Traian Basescu: Romania este un sustinator fara rezerve al aderarii Turciei la UE

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 12 decembrie 2011, 14:40 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a declarat luni, la Ankara, ca Romania este un sustinator fara rezerve al aderarii Turciei la Uniunea Europeana. Aflat intr-o vizita oficiala in Turcia, seful statului a semnat, impreuna cu omologul sau turc, Abdullah Gul, o declaratie de parteneriat strategic, ce vizeaza consolidarea cooperarii economice bilaterale.

Declaratii ale celor doi sefi de stat sustinute in conferinta de presa comuna, dupa semnarea declaratiei de parteneriat strategic:

Traian Basescu:
  • Am semnat astazi un parteneriat strategic intre Turcia si Romania care fixeaza toate domeniile de maxim interes in relatia bilaterala.
  • Am stabilit in acest parteneriat cooperarea in politica externa, in politica de securitate si, in mod deosebit, in lupta antiterorista.
  • Am stabilit consolidarea cooperarii economice, lucru extrem de important mai ales in aceasta perioada.
  • As vrea sa informez si presa turca ca volumul schimburilor comerciale a depasit 3,5 mld euro.
  • Parteneriatul nostru strategic stabileste o consolidata cooperare in domeniile educatiei, mediului, culturii.
  • Ca veni vorba de cultura, as vrea sa felicit guvernul turc pentru deschiderea celor doua centre culturale la Bucuresti si Constanta.
  • Am analizat impreuna situatia regionala, situatia din Orientul Mijlociu si am stabilit impreuna ca ne leaga atata istorie, atata prietenie si ca avem incredere ca vom reusi sa consolidam cooperarea economica.
  • Despre facilitati pentru investitorii turci: Romania nu poate acorda facilitati speciale pentru investorii dintr-o anumita tara. Romania are un sistem de impozite si taxe care favorizeaza investitiile, nu putem discuta de facilitati speciale. Chiar statutul nostru de membru UE ne obliga sa avem un sistem egal de facilitati pentru toti investitorii, straini sau locali.

Abdullah Gul:

  • Distanta dintre noi este foarte mica, relatiile sunt foarte apropiate. Dezvoltarea economica intre tarile noastre este foarte buna.
  • Declaratia pentru parteneriat strategic semnata azi ne va duce la o dezvoltare in fapt a cooperarii.

La inceputul conferintei, cei doi sefi de stat au schimbat si amabilitati. Presedintele turc, Abdullah Gul, a declarat ca "nu este nimeni care sa stie Bosforul mai bine ca Traian Basescu". "Dl presedinte, fiind comandant de nava, stie fiecare coltisor al Bosforului. Stiu asta din relatarile sale anterioare", a spus Gul.

"Am venit la Ankara cu sentimentul ca vizitez un prieten (...) N-as vrea sa ramana prietenii mei de pe Bosfor cu o impresie gresita, sunt oameni care stiu Bosforul mai bine  ca mine, iar acestia sunt pilotii turci de pe Bosfor", i-a raspuns Basescu.




Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1574 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    romania e una, marineru e alta (Luni, 12 decembrie 2011, 14:50)

    chiuariu [utilizator]

    peste 90% din romani sustin fara rezerve aderarea turciei la uniunea asiatica.
    • +2 (10 voturi)    
      e ok (Luni, 12 decembrie 2011, 16:20)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui chiuariu

      Este o idee buna din mai multe motive.
      1. Turcia are pe anul asta o crestere economica estimata la aproximativ 8%, cam la nivelul chinei si indiei. O pozitionare pe aceasta piatra, in momentul in care europa se taraste intr-o crestere economica de 0.1%, chiar este strategica.
      2. O eventuala aderare a turciei la ue n-ar pozitiona pe noi, geografic vorbind, mai spre centrul uniunii. Din punct de vedere geopolitic este o paine de mancat aici si deloc mica.
  • -2 (4 voturi)    
    :) (Luni, 12 decembrie 2011, 14:54)

    Analfabet [anonim]

    Istoria, istoria... in 1878 PC-ul era cu Rusia care era un bun prieten, iar Turcia era dusman. Azi Rusia nu ne e prieten, iar Turcia nu ne e dusman. PC-ul tot cu Rusia.
  • +8 (14 voturi)    
    Eu cred (Luni, 12 decembrie 2011, 15:01)

    Tibi [anonim]

    Ma bucur ca incepem sa mai vizitam si alte tari decat cele cu care ne intalnim regulat.

