Reuters: Instanta din Romania l-a achitat pe fostul premier Adrian Nastase, fapt ce ridica intrebari cu privire la angajamentul de combatere a coruptiei

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 15 decembrie 2011, 21:52 Actualitate | Esenţial

Curtea Suprema din Romania l-a achitat pe fostul prim-ministru Adrian Nastase, joi, de acuzatii de coruptie care dateaza din perioada 2000-2004, fapt care ridica intrebari cu privire la angajamentul de lupta impotriva coruptiei pe care Romania si l-a asumat, scrie Reuters.

"Nastase, in varsta de 61 de ani, a fost acuzat ca a facut o numire intr-o functie importata de stat in schimbul acoperirii unei fraude in Romania, stat pe care organizatiaTransparency International il claseaza pe al treilea loc in topul celor mai corupte membre ale UE, dupa Grecia si Bulgaria", noteaza Reuters.

Bruxellesul si-a exprimat in repetate randuri ingrijorarea cu privire la problema coruptiei si esecul in a o combate in aceste doua tari, cele mai noi si sarace state membre ale UE, carora le-a fost blocata aderarea la spatiul Schengen, aminteste Reuters.

Investigatia in cazul lui Nastase a inceput in 2006, dar a fost amanata in mod repetat, ca urmare a modificarilor legislative si a unor dispute pe proceduri, o problema des intalnita in cazurile de coruptie din Romania, despre care criticii spun ca ar conduce la intarzierea proceselor si la protejarea responsabililor de stat.

Bucurestiul nu a trimis inca nici un ministru in spatele gratiilor, iar organizatiile anticoruptie sustin ca acest lucru ar fi necesar pentru a trimite un semnal puternic, care sa sustina ca fenomenul coruptiei nu va mai fi tolerat si sa transforme Romania intr-un loc mai atractiv pentru investitii", mai noteaza Reuters.

Verdictul din Romania a venit dupa ce fostul presedinte francez Jacques Chirac a fost gasit vinovat de deturnare de fonduri. Fostul lider de la Elysee a fost condamnata la doi ani cu suspendare, aminteste Reuters.

Magistratii Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ) l-au achitat, joi, pe Adrian Nastase in dosarul "Matusa Tamara" in care fostul premier, fostul sau consilier Ristea Priboi si fostul sef al Oficiului National pentru Prevenirea si Combaterea Spalarii Banilor (ONPCSB), Ioan Melinescu, sunt acuzati de fapte de coruptie. Decizia nu este definitiva si poate fi atacata cu recurs.


Citeste mai multe despre   






















3623 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    originali (Joi, 15 decembrie 2011, 22:03)

    nicu [anonim]

    Judecatorii nu raspund pentru faptele lor.Rezultatele se vad.Europa a ramas masca.Traiasca democratia noasra originala.Totusi cum justifica Nastase Milionul de euro ?
    • -2 (10 voturi)    
      Fireste matusa,... (Joi, 15 decembrie 2011, 23:39)

      Ioan Gyuuriy Pascu [anonim] i-a raspuns lui nicu

      Din capul locului e vorba de un circ cu mafioti.
      Merita pusi in linie si aplicat un 7,62.
      Hai sixctir UE, daca tot integreaza si Turcia.
      Ce mai e si amendamentul ala ????? cind aici
      e totul foarte clar, inclusiv si pentru cine nu e chiior.

      Mafia zimbeste ironic; hai siyctir.
      Noi votam usele, hai sixztir !!! Fireshte
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Vineri, 16 decembrie 2011, 1:25)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui nicu

      avem o justitie de rahat...
  • +21 (21 voturi)    
    strainii stiu (Joi, 15 decembrie 2011, 22:08)

    dorel [anonim]

    strainii stiu ce se intampla la noi, apropos de cele 2 condamnari, diferenta intre justitia franceza si justitia romana, asta este, la noi este nevoie de o dictatura de dreapta straina, altfel nu iesim la liman, mai ales in domeniul justitiei
  • +14 (18 voturi)    
    Ma baieti (astia care va pricpeti) (Joi, 15 decembrie 2011, 22:11)

    Balena Moby Dick [anonim]

