Intarzieri de peste 3 ore ale trenurilor de pe ruta Ploiesti-Bucuresti, dupa furtul unor relee. CFR sustine ca intarzierile nu au depasit 50 de minute

de A. Neagu, V. Barza     HotNews.ro
Marţi, 13 decembrie 2011, 11:54 Actualitate | Esenţial

Tabela de sosiri din Gara de Nord, marti ora 11
Foto: HotNews.ro
Trenurile de pe ruta Ploiesti-Bucuresti, care aveau ca destinatie Gara de Nord sau Gara Basarab din Capitala, au avut marti dimineata intarzieri de pana la 200 de minute, asa cum se poate vedea in imaginea atasata, care arata tabela de sosiri din Gara de Nord marti la ora 11:00 si minutele de intarziere pentru fiecare tren. Cauza a fost furtul unor relee, componente ale instalatiei de semnalizare si siguranta a traficului. CFR Calatori sustine, intr-un comunicat remis HotNews.ro, ca "In intervalul orar 6.00 - 8.00, trenurile care au sosit sau au plecat din Bucuresti Nord au inregistrat, in medie, intarzieri de 25-30 de minute/tren. Din cauza cresterii densitatii traficului feroviar, dupa ora 8.00 intarzierile inregistrate la sosirea si plecarea din Bucuresti Nord sunt in medie de 40-50 de minute/tren."

Pe drumul dinspre Ploiesti spre Bucuresti, trenurile au stationat chiar si o ora la Peris, la jumatatea distantei.

CFR mai precizeaza, in comunicatul remis marti, ca "Echipele de interventie se afla la fata locului si desfasoara lucrari pentru remedierea defectiunilor tehnice semnalate la instalatia de semnalizare si siguranta a traficului, astfel incat circulatia trenurilor sa fie reluata in conditii normale de trafic."

In plus, CFR "cere scuze pasagerilor pentru disconfortul creat de acest incident si ii asigura ca toate masurile operative intreprinse de angajatii feroviari au ca principal scop reluarea circulatiei feroviare in conditii normale de trafic."



















Comentarii alese de moderator

  • Mda (Marţi, 13 decembrie 2011, 12:07)
    jeanvaljeanro [anonim]

    e a doua oara cand se fura cam in acelasi loc intr-o luna. Ultima oara am facut 2 ore bucuresti ploiesti, dar s-a schimbat mersul trenurilor si s-au facut legaturi mai dese.urmarea e ca desi ar fi trebuit sa ajung la 10, e ora 12 si nu sunt nici macar la buftea. simt ca imi pare rau ca tocmai mi-am facut abonament.daca eram cu nasul, aia era, n-aveam pretentii.








Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1550 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Mda (Marţi, 13 decembrie 2011, 12:07)

    jeanvaljeanro [anonim]

    e a doua oara cand se fura cam in acelasi loc intr-o luna. Ultima oara am facut 2 ore bucuresti ploiesti, dar s-a schimbat mersul trenurilor si s-au facut legaturi mai dese.urmarea e ca desi ar fi trebuit sa ajung la 10, e ora 12 si nu sunt nici macar la buftea. simt ca imi pare rau ca tocmai mi-am facut abonament.daca eram cu nasul, aia era, n-aveam pretentii.
    • +2 (2 voturi)    
      Bine ca nu mergi cu nasu' (Marţi, 13 decembrie 2011, 12:34)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Daca s-ar plati TOATE biletele, poate ar fi bani si pentru niste dulapuri anti-efractie pentru instalatiile feroviare dintre statii.

      Asa, dulapurile alea vechi de 30 de ani, facute dintr-o tabla chioara, pot fi sparte cu o ranga si din ele se fura releele, cablurile etc.
      • 0 (0 voturi)    
        si hotii s-au innoit (Miercuri, 14 decembrie 2011, 1:22)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Daca tot au schimbat trenurile macar sa se bucure si hotii.
  • 0 (0 voturi)    
    CFR-ul minte!!! (Marţi, 13 decembrie 2011, 12:13)

    ploiesti [anonim]

    cfr-ul minte cu nerusinare!!!
    trenulIR 1552 trebuia sa ajunga in bucuresti la 8:09.
    A ajuns in Bucuresti dupa ora 11.

    Rusine!!!
    • 0 (0 voturi)    
      N-ai inteles nimic! (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:22)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui ploiesti

      CFR nu minte, pe tine te bate semantica (si aparent si matematica):

      CFR a declarat ca intarzierile au fost IN MEDIE de 40-50 de minute. Deci ... daca aduni intarzierile de 180-200 de minute, cu cele de 10-15 minute - probabil spre sfarsitul crizei, cu cele de 20-30 de minute (etc.) ... MEDIA este de 40-50 de minute ...

      Acum ai priceput?
  • 0 (0 voturi)    
    asa e, doar 40 - 50... (Marţi, 13 decembrie 2011, 12:36)

    calatoru' [anonim]

    '...in medie de 40-50 de minute/tren.'. asa e. doar ca e o mica greseala in comunicat. intarzierile au fost in medie de 40 - 50 de minute/VAGON. si cum trenurile au 4-5 vagoane, de aici diferenta si neintelegerile. intr-un alt comunicat, cfr a anuntat ca incepand cu 20 decembrie, se va distribui gratuit calatorilor, in statia de plecare, cate un termos cu tiuca fiarta sau vin fiert, la alegere. in cazul in care intarzierea trenului va fi mai mare de 60 de minute, calatorii vor avea dreptul sa consume tuica sau vinul, in caz comtrar, acestea trebuiesc predate intacte la destinatie. asa sa le ajute dumnezeu... hac!
    • 0 (0 voturi)    
      Intarziere (Marţi, 13 decembrie 2011, 13:27)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui calatoru'

      Probabil e intarzierea medie din tot sistemul (probabil si per vagon) :))
      Oricum tare ideea cu vinul/tuica.

