Traian Basescu: Trebuie sa modificam Constitutia pentru a introduce noile prevederi legate de deficit

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Vineri, 9 decembrie 2011, 15:59 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a anuntat vineri ca Romania trebuie sa-si modifice Constitutia pentru a include unele dintre prevederile convenite la Bruxelles in cadrul Acordului de Guvernanta Fiscala. Prezent la lucrarile Consiliului European, Basescu a mai spus ca "miza pentru noi a fost sa fim parte a proceselor care se vor desfasura in interiorul Eurozonei", deoarece Romania depinde de zona euro.

Vezi mai jos cele mai importante declaratii ale lui Traian Basescu:

  • S-a ajuns la o a treia solutie care, cel putin in aceasta faza, nu modifica tratatul, pentru ca nu s-a putut ajunge la un consens din cauza Marii Britanii
  • S-a ajuns la un acord interguvernamental
  • Se numeste Acord de Guvernanta Fiscala
  • Miza pentru noi a fost sa fim parte a proceselor care se vor desfasura in interiorul Eurozonei
  • Lungi au fost discutiile azi-noapte
  • Pina  la urma, acordul interguvernamental e deschis oricarui stat membru, membru sau nu al Zonei euro, pentru ca sintem extrem de dependenti de Zona euro, iar finantarea noastra e consistent afectata de neincrederea in zona euro, economia noastra e extrem de dependenta de bancile din zona euro, nu in ultimul rind exporturile noastre sint dependente de ce se intimpla in zona euro
  • Ca atare, trebuie sa participam la procesele care au loc in zona euro
  • Mai mult, si noi sintem stat membru Euro care are acum o derogare pina la realizarea parametrilor
  • Ultimul argument: euro nu e moneda unui grup de state, ci moneda UE
  • Romania si-a manifestat deja dorinta de a fi parte a acestui proces
  • Acordul va trebui semnat pina la sfirsitul lunii Martie cel tirziu de toate statele care vor sa intre in acest proces
  • Deja impreuna cu noi inca 6 state non-euro si-au manifestat intentia de a participa la acest acord, proabbil se va ajunge la 26 de state, daca nu chiar la 27
  • In concluziile de azi se mentioneaza explicit ca in situatia ca Marea Britanie isi modifica pozitia, nu se abandoneaza ideea modificarii tratatului
  • Cert este ca lucrurile se vor derula cu viteza foarte mare


