Ce probleme au intimpinat recenzorii: neincrederea fata de autoritate, completarea "in bataie de joc" a formularelor, boicotul lui Adrian Nastase

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 31 octombrie 2011, 16:45 Actualitate | Esenţial


Scandalul CNP-urilor a fost doar cea mai vizibila problema a recensamintului populatiei. Mai multi recenzori consultati de reporterii si redactorii HotNews.ro au relatat, sub rezerva anonimatului, si alte dificultati ale cercetarii din teren: neincrederea populatiei fata de scopurile recensamintului, completarea "in bataie de joc" a formularelor, teama ca declararea corecta ar putea duce la pierderea unor ajutoare sociale, lipsa unei pregatiri adecvate pentru recenzori si efectele boicotului initiat de Adrian Nastase si preluat pe larg de presa.

Iata principalele probleme semnalate de recenzori:

  • Neincrederea generalizata a populatiei in autoritatea reprezentata de recenzori. Fenomenul a fost "mult mai raspindit decit la precedentul recensamint, cel din 2002, si a constat in lipsa dorintei de a coopera cu recenzorii, precum si in suspiciuni legate de scopul final al declararii datelor"
  • Un recenzor a semnalat cazuri de completare a formularelor in bataie de joc. El presupune ca e vorba de cei care se tem sa declare detalii despre proprietate, loc de munca etc. pentru ca functioneaza in economia subterana si se tem de repercusiuni
  • Un recenzor a semnalat cazuri sociale, familii cu multi copii crescuti de bunici, dar care figureaza si la parinti. Recenzorul sustine ca a asistat la certuri intre parinti si bunici pe tema declararii copiilor, certuri generate de dorinta de a primi ajutoarele de la primarie
  • Mai multi recenzori sustin ca in primele zile ale recensamantului cetatenii nu-si declarau CNP-ul, iar unii exprimau diferite temeri, intre care si teama "de a nu-i fi vanduta casa". Recenzorii spun ca problema s-a mai remediat in ultimele zile, cand cetatenii au inteles ca ii pasc amenzi si ca nu exista nici un risc in a-si declara CNP-ul
  • Doi recenzori au semnalat demobilizarea mai multor cetateni in urma apelului lansat de Adrian Nastase pe blog si preluat de toata presa. Acesta a cerut cetatenilor sa nu-si declare CNP-ul, iar apelul sau a fost luat ca atare de multi cetateni
  • Un alt recenzor a acuzat trainingul primit: "E o bataie de joc, sefii nostri stiu mai putin decat stim noi, de pe teren, si orice i-as intreba ridica din umeri. Eu totusi am carte, dar sunt multi recenzori vai de mama lor, care n-au inteles nimic la pregatire si nu vreau sa stiu ce o sa reiasa din fisele pe care o sa le predea ei. Degeaba demisioneaza seful INS, daca demisioneaza, ca rezultatele recensamantului vor fi dezastruoase, nu stiu cine ce se poate baza pe ele".
  • Mai multi recenzori s-au plans de banii pe care ii vor primi: 50 de lei impozabili/zi


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6337 vizualizari

  • +17 (33 voturi)    
    Pai sa multumim Irealitatea tv, rtv, A3. (Luni, 31 octombrie 2011, 17:03)

    A9 [utilizator]

    Daca doar prezentau stirea, nu era nici o problema, dar s-au apucat si-au dezbatut, si-au analizat, pe fata, pe stape si pe dunga, ce pericol mare e daca spune CNP, la recenzor.

    Pai vedeti de ce e in stare Adrian Nastase? Si cata dreptate a avut Vantu, cand a zis ca A.Nastase, "ar fi fost infinit mai rau decat Basescu"

    He, he...astia trebuie lasati fara nici o letzcaie, nu bagati la puscarie, doar sa li se confiste la toti ce au furat!!!
    Cu dintii si cu unghiile se tine agatat.
    • -10 (24 voturi)    
      Mana cereasca... (Luni, 31 octombrie 2011, 17:22)

      halimiaticucuveaua [utilizator] i-a raspuns lui A9

      Noroc cu LAB1 care spune intotdeauna adevarul, "pacat" ca au audienta asta atat de spectaculoasa, 5-6 telespectatori pe zi.
      • +16 (18 voturi)    
        du-te si te culca (Luni, 31 octombrie 2011, 17:37)

        opiut [anonim] i-a raspuns lui halimiaticucuveaua

        dragule, tu nu ai auzit de : culegi ceea ce ai semant

        de 20 de ani , oare ce culegem?