      Problema mare actuala e ca ne furam singuri caciula de fiecare data in oricare proiect/companie de stat si pe urma ne plangem ca e de vina altcineva
  • +1 (1 vot)    
    Vorba e cam asa: (Marţi, 13 decembrie 2011, 12:51)

    andreiu [utilizator]

    "fool me once shame on you fool me twice shame on me"

    Daca s-au furat a doua oara intr-un interval relativ scurt cam in aceeasi zona, atunci e vina CFR-ului ca nu a luat niste masuri suplimentare de paza si prevenire a furtului.
  • 0 (0 voturi)    
    ue (Marţi, 13 decembrie 2011, 13:23)

    george [anonim]

    Parca a fost lansata o directiva UE prin care iti poti recupera banii de pe bilet daca intarzie trenul nu ?
    • 0 (0 voturi)    
      Corect, dar... (Marţi, 13 decembrie 2011, 13:42)

      Mr. W [anonim] i-a raspuns lui george

      ...ai încercat s-o aplici vreodată?
      Succes :)

      (pe scurt, ideea e că pierzi mai mult timp, deci bani, încercând să recuperezi diferenţa de preţ a biletului, ergo nu merită)
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fim seriosi!!!! (Marţi, 13 decembrie 2011, 15:15)

    Zuzu [anonim]

    Tren plecat la 7.25 din Ploiesti Sud:
    - mersul piticului pana la Crivina - 20
    - Crivina - stationare 50 minute
    - mersul piticului pana la Peris - 40 de minute
    - Peris stationare 50 de minute
    - mersul piticului cu 4 stationari a cate 15 minute pana in Bucuresti Nord - 85 minute
    Cu totul 4 ore si ceva, stiu pentru ca am fost unul din nefericitii blocati in camp de lacomia celor de la CFR.
    Problema a aparut de la primele ore ale diminetii si era cunoscuta cu mult inainte de ora 7.25. Nimeni nu a anuntat in intarzierile in Ploiesti pentru ca interesul calatorilor (mare parte din ei navetisti) nu a contat. Mai importanta era vanzarea biletelor.
    Faptul ca pe langa asta mai au si nesimtirea de a spune ca intarzierile au fost de maxim 50 de minute, si ca au fost luati prin surprindere de furtul cablurilor (furt care se repeta iar si iar, in acelasi loc) este o alta dovada ca in slujba statului roman sunt numai incompetenti lipsiti de bun simt.
  • 0 (0 voturi)    
    autorii (Marţi, 13 decembrie 2011, 16:23)

    anton [anonim]

    Faptul ca nu sunt prinsi niciodata, ca stiu exact cand si ce si cum, ma face sa cred ca sunt personaje dinauntru.
    Dincolo de trenuri, CFR este o institutie anacronica, ridicola, o prezenta obraznica, in genul cersetorilor, o arhitectura de coruptie si fatarnicie.
    Grav, dar mai grav este ca este numai o mica parte din ceea ce este cu adevarat coruptia si incompetenta in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    CFR=nesimtire (Marţi, 13 decembrie 2011, 18:35)

    constantin [anonim]

    Am pe cineva in familie care face zilnic naveta cu trenul Ploiesti Sud - Bucuresti. Sunt frecvente intarzierile datorate "furturilor" insa astazi totul a depasit orice limita. Trenul de 7.55 din Pl.Sud a ajuns in Bucuresti la 12.30, in conditiile in care este plin de navetisti CU ABONAMENT fata de care minunatul CFR nu are niciun respect. Personalul CFR nu este strain de "furturile" tot mai dese, iar conductorii erau astazi ironici, spunandu-le calatorilor care asteptau ... sarbatori fericite.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine stie sa citesca ... nu scrie articole... (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:26)

    Andrei [anonim]

    Titlu: "CFR sustine ca intarzierile nu au depasit 50 de minute"

    Declaratia CFR: "Din cauza cresterii densitatii traficului feroviar, dupa ora 8.00 intarzierile inregistrate la sosirea si plecarea din Bucuresti Nord sunt in medie de 40-50 de minute/tren."

    Intelegeti voi care e diferenta dintre maxim si medie.
    Daca nu .. deschideti un excel, scrieti intr-o coloana 5 numere intre 1 si 100, si dupa accea in doua celule diferite folositi =Max(<celulele cu numere>) si =Average(<celulele cu numere>).

    P.S. daca scrieti de 5 ori acelasi numar aveti dreptate.
    • 0 (0 voturi)    
      N-ai fost acolo.... (Marţi, 13 decembrie 2011, 20:33)

      elena [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Nu ai fost in tren, nu-i asa? Daca ai fost.... nu te interesa nici o medie. In medie, personal, mi-a luat 3 ore si 50 de minute sa ajung de la o gara la alta in aceasta dimineata.
      Oricum...media nu-i favorizeaza pe cei de la SNTFC pe acest traseu.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania trezestete!!!! (Marţi, 13 decembrie 2011, 23:50)

    Nu conteaza [anonim]

    o fost bataie de joc de sa intamplat cu noi. in loc sa ajungem la 8:20 am ajuns la 11:50. dupa ce am facut 9 ore de mers mai stam si in gara ca unii au impresia ca mai bine repara o probema de 1000 de ori decat odata si bine si pun o paza cat de cat acolo. asta ii situatia in Romania.