    Nu merge frate sa schimbam denumirea tarii, in ... altceva. S-o ... sau poate s-o ... Nu scriu ca se interpreteaza si o sa primesc deodata cereri de a fi cetatean bulgar (sic), maghear si sarb .
    Poate nu ne mai baga astia in seama, poate nu ne mai iau la ochi, poate fac rapoarte mai bune.
    Judecatorii inteleg ca nu ii putem schimba.
    Pe Nastase ce sa il mai schimbi!
    E un constipat la TV (o Antena evident) si se da cu fundu' de pamant ca Nastase se reinventeaaza, ca Nastase isi ia revansa, ca Nastase redivivus, ...
    Hai sictir deja e un scenariu revazut si adaugit de 3 ori (inventat de inimitabilul Basescu). Cine sa il mai creada si Nastase .Nici judecatoarele alea nu l-au crezut. Am auzit ca s-au ijnchis in buda ICCJului, si dup ce s-au privit fo' 3 ore in oglinda au inceput sa se scuipe una pe cealalta .
  • +24 (24 voturi)    
    trist (Joi, 15 decembrie 2011, 22:12)

    nelu [anonim]

    Romania a ajuns sa fie raiul pentru politicienii corupti si iadul pentru cetatenii cinstiti. Trist. O dezamagire totala in ceea ce priveste justitia din romania.
  • +14 (14 voturi)    
    Corect (Joi, 15 decembrie 2011, 22:19)

    mda [anonim]

    Decizia instantei a fost corecta, capul de acuzare a fost gresit: omul a LUAT nu a DAT mita!
    In plus, zambitor omul aparea la TV invitand oamenii acasa la el sa-i taie saltelele si sa ii gaseasca banii furati. Cred ca ar trebui sa plateasca 22 milioane de bilete dus-intors pana in Elvetia, daca vrea sa ne arate ce are.
  • -17 (19 voturi)    
    S-a facut dreptate (Joi, 15 decembrie 2011, 22:20)

    roman cinstit [anonim]

    S-a facut justitie! Si cu decizie 100%. Dupa 7 ani de vendeta politica s-a facut dreptate in sfarsit. Daca e vorba de coruptie stiti unde trebuie cautati infractorii! Stie toata tara acum!
    • 0 (0 voturi)    
      Bla (Vineri, 16 decembrie 2011, 7:53)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui roman cinstit

      Adrian Nastase chiar pare nevinovat. Dupa cum a subliniat chiar el, impresia europenilor despre justitia romaneasca e o atitudine coloniala.

      Cum ramine cu impresia proasta a romanilor despre justitia romaneasca? Aici are dreptate prietenul lui Adrian Nastase, domnia sa Adrian Severin: ... exceptionalismul coruptiei ... bla, bla, bla ...

      Asa ca ne putem culca fericiti! Si apropo, cind schimbam imnul "Desteapta-te romane"? E o provocare si o vendeta politica!
    • -1 (1 vot)    
      nu vreau sa te............ (Vineri, 16 decembrie 2011, 8:57)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui roman cinstit

      dar te intreb STII CE INSEAMNA SA FI CINSTIT ?
  • +6 (12 voturi)    
    chirac a fost condamnat cu suspendare (Joi, 15 decembrie 2011, 22:28)

    alex [anonim]

    nu cu executare
  • +17 (17 voturi)    
    Ce sa fi facut? (Joi, 15 decembrie 2011, 22:28)

    vee [anonim]

    Daca il condamnau, cine stie ca scotea pe masa....In plus, tovarasii nu se sacrifica intre ei.....in general :) Acum, ca l-au lasat in pace, probabil ca mesajul catre tov. Trabant, este "stai cuminte, lasa politica".
  • +17 (17 voturi)    
    a (Joi, 15 decembrie 2011, 22:36)

    adi [anonim]

    Adrian Nastase dupa gratii, un scenariu de fictiune pentru Romania de astazi! Refuzul lui Traian Basescu de a cumpara legume din Olanda, a fost in zadar!
  • -9 (13 voturi)    
    asadar nu conteaza... (Joi, 15 decembrie 2011, 23:03)

    Ruhe [anonim]

    ce cred judecatorii, important e ce crede lumea...
    • +13 (15 voturi)    
      Care anume judecatori?... (Joi, 15 decembrie 2011, 23:57)