        superficialiate,marlanie,opulenta,golaneala

        au inceput politicienii si continua populatia

        ca de...
        ei au crezut ca numai ei raman smecheri

        au crezut
        hm.............
        • -3 (9 voturi)    
          Neincrederea in stat (Luni, 31 octombrie 2011, 21:01)

          BratuB [anonim] i-a raspuns lui opiut

          Din punctul meu de vedere guvernul actual e o adunatura de idioti si borfasi. Iar recenzorii, desi oameni obisnuiti, s-au pus singuri in postura de reprezentanti ai statului, adica a adunaturii mentionate anterior. Ca urmare am participat cu o sila maxima la recensamant. Puteti sa dati vina cat vreti pe televiziuni dar adevarul e ca Basescu si Boc si-au facut-o cu mana lor, iar reactia populatiei e exact cea pe care o merita.
    • +10 (10 voturi)    
      Popor, alege-ţi şefi, nu stăpâni!-spunea Titulescu (Luni, 31 octombrie 2011, 17:41)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui A9

      din care vad ca Bombo se inspira pe blog!
      tot Titulescu , despre lege= Legea este o regulă dictată de puterea legiuitoare, care ordonă, opreşte sau permite ceva, şi care toată lumea este datoare să i se supună! nimic mai putin adevarat in Romania!
      Nastase este un exemplu de bun plac ajuns sa isi bata joc de o tara intreaga ,sub sutana unui Iliescu si ,in mod deosebit , sub sortuletul la moda printre ex-securisti!teme-te popor roman de astfel de monstri si invata sa ii pedepsesti!
  • +3 (15 voturi)    
    Recensamantul s-a bazat pe functionarii publici (Luni, 31 octombrie 2011, 17:08)

    Romania celor 1,2 milioane bugetari [anonim]

    E inca o dovada ca in Romania exista o specie de paraziti in administratie, care traiesc cu salarii de la buget si-si bat joc de cetateni si de contribuabili, cei care de fapt le platesc lor salariul.

    Avem mult prea multi, 1,2 milioane de bugetari si trebuie redus drastic numarul lor, spre 800.000.
    Dati afara in prioritate birocratii, ca cei de la INS care nu sunt capabili nici sa organizeze, nici sa explice coerent o actiune pentru care au avut 10 ani sa o pregateasca !

    Sper ca dupa recensamant sa fie dati afara cat mai multi de la INS si inlocuiti cu unii mai tineri (si mai putini ca numar, ca s-a inventat si calculatorul intre timp, nu e nevoie de o hoarda de grasane prin birouri).

    Recensamantul va avea o marja de eroare si desigur ca o parte din rezultate vor fi eronate. Am vazut personal 2 fete recenzor care au completat formularele in 2 minute, fara sa-si bata capul pe detalii, vroiau doar sa termine cat mai repede, atat..
    • +5 (7 voturi)    
      hmmmm (Luni, 31 octombrie 2011, 17:29)

      me [anonim] i-a raspuns lui Romania celor 1,2 milioane bugetari

      la cum s-a desfarurat recensamantul marha de eroare va fi de +-25% ...

      totusi nu-s de acord cu tine... nu a fost recensamantul prost din cauza functionarilor publici. crezi ca daca angajau oameni de laparticulari iesea mult mai bine?!
      hai sa fim seriosi! si cei de la particular ott cat mai repede vroiau sa termine... gandestete ca aia au de trecut pe la o gramada de oameni intr-un timp scurt si finit! muncesc in general de dimineata pana seara.
      sunt categoric si ei de vina, dar sunt sigur ca aceleasi greseli le faceau oricare romani nu numai functionarii publici.

      cei de la INS este clar ca si-au dovedit incompetenta CRASA !!! in cel mai bun caz e numai incompetenta si neglijenta in serviciu.

      400k bugetari e cam putin fara suparare. oricum nu cred ca mai sunt 1.2 mil...
      gandestete ca aici intra personal medical, politie, pompieri, justitie etc.
      trebuie restructurat sistemul bugetar, pentru ca aceste concedieri fara restructurare (si reducerea birocratiei) nu vor face decat sa incerce si mai rau tara. pe langa asta nu trebuie dati afara la numar ci in functie de nevoi si de competenta.
      din pacate in comania competenta inseamna cat de apropiat iti este seful ... si cum cei ce nu muncesc au pile si cei ce muncesc nu... ghici cine vor fi cei concediati?!

      PS: nu fa un razboi personal cu functionarii publici din articolul asta pentru ca nu sunt toti la fel. la fel cum si in italia ajung la tv romanii care fac prostii si nu cei ce-si vad de treaba la fel e si aici.
      • +5 (11 voturi)    
        multi stiu, putini cunosc. (Luni, 31 octombrie 2011, 18:23)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui me

        1. recensamantul este coordonat de INS, dar 'recenzorii' sunt pur si simplu oameni luati de pe strada care nu aveau ce munci in perioada asta. de fapt nici nu sunt angajati de INS, ci de primarii. daca aveti 2 doctorate si sunteti deranjati de nivelul scazut al recenzorilor.. peste 10 ani puteti sa va oferiti serviciile chiar dvs.
        2. marja de eroare va fi mult mai mica pentru ca recensamantul este o cercetare exhaustiva care va fi completata cu rezultatele anchetelor in gospodarii pe care INS le face ceva mai des si cu personal de specialitate. este posibil chiar ca INS sa efectueze in perioada urmatoare un mic sondaj, un fel de 'supracontrol' care va mai corecta abaterile.
        • 0 (0 voturi)    
          sal (Joi, 3 noiembrie 2011, 11:23)

          x229 [anonim] i-a raspuns lui pehash

          1.nu toti recenzorii au fost luati de pe strada din cauza ca nu aveau servici!eu lucrez si miam luat concediu pt a ma putea 'implica' in aceastta activitate.si nu avem contracte cu primaria,ci cu prefectura!
    • +7 (13 voturi)    
      Adrian NASTASE (Luni, 31 octombrie 2011, 17:47)

      Alexandru IONESCU [anonim] i-a raspuns lui Romania celor 1,2 milioane bugetari

      Prietene, te rog sa ai in vedere faptul ca in Germania sunt exact 800.000 de functionari publici la o populatie de sapte ori mai mare decat in Romania ! Adica, la noi ar trebui sa ramana unul din sapte si sa puna mana sa munceasca pana pica jos, nu sa se tina de furtisaguri si chiuluri ! Mai e cale lunga pana departe ....
      Dar, ce sa facem, i-a inmultit Tariceanu pana nu a mai stiut exact cati sunt, iar acum si-au gasit avocatii Ponta si Antonescu sa-i apere pana in panzele albe, ca ce harnici sunt, ce familii grele au ei, etc., etc.
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Luni, 31 octombrie 2011, 17:49)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Romania celor 1,2 milioane bugetari

      Esti un exemplu tipic de roman care se baga in seama si face pe desteptul fara sa aiba cea mai vaga idee despre ce vorbeste. Pe teren nu au mers aia de la INS, desteptule. Cat despre tinerii aia care ar trebui angajati la INS, gaseste-i tu, atotstiutorule, pe aia care lucreaza pe 7-8 milioane si nu pleaca dupa cateva luni.
    • +2 (2 voturi)    
      bugetari (Marţi, 1 noiembrie 2011, 9:50)

      dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui Romania celor 1,2 milioane bugetari

      Cum in Romania sunt considerati "bugetari" toti cei care lucreaza in sanatate si in invatamant, caz unic in lume, pana la urma 1200.000 nu e chiar atat de mult. Cand se vorbeste de "pletora de functionari publici" cred ca ar trebui putin nuantate lucrurile !
  • +5 (13 voturi)    
    da (Luni, 31 octombrie 2011, 17:15)

    dorel [anonim]

    adrian nastase trebuie tras la raspundere, conform legislatiei, probabil un dosar in plus, nu conteaza pentrul el, dar trebuie dat un exemplu, pentru manipulare si nesimtire, recesamantul este un proces normal si serios
    • +4 (6 voturi)    
      MINERIADA SOFT (Luni, 31 octombrie 2011, 18:17)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui dorel

