VIDEO Sindicalistul Marius Petcu, condamnat la sapte ani inchisoare cu executare pentru luare de mita. Petcu: Puterea a folosit tot arsenalul pentru decapitarea miscarii sindicale

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 8 decembrie 2011, 13:09 Actualitate | Esenţial

Marius Petcu
Foto: Agerpres
Fostul lider de sindicat Marius Petcu a fost condamnat joi de magistratii Tribunalului Bucuresti la sapte ani de inchisoare cu executare, pentru savarsirea infractiunii de luare de mita, relateaza Agerpres.

Marius Petcu trebuie sa ii plateasca denuntatorului suma de 1.400.000 lei si sa achite statului cheltuieli de judecata de 15.000 lei.

In plus, instanta i-a interzis sindicalistului exercitarea unor drepturi civile pe o perioada de 10 ani, dupa executarea pedepsei.

Decizia nu este definitiva si poate fi atacata cu recurs.

Marius Petcu: Sunt dezamagit, puterea a folosit tot arsenalul pentru ca miscarea sindicala sa fie decapitata

Marius Petcu a declarat, pentru agentia Mediafax, ca este dezamagit, derutat si consternat de decizia instantei, sustinand ca, astfel, este evident ca puterea actuala, deranjata de actiunile de protest si preocupata de anul electoral, a folosit intregul arsenal pentru ca miscarea sindicala sa fie decapitata si trimisa la colt.

Pe de alta parte, Marius Petcu afirma ca i-a fost clar ca este vorba de o inscenare judiciara  care se va finaliza cu executia sa publica in momentul in care i-au fost refuzate toate probele in aparare.

"Nu vorbesc de omul Marius Petcu, ci de liderul sindical, pentru ca in felul acesta miscarea sindicala sa primeasca o lovitura cat mai dura. In mod cert este vorba despre intimidarea miscarii sindicale. Sindicatele nu au mai avut nicio reactie, nu s-au mai temut doar de pierderea locurilor de munca, ci se tem si de pierderea libertatii. Puterea actuala, evident deranjata de actiunile de protest, preocupata de anul electoral care va veni si care trebuie sa fie linistit, a folosit intregul arsenal pentru ca miscarea sindicala sa fie decapitata si trimisa la colt", a spus fostul lider sindical.

Marius Petcu a sustinut ca se va adresa Curtii de Apel Bucuresti si apoi Inaltei Curti de Casatie si Justitie, unde "ii place sa creada ca magistratii sunt cu mai multa experienta, cu mai mult discernamant si poate cu mai multa valoare".



Pe 21 aprilie 2011, Marius Petcu a fost trimis in judecata de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie, in stare de arest preventiv, pentru luare de mita, in forma continuata.

In rechizitoriul intocmit, procurorii au retinut ca, in perioada septembrie 2009-martie 2011, in calitate de presedinte al Federatiei Sanitas Romania, inculpatul Petcu a primit de la administratorul unei societati comerciale, denuntator in cauza, sume de bani totalizand aproximativ 1.400.000 lei, in schimbul atribuirii catre acea societate a unui contract de executie lucrari.

"Banii au fost primiti in mod repetat, cate 87.400 lei lunar, o rata reprezentand aproximativ 20% din valoarea fiecarei situatii de lucrari decontate in cadrul contractului care avea ca obiect construirea 'Centrului de educatie, perfectionare si recreere - Snagov'. Pretul negociat al contractului era de 9.234.570 lei, fara TVA, suplimentat ulterior cu suma de 1.875.915 lei, fara TVA", arata DNA.

De asemenea, in 1 februarie 2011, Marius Petcu a primit, prin intermediar, de la aceeasi persoana denuntatoare, posesia unui imobil situat in statiunea Predeal, in valoare de circa 535.000 lei.

"Scopul primirii acestui imobil a fost acela de a compensa unele transe din mita neplatite inca, cele aferente lunilor urmatoare, sau de a facilita obtinerea de catre aceeasi firma a unei lucrari viitoare", sustin procurorii.

Potrivit procurorilor, in 24 martie, Marius Petcu a fost prins in flagrant de procurorii anticoruptie dupa ce a primit cu titlu de mita de la reprezentantul firmei beneficiare a contractului suma de 40.000 de euro reprezentand transele aferente lunilor ianuarie si februarie, insa o zi mai tarziu Curtea de Apel Bucuresti a respins propunerea procurorilor de luare a masurii arestarii preventive pentru 29 de zile a inculpatului.

Ulterior, la 31 martie 2011, Inalta Curte de Casatie si Justitie a admis recursul DNA si a dispus arestarea preventiva pentru 29 de zile a inculpatului Petcu.

Pe 20 iunie, el a fost eliberat din arest, in urma deciziei Curtii de Apel Bucuresti.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

8789 vizualizari

  • +76 (76 voturi)    
    incepe (Joi, 8 decembrie 2011, 13:14)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    Justitia incepe sa capete mustati, da semne de functionare.
    Tinem pumnii si asteptam ca si ceilalti mari corupti sa fie judecati si pedepsiti pe masura faptelor lor.
    Sper ca `nastase sapte case` sa primeasca tot cu executare desi procurorii au cerut pedeapsa cu suspendare.
    • -16 (22 voturi)    
      mai exista apel, mai exista curtea suprema (Joi, 8 decembrie 2011, 13:41)

      epaminonda [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      tineti pumnii, baieti, dar incercati totusi sa si munciti in perioada asta!
      • +9 (9 voturi)    
        a furat (Joi, 8 decembrie 2011, 20:40)

        stalin [anonim] i-a raspuns lui epaminonda

        A FURAT ! sa plateasca. restul e gargara!
    • -8 (20 voturi)    
      se va schimba la recurs (Joi, 8 decembrie 2011, 13:49)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      se va da la recurs cu suspendare si fara interdictii de functii publice pentru a putea ajunge parlamentar
    • +27 (29 voturi)    
      ha ha (Joi, 8 decembrie 2011, 13:53)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      Basescu e de vina, asa o sa zica uslasii in frunte cu procurorul cel "luminat".
    • +15 (17 voturi)    
      Hmm... (Joi, 8 decembrie 2011, 13:59)

      Sting [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      ...''decizia nu este definitiva si poate fi atacata cu recurs''. Ma tem ca va trebui sa mai asteptam putin pana cand sa avem certitudinea ca lucrurile au inceput sa functioneze.

      Este incredibil cum am ajuns. Ne bucuram atunci cand un lucru care este prevazut in fisa postului, este facut. Parca am creste niste copii.
      • +13 (15 voturi)    
        Hmm... (Joi, 8 decembrie 2011, 14:29)

        Balthazar [anonim] i-a raspuns lui Sting

        Da, ai perfectă dreptate, am ajuns să apreciem că se întâmplă lucruri clare, normale, de bun simţ.... Rău am ajuns !
    • +19 (21 voturi)    
      frica pazeste bostanaria! (Joi, 8 decembrie 2011, 14:21)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      daca din asta sefii sindicali (cei burtoshi) incep sa-si mai reduca poftele tot e un pas inainte.
    • +12 (14 voturi)    
      astia fura ca NESIMTITII (Joi, 8 decembrie 2011, 15:17)

      astia fura ca NESIMTITII [anonim] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      astia fura ca NESIMTITII si cand ii prind, puterea e de vina, ca ROMAMIA sa renasca trebuie ca toti de seama lui petcu care si-a batut joc de ROMANIA si miscarea sindicala sa, sa fie tratati ca orice om de rand...
    • +3 (3 voturi)    
      in (Joi, 8 decembrie 2011, 17:37)

      sir [anonim] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      mod normal,parchetul ar trebui sa ceara sanctionarea procurorilor din cazul nastase.asta ca sa nu se creada ca au fost "montati " de procurorul general sau alti mahari din parchet!
    • -1 (3 voturi)    
      judecata (Vineri, 9 decembrie 2011, 10:39)

      belgegor [anonim] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      Nu va bucurati inca.Singurul semnal care pare sa ne arate ca se misca ceva,ar fi viteza cu care s-a judecat procesul in prima instanta.Dar stati asa! Asa este jocul.Mai sunt caile de atac unde se va da o solutie favorabila si bietul om "victima"puterii,va scapa basma curata.
  • +35 (37 voturi)    
    Hahaha (Joi, 8 decembrie 2011, 13:15)

    Gogu [anonim]

