Ambasada SUA: Mandatele lui Laura Codruta Kovesi si ale lui Daniel Morar au avut realizari impresionante. Incurajam guvernul Romaniei sa se asigure ca vor fi alesi succesori potriviti

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:05 Actualitate | Esenţial

Ambasada Statelor Unite la Bucuresti a declarat miercuri ca "mandatele procurorului general, Laura Codruta Kovesi, si al procurorului sef al Directiei nationale anticoruptie, Daniel Morar, expira in 2012, dupa sase ani de realizari impresionante". Intr-un comunicat pe marginea vizitei in Romania a directorului FBI Robert Muller, misiunea diplomatica americana "incurajeaza guvernul Romaniei sa se asigure ca vor fi alesi succesori potriviti pentru a mentine aceleasi standarde inalte de integritate, independenta si simt al raspunderii". Ambasada SUA saluta "succesele nemaipomenite" obtinute de procurorii americani si cei romani in actiunile comune.

Iata cateva dintre declaratiile facute de Ambasada SUA:

* In cadrul vizitei sale la Bucuresti, din data de 7 decembrie, directorul FBI, Robert Mueller s-a intalnit cu presedintele Traian Basescu, dar si cu procurorul general, Laura Codruta Kovesi; Ioan Dascalu, secretar de stat, sef al Departamentului ordine si siguranta publica din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor; directorul SRI, George Maior; seful Politiei Romane, chestor Liviu Popa; directorul SIE, Mihai Ungureanu; directorul SELEC, Gurbuz Bahadir. Aceasta vizita a consolidat deja stransa colaborare dintre Romania si SUA in domeniul aplicarii legii. 

* Impreuna facem eforturi sa contracaram amenintarile care constituie un pericol la adresa securitatii ambelor tari. Unul dintre domeniile in care ne-am concentrat resursele comune este cel al numeroaselor infractiuni efectuate cu ajutorul calculatorului ori comise pe internet, care afecteaza SUA. Colaboram cu Romania la anchetarea retelelor de infractori care profita de pe urma activitatilor de "phishing", a furtului de carduri de credit si de la ATM-uri, a licitatiilor frauduloase pe internet si a altor forme de infractiuni informatice. Acestor infractiuni le cad victime atat cetateni americani, cat si cetateni romani. Acest gen de activitati ii afecteaza pe toti cetatenii romani, intrucat distruge reputatia Romaniei. Se va continua urmarirea infractorilor informatici, depunandu-se toate eforturile permise de legislatia romana si americana.

* Reprezentantii FBI si cei ai institutiilor romane de aplicare a legii lucreaza si se pregatesc impreuna, impartasind cunostintele si experienta noastra in combaterea terorismului, criminalitate informatica, infractionalitate economica, infractiuni violente si coruptie. Ofiteri de politie din intreaga lume participa la stagii de pregatire in SUA, la Academia Nationala a FBI. Pana in acest moment, 28 de reprezentanti ai institutiilor romane de aplicare a legii au absolvit cursurile acestei academii. Alti peste 200 de reprezentanti ai institutiilor romane de aplicare a legii au absolvit Academia Internationala de Politie a FBI (ILEA) din Budapesta, Ungaria si peste 350 au participat la cursuri de specializare de durata mai scurta la ILEA.

* Cooperarea cu procurorii romani a fost un alt element cheie in succesul eforturilor noastre de aplicare a legii. SUA apreciaza devotamentul, curajul si integritatea conducerii si a angajatilor Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie si ai directiilor specializate din cadrul acestei institutii, Directia nationala anticoruptie si Directia de investigare a infractiunilor de criminalitate organizata si terorism. Mandatele procurorului general, Laura Codruta Kovesi, si al procurorului sef al Directiei nationale anticoruptie, Daniel Morar, expira in 2012, dupa sase ani de realizari impresionante. Incurajam guvernul Romaniei sa se asigure ca vor fi alesi succesori potriviti pentru a mentine aceleasi standarde inalte de integritate, independenta si simt al raspunderii.

* Parteneriatul nostru a evoluat extraordinar in ultimii ani. SUA sunt recunoscatoare Romaniei pentru eforturile depuse, pentru contributia sa si pentru sacrificiile facute. Avem aceeasi misiune: mentinerea libertatii si protejarea democratiei. Impreuna inregistram succese nemaipomenite. Raman lucruri de facut, dar suntem hotarati sa construim o temelie si mai solida pentru prietenie si cooperare globala.

Directorul FBI, Robert Mueller a intreprins o vizita similara la Bucuresti in anul 2006.