      Dudu [anonim] i-a raspuns lui Ruhe

      de la ICCJ, cel care se scuza la Umbrarescu ca nu a putut mai mult, si ca el vrea, dar nu a putut mai mult, si e suparat si el ca nu l-a putut servi pe om, (Costiniu, parca), sau tipa care a luat vacante in tari exotice de la afaceristul Chiriac din Botosani, sau judecatoarea care are sotul avocat iar acesta castiga triplu...banii ei, ca ea da sentintele, el este doar portofelul? Ce cred acestia? Ei cred sincer ca o batrana care a trait in saracie toata viata ei i-a dat sotiei lui Nastase, fata ministrului ceausist Angelo Miculescu (ala decapitat in Ialomita) 400.000 de euro...
    • +2 (2 voturi)    
      banditii nu conteaza (Vineri, 16 decembrie 2011, 0:00)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Ruhe

      In general, lumea crede ca corb la corb nu-si scoate ochii sau ca in spiritul dreptatii e irelevant ce cred aceste 3 securiste spoite in sutana de judecator. Si lumea, adica societatea civila, vrea sa vada ca cei pe care ii considera corupti sunt judecati drept si nu cocolositi pana la prescriptie! Eu personal, cred ca singurul motiv pentru care judecatorii au dat sentinta e ca daca trecea termenul de prescriptie ar fi cazut capete la ei in cocina.
      O justitie de cacat! FAIL BASE!
  • -2 (8 voturi)    
    Nastase (Joi, 15 decembrie 2011, 23:31)

    taranistu [utilizator]

    dupa gratii! Urmatorul: Basescu!
  • +11 (11 voturi)    
    un mare pas inainte (Vineri, 16 decembrie 2011, 0:18)

    Socrates [anonim]

    "Romania, stat pe care organizatiaTransparency International il catalogheaza ca fiind al treilea cel mai corupt membru al UE dupa Grecia si Bulgaria"

    E absolut jenanta pozitia asta de a TREIA tara dpdv al coruptiei !
    Rugam Transparency International sa ia nota la ultima decizie a ICCJ si sa ne acorde in sfarsit locul INTAI pe care il meritam si pentru care ne-am straduit atat.
  • -3 (5 voturi)    
    POVESTEA (Vineri, 16 decembrie 2011, 0:28)

    evoque [utilizator]

    asta cu matusa tamara pute de la o posta.
    Ce pute mai tare este incompetenta slugilor pdl-iste.
    7 ani de anchete si procese.
    Cati bani sau cheltuit cu toate acestea? Cine plateste?
    Pentru a justifica o pacaleala comasata in romania se calca in picioare democratia pe motiv de criza.
    Tot aceasta criza a suportat si cu cheltuielile aferente acestui proces.
    Extraordinar de competenti sunt procurorii "pe surse" in realitate sunt niste jalnice sluji.
    Cine ii pune la plata? Cine suporta cheltuielile?
    • +1 (3 voturi)    
      Ce cheltuieli,nene? (Vineri, 16 decembrie 2011, 3:43)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Cu sau fara acest dosar,procurorii si judecatorii sunt platiti.Bugetari!
      • 0 (2 voturi)    
        Nu numai salarii (Vineri, 16 decembrie 2011, 9:32)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Nae

        Cate expertize sau facut? Acestea costa bani.
        De cate ori au fost procurorii prin Georgia si pe unde au mai umblat sa adune probe?
        s.a.m.d.
        Aici sunt bani cheltuiti pe o vendeta politica.
  • +10 (10 voturi)    
    Achitare Nastase (Vineri, 16 decembrie 2011, 0:37)

    haralamb [anonim]

    In acest caz, catastrofal nu este faptul ca a fost achitat acest Al Capone dambovitean, ci faptul ca s-a creat un precedent in justitie, extrem de periculos pentru statul de drept, si anume: de maine oricine are o suma de bani castigati ilegal, se duce la banca si o depune in cont, declarand ca este o mostenire. Fiscul va trebui sa inghita in sec, si multumeasca justitiei din Romania care de astazi a dat liber la "albirea" banilor.
  • +1 (1 vot)    
    si tot (Vineri, 16 decembrie 2011, 1:33)

    gopo111 [utilizator]

    ne batem cu pumnul in piept cine sintem noi , ne plingem ca nu ne primesc in europa, pai au dreptate, cind ne lasa pe linga, o meritam pina nu ne trezim sa dam cu ei de pamint nu facem nimic, cu toti hotii astia de s-au ascuns in spatele legilor date pt ei, am fost in insula st thomas , apartine de state si stii ce mi-au spus localnici cind au aflat ca sint roman, ca la ei pe insula vreo doi senatori si-au construit vile pe dealurile din jur cu drum cu tot ca nu era niimic inainte acolo, asa ca, coruptii, ca nastase si ca restul au facut o greseala ca au fost prinsi, au pus toate pilele in functiune sa poata scapa, rusine, Romanii e timpul sa va treziti, ca Olanda are drreptate ca se pune contra
  • +2 (2 voturi)    
    Propunere (Vineri, 16 decembrie 2011, 2:36)

