VIDEO UPDATE Traian Basescu, la ceremonia militara de la Arcul de Triumf alaturi de Vasile Blaga, Gabriel Oprea si Printul Paul de Romania. Baie de multime, dar si huiduieli pentru seful statului

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 1 decembrie 2011, 11:03 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu
Foto: HotNews / DP
Presedintele Traian Basescu a participat joi la ceremonia militara de la Arcul de Triumf prilejuita de celebrarea Zilei Nationale a Romaniei. Alaturi de Traian Basescu s-au aflat noul presedinte al Senatului, Vasile Blaga, si ministrul Apararii Nationale, Gabriel Oprea, dar si Printul Paul. Potrivit Mediafax, seful statului a facut o baie de multime la Arcul de Triumf, dupa incheierea paradei militare. Dupa incheierea paradei, Traian Basescu a plecat de la tribuna oficiala catre masina prezidentiala. El s-a urcat in masina, insa dupa cativa metri autoturismul a oprit, iar presedintele a coborat si s-a indreptat spre multime. El a dat mana  cu zeci de persoane, insa au fost si oameni care i-au adresat reprosuri, iar unii chiar l-au huiduit.

Dupa cateva minute, presedintele a urcat in masina, insa doar pentru a traversa Piata Arcului de Triumf si cobori din nou pentru a da mana cu oamenii. El a a facut o noua baie de multime, dupa care s-a urcat in masina si a plecat.

Parada militara organizata in Capitala a durat aproape doua ore si s-a desfasurat fara incidente. La eveniment au participat aproximativ 7.000 de persoane.

Printre participanti s-au mai aflat seful SRI - George Maior, seful SIE - Mihai Ungureanu, primarul Capitalei - Sorin Oprescu, fostul presedinte Emil Constantinescu, vicepresedintele Senatului - Cristian Diaconescu, Patriarhul Daniel, presedintele PRM - C.V. Tudor.

Ceremonia a inceput la ora 11. Imediat dupa intonarea imnului, Traian Basescu a depus o coroana de flori in cinstea soldatilor romani.

In timpul defilarii, Traian Basescu a avut un moment in care a ras copios alaturi de un ofiter in rezerva aflat langa el.
























7486 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    La Multi Ani, Romania! (Joi, 1 decembrie 2011, 11:11)

    dan [anonim]

    Sa traim toti intr-o Romanie mai curata, mai muncitoare si mai patriota.

    Ps. catre redactie. E foarte bine ca Presedintele Basescu participa dar nu prea ma intereseaza daca Blaga, X sau Y sunt acolo..
    • +22 (32 voturi)    
      LA MULTI ANI ROMANIA!!! (Joi, 1 decembrie 2011, 13:09)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Frumoasa baie de multime, domnule presedinte. Au innebunit USL-asii si au trimis rapid cativa membrii de partid si asistati ca sa intineze si Ziua Nationala, asa cum fac cu tot ce ating.
      Le inteleg frustrarea si disperarea lor ca vor pierde alegerile! Chiar pe Realitatea TV astazi, Alin Teodorescu din PSD si seful IMAS a declarat ca USL este la doar 42% iar PDL a trecut de 26%! Deci practic USL a pierdut vreo 20% intr-un an. Asta inseamna ca la anul vor avea cam 35% si la vot vor lua doar 30-32% si vor fi fortati sa stea in opozitie. Odata cu opozitia vom vedea si disparitia PSD si a PNL, care se vor sparge.
      • +2 (4 voturi)    
        profetie (Joi, 1 decembrie 2011, 17:18)

        rien [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        sa te auda Dumnezeu!
      • 0 (0 voturi)    
        strainatatea (Vineri, 2 decembrie 2011, 0:04)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        In sondaje niciodata nu pun si romanii emigranti care voteaza masiv cu dreapta.
      • 0 (0 voturi)    
        Romania (Vineri, 2 decembrie 2011, 11:13)

        alecu [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Cand o sa intelegi ca politica nu e un meci de fotbal, cand o sa intelegi ca un presedinte trebuie sa apere niste principii si sa nu se manjeasca cu :amante, manele , bautura ,bastarzi , hoti.... atunci ai sa iti meriti cu adevarat soarta .. cea ce nu este inca posibil pentru cei care au invatat , au acumulat studiu si stiinta si in plus au conservat valorile si principiile morale. Se numeste caracter ..Ei bine, acestia suporta consecintele lipsei voastre de caracter ...
    • -3 (5 voturi)    
      sa traiasca Romania mandra, nu mintita (Joi, 1 decembrie 2011, 16:16)

      postac [anonim] i-a raspuns lui dan

      ce cauta zevzecul ala de paul de romania (nu Print, de unde atata print? alooo, hotnews!!!), de fapt paulica lambrino, usierul lui iliescu, langa presedintele Romaniei?

