CCR amana pentru 11 ianuarie 2012 dezbaterea legii eutanasierii cainilor fara stapan

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 decembrie 2011, 14:06 Actualitate | Esenţial

Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) a amanat, miercuri, pentru 11 ianuarie 2012, discutarea sesizarii depuse de 70 de deputati apartinand grupului parlamentar al PSD si 54 de deputati ai PNL privind neconstitutionalitatea legii eutanasierii cainilor fara stapan, informeaza Agerpres.

Conform sesizarii PSD-PNL, problema eutanasierii si a conditiilor in care este dispusa aceasta este "principala problema a legii", eutanasierea este o masura extrema, care contravine prevederilor referitoare la drepturile animalelor recunoscute de instrumente internationale, reglementari comunitare cu caracter obligatoriu.

Documentul releva ca eutanasierea este contrara principiilor si prevederilor Declaratiei Universale a Drepturilor Animalelor, proclamata la Paris, in 1978.

"Legea adoptata nu face referire la legislatia de protectie a animalelor, nu include niciun principiu de protectie si asigurare a respectarii drepturilor animalelor si, in general, prevederile de protectie a drepturilor acestora sunt minime", afirma sursa citata.

Sesizarea semnaleaza ca eutanasierea trebuie sa ramana o masura exceptionala, care se dispune in conditii exceptionale, fiind incurajata solutia viabila a "reducerii reproductiei neplanificate a cainilor", prin sterilizarea acestora.

"Eutanasierea este totdeauna individuala si nu colectiva. Nu pot decide comunitatile, oricat de legitim si democratic ar parea, eutanasierea cainilor fara stapan", se arata in documentul mentionat.
  • Ce spune Legea cainilor fara stapan
Legea cainilor fara stapan a fost adoptata pe 22 noiembrie de Camera Deputatilor cu 168 de voturi favorabile, 111 impotriva si 14 abtineri.

Actul normativ prevede ca eutanasierea cainilor fara stapan se va putea realiza dupa ce autoritatile locale consulta populatia prin sondaje de opinie, referendumuri sau adunari de cartier.

Propunerea prevede si ciparea cainilor, inclusiv a celor care au stapani.

Consiliile locale, respectiv Consiliul General al Municipiului Bucuresti au obligatia de a infiinta in functie de necesitati, in termen de 60 de zile de la data intrarii in vigoare a actului normativ, servicii specializate pentru gestionarea cainilor fara stapan.

De asemenea, consiliile locale, respectiv CGMB au obligatia de a amenaja si de a suplimenta din fonduri proprii in functie de necesitati adaposturile publice pentru caini.

Cainii vor adapostiti in adaposturile infiintate de consilii timp de 30 de zile, cu exceptia celor revendicati de proprietari.

Proprietarul va suporta contravaloarea cheltuielilor de intretinere in cuantumul stabilit prin hotarare de consiliul local.

In cazul cainilor nerevendicati se prevede posibilitatea adoptarii acestora in termen de sapte zile de catre persoane fizice, juridice sau de centrele de adoptie infiintate de organizatiile si fundatiile pentru protectia animalelor.

Pentru adoptarea cainilor din adaposturi trebuie indeplinite o serie de conditii, precum: prezentarea dovezii spatiului cu conditii corespunzatoare de crestere si adapostire, prezentarea dovezii resurselor materiale necesare pentru intretinere, prezentarea acordului asociatiei de proprietari sau vecinilor in cazul adoptarii a mai mult de doi caini, achitarea unei taxe stabilita de consiliul local, inregistrarea imediat dupa adoptie a cainelui in Registrul de evidenta a cainilor cu stapan. De asemenea, proprietarii au obligatia identificarii acestora prin microcipare sau alt mijloc.

Cainii cu varsta de pana la cinci luni vor ramane in adaposturi pana la revendicare sau adoptie, dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 12 luni.

Revendicarea, adoptarea si returnarea cainilor in teritoriu se va face numai dupa ce acestia au fost consultati de medicul veterinar de libera practica, deparazitati, vaccinati antirabic, sterilizati si identificati prin microcipare sau alt mijloc de identificare stabilit de Autoritatea Nationala Sanitara, Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

1001 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Declaratia din 1978 nu e obligatorie (Miercuri, 14 decembrie 2011, 14:13)

    Coalitia Cutu-Cutu-USL [anonim]

    Ca de obicei, din populism si demagogie de Gica-contra USL-ul ataca la CCR orice semneaza guvernul, fara sa conteze cu adevarat sustinerea juridica.

    Daca ar fi fost ceva mai seriosi, parlamentarii USL ar fi stiut deja ca tarile UE au toata libertatea sa eutanasieze animalele fara stapan, aceasta procedura fiind aplicata si in Franta, Germania sau UK, unde anual sunt eutanasiate cateva sute de mii de animale fara stapan.

