Romanii au avut in 2010 cea mai scazuta putere de cumparare din UE, dupa bulgari

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 14 decembrie 2011, 7:31 Actualitate | Esenţial

Romanii si bulgarii isi impart ultimele doua locuri din UE in ceea ce priveste puterea de cumparare. Romania a fost in 2010 pe penultimul loc din Uniunea Europeana dupa valoarea Produsului Intern Brut pe cap de locuitor exprimat in paritatea puterii de cumparare standard (PPS), cu 46% din media UE, fiind urmata doar de Bulgaria, conform datelor Eurostat, citate de NewsIn.

Astfel, in Romania, valoarea Produsului Intern Brut pe cap de locuitor exprimat in PPS s-a situat in 2010 la 46% din media Uniunii Europene (UE-27, media egala cu 100%), fata de 47% in 2009.

Bulgaria a inregistrat 44% din media UE-27, la fel ca in 2009.

Cea mai prospera tara membra a blocului comunitar a fost Luxemburg, unde indicatorul s-a situat cu 171% peste media Uniunii, urmata de Olanda, unde PIB per capita a fost cu 33% mai mare fata de media din UE.

Doar 12 tari au avut in 2010 un PIB pe locuitor exprimat in PPS mai mare fata de media din blocul comunitar. Dintre acestea, Irlanda, Danemarca, Austria si Suedia au avut un PIB pe locuitor exprimat in PPS intre 20% si 30% peste media UE, iar Belgia, Germania si Finlanda intre 15 si 20%.

Marea Britanie a inregistrat 12% peste medie, Franta-8%, iar Italia-1%, in timp ce Spania si Cipru s-au situat aproape de media UE.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1306 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Poate (Miercuri, 14 decembrie 2011, 8:25)

    Lilia73 [utilizator]

    au fost mai chibzuiti!
  • +3 (3 voturi)    
    Cand iti infometezi si le pui bir dupa bir (Miercuri, 14 decembrie 2011, 8:41)

    Frankie [utilizator]

    N-o sa ai niciodata o economie infloritoare cu ei.
    • 0 (2 voturi)    
      gresesti (Miercuri, 14 decembrie 2011, 10:27)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      e suficient sa vezi ca Irlanda cu o putere de cumparare peste medie este in grupul pigs
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Miercuri, 14 decembrie 2011, 21:14)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        sau Grecia. Cetateanul o duce superb in Grecia dar statul este falimentar.
  • +5 (5 voturi)    
    pai, stiam asta.... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 9:01)

    costica [anonim]

    Ne-a spus-o dl Presedinte Basescu mai zilele trecute, zicea cam asa:
    "performante economice sa stiti ca avem mai bune decat multi altii la care ne uitam ca la Dumnezeu."

    Asta a vrut sa spuna si Dl Presedinte, ca suntem a 2-a cea mai saraca natiune din UE!!!!!!!!!!!!!
    Asa arata in viziunea prezidentiala aceste "performante mai bune" din exprimarea de la Magnolia Center....

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10906549-traian-basescu-facut-cumparaturi-intr-supermarket-incercat-evit-zarzavaturile-olandeze.htm
  • +6 (6 voturi)    
    paradoxul prezidential... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 9:04)

    lili [anonim]

    Noi avem "performante mai bune" decat ei si suntem saracii Europei, ei au performante mai slabe decat noi si sunt bogatii Europei!!!
    Ca la noi la nimenea !!!
    • -1 (1 vot)    
      Corelatie PIB/locuitor-productivitate (Miercuri, 14 decembrie 2011, 10:48)

      Romanii trebuie sa munceasca mai bine [anonim] i-a raspuns lui lili

      Atentie la comparatii fara explicatii !

      Romania este la 47% din media productivitatii in UE !
      Nu e intamplator ca suntem la 46% in ce priveste PIB-ul/locuitor !

      In clar, carcotasul roman munceste de doua ori mai prost si mai putin eficient decat media din UE si chiar de 3 ori mai ineficient decat germanul !