      aaaa, am uitat, avem un presedinte care nu a reusit sa'si depaseasca conditia de contrabandist de dinainte de revolutie... traiasca buful, tovarasi marinari! asa vom reusi sa starpim coruptia, dupa ce o cercetam bine-bine de dinauntru.

      macar daca i'ar fi reusit ceva de durata.
    • -1 (1 vot)    
      N-am inteles ce cauta "printul" Paul (Joi, 1 decembrie 2011, 21:37)

      Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui dan

      in compania presedintelui, de Ziua Nationala?
      Probabil e din cauza ca celalalt cumatru prezidential, Bercea Mondialu' e indisponibil, fiind putin in puscarie.
      • 0 (0 voturi)    
        cumetria uneste romania ! (Vineri, 2 decembrie 2011, 9:19)

        panfilie [anonim] i-a raspuns lui Justin Puscasu

        este cum intelege ex-marinarul sa coopereze cu ex-regele. :-)
        ziua nationala este ziua cand D^nsul se esprima fara echivoc si oficial.
        fara ...printzu pol (!) nu iesea pasul de defilare....
  • -38 (52 voturi)    
    LA MULTI ANI ! (Joi, 1 decembrie 2011, 11:38)

    IOIO [anonim]

    Cata risipa de bani si timp cu defilarile astea.... NU INTELEG DE CE ZIUA NATIONALA A UNEI TARI SA FIE SARBATORITA CU ARMATA ?! De ce sa nu fie altfel, spectacole, de exemplu? Tunurile alea pe care le desfasoara armata e clar ca nu au nicio valoare in caz de razboi adevarat, sunt piese de muzeu. E ca si cum te-ai duce la ziua cuiva si in loc sa sarbatoreasca, si-ar arata muschii... TREBUIE SCHIMBAT CEVA IN SOCIETATEA IN CARE TRAIM
    • -27 (31 voturi)    
      NU AM (Joi, 1 decembrie 2011, 11:59)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui IOIO

      altceva ,decat sati dau dreptate,aceste manifestatii au ramas intipariti in mintea lor (a conducatorilor) din timpul Stalinismului si a iubitului frate cel mare URSS !
    • +28 (32 voturi)    
      La multi ani! (Joi, 1 decembrie 2011, 12:17)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui IOIO

      E, lasa strategia si tactica militara alora cu studii de specialitate. Doar nu crezi ca azi a defilat TOATA Armata Romana!
      Armata Romana este inseparabil legata de natiunea romana pentru ca: 1876-1877, 1916-1918, 1941-1944, 1989.
      Noi am ajuns sa existam azi prin lupta si sange, nu prin comert sau piese de teatru, deci nu vad de ce sa nu defileze armata.
      • -16 (18 voturi)    
        Nu generaliza (Joi, 1 decembrie 2011, 12:51)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui fatmanx

        Unii romani au luptat in armata austro-ungara:

        "The ethnic make-up of the enlisted ranks reflected the diversity of the empire the army served; in 1906, out of every 1000 enlisted men, there were 267 Germans, 223 Hungarians, 135 Czechs, 85 Poles, 81 Ruthenians (or Ukrainians), 67 Croats and Serbs, 64 Romanians, 38 Slovaks, 26 Slovenes, and 14 Italians." (wiki)

        Asadar, o parte insemnata a natiunii romane n-a avut nicio treaba cu armata romana, adica mai exact moldo-valaha.
        • +1 (11 voturi)    
          Cei 64 erau atat de entuziasti,luati cu arcanu' ! (Joi, 1 decembrie 2011, 14:17)

          Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui V.R.