    ....ce ma bucur !
    • +22 (24 voturi)    
      idem (Joi, 8 decembrie 2011, 13:53)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

      suntem o tara de revolutionari falsi si sindicalisti hoti
  • +39 (41 voturi)    
    incepe... (Joi, 8 decembrie 2011, 13:18)

    florinelul [utilizator]

    poate asta o sa le aminteasca liderilor de sindicat ca reprezinta muncitorii afiliati si nu interesele proprii sau ale unor partide cu trecut securistoid.
    sa speram ca recursul va pastra sentinta si tribunalele romanesti vor reusi in sfarsit sa-si coreleze "judecata".
    • +3 (5 voturi)    
      In tara noastra (Joi, 8 decembrie 2011, 18:00)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui florinelul

      a fost un singur lider de sindicat adevarat: Virgil Săhleanu.
      Restul sunt lichele.
  • +36 (38 voturi)    
    aparatorul fraierilor (Joi, 8 decembrie 2011, 13:18)

    self [utilizator]

    Da de ce asa putin?? Pe cand si ceilalti " lideri"
  • +39 (41 voturi)    
    Justitia incepe sa lucreze! (Joi, 8 decembrie 2011, 13:19)

    Constantin [anonim]

    Iar daca vrea sa-si usureze munca in cazul unui eventual recurs ar trebui sa-i mareasca pedeapsa sa le fie exemplu celor care sunt amatori de recursuri.
    • +20 (20 voturi)    
      sper si eu (Joi, 8 decembrie 2011, 13:54)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      Sa negocieze de la sapte ani la zece.
  • +46 (46 voturi)    
    O veste buna (Joi, 8 decembrie 2011, 13:19)

    Valentin [anonim]

    In sfarsit mafia incepe sa primeasca ceea ce merita. Asteptam cu nerabdare condamnarea lui nastase si a celorlalti tovarasi la furt.
    Bravo DNA ! Poate este un inceput si pentru justitie.
  • +37 (37 voturi)    
    asa nene (Joi, 8 decembrie 2011, 13:25)

    clandestin [utilizator]

    vezi ca se poate
  • +34 (34 voturi)    
    nastase 4 casablanca (Joi, 8 decembrie 2011, 13:30)

    bogdan petrescu [utilizator]

    this could be the beginning of a beautiful ... reality
    • +17 (17 voturi)    
      La bombonel (Joi, 8 decembrie 2011, 13:56)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui bogdan petrescu

      Am o presimtire ca o sa-i placa la parnaie. De aia tot amana termenele ca sa-i inraiasca pe parnaiasi. Il vor face zana zanelor.
  • +27 (27 voturi)    
    Exista asa ceva? (Joi, 8 decembrie 2011, 13:33)

    Mirobo [utilizator]

    ...cu executare?
    • +9 (9 voturi)    
      Da (Joi, 8 decembrie 2011, 13:47)

      nistertoller [anonim] i-a raspuns lui Mirobo

      Asa cum exista si "cu suspendare" (adica ai cazier dar nu stai la puscarie.)
  • +5 (11 voturi)    
    PROPUNERE (Joi, 8 decembrie 2011, 13:34)

    GAVRILACHE [anonim]

    Eu propun ca detentia sa se efectueze nu in penitenciar ci astfel : 4 ani la Irealitatea si 3 ani la A Treia Mustata a lui Felix! Ca sa nu-i fie omului greu, sa-si piarda, fiindca asa i-a venit unui prost de judecator, frumoasele obiceiuri! Sa-i fie "zdupul" usor!
  • +24 (26 voturi)    
    Oauu! (Joi, 8 decembrie 2011, 13:37)

    adi [anonim]

    Asa de repede sentinta? Cu executare!
    Asa ceva e de Cartea Recordurilor, sau macar ca record la rubrica Dosare Anticoruptie.
  • +13 (13 voturi)    
    hmm... (Joi, 8 decembrie 2011, 13:44)

    Laurentiu78 [utilizator]

    numai sa nu-i admita recursul din cauza ca judecatoarea/judecatorul a judecat cu prea multa cerelitate...:/

    oricum daca asta este un semnal asa cum ziceti voi pe aici, atunci in curand ar trebui sa gasim fonduri europene sa construim mititele, ca nu o sa mai fie loc...
  • +16 (16 voturi)    
    BRAVO (Joi, 8 decembrie 2011, 13:44)

    nucu [anonim]

    Felicitari justitiei !!!
  • +14 (14 voturi)    
    vor... (Joi, 8 decembrie 2011, 13:46)

    aurel [anonim]

    vor urma mitinguri ale sindicalistilor si asociatiilor de revolutionari cu nea nelu sef de onoare (in paranteza fie spus tot respectul ptr adevaratii revolutionari), pe motiv ca e nasol cu dictatura asta si s-o dam jos, etc etc. evident, nici o legatura cu mersul (in)justitiei.
  • +14 (14 voturi)    
    woau! (Joi, 8 decembrie 2011, 13:55)

    arabela [anonim]

    who is next??
    • +15 (15 voturi)    
      @arabela (Joi, 8 decembrie 2011, 14:05)

