VIDEO UPDATE Un cutremur cu magnitudinea 3 s-a produs in Maramures

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 14:49 Actualitate | Esenţial

Un seism de 3 grade pe scara Richter s-a inregistrat, sambata, in zona montana a Muntilor Gutai, la ora 14.20, intre localitatile Cavnic, Sighetu Marmatiei si Baia Sprie, potrivit Agerpres. Cutremurul s-a produs la o adancime de 10 kilometri.

"Este vorba de un cutremur mic. Fiind foarte de suprafata, poate fi simtit. A fost simtit in zona in care s-a produs", a declarat seismologul Mircea Radulian directorului stiintific al Institutului National pentru Fizica Pamantului, la Realitatea TV.

Radulian a precizat ca seismul a fost resimtit in zona Cavnic- Baia Sprie, cu o intensitate de doua grade pe scara Mercalli, potrivit Mediafax.

Purtatorul de cuvant al Comitetului Judetean pentru Situatii de Urgenta Maramures, Dan Buca a declarat pentru Agerpres ca, in urma producerii cutremurului, care a avut epicentrul in apropierea versantului Mogosa din Muntii Gutaiului, nu au fost semnalate pagube.

"Deocamdata nu avem raportate pagube sau persoane ranite. Dar in schimb foarte multi cetateni au sunat la 112 relatand speriati ca au simtit pamantul miscandu-se. Primaria municipiului Sighetu Marmatiei a precizat ca nu au fost produse pagube in urma cutremurului", a spus Dan Buca.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5350 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    in zona... (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 15:01)

    sorin [anonim]

    e spus aproximativ. de exemplu s-a simtit in Sighetu-Marmatiei, iar zona e cam la 40 de km distanta de epicentru
    • +1 (1 vot)    
      si in baia-mare NU (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 16:05)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui sorin

      si e la 10 km !
      • 0 (2 voturi)    
        mare stire, mare (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 20:14)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui nelu

        A sarit dopul de pe butoiul cu palinca a lui Lupu Revnic
      • 0 (0 voturi)    
        epicentrul real (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 23:58)

        sorin [anonim] i-a raspuns lui nelu

        Pana la urma se pare ca datele din presa au fost eronate. Pe site-ul Institutului de Fizica a Pamantului apar 2 cutremure la aprox. aceeasi ora, dar cu epicentre diferite, cel din zona Mogosa fiind cu datele obtinute automat de calculator si inca unul aproape de Sighet (in zona Vadu-Izei) cu datele revizuite de un seismolog. Acest al doilea cutremur apare si pe site-urile internationale de profil. Inclin sa cred ca acesta a fost epicentrul real pt. ca are magnitudinea de 3.1 si adancimea de doar 3 km. Asa s-ar explica de ce cutremurul s-a simtit asa de tare in Sighet, iar in Baia Mare nu s-a simtit mai deloc (cu toate ca primul epicentru indicat e mai aproape de Baia Mare).
  • -2 (2 voturi)    
    la 3 grade ... (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 17:40)

    gelu [anonim]

    ..tot ce se intampla e ca se varsa paharu de apa a lui Boc de pe bordul Dusterului
  • +2 (2 voturi)    
    Ce nu inteleg eu (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 23:51)

    david in da vid [anonim]

    De ce suna oamenii la 112 daca nu li s-a intamplat nimic ci doar au simtit cutremurul...
    • 0 (0 voturi)    
      Pai... (Duminică, 18 decembrie 2011, 8:44)

      JohnAndrew [anonim] i-a raspuns lui david in da vid

      ... din precautie. Daca li se intampla ceva, salvarea sa fie deja pe drum...
      • 0 (0 voturi)    
        de ce suna? (Duminică, 18 decembrie 2011, 13:42)

        localnic [anonim] i-a raspuns lui JohnAndrew

        Pentru ca nu sunt obsinuiti cu cutremurele ca si in Sud, de aceea...
        Exista cateva diferente culturale remarcabile intre Nord si Sud si acest fapt (apeluri la 112 dupa un cutremur) face parte din ele. In cultura statelor civilizate, politia este autoriatea care "protejeaza si salveaza" nu "gaborul sudist" care iti rade in nas cand vecinul alcoolizat iti cara pumni...
  • 0 (0 voturi)    
    de ce suna? (Duminică, 18 decembrie 2011, 20:45)

    Sorin [anonim]

    Pai sa va explic de ce au sunat oamenii la 112. Am scris mai sus ca epicentrul a fost la aprox. 3 km distanta de Sighet, la o adancime de 3 km. Din aceasta cauza in mai multe zone ale orasului s-a auzit pur si simplu "bubuitura" cutremului si in prima faza oamenii au crezut ca a explodat ceva, a avut loc un accident, etc.