Citeste mai multe despre   






















1466 vizualizari

  • -15 (21 voturi)    
    Care realizari? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:17)

    angel [anonim]

    Avem in continuare coruptie fara corupti.
    Nici un mare rechin e in spatele gratiilor.
    • +17 (19 voturi)    
      ... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:24)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui angel

      asta pentru ca nu procurorii judeca
      ci judecatorii


      dar dupa mizeria care zace post-colonic la ICCJ
      mare minune sa pice vreunu' cu bani in spatele gratiilor
      • -6 (8 voturi)    
        dar cine in rest totul? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 19:55)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        daca procurorul e prost si nu respecta procedurile.. si ala de care stim cu totii ca e vinovat are avocati buni.. ce sa faca judecatorul? ca el trebuie sa dea sentinta pe actele de la dosar nu pe ce ii trece prin cap.
        noua ne trebuie procurori foarte buni, care sa stie legea si sa o aplice cum trebuie. dar e mai greu cu din astia.
    • +10 (10 voturi)    
      gratii (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:37)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui angel

      faza cu gratiile tine de judecatori.procurorii dna isi fac treaba dar nu ei sunt cei ce baga rechinii la puscarie.din pacate de asta sunt responsabili alde costiniu & co.
    • +9 (9 voturi)    
      Esti orb... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 19:03)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui angel

      ...ori rau intentionat sa vezi ca s-au unele progrese in ceea de priveste lupta impotriva coruptiei. Sunt rezultete destul de timide insa totul are un inceput si cel mai important e ca s-a creat un precedent si au inceput si condamnarile fara suspedare la instanta de fond.

      Exemple - apostu de la cluj, iancu de la timisoara, primarul de la BV, cel de la baia mare, primarul de la valcea, si exemplele pot continua.

      Cel mai important e ca au inceput arestari si anchete chiar si asupra primarilor partidului aflat la putere, lucru de neimaginat in urma cu doar 4-5 ani.

      Colaborarea cu SUA pe partea luptei anticoruptie nu poate sa fie decat benefica. Avem destule de invatat.
  • +22 (22 voturi)    
    raspunsul lui Victor Ponta (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:23)

    Vasile [anonim]

    Sua sa-si vada de treaba, nu ne vindem tara. Ii voi baga in puscarie pe coruptii Morar si Kovesi.
  • +13 (13 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:24)

    hot news [utilizator]

    Conducerii din ultimii ani ai ANI si DNA, rusine judecatorilor si procurorilor care nu au bun simt si cad prada amenintarilor si mitelor.
    Felicitari si celor care au numit oameni capabili in cele 2 institutii.
    Rusine celor care vor disparitia ANI si DNA. Sa ne intoarcem toti la furat si dupa sa ne plangem ca nu avem bani.
  • -8 (10 voturi)    
    Orbul gainilor ! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:47)

    viorel [anonim]

    Care realizari ? Acelea ca au inchis ochii la furturile facute in favoarea SUA ? Nu observati, la voi, ca o mana de smecheri face ca poporul american sa moara de foame ? Va spune ceva faptul ca 10 % de smecheri detin 90 % din averea SUA ? L-ati sustinut pe Basescu pentru ca v-a dat ce v-ati dorit iar romanii au ajuns in sapa de lemn !
  • -4 (6 voturi)    
    ca ei, nu mai gasesti in toata lumea... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 20:30)

    jhon de Romania [anonim]

    Tovarasu' Ambasador, daca sunt asa de buni si tot termina mandatul aici, luati-i la voi....
    Aveti multe de ,,descoperit'' si de ,,reglementat'' in SUA, dincolo de ,,imaginile'' pe care le ,,transmiteti'' ca societate perfecta. Aceste eminente cenusii ar fi foarte bune pentru asa ceva....ori va este teama de ce descopera...pe acelasi sistem care la voi pierde in fata oricarui judecator indiferent de ,,catunul'' in care activeaza!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      jhon (Miercuri, 7 decembrie 2011, 23:52)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui jhon de Romania

      Se vede că eşti "de România" şi habar n-ai de ce-i prin State. Nu cred că eşti la curent:

      Blagojevich Gets 14 Years in Prison
      Rod Blagojevich, the former Illinois governor, was sentenced to 14 years in prison.

      Dacă nu ştii, "Blago" a fost săltat în Decembrie 2008 când se afla chiar la locul de muncă. A fost aşa de stupefiat când s-a trezit cu cătuşele la mâini pe hol că l-a întrebat pe agent "Ce-i asta, o glumă?"
  • -1 (1 vot)    
    Eu cred ca astia (licuricii mari) ne iau la misto (Miercuri, 7 decembrie 2011, 23:21)

    tuurtt [anonim]

    "dupa sase ani de realizari impresionante"
    Ma intreb mirat , care or fi realizarile alea ?
    Reducerea coruptiei ?
    Stoparea evaziunii?
    Economia neagra?
    Mita la afacerile statului?
    Ingerintele politicului in actul de justitie?
    Justitie dreapta si egala?
    In afara de cateva declansari de cercetari, nefinalizate ce alte actiuni concrete sunt?
    Cati dintre cei bogati si puternici platesc pentru faptele lor?