Vasile Astarastoae a obtinut un nou mandat de rector al UMF Iasi

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 12:49 Actualitate | Esenţial

Vasile Astarastoae
Foto: Agerpres
Vasile Astarastoae, rectorul Universitatii de Medicina si Farmacie "Grigore T. Popa" din Iasi a fost reales in functie, in urma unui scrutin care s-a desfasurat pe tot parcursul zilei de vineri, informeaza Agerpres.

Potrivit Comisiei Electorale de la Universitatea de Medicina si Farmacie, Vasile Astarastoae a primit 72% din sufragiile cadrelor didactice universitare, adica 480 de voturi, iar prof. univ. dr. Stefan Georgescu, singurul contracandidat, 208. La scrutinul de vineri, Astarastoae a primit 79% din sufragii, adica 19 voturi din partea reprezentantilor studentilor, iar Georgescu, sase.

"Este un mandat de continuitate, o dovada ca universitatea "Grigore T. Popa" este o universitate sanatoasa care nu este afectata si influentata de calomniile care mi s-au adus in ultima vreme. Dorinta mea e ca aceasta universitate sa obtina locul pe care il merita, atat pe plan national, cat si international', a declarat seful Colegiului Medicilor din Romania.

In ceea ce priveste acuzatiile de incompatibilitate aduse de Agentia Nationala de Integritate la adresa sa, Astarastoae a replicat ca ANI "va trebui sa raspunda pentru depasirea de competente si limbaj insinuant, ambiguu si protectiv pentru agentie. Acuzatiile nu se fac nici la televizor, nici in alta media. Mi-a fost incalcat dreptul la aparare, nu mi s-a permis sa imi expun punctul de vedere si sa depun probe, conform procedurii"

Profesorul Astarastoae nu isi va duce cel de-al doilea mandat la final, el urmand sa implineasca varsta de pensionare peste trei ani.

Vasile Astarastoae a fost ales in 2008 in functia de rector al UMF Iasi si, implicit, orodonator principal de credite al institutiei de invatamant superior medical. El este in acelasi timp si director al Institutului de Medicina Legala Iasi si presedinte al Colegiului Medicilor din Romania.

Agentia Nationala de Integritate a informat miercuri ca a sesizat organele judiciare in vederea cercetarii rectorului Universitatii de Medicina si Farmacie din Iasi, Vasile Astarastoae, pentru conflict de interese si abuz in serviciu contra intereselor publice, dupa ce acesta si-a atribuit lui si fiicei sale contracte de peste 200.000 lei.

Potrivit unui comunicat al ANI, inspectorii de integritate au indicii referitoare la posibila savarsire de catre Vasile Astarastoae a infractiunilor de conflict de interese si abuz in serviciu contra intereselor publice, ca urmare a semnarii, in exercitiul atributiilor de serviciu, a unui numar de 10 contracte de munca, respectiv de prestari servicii, in valoare totala de 204.759 lei, incheiate intre Institutului de Medicina Legala Iasi si UMF Iasi, cu propria persoana precum si cu fiica sa, Daniela Astarastoae, in cadrul derularii mai multor proiecte cu finantare europeana.

De asemenea, in luna octombrie, Astarastoae a fost oficial invinuit de procurorii DNA pentru infractiuni de abuz in serviciu, conflict de interese si aderare la un grup infractional organizat. Procurorii sustin ca Astarastoae, doi directori ai universitatii si administratorul unei companii ar fi trucat licitatia in urma careia s-a realizat platforma de e-learning a Universitatii de Medicina si Farmacie, printr-un proiect cu fonduri europene in valoare de peste 6 milioane de lei. DNA a dispus si interdictie de a iesi din tara pentru rectorul UMF.

Procurorii anticoruptie au descoperit ca, intr-un alt proiect finantat din bani europeni, rectorul UMF, in calitate de manager, si-ar fi angajat fiica pe un salariu de 8.773 lei.


Citeste mai multe despre   






















3066 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    tot asta? :)) (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 12:54)

    ylav [utilizator]

    mafia lucreaza,canii latra caravana trece
    • 0 (2 voturi)    
      L-au ales hotzii pe care el i-a pus in functie (Duminică, 18 decembrie 2011, 20:01)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui ylav

      L-au ales hotzii pe care el i-a pus in functie, i-a spijinit cu diplome luate pe relatii si curcani la pachet, Kent si dolari la plic.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +9 (13 voturi)    
    dinosaurus rex (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 13:02)

    horace [anonim]

    incompatibilus sana in corpore sana
  • +11 (15 voturi)    
    comment (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 13:09)

    capsunar [anonim]

    Sper sa l aresteze.Nu mi dau seama cum cineva anchetat poate sa si depuna candidatura pentru conducerea unei institutii.Si mai prost e ca oamenii l au votat.
    • +4 (6 voturi)    
      simplu (Duminică, 18 decembrie 2011, 0:51)

      ady [anonim] i-a raspuns lui capsunar

      societate activa moarta..comunistul de Nichita e si el implicat..
    • +2 (6 voturi)    
      !!!??? (Duminică, 18 decembrie 2011, 4:02)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui capsunar

