Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

EurActiv: Cosuri cu legume olandeze pentru eurodeputatii romani, ca reactie la declaratia lui Traian Basescu

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 13 decembrie 2011, 7:52 Actualitate | Esenţial

Europarlamentarul olandez Esther de Lange le va oferi, marti, colegilor sai romani din cadrul PE cate un cos cu legume olandeze, ca raspuns la o remarca a presedintelui roman Traian Basescu in legatura cu zarzavaturile importate din aceasta tara, relateaza Radio Netherlands, in editia electronica, citeaza Mediafax.

"Nu este nimic in neregula cu legumele noastre, iar Romania nu poate sa blocheze pur si simplu exporturile noastre pentru ceea ce pare un motiv politic", a declarat De Lange.

Presedintele Traian Basescu a facut cumparaturi, sambata seara, intr-un supermarket din Bucuresti, declarand, la plecare, pentru RTv, ca a incercat sa evite sa cumpere zarzavaturi olandeze, el adaugand: "Cred ca este bine sa nu cumparam zarzavaturi olandeze".

Intrebat cum i se par preturile, Basescu a raspuns: "Au crescut si mai ales la zarzavaturi. Nu mai sunt zarzavaturi romanesti. Trebuie sa recunosc ca am evitat cat am putut zarzavaturile olandeze. Am preferat sa cumpar turcesti si spaniole, daca tot nu sunt romanesti. Si cred ca este bine sa nu cumparam zarzavaturi olandeze".

Apelul presedintelui roman pare provocat de opozitia Olandei fata de intrarea Romaniei si Bulgariei in spatiul Schengen.

Presedintele Traian Basescu a declarat, vineri, la Bruxelles, ca pozitia Olandei in legatura cu intrarea Romaniei in Schengen este un abuz, mentionand ca nu tara noastra a legalizat prostitutia si consumul de droguri din neputinta.

Eurodeputatii olandezi intentioneaza sa sesizeze Comisia Europeana in privinta comportamentului presedintelui roman.

Parlamentarul crestin-democrat Henk Jan Ormel a declarat ca Romania va fi sfatuita sa se concentreze pe combaterea coruptiei pe plan intern, in loc sa boicoteze legumele olandeze.

El intentioneaza sa ii ceara ministrului olandez de Interne, Uri Rosenthal, o reactie in Parlament, marti.


  • Citeste tot articolul si comenteaza pe Euractiv



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3166 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    legume olandeze (Marţi, 13 decembrie 2011, 8:16)

    robert [anonim]

    Romania nu poate sa blocheze exportul de legume
    Olandeze,dar noi romanii putem sa nu le mai cumparam.
    Oricum nu au nici un gust!
    • -2 (6 voturi)    
      La fel de insipida este si politica romaneasca (Marţi, 13 decembrie 2011, 9:32)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui robert

      Mai intai ar trebui sa renutam la a cumpara castravetii vanduti noua de catre o clasa de derbedei care se autointituleaza clasa politica. Problemele pentru care nu suntem primiti in Schengen le percepem fiecare deci sunt reale, si le putem rezolva numai prin actiuni pozitive nu prin masuri puerile.
  • +5 (7 voturi)    
    Eu cetatean roman obisnuit... (Marţi, 13 decembrie 2011, 8:16)

    Costin1968 [utilizator]

    ...o sa ofer cadou EUROPARLAMENTARILOR olandezi, un cos cu biletele , fiecare biletel avand inscris cate un nume de parlamentar /europarlamentar olandez, aflat pe statul de plata al KGB, sau santajat de aceeasi onorabila instutie...
    Chiar fac olandezii pe prostii, cum sa faci cadou produsele acelea NITRO...pe cand un cadou cu celebrul vin olandez "Dealu' Chimiei"...
    Cand ii racolase Caraman tradasera NATO in masa, domnii parlamentari olandezi...
  • +5 (7 voturi)    
    Care e problema? (Marţi, 13 decembrie 2011, 8:30)

    Ciprian Nicolae [anonim]

    Avand in vedere ca in Olanda drogurile usoare sunt legale, e posibil ca legumele olandeze sa fie cultivate pe soluri folosite si pentru cultivarea acestor droguri usoare, deci legumele sa fie contaminate. Glumesc, bineinteles, dar nu inteleg reactia exagerata a oficialilor olandezi la remarca presedintelui: fiecare om are dreptul la anumite preferinte, inclusiv in materie de legume. Si avand in vedere ostilitatea Olandei la adresa Romaniei (exagerata, chiar avand in vedere ca in principiu pot avea dreptate in ceea ce priveste starea justitiei, dar care nu are legatura cu aderarea la Schengen), mi se pare rezonabil ca si romanii sa reactioneze cum pot, iar cel mai la indemana mijloc este prin boicotarea produselor olandeze. Exact la fel au reactionat americanii fata de produsele frantuzesti cand francezii s-au opus celui de-al doilea razboi in Irak si au cruiticat dur Statele Unite. Sunt reactii normale ale cetatenilor unei tari cand tara lor este atacata, criticata sau obstructionata de alta tara (chiar daca pe drept, dar cu atat mai mult cand atacul pare nejustificat sau exagerat). S
    In ceea ce priveste legumele olandeze, nu cred ca mesajul presedintelui va influenta reactia consumatorilor romani: cine nu le cumpara sau cei care au decis sa le boicoteze, o faceau si fara aceste mesaj, iar cei care nu vor sa le boicoteze nu o vor face de acum inainte.
  • +2 (2 voturi)    
    proverb vechi (Marţi, 13 decembrie 2011, 8:59)