Elemente semnificative ce intervin acum, odata cu intrarea in vigoare a acordului pentru guvernanta fiscala: 
  • Un lucru extrem de important e legat de obligatia statelor din zona euro si a celor care adera la tratat - includerea in legislatia nationala a angajamentului pentru un buget national echilibrat si in surplus
  • Aceasta inseamna ca deficitul structural anual nu trebuie sa depaseasca 0,5% din PIB. Spre exemplu, daca Romania trebuie sa plateasca la Pilonul pensii private 1% din PIB, aceasta este o plata temporara, si nu se ia in calcul la deficitul structural.
  • Marea problema a acestui deficit structural e ca trebuie introdus in Constitutia statelor membre in cel mai scurt timp. Poate fi un susbstitut pentru Constitutie daca e o lege echivalenta cu Constitutia, iar acest lucru il poate constata numai Curtea Europeana de Justitie. Or, Romania nu are un act normativ echivalent cu Constitutia. 
  • Nu putem fi credibili decit prin introducerea in Constitutie a acestei prevederi
  • Statele membre se obliga sa transmita Comisiei Europene (care are rol de supraveghere) proiectul de imprumuturi pentru anul urmator
  • S-a stabilit automatism pentru aplicarea de sanctiuni pentru statele care depasesc tinta de deficit bugetar de 3%. Urmeaza sa vedem ce tip de sanctiuni, ele pot merge de la suspendarea dreptului de vot pina la reducerea de resursa financiara sau aplicarea de penalitati
  • Extrem de important e ca toate statele trebuie sa aiba stabilite mecanisme de corectie a deficitelor. Adica: in momentul in care tu ca stat membru constati ca risti sa depasesti deficitul structural, trebuie sa stii dinainte ce trebuie sa faci ca sa revii on track
  • Mai putin important poate, desi foarte important pentru Zona Euro, este faptul ca trebuie consolidate instrumentele de stabilitate (EFSF).
  • Tot azi-noapte s-a stabilit ca Mecanismul European de Stabilitate (mecanism provizoriu) va functiona in paralel cu EFSF pina in 2013
  • S-a stabilit o contributie a statelor membre la FMI de 200 mld. Fac precizarea ca statele care sint in acord cu FMI nu trebuie sa participe la aceasta contributie. Trebuie sa va spun ca Romania nu ar fi incapabila sa participe la aceasta contributie, pentru ca sint diverse moduri de participare, precum un plasament la FMI din partea BNR care sa conteze in continuare in rezerva BNR
  • Nu vreau sa ginditi ca Romania e incapabila sa participe la un efort comun. Sigur, nu tipam ca vrem sa dam bani.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5888 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    cu ce costuri? (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:12)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    De acord, foarte bine ca ramanem, dar trebuie sa vedem care sunt costurile pe care trebuie sa le preluam.
    Romania poate angaja aceste costuri? PIIGS vor gasi resursele necesare in conditiile in care sunt indatorate pana peste cap?
    Cel mai probabil, in cativa ani moneda europeana va fi doar moneda catorva state din Europa. Va fi moneda acelor state care au performante economice si a caror populatia nu va mai fi dispusa sa munceasca pentru a finanta deficitul lenesilor din uniune.
    • +1 (1 vot)    
      Suntem,cred,printre lenesii Europei. (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 10:20)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      Asa ca intrebarea ta nu-si are rostul.
  • -29 (41 voturi)    
    Lungi au fost discutiile azi-noapte (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:12)

    evoque [utilizator]

    Fara wisiky, greu domnule greu. Unii nu e obisnuiti fara "energizante"
    • +10 (10 voturi)    
      @evoque (Vineri, 9 decembrie 2011, 20:45)

      emil_m [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Iar unii nu ,,ie'' obisnuiti cu gramatica.
      • -6 (8 voturi)    
        Iar unii (Vineri, 9 decembrie 2011, 20:58)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui emil_m

        nu "ie" obisnuiti sa citeasca. Foloseste neuronu'.
  • -31 (43 voturi)    
    Constitutia (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:15)

    evoque [utilizator]

    Marele OF a lui base. Da domn prezident o modificam dao naibii de costitutie.
    Adoptam constitutia germaniei cu conditia ca base sa fie presedinte pe viata, parlamentul si guvernul sa faca numa cum vrea domn presedinte si tronul presedintial sa ramana mostenire lu Eba.
    • +10 (24 voturi)    
      Pana la Constitutie (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:07)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      invata limba romana!
      Dupa aceea poate stam de vorba si despre lucuri serioase!
      • -11 (23 voturi)    
        relax (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:36)

        DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        omul a scris intentionat cu greseli, ca sa priceapa si pedelistii, chare are valhoare, manchatza-as :)))
  • -18 (32 voturi)    
    Pohta ce-a pohtit! (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:19)

    Andrei [anonim]

    A sarit to'arshu pe modificarea constitutiei ca musca pe borcanul de dulceata!
    Dati cu minusu' cat vreti, realitatea e evidenta:)
  • -19 (31 voturi)    
    mda (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:30)

    Dr. Sam Boga [anonim]

    Dupe ce a fost tratat cu spatele de colegii lui, Basecu face repede cate o conferinta de presa in care da lectii si sentinte. 3 x penibil.
  • +21 (41 voturi)    
    bravo BASE (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:31)

    jean [anonim]

    Bravo BASESCU
    Bravo PDL
    Sunt mandru de presedintele nostru BASESCU, un adevarat lider european, care discuta de la egal la egal cu marii lideri ai Europei si se impune in fata lor.

