Traian Basescu: Maine voi da Consiliului European o reconfirmare ca Romania e angajata la Acordul de guvernanta fiscala. Fara confirmare, Romania nu participa la scrierea acordului

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:52 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a anuntat miercuri ca in cursul zilei de joi, 15 decembrie, va trimite Consiliului European o reconfirmare a angajamentului Romaniei de a participa la Acordul de guvernanta fiscala. "Acest lucru ne va permite sa participam la pregatirea proiectului de Acord. Daca nu dam acest acord, nu participam la alcatuirea proiectului ce va fi validat la Consiliul European din martie 2012", a spus Basescu in timpul sedintei de Guvern deschisa ziaristilor.

Basescu a afirmat ca dezbaterile din Romania legate de acordul de guvernanta fiscala nu trebuie politizate.

"Consider ca este esential ca toate structurile si partidele cu atributiuni in angajarea acestui acord sa aiba o abordare nepolitica. De aceea, primul obiectiv este depolitizarea dezbaterii pe aceasta tema. Daca Opozitia si Puterea vor politiza dezbaterea riscam decredibilizarea noastra. Vreau sa va previn ca dezbaterile sunt urmarite cu multa atentie in toate capitalele. As vrea ca Romania sa aiba o abordare de genul acelora pe care le-au avut clasa politica si institutiile, au putut atunci cand a fost vorba de integrarea in NATO si UE. Chiar si procesul integrarii in Schengen nu a fost politizat, cu toate reusitele si esecurile sale", a spus Basescu.

Basescu a mai spus ca in acord nu sunt lucruri "noi sub soare". "Sunt toate criteriile din acordul de la Maastricht. Indata aceste criterii implinesc 20 de ani. A, socul unor politicieni romani care acum afla de un tratat in vigoare de la aderarea Romaniei la Uniunea Europeana e altceva", a afirmat Basescu.

Potrivit acestuia, noutatea consta in faptul ca trebuie create parghii pentru respectarea criteriilor din acorul de la Maastricht. "Ce este nou? Noutatea este legata de crearea de parghii pentru mentinerea statelor in aceste criterii de la Maastricht (...) Viata a demonstrat ca nu se pot respecta criteriile atunci cand interesele electorale sunt mai mari (...)Acum se creeaza doar niste parghii prin care se asigura respectarea criteriilor".

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1665 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:03)

    paolalaan [utilizator]

    domnule Basescu ,asa sa faceti , nu va luati dupa ratatii astia uslinosi si mincinosi .Sa speram ca poporul ,in sfarsit va intelege ca faceti o politica spre binele poporului roman
    • +2 (6 voturi)    
      Bravo Basescu!!! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 20:19)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui paolalaan

      Nici Merkel, nici Sarkozy nu au intrebat propriile parlamente cand si-au asumat deciziile privind acest acord!
      Asa ca Ponta si Antonescu sa mai inceteze cu manipularea lor desantata si obsesiva. Sa vedeti ca in martie, dupa ratificarea tratatului, Ponta si Antonescu o vor da la intors si nu vor mai fi de acord nici macar cu o lege organica. Un deficit de 0,5% inseamna penru USL opozitie pentru urmatorii doua sute de ani. Practic, asa cum a fost calculat de catre analisti, toate masurile USL catre asistatii, hotii, comunistii si securistii care sustin aceasta adunatura sunt de aproximativ 4% din PIB. Pentru USL asta inseamna ca nu mai poate da nimic din ce a promis acestor milogi care nu-i vor mai vota vazand ca nu mai este de unde. Acest lucru, coroborat cu scaderea drastica in sondajele proprii la doar 42%, e clar ca disperarea USL a atins cote de nebanuit. Licarirea de nebun din ochii lui Crin cand sta si se uita in munti cand Ponta vorbeste sau prostia de care da Ponta dovada la fiecare declaratie, sunt tot atatea argumente si confirmari a acestei disperari.
      Fatarncie, demagogie, ipocrizie, numele tau este USL!!!
      Vreau sa am voturile celor care sunt de acord cu mine ca Ponta si Antonescu mint cu nerusinare romanii si ca merita sa fie aruncati la lada cu gunoi a istoriei!
  • +10 (14 voturi)    
    cum adica? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:25)

    naiv [anonim]

    nu facem o larga dezbatere publica (citat din Crin)? nu ne consultam temeinic cu liderii opozitiei ca sa capatam un mandat de confirmare (citat din Ponta)? nu anuntam ca vom astepta sa vedem daca ceilalti vor confirma (citat din Sova)???
  • -6 (10 voturi)    
    Guvernata fiscala sau (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:38)

    evoque [utilizator]

    un pas pentru pierderea suveranitatii tarii.
    uite asa este aruncata o tara in bratele finantistilor.
    Tanatalaii astia cred ca usl-ul este de vina pentru tot, insa nimeni nu intelege ca de la aceasta asa zisa guvernanta fiscala pana la pierderea suveranitatii nu este decat un pas.
    Normal ca nu se va spune niciodata ca o tara isi pierde suveranitatea, insa sa fim seriosi cat de liber mai esti cand finaciar esti supus.
    Bravos natiune cu ochii la usl si cu urechile la prostiile debitate de un presedinte care joaca tara la barbut va tarati in mocirla europei.
    Halal natiune.
    • +3 (7 voturi)    
      Sa lasam nationalismul "ieftin"!!! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:55)

      anar1975 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Despre ce suveranitate vorbesti???? Despre cea a incompetentilor si populistilor "pontocrini"?
      • 0 (2 voturi)    
        Nationalism ieftin? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 19:37)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui anar1975

