Vanatorul care a ucis tigrul de la Zoo Sibiu: Daca nu trageam in momentul acela, era dezastru

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 13 decembrie 2011, 17:45 Actualitate | Esenţial

Vanatorul care a ucis tigrul care a scapat, marti, de la Gradina Zoologica din Sibiu sustine ca s-au facut toate demersurile posibile pentru salvarea animalului, dar, intrucat tigroaica devenise extrem de agresiva, a fost necesara impuscarea ei, pentru ca in caz contrar s-ar fi produs un "dezastru". Marin Valeanu, vanatorul care a impuscat animalul, a declarat ca au fost trase doua focuri cu arma cu tranchilizante, inainte de a se lua decizia impuscarii tigrului.

"S-a facut tot ce era posibil pentru salvarea animalului. Aceasta a fost tot timpul intentia, de a salva animalul, dar dupa ce a fost tranchilizat a devenit extrem de agresiv. S-au tras doua focuri cu tranchilizant, dar ne-a atacat. Eram tot timpul langa medicul veterinar al Gradinii Zoologice si a venit spre noi. Tigroaica era in aer, sarind spre noi, in momentul in care am reusit sa o impusc in gat. Daca nu trageam in momentul acela, era dezastru", a explicat Marin Valeanu, citat de Mediafax.

El este angajat al Directiei Silvice Sibiu si se ocupa cu vanatoarea din anul 1984.

Potrivit reprezentantilor Primariei Sibiu, animalul era o incrucisare de tigru siberian cu tigru bengalez si se numea Mihaela. Dupa efectuarea necropsiei si scoaterea animalului din inventarul Gradinii Zoologice, trupul va fi incinerat.

Tigrul a fugit, marti dimineata, de la Gradina Zoologica din Sibiu, fiind alertate Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta, Politia, Asociatia Vanatorilor si SMURD. La scurt timp, tigrul a fost localizat in Padurea Dumbrava, in arealul Gradinii Zoologice, care este imprejmuit cu un gard inalt de 1,80 metri.

Ulterior, tigrul a reusit sa fuga si de sub supravegherea echipelor de cautare, care il localizasera in Padurea Dumbrava, si a ajuns in cartierul Valea Aurie din municipiu, in apropierea Inspectoratului Judetean de Jandarmi, iar intreaga zona a fost evacuata si asigurata de Politia Locala.

Viceprimarul Sibiului Astrid Fodor a declarat ca tigrul a reusit sa iasa din cusca sa in jurul orei 9.30, din cauza neglijentei ingrijitorului, care a facut curatenie, iar cand a iesit a lasat usa custii intredeschisa, moment in care animalul a iesit.

Astrid Fodor spunea ca o problema este lipsa pustilor cu tranchilizant, existand una singura autorizata in municipiul Sibiu. In jurul orei 12.30, tigrul a fost impuscat mortal in padure, intre localitatile Sibiu si Poplaca.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5261 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    .... (Marţi, 13 decembrie 2011, 17:51)

    florin [anonim]

    Desfiintati gradinile zoologice! Animalele salbatice trebuie sa traiasca in libertate; ati remarcat cat de triste sunt animalele din zoo?
    • +4 (4 voturi)    
      cata dreptate ai... (Marţi, 13 decembrie 2011, 17:57)

      jj [anonim] i-a raspuns lui florin

      problema e ca e mai greu sa le trimitem pe Terra II, ca pe asta de sub noi nu prea le-am mai lasat loc...
    • -5 (7 voturi)    
      te stiu (Marţi, 13 decembrie 2011, 18:07)

      ion pozitiv [anonim] i-a raspuns lui florin

      esti cumva din loja celor 12 maimutoi? vezi ca vine bruce willis
    • +4 (4 voturi)    
      ABSOLUT CORECT (Marţi, 13 decembrie 2011, 18:13)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui florin

      La ora actuala poti vedea ce filme doresti despre animale in salbaticie cu amanunte pe care nici o gradina zoologica nu le poate prezenta. Categoric nu mai este nevoie sa avem custi cu fiinte nefericite la care sa se holbeze timpitii. Mai nou, undeva prin Statele Unite un adapost de animale face bani frumosi de pe urma unei mitze cu sase degete la fiecare picior. Pe de-o parte e bine fiindca pot ingriji mai bine celelalte animale, pe de alta ce mama naibii ai de vazut la o pisica cu degete in plus ?
    • +4 (8 voturi)    
      Mai ales intre gratiile din Romania (Marţi, 13 decembrie 2011, 18:13)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui florin

      In tari straine, animalele traiesc in spatii mari, apropiate de mediul lor natural.

      Intr-adevar, ar trebui desfiintate gradiniile zoologice din RO, in care animalele sunt tinute dupa gratii, si inlocuite cu un singur parc zoologic mare, in care animalele sa aiba libertate de miscare.

      In alta ordine de idei, ma bucur ca s-a luat decizia ca tigrul sa fie impuscat, inainte sa se intample vreo tragedie.
    • +2 (4 voturi)    
      e un argument (Marţi, 13 decembrie 2011, 18:41)

      roman [anonim] i-a raspuns lui florin

      problema e ca doar animalele din romania sunt triste.

      cat despre bietul animal, ar trebui impuscat ingrijitorul pentru neglijenta.
    • +11 (13 voturi)    
      Corect (Marţi, 13 decembrie 2011, 18:46)

      Minime [anonim] i-a raspuns lui florin

      Gradinile zoologice isi aveau rostul acum 100 de ani.
      Azi cu Animal Planet cred ca toata lumea stie cum arata majoritatea animalelor salbatice. Si sunt filmate in salbaticie, comportamentul lor e mult mai natural decat cel din 3 mp de cusca zabrelita.
      • -3 (3 voturi)    
        nu e asa... (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:43)

        madalin [anonim] i-a raspuns lui Minime

        Mai bine ati desfiinta gradinile zoologice care sunt vai de ele. Imi aduc aminte si acum gradina zoologica din Piatra Neamt (anul 2000) nu stiu acum cum o mai fi, cand un biet urs se invartea f stresat in cusca si o testoasa avea carapacea inghetata la nivelul apei iar ea dadea din picioare pe sub pojghita de gheata formata la suprafata apei in care ii era prinsa carapacea(infiorator). In ceea ce priveste desfiintarea gradinilor zoologice, te-as invita sa te duci intr-o tara civilizata ca sa vezi cum arata acolo animalele. Crede-ma ca nu sunt triste deloc. Si nu neaparat in capitale europene (szalsburg, spre ex)
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 11:42)

          florin [anonim] i-a raspuns lui madalin

          Am fost, draga Madalin, la gradinile zoologice din Viena, Stuttgart si Frankfurt, dar raman de aceeasi parere: trebuie desfiintate.
    • -6 (6 voturi)    
      buna idee (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:35)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Ideea e buna! Eliberam toate animalele in padure si bagam in locul lor "inteligenti" ca tine! ;)))
    • 0 (0 voturi)    
      Interziceti vanatoarea recreativa (Miercuri, 14 decembrie 2011, 12:01)

      Eye Of the Tiger [anonim] i-a raspuns lui florin

      Nu propune nimeni in Romania desfiintarea gradinilor zoologice si interzicerea vanatorii doar oentru distractie ???? Trebuie sa traim in armonie cu natura si nu eliminand toata fauna dupa cheful nostru.
  • +8 (10 voturi)    
    impuscati-va (Marţi, 13 decembrie 2011, 18:44)

    zebra [anonim]

    cum mai..sibienii..super ardelenii? aia care au inventat slanina cu ceapa si mersul pe jos...auzi scuza..o singura pusca cu tranchilizant autorizata..atunci desfiintati zoo-ul sau faceti o gramada mare de pietre si data viitoare ii dati direct la tampla...ala impuscat trebuia sa fie ingrijitorul...nu tigrul..ala e animal..nu stia ca n-are voie sa iasa din curtea scolii sau sa maraie la straini. Asta in cazul in care povestea nu e cusuta cu ata alba...
    • -5 (5 voturi)    
      impuscate (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:59)