      In Romania exista destui care se plang aproape patologic de tot felul de probleme de salarizare, insa nu veti auzi nici unul care sa se intrebe cam cat produce un muncitor german intr-o uzina ca sa merite cei 3.000 de euro/luna !

      Inainte de a emite tot felul de aberatii sau propaganda stupida de partid incercati sa ganditi, in termeni inteligenti si inteligibili, la felul in care se munceste in 'tara lui Dorel' !
      • 0 (0 voturi)    
        nu exista 3000euro pe luna (Miercuri, 14 decembrie 2011, 21:16)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Romanii trebuie sa munceasca mai bine

        in Gernania salariul minim al unui muncitor variaza de la land la land si este 1600-1700 euro.
        Pt 3000 de euro nu mai esti simplu muncitor.
  • 0 (2 voturi)    
    suntem obisnuiti (Miercuri, 14 decembrie 2011, 9:33)

    adi [anonim]

    La urma urmei in CAER (care i-si mai aduce aminte) tot la coada eram asa ca nu s-a schimbat nimic din punctul asta de vedere.
    Si acum, ca si atunci, clasa conducatoare trage pentru sine. Dar nici o problema mai avem pana egalam cei 50 ani de comunism poate dupa aceea se va mai schimba ceva.
  • +1 (1 vot)    
    Cauza e la noi, in "tunuri" si lacomie legala (Miercuri, 14 decembrie 2011, 9:47)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Sa-mi explice si mie cineva cum se poate ca un zidar sa fie platit in Romania cu 300 euro lunar, iar in Spania, UK, Italia cu peste 1000 euro lunar, in conditiile in care pretul metrului patrat construit este asemanator.

    Eu cred ca la noi salariile sunt mici ca sa fie profitul mare si rapid, nu exista cultura afacerilor cu profit mic si constant, cvare se predau din generatie in generatie si care aduce acel respect intre angajator si angajat.
    • +1 (1 vot)    
      aprob... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 10:27)

      me [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      la fel si FIV, ICSI etc... desi personalul medical e mult mai ieftin....
      totul tine de profit...
      strainu se gandeste sa-si amortizeze investitia in 5-10 ani... romanu in 6 luni (maxim)...
    • +4 (4 voturi)    
      zidarul neamt (Miercuri, 14 decembrie 2011, 10:33)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      este platit de muncitorul volkswagen care castiga 3000 de euro pentru ca aia au 8 ore de munca full, produse competitive si salariul pe masura. Si asta pentru ca ITistul german isi ia masina din salariul lui de 3500 euro. Si asta pentru ca firme cu productivitate mare comanda produse IT. Si poti inlocui atat sumele cat si breslele si tot aia rezulta.

      zidarul roman este platit din muncitorul dacia care castiga 300 euro pentru ca: ...

      poti inlocui muncitorul dacia cu aproape orice tip de muncitor.
      • 0 (0 voturi)    
        oh dar ce le mai stim! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 21:27)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        1000 de euro in Germania sau Italia este praful de pe toba.
        Un muncitor simplu este la 1500-1800 de euro.
        Zidar la 1000 de euro in Occident este practic in pragul indemnizatiei de somaj.
        Uitati ca mai sunt niste cheltuieli care in Romania sunt doar o fractiune din ce este in vest.
        Noi inca nu avem facturi la curent electric si gaze de 250-300 de euro pe luna, dar in vest este ceva normal.
        Un IT-ist in Germania incepe de la 3000-3500euro (ca proba) dar va urca rapid la 5000 de euro.
        Instalatorii sunt infiorator de scumpi si in vest. Practic platesti un om pentru ca tu nu te murdaresti si nu esti curios de cum se face instalatia.

        Performanta statului nu se regaseste in salariile muncitorilor.

