Un nevazator a condus cu 180 km/h pe pista Aeroportului din Craiova si a intrat in aparatul de masurare a vitezei, in semn de protest fata de nepasarea autoritatilor

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 15 decembrie 2011, 17:09 Actualitate | Esenţial

Un nevazator in varsta de 36 de ani din Bucuresti, a condus, joi, un BMW seria 1 pe pista Aeroportului din Craiova cu 180 km/h si a intrat in aparatul de masurare a vitezei amplasat special, in semn de protest fata de nepasarea autoritatilor fata de problemele cu care se confrunta persoanele cu acest handicap, potrivit Agerpres.

"Este un protest pe care il facem din cauza nepasarii. Am solicitat infiintarea unor scoli de caini ghizi pentru persoanele fara vedere, am solicitat biciclete cu dublu loc, pentru ca si cei asemenea mie sa se poata bucura de viata. Nu am primit nici un raspuns. Mesajul meu e simplu: dati-mi bicicleta si nu mai urc la volan", a declarat Florin Georgescu

Florin Georgescu a incercat, totodata, sa stabileasca un record national si sa se pregateasca pentru cel mondial, care a fost omologat in SUA cu 320 de km/h.

Acesta a fost ghidat pe pista Aeroportului din Craiova de Alexandru Racanel care a stat in dreapta pe post de copilot.


Citeste mai multe despre   






















3995 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    In Praga (Joi, 15 decembrie 2011, 17:23)

    Porcurorul General [utilizator]

    In Praga nevazatorii niste cutiute cu butoane. Cand intra tramvaiul in statie apasa pe un buton la cutiuta si tramvaiul anunta printr-un difuzor extern: "Tramvaiul numarul 9, in directia Sidliste repy". Cand coboara la metrou de asemenea, apasa pe buton si prin difuzoarele statiei de metrou se aude "scara din stanga coboara, cea din dreapta este oprita si cea din stanga urca". La semafor de asemenea, au ori un clampanit mai rar la rosu si mai dis la verde sau semaforul spune "rosu, nu traversati".

    Un sistem banal de pus in practica dar care face viata multor oameni cu probleme mai usoara si mai placuta. Cei orbi isi dau silinta sa traiasca cat mai normal, pacat ca la noi putini insa isi dau silinta sa ii ajute, mai ales ca ajutorul oferit lor nu ar incurca pe nimeni.
    • +14 (16 voturi)    
      clampanitul (Joi, 15 decembrie 2011, 17:53)

      ionascu [anonim] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Exista si prin Bucuresti unele semafoare din astea, dar daca nu sunt toate asa, degeaba.

      Oricum, in Bucuresti e imposibil pentru un orb sa mearga cu un caine din cauza haitelor de caini vagabonzi.
  • -6 (18 voturi)    
    alt caz de neintelegere (Joi, 15 decembrie 2011, 17:47)

    gogu [anonim]

    a democratiei.
    Sa-mi fie cu iertare, insa "dati-mi"?
    De ce sa nu cumpere? De ce cu mina intinsa? Daca nu gaseste de unde sa cumpere, sa solicite la un magazin.
    In alta ordine de idei, pina la urma ce a fost? O incercare de stabilire a unui nou record, si daca tot a esuat, si daca tot a lovit ceva hai sa facem din asta un protest?
    Sau a fost un protest, si daca tot protestam., hai sa incercam sa doborim si un record?
    Cam aiurea!
    • +12 (12 voturi)    
      curiozitate (Joi, 15 decembrie 2011, 18:15)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      daca ai fi fost orb cum ar fi fost sa nu poti face nimic, sa-ti fie frica sa iesi pe strada, sa nu poti circula etc? asta inseamna sa fii om, gogule, sa ai grija de cei asemeni tie atunci cand acestia sunt defavorizati de soarta.
      • +7 (9 voturi)    
        neintelegere (Joi, 15 decembrie 2011, 18:54)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        nu ma intelege gresit, nu critic orbii! critic ceea ce cere acest individ. Intr-adevar In Romania sint multe de facut pentru orbi, pentru surdo-muti, si pentru invalizi in general, de fapt noi sintem foarte in urma cu aceste facilitati, in Romania, autoritatilor, parca nu le pasa de invalizi.
        Insa unele chestii pe care acest domn le cere, cum ar fi bicicleta mi se pare iesit din comun, nu cred ca este datoria autoritatilor sa dea acestui domn bicicleta. Asta e tot. Unele se mai si cumpara.
        ps. La traversarea strazii de catre un orb, sint primul care sare sa-l ajute, sa nu crezi ca sint un om fara inima.
        • 0 (0 voturi)    
          despre bani (Vineri, 16 decembrie 2011, 11:24)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui gogu

          sunt oameni care n-au probleme de vedere si nu-si permit sa cumpere o bicicleta, daramite un om cu un asemenea handicap sever. daca credeai ca orbii sunt oameni plini de bani care cer biciclete doar asa, pt ca sa te enerveze pe tine, te inseli.
    • +6 (6 voturi)    
      gogu scrim, gogu citim (Joi, 15 decembrie 2011, 18:27)