    Romania are astazi un cuvant greu de spus in UE numai datorita lui BASESCU si a PDL

    Sa speram ca USL nu o sa vina niciodata la guvernare pentru ca ne-ar scoate din UE si ne-ar vinde Moscovei
    • -14 (28 voturi)    
      ce? (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:40)

      ironie? [anonim] i-a raspuns lui jean

      Serios acum...esti ironic?
      • -6 (10 voturi)    
        E doar un postac pdl (Vineri, 9 decembrie 2011, 19:35)

        Graurul [anonim] i-a raspuns lui ironie?

        ...adica un pomanagiu care habar nu are ce spune.
    • -5 (7 voturi)    
      de mult nu am mai ras asa (Vineri, 9 decembrie 2011, 18:53)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui jean

      bravo mai. esti genial. trebuie sa te pun sa te vada lumea . de mult nu am mai citit asa ceva.
  • +27 (41 voturi)    
    Oare domnu antonescu (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:31)

    legolas1979 [utilizator]

    care se viseaza presedintele Romaniei si care se trezeste la ora 11am si pleaca acasa la 5pm....ce o fi facut la o reuniune care a durat aproape 48 de ore nonstop....cred ca adormea pe sub un birou...
    • -8 (16 voturi)    
      Adevarul e (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:35)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui legolas1979

      Ca basescu a stat pe holuri asteptand sa delibereze sefii... Cu jonny mergatoru' in traista sa-i tina de urat.
  • +16 (18 voturi)    
    Garantia unui deficit de 0,5% (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:34)

    Constantin [anonim]

    o asigura mai bine raspunderea constitutionala sau raspunderea penala a celui responsabil de executia bugetara?

    Politicienilor le pasa prea putin de constitutie si legi atata timp cat nu sunt prevazute pentru incalcarea lor pedepse ei. Ce patesc parlamentarii care voteaza legi neconstitutionale?
    • +5 (5 voturi)    
      penala n-ar trebui (Vineri, 9 decembrie 2011, 20:16)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      hai sa nu exageram.
      poti avea deficit din cauza unui eveniment extraordinar (inundatii, seceta extrema, cutremure, incendii de proportii): pentru toate asta trebuie sa scoti bani de la buget neplanificat.
      0.5% este irealizabil, insemna mai putin de juma de miliard de euro; e o marja prea mica.

      Nu poti sa bagi la zdup un ministru ca a venit un cutremur, hai sa nu exageram.

      Ar trebui in Constitutie, si tot Constitutia sa spuna cum se poate depasi in cazuri exceptionale (referendum, votul parlamentarilor cu 2/3 + votul presedintelui).
      Sa nu fie la indemana executivului sa-si aprobe singur depasirile, dupa cum are nevoie de bani.
  • +24 (36 voturi)    
    Bravo Baseeee!!! Sunt mandru de tine, inca o data! (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:36)

    Cristian [anonim]

    Iar i-ai facut KO pe Stan si Bran si pe toti USLasii!!! Cat e scorul pana acum, 189 la 1??? :)))

    Lasand gluma la o parte, abia acum incep romanii sa inteleaga adevarul adevarat, poate chiar mai bine decat cei 2 papitoi
    • -16 (28 voturi)    
      istorie (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:41)

      istorie [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Se pare ca este adevarat ca romanul are memoria scurta! Cand Tariceanu a spus ca nu sunt bani sa creasca salariile la profesori si pensiile, ca nu e sustenabila nici o marire....Basescu urla peste tot ca minte Tariceanu! Ca nu stie despre ce vorbeste.
      Acuma il ridicati in slavi! Imi pare rau ca aveti memoria scurta! Si imi pare si mai rau cand o sa constatati ca platiti o parte din datoria Greciei, Italiei, Spaniei si Portugaliei. Romanul pana nu e si fudul....nu e roman!
      • +14 (20 voturi)    
        realitate (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:58)

        dan [anonim] i-a raspuns lui istorie

        aminteste-ti cum arata bugetul lui tariceanu, ma rog fabulatiile lui vosganian (care acum da lectii de finante:))) ... si spune-mi cine are memoria scurta

        ideea e simpla, noi vrem sa traim ca germanii, dar sa fim in continuare romani :)
        • -8 (16 voturi)    
          parca aveti o perdea pe frunte. (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:07)

          realitate fantezista [anonim] i-a raspuns lui dan

          În 2008, România va avea cea mai mare creştere economică din Europa, de 9%.
          Nu numai ca aveti memoria scurta dar sunteti si....rau intentionati!
          • +8 (12 voturi)    
            ai dreptate dar nu asta e subiectul (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:26)

            dan [anonim] i-a raspuns lui realitate fantezista

            - daca discuti de ce crestere economica a avut romania, da ai dreptate... a avut 9%, unde nu ai dreptate e cand uiti de deficit si de bugetul facut de vosganian pe o viitoare crestere de 9% si incasari de 44% la buget

            - evident Tariceanu stia ca-s fabulatii dar an electoral, ce sa faci... DA, iarasi ai dreptate, basescu a votat legea salariilor profesorilor, dar tu pe cine il crezi pe Tariceanu cand iti arata bugetul sau pe Tariceanu cand zice ca nu are bani?! concluzie, da tariceanu minte! da basescu e si el o javra, nu, nu am perdea pe ochi, si tu ai dreptate cand vb de cresterea economica... dar ai memorie selectiva! apropo, iti amintesti si ce scadere economica a avut Romania in 2009, si de salariile marite cu 30% care au intrat in vigoare de la 1 ianuarie 2009 pentru anumiti bugetari prin HG-urile lui Tariceanu - o mare perversitate, fie intre noi:)
            • -4 (8 voturi)    
              care e subiectul? (Vineri, 9 decembrie 2011, 18:08)

              justin [utilizator] i-a raspuns lui dan

              Deficitul Romaniei? Ca a fost de 5.7% in 2008, 9% in 2009, 6.9% in 2010 si probabil e la 4.5% anul asta?

              Cresterea economica? Sau mai bine zis scaderea?

              Am sa te rog sa imi spui si mie care sunt salariile alea de bugetari marite cu 30% de tariceanu in 2009 despre care vorbesti. Cu numar de HG sau macar o clasa de bugetari. Nu de alta, dar nu tin minte si nu ii gasesc.

              Poate cauti si despre investitiile facute din imprumutul luat de la FMI, despre masurile de austeritate din 2009 sau de redresare economica din ultimii 2 ani. Din pacate nu vei gasi nimic pe aceste subiecte, poate doar pe antonimele lor.
              • +3 (3 voturi)    
                :)) (Vineri, 9 decembrie 2011, 18:51)

                dan [anonim] i-a raspuns lui justin

                iar alegi sa fii selectiv...

                "daca discuti de ce crestere economica a avut romania, da ai dreptate... a avut 9%, unde nu ai dreptate e cand uiti de deficit si de bugetul facut de vosganian pe o viitoare crestere de 9% si incasari de 44% la buget"

                deci inca o data, la ce ai raspuns tu??

                alo, subiectul este stirea de astazi, eu nu apar pe nimeni, toti sunt niste jigodii... tu aperi doua Ponta si Antonescu, folosesteti cartusele pentru un basist =))
          • +7 (7 voturi)    
            crestere (Vineri, 9 decembrie 2011, 20:38)

            aha [anonim] i-a raspuns lui realitate fantezista

            O crestere de 9% cu deficit bugetar de 5,4% nu e o mare branza, ci o mare prostie. Si asta s-a vazut in 2009 si dupa aceea. Si macar de s-ar fi bazat pe investitii reale nu pe delapidari in interesul campaniei electroale. E mult mai sanatoasa o crestere de 2% cu deficit 0,5% sau 1%.
          • +4 (4 voturi)    
            Pentru memoria ta lunga. (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 10:27)

