Cati senatori si deputati a investigat ANI din 2008 pana in prezent. Vezi lista parlamentarilor acuzati de conflict de interese, incompatibilitate sau fals in declaratii

de Attila Biro     HotNews.ro
Marţi, 6 decembrie 2011, 17:45 Actualitate | Esenţial

statistica ANI
Foto: Hotnews
Din 2008 pana in prezent ANI a finalizat investigarea a 46 de parlamentari din actualul legislativ. Statistica e relevanta in contextul in care parlamentarii USL si UDMR au respins, luni, bugetul Agentiei in Comisiile reunite de justitie ale Parlamentului. Pentru cei 46 de parlamentari, ANI a emis decizii prin care a constatat situatii de conflicte de interese, incompatibilitati sau falsuri in declaratii. Ca apartenenta politica, situatia parlamentarilor investigati de ANI sta astfel: 13 parlamentari PDL, 4 UDMR, 5 PNL, 20 PSD.
  • Vezi in text lista completa cu parlamentarii investigati de ANI.

Printre parlamentarii pentru care ANI a emis decizii se numara fostii ministri PDL Ioan Nelu Botis, Sorina Placinta, fostul presedinte al senatului Mircea Geoana, deputatul UDMR Mate Andras Levente, senatorul PSD Ecaterina Andronescu sau senatorul PNL Mircea Diaconu.

O statistica a activitatii ANI arata ca din 2008, de cand Parlamentul a fost investit cu o noua legislatura, si pana in prezent 46 de parlamentari din totalul de 471 au fost investigati de ANI iar pe numele lor au fost emise decizii prin care s-au constatat conflicte de interese, incompatibilitati, venituri nejustificate sau falsuri in declaratii.

Dintre cei 46 de parlamentari, 11 sunt senatori si 35 deputati. Alaturi de cei 46 de parlamentari au fost cercetati si europarlamentarii Gigi Belcali si Corneliu Vadim Tudor.

Ca apartenenta politica, situatia parlamentarilor investigati de ANI se prezinta astfel: 13 parlamentari PDL, 4 UDMR, 5 PNL, 20 PSD, 1 PC si 2 Independenti. ANI a constatat 18 conflicte de interese, 15 situatii de incompatibilitate si 14 cazuri in care parlamentarii sunt acuzati de fals in declaratii.

Vezi mai jos statistica ANI
Situatie parlamentari investigati de ANI



Bugetul Agentiei Nationale de Integritate pentru anul 2012 a primit aviz negativ din partea comisiilor juridice reunite ale Senatului si Camerei Deputatilor in cadrul sedintei de luni 5 decembrie. Parlamentarii UDMR si USL au votat impotriva adoptarii bugetului ANI. UDMR a depus un amendament prin care dorea diminuarea bugetului agentiei cu 29 milioane lei, bani propusi spre realocare pentru microfilmarea arhivelor nationale si pentru informatizarea alegerilor din 2012. Unul dintre cei care a depus un amendament pentru diminuarea bugetului ANI este chiar deputatul Mate Andras cel care este acuzat de agentie de conflict de interese pentru ca si-a angajat sotia la cabinetul de parlamentar.



Situatie parlamentari investigati de ANI



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2566 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Ca apartenenta au cei care vor desfiintarea ANI ? (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:59)

    hot news [utilizator]

    USL 95% UDMR 5%
    • +5 (5 voturi)    
      hmmmm (Marţi, 6 decembrie 2011, 18:58)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      cred ca 95 din cei din UDMR au probleme cu ANI
  • -13 (13 voturi)    
    talking money (Marţi, 6 decembrie 2011, 18:04)

    Mazeta [utilizator]

    cati bani s-au bagat si cati s-au scos din ANI? ca tot vorbea basescu despre eficienta institutiilor statului....
    • +12 (12 voturi)    
      nu inteleg (Marţi, 6 decembrie 2011, 18:15)

      lb [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      nu inteleg... mai nou justitia trebuie sa produca bani?! e o noua ramura economica si nu stiu eu?

      pe baietii cu comentarii de genul asta ii suspectez ca au carnet de partid.
      • -2 (2 voturi)    
        Bineinteles! (Marţi, 6 decembrie 2011, 19:51)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui lb

        Orice institutie a statului trebuie sa fie eficienta.
        Sa presupunem ca fara justitie pierderile pricinuite din incalcarea legii s-ar situa cam la acelasi nivel ca acum. Atunci de ce sa mai apelam la justitie?
        • +1 (1 vot)    
          ... (Marţi, 6 decembrie 2011, 21:47)

          lb [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          eficienta justitiei nu se masoara in banii pe care ii aduce la buget.
    • +9 (9 voturi)    
      irelevanta intrebarea fara sa vezi ansamblul (Marţi, 6 decembrie 2011, 18:16)

      Tudor Bugetar [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      In articol era vorba doar de parlamentari; in plus ANI a mai cercetat primari, sindicalisti etc. In plus parca, in anii electorali, ANI va verifica candidatii
  • +9 (9 voturi)    
    48 (Marţi, 6 decembrie 2011, 18:15)

    Hanae Mori [anonim]

    Foarte tare, 48 de parlamentari si europarlamentari. Nici nu ma mira urletele derutatilor si senatorasilor cand sunt vizati de ANI.
  • -7 (11 voturi)    
    Ar fi interesant (Marţi, 6 decembrie 2011, 18:16)

    georgy [anonim]

    Ar fi interesant sa ne spuneti cati senatori si deputati a investigat ANI inaintea presei.

    Cum aparea un articol in ziar despre nu-stiu-ce senator sau deputat, pac se autosesiza si ANI.

    Adica ei stateau, citeau ziarele iar cand aparea un senator (preferabil de la opozitie) in lumina reflectoarelor incepea si ANI sa "lucreze".

    La cum "functioneaza" ANI acum, mai bine fara. Toaca bani de pomana.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu stii sa citesti? (Marţi, 6 decembrie 2011, 20:50)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui georgy

      In articol se arata si cati parlamentari au fost cercetati si nu se observa ca puterea a fost evitata in cercetari.Nesimtirea de partid a unora este dementa.Adica ei au voie sa fure si nimeni sa nu comenteze.Poate de aceia traiesc multi romani prost.Pentru-ca exista oameni ca tine care imparti hotii in ai nostri si ai lor cu protectia de rigoare pentru ai tai.
  • +3 (3 voturi)    
    in afara de MM (Marţi, 6 decembrie 2011, 18:42)

    Stapanu [utilizator]

    nu e deloc greu sa fie investigati de ANI, eu cred ca toti pot fi gasiti in conflict de interese
  • +1 (1 vot)    
    Venituri nejustificate (Marţi, 6 decembrie 2011, 22:01)

    L.George [anonim]

    Dece nu a fost investigat Crin Antonescu pentru venituri nejustificate deoarece primeste salariu,masina ,etc fara sa mearga la serviciu si asta de cand este in parlamenrul Romaniei
  • +1 (1 vot)    
    eroare in titlu? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:54)

    Agitu [anonim]

    nu cred ca doar atatia au fost investigati, atatia au fost gasiti cu probleme, numarul celor investigati probabil e mai mare. Nu cred ca chiar 100% din dinvestigatii au aratat nereguli.