      John Doe [anonim] i-a raspuns lui zebra

      Nu stiam ca restul Romaniei, adica patriotii ca si tine, ne dau noua atata importanta, noua cei din Sibiu. Habar nu am de unde a luat nastere acest steriotip, dar daca noua ne lipseste ceva, atunci ar fi sentimetul excesiv de mandrie.
      Nici un sibian, cel putin nu unul din care stiu eu, si pff, traiesc printre ei, nu a dat cu pumni in piept ca sibieinii au facut gaura la macaroana. Dar in schimb am observat ura asta impotriva sibienilor in multe alte zone.
      Asa ca nu stiu ce ii mai grav, ura ta imaginara fata de noi sau faptul ca ne doare in cot?
      • 0 (0 voturi)    
        Fw (Joi, 15 decembrie 2011, 0:37)

        zebra [anonim] i-a raspuns lui John Doe

        nu vorbeam de sibieni in special..ziceam de ardeleni in general :))
  • +3 (3 voturi)    
    Leul din Sibiu (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:06)

    TraianNastase1321130799046 [anonim]

    Imi amintesc acum 3-4 ani cand am vizitat gradina zoologica din Sibiu, un dobitoc baga mana prin gratii, lovea si ii smultea parul leului. Da, asta facea. Nu am vazut niciodata atata idiotenie. Sper doar ca nu era un angajat local.
    • -2 (2 voturi)    
      pe bune? (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:46)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui TraianNastase1321130799046

      Un individ il pocnea cu mana pe leu printre gratii si ii mai si smulgea parului inofensivului leu? Al naibi! Si leul ce facea? Probabil ii spunea acelui individ "te rog nu mai face asta, ca ma doare!" :))))
      Doamne, de unde apareti? :)))))
  • +3 (5 voturi)    
    protectia animalelor (Marţi, 13 decembrie 2011, 20:04)

    dorel [anonim]

    unde este protectia animalelor ?, urla numai cand sunt omoriti cainii comunitari, dar alte animale ?
  • +4 (4 voturi)    
    intrebare (Marţi, 13 decembrie 2011, 20:16)

    mara [anonim]

    Intrebarea mea: Ce pedeapsa a primit cel care a lasat poarta deschisa? Fara aceasta prostie, care putea avea urmari inca si mai grave (= sa moara si oameni), nu s-ar fi ajuns aici. Tigrii sint o specie amenintata, si daca viata unuia dintre ei de la zoo se termina prin impuscare, inseamna, cred, ca respectivul zoo nu e in stare sa le asigurec existenta si, deci, n-ar trebui sa ii aiba in custodie. Sa ii cedeze altora, mai priceputi sau mai bine dotati. De altfel, si eu cred ca locul salbaticiunilor e in salbaticie. Daca, totusi, le aducem in zoo, avem o mare raspundere.
    Asa ca: Astept un raspuns.
  • +1 (5 voturi)    
    tigrul (Marţi, 13 decembrie 2011, 20:28)

    marcel ivan [anonim]

    oamneii aceia au procedatprecum hingherii: fara profesionalism,faranimic in cap, fara judecata, parca sint niste taranoi care au vrut sa il omoare- varianta cea mai "simpla" si sa il incarce in masina.

    Nu au luat mincare, nu au venit oamnei de la grad zoo, nici un ingrijitor.

    medicul acela l-am vazut bine mersi-- era foarte relaxat si fericit- ca a scapat de o grija.

    credca astfel de animale nici nu ar trebui sa se gaseasca in romania in grad zoo.

    nu au luat nici o masura ca sa il linisteasca- pentru ca nu au nici o legaturacu acest tigr;

    este un animal perfect, ominune a lui Dumnezeu; va dati seama ce ati ucis??????
  • +1 (5 voturi)    
    tigrul (Marţi, 13 decembrie 2011, 20:34)

    marcel ivan [anonim]

    de fiecare data cind o sa aud sau vad ca vreun om a fost sfirtecat de un tigru sau leu sau pantera, osa ma bucur !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    pe to personalulacela care a fost in forestier si a vrut sa il"doboare" pe acest tigru, as vrea sa ii vad in cusca tigrului- dar fara arme.

    sa va sfirtece!!!!!! sa va sfirtece si copiii, rudele daca se poate.

    medicul din gradina zoo din Sibiu este o catacomba, care nu prea stie cu cine are de a face, nu prea stie cu ce se maninca ingrijirea tigrilor.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 13 decembrie 2011, 21:19)

    Gigi Maybachistu' Vânător [anonim]