    El Condor [anonim]

    Cand pisica nu-i acasa, soarecii joaca pe masa.
  • +7 (9 voturi)    
    N'as fi crezut (Marţi, 13 decembrie 2011, 8:59)

    Nelu [anonim]

    Ca ii afecteaza. Se pare ca daca ii atingi la portofel, functioneaza.
  • +5 (7 voturi)    
    sper ca eurodeputatii sa le dea cu cosurile in cap (Marţi, 13 decembrie 2011, 9:12)

    popcorn monta [utilizator]

    "Nu este nimic in neregula cu legumele noastre, iar Romania nu poate sa blocheze pur si simplu exporturile noastre pentru ceea ce pare un motiv politic", a declarat De Lange...nu pare un motiv politic,chiar este un motiv politic...ne-am facut treaba si ei ne blocheaza intrarea in schengen pa motive electorale...se vede ca traiesc in tarile de jos...jos tare au ajuns...
  • +4 (6 voturi)    
    ar fi mai bine... (Marţi, 13 decembrie 2011, 9:25)

    xtraterestrul roman [anonim]

    Cel mai bine ar fi ca legumele romanesti sa devina o amenintare pe piata pentru legumele olandeze. Restul e gargara.
  • +3 (5 voturi)    
    Sa si le puna in cap! (Marţi, 13 decembrie 2011, 9:30)

    SHEAPA [utilizator]

    Ca n-avem nevoie de ele.

    Avem si noi PLASTIC in Romania, nu trebuie sa "degustam" cele mai lipsite de gust legume si fructe din lume.

    Habar n-au ei ce-i aia leguma. Imi amintesc ca la bunica la tara, cand mergeam vara, simteam mirosul proaspat de rosii de la vecina de peste drum (aproape 100 metri distanta).

    Astea olandeze ti le poti baga si-n nas si tot nu miros a legume.

    Foarte bine le-a zis Basescu!

    Lasa ca s-o trezi odata si poporul asta .....
  • +7 (7 voturi)    
    Sa luam aminte (Marţi, 13 decembrie 2011, 9:36)

    nano2k [utilizator]

    Presedintele a spus o fraza la iesirea dintr-un supermarket.
    Olandezii au reactionat imediat la nivelul PE-ului!

    Oare noi cand vom invata sa reactionam asa, macar la niste provocari sovine si separatiste care vin din interiorul tarii?

    Cat despre olandezi, eu demult nu cumpar legume din aprozare sau supermarket-uri. Merg la piata si iau de la tarani. Taranii aia autentici, ii recunosti si le recunosti si produsele.
  • +1 (3 voturi)    
    vrajeli (Marţi, 13 decembrie 2011, 9:59)

    alex [anonim]

    Austriecii au vrut Petrom cand am intrat in UE, francezii au vrut Dacia si englezii-indieni Sidex cand am intrat in NATO samd.

    Acu olandezii vor sa cumpere portu Constanta ca sa ne dea votul pt Schengen. Simplu.
  • +1 (3 voturi)    
    daca imi aduc bine aminte... (Marţi, 13 decembrie 2011, 10:02)

    kido [anonim]

    ...presedintele a criticat si legalizarea prostitutiei si a consumului de droguri din olanda...sunt curios daca europarlamentarii olandezi for reactiona si la astfel de declaratii. Poate in cosulet se vor afla si 2-3 ciupercute, "inmanate" de cateva cetatene din red district :D
  • +1 (3 voturi)    
    de legume olandeze avem noi nevoie??! (Marţi, 13 decembrie 2011, 10:04)

    pherenike [anonim]

    Noi avem nevoie de locuri de munca si in Romania si in Olanda si de europarlamentari care sa ofere solutii si nu dispute.
    Eu cred ca presedintele a facut indirect un apel la trezirea spiritului civic in rezolvarea problemelor care ne afecteaza.Numai ca aici ne lovim de coruptie si de reminiscenta constiinta neo-comunista-vezi companiile de stat.
  • +2 (2 voturi)    
    e mai rau ca inainte! (Marţi, 13 decembrie 2011, 10:23)

    Cristian Ioan [anonim]

    Poate ca atitudinea Presedintelui nu a fost cea mai potrivita. Dar reactia olandezilor mi se pare absurda, cum sa ne IMPUNA legumele lor?!

    Inainte de 1989, cand eram in Pactul de la Vassovia si CAER, nu ne impunea nimeni sa mancam ... legume de import de la Maskwa!
  • +1 (1 vot)    
    la legume se pricepe Basescu (Marţi, 13 decembrie 2011, 10:23)

    Radu Humor [utilizator]

    Mai ales ca nu mai are mult si ajunge si el ca o leguma! Nu-l vedeti cum arata ?
    Nu-l mai tin decat transfuziile ....
    Solutia e sa cumparam de la tarani, nu de la sarlatani !