      Vaidenoi [anonim] i-a raspuns lui arabela

      Sa speram ca-i Bombonel.
      • +6 (6 voturi)    
        amin (Joi, 8 decembrie 2011, 17:15)

        arabela [anonim] i-a raspuns lui Vaidenoi

        fie-ti gura aurita !!
  • +14 (14 voturi)    
    Viitorul suna bine :D (Joi, 8 decembrie 2011, 13:59)

    Je2 [utilizator]

    Doamne-ajuta !
  • +12 (12 voturi)    
    Sampanie la gheata (Joi, 8 decembrie 2011, 14:02)

    Trojan.H [utilizator]

    Am pus sampania la gheata. Cind hotarirea va ramine definitiva si irevocabila: sa cinte muzica!
  • +12 (12 voturi)    
    judecatorul? (Joi, 8 decembrie 2011, 14:07)

    Dnn [utilizator]

    de judecatorii aia rai am tot auzit, stie cineva numele judecatorului?
  • +11 (11 voturi)    
    și rămâne cu bănuții? (Joi, 8 decembrie 2011, 14:10)

    gogu [anonim]

    Statul trebuie să-l țină pe mâncare și băutură 7 ani de zile și primește doar 15000 de lei cheltuieli de judecată din toată averea furată de ăsta? păi viluțele? mașinuțele? rămân la hoț? Bine așa, o să iasă după un an pe bună purtare dar o să știe măcar c-a meritat.
  • +14 (14 voturi)    
    Mai avem un sindicalist celebru (Joi, 8 decembrie 2011, 14:15)

    Aron Deleanu [anonim]

    Vasile Marica,oare el cum sta cu dosarul!.
  • +14 (14 voturi)    
    putin (Joi, 8 decembrie 2011, 14:21)

    dorel [anonim]

    i-a dat putin, la un vecin de al meu, l-au judecat in 4 luni, i-a dat un an si 7 luni cu executare, pentru ca a furat de mancare, nu ca sa faca bisnita sau afaceri, ci sa manance
    sa nu ne bucuram repede ca justitia functioneaza normal, pana nu vedem coruptii de la nivel inalt,condamnati, mai ales politicieni , dar este un inceput, nu ?
  • +13 (13 voturi)    
    Imi amintesc (Joi, 8 decembrie 2011, 14:56)

    tiana [utilizator]

    ca pe la mitinguri urla in gura mare "Hotii!", "Hotii!"
    , "Jos Boc!", "Hotii!"...
  • +13 (13 voturi)    
    lacomia (Joi, 8 decembrie 2011, 15:04)

    bartti [anonim]

    "lacomia exagerata" a decapitat miscarea sindicala. din pacate liderii sindicali sunt fosti securisti actualmente mari bogatasi care nu au cum sa se identifice cu problemele salariatilor.
    • +7 (7 voturi)    
      Asta cu "lacomie exagerata" (Joi, 8 decembrie 2011, 15:35)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui bartti

      suna mai de graba cu: furati baieti da nu chiar asa pe fata.
      Ori cum este un inceput si de obicei inceputurile sunt mai grele,
      Astept cu nerabdare condamnarea cu ani "fara suspendare" a lui bombonel. Abea atunci am sa cred ca JUSTITIA functioneaza in Romania.
      PS
      Din nefericire Mafia Judecatorilor este cea mai puternica mafie in Romania. Cand or sa dea socoteala pentru deciziile lor, atunci cu adevarat "frica va pazii bostanii" si in Romania.
  • +13 (13 voturi)    
    Nu ti-ar fi rusine Petcule! (Joi, 8 decembrie 2011, 15:21)

    I.Frimu [anonim]

