VIDEO Anca Boagiu: Autostrada Transilvania va fi finantata din fonduri europene

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 21 octombrie 2011, 16:25 Actualitate | Esenţial

Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, a anuntat vineri, la Cluj, ca autostrada Transilvania va fi finantata din fonduri europene. "Vreau sa va dau si o veste buna pe care nu o stie nici macar domnul prim-ministru. Ca urmare a negocierilor pe care le-am purtat cu colegii din Comisia Europeana, tronsoanele de pe autostrada Transilvania au fost acceptate spre a fi finantate din fonduri europene", a declarat Boagiu, citata de Agerpres.

Reamintim ca Executivul a renegociat contractul cu Bechtel, compania americana urmand sa finalizeze doar doua tronsoane din cele opt ale autostrazii Transilvania. Guvernul a avizat la sfarsitul lunii septembrie noul contract, care prevede reducerea costului aferent lucrarii la 6,9 milioane euro/km si permite scoaterea la licitatie a tronsoanelor inca neincepute. Bechtel va continua lucrarile la tronsoanele Campia Turzii-Gilau si Suplacu de Barcau-Bors, reprezentand 118 kilometri din cei 415 kilometri ai autostrazii.

Proiectul autostrazii Transilvania a fost impartit in opt tronsoane de constructie. Lucrarile nu au fost incepute pe sase dintre ele, insumand 297 de kilometri, respectiv Brasov-Fagaras (53 km), Fagaras-Sighisoara (52 km), Sighisoara-Ogra (56 km), Ogra-Campia Turzii (36 km), Cluj Vest-Mihailesti (24 km) si Mihailesti-Suplacu de Barcau (76 km).

Premierul Emil Boc si ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, au inaugurat vineri centura ocolitoare a municipiului Cluj-Napoca, Valcele - Apahida.

Centura Valcele - Apahida are o lungime de 24 km si a costa 530 milioane de lei.



Citeste mai multe despre   






















5288 vizualizari

  • -26 (30 voturi)    
    +o veste pe care nu o stie nici d-na Boagiu (Vineri, 21 octombrie 2011, 16:37)

    george [anonim]

    probabil niste firme de prin Europa vor lua lucrarile. vor munci cu sclavi roamni si vor face profit . deci vor fi subventionate de guvernele lor indirect.
    • +10 (10 voturi)    
      Romania va depasi Ungaria abia in 2013 (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:28)

      Contracte de tip Bechtel-PSD, de aia [anonim] i-a raspuns lui george

      "Romania se afla pe ultimul loc intre tarile din Europa de Est, in ceea ce priveste numarul de km la mia de km patrati", se arata in raportul pe 2011 "Mediul concurential romanesc - evolutii in sectoare esentiale", lansat vineri de Consiliul Concurentei.

      Astfel, Polonia are 837 km de autostrada, fiind urmata de Cehia, cu 727 de km, de Ungaria, cu 696 km, si de Bulgaria, cu 459 km, potrivit datelor din raport. Romania are doar 350 km de autostrada.

      De asemenea, tara noastra are doar 1,5 km de autostrada la mia de km patrati, in timp ce in Cehia se ajunge la 9,2 km la mia de km patrati, in Ungaria la 7,5 la mia de km patrati, in Bulgaria la 4,1 km la mia de km patrati, iar in Polonia la 2,7 km la mia de km patrati.

      "Modernizarea infrastructurii romanesti la standardele europene reprezinta una dintre prioritatile nationale pentru perioada urmatoare. Piata lucrarilor de constructii de drumuri si autostrazi este o piata in plina dezvoltare, date fiind proiectele de realizare a peste 500 km de autostrada pana in 2013, de reabilitare a aproape 900 km de drumuri nationale si de realizare a 10.000 km drumuri judetene si de interes local pana in anul 2020.
    • +13 (17 voturi)    
      excelent! (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:42)

      Io [anonim] i-a raspuns lui george

      Atata vreme cat nu pleaca cu autostrada in spate ci ne ramane noua, e perfect. Sa ia profitul si sa plece invartindu-se... dupa care eventual sa revina si sa mai faca una!
      Unde mai pui pleasca: vor da sclavilor de mancare in loc sa le dau eu din buzunar (somaj, venit minim etc.)
      • -14 (16 voturi)    
        desigur (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:53)

        george [anonim] i-a raspuns lui Io

        nu sustin ca e un lucru rau .eram doar ironic la adresa d-nei Boagiu care ne livreaza noua povestea cum ar fi reusit EA sa-i convinga pe aia ...vad ca unii pun botul in ultimul hal pe aici la propaganda
        • +1 (7 voturi)    
          Degeaba... (Vineri, 21 octombrie 2011, 19:32)

          lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui george

          Te dai, taticu, dupa gard. Si daca o faci, tot iti ei un pumn de minusuri, ca te luai de Doamna! Urat iti sade!
    • +10 (12 voturi)    
      Asa, si??? (Vineri, 21 octombrie 2011, 18:29)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui george

