Traian Basescu a promulgat esalonarea pana in 2016 a platii drepturilor salariale castigate in instanta

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 decembrie 2011, 20:58 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a promulgat, vineri, actele normative prin care a fost esalonata pana in 2016 plata drepturilor banesti castigate in instanta, anunta Mediafax.

Presedintia informeaza ca seful statului a semnat decretul pentru promulgarea Legii privind respingerea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.18/2010 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar.

De asemenea, presedintele a semnat un decret pentru promulgarea Legii privind respingerea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.45/2010 pentru modificarea art.1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar.

Tot vineri, presedintele Basescu a semnat decretul privind promulgarea Legii pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar.

Curtea Constitutionala a respins, luni, contestatia PSD privind legea referitoare la amanarea, pana in 2016, a platii drepturilor salariale castigate de bugetari in instanta.

Deputatii au adoptat, in 12 octombrie, actul normativ care prelungeste pana in 2016 acordarea drepturilor salariale pentru bugetarii care au obtinut in instanta hotarari definitive.

Proiectul de aprobare a Ordonantei de Urgenta 71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar a fost votat cu 143 de voturi "pentru", 108 "impotriva" si 4 abtineri.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

2049 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    a mai promulgat (Vineri, 2 decembrie 2011, 21:05)

    5minute [anonim]

    si legea maririi salariilor profesorilor. Si tot degeaba!
  • +3 (7 voturi)    
    tare chestia... (Vineri, 2 decembrie 2011, 21:07)

    popcorn monta [utilizator]

    in 2016 o fi USL la guvernare...sa vedem de unde platesc...sa treaca la fapte...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu era asta motivul suspendarii? (Duminică, 4 decembrie 2011, 16:12)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      Hai ca are haz! Daca realizeaza asta si in conditiile reducerii deficitului catre 0 cum se preconizeaza in EU cred ca iau premiul Nobel! Da mai curand cred ca iesim noi de UE si intram in Uniunea aia Euro-asiatica a lui Putin..
  • +2 (4 voturi)    
    interesant... (Vineri, 2 decembrie 2011, 21:47)

    me [anonim]

    clasicul principiu pisica moarta...
    • +3 (5 voturi)    
      pisica e inca vie (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 9:44)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui me

      purceaua e moarta'n cotetz, doar coada'i misca.

      in prag de alegeri, guvernul tariceanu a bagat un glontz pe tzeava. adica a trimis legea salarizarii dascalilor, in parlament.
      alesii, intr'o veselie, au apasat pe tragaci.
      dupa care, tariceanu, vazand ce paguba ar produce glontul, si intelegand ca, oricum, pierde alegerile, a incercat sa'l prinda inainte sa loveasca.
      glontul luase viteza si era urmarit cu sufletul la gura de profesori, care isi facusera, deja, listele de cumparaturi...
      pai base, saracul, e si el om. cum putea sa se puna in calea glontului, cand anul urmator intra si el la urne ?
      si, ca sa vezi, tariceanu a pacalit pe toata lumea cum ca economia duduie ! bani sunt ! ba, au dat si pomeni electorale cu ghiotura. ca dela el. :-)
      dupa alegeri, a ramas cu buza umflata, si l'a mai pus antenescu si pe linia moarta.
      asa se scrie istoria.
      oricum, dascalimea voteaza stanga, traditional, dela nenea iancu incoace.
      daca iese usl la anul, si trebuie sa plateasca, se va face dreptate. caci beneficiari pomenilor au fost mai ales pesedistii. dragnea jubila cu sutele de milioane de ioroi, cadou.
  • -5 (9 voturi)    
    Multumim carmaciului iubit! (Vineri, 2 decembrie 2011, 22:08)

    Mazeta [utilizator]

    Va asteptam la Targoviste.
  • -3 (11 voturi)    
    un alt Ceausescu (Vineri, 2 decembrie 2011, 23:06)

    sellerman [utilizator]

    asta este criminalul asta de Bashescu .... mai exista justitie in Romania? NU, fireste, pentru ca in Romania exista Bashescu, , nu au cum sa existe astea doua impreuna ... apropos Tov Bashescu, vreau sa imi aman si eu plata impozitelor pana in 2016, dai si pentru mine un decret? 
    • +1 (3 voturi)    
      minti simple, (Duminică, 4 decembrie 2011, 11:08)

      hash [anonim] i-a raspuns lui sellerman

      care judeca in alb si negru..
      • +1 (1 vot)    
        ar fi bine.... (Luni, 5 decembrie 2011, 19:57)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui hash

        ar fi bine prietene sa se judece doar in alb si negru totul .... doar ca nu e asa,
  • -3 (9 voturi)    
    CU MARE BUCURIE CRED CA AFACUT ASTA ! (Vineri, 2 decembrie 2011, 23:24)

    ytyutuotuo [anonim]

    Cum sa nu semneze , doar el a fost cel care a anuntat aceste masuri de taiere si de dat oamenii afara.
    In cei 8 ani de cand este presedinte nu am auzit de vreun efort al lui in directia crearii de locuri de munca ci numai de taieri, concedieri, reduceri. Mai bine se facea frizer, sa stea cu foarfeca in mana toata ziua.
    Cred ca este bucuros ca-i raman bani pentru "afacerile" guvernului.
    Eu doar a-i doresc sa-i stea pe piept banii pe care i-a luat amaratilor de bugetari, dar nu si sefilor politici ai acestora.
    Asta este un CUDIAH (HAIDUC dar invers) pentru ca ia de la saraci si da la bogatiiar apoi reuseste sa-i invrajbeasca pe saraci unii impotriva altora.
    Asta este parerea mea si sper ca se publica..
  • -1 (5 voturi)    
    esalonari...murdare (Vineri, 2 decembrie 2011, 23:32)

    tzepes [utilizator]

    Nea Traiane, trimite-i sa-si ia banii de la judecatorii care au hotarat paranghelia. Asta nu-i tara , asta e o satra ! De cand pana cand politica financiara o face un judecator, in ce baza de spagat si pe ce calcule si pe baza carei competente? N-ar putea domnul judecator sa dea o sentinta prin care sa avem si noi salariatii de la privat 1000-2000 EUR / saptamana ? Nu inteleg de ce ne mai trebuie guvern, parlament, BNR ?
    • 0 (4 voturi)    
      hm (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 0:39)

      DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui tzepes

      daca postaceala platita la negru se cheama munca productiva in sectorul privat, asa o fi cum zici tu...
      • +2 (2 voturi)    
        daca nu-ti convine salariul la stat, (Duminică, 4 decembrie 2011, 11:11)

        hash [anonim] i-a raspuns lui DanHorea1307693823041

        nu te tine nimic sa-ti cauti fericirea in alta parte.

        cunosc pana si profesori de sport care si-au facut casa cu munca in strainatate, culmea, in domeniu - adica tot profesor de liceu.

        jeluiala, sportul national.