        Mai laso' naibi cu ponta si nu mai stiu cine voi chiar atat de ingusti sunteti, dincolo de usl nu vedeti nimic. Chiar conteaza usl?
    • +2 (6 voturi)    
      Fa tu doi pasi..... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 19:13)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      si documenteaza te ! Toate state sau tari (spunele cum vrei), in clipa in care au luat un imprumut dela FMI, au pierdut putin din suveranitate ! Chiar tu recunosti ,sau iti pui intrebarea << cat de liber esti cand esti supus financiar > > ! Deci terog mucles !
      • 0 (4 voturi)    
        mucles? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 19:36)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

        ai ceva de spus sau dar atat stii (mucles)? Si daca ai pierdut o parte din suveranitate cu fmi acest fapt justifica renuntarea totala?? sau mucles? ca sa ma exprim in modul tau de a intelege lucrurile.
    • 0 (4 voturi)    
      Oare !!!! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 19:25)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Hai sa zicem ca este asa cum zici tu , dar celelalte state de ce semneaza acest acord ?
      • +2 (4 voturi)    
        pana il semneaza mai este (Miercuri, 14 decembrie 2011, 19:47)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui sipu

        deocamdata cred ca pozitia angliei este mai corecta.
        Avem o tara dominanta (germania) pentru ca franta este un balast, razboiale moderne sunt economice, crezi cumva ca din anumite puncte de vedere germania va renunta la a domina europa? Acest lucru este insa doar o parte a ecuatiei. Grupurile de interes financiar doresc de mult sa aiba un control total al proprietatilor. Cutia pandorei a fost deschisa in momentul in care administratiile publice au inceput sa se imprumute direct si uite asa am ajuns la datoriile suverane. Aceasta este o alta parte a ecuatiei.
        Una peste alta daca cineva va semna acest acord o va face (exprimat simplu) de prost in realitate impins de furcile finantistilor coroborate cu visul german de dominare a europei.
        Ma rog sunt mult mai multe lucruri in balanta si nu este loc aici, insa esenta esentei este in mainile celor care manipuleaza banul.
    • 0 (4 voturi)    
      citeste si mai gandeste-te (Miercuri, 14 decembrie 2011, 20:13)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Premierul polonez, Donald Tusk: Trebuie sa decidem daca urmam calea comunitara sau pe cea a egoismului national. Ori luptam pentru viitorul Europei acum, ori o sa plangem dupa aceasta Europa
      • +1 (3 voturi)    
        Printre randuri (Miercuri, 14 decembrie 2011, 21:03)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui cititor

        se pot citi multe. Eu nu sustin ca uniunea trebuie distrusa. Problema uniunii a fost de la bun inceput una de guvernare. Acum lucrurile se vad mai clar din cauza datoriei suverane. Problema de fond este de a gasi o cale de a guverna uniunea fara a fi aruncata in bratele finantistilor, fara a se continua acest mod vicios de administrare cu guverne locale care creaza o administrare proasta a banilor si pierderea suveranitatii.
    • +1 (1 vot)    
      guvernanta fiscala usl (Joi, 15 decembrie 2011, 5:05)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      un pas catre castigare si intarirea suveranitatii...
      e bine ca sti sa citesti dar mai si gandeste frate...
  • -4 (4 voturi)    
    Obsesie (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:50)

    Diazepam [utilizator]

    Domnule Basescu, eu am o obsesie. Noi acu cativa ani am facut referendum cand v-am ales. Si nu v-ati tinut promisiunea.
    Numarul de parlamentari cand il reduceti?
    Poporul uitaaa...Poporul uitaa!!! Si voi mancati si burta cresteee
    • 0 (0 voturi)    
      din subjectivism...... (Joi, 15 decembrie 2011, 15:38)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Diazepam

      Stii sau nu,nu presedintele reduce num. parlamentarilor,ci insusi parlamentul este cel care legifereaza! Din pacate nici un partid nu vrea acest lucru ,nici un partid nu vrea sa mai piarda din numarul celor care trebuie pusi in functii .
  • 0 (4 voturi)    
    O SANSA PENTRU FIECARE (Miercuri, 14 decembrie 2011, 19:21)

    dream ahead [anonim]

    asta e super! faptul ca vom participa direct la scrierea noului acord este absolut extraordinar! aici se scrie istorie! incepeti sa visati copii! aveti voie! este dreptul vostru si al nostru! sa visati frumos! multumim europei si domnului barosso! si aveti grija cand va intoarceti sa share-uiti si altora!
    • +1 (1 vot)    
      Ai inteles totul: cu pixul sau o sa scrie un ... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 22:25)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui dream ahead

      cuvintel din acord. Sau macar un semn de punctuatie. Indiferent ce-o fi, noi suntem mandri (anticipat)!!!