    Pe de alta parte, parca mi se pare ca incepem sa facem parteneriate cu cat mai multe state, in eventualitatea disparitiei UE, ceea ce mi se pare un lucru foarte bun. La mai multe.
  • +5 (7 voturi)    
    declaratii politice (Luni, 12 decembrie 2011, 15:16)

    ia cucu [utilizator]

    Acestea sunt declaratii de fatada. Influenta Romaniei in UE nu poate ajuta Turcia, avand in vedere ca Franta, Germania si mai toate popoarele intregi la minte nici nu vor sa auda de invazia otomana in Europa.
  • +1 (5 voturi)    
    depre aderarea turciei la ue (Luni, 12 decembrie 2011, 15:26)

    bubu [anonim]

    partea proasta, cu sustinerea turciei in ue este ca musulmanii o sa aibe drepturi egale cu europenii si vor avea mina libera sa pregateasca atentate si alte nazdravanii.... nu zic ca si acum sunt o groaza de musulmani in tarile europene dezvoltate, doar ca momentan cit de cit sunt tinuti in friu...
  • +3 (7 voturi)    
    prostie (Luni, 12 decembrie 2011, 15:26)

    Paleopterix [utilizator]

    Turcia.. o tara cu tendinte din ce in ce mai clare spre islamizare radicala. Foarte bun paretner, ce sa zic. A-i baga in UE e ca si cum ai deschide larg portile la tzarc sa intre ursul la turma. Ce mai conteaza, nu? ca deja lupii au intrat pe sub gard.
  • +3 (7 voturi)    
    Turcia in UE?-vreti islamizare? (Luni, 12 decembrie 2011, 15:29)

    Sli [anonim]

    E nebunie curata.Ca sa scape de indoctinati religiosi nu lasa Olanda, Romania si Bulgaria la pachet in Schengen . Isterie musulmana ne trebuie noua? A-ti vizitat vreodata tarile alea? stiati ca spiritul musulman radical s-a trezit peste tot si-n nord-ul Africii? cine nu crede il invit sa vada.Stiati sa toti crestinii nu au voie la araboaice?in timp ce ametitile noastre se duc toate la ei? astia caca 3 copii minim , europenii nu fac jumate.Success sa va vedeti nepoatele cu burka!Pana acum statul secular turc a fost pus la incercare de 3 ori in istorie sa fie dat la o parte de islamisti, dar salvata de armata...acum armata la ei e slabita, adio stat laic , la fel ca toate celelelalte.Daca nu stiati chiar asta e si problema lu Asad!vor extremistii sa-l dea jos cu binecuvantarea vest-ului si apoi tineti-va bine ca astia vin pe noi!
  • +3 (7 voturi)    
    Sabia (Luni, 12 decembrie 2011, 15:33)

    LML [anonim]

    Ne dau si sabia lui Stefan, asa ca gest de bunavointa?
  • +1 (5 voturi)    
    Zi sa-nebunesc! (Luni, 12 decembrie 2011, 15:38)

    bogdan192 [anonim]

    Serios? Dar cu Erdogan ce facem? Si cu islamizarea fortata a Turciei? Dar cu relatiile tensionate cu Israelul? Cu Kurzii cum ramane, sau ne facem ca uitam atrocitatile comise de armata turca impotriva lor?