      Daca vor fi facute de firme straine, care ii tin in frau pe muncitorii romani sa nu mai fure materialele, e ceva rau? Mai ales ca se finanteaza cu banii de la UE, adica de catre tarile din care vin acele firme de constructii?
      Daca nu se construieste... de ce nu se construieste. Daca se construieste, apar alte discutii. Sunteti niste nemultumiti nefututi, care isi dau cu parerea despre tot si despre toate pe internet, pt. ca in alta parte nu au unde.
  • -21 (25 voturi)    
    bravoooo (Vineri, 21 octombrie 2011, 16:38)

    umoristu [anonim]

    ati descoperit cum sa va trageti comisioane si din fondurile UE?
    sau urmeaza sa va gindtiti la asta in timpul celor 300 de ani cit va dura constructia a 290 km de autostrada?
  • -19 (23 voturi)    
    lasa-ne (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:01)

    ana [anonim]

    tanti ancuta.cine va mai crede mincinosilor care sunteti!!!!!aveti grija ca acum trebuie sa dati socoteala ca acestia sunt bani europeni nu cei ai contribuabililor romani
  • +21 (25 voturi)    
    PAGUBOASA VIZIUNE!!! (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:17)

    PopescuLaurentiu1315572572496 [anonim]

    Parca voi astia (primii 3), care ati postat comentarii, v-ati zbatut pana acum numai pentru binele tarii.... Pacat ca marea majoritate a romanilor au conceptia la fel de paguboasa ca a voastra... Pana la proba contrarie eu sunt multumit si optimist!!! Si daca ma vor dezamagi, tot gasesc eu un motiv sa fiu PRO.....
  • +28 (30 voturi)    
    Bravo doamna !!! (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:20)

    jorjel [anonim]

    Rar am vazut un om politic ca aceasta doamna... Sint destule javre in PDL dar Anca Boagiu e cu siguranta o exceptie de admirat in clasa infecta politica din .ro ... BRAVO !!!!!
    • +15 (19 voturi)    
      "javre" in PDL jorjel? (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:37)

      DesaToto [utilizator] i-a raspuns lui jorjel

      PDL asa cum e, cu multe clase peste nivelul PNL si PSD. Iar cea ce face Boc & Co., in ani de Criza, n-a facut nici Tariceanu in ani "prosperi" si nici Nastase care a facut din Mita un cancer cu metastaza in Romania. La urma urmei Lovitura de Stat a lui Iliescu din 1989 inca mai are efecte colaterale... Pacat de animalele insultate in numele lui Iliescu... In rest cu Ana Boagiu sunt de parerea ta: NU votez in favorarea ta, din cauza ca-i faci "javre" pe cei din PDL. Mai bine "mai animalule" al lui Iliescu? Exista o diferenta intre tine jorjel si Iliescu?!?
  • -11 (13 voturi)    
    Doamna Boagiu ... (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:47)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... am o veste pe care nici premierul nu o stie. Nu ma intereseaz!!!. In calitate de votant si contribuabil va rog sa imi dati vesti cand vor suna gen "am finalizat autostrada Transilvania", eventual cu detalii despre finantare. Pana atunci sunt cam plictisit si poluati spatiul informational de pomana cu non stiri gen "vom face, vom finanta, vom....".
  • +15 (19 voturi)    
    comentatori ratati (Vineri, 21 octombrie 2011, 17:54)

    Johnny [anonim]

    Ma enerveza teribil spusele primilor 3 comentatori de mai sus. M-am saturat de comentatori in general. Daca nu se face, ca de ce nu se face. Daca se face, e clar ca se face sa se fure. Daca s-a si finalizat, e clar, stiu ei, ca nu s-a facut bine si e clar ca cineva a furat. Bai comentatorilor, dar voi in afara sa infierati in pur stil comunist stalinist (pacat ca v-a atins curentul, mai ales ca banuiesc ca sunteti tineri) mai stiti sa faceti si altceva? era recent o analiza publica ce gasea ca 80 % din romani asteapta rezolvari din partea statului si nu iau initiativa. Ati facut vreun ONG sa luptati pe absorbtia fondurilor europene? ati avut vreo initiativa in viata voastra de comentatori? sau stati ascunsi dupa un calculator pe salarii de rahat si va plangeti ca e grea viata? Hai sictir, antenisti si ciuvicieni penibili si ratati!
    • +14 (14 voturi)    
      Stai calm :) (Vineri, 21 octombrie 2011, 18:08)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui Johnny

