Vrajitoarele au fortat intrarea in Parlament pentru a-i imputa deputatului Nicu Paun o lege impotriva lor

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 12 decembrie 2011, 21:06 Actualitate | Esenţial

Un grup de 15 vrajitoare inarmate cu toate ustensilele breslei - vartelnita cu fuse, carti de tarot, busuioc, bol cu apa sfintita si blesteme la purtator - au fortat, luni, intrarea in Parlament pentru a-i imputa reprezentantului lor, deputatul Nicu Paun, o lege care le-ar interzice aceste practici, relateaza Mediafax.

Vrajitoarele au incercat sa intre in curtea Palatului Parlamentului pe la intrarea dinspre Parcul Izvor, dar au intampinat rezistenta fortelor de ordine, care au reactionat imediat, impacientate de ineditul situatiei si tematoare fata de blestemele si anatemele aruncate generos de doamnele cu fuste multe si colorate.

"Altercatia" dintre vrajitoare si jandarmi, care nu au stiut initial in ce categorie sa incadreze evenimentul - protest spontan la poarta Parlamentului sau incercare de fortare a intrarii in institutia fundamentala a democratiei romanesti - a fost acoperita rapid, insa, mediatic, de jurnalistii prezenti la fata locului.

Vrajitoarele au simtit, astfel, ca sunt in centrul atentiei si, sub pavaza camerelor de luat vederi, si-au impus punctul de vedere, reusind sa treaca de primul filtru de jandarmi.

Din pacate pentru ele, au trecut doar cinci, respectiv cele care aveau buletinul asupra lor, pentru ca si democratia are regulile sale.

Odata intrate in curtea Parlamentului, vrajitoarele s-au dezlantuit. Blestemele si anatemele au inceput sa curga fara oprire. Amenintarile la adresa potentei deputatului Nicu Paun nu s-au mai oprit.

"Aici am apa sfintita, adunata de la 99 de izvoare. Daca il stropesc, il las fara potenta pe toata viata", a amenintat o vrajitoare la adresa lui Paun, strangand in brate un bol din lut cu doua manere si afurisind legea acestuia care ar urma, dupa ce va fi depusa, sa le interzica practicile vrajitoresti.

Cu camerele de luat vederi in fata, cu reporterii in spate si cu microfoanele inconjurandu-le, cele cinci vrajitoare, insotite si de un vrajitor-barbat, s-au deplasat spre intrarea in Parlament.

Tocmai atunci a trecut, indreptandu-se spre cladirea Legislativului, in Loganul sau albastru cu sofer, deputatul Alin Popoviciu, cel care a depus in trecut o lege prin care solicita impozitarea si taxarea vrajitoarelor. Popoviciu nu a oprit sa dea fata in fata cu reprezentantele breslei, dar le-a spus jurnalistilor ca are acasa un motan negru si nu se teme de blestemele lor.

"Ati vazut ca nu i-a iesit nimic? Nu i-a trecut legea. Sa nu se mai ia ei de noi", a spus vrajitoarea autointitulata "regina Cleopatra a Magiei" despre Popoviciu, in asentimentul colegelor sale vrajitoare, Suedia si Sidonia.

Grupul a mers mai departe si a descins in Parlament, unde, la intrare, s-a lovit de alt filtru de jandarmi. Acestia le-au sfatuit pe vrajitoare sa sune la Comisia de abuzuri, acolo unde Nicolae Paun este presedinte, pentru a cere acordul de a intra in audienta la acesta.

Dupa ce li s-a explicat telefonic faptul ca Nicolae Paun nu se afla in Parlament, vrajitoarele au facut stanga-mprejur, si, dupa ce au promis ca vor face o analiza privind trecerea bugetului prin Parlament, au parasit pasnic cladirea celui mai inalt for reprezentativ al Romaniei.























1115 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Impresionant (Luni, 12 decembrie 2011, 21:10)

    inchizitorul [anonim]

    Evul Mediu Tarziu.
    Stirea asta e pe bune?
    • 0 (0 voturi)    
      Interesant (Marţi, 13 decembrie 2011, 2:45)

      Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui inchizitorul

      Mi se pare interesant ca au luat niste lucruri din religia ortodoxa si le-au invartit ca sa le foloseasca in alte scopuri. Apa sfintita care te face impotent, ce prostie. Crestinii nu cred in asa ceva. Ateii nici ei. Va dati seama ce amestec de superstitii e in capul cuiva care merge la asemenea vrajitoare.
      • 0 (0 voturi)    
        Ce interesant (Marţi, 13 decembrie 2011, 13:08)

        Anca [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

        dvs raspunde-ti comentariilor altor cititori...cel mai bine exprimati-va OPINIA fata de articol! succes.
  • +5 (5 voturi)    
    vrajitoarea (Luni, 12 decembrie 2011, 21:20)

    Angoasat [utilizator]

    vrajitoare pe dracu...sa invete de la ilici lectii de vrajitorie...a hipnotizat o tara intreaga in '90 si a obtinut 90%..
  • 0 (0 voturi)    
    lapidare, sau decapitare (Luni, 12 decembrie 2011, 23:35)

    iranianul [anonim]

    In alte tari astora li se taie capul dintr-o lovitura in piata publica.
  • 0 (0 voturi)    
    TARA ASTA (Marţi, 13 decembrie 2011, 1:03)