    In momentul de fata Turcia are un singur capitol inchis pe aquis-ul comunitar.
    • 0 (0 voturi)    
      ai uitat de greci (Marţi, 13 decembrie 2011, 0:25)

      visio [anonim] i-a raspuns lui bogdan192

      atata vreme cat grecii vor fi in ue, turcii vor face joc de glezne si e numai vina lor; alaturi de grecia in chestia asta este sua si germania; marea britanie va merge, ca de obicei alaturi de sua (vezi recenta atitudine de la intalnirea de la brussel); rusia nu este o iubitoare de turci....so, tratatul bilateral intre ue si turcia este suficient cat pentru 100 ani; despre israel ar fi o mica problema: daca se intampa vreun razboi zonal, tare mi-e ca nu va mai conta prea mult nici ue, nici sua, nici emiratele arabe, nici.....lumea in general; cand chinezii mananca pisici stricate iar rusii sunt inflexibili iar americani isi baga nasul in curtea lor...e foarte greu sa mai vorbim de specia umana la nivel de miliarde.
  • +3 (3 voturi)    
    io zica ca'i bine. (Luni, 12 decembrie 2011, 15:43)

    ginel din bosfor :) [anonim]

    mai schimba decorul si atmosfera.
    se rezolva si ciprul, face legatura spre azerbaidjan si georgia, curnand si ele in ue.
    daca mai bagam si basarabia si ukraina, facem marea neagra lac ue. :-)
    ajunge ca ue sa se invecineze cu uniunea euro asiatica 0)
    duipa care rupem imeriul franco german si formam noul bizantz, cu capitala a tzarigrad !
    ca pe vremuri...
  • +1 (5 voturi)    
    Basescu sa vorbeasca in numele lui (Luni, 12 decembrie 2011, 16:08)

    Marius [anonim]

    Oare cand Base vorbeste in numele Romaniei, o face bine informat? Ce tupeu pe capul lui, eu nu sunt pentru admiterea otomanilor in UE. Daca dupa referendum romanii decid ca-i vor in UE, da, dar sa nu vorbeasca marinarul in numele tuturor.
    Apropo, l-am votat in 2004. Azi sunt dezamagit si nu sunt de acord cu majoritatea deciziilor lui. Asta nu inseamna ca m-am orientat catre usl-asii Crin si Victoras, doua hahalere fara continut. Tot PDL-ul are sansa sa dea un presedinte, poate Monica Macovei?
    • 0 (4 voturi)    
      Democratie (Luni, 12 decembrie 2011, 16:44)

      Tibi [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Uiti ce e aia democratie:
      51-49. Chiar daca jumatate de tara nu e de acord cu Basescu, el totusi ne reprezinta (caz destul de des intalnit, la cat de bipolara e lumea la noi, pro sau contra, 2 tabere).

      Oricum, nici daca n-ar fi, nu inseamna mai nimic, aliantele intre state nu se fac cu acordul lui Gigi din Belcesti, putin probabil sa aiba vreun cuvant de zis vreodata. Sunt altii mai competenti decat el.
  • +2 (6 voturi)    
    Prieteni turci, (Luni, 12 decembrie 2011, 16:45)

    Mircea [anonim]

    Presedintele nostru nu vorbea serios.
    Nu va sustinem si nu va vom sustine niciodata.
  • +3 (3 voturi)    
    :)) (Luni, 12 decembrie 2011, 19:01)

    ampersand [utilizator]

    Să vezi atunci frăţie Turcia-Grecia-Cipru :D
  • +1 (1 vot)    
    si mai ce? (Luni, 12 decembrie 2011, 19:41)

    taranistu [utilizator]

    ?
  • 0 (0 voturi)    
    Bate campii (Luni, 12 decembrie 2011, 22:41)

    Alexandru Jecu [anonim]

    Basescu crede ca daca a facut-o parlamentara pe fie-sa, poate sa-i bage si pe turci in UE! Vrea sa-i ciuruie pe occidentali! Ii sperie cu turcii! Daca aia il sacaie cu Schengen! Asta bate campii de prea mult timp la Cotroceni! O avea cineva curajul sa-i incredinteze o nava?
  • 0 (2 voturi)    
    De acord cu aderarea Turciei la UE ..... (Luni, 12 decembrie 2011, 23:25)

    Bula Romanul [anonim]

    .... cand o sa reinvie Constantin Brancoveanu si fii sai.
    Abia ma abtin sa spun mai multe ....