FOTOGALERIE: Tancuri, elicoptere si lansatoare de rachete, la Parada militara de Ziua Nationala a Romaniei

de HotNews.ro    
Joi, 1 decembrie 2011, 17:49 Actualitate | Esenţial

Fotogalerie: Parada militara
Peste 1.500 de militari si tehnica militara apartinand Ministerului Apararii Nationale, MAI, SRI si SPP au participat joi, 1 Decembrie, la Parada militara organizata cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei, in Piata Arcului de Triumf din Bucuresti. Potrivit estimarilor autoritatilor, la parada au asistat peste 7.000 de persoane.
  • Click pe imagine pentru o FOTOGALERIE de la parada


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7942 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    La Multi Ani! (Joi, 1 decembrie 2011, 19:07)

    PIF [anonim]

    La Multi Ani Romania!
  • -9 (15 voturi)    
    e criza pentru unii................. (Joi, 1 decembrie 2011, 21:32)

    girica [anonim]

    dar avem bani de parazi
    avem bani de cotizati la organisme internationale ue, nato etc
    avem ani de inarmare
    nu ma publica
    • +2 (6 voturi)    
      inteleg (Vineri, 2 decembrie 2011, 10:06)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui girica

      cand e criza nu-ti mai cumperi sapun, nu te mai speli, nu te mai ingrijesti, umbli cu hainele rupte? nu stiu daca intelegi, mi-e teama ca nu te ajuta ...
      • -1 (1 vot)    
        ?? (Vineri, 2 decembrie 2011, 17:34)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        nu vad asemanarea dintre parada militara si sapun... sunt multe tari europene care nu fac parada militara de ziua nationala, si nu mi se par nespalati. Olanda ar fi un exemplu.
        De fapt nu stiu daca mai e cineva cu parada in afara de franta, rusia si romania. Vise de grandomanie.
    • 0 (4 voturi)    
      citesc in Adevarul: (Vineri, 2 decembrie 2011, 11:02)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui girica

      Militari chemaţi cu familiile să facă figuraţie. Militarii care nu au participat la paradă au avut misiunea de a fi în prima linie a spectatorilor în Piaţa Arcului de Triumf. Un militar a dezvăluit, sub protecţia anonimatului, că totul a fost bine pus la punct.
      „Fiecare unitate militară a făcut liste cu militarii care vor participa ca spectatori la paradă. Aveau obligaţia să aducă cu ei cât mai multe rude. A fost exact ca pe vremea lui Ceauşescu! Până în acest an însă nu s-a întâmplat asta. Aveau nevoie de public şi se aşteptau să nu vină lumea", a spus Cătălin.
  • +6 (6 voturi)    
    Peisaj... (Joi, 1 decembrie 2011, 21:59)

    Hercule [anonim]

    Cat de urat poate arata cladirea aia de birouri, langa Casa Presei... Cum Dumnezeule a fost aprobata construirea ei?! Pacat de zona, pacat de priveliste, asa ceva nu se face intr-un oras normal.

    La fel cu panourile publicitare... Observ unul care da 'foarte bine' in una din poze. Pacat, orasul asta poate fi mult mai frumos. Trezirea!
  • -1 (7 voturi)    
    Pentru cine nu stie... (Joi, 1 decembrie 2011, 22:53)

    miguel [anonim]

    ... astazi ati avut ocazia sa vedeti toata aviatia Romaniei. 6 MIG-uri
    • 0 (6 voturi)    
      si un tanc defect (Vineri, 2 decembrie 2011, 3:03)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui miguel

      si ala tractat de un camion; la nevoie, le folosim si pe astea, daca nu le fura tiganii pentru fier vechi.
  • +3 (5 voturi)    
    Cata dreptate ai! (Joi, 1 decembrie 2011, 22:54)

    Berzelius [utilizator]