          Cei 64 la mie romanai erau atat de entuziasti de serviciul militar in armata chezaro-craisca, incat trebuiau mai intai fugariti bine si apoi prinsi cu arcanu' !

          Halal spirit militar !

          Nici in Vechiul Regat nu stam mai grozav la recrutare, aici insa a fost gasita o alta metoda ... prenumele si porecla ...

          Astfel majoritatea celor inscrisi in actele de identitate (mai toti barbati) aveau pe langa numele oficial din acte si cate o porecla sau un diminutiv, folosit in mod curent.

          Cand venea recrutarea - surprize, surprize - nu erau acasa cei cu numele cautat (din acte), cel prezent fiind chemat dupa porecla.

          Dupa primul razboi mondial, obiceiul a cam pierit de la romani, fiind insa larg adoptat de tigani (pardon ... rrrrromi), dupa cum se vede azi Butoane, Bolovan, Camtaru, Mondialu' lu' Basescu, etc.

          "Patria si Dreptul Meu !"
          .
        • +1 (1 vot)    
          Da (Joi, 1 decembrie 2011, 19:52)

          Babilou [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

          Strabunicul meu a fost in detasamentul imperial de la Viena. Iar dintre copii lui, cei 4 frati mai mari ai bunicii mele (nascuta in 1906), trei au fost in armata austro-ungara din primul razboi mondial.
          Tehnica era ca erau trimisi pe alte fronturi decate cele unde ar fi luptat contra celor de o etnie cu ei. Asa se face ca doi au luptat in Galitia si unul pe frontul italian.
          Eram copil si tin mite ca ultimul dintre ei care mai traia ma impresiona deoarece vorbea maghiara, sarba, italiana si germana.
          De asemenea, obiceiul era sa trimita acasa scrisorile in versuri. Cateva au fost pastrate dar din pacate au ars intr-un incendiu prin anii '60.
          Ma mir pentru voturile negative primite de V.R. mai sus, a fost o realitate istorica, nu avem cum sa n-o recunoastem. E suficient sa mergeti in cimitirele din Ardeal, de ex. la Dej (cel de pe deal), dar si in sate pierdute prin Ardeal (de ex. in Podeni, jud. Cluj, langa Turda) ca sa vedeti monumentele funerare impresionante ale unor romani ce au avut pozitii inalte in armata sau administratia austro-ungara.
      • -7 (9 voturi)    
        Lupte, nu gluma (Joi, 1 decembrie 2011, 14:08)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

        si da-i si lupta, si da-i si lupta neicusorule, domnule afirmatiile acestea sunt decupate din Caragiale, noi cel mai bune am stiut sa pirjolim holdele, sa otravim fantanile si sa ne ascundem pe unde apucam, nu-i cazul sa mistificam nici de dragul Zilei Nationale.
        • +1 (1 vot)    
          Cum-necum, ne-am priceput ... (Joi, 1 decembrie 2011, 18:20)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

          ... sa castigam destule lupte cat sa supravietuim vreme de o mie de ani intre trei imperii. Mie asta nu mi se pare de neglijat.

          Si btw, unele din bataliile date de romani in evul mediu inca se studiaza in academii militare occidentale. Asa ca mici si rupti in fund om fi, da' de-aia tot n-avem de ce sa ne fie rusine.
        • +1 (1 vot)    
          !!! (Vineri, 2 decembrie 2011, 1:35)

          ivo [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          statele medievale romanesti desi aveau o populatie de sub 1% din populatia europei, au oprit inaintarea imperiului otoman spre centrul continentului cu un secol! Romanii au zeci de batalii unde au invins in mare inferioritate numerica! STATELE ROMANESTI AU FOST INCONJURATE DE 5 IMPERII, CARE AU DISPARUT IN NEGURA ISTORIEI! PACAT CA AVEM OAMENI IN TARA ASA CA DVS, DE ASTA AM AJUNS UNDE AM AJUNS
      • 0 (0 voturi)    
        mai draga, la multi ani ! (Vineri, 2 decembrie 2011, 12:01)

        panfilius neutrus [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

        sa fim mandrii, ca nu costa.
        ce mare lucru o parada militara la o tzara bogata.