      eduard [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Mai, Gogule, omul asta nu poate vedea! Ia iesi tu pe strada, pe Magheru sau pe Stefan cel Mare, legat la ochi si ai sa vezi ca iti va frica sa faci 10 pasi. Ai striga imediat dupa ajutor!
    • +7 (7 voturi)    
      nu (Joi, 15 decembrie 2011, 18:28)

      nu [anonim] i-a raspuns lui gogu

      nu e deloc asa. oamenii care NU POT, trebuie ajutati. oamenii care MIMEAZA CA NU POT sau care, pur si simplu, NU VOR, trebuie pedepsiti.

      nevazatorii au un handicap, sunt oameni bolnavi, in esenta (si sper ca nu jignesc pe nimeni).

      asa cum unui om bolnav ii oferi aparatura de specialitate la spital, ii oferi medicamente etc., asa si unui nevazator (sau alt fel de handicap) ii oferi ajutor.

      problema nu este reprezentata de handicapati, ci de IMPOSTORI.

      cu atat mai mult cu cat acesti impostori sug si din resursele care ar trebui puse la dispozitia celor cu handicap.
  • +2 (2 voturi)    
    oho, avem si masuri (Joi, 15 decembrie 2011, 19:40)

    hollow [utilizator]

    ...dar degeaba. Exact ca si cu cainii vagabonzi, degeaba ne bucuram ca avem legi acum, ca tot romaneste le respectam.
    Ca exemplu, v-ati intrebat vreodata ce sunt si la ce folosesc bucatile alea mari din plastic cu denivelari care au inceput sa apara pe trotuare si la treceri de pietoni acum cativa ani? Nu c-ar fi anuntat cineva vreodata, dar este o norma europeana care spune ca trebuie sa existe marcajele astea pentru nevazatori si cei cu deficiente de vaz. Denivelarile le permit primilor sa sesizeze cand se apropie de partea carosabila, iar contrastul mare (ca-s galbene) ii avertizeaza pe cei din urma.
    Asta in teorie. Ca daca va uitati acum, alea care n-au disparut sau s-au rupt (ce dracu or face cu niste plastice hotii, n-am idee) au ajuns negre de la jegul obisnuit (zic de Bucuresti, habar n-am de alte orase).
  • +1 (1 vot)    
    Caine ghid (Joi, 15 decembrie 2011, 22:00)

    Mandravela [utilizator]

    In tarile civilizate nevazatorii beneficiaza de caini ghid.
    Cine a vazut in Bucuresti un nevazator condus de un caine ? Un caine ghid printre maidanezi = SF !!!
    Cutu-cutu ceva comentarii pe subiect ?
  • +1 (1 vot)    
    El este Florin Georgescu... (Joi, 15 decembrie 2011, 22:56)

    ValT [utilizator]

    http://www.erd.ro/Speranta_vine_pe_bicicleta
  • +1 (1 vot)    
    Radio (Joi, 15 decembrie 2011, 23:37)

    Alex [anonim]

    Si a fost invitat si al Radio Guerrilla. Cine a avut urechi a auzit. Omul e un adevarat, de o cultura net superioara multor vazatori si cititori doar de carti de joc.
    Documentati-va sa descoperiti Omul, nu handicapul lui.
  • +2 (2 voturi)    
    De data asta, un protest real (Joi, 15 decembrie 2011, 23:44)

    gisela [utilizator]

    Doar ce m-am intors in Bucuresti de la Craiova, si am si primit multe feedback-uri de la prieteni referitoare la stirile difuzate de media in aceasta seara cu privire la recordul de viteza pe care l-am stabilit. Este o totala eroare, sper a fi fara voie, a acelora care au publicat pe acest site:

    1. Acel aparat de masura a fost amplasat DIN GRESEALA pe locul care marca mijlocul pistei. Vizibilitatea fiind foarte redusa din cauza cetii, copilotul nu a avut timp sa-l vada. Concluzie: NU AM INTRAT IN ACEL APARAT DE MASURA in semn de protest, nici fata de nepasarea autoritatilor, nici fata de ceata de afara.

    2. Mesajul meu catre presa a fost unul concis formulat si a constat in urmatoarele idei:

    - doresc ca in urma acestei initiative sa obtin o finantare si un parteneriat pentru infiintarea unui centru de inchiriere de biciclete tandem in Bucuresti

    - doresc obtinerea colaborarii unei agentii de PR cu care sa promovam proiectele asociatiei Tandem;

    - doresc un lobby mai sustinut pentru ciclo-caravana Romania-Londra cu ocazia Jocurilor Olimpice.

    In nume personal, si in numele Asociatiei Tandem pe care o reprezint, rog pe cititorii sa fie foarte susceptibili la teribilismele si dulcegariile pe care le emit unii reporteri.

    Va multumesc,

    Florin Georgescu