    Hidosenia unor astfel de constructii e absolut naucitoare. Cladiri de genul celei de birouri care strica esteticul unui intreg ansamblu arhitectural, precum si miile de panouri publicitare gigant, ori hectare de panze publicitare ce acopera fatadele unor cladiri deosebite. E absolut dezgustator!
    Stiu ca o sa sariti unii pe mine cu minusuri pe motiv ca "e casa scanteii" sau "cladiri odioase din jurul palatului poporului". Tot ce pot sa spun e "Pacat! pacat ca s-a ajuns ca o importanta capitala europeana sa arate a jungla comerciala".
    • +3 (3 voturi)    
      de fapt ai dreptate (Joi, 1 decembrie 2011, 23:19)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      se pare ca arhitectii orasului nu au fost prea grijulii.
  • 0 (6 voturi)    
    ...din ciclul noi muncim cu spor (Vineri, 2 decembrie 2011, 5:21)

    eu [anonim]

    Ce tristetze !!...ca dupa 20 de ani de la revolutie Romania sa defileze tot cu tancuri si avioane.....parca-i o parada la Kremlin. Cine mai poate fi inspirat de asa ceva ?...Astea sunt valorile pe care le-am dezvoltat ?....parca totul este incremenit, putin decorul pe ici pe colo....nu avem manifestari culturale care sa scoata oamenii din fata televizoarelor imbecilizante, pentru cei mai multi nu mai se-ntimpla nimic. Cred ca s-a intrat din nou in acea asteptare din 1989. Nu sparge nimeni gheatza din nou ?...A spus cineva ceva inteligent de ziua Romaniei ?....analistii de pe Realitatea si Antene cum au sarbatorit ?...sau ce au sarbatorit ? :)
    • +1 (5 voturi)    
      Du-te la Paris (Vineri, 2 decembrie 2011, 11:06)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui eu

      sa vezi acolo defilare pe Champs Elysees, cu tancuri, camioane, elicoptere, avioane, soldati, marinari, luptatori din garzile de elita si nu numai, drone, personal pentru deminare, politisti, jandarmi, pompieri, inclusiv detasamente de voluntari si brigazi de politie locala, trupele de descarcerare locale si unitatile civile de gestiune a situatiilor de calamitati naturale. Toti cei care fac cat de cat instructie fizica de genul PTAP (de pe vremea comunismului la noi) defileaza.
      Si nu se plange nimeni ca "vai, ce tristete, suntem incremeniti in paradele de la Kremlin"!

      Pentru o Natiune e important ca de Ziua Nationala, sa vada ca are Forta fizica de a rezista unor situatii neprevazute (indiferent care ar fi ele).
      • -1 (1 vot)    
        e singurul exemplu pe care il ai (Vineri, 2 decembrie 2011, 17:38)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Berzelius

        de ce nu te duci tu in tari civilizate precum Olanda, Suedia, Norvegia, etc... nu din astia cu mania grandorii si senzatii ramase de pe vremea cand erau imperii cum sunt Franta si Rusia

        In ziua de azi paradele militare sunt o nesimtire si atat si daca ai vedea cat costa nu ti s-ar mai parea interesant.
  • 0 (4 voturi)    
    hai, lasati... (Vineri, 2 decembrie 2011, 8:09)

    geo [anonim]

    ca nici la francezi nu e altfel:
    14 iulie 2011...

    http://www.youtube.com/watch?v=HOwJTlLnbFw&feature=related
  • 0 (2 voturi)    
    misto! (Vineri, 2 decembrie 2011, 9:29)

    airamerica [utilizator]

    Sunt cateva poze frumoase!
  • +1 (5 voturi)    
    La parada (Vineri, 2 decembrie 2011, 11:04)

    Roa [anonim]

    am fost, ca in fiecare an. Vremea frumoasa a adus mai multa lume ca alta data. Din pacate scurteaza traseul in fiecare an si te trezesti ca nu ai cum sa vezi pedestrimea, ca a cotit-o cu mult inainte...in fine.
    Ce ma intristeaza este lipsa de entuziasm a spectatorilor - probabil ca le-a murit odata cu manifestatiile comuniste de acum 20 de ani - stau ca niste momai, tineri, batrani, copii, cu steagurile ofilite in brate. Nu aplauda, nu striga, nu fac cu mana.
    Si asta nu numai la parada, ci si la evenimentele sportive (nu fotbal), cand pentru unul care ajunge daramat la finish, aplauzele si uralele sunt un lucru extraordinar.
    Fiti mai veseli, mai optimisti ca asta e singura viata pe care o avem !