic ca ONG-urile să dorească perpetuarea problemei câinilor fără stăpân, doar este obiectul lor de activitate fără de care ele ar dispărea.
  • +1 (1 vot)    
    !! (Marţi, 20 decembrie 2011, 17:16)

    fecu [anonim]

    ONG-urile sunt niste masinarii de facut bani , controlate de locotenentii lui Oprescu. De acolo asa de mult interes in sterilizare. Capishi
  • +1 (1 vot)    
    oprescu (Marţi, 20 decembrie 2011, 17:19)

    bobi [anonim]

    Sunt sigur că Oprescu nu va rata şansa de a transforma şi această campanie de sterilizare într-o oportunitate de a mai stoarce nişte bani de la bucureşteni.
  • +1 (1 vot)    
    !! (Marţi, 20 decembrie 2011, 17:20)

    besca [anonim]

    Nu cred ca exista o solutie mai proasta decat asta !!! Oprescu DUDUIE de prostie !!
  • +1 (1 vot)    
    prostie (Marţi, 20 decembrie 2011, 17:21)

    cori [anonim]

    Halal soluţie: îi stelizează şi apoi le dă drumul tot pe străzi doar ca să ne sfâşie din nou. Prostie marca Oprescu.
  • +1 (1 vot)    
    vaii (Marţi, 20 decembrie 2011, 17:22)

    cornel [anonim]

    E cel putin penibil cum se adopta o solutie care nu a dat rezultate ANI intregi pe nepusa masa , nu mai spun ca mananca si r***t cu eficienta lui cu tot.
    Da , de Oprescu e vorba !
  • +1 (1 vot)    
    banuti (Marţi, 20 decembrie 2011, 17:24)

    denis [anonim]

    Iar s-a înţeles Oprescu cu trântorii ăia de la ONG-uri să mai facă rost de nişte bani pentru campania electorală
  • +1 (1 vot)    
    nu va termina nimic (Marţi, 20 decembrie 2011, 17:32)

    ela [anonim]

    Oricum domnul Oprescu nu va termina niciodată niciun proiect.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 20 decembrie 2011, 17:36)

    flo [anonim]

    Oprescu e un mitoman patologic – tot ce a promis că face până la o anumită dată a fost amânat de nu ştiu câte ori.
  • +1 (1 vot)    
    la inchisoare (Marţi, 20 decembrie 2011, 17:41)

    relu [anonim]

    Oprescu trebuie oprit. Nu se mai poate aşa. Trebuie să meargă repejor la închisoare.
  • +1 (1 vot)    
    stalpul (Marţi, 20 decembrie 2011, 17:43)

    horia [anonim]

    Oprescu îşi bate joc de bucureşteni. Astăzi era să intru în stâlpul plantat în mijlocul drumului. Adevărată bătaie de joc
  • +1 (1 vot)    
    stadion (Marţi, 20 decembrie 2011, 17:48)

    ianis [anonim]

    Atât să explice Oprescu, dacă e aşa şmecher şi neprihănit: de nu funcţionează Stadionul Naţional? Pe ce a dat el 240 de milioane de euro din banii noştri?
  • +1 (1 vot)    
    <<< (Marţi, 20 decembrie 2011, 17:52)

    jan [anonim]

    Nu va rezolva niciodată nici una din problemele bucureştenilor. Pentru că nu-l interesează.
  • +1 (1 vot)    
    golanii (Marţi, 20 decembrie 2011, 18:01)

    vasi [anonim]

    Oprescu şi gaşca sa de golani au devalizat Bucureştiul.
  • +1 (1 vot)    
    vai (Marţi, 20 decembrie 2011, 18:06)

    codrinache [anonim]

    asta e definitia ong-urilor, aceasta activ ii defineste, fara ea ong-urile nu ar exista, e normal sa fie urmarita perpetuarea cainilor fara adapost
  • +1 (1 vot)    
    iar furaciune oprescu (Marţi, 20 decembrie 2011, 18:54)

    aliuta [anonim]

    Inca o idee, inca o sansa pentru Oprescu sa mai ciordeasca cate putin!
  • +1 (1 vot)    
    Oprescu (Marţi, 20 decembrie 2011, 19:42)

    andreeapop [anonim]

    Cum sa nu mai ia si Oprescu niste bani pentru campania de sterlizare?? Cand el nu stie altceva decat sa fure!!
  • +1 (1 vot)    
    vai de noi (Marţi, 20 decembrie 2011, 20:19)

    cristinel [anonim]

    O solutie tip Oprescu! Sterilizare – bani pt oprescu, apoi hop pe strada sa ne muste, ca si asa n-a facut nimic pt noi!
  • +1 (1 vot)    
    Sterlizarea cainiilor (Marţi, 20 decembrie 2011, 20:39)

    gabriela64 [anonim]

    Oprescu degeaba ii sterlizezi cand noi ne vom intalni iar cu ei pe strada.
  • +1 (1 vot)    
    oprescuuulle (Marţi, 20 decembrie 2011, 21:25)

    barbu [anonim]

    Ce porcarie, iar alti bani aruncati pe fereastra, ca sa ii fure Oprescu!
  • +1 (1 vot)    
    Vrem o tara fara javre (Marţi, 20 decembrie 2011, 21:35)

    Robert [anonim]

    Nu a zis nimeni ce facem cu mizeriile lasate de caini pe strazi, in care calcam noi, oamenii, de latraturile permanente, de copiii speriati...
    Sa dispara cainii! Maine!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Maidanezi (Marţi, 20 decembrie 2011, 21:43)

    Ovidiu [anonim]

    Ce solutie au gasit si astia!!! ONG-urile si Oprescu incerca sa gasesca o solutie sa stoarca bani permanent de pe urma maidanezilor. Sterlizarea nu e o solutie nu va rezolva problema cainilor de pe strazi este doar praf in ochii bucurestenilor din partea lui Sorin Oprescu.
  • 0 (0 voturi)    
    vorbe (Miercuri, 21 decembrie 2011, 12:06)

    brandu [anonim]

    chiar credeti ca o sa se rezolve ceva prin sterilizare? sa fim seriosi; o sa fie la fel de multi si la fel de agresivi