    ANA [anonim]

    pe vremea lui Iliescu avea la EXPOZITIE un intreg PAVILION cu vrajitoare si magie! Aceste femei neavand curiozitatea de a-si dezvolta o profesie practica aceste ritualuri de innebuneste familii si ele au PALATE..pe cand romanii platitori de taxe si impozite cu salarii de mizerie se duc la ele pentru a li se lua si farama de bani muncita! Atunci ne intrebam cum se poate in anul 2011 ca in loc de Cercetare in Medicina, Tehonologie sa vedem la Targuri ...vedem un intreg Pavilion cu vrajitoare! De ce nu se duc aceste vrajitoare in PAVILIOANELE cu copii bolnavi de cancer, leucemie, si alte boli si sa-i faca bine daca TOT au puteri si uite asa mai economiseste Statul Roman niste bani alocati medicamentelor si suferintele unor parinti! Dar ele prefera sa practice magia, inselatoria, amenintarea...daca nu-mi aduci si faci te afurisesc...si uite asa fete TINERE ajung vai mama lor deoarece acestea leaga si dezleaga ...OAMENI BUNI TERMINATI cu prostiile incercati sa faceti cat mai multe FAPTE BUNE sa ajutati in jurul vostru cat puteti...umpleti-va sacul personal al vietii cu fapte BUNE si aceste individe sa se duca sa se apuce de o profesie serioasa si ...ele cand se imbolnavesc unde se duc??? Tot la MEDICI! acei medici care sunt platiti cu salarii de mizerie! Datorita faptului ca isi fac ele PALATE ...in loc sa le facem palate elitelor si medicilor care au mai ramas in RO si care-si iubesc profesia! Cand copii lor se imbolnavesc unde se duc???? la garla? sau la medic ??? Doamne mare tie GRADINA...mergeti oameni BUNI la Sfantul Ciprian ...la Sfantul Dumitru si nu le mai aratati pe TELEVIZIUNI sau in PRESA. Sanatate va doresc si Intelepciune Parlamentarilor! O sa ramanem fara medici in curand....si cine sunt vinovatii? PARLAMENTARII care se tin de vrajeli in loc sa le faca lor palate ....chirugi de elita...oameni cu adevarat dedicati!
    • 0 (0 voturi)    
      Exprimare (Marţi, 13 decembrie 2011, 2:47)

      Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui ANA

      O mare parte din mesajul tau se pierde din cauza felului in care te exprimi. Incearca sa fii mai coerenta. Semnele de punctuatie isi au si ele rostul lor.
      • 0 (0 voturi)    
        Stai linistit (Marţi, 13 decembrie 2011, 12:52)

        Ana [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

        era scris pentru ele...lele...nu pentru intelectuali! intelectualii cunosc problemele si fara sa comentez EU!....ele trebuie sa citeasca incet si intre randuri...nicio punctuatie ce vrei punct si de la capat? nici gand...ce nu-ti convine de fapt ? te simti lezat ...nu citi si schimba linkul...ca la telecomanda...schimba programul!

        mai studiaza aici daca nu-ti convine comentariul meu...

        http://www.dreamr.me/2010/08/rolul-semnelor-de-punctuatie.html

        si inca ceva domnule trebuia sa comentezi esenta vorbelor si nu ”???” cu alte cuvinte dumneata trebuia sa comentezi daca esti de acord cu legea sa fie bagate sau nu la zdup aceste vrajitoare si motivele printr-o expunere pentru a completa LEGEA...dar cum multi politicieni se duc pe la ele..lelele...nu cred ca vor trece astfel de lege ...si de ce ...ca la Biserica le este frica sa mearga ...ca acolo este Judecata Dreapta ...si acolo mergem pe ultimul DRUM ...mergem in Sfanta Biserica! Dar Dl Deputat sa scrie si care va fi costul Statului Roman in cazul le vor baga in puscarie ....adica costul real al STATULUI si pretul in viitorul PIB....eu una le-as lua palatele castigate prin inselaciune si le-asi DA tinerilor medici rezidenti (dar nici ei nu cred ca vor sa stea in ele!) Asa ca masura ar fi foarte buna pentru a nu mai prinde curaj...deja se vorbeste la TV despre sume de 450.ooo euro...si chiar astia nu mai au nicio limita si bun simt!
  • +1 (1 vot)    
    DE CE (Marţi, 13 decembrie 2011, 1:12)

    Ana [anonim]

    NU FAC ACESTEA UN LEAC si sa-l omologheze/patenteze ...la OSIM pentru VINDECAREA CANCERULUI????? si astfel cum a spus DL DEPUTAT NICU PAUN.....iesim din criza ...sa-l vindem intregii LUMI....sa le vad....Domnule DEPUTAT de ce nu le trimiteti asa un pic prin Spitalele Romaniei pe aceste femei sa faca munca in folosul comunitatii si sa vindece bolnavii??? sa vedem ridica de pe paturile spitalelor 1%??? eu nu cred ca ridica niciunul ...la vrajeala toata lumea se pricepe, dar la realitatea ca salariile sunt foarte mici in comparatie cu cerintele si cu preturile produselor .....aici este buba si boala...infometarea si nealimentarea corespunzatoare si certurile in familii de la bani apar si de la saracie! Unii NU se mai satura in defavorizarea altor....nu ati vazut a omorat-o cu biciul in bataie deoarece cainele mancase organele porcului...si au 3 copiii de crescut....despre ce vorbiti? din saracie si neputinta se ajunge la crime si oamenii ajung dupa gratii si ce a castigat STATUL inca 3 copilasi fara parinti!