            mircea [anonim] i-a raspuns lui realitate fantezista

            Socoteste si tu cat au furat gasca lui Tariceanu ,daca la o crestere economica de 9%(din balon imobiliar) a avut un deficit de 6,5%.Si pe urma sa vii cu exemple "pozitive".Stii ce datorii au ramas de platit urgent urmare a paguboasei guvernari Tariceanu?
      • +9 (15 voturi)    
        LUI CRISTIAN (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:04)

        carat [utilizator] i-a raspuns lui istorie

        Da, tariceanu spunea ca nu sunt bani, dar de votat legea majorarii salariilor a votat-o cu doua maini. Ai uitat ca legea a fost votata cu un procent de 100% !!!!
  • -10 (18 voturi)    
    Dictatura UE (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:51)

    boculet [anonim]

    "Totodată, liderii europeni s-au asigurat că tratatul poate fi implementat rapid şi au eliminat nevoia de referendum naţional."
    Hmmm, cine pe cine conduce in UE? Deja e legal ca cetatenii nu mai au nici dreptul de a alege ce se intampla cu banii lor. Asta am vrut, asta avem!
    • +11 (15 voturi)    
      tu vrei afara din UE? (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:25)

      curios [anonim] i-a raspuns lui boculet

      eu nu vreau! facem referendum? si daca iese ca ramanem, ne lasi in pace pe forum?
  • -7 (17 voturi)    
    mare greseala (Vineri, 9 decembrie 2011, 16:57)

    Taran [anonim]

    Daca Romania adopta pachetul la care viseaza astia sa ne puna sa muncim pentru ei inseamna ca ne-am pierdut suveranitatea ca natie.
    Jumatate din aia care stau la masa si-l prostesc pe Basescu...fac bilute in nas si conduc tari in care populatia doarme bine mersi dupamasa si traiesc cu salarii de mii de euro.

    Niciodata n-as vota sa ajut un grec,un italian, un francez sau dracu' sa-i pieptene din moment ce ne desconsidera.Olandezii si finlandezii au votat impotriva noastra,De ce sa ii ajutam?


    Rusine la toti cei care pun umarul la asa ceva.
    Si sa nu uite ca e un Dumnezeu acolo sus.
    • +5 (11 voturi)    
      rusine tie (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:10)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Taran

      evident "tie" fiind acel roman care si-a facut n-spe credite cu buletinul, case de 500mp evident pe credit, care vrea pensia mare, vrea salariu de la stat mare (a se intelege bani de la fmi) are bmw-ul la poarta si sta in chiire, la coada la pasapoarte sta unde scrie "UE", are exporturi cum nu a avut pe timpu lu' ceasca, in schimb e incapabil sa ia bani gratis din Fonduri UE, alege la vot niste nesimtiti (base, geoana, ponta, antonescu, iliescu... etc... ), se frustreaza daca ii zice cineva ca ar fi mai bine sa cheltuiasca mai cu cap si cum el nu e instare sa faca ceva legat de asta ii cere sa-si bage o limita de deficit de 3% (auzi ce tupeu la ei), si mai mult i se cere, asa cum a fost ajutat de FMI sa mai contribuie si el nitel! cum indraznesc!?!?
      • -6 (8 voturi)    
        :) (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:39)

        Taran [anonim] i-a raspuns lui dan

        ma tulbura faptul ca puteti scrie asa ceva si asta este motivul pentru care va raspund.nici nu ma cunoasteti...
        ar trebui sa fiti rusinat de o asemenea fapta.doar un om needucat poate aduce asemenea acuze unui necunoscut.