      Corb la corb nu-si scoate ochii
      Oamenii integri isi aleg sef tot un om integru !!!???
  • +2 (10 voturi)    
    Mai sa fie (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 13:56)

    evoque [utilizator]

    si "asta" are castigde cauza in fatza dna-lui? Pute din ce in ce mai tare politia politica numita dna.
  • +6 (6 voturi)    
    Asa suntem. (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 18:06)

    mircea [anonim]

    Chiar daca nu ar fi avut probleme cu DNA,numai pentru faptul ca peste trei ani iese la pensie si nu ar fi trebuit sa candideze,sau sa nu fie ales.Faptul ca a candidat fiind la o varsta inaintata,dovedeste ca d-l Astarastoaie nu mai este lucid in ceia ce face.Cei care l-au votat sunt si mai de neinteles.Oare chiar simpatizam cu cei care au probleme in justitie?
    • +1 (3 voturi)    
      nulitati (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 21:23)

      Medicina [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Cei care l-au votat sunt nulitati, ca domnul Astastoae. Umf-ul Iasi este o universitate slaba, universitarii de acolo sunt necunsocuti pe plan international. Cei mai buni au plecat, au ramas ciurucurile ce se bucura de fonduri europene, granturi locale si banii obtinuti din fabrica de diplome ( studentii straini ce vin sa faca medicina aici, nefind capabili sa obtina diploma in alta tara europeana).
      In aceste conditii nu vi se pare normal ca cel ales sa fie o nulitate stiintifica, el insusi abonat la bani europeni si la orice alte fonduri locale unde cerintele stiintifice sunt aproape inexistente?
      O nulitate votata de alta nulitati.
      • +1 (3 voturi)    
        Perceptia ta e gresita. (Duminică, 18 decembrie 2011, 10:57)

        george [anonim] i-a raspuns lui Medicina

        Nu stiu ce valoare stiintifica au dl. Astarastoae, cadrele didactice de la UMF Iasi sau cat sunt de buni sau, din contra, de slabi studentii de acolo. Din experienta personala stiu ca a castiga un grant finantat de o institutie europeana este un demers dificil. Proiectele sunt evaluate de evaluatori din strainatate. Dar din postarea ta se intelege ca a castiga granturi de cercetare are o conotatie peiorativa. Atragerea de fonduri europene - la care dl. A este abonat dupa cum spui - pare a fi `de rusine`. Ar trebui sa stea cu mainile in san si sa astepte bani de la buget? In plus, introduci o notiune de care nu am auzit in viata mea: granturi locale. Care sunt acelea? Cum se numeste respectiva competitie de granturi? Care sunt sumele puse in joc? Cine este acest Mecena din Iasi care da bani universitatii? Spune-ni-l si noua! Fa-l de rasul lumii !
        • +1 (3 voturi)    
          gresit (Duminică, 18 decembrie 2011, 11:58)

          Fonduri Europene [anonim] i-a raspuns lui george

          Aiic nu discutam de granturi de cercetare ci de fonduri europene date univesitatii pentru anumite proiecte, la care ar trebui implicate cadre universitare, fonduri date de UE ( asa cum se dau fonduri europene pentru cultivarea sfeclei de zahar sau cresterea albinelor sau deschiderea unei mici afaceri). Cine a fost implicat, s-a vazut bine. Deci nu are absolut nici o legatura cu granturile de cercetare, este doar o posibilitate pentru smecherii ce sunt la conducerea institutiile ce primesc aceste fonduri de a-si trage partea cea mai mare.
          Astarastoaie este la un asa nivel stiintific incat nu ar obtine ( pe bune) nici un grant dat de propria universitate ,de o mie de euro.
          • +1 (1 vot)    
            Mea culpa (Duminică, 18 decembrie 2011, 18:09)

            george [anonim] i-a raspuns lui Fonduri Europene

            Corect. Nu este vorba de granturi de cercetare ci de fonduri europene. Pentru fondurile europene se organizeaza o competitie in care intra mai multe proiecte care sunt evaluate de evaluatori straini. Nici accesarea acestor fonduri nu este o treaba usoara. Citez din postarea pe care am comentat-o: "o nulitate stiintifica, el insusi abonat la bani europeni". A fi abonat la bani europeni este de rusine?
            Precizez ca nu sunt din Iasi, nu fac afaceri cu UMF Iasi si nu am nici cea mai vaga idee despre valoarea profesionala a domnului A. Vreau doar sa subliniez faptul ca in opinia mea a scrie un proiect si a obtine finantare europeana pentru el (inclusiv oentru cultivarea sfeclei de zahar sau cresterea albinelor) este o activitate demna de lauda.
            • 0 (0 voturi)    
              asa e (Duminică, 18 decembrie 2011, 20:45)