        acum, sa stii mata ca toate natiunile din lumea asta s'au nascut prin lupta, nu prin negocieri comerciale sau ...piese la telef^siune..
        dar, altii, ca americanii, nu fac parada de ziua nationala, ca n'au ce arata.
        de un' sa aiba ei calaretii dela jandarmerie sau humveeurile alea faloase ?!
        rusii, da ! si chinejii !
        au, tata !
        si noi, si noi !
        pai !?

        altfel, sa traiti bine, mai draga !
        langa printul paul si printesa lia de crevedia !
        cu fasole si carnati. si vin fiert, ca e frig afara !

        la multi ani, romania, oriunde ai fi !
    • +25 (31 voturi)    
      Sper ca esti un pusti care a picat BAC-ul (Joi, 1 decembrie 2011, 12:18)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui IOIO

      Prietene, se pare ca pentru tine totul se reduce la vreo betie intr-un club sau la un mic/ gratar in fata blocului!! Halal crestere ti-au dat parintii tai, sa le fie rusine pentru asa progenitura!
      Ca idee, e vorba de tara nu de testosteronul tau - acumulat probabil de prea mult timp ca sa poti gandi - si fiind vorba de tara, este vorba de imnul Romaniei si de ceea ce reprezinta cel mai mult Romania si care va apara intotdeauna Romania - Armata Romana. Este normal sa ne mandrim cu Armata si cu tot ce-i al Armatei Romane!
      FELICITARI ARMATA ROMANA, rusine pustan cordit, sarac atat in trup cat si in suflet!!
      • -5 (13 voturi)    
        @mihai (Joi, 1 decembrie 2011, 13:35)

        ioio [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Exista si Ziua Armatei pentru parade... Doodle-ul de la google ro, de exemplu, nu are ceva legat de armata ci ceva LEGAT DE UNIRE. Adica exact ce reprezinta 1 decembrie. (PS pt mihai: Te-a jignit cineva sau nu te-a crescut bine ma-ta in cei 7 ani de acasa? Fiecare are propriile opinii, daca nu iti convin poti zice de ce, dar fara jigniri)
      • -2 (2 voturi)    
        Nu (Joi, 1 decembrie 2011, 14:53)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        Se reduce la burtosii angajati in armata.

        Nici acuma nu pot sa uit moaca lui ala de la rucrutare cand am fost la 18 ani.

        Pana una, alta inca nu stim pe cine a aparat Armata Romaniei(sau o parte a ei) la revolutie.

        Daca e 1 Decembrie, nu inseamna ca trebuie sa uitam de problemele care sunt in armata.
        • +2 (2 voturi)    
          Eu stiu ... (Joi, 1 decembrie 2011, 18:23)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

          ... ca eram in strada in Timisoara. Daca armata se hotara sa sustina regimul, era foarte posibila o baie de sange la Timisoara. Armata a fost pe strada, avea munitie, si a si tras. Da' la un moment dat au zis nu, si atunci a fost clar pt. toata Timisoara ca drum inapoi nu mai exista. Ceea ce pt. mine constituie inca un argument ca Armata e intr-adevar importanta pt. noi ca natiune.
      • 0 (4 voturi)    
        sa nu fim extremisti (Joi, 1 decembrie 2011, 15:33)

        albatrosul verde [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        am vazut ziua nationala in alte tari, si nici vorbe de defilari demodate ( ca sa nu zic staliniste ), mai precis am vazut corturi intr-o piata unde fiecare din serviciile publice ( inclusiv scafandrii ) isi prezinta activitatea activitatea, echipamentele, oamenii pot sta de vorba cu reprezentantii, se impart pliante, sacose inscriptionate, cate o prajitura, etc. ma rog, mi se pare totul mai apropiat de cetatean, nu ca la noi...

        statul nu e numai armata, istorie si traditie, ziua nationala nu ar trebui traita exclusiv cu fata spre trecut dar nici nu ar trebui sa uitam istoria, ar fi bine sa fie un echilibru, e oarecum normal ca unii dintre noi sa se intrebe ce cauta tunurile alea ruginite cand pe cerul tarii zboara avioane NATO.
    • +1 (3 voturi)    
      Si cum propui,este mai ieftin? (Joi, 1 decembrie 2011, 14:20)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui IOIO