    Cat despre afirmatia ca nici macar colectivitatile nu au dreptul sa decida de asta, desi e democratic si legal, devine evident ca USL nu este interesata de opinia publica decat atunci cand aceasta ii poate avantaja drumul spre ciolanul Puterii.
    • -4 (4 voturi)    
      Conform Costitutiei e obligatorie (Miercuri, 14 decembrie 2011, 14:47)

      ANTIEUTANASIERE ! [anonim] i-a raspuns lui Coalitia Cutu-Cutu-USL

      Ba conform Costitutiei e obligatorie; Da' multi mai au afaceri pe spinarea cainilor strazii in tara asta; nici nu a aparut bine in presa anuntul ca deja au si sarit beneficiarii banilor din eutanasiere cu comentariile;
      Romania e o tara de securisti cu mentorii lor si e pacat de toti stramosii care au vrut sa o transforme in tara civilizata si respectata !
    • -3 (5 voturi)    
      nu exista eutanasiere in tarile civilizate! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:16)

      mari [anonim] i-a raspuns lui Coalitia Cutu-Cutu-USL

      nu se eutanasiaza niciun caine in franta,germania sau anglia nici atat........in anglia daca un caine trece strada opresc toate masinile,au voie sa intre in magazine chiar si-n cele alimentare.....eu locuiesc aici si stiu...nu va mai dati cu parerea toti cretinii ,sau repetati ce spune udrea???
      in germania este aprobata sterilizarea animalelor si microciparea de mai bine de 11 ani....
      • +2 (2 voturi)    
        cretin (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:56)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui mari

        Unde anume locuiesti? Iti dau aia papica buna la spitalul de boli psihice? Mai intreaba si tu vreo asistenta de pe acolo inainte sa spui aberatii. Eu personal NU AM VAZUT caine fara stapan sa treaca strada nici in Franta nici in Spania nici in Germania, pentru simplul motiv ca NU EXISTA caini fara stapan acolo. Cainii fara stapan sunt tinuti 2-3 saptamani intr-un centru unde se asteapta sa vina cineva si sa ii ia acasa, daca nu ..eutanasiere tata! Cat despre faptul ca e voie sa se intre cu cainele in magazin alimentar, se pare ca iar o iei rara.. dar poate ai dreptate, in Anglia nu am fost si nu ma pot pronunta, dar cert e ca in restul tarilor civilizate nu se intampla asta. Eu daca vad asa ceva nu mai intru in magazinul respectiv.
  • -3 (5 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 14 decembrie 2011, 14:15)

    irina` [anonim]

    Ma rog ca aceasta sesizare sa aiba succes!
  • +5 (5 voturi)    
    Studiu facut de psihologi despre iubitorii de vaci (Miercuri, 14 decembrie 2011, 14:30)

    Ipocrizia carnivorilor anti-eutanasie [anonim]

    Un link pt textul in engleza din Personality and Social Psychology Bulletin care publica studiul:

    http://www2.psy.uq.edu.au/~uqbbast1/Bastian%20et%20al%20PSPB%20in%20press.pdf

    Psihologii australieni au pus 71 de studenti cu obiceiuri alimentare normale sa dea note de la 1 la 7 asupra a ceea ce cred ei ca sunt capacitatile mentale si senzoriale la 32 de mamifere, reptile, pasari si pesti. Apoi au fost intrebati pe care dintre acele 32 de animale le-ar manca.

    Evident, cu cat animalul in chestiune primise nota mai mica (data tot de ei) cu atat studentii erau predispusi sa-l manance, considerand ca animalele mai 'proaste' pot fi mancate.

    In a doua parte a testului au fost luati 66 dintre studenti, toti carnivori, pentru a li se aminti de legatura intre moartea unui animal si carnea pentru consum.

    Li s-au aratat 2 fotografii, cu o vaca si o oaie, cu doua 'legende': una care zicea ca animalul va trai linistit toata viata pe pasune si alta care zicea ca animalul din poza va fi decupat in bucati si mancat.
    Li s-a cerut sa noteze iar de la 1-7 animalele si capacitatile lor.
    Sistematic studentii au dat note mai mici pe poza pe care scria ca animalul e pentru abator !

    Ultima parte a testului a aratat ca apropierea de momentul consumului de carne face ca notarea sa scada si mai mult, studentii avand tendinta sa nege orice sentiment sau capacitate mentala pt animalul din farfurie!

    Psihologii vor utiliza rezultatele testului pt a intelege mai bine mecanismele prin care oamenii se conving singuri sa comita acte de violenta impotriva animalelor pt a le manca.

