Traian Basescu: Bugetul Educatiei in 2012 este putin mai mare decat in 2011, mijloacele media dezinformeaza

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:44 Actualitate | Esenţial

Bugetul Ministerului Educaţiei şi Cercetării este "puţin mai mare" in 2012 decât în acest an şi nu include o serie de cheltuieli, între care cele salariale, a declarat, miercuri, presedintele Traian Basescu, explicand ca face aceasta precizare legat de "o dezinformare care este plasata in mijloacele media".

"Acel buget al Ministerului Educatiei nu include cheltuielile salariale, nu include cheltuielile materiale, nu include cheltuielile cu săli de sport, bazine de înot şi terenuri care sunt în sarcina altor instituţii decât a bugetului educaţiei. Salariile, cheltuielile materiale sunt în sarcina administraţiilor locale şi ele se plătesc din cotele defalcate de TVA care rămân la administraţiile locale. De asemenea, dezvoltările de baze sportive pentru şcoli, pentru instituţii de învăţământ sunt la Ministerul Dezvoltării, deci sper să fie o abordare corectă", a afirmat seful statului.























1177 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    what a relief (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:59)

    chiuariu [utilizator]

    deci bugetul educatiei nu e 1.5% din pib. e probabil vreo 2.5%, din care vreo 0.5% e matrasit de coana lenutza, sali de sport in care ploua, bazine de inot fara apa si fara personal. media europeana la cheltuieli publice in domeniul educatiei e peste 5% din pib. ca sa nu mai vorbim de cercetare, alte 2%. dar marinerului educatia ii sta in gat. atita intelege, atita poate.
    • -1 (5 voturi)    
      Cum le stii dumneata (Miercuri, 7 decembrie 2011, 19:47)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      pe toate...
      Cred ca stii din cine citez :)
      • +2 (6 voturi)    
        din Elena Udrea? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 20:00)

        bokku [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

        sau din presedintele Norvegiei?
        • -1 (1 vot)    
          nu ai ghicit (Miercuri, 7 decembrie 2011, 22:58)

          ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui bokku

          absolventule de Spiru
          E din Caragiale dar desigur tu nu ai de unde sti :)
  • +2 (6 voturi)    
    O singura intrebare (Miercuri, 7 decembrie 2011, 19:07)

    dana [anonim]

    Se respecta legea cu 6% domnule Presedinte ?
    • 0 (4 voturi)    
      garanteaza Boc! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 20:25)

      finu de la Arad [anonim] i-a raspuns lui dana

      si asta stim cu totii ce inseamna.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu vrea muschi mei (Joi, 8 decembrie 2011, 7:24)

      orly [anonim] i-a raspuns lui dana

      Deci cand e nasol cu bugetul, dam 6% ca asa e legea, cum sa suplimentam daca asa e legea. Cand e multi bani la buget, dam cat am dat cand era nasol la buget plus un 10% sa fie acolo, si nu ne mai legam de acel 6% ca doar s-a vazut ce naspa e cand respectam procentul ala.
      Morala: Indiferent de cat de bine va merge bugetul tarii asteia, invatamantul va fi subminat si va avea de suferit. Multi tinichigii auto!

      Este incantator sa vezi cati bani se arunca pe turism si pe asa zisa dezvoltare.

      Urmeaza sa fie desfintat si sistemul medical in Romania asa ca fiti pe faza.
  • +7 (7 voturi)    
    doar ca problema educatiei nu sunt salile de sport (Miercuri, 7 decembrie 2011, 19:10)

    mda [anonim]

    nici bazinele de inot...

    problema educatiei este una singura: prea multi elevi cu probleme, clase prea numeroase...

    e nevoie de fonduri pentru a ne putea permite clase cu 10-15 elevi in grupurile scolare si liceele cu probleme de disciplina. nu inseamna neaparat dublarea orelor, pentru ca nu vei mai avea nevoie de atatea ore daca lucrezi eficient cu 15 elevi in loc de 30.

    e nevoie de fonduri suficiente pentru ca scolile sa nu mai fie santajabile de stabii din oras, pentru ca in consiliul de administratie a scolii sa nu mai faca legea cei din afara scolii etc.

    e nevoie de fonduri pentru ca scolile sa-si permita sa faca performanta, nu sa depinda de "finantarea per elev". "finantarea per elev" e cea care scoate pe banda analfabeti cu facultate.

    e nevoie de fonduri pentru materiale didactice - laboratoare de chimie, fizica - pentru ca elevii sa VADA lucrurile despre care invata. pentru ca elevi care nu au alta posibilitate sa poata ASCULTA acasa muzica a carei teorie o fac la clasa, sa poata CITI cartile pentru care in mod normal cauta rezumate jalnice pe internet etc.

    in ciuda aparentelor, problema cea mai mare a invatamantului NU sta in salariile jalnice ale profesorilor.

    o spun ca profesor, si-nca unul prost platit.

    cele mai mari probleme ale invatamantului sunt lipsa de disciplina, proasta organizare, admiterile pe dosare, invatamantul obligatoriu care include liceul si anuleaza orice selectie pe baza performantei.
  • 0 (8 voturi)    
    pardon ! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 19:18)

    srpc [utilizator]

    pedele tocmai a decis recent sa mai reduca 5,5% din cota de TVA ramasa in judetele care o produc! pe masura ce transfera sarcini de plata catre judete, pedele centralizeaza veniturile! mersi de asemenea descentralizare! eu iau banii, voi platiti, fraierilor:)))
  • -1 (5 voturi)    
    Unul dintre ei minte !!! Care ??!! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 19:52)

    costica [anonim]

    Presedintele Bsescu afirma ca din acest Buget al Educatiei NU se platesc SALARIILE si alte cheltuieli...
    In schimb, Dl Funeriu a afirmat luni dimineata urmatoarele:
    "Ministrul Educaţiei, Daniel Funeriu, a explicat luni dimineaţa, la Realitatea TV, că suma alocată învăţământului în bugetul pentru anul 2012 este mai mare decât execuţia din anul 2011, iar bugetul asigură plata SALARIILOR şi a prestaţiilor către elevi.
    Ministrul Educaţiei a dat asigurări că, având în vedere că bugetul pe anul 2012 este în creştere, "SALARIILE şi prestaţiile către elevi vor fi cu certitudine respectate". "Să vedem discuţiile din Parlament de astăzi. Cred că programele ministerului se pot încadra în acest buget, desigur că toţi din Educaţie ne-am dori un buget mai mare, aceasta este situaţia României de astăzi. Unor foşti miniştri ai Educaţiei nu le-ar ajunge nici 10 bugete", a mai comentat Daniel Funeriu."
    http://www.money.ro/funeriu--bugetul-alocat-educatiei-in-2012--superior-executiei-bugetare-de-anul-acesta_1178971.html
    • -3 (3 voturi)    
      cel mai mic in grad (Miercuri, 7 decembrie 2011, 20:10)

      1098 [anonim] i-a raspuns lui costica

      oare care o fi?