      Enervarea apare cand nu intelegi fenomenul. Fenomenul este ca sunt postaci platiti.
      Daca oamenii iau un 3-4-5 lei pentru un comentariu, parca nu mai este asa enervant nu? la urma urmei oamenii aia au poate alte opinii, nu gandesc mizeriile alea pe care le scriu, dar pur si simplu posteaza pe bani. De condamnat este partidul care ii pune sa scrie asa elucubratii.
      De unde stiu ca asa e? La articolul alaturat, cu centura valcele apahida, vreo 5-6 comentarii diferite au facut exact aceleasi greseli (ca e doar o bucata de centura, tronsonul muncii apahida - fals, ala a fost inaugurat in iunie, ca are 4 km - fals, are 24 km). Erau exprimari diferite, nume diferite, stiluri epice diferite =)). Doar greselile erau identice. De aici am dedus ca omu care a transmis postarile catre postaci a gresit cateva detalii, si postacii au multiplicat "mutatia" asta, facandu-se de toata cacaoua :)).
    • +9 (9 voturi)    
      subscriu (Vineri, 21 octombrie 2011, 18:19)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Johnny

      din pacate este halucinant de multa prostie in Ro.
  • -5 (11 voturi)    
    Multumim Doamna (Vineri, 21 octombrie 2011, 18:01)

    lucky luck [utilizator]

    Pentru confidenta. Promitem sa nu-i spunem D-lui Prim-ministru, o tinem pentru noi.

    Si eu sunt multumit si optimist ca si Dl PopescuLaurentiu, pentru ca numarul de inaugurari si de panglici taiate ma face optimist; Si sunt de acord si cu Dl Jorjel, ca D-na Boagiu este o Doamna, mai mult, o Doamna adevarata. Adica, nu-i falsa, ci pur adevarata. Am vazut si ca vorbeste frumos subordonatilor si, in general, are un comportament, asa, mai domnesc, cum trebuie sa fie Doamnele, cu d mare.

    P.S. Doar doua sugestii Doamnei Ministru:
    1.S-ar putea imparti autostrazile in mai multe etape de constructie care, fiecare, ar putea fi inaugurata separat. Ex: masuratorile, exproprierile, netezirea terenului, pusul nisipului, varuitul copacilor de pe margine, etc.
    O a doua idee: Adica 2. Sa fie impartite in tronsoane de cate 200 metri fiecare, care, iarasi, s-ar putea inaugura separat. In prezenta Primului-ministru, a Corpului Diplomatic si a Inaltului Reprezentant ONU pt tarile din Lumea Coruptiei si a Populismului.
  • +5 (5 voturi)    
    foarte bine ! (Vineri, 21 octombrie 2011, 18:23)

    am [anonim]

    Daca este adevarat,foarte bine,deci se poate...............
    atunci de ce nu s-a procedat asa mai demult ?..........
    Ar trebui trasi la raspundere cei care trebuiau s-o faca dar nu au facut-o ....cine trebuie sa urmareasca interesul national si nu o face ? de ce ?
  • +3 (5 voturi)    
    Declaratii Boangiu (Vineri, 21 octombrie 2011, 18:42)

    costel [anonim]

    Cred ca lipsa soselelor si autostrazilor,este sansa de redresare a Romaniei care poate da de lucru la multa forta de munca,spre deosebire de tarile dezvoltate care nu mai au acum in ce investi bani pentru a crea locuri de munca.
    • 0 (6 voturi)    
      Si eu zic, (Vineri, 21 octombrie 2011, 19:38)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui costel

      Pacat ca avem curent electric!
      Uite, la asta nu v-ati gandit! La cati stalpi se puteau monta, cat cablu trage, la cati oameni se dadea de munca! Pacat de oportunitatea asta ratata. Trageam o dezvoltare nemaipomenita, mai ceva ca China!

      Bine, ar mai fi ceva de facut: sa demontam ce s-a facut si sa ne apucam sa le refacem. Sa vezi atuncea dezvoltare, ramane americanu' tampit privindu-ne!
  • -4 (8 voturi)    
    boc.. (Vineri, 21 octombrie 2011, 18:51)

    dan [anonim]

    oare ce nu mai stie Boc si stie dna Boagiu? ca pierde PDL alegerile in 2012 stie oare?
  • -4 (8 voturi)    
    sigur? (Vineri, 21 octombrie 2011, 19:18)

    dan [anonim]

    Au inaugarat centura Cluj? Ciudat...eu locuiesc in zona in care era varianta de trafic greu. Cand am venit acasa coloana de tiruri prezenta la "datorie"
    • +6 (6 voturi)    
      in ce zona exact? (Vineri, 21 octombrie 2011, 20:04)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Da, s-a deschis centura, ultimul tronson: sannicoara-valcele. deci nu mai are voie sa fie picior de tir prin cluj.
      in ce zona locuiesti?
      • +5 (5 voturi)    
        mda (Vineri, 21 octombrie 2011, 20:09)

        napoca [anonim] i-a raspuns lui zet

        confirm si eu ca inca vin TIR-uri pe Fagului / Buna Ziua si masini cu nr de alte judete.

        Dupa cum am scris mai sus; doar s-a taiat panglica insa politia nu a iesit la dat amenzi.

        Desi ce e drept par din ce in ce mai putine si e LINISTE dupa mai bine de 10 ani asa cum ar trebui sa fie intr-un cartier rezidential.
    • +5 (5 voturi)    
      hehe (Vineri, 21 octombrie 2011, 20:06)

      napoca [anonim] i-a raspuns lui dan

      si eu locuiesc tot aici; din pacate inca sunt soferi idioti, prea prosti sau prea prost informati.

      fiind frig si ploaie politia nu a iesit la dat amenzi cum au iesit in vara in Manastur.

      Asta este, mai asteptam pana cand incep sa dea amenzi.
      • +7 (7 voturi)    
        pai nu amenzi (Vineri, 21 octombrie 2011, 20:18)

        zet [utilizator] i-a raspuns lui napoca

        dar macar sa informeze domnii politisti pe soferi...
        ei... am asteptat 5 ani, acum cateva zile pana se propaga vestea nu o fi asa mare tragedie
  • 0 (0 voturi)    
    Ro autostrazi din fonduri UE (Duminică, 23 octombrie 2011, 9:56)

    noe [anonim]

    Trebuie gandit strategic,imediat autoastrada transilvania sa faca legatura cu bucurestiul si de aici cu bulgaria,iasul-moldova [-rusia]sau ucraina apoi cu statele din fosta yugoslavia etc ptr ca nu are sens numai in transilvania Banii de la fondurile europene sunt si ptr tara noastra deoarece noi platim anual ca la fostul CAR si ridicam sume cand depunem proiectul insotit apoi cu devizul general si dupa inceperea lucrarilor deviz lunar defalcat din cei general ptr plata lucratorilor in functie de ce s-a receptionat[control]ca eftiv construit,..Deci nu este pomana Cu amendarea celor dinainte am crezut ca deja sunt la zdup si banii depusi la bugetul statului,daca nu controlorii sa raspunda alaturi de vinovati
  • 0 (0 voturi)    
    drumuri,drumuri (Joi, 3 noiembrie 2011, 13:55)

    Mariusica [anonim]

    d-na ministru Boagiu este se pare mai activa ca si ceilalti ministri ai transp. de pana acum .Insa totusi as intreba o un lucru pe aceasta domna:daca a fost cu masina pe ttraseul Oradea -Arad sa vada cum se circula aici pe acest drum de vreo 25-35 ani chiar de pe vremea regretatului (de unii)Nu stiu daca d-na ministru are o statistica a cator accidente s-au intamplat de atunci incoace din cauza calitatii drumului,deplorabil.Si i-as mai spune ca la putere s-au perindat chiar toti azi maine li se termina mandatul si actualilor si inca nimic., celputin ministri din naintea d-nsei-pauza totala nu stiu cum Boc ca prim min.nu a vazut asta si faptul ca fondurile promise s-au dus pe apa sambetei,:cine va raspunde pentru asta oare???Iar noi de la mic la mare incapabili total in raport cu tarile vecine care au reusit sa-si vada interesul.as fi curios de un raspuns!!!
  • 0 (0 voturi)    
    D.G.A (Miercuri, 29 februarie 2012, 2:26)

    Gold Press Media [anonim]

    Potrivit surselor Gold Press Media- Investigatorul sub acoperire al DNA care a acţionat in vama Moravita în care se vorbea despre protecţia pe care un contrebandist ar fi primit-o, conform propriilor afirmaţii, chiar de la un ofiter al Serviciului de Informaţii si Protectie Internă Timis. ” Numitul “Cercel” a sustinut ca este în relatii apropiate cu un lucrător de la poliţie de la SIPI Timis (nu sunt sigur, dar cred ca l-a menţionat chiar pe seful compartimentului care conduce segmentul de activitate responsabil de interceptarea convorbirilor telefonice), astfel ca acel funcţionar il ajuta si in situatia in care el si oamenii din anturajul sau ar fi interceptati, ar pune la dispozitia parchetului doar convorbiri care nu au relevanţa probatorie“, a scris investigatorul DGA Mihai Cristian Voda.
    Am solicitat un punct de vedere DGIPI, intrebând daca, in baza informatiilor aparute in dosarul de coruptie si contrabanda, s-au facut cercetari pentru a vedea daca exista “cartita”. DGIPI a transmis ca “instituţia noastră nu a fost implicată în soluţionarea dosarului la care faceţi referire si nu a desfasurat nici o ancheta cu privire la aspectele sesizate”.
    Felix ilie
    Seful Departamentului de Comunicare