      Era suficient "la multi ani Romania'.Nu acele sunt tunuri de razboi.Si multe alte chestii de care vorbesti fara sa te pricepi.Inca odata La multi ani si tie si numai fi asa critic.Nu ai dreptate.
    • +3 (3 voturi)    
      oastea romana a facut posibila UNIREA (Joi, 1 decembrie 2011, 15:37)

      Maria46 [utilizator] i-a raspuns lui IOIO

      Cu un imens pret de sange, strabunicii nostri ne-au lasat Romania Mare, cladita pe oasele si sangele lor. Ne-au daruit-o ca si pe o mostenire de pret, platita cu pret greu, prea greu. Numai rememorandu-le faptele te intrebi din ce aluat au fost facuti inaintasii nostri.
      Bunicii nostri au luptat sa o pastreze, semanand cu oasele lor si stropind cu sangele lor campurile de lupta din Basarabia pana in Crimeea si Caucaz, Cotul Donului si stepa kalmuca, la Stalingrad, apoi din nou, spre vest, de la Oarba de Mures pana in muntii Tatra si la raul Hron, trecand prin Carei si Budapesta. Soldatilor nostri nu le-a fost dat sa se intoarca la caminele lor in pace dupa mai 1945, ci in cea mai crunta dintre dictaturi, cea comunista, aruncati in temnite si lagare de munca. Ofiterii si generalii care se acoperisera de glorie pe campurile de lupta erau exterminati in lagarele comuniste. Cea mai mare rezistenta armata anticomunista din tarile cazute dupa 1945 in robia comunista a fost infranta definitiv in 1962. Asta au facut bunicii nostri sa arate demni de mostenirea lasata lor de catre parinti.
      Dar noi?
      • 0 (0 voturi)    
        Frumos comentariu (Joi, 1 decembrie 2011, 19:37)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Maria46

        Frumos comentariu, felicitari pentru ceea ce gandesti, istoric vorbind asa este. Referitor la noi, nimic nou, suntem acelasi popor cu identitate pierduta, pe cale de disparitie.
    • 0 (0 voturi)    
      piese de muzeu (Joi, 1 decembrie 2011, 18:08)

      tot ioio [anonim] i-a raspuns lui IOIO

      Daca nu ma credeti ca totusi armele cu care vrea armata sa defileze sunt inutile intr-un razboi....

      http://www.realitatea.net/un-tanc-de-la-parada-din-capitala-s-a-defectat-la-plecare-in-zona-podului-grant_891697.html
  • -29 (39 voturi)    
    Interesant (Joi, 1 decembrie 2011, 11:56)

    Chianti [anonim]

    Traian Basescu se cazneste probabil sa ajunga un presedinte care sa fie identic cu un rege personificat de "printul" Paul.
  • +16 (26 voturi)    
    Bravo Base (Joi, 1 decembrie 2011, 12:22)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    stim ca parada aceasta extraordinara ti se datoreaza.

    Makes us proud.
    • 0 (6 voturi)    
      Eu zic (Joi, 1 decembrie 2011, 14:55)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      ca paradele de pe timpul lui ceasca eram mai frumoase.

      Se pare ca ne facea mai mandri

      P.S Cat de penibil pot fi unii pe aici. Se pare ca slavirea conducatorului iubit le-a ramas in sange.

      Amice noi azi sarbatorim Ziua Romaniei, nu pe basescu.
      • 0 (0 voturi)    
        el nu . (Vineri, 2 decembrie 2011, 11:17)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui The Special One

        nu conteaza ce zi a fost , el il serveste/serbeaza pe basescu .
  • -18 (26 voturi)    
    un tuter ... (Joi, 1 decembrie 2011, 12:25)

    monica L [anonim]

    Cred ca presedintele Basescu confunda o casatorie declarata de Casa regala morganatica, din care nu pot iesi succesori la tron, cu casatoria intre fie-sa cea mare si Bodo, declarata desfacuta de vreo judecatorie de sector. Cit despre Paul Lambrino, i se potriveste perfect rolul de tuter.
  • -14 (22 voturi)    
    Avem conducere cu viziuni"largi" (Joi, 1 decembrie 2011, 12:30)

    Cristian [anonim]

    Presedintele cu un pseudo-printz...
    Premierul cu Marilena Nitzu...
    Ce viziuni dezvoltate...
  • -13 (27 voturi)    
    Paul? (Joi, 1 decembrie 2011, 12:33)

    kinn [anonim]

    Pai cum vine asta, pe regele Mihai il scuipam, iar pe Paul il pupam?