    Romanii, care nu baga caini in frigaruie, au compasiune pt ei, dar nu le mai pasa deloc de porci, vaci sau oi cand e vorba de mici si carnati de degustat..
    Si asta desi e dovedit ca unii porci au inteligenta unui copil de 2-3 ani.

    Cat timp aceasta atitudine schizofrenica va dura, nu am nici un fel de intelegere pt atitudinea ipocrita sau patologica a unora care sunt iubitori de animale si uratori de semeni!
    • -6 (8 voturi)    
      mai bine taceai (Miercuri, 14 decembrie 2011, 14:49)

      alina [anonim] i-a raspuns lui Ipocrizia carnivorilor anti-eutanasie

      atunci cand omori pentru consum este o nevoie, sta in firea naturii, asa cum leul, lupul,ursul vaneaza doar!!! pentru a se hrani.Atunci cand omori pentru ca asa vrei este o dereglare psihica si nu poate fi lasata netratata sau nepedepsita atunci cand nu e dovedita clinic!!!!!! OMORATI< PRIMITIVILOR< OMORATI! Sa nu va puneti mintea la contributie, luati calea cea mai simpla. In cazul asta eu zic nici pentru bolnavi sa nu mai fie cautate tratamente, nici pt infractori sa nu se mai incerce reeducarea, mai bine ii omoram pe toti ca doar nu vrem asa ceva printre noi!!!!
      • +6 (6 voturi)    
        asta e rezultatul (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:21)

        nmh [anonim] i-a raspuns lui alina

        tocmai ca v-am lasat pe voi astia iubitorii si uite ce a iesit! asa ca ne-am pus mintea la contributie si facem curat, iar voi iubitorii va poftesc la un stagiu la coada vacii, dragi iubitori, intai la curatat balegarul apoi la branzica si laptic!
        • 0 (2 voturi)    
          nmh (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:55)

          alina [anonim] i-a raspuns lui nmh

          aberezi! ce legatura are argumentul meu cu omorarea strict pentru hrana cu coada vacii tale?? daca ti_ai pus mintea la contributie si rezultatul a fost masacrul.. .... no comment ;de altfel am observat cat de violenti sunt si fata de oameni cei care sustin eutanasierea. agitati, nervosi, injura, ameninta, invoca siguranta sociala si alte aberatii relative. in asta consta totul. americanii si alte tari civilizate au inteles ca periculos este modul de gandire si dorinta de a omori si nu subiectul pasiv al omorului, ca e om ca e animal. pentru asta au si pedepsit cu inchisoare maltratarea animalelor de catre om. schimbati canalul de pe taraf pe animal planet sa vedeti ca se pedepseste cruzimea si fata de porc si vaci pe acolo. omul care poate fi violent fata de un animal poate fi cu usurinta violent si fata de alt om. nici eu nu vreau caini pe strada, dar nu vreau nici sa fie omorati. nesiguranta mi-o dau mai mult animalele cu 2 picioare care au ratiune si se presupune ca au evoluat si cu toate astea afiseaza primul semn de primitivism : violenta si inumanitatea!
    • -2 (4 voturi)    
      si ce vrei sa demostrezi cu asta??? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:42)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Ipocrizia carnivorilor anti-eutanasie

      care e scopul postului matale?
      ca si cainii trebuie mancati?
      ca cei care iubesc animalele trebuie mancati?

      evident ca nu mananc nici un fel de carne iar
      Iubitor de animale inseamna iubitor de semeni...animalele sunt semenii nostri...nu sunt nici inferioare, nici superioare...condamn consumul de carne si pe cei care folosesc uciderea si abuzul pentru profit si castiguri personale

      urasc pe cei asa-zisi semeni ai mei care omoara si abuzeaza animale si care le folosesc ca marfa de consum...
      ca sa nu mai spun de cei care pregatesc acest holocaust si-l vor pus in practica pentru castiguri personale
      daca n-ar fi banii in joc, ati mai dori cu atata ardoare uciderea a sute de mii de fiinte nevinovate???
      • +1 (1 vot)    
        mda (Miercuri, 14 decembrie 2011, 17:02)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui dan

