Noua rectificare a bugetului Capitalei: s-au luat bani de la RADET si RATB si s-au alocat marilor proiecte de infrastructura

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 12 decembrie 2011, 15:45 Actualitate | Esenţial

Consiliul General al Municipiului Bucuresti a aprobat luni o noua rectificare bugetara. Consilierii au luat 20 de milioane de lei din bugetul RADET, 3 milioane de lei din bugetul RATB si 1,3 milioane de lei de la Politia Locala si i-au alocat marilor proiecte de infrastructura.

Au primit suplimentari de buget urmatoarele proiecte:
  • Strapungerea Buzesti - Berzei - 10 milioane de lei
  • Pasajul Baneasa - 10 milioane de lei
  • Pasajul Mihai Bravu - 5 milioane de lei
  • Strapungerea 1 Mai - 1 milion de lei
Viceprimarul Capitalei, Mircea Raicu, a declarat ca s-a facut aceasta rectificare intrucat, in perioada 1-28 noiembrie, Primaria Capitalei a facut deja platile pentru aceste proiecte, sumele acestea nefiind scazute din bugetul aprobat la sfarsitul lunii noiembrie.

In 28 noiembrie, consilierii generali au aprobat o rectificare a bugetului Primariei Municipiului Bucuresti, necesara intrucit s-au incasat doar 86% din veniturile estimate initial de institutie, cu circa 207 milioane de lei mai putin. Pentru a se putea plati subventia la RADET si la RATB, consilierii au taiat atunci de la bugetele marilor proiecte de infrastructura: 30 milioane lei de la diametrala Nord - Sud (Buzesti - Berzei - Uranus); 5 milioane lei de la Pasajul Mihai Bravu; 19 milioane lei de la reabilitarea Pasajului Baneasa (pod Elvila) si 11 milioane lei de la reabilitarea Bd. Aviatorilor.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1434 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    Multumim, domnule Primar! (Luni, 12 decembrie 2011, 16:01)

    Cristian Ioan [anonim]

    O decizie inteleapta si binevenita: ne puytem descurca la iarna fara caldura, ca doar avem experienta, la sfarsitul anilor '80 cand era frig in case Genialul Carmaci ne recomada "nu e nimic, mai pune oamenii muncii o haina in plus!"
    In schimb, o sa avem din belsug penetrari si strapungeri, ca de astea aveam mare nevoie ...
    • +2 (8 voturi)    
      pai (Luni, 12 decembrie 2011, 16:56)

      kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui Cristian Ioan

      daca vrei caldura la munca ca sa o platesti. Eu ma incalzesc cu centrala pe gaze, dar nu imi plateste nimeni nimic la gaze. Tot "boborul" sa invatat la pomeni si ajutoare. Dar la munca mai putin.
      • +1 (3 voturi)    
        Cu caldura ai dreptate (Luni, 12 decembrie 2011, 17:18)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

        De ce si staul si administratiile locale trebuie sa fie pe post de "haiduci" si sa ia prin impozite de la cei productivi ca sa-i subventioneze pe pomanagii? Nici mie care stau in casa la curte si ma incalzesc cu gaze nu imi subventioneaza nimeni incalzirea. Si nu imi asigura nici reabilitare termica.
        problema este insa la RATB. Din lipsa motoorinei si pieselor de schimb circulam ca si inainte de '89. vehiculele vin la intervale mari si sunt putine. ne Inghesuim cand am putea circula civilizat. Iar strapungerile incurca si mai rau transportul. Asa ca bani pentru RATB trebuia sa ramana. Sau Oprescu are nevoie de fonduri pentru pomeni electorale pe care le va lua cumva de la investitii?
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Luni, 12 decembrie 2011, 18:34)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

        Esti sigur ca nu-ti plateste nimeni gazele? Pretul gazelor pentru populatie este inca subventionat... Iti vine sa crezi sau nu, in UE pretul pentru consumatorii casnici este cu 70-80% mai mare. La un moment dat vor fi aliniate preturile, altfel riscam sanctiuni importante din partea UE.
    • 0 (2 voturi)    
      E de bine! (Luni, 12 decembrie 2011, 18:42)

      Catalin Andrei [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

      Deja s-au dus prea multi bani in RADET si in RATB!2 institutii foarte portocalii....Mai avem nevoie si de infrasctructura nu numai de institutii care in loc sa optimizeze costurile nu fac decat sa toace bani aiurea...
  • 0 (2 voturi)    
    normalitate (Luni, 12 decembrie 2011, 17:18)

    razvan [anonim]

    In sfarsit s-a rezolvat problema si Bucurestiul se poate dezvolta in continuare. In ceea ce priveste subventiile la caldura, sa se mai taie din salariile directorilor si sa se rezolve problema tevilor de distributie vechi.
  • 0 (2 voturi)    
    Eroare! (Luni, 12 decembrie 2011, 17:22)

    Costache2009 [utilizator]

    Nu primarilor trebuie sa le multumiti, ci consilierilor majoritari PD-l... Macar cititi textul, daca sa intelegeti altfel decit vi se dicteaza subliminal e ceva mai greu! ;)
  • -1 (1 vot)    
    Good morning (Luni, 12 decembrie 2011, 19:52)

    Sofia [anonim]

    In sfarsit s-au trezit si ei la realitate, cat de cat. Si-au dat seama ca nu pot fura chiar asa pe fata.
  • -1 (1 vot)    
    exista si o parte buna (Luni, 12 decembrie 2011, 20:10)

    cetateanulsurmenat [utilizator]

    Decat sa fie inghitite anual sume foarte mari din bugetul local de catre radet, mai bine s-ar rezolva partea tehnica, infrastructura. Degeaba tipa lumea ca nu va avea caldura.
  • -1 (1 vot)    
    astai Oprescu (Marţi, 13 decembrie 2011, 16:51)

    am [anonim]

    Oprescu îşi bate joc de bucureşteni. Şi tocmai când speram că o să inceteze risipa de bani. Iar o luăm de la capăt cu investiţiile tembele ale lui Sorin Oprescu
  • -1 (1 vot)    
    praf (Marţi, 13 decembrie 2011, 17:14)

    ela [anonim]

    O sa se aleaga prafu de primaru nostru pentru cate manarii a facut pe la spatele nostru!
  • -1 (1 vot)    
    nebuun (Marţi, 13 decembrie 2011, 17:19)

    flo [anonim]

    Din asta chiar nu mai iese. I s-a infundat de tot. Ar trebui demis acum.Jos cu Oprescu Si cu cheltuielile lui exorbitante.
  • -1 (1 vot)    
    Groaznic (Marţi, 13 decembrie 2011, 21:53)

    Ovidiu [anonim]

    Pentru ce naiba da iar bani la pasajul Basarab? Ce invetitie mai e si asta? Parca era gata. In loc sa mareasca subventia la caldura el aloca bani pe aberatii!!!Oprescu asta e un escroc de prima clasa, iar sifoneaza bani pentru capania electorala.
  • -1 (1 vot)    
    ?! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 23:28)

    gerorgiana.d [anonim]

    Oprescu isi bate joc de bucuresteni. Chiar nu vede nimeni acest lucru?
  • -1 (1 vot)    
    !! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 23:30)

    andreea [anonim]

    Poate aceste comisii vor descoperi care smecherii a facut Oprescu la Primarie.