              Medicina3 [anonim] i-a raspuns lui george

              Este adevarat ce spuneti, dar in acest caz nu rectorul a scris proiectul. Va imaginati sper ca acele sapte functii pe care le are nu ii mai lasa timp de scris proiecte presupunandd ca ar fi capabil, ceea ce este infirmat de cv-ul lui submediocru.
              Altii scriu proiecetele iar el , familia si prietenii iau banii. Si ar trebui sa stiti ca fondurile astea europene nu sunt asa greu de accesat doar sa stii cui sa te adresezi. Iar astarastoae stie, are multa lume ce ii este obligata. Se planga el cu lacrimi de crocodil ca este executat pe motive politice dar el este mai politician decat orice politician.
        • 0 (4 voturi)    
          granturi locale (Duminică, 18 decembrie 2011, 12:19)

          Medicina2 [anonim] i-a raspuns lui george

          Granturi locale sunt alea date de propria universitate. la umefe-uri, nu numai la iasi, sunt foarte multi bani obtinuti din taxele studentilor straini. face frumos ca o parte din banii astia sa fie dati ca granturi locale Pe de o parte asta face impresie buna la minister pe de alta parte aia care decid ( si care sunt mana in mana cu astarastoae ca el i-a pus acolo) pot profita mai tarziu de aiace nu au posibilitatea stiintifica sa obtina altfel de granturi, nationale sau internationale. Nici nu stiu daca vreun roman a obtinut vreun grant international, poate unii au colaborari dar ca director de grant nu cred sa existe, cu atat mai putin in medicina.
          Mi se pare absolut ilar ca cineva a crezut ca banii aia europeni despre care se discuta ar proveni dintr-un grant de cercetare, castigat de rector!
          Asta rastoae este cercetatorul mioritic ce nu a scris in viata lui o lucrare serioasa. Intr-o universitate, nici macar foarte buna, doar serioasa si corecta, din afara nici doctoratul nu si l-ar lua cu ce prostii are in cv.
  • 0 (4 voturi)    
    mama voastra (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 21:41)

    ggggggds [anonim]

    Bai domnilor daca de mama voastra scrie mane in ziar ca e anchetata ca cineva o turnat-o ca cine stie ce-o facut dar ea e nevinovata ....... veti scrie s-o spanzuram si s-o arestam asa rapid cum scrieti de acest domn.
    Eu sper s-o patit voi toti care scrieti acest lucru fara sa asteptati o concluzie
  • +1 (5 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 21:42)

    runa [anonim]

    nu va mai mirati ca tot "curatii" lui l-au ales. ca daca era singurul murdar d emult zbura de acolo.
  • +1 (5 voturi)    
    profil moral pentru rectorul roman. (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 22:39)

    jackie [anonim]

    Cum sa nu voteze lumea cu ilustrul profesor,doar,d-l in cauza ,le reprezinta,tuturor interesele.Nu mai este nici un secret,pentru nimeni,ca institutiile de invatamint superior colcaie de rude ,angajate in posturi bine platite.Ce daca stimabilul iese ,in curind la pensie?Dece n-ar mai suge niste bani de la stat?Dece sa ocupe postul un alt profesor,doar dl.doctor este unicul aparator al celor cu malpraxis,si numai pentru acest lucru,merita sa fie ales.Traiasca si infloreasca invatamintul superior romanesc.Dixit.
  • +2 (6 voturi)    
    Cum (Sâmbătă, 17 decembrie 2011, 22:43)

    Bauauau [anonim]

    credeti ca a fost votat? Toti participantii la vot au cate un "mort"in dulap. La nepotismul care exista in invatamantul medical romanesc , ce credeti ca se poate vota decat un personaj controversat.
    Chiar daca nu a fost implicat in fapte de coruptie , faptul ca a girat asemenea acte din negijenta , ar trebui sa il determine la o retragere de onoare din functie. Hai sa vedem daca are onoare !
    • 0 (4 voturi)    
      Au participat 700 la vot (Duminică, 18 decembrie 2011, 4:30)

      asus [utilizator] i-a raspuns lui Bauauau

      Pai au votat in total cateva sute de cadre didactice. Parca 700 si ceva. toti 700 au un mort in dulap ?
      • -1 (1 vot)    
        Nu cate unul, ci mai multi ! Morti si schelete (Duminică, 18 decembrie 2011, 20:02)

        Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui asus

        .
        • 0 (0 voturi)    
          privire (Duminică, 18 decembrie 2011, 20:47)

          Privire [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

          Baga o privire la UMF Iasi sa vezi ce famiii intregi gasesti acolo si ai sa intelegi istoria, ai sa vezi cati morti are fiecare in dulap si chiar la masa.
  • 0 (0 voturi)    
    Un alt semn (Luni, 19 decembrie 2011, 1:18)

    Claudiu [anonim]

    Alegerea lui astarastoaie nu e decat 'un semn de continuitate' a coruptiei si lipsei de demnitate a sistemului medical si a sistemului politic romanesc , in care cel cercetat penal ajunge in functii alese.
  • 0 (0 voturi)    
    conditie (Vineri, 23 decembrie 2011, 16:17)

    Alina Ion [anonim]

    Depunerea candidaturii pentru functia de rector nu este conditionata de indeplinirea conditiior de promovare la profesor sau de obtinere a abilitarii?