    Basescu si finii lui ...
    • -8 (10 voturi)    
      scorul (Joi, 1 decembrie 2011, 13:16)

      am [anonim] i-a raspuns lui kinn

      cine sunt astia care dau aici puncte ? sunt cel putin suspecti ! cum or fi gandind ? sau ei doar executa ?
      • -2 (2 voturi)    
        pai... (Joi, 1 decembrie 2011, 16:05)

        tastator [anonim] i-a raspuns lui am

        noi muncim (tastam), nu gandim!
  • -14 (24 voturi)    
    Si Regele ? (Joi, 1 decembrie 2011, 12:44)

    pro Romania [anonim]

    Avem un Rege - chiar daca renegat de un presedinte vremelini -si acesta nu este invitat.In schimb sunt invitati sefi de mafie acum reevaluarti.pe langa toate oprostiile pe care le-a facut Basescu nu are nici macar simtul ridicolului...
    • +10 (14 voturi)    
      Completare (Joi, 1 decembrie 2011, 12:47)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui pro Romania

      Mai avem si un Ponta, si un Crin, si parfumul cel mai fin...
    • +1 (3 voturi)    
      ultimul rege legitim si legal (Joi, 1 decembrie 2011, 14:29)

      LEC [anonim] i-a raspuns lui pro Romania

      A fost Carol al II-lea
      Persoana despre care ziceti dv. nu a fost niciodata un rege legitim si constitutional,
      pentru ca nu a depus niciodata juramantul in fata Parlamentului ( chiar daca , nu din vina sa , era vreme de razboi)
  • -9 (15 voturi)    
    ziua nationala a hotiei si a jafului (Joi, 1 decembrie 2011, 12:53)

    PDL,PSD,FSN,PRM,PNL,CDR [anonim]

    felicitari armatei romane, La Multi Ani Romania - din pacate si dupa 20 de ani defilam cu aceleasi elicoptere din timpul lui Ceasca, aceleasi tancuri, acelasi avioane si taburi obosite, aceleasi lansatoare de rachete din anii 70 , e destul de trist ...cand ma uit la Piranha alea vad furaciuni de 30 milioane de euro bucata, fiecare armament vestic ajuns in tara asta dupa 90 a insemnat o furaciune majora, ASTA E ZIUA NATIONALA A EXPUNERII FURACIUNILOR, A HOTIEI, A DERBEDEISMULUI SI A JAFULUI NATIONAL...macar nu au mai iesti cu porcariile alea de Hawk platite 180 de milione de euro si care nu fucntioneaza nici dupa 8 ani de la achizitie...dar de, Olandezii ne-au votat sa intram in UE...LA MULTI ANI ROMANI DE ZIUA HOTIEI SI A JAFULUI NATIONAL..IL VEDETI CUM TRECE PRIN FATA VOASTRA SI VOI APLAUDATI
  • +13 (15 voturi)    
    Sa nu mai politizam (Joi, 1 decembrie 2011, 12:56)

    Rares [anonim]

    Sa nu mai politizam ziua asta, este ziua Romaniei sa o cinstim, cat despre huiduieli, asta a fost dorinta poporului!! Si nu avem dreptul sa o comentam!!!
    La multi ani Romania!!!
  • -6 (18 voturi)    
    oribil (Joi, 1 decembrie 2011, 13:10)

    mircea [anonim]

    Printul Paul auzi... Lipsesc Regele Cioaba si Imparatul Iulian.