        nu am datorii.
        imi platesc taxele la zi.
        nu vreau pensie mai mare decat am acum.
        nu ma intereseaza banii gratis de la nimeni.
        am ce-mi trebuie.
        nu cheltui mai mult decat trebuie si ma intind la strictul necesar.cateodata mai fac foamea ca sa ajunga timpul sa-mi primesc pensia.
        ....
        ma ingrijoreaza faptul ca suntem inglodati in datorii ca tara.
        ma ingrijoreaza arieratele si faptul ca reprezentantul FMI face intotdeauna analize mult mai bune decat alesul nostru din fruntea guvernului.
        ma ingrijoreaza faptul ca cei ca dumneata sunt violenti( banuiesc ca sunteti tinar) nu doar verbal si dornici sa ajunga fara munca sa obtina ce vor intr-un timp foarte scurt.
        ma ingrijoreaza ca ma lasa vederea si un consult e cam scump...cu toate ca am muncit poate dublu cat varsta dumneata.
        ma mai ingrijoreaza ca actuala clasa politica pe de-a-ntregul este cu mult sub masura timpului pe care il traim.

        si iartati-mi indrazneala cu care am raspuns...cred ca e cel mai lung comment pe care l-am facut ...imi ia destul de mult timp sa ma chiombesc pe fereastra asta mica unde se raspunde la commenturi.
        • +4 (4 voturi)    
          scuze (Vineri, 9 decembrie 2011, 18:15)

          dan [anonim] i-a raspuns lui Taran

          Scuze daca nu m-am facut mai bine inteles, nu am intentionat sa te atac in niciun fel, din acest motiv am folosit ghilimele in prima fraza, si am descris ce consider acel "tie" ... nu am varsta pe care o crezi, iti respect opiniile, intetia nu a fost sa fie un atac la persoana ci o opinie raportata la un anumit tip de "roman" cu care nu te-am identificat!
    • +2 (2 voturi)    
      Tu nu esti in stare sa te ajuti pe tine. (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 10:33)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Taran

      Vorbesti de munca pentru a ajuta pe francezi,greci,etc.Tu,care nu stii ce-i aia munca.Din vorbele tale curge o lene milenara si te dai harnic si destept.Hai vale,ca sau furat cam multe.
  • -3 (9 voturi)    
    Germania cucereste Europa.. Anglia ultimul bastion (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:13)

    Dan [anonim]

    Dupa 66 ani Germania cucereste Europa. UK inca rezista... Parca ar fi al WWII reloaded
    • +4 (6 voturi)    
      cu singura deosebire (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:22)

      ginel din rahova [anonim] i-a raspuns lui Dan

      ca in est, se opresc la prut.
      poate base se tine de cuvant:-)
  • -6 (12 voturi)    
    Cred ... (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:15)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... ca prevederea deficitului bugetar in Constitutie poate fi adoptata imediat dar, sunt ferm convins ca dl Basescu intr-un mod smecheresc va baga la pachet si:

    1) intarirea atributiilor prezidentiale, 2)monocameralism, 3) regionalizare, 4) restrangerea rolului Parlamentului, 5) subordonarea Guvernului si a Primului Ministru fata de Presedinte, 6)Romania stat national-nonunitar (dedicatie pentru UDMR), 7) imposibilitatea Parlamentului de a suspenda Presedintele daca CCR spune ca nu a incalcat Constitutia, 8) numirea unui Prim Ministru fara acordul unei majoritati Parlamentare, 9)dizolvarea facila a Parlamentului de catre Presedinte daca nu este de acord cu Prim Ministrul numit, 10) interzicerea instantelor de a stabili legalitatea / ilegalitatea unor decizii in domeniul fiscal-bugetar, 11) introducerea prezumptiei caracterului ilicit al averii etc.

    si toate celelalte bazaconii de interes pur personal pentru el si pentru gasca sa politica la pachet cu aceasta conditie asumata in fata UE.
    • +6 (6 voturi)    
      base (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:26)

      base [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ... toate astea scrise cu caractere mici, gri, pe dosul paginii ;)
    • +2 (4 voturi)    
      nici in america, (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:26)

      kent sa vin [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      unde presedintele este seful cabinetului, deci este regim prezidential, presedintele nu poate trece peste congress, nu are puteri nelimitate.
      nici ms regina marii britanii, nici primul ministru, vestitul cameron.
      restul, sunt pe aproape..
      • -6 (6 voturi)    
        De ce ... (Vineri, 9 decembrie 2011, 20:22)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui kent sa vin

        ... am eu vaga impresie ca incerci sa compari Romania cu SUA si UK? Ce spui insa de Rusia? Propunerile domnului Presedinte ne indreapta (dupa parerea mea) spre acel model mai degraba ...