    Vânătorii din România susţin cauza tigrului:

    http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=62&t=10658
  • +2 (2 voturi)    
    Exces de zel si imcompetenta - nimic nou (Marţi, 13 decembrie 2011, 21:26)

    alin pop [anonim]

    Aceste asa-zise gradini zoologice trebuiesc desfiintate deoarece sunt pur si simplu jalnice. Nu asigura nici pe departe conditiile necesare unui habitat cat de cat asemanator cu cel natural. Cred ca trebuiesc toate gradiniile zoologice din tara verificate si impuse niste standarde. Decat sa vad niste animale chinuite, mai bine nu le vad deloc sau prefer sa le vad la tv. Sunt ferm convins ca nu s-a facut tot posibilul ca animalul sa fie tranchilizat iar nea Zapada, vanatorul lui peste, a facut exces de zel pozand in salvatorul unei situatii extreme. Inca o victima a incompetentei si a prostiei. Dezgustat total.....
  • -2 (4 voturi)    
    eu vad 3 probleme... (Marţi, 13 decembrie 2011, 21:32)

    tara arde si baby se piaptana [anonim]

    ...1.magarul care a lasat usa tigrului deschisa,e din categoria ''dorel'' insa mult mai prost;
    ...2.daca tigrul ajungea intr-o zona locuita ,putea deveni total incontrolabil iar pierderea de vieti omenesti putea fi inscrisa la nivelul -catastrofa;
    ...3.cel de la protectia animalelor care a urlat la radio,cu o ingustime masiva a cunoasterii si a capacitatii de intelegere,fiind fixat asupra bietului vinator chemat de autoritati sa ajute la rezolvarea problemei,cum ar fi gestionat problema cind ar fi fost un dezastru intr-un areal locuit?daca animalul nimerea in curtea unei gradinite,in timpul pauzei?
    • +1 (3 voturi)    
      eu vad mai multe (Miercuri, 14 decembrie 2011, 0:05)

      dodi [anonim] i-a raspuns lui tara arde si baby se piaptana

      prima ar fi ca existenta gradinilor zoologice e o tampenie, daca te bucuri cand iti duci copiii sa vada niste animale chinuite, inchise, nemancate, iti provoaca placere, atunci poate ar fi tentant sa faci schimb o zi cu vreun urs intr-o cusca.
      o a doua ar fi ca animalul asta, daca era asa de groaznic cum zici tu, cred ca intai se oprea sa il manance pe dobitocul care a adormit in post si a uitat deschisa usa.
      o a treia ar fi ca trigger happy vanatorul trebuia sa astepte sa isi faca sedativul efectul, nu sa il omoare.
      de fapt principala problema e ca exista zoo, fara zoo nu se ajungea aici.
  • +1 (3 voturi)    
    miauu (Marţi, 13 decembrie 2011, 22:08)

    pisi rau [anonim]

    mihaela :(( La cati bani au primit , cum de nu au avut ce le trebuie pt astfel de cazuri? Primesc o groaza de bani, dar sunt corupti, angajeaza pe pile si fura la greu. Tocmai au angajat un contabil nou, nu-i intrebati ce conditii trebuia sa indeplineasca, dar oameni mai capabili au fost respinsi pentru ca nu erau de ai lor;)
  • +3 (3 voturi)    
    proceduri (Miercuri, 14 decembrie 2011, 10:07)

    SherKhan [anonim]

    Cred ca problema e alta si tine de proceduri. Exista o procedura pentru acest caz ? Daca da ar fi trebuit sa fie specificat acolo ca gradina zoo sa aibe pusti cu tranchilizante si aceaste tranchilizante sa fie conforme cu cerintele pentru fiecare animal. Angajatii erau instruiti ? De ce 2 tranchilizante nu au avut efect ? Aici cred ca trebuie cautata problema.
  • 0 (0 voturi)    
    http://www.hotnews.ro/stiri-international-10938307 (Miercuri, 14 decembrie 2011, 12:40)

    Alex P [anonim]

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-10938307-video-aparitie-suprinzatoare-centrul-orasului-vancouveri-urs-plimba-masina-gunoi.htm

    Uite cat de civilizat au procedat autoritatile din Vancouver cu un urs aflat in mijlcoul orasului.

    Aviz maimutelor ordinare din Sibiu, care au rezolvat foarte "elegant" problema.

    Sa va fie rusine!