        Un muncitor simplu japonez este practic la puterea de cumparare a unui muncitor roman, in schimb este parte din programe sociale conduse de companiile la care lucreaza, anume ca sa-l fidelizeze.
        Un caz si mai dur poate fi China cu orasul Shanghai unde viata este aproape la fe de scumpa ca si in Germania, dar muncitorii fac naveta sau stau inghesuiti in apartamente minuscule pe niste salarii doar cu o idee mai mari ca la noi dar fara pensii sau alte asigurari sociale.
        Nu zic ca la noi este foarte bine, dar nu este nici dezastrul descris de aia care viseaza oameni morti de foame.
  • +1 (3 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 14 decembrie 2011, 9:47)

    me [anonim]

    macar nu suntem ultimii...
    ce sa zic... in romania e greu de inteles ca pentru a avea o economie prospera trebuie ca sa nu se mai fure ca-n codru si ca oamenii sa o duca decent...
    e adevarat ca unii oameni nu muncesc... dar pentur 400-700 lei credeti ca nemtii ar face-o ?!
    • 0 (2 voturi)    
      Romanul se complace cu 2 lei (Miercuri, 14 decembrie 2011, 10:00)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui me

      Mai ales taranii care vin in orase si accepta salarii mici (doar cat sa-si plateasca chiria)...... Astia strica cel mai mult salariile. Dar romanu n-are tupeu sa ceara mai mult, se complace si cu 2 lei pe luna...
  • 0 (0 voturi)    
    @ Carla Dinu (Miercuri, 14 decembrie 2011, 10:19)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Interesant,
    Ar fi si mai interesant sa fie adaugata in calcul si cresterea masiva a retail-ului....cu date aferente....in felul asta...daca o sa comparam graficele.... au crescut vanzarile exponential, si s-au prabusit dupa la fel de dramatic, putem realiza niste lucruri destul de interesante!

    Am vazut ca Bulgaria este adusa in calcul,...ea pana recent nici nu a avut Carrefour...ca sa nu mai zic de restul....

    Eu cred ca a scazut....da...pai...eram manager de magazin la mall....si m-am reprofilat, nu mi-a mai convenit domeniul

    Poate in dorinta noastra de a gusta din placintele vestice, am contruit centre comerciale in prostie, ceea ce nu a prea facut bine....poate trebuia sa fim putin mai moderati.

    P.S.: Noi inca turnam beton, credem inca in succesul mall-urilor si a supermarket-rurilor
  • +1 (1 vot)    
    Mandru (Miercuri, 14 decembrie 2011, 10:49)

    catalin_mattei [utilizator]

    sunt mandru ca in statisticile oficiale si mai ales in declaratiile celor ce ne conduc, Romania este un fel de copil premiant care atrage toate laudele iar viitorul ii este minunat si doar roz... intr-o zi trebuie sa ne trezim si sa vedem ca suntem inca in pozitia in care purtam pantalonii peticiti pe care i-au aruncat altii
  • +1 (1 vot)    
    De ce pesimism? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 11:06)

    Vile [utilizator]

    Romania a adoptat printre cele mai drastice bugete de austeritate, lesne de inteles de ce nu avem putere de cumparare. Asa cum a afirmat un user mai sus, randamentul angajatului roman( bugetar) este pe minus in fiecare zi( sunt necesari 3 functionari pentru o aprobare, fiecare cu stampila lui), iar in domeniul privat "patronii"( nu toti) au foarte putine competente antreprenoriale( mi-am deschis firma= 3 lising-uri si doua rate la masini si case). Va recomand sa fiti mai optimisti, lucrurile nu pot ramane asa, influentele din occident ne vor obliga sa regandim strategiile de afaceri si management. Eu cred ca Romania poate mai mult. Where there is a will there is a way!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 13:15)

    zyx [anonim]

    Este si ceva bun in asta. Creste valoarea Leului. Scade inflatia, dupa cum constatase recent un raport al BNR.
  • 0 (0 voturi)    
    Bulgaria (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:33)

    ion [anonim]

    Dupa razboi am avut cumva un an in care sa fim pe alta pozitie decat ce din articol? Eu nu cred eventual numram dupa Romania, Bulgaria si Albania!