        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-8756343-presedintele-basescu-sustine-conferinta-ora-17-00.htm
        • +6 (6 voturi)    
          Putem incerca si altfel de Constitutie. (Vineri, 9 decembrie 2011, 22:50)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

          De exemplu sa propunem ca presedintele sa poata fi schimbat ori de cate ori vrea muschiu' lu' opozitia, fara nici o consecina asupra parlamentului in cazul in care la referedum populatia nu este de acord (cum a fost si pana acum), numirea unui Prim Ministru pe care-l vrea opozitia, interzicerea instantelor de a ancheta si/sau condamna oameni politici din/apropiati PSD-PNL etc etc

          E ok acum pentru tine?
  • +11 (13 voturi)    
    ROMANIA INCOTRO ? (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:28)

    carat [utilizator]

    Si uite cum, presedintele a reusit sa aduca in linia intai discutia modificarii Constitutiei. Felicitari domnului Basescu pentru felul in care a stiut sa ridice problemele Romaniei in EU si pentru felul in care a actionat in interesul tarii. Cu rabdare, inteligenta si perseverenta, Basescu le-a dat sah-mat USL-asilor si UDMR-istilor. Doar daca politicienii *romani* nu vor renunta la EU in favoarea Rusiei.
  • +12 (12 voturi)    
    asta nu-mi place... (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:56)

    Bogdan [anonim]

    asta nu-mi place mie la romani... Vine unu' sa ne zica de PIB, de deficit, de datorie, de constitutie... si noi o dam pe whiskey, pe dictatura, pe interese.... ironizam si ducem discutia in derizoriu... Si apoi ne miram de ce suntem saracii Europei...
    Pai de-aia suntem... pentru ca nu suntem in stare sa decidem lucruri serioase...
    • +9 (9 voturi)    
      rezon... (Vineri, 9 decembrie 2011, 18:42)

      bubu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      asta ma dezamageste si pe mine. inca.
      as vrea ca romanii sa aiba ocazia sa vada emisiuni cu oameni obisnuiti, interviuri pe strada etc. - cu cetateni nemti, in acest caz - oameni normali, sa inteleaga cit de in serios sint luate temele astea de catre mai toti... in alta parte.
  • -1 (1 vot)    
    ce-are sula cu Prefectura? (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 15:53)

    Codruta N [utilizator]

    Tre' sa modificam Constitutia ori de cate ori Romania semneaza vreun acord? Ce-i cu prostia asta?
    Sau trebuie sa schimbam Constitutia ori de cate ori bagam modificari la calculul bugetului?

    Are si Base ceva: o idee! Mica, nedetaliata... da' macar tineeee frateee... gaia-matzu de ea! La un moment dat o sa trebuiasca schimbata si Constitutia - dar nu pentru motive slabe, in NICI un caz "cu ruptul" si fara consultari indelungate, si pentru ca "modificarea" sa tina unu sau doi ani...!
  • +1 (1 vot)    
    da trebui schimbata constitutia (Luni, 12 decembrie 2011, 8:05)

    paolalaan [utilizator]

    numa ca uslinosii astia baga strambe iara .Adica Base se lupta sa fim si noi in rand cu Europa si astia vor alegeri anticipate suspendarea presedintelui ..sunt cumpliti nu au limita bunului simt nicidecum USLINOSII SUNT DUSMANII POPORULUI ACESTUIA DE PE SPINAREA CARUIA TRAIESC BOIERESTE !