    Petcule, decat sindicate cu asemenea lideri corupti - si d-ta nu esti singurul, o stii prea bine; il stii si pe cel de la CNSLR Hotia - mai bine lipsa liderii respectivi si trimiterea lor, cel putin de la 7 ani fermi in sus in locurile indicate de hotararile judecatoresti. Ar trebui sa va crape obrazul de nesimtire; in loc sa aparati drepturile sindicalistilor, va imbogatiti pe seama credulitatii lor.Stati acolo unde va trimite justitia si cat mai mult posibil.Sper sa va confiste si averile expoliate in mod ilicit!
    • +8 (8 voturi)    
      Si nici ... (Joi, 8 decembrie 2011, 15:51)

      moi [anonim] i-a raspuns lui I.Frimu

      ... parlament sau alte functii politice, ar trebui automat un tip condamnat definitiv sa nu poata candida o perioada, iar cei condamnati pentru coruptie sa nu mai poata candida NICIODATA pentru o functie politica! In ce priveste confiscarea, acum se vede de ce se agita atat alde Sova, Ponta si tot neamul lor ca sa nu accepte confiscarea averilor obtinute din coruptie! Va dati seama cati dintre ei ar ramane homeless?
  • +8 (8 voturi)    
    gargaragiul (Joi, 8 decembrie 2011, 15:54)

    nick c. [anonim]

    De cate ori nemernicii astia sunt prinsi luand spaga, puterea e de vina iar procesul e politic. Oare cat de tampiti ne cred lichelele aste?
  • +11 (11 voturi)    
    Ce magar! (Joi, 8 decembrie 2011, 15:58)

    Lalaila [utilizator]

    Prins cu banii in flagrant el are tupeul sa arunce vorbe cum ca sindicatul este decapitat la ordine politice. Incredibil cat tupeu de borfas inrait.
  • +1 (1 vot)    
    CARE SINDICATE ??????? (Joi, 8 decembrie 2011, 17:37)

    prostu [anonim]

    Asteptati finalul .
    Cred ca despre acest proces o mai vorbim si peste 5 ani.
    Ce au facut lideri de sindicat :
    -pentru sindicalisti : nimic.
    -pentru ei si familile lor : he he he he he
    Minuni de la justitie o sa vedeti la pastele magarilor.
    SOMN USOR
  • 0 (2 voturi)    
    nu exista sindicate.. (Joi, 8 decembrie 2011, 18:12)

    danarad [anonim]

    autentice in Romania, toate sunt subordonate politic.
    fiecare lider sindical trece de partea puterii care cistiga alegerile, la momentul respectiv.
  • +4 (4 voturi)    
    mare confuzie (Joi, 8 decembrie 2011, 18:57)

    silvia [anonim]

    Acest Petcu confunda miscarea sindicala cu propria persoana.Adevarul este ca miscarea sindicala nu a facut mare lucru pentru sindicalisti,dar precis a facut averi pentru cei alesi. A primit ceea ce a meritat !
  • +2 (2 voturi)    
    ca și Al Capone (Joi, 8 decembrie 2011, 21:45)

    cititor [anonim]

    a fost condamnat pentru ceva minor să nu fie condamnat pentru realele invinuiri, care l-ar fi dus la ceva mai multi ani si la confiscarea bunurilor dobândite fraudulos.
    Oare cât o fi cotizat la bunăstarea justiției in întregul ei pentru o asemenea incadrare, I-o fi ajuns cotizațiile membrilor de sindicat Sanitas, ăia care au cele mai mici salarii, dar sunt dintre cei mai școliți. Oare nu le-o fi rușine cu un asemene lider sindical? Sau și ei și-au plătit cotizația din șpaga zilnică.
  • +1 (1 vot)    
    lupta sindicala (Vineri, 9 decembrie 2011, 1:26)

    jackie [anonim]

    Dar domeniul ,de vis,a lui Luca ,cel cinstit,valetul lui Vantu,l-ati vazut?Pai ,pentru a aduna atita avere,trebuie sa fi luptat bietul Luca,non stop,zi si noapte.Saracii sindicalisti ar trebui sa ai fie recunoscatori mafiotului,ca le-a reprezentat interesele asa de intens,la asa acumulare,sindicalisti bogati ,pe masura.Cit despte Petcu,a avansat baiatul,de la carat targa ,la milioane de euro,este ceva realizare.Numai ca,nu mergi,de multe ori,cu ulciorul la apa.
  • +2 (2 voturi)    
    tupeu de hot (Vineri, 9 decembrie 2011, 17:26)

    arabu [anonim]

    Nu agreez actuala guvernare, dar infractorii din fruntea sindicatelor, care au furat zeci de mil. de euro din cotizatia salariatilor, sa acuze puterea ca a decapitat miscarea sindicala...??? mi se pare aberant, chiar si intr-o tara ca Romania. Ei au decapitat miscarea sindicala, care a ajuns sa starneasca zambete ironice... deja toata lumea stiu ce se intampla la sindicate...