    Dezgustatoare a devenit politica in tara noastra. Macar de ziua nationala s-ar fi putut abtine. Este clar ca nici macar presedintele nu mai vede peste interesele si obsesiile personale.
    Trist, foarte trist.
  • -5 (7 voturi)    
    paul (Joi, 1 decembrie 2011, 13:14)

    am [anonim]

    Dom'Traian...de ce nu-l iei pe Paulica asta acasa.... i- al acasa domle si nu te mai afisa cu el ca este penibil...
  • +16 (16 voturi)    
    1 Decembrie 2011 (Joi, 1 decembrie 2011, 13:49)

    panda1949 [utilizator]

    Urez tuturor romanilor de pretutindeni multa sanatate si implinirea tuturor dorintelor de bine. Ma asteptam ca aceasta zi, de sarbatoare, sa nu fie umbrita de huiduielile unor asa zisi "patrioti" care alta solutie nu au gasit, macar astazi. Asa se manifesta nivelul de "cultura si bun simt" al unora pe care pasiunle politice ii fac sa sa comporte reprobabil. Pacat !. Daca nu se ridica nivelul de cultura a acestui popor suntem condamnati sa traim in intuneric. Politica NU ARE CE CAUTA in Ziua de 1 Decembrie, ziua tuturor romanilor. Manipularile ordinare ale unora interesati de altfel de a nu fii pace in tara nici de aceasta zi, sunt de condamnat. Apoi, felul cum prezinta "tonomatele" stirile de la aceasta sarbatoare si numai partea negativa fiind accentuata, este de neacceptat. Daca asa isi inchipuie aceste posturi ca asta inseamna televiziune, atunci mai bine lipsa. Ele dau tonul la emisiuni de ura si intoleranta de care nu avem nevoie cand sarbatorim o zi nationala. Nu va lasati manipulati romani de cei care doresc raul cu orice pret si sunt in stare de orice pentru a-si atinge scopul. Ca tata al unui copil ranit pe 23 Decembrie 1989, la TVR, ramas handicapat fizic si psihic dezaprob acesta manifestari de rautate din partea unora pentru care aceasta zi nu reprezinta nimic din moment ce huiduie si aduc vorbe grele. A nu se uita ca TOATA CLASA POLITICA este vinovata de cele pe care poporul le resimte astazi zi de zi si nu numai un partid aflat acum, ocazional, la putere. Cu stima, Tony Popescu
    • +9 (9 voturi)    
      Apreciez (Joi, 1 decembrie 2011, 14:15)

      sapok [utilizator] i-a raspuns lui panda1949

      De mult nu am mai citit un comentariu atat de bun. Felicitari domnule Popescu. Mi-ar placea sa vad mai multi oameni care impartasesc gandirea dumneavoastra.
    • +1 (1 vot)    
      cu stima... (Joi, 1 decembrie 2011, 18:14)

      bubu [anonim] i-a raspuns lui panda1949

      pentru cuvintele demne. tineti fruntea sus si, cine stie, poate si altii vor lua exemplu de la dvs.
    • 0 (0 voturi)    
      idem (Joi, 1 decembrie 2011, 22:12)

      ady [anonim] i-a raspuns lui panda1949

      sa nu uitam de poporul care a votat 90% cu kgb-istul ilici in '90 ...
  • -3 (9 voturi)    
    O bataie de joc (Joi, 1 decembrie 2011, 14:12)

    Marius [anonim]

    Am incercat sa ajung cu copilul si sotia la parada. A fost ingrozitor. Am parcat masina departe de perimetru pentru ca banuiam ca traficul va fi groaznic. Am mers pe jos de la Pta Domenii pana la Casin. Acolo bulevardul spre Arc era blocat si pietonii nu aveau voie sa treaca. A trebuit sa ocolim pe la Maresal Averescu. Tot puhoiul de oameni era dirijat pe acolo. Efectiv nu aveai pe unde sa mergi. In zona res[ectiv inca odata bulevardul spre Arc era blocat de jandarmi cu garduri si era plin de limuzinele politicienilor si toti oamenii trebuiau sa se ingramadeasca pe trotuarele pline de masini. Incredibil, am incercat sa discut cu un sef de la jandarmi. Raspunsul a fost socant "dar daca era trafic cum mai treceati ?. Am renuntat si am plecat acasa fara ca copilul sa vada nici macar un soldat. Deci toata mizeria asta de parada nu a fost facuta pentru cetateni ci doar pentru ei pentru politicieni ca sa se vada la televizor si pentru ca niste prosti sa-i aclame.
  • 0 (0 voturi)    
    basescu incearca sa afli (Joi, 1 decembrie 2011, 19:11)

    dan [anonim]

    Basescu, incearca sa afli ce s-a intamplat cu C.Z. Codreanu, maresalul Antonescu, Nicolae Ceausescu. Romanii nu iarta niciodata omule !