        Incerci sa ii explici unui retardat cum e treaba cu bosonul lui Higgs.. cam asa se intampla si cu chestiunea cainilor fara stapan. Mai oameni handicapati si mizerabili, ce vrea sa spuna omul ala e ca daca esti in stare sa omori fara nici o remuscare o vaca, un porc sau o gaina, ca sa le mananci, pentru ca iti place CARNEA mai mult decat zarzavaturile (desi teoretic ai putea trai si fara!), atunci de ce latri ca turbatul cand se propune o lege prin care sa fie eutanasiate niste animale care PUN IN PERICOL viata locuitorilor unui oras? E un motiv la fel de bun, chiar mai bun decat cel al necesitatii de a hali carne! NU VA OPRESTE NIMENI sa va luati, voi marii iubitori de javre, mosii la tzara si sa ii luati pe TOTI sa ii cresteti acolo. Nu o sa ii omoare nimeni imediat ci vi se va da posibilitatea sa va duceti sa ii luati in grija si sa RASPUNDETI pentru ei. Si daca se va ajunge la eutanasiere va fi VINA VOASTRA.
        • 0 (0 voturi)    
          informeaza-te si gandeste (Joi, 15 decembrie 2011, 12:01)

          vegetarian [anonim] i-a raspuns lui Paleopterix

          @mda
          Dupa ce te documentezi serios in domeniu -cu legi si legislatiei interne si internationale,dupa ce, avand toate aceste informatii, inveti sa si GANDESTI, nu sa aberezi cu idei de doi bani, vehiculate de toti netotii pe toate comentariile, dupa ce vei vedea si TOATE sondajele de pe net, dupa ce vei afla care e legislatia de ULTIMA ORA in Europa si chiar in SUA, dupa ce vei reusi sa-ti invingi EGOISMUL (ceea ce e cel mai greu),
          dupa, dupa, dupa.....ABIA ATUNCI SA FACI COMENTARII! Pana atunci, ciocu' mic si mananca-ti friptura fara de care nici nu concepi sa traiesti! Ei bime, multi altii pot, dupa ce au facut EFORTURI!
          Ma intreb, daca in apararea bietelor animale - care nu au vina nici ca au venit pe lume, nici ca sunt pe strazi, nici ca sunt prostovani care vor ca tot ele, animalele sa plateasca,..deco, ma intreb, daca in apararea acestor animale ar fi NUMAI vegetarieni, v-ar conveni? Vegetarieni care sa lupte ca tu sa nu-ti mai mananci friptura, de exemplu? Ar fi mai bine pentru tine si altii ca tine?
    • 0 (0 voturi)    
      caini versus porci (Miercuri, 14 decembrie 2011, 20:37)

      RodicaSandulescu [anonim] i-a raspuns lui Ipocrizia carnivorilor anti-eutanasie

      Nu-ti dai seama ca pisicile si cainii au fost create de Dumnezeu pt. a le fi companioni oamenilor.Nu ma vad pupandu-ma cu un porc,nici dormind in pat cu el,chiar daca are inteligenta.Eu nu mananc decat pesti mici!
  • -1 (1 vot)    
    inca o luna de incertitudine.. (Miercuri, 14 decembrie 2011, 14:30)

    Oana B [anonim]

    Eu cred ca decizia e luata si e negativa, dar nu vor sa o publice inainte de sarbatori. Sau magistratii asteapta sa vada cine vine cu mai multe plocoane de Craciun. Oricum, din pacate, prin tara unii deja isi fac de cap.
  • +5 (5 voturi)    
    Explicatia (Miercuri, 14 decembrie 2011, 14:54)

    xolv [utilizator]

    Explicatia este ca uslasii vor sa-si tina electoratul fericit: adica schizofrenicii de peste 60 de ani. Siguranta strazilor si sanatatea copiilor n-are nici o importanta pentru ei. Asa cum batranii au grija de caini, au si ei au impresia ca statul o sa aiba grija la randul lui. Ca doar tot comunismul asistential ni-l dorim!
    • 0 (0 voturi)    
      pt. xolv (Miercuri, 14 decembrie 2011, 20:12)

      C.R. [anonim] i-a raspuns lui xolv

      " schizofrenicii de peste 60 de ani" ? Parintii sau bunicii tai sunt schizofrenici ? Crezi ca tu vei ramane vesnic tanar ? Vezi ca poate asa va zice si despre tine copilul tau, va invata lectia de la tine. "Siguranta strazilor si sanatatea copiilor" depinde doar de caini? Ce facem cu cu pedofilii, drogatii, betivii, hotii si talharii ? Ii eutanasiem si pe ei ?
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa mai amanam! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:58)

    Vizitiul [utilizator]

    Cautati "CCR amana" pe Google :( Nu stiam ca "a amana" este de fapt un job platit. Amanator moluscoid fiind functia.
  • 0 (0 voturi)    
    eutanasiere! (Joi, 15 decembrie 2011, 12:51)

    cetatean [anonim]

    sunt zeci de mii de romani muscati de caini, harmalaie in cartierele de blocuri, oamenii care pleaca si vin pe jos de la munca dimineata si seara tarziu sunt terorizati de haitele de caini, sute de mii de semnaturi pentru eradicarea fenomenului..si ei....amana. cat de urat! ...hai ca vine si votarea aia o data! ...ciolanu de la ONG e prea gustos, doar nu vrem sa ramana fara obiectu` muncii saracii...