    Grecoteiu [anonim]

    Romania sa se desprinda de UE si sa se inscrie in UB. Uniunea Balcanica e de noi. Ca de ieri nu mai meritam in UE, Schengen, Euro ca moneda, nu avem nimic in comun cu Western Society. Trebuie sa ne recunoastem locul in duhurosul butoi balcanic, cloaca de mizerie si coruptie, unde tiganeala si hotia infloresc.
    Noapte buna Romania.
  • +3 (5 voturi)    
    . (Vineri, 16 decembrie 2011, 3:07)

    Citizen [anonim]

    cum vuiau mogul`televiziunile,NASTASE ACHITAT !!! .. parca era o usurare pentru dumnealor.
    Ei spun ca in cazul asta Justitia si-a facut datoria,ar fi interesant de urmarit cum isi vor schimba parerea si vor spune ca Justitia este arma Presedintelui sau orice altceva !
  • -1 (3 voturi)    
    Mistificare (Vineri, 16 decembrie 2011, 7:32)

    Anonymous [anonim]

    Domnilor, agentia "Reuters" nu face articole de investigatie. Va asigur ca nicaieri pe site-ul oficial Reuters n-a aparut vreun comentariu vizavi de vreuna dintre stirile difuzate acolo. Tot ce este notat este evenimentul, atit. Numai ca, in cazul de mai sus, n-a fost notat nici macar acest eveniment. Informatia legata de achitarea lui A.N a aparut intr-un mediu jurnalistic apocrif, fara legatura cu agentia de stiri Reuters.

    Va rog sa verificati site-ul Reuters si sa constatati ceea ce e de constatat! Nu spun ca A.N este vinovat sau nu, nu am asemenea probe, iar in ceea ce priveste rezervele, am si eu destule. Dar sa nu aruncam cu noroi intr-o sursa onesta de stiri, facind sa para ca evenimentul care a avut loc in Romania este judecat de presa internationala ca un mare esec al reformei. Nu este judecat nicicum - iar cind are sa fie, sa speram ca el nu va fi privit prin prisma mistificarilor intretinute de jurnalistii romani!
  • -1 (3 voturi)    
    Traiasca statul de nedrept! (Vineri, 16 decembrie 2011, 9:18)

    eu [anonim]

    Nu sunt aici sa judec, nu am acces la probele din dosar. Dar sa-l scoti dupa atatia ani si atatea cheltuieli administrative nevonovat pe Nastase...asta depaseste orice limita. NU puteau sa faca asta de la inceput fara sa mai cheltuie bani? Pai daca nu au facut-o inseamna ca au avut ce albi la greu din dosar, fapt ce le-a si ocupat atata timp...
  • -1 (1 vot)    
    Reuters? (Vineri, 16 decembrie 2011, 11:14)

    bozo [anonim]

    de ce nu dati si link la stirea Reuters asa cum bine faceti de obicei?
    Cumva pentru ca articolul Reuters este scris de romanca Ioana Pataran din Bucuresti?

    Articolul 'Reuters' e un caz tipic romanesc de spalat rufele murdare in vazul lumii (ca sa nu-i spun de manipulare politica); niste romanid e bine care nu agreaza ceva in tara se plang in afara, presa straina preia si presa romaneasca preia inapoi drept o dovada ca strainii ne considera corupti si ca ar fi asteptat altceva.

    Indiferent de faptul ca Nastase era vinovat sau nu, articolul asta 'Reuters' este un deserviciu facut Romaniei, este tendentios (vox populi intr-o directie extrema) si abunda in inexactitati (inclusiv cea referitor la condamnarea lui Chirac cu executare).

    Nimeni in presa din afara nu ar indrazni sa afirme ca achitarea lui Nastase este sinonima cu o justitie corupta. Fara a avea la indemana acuzatiile si probele de la dosar numai romanii si altii asemenea pot acuza pe baza de pareri si zvonuri.
    Oricum nu e sentinta definitiva si orice s-ar putea intampla.

    suna tare cand spui ca Reuters a publicat un asemnea articol imediat dupa pronuntarea sentintei, dar suna extrem de trist cand vezi ca un roman a scris de fapt acest articol.