      dar mineriada - asa se numeste ce a facut Adrian Nastase-Poponel. Grav cu adevarat este preluarea ideii de catre mass media (TV-uri TOATE) si difuzarea ei fara precizari repetate ale sursei. Rezulta clar, daca mai era nevoie, ca exista o retea politico-informationala bine sudata care submineaza insistent moralul populatiei, inclusiv prin TVR care participa cel putin prin calitatea extrem de scazuta a emisiunilor de stiri (acelasi tabloidism ca la cele private fara justificarea tiranicei audiente). Similar se intimpla cu anvelopele de iarna, scumpirea legumelor la trecerea spre iarna (ce poate fi mai natural ?) etc.

      Iar aceasta campanie insidioasa dureaza de ani de zile asa ca oricine trimbiteaza ca incearca sa creeze un nou partid FARA un post TV si un ziar atasat este ori prost de-a binelea, ori un manipulator pervers.
  • +11 (11 voturi)    
    din pacate... (Luni, 31 octombrie 2011, 17:23)

    me [anonim]

    recensamantul dovedeste marea majoritate din bubele acestei tari:
    - incompetenta conducatorilor (aici ma refer la cam toata organizarea recensamantului); tot ici ar putea intra si delasarea lor sau incercare de a face recensamantul cu cat mai putini bani (si comision cat mai mare evident); tot aici ar mai intra si formularele facute parca special ca recenzorul sa completeze ce vrea el (cifre petnru religie etc)
    - slaba pregatire a recenzorilor (vezi mai sus) dar si nerespectarea legilor de catre acestia (nu vor sa te treaca de o religie etc); cu alte parere acestia vor sa-si impuna opiniile personale ;
    - pprostia oamenilor: nu folosesti un recensamant ca sa furi voturi... CNPurile sunt inregistrate la politie este foarte usor sa le iei de acolo pentru a fura voturi...
    - lipsa spiritului civic al oamenilor : "formulare completate la misto". este in sangele poporului roman sa critice conducerea ca nu respecta legea sau ca e delasatoare dar ei fac exact la fel!
  • +3 (3 voturi)    
    consecinte (Luni, 31 octombrie 2011, 17:33)

    mabitur [anonim]

    acestea sunt consecintele numirilor politice de-a lungul anilor

    e o delasare totala in tara asta
    • +2 (4 voturi)    
      foarte corect (Luni, 31 octombrie 2011, 17:53)

      all [anonim] i-a raspuns lui mabitur

      nu mai exista aproape nimic in tara asta in care politicul sa nu-si fi bagat coada..
  • +5 (5 voturi)    
    incomplet.. (Luni, 31 octombrie 2011, 17:44)

    all [anonim]

    ar mai fi o completare.. Ce probleme au avut cetatenii care au vrut sa fie recenzati, si au fost tratati cu indiferenta?.. in bucuresti, ce putin, au fost nenumarate cazuri in care recenzorii nu si-au facut treaba.. nu bine, ci aproape deloc... inafara de asta cred ca recensamantul a fost un esec.. si nu numai datorita televiziunilor comuniste.. sau a unor "personalitati" politice de tip "Gigi contra"... ci si din cauza balbaielilor organizatorilor, care au fost depasiti de situatie, sau au tratat torul cu superficialitate (doar traim in romania).......
  • +6 (8 voturi)    
    nu stiu in alta parte ce a fost ! (Luni, 31 octombrie 2011, 17:52)

    banateanul. [utilizator]

    dar la mine a venit un recensor in varsta, nu am avut probleme sa prezentat,la cerere sa identificat fara nici o problema. Si totul a decurs foarte normal , a trecut in fisele respective tot ce am declarat eu,cu toate ca nevasta nu a fost prezenta, a trecut tot ce am dictat, deci nu am ce critica.
  • 0 (2 voturi)    
    istoria (Luni, 31 octombrie 2011, 17:54)

    am [anonim]

    adevarul se reflecta si in chestiunea asta cu recensamantul..........statul nostru este slab,prost organizat,cu funtionari prost pregatiti si prost platiti de multe ori incompetenti sau rauvoitori si cate si mai cate. La capitolul organizare-administrare ne urmareste un blestem....ca daca eram buni organizatori de la Buerebista incoace poate puneam si noi de un im periu ceva....dar asa tot timpul a trebuit sa ne administreze altcineva.....dar tot timpul.
    Ma gandesc ce-ar fi ca sa primim in dar....sa zicem ...o jumatate de Rusie., sa fie a noastra,sa o gospodarim si sa profitam dupa ea......va dati seama ce haos s-ar produce ...?
  • +3 (7 voturi)    
    am uitat, (Luni, 31 octombrie 2011, 17:55)

    banateanul. [utilizator]

    in legatura cu a. nastase,autoritatile ar trebui sasi faca obligatia, cea-ce a facut in opinia mea este instigare la nesupunere !
    • +3 (7 voturi)    
      aveti dreptate (Luni, 31 octombrie 2011, 18:23)

      adrian popescu [anonim] i-a raspuns lui banateanul.

      organele abilitate ar trebui sa se autosesizeze!
  • +1 (1 vot)    
    sa invatati limba romana (Luni, 31 octombrie 2011, 18:06)

    P.SERBN [anonim]

    De unde pana unde scrieti :
    R E P E R C U (R) S I U N I ?
    textual : Iata prin.......cea de a doua problema semnalata de recenzori ultimul cuvant. Si ma opresc sa va mai citesc pentru a nu mai gasi si altele.


    Nota red. Multumim pentru corectura!
  • +3 (7 voturi)    
    Adi Nastase (Luni, 31 octombrie 2011, 18:33)

    Trojan.H [utilizator]

    Supranumitul 4 Case sa raspunda in fata legii. Mie mi-a zis cenzorul ca multi n-au vrut sa-si dea CNP-ul in urma instigarilor de la cele 2 srl-uri ale lui Vintu si Voiculescu.
  • +2 (4 voturi)    
    dar nu-i vede nimeni (Luni, 31 octombrie 2011, 20:33)

    xy [anonim]

    pe "crestinii ortodocsi adevarati" care sperie lumea de cateva luni incoace ca recensamantul e anti-ortodox, satanist si ca daca oamenii isi dau datele vor fi insemnati cu cipuri si nu se mai pot mantui???

    asta e un singur exemplu, e plin netul de ei:
    http://apologeticum.wordpress.com/2011/10/05/recensamantul-din-octombrie-2011-de-la-abuz-la-refuz/
  • 0 (0 voturi)    
    nesupunere civica - boicot recensamint (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 13:55)

    grendell [anonim]

    A fost prea multa incredere in autoritate. Statul rrrromini nu merita decit sa fie desfiintat>
    1. statul vrea de la mine 5 sau 10 sau 20 de minute din timpul meu sa raspund la un chestionar. De N ori statul (prin institutiile) sale , nu a a avut "timp" pt mine, cetatean si contribuabil, deservindu-ma execrabil si de multe ori percepind si taxe (de timbru, de dosar, etc).....eu de ce sa am timp pt stat?
    2. In sec XXI informatia (ca si timpul meu) costa, e o marfa/utilitate. Statul dupa ce ca ia 7 piei de pe mine prin taxe, impozite, TVA si etc ...vrea aceste informatii GRATIS de la mine, pe timpul meu ...
    3. Fiind o structura dominata de partide politice si impinzita cu reprezentanti a mafiilor de partid si a grupurilor de interese financiare, statul are nevoie de informatii despre MINE pentru ca cercurile de afaceristi de partid, corporatiile, bancile, bisericile si etc etc sa isi poata crea, pe baza informatiilor aflate de la mine, strategiile prin care voi fi spoliat, indatorat, impozitat si jecmanit in urmatorii 10 ani.
    4. Orice tara civilizata si orice stat de drept organizeaza recensaminte - da, dar rominia si statul romin nu sunt nici civilizate, nici stat de drept.
    5. In spatiul meu privat nu intra nimeni, decit procurorul cu mandat intre orele 6 AM-22 PM. Deci nici recenzorii
    5. Nu ma intereseaza daca e sau nu obligatorie primirea recenzorilor lsi raspunsul la chestionar - pur si simplu voi avea grija ca in acele zile sa fiu plecat de acasa.
    6. O consider ca e o forma de nesupunere civica, si o voi continua pina cind statul se va transforma intr-o structura ce ma va respecta ca cetatean si mai ales contribuabil.