Purtatorul de cuvant de la Ministerul Muncii: Sunt suspiciuni ca Silviu Bian ar fi conditionat mentinerea in functie a unor subalterni * Sulfina Barbu: Seful ANOFM va fi revocat din functie

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 20:03 Actualitate | Esenţial


Purtatorul de cuvant de la Ministerul Muncii, Ioana Santa, a declarat sambata ca exista suspiciuni legate de faptul ca directorul Agentiei Nationale de Ocupare a Fortei de Munca, Silviu Bian, ar fi mentinut in functie anumiti subalterni de la agentiile judete de ocupare, cerand in schimb anumite sume de bani, transmite Mediafax. In acelasi timp, Ministrul Muncii, Sulfina Barbu, a declarat pentru Agerpres seful ANOFM va fi cu siguranta revocat din functie si se va cauta o solutie de inlocuire a sa. Silviu Bian a fost arestat sambata pentru luare de mita.

"Exista suspiciuni potrivit carora domnul presedinte Silviu Bian ar fi mentinut in functii anumite persoane de la agentiile de ocupare, cerand in schimb anumite sume de bani. Sunt doar suspiciuni, anchetatorii trebuie lasati sa-si faca treaba ", a declarat purtatorul de cuvant de la Ministerul Muncii.

Santa a mai spus ca in cele trei saptamani de cand Sulfina Barbu a fost numita in functia de ministru al Muncii, nu a primit nicio sesizare privind posibile acte de coruptie comise de Bian, adaugand ca "din prima zi ministrul a aratat toleranta zero fata de orice act de coruptie, iar acest caz nu face exceptie.

In acelasi timp, ministrul Muncii, Sulfina Barbu, a declarat pentru Agerpres ca seful Agentiei Nationale de Ocupare a Fortei de Munca va fi cu siguranta revocat din functie si se va cauta o solutie de inlocuire a sa.

Barbu a spus ca nu a fost informata cu privire la retinerea de catre DNA a lui Silviu Bian, dar i-a atentionat pe functionarii din minister ca nu va tolera niciun fel de fapte de coruptie: "Fiecare trebuie sa raspunda pentru faptele lui. Nu am fost informata cu privire la acest caz. Nu a fost niciun lucru care sa-mi atraga atentia cu privire la activitatea lui din ultimele trei saptamani. Sunt convinsa ca institutiile statului isi vor face treaba si vor prezenta exact ce s-a intamplat".

Silviu Bian, presedintele Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca, institutie care functioneaza sub autoritatea Ministerului Muncii, a fost prins de procurorii anticoruptie sambata, in timp ce primea mita 80.000 de lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2173 vizualizari

  • -7 (11 voturi)    
    Sulfina Barbu a mai spus (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 20:31)

    costica [anonim]

    "Susţin toleranţă zero pentru faptele de corupţie, cum le-am transmis tuturor angajaţilor din minister şi instituţiilor subordonate. Fiecare răspunde pentru faptele sale, dar nimeni nu are dreptul să afecteze imaginea instituţiei printr-un comportament ieşit din normele de etică", a declarat Sulfina Barbu.

    Ce "imagine", Dna Barbu ?!
    Imaginea PDL este azi mai grava dpdv al coruptiei decat a PSDului de care vorbeste toata ziua-buna ziua Dl Boc!!!
    Fura ai vostri in draci ca simt ca se termina guvernarea, din 2012 scapam de PDL si astia de la institutiile statului fura in draci!!!
    Despre ce "imagine' a partidului vorbiti?!
    Ce imagine sa afecteze, ca azi PDL=partidul penalilor, in frunte cu Falca, Solomon, Pasat, Monica Iacob-Ridzi, Pinalti.....
    Depasiti deja PSDul la cazuri cu nume sonore din varful PDLului !!!!!!!
    Ce imagine sa mai afecteze ?!
    Aia din Caragiale...
    • 0 (0 voturi)    
      se vede ca este criza (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 21:00)

      lulu [anonim] i-a raspuns lui costica

      Au ajuns potentii momentului sa ia mita in lei???? Mare criza domnilor!!!
    • -2 (2 voturi)    
      Dovada, dovada...! (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 21:02)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui costica

      Dar ce dovezi există împotriva tuturor celor pe care i-aţi enumerat? A dovedit cineva hoţiile lui Falcă, sau hoţiile lui Solomon, sau hoţiile lui Pasat, sau hoţiile Monicăi Iacob Ritzi? Şi, în fond, a dovedit cineva hoţia cu vapoare pentru care Preşedintele Traian Băsescu este încă inculpat, pentru că-l apără imunitatea prezidenţială, iar procesul este suspendat?! Nimeni nu a dovedit încă nimic!
    • 0 (0 voturi)    
      siigur că daaa (Duminică, 16 octombrie 2011, 0:37)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Ia uită-te pe link-ul de mai jos şi spune-ne de câte mii de zile stau amicii tăi pesedişti cu dosare nerezolvate.

      http://anticoruptie.hotnews.ro/
  • -9 (9 voturi)    
    Poate va fi reevaluat! (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 20:32)

    Alin [anonim]

    Nu mi se pare corectă afirmaţia dnei Sulfina Barbu. Există prezumţia de nevinovăţie până când ni se spune de către cineva important (Roberta Anastase, Prima Doamnă Elena Udrea, sau chiar Preşedintele Traian Băsescu) că persoana suspectată este deja vinovată! Deci, în prezent, Silviu Bian este prezumat ca nevinovat până când cineva important din PDL ne va spune că este hoţ. Deci, afirmaţia dnei Sulfina Barbu este prematură, pentru că nu ştim ce are de gând cu Silviu Bian Preşedintele Traian Băsescu, Conducătorul nostru Înţelept, pentru că s-ar putea să-l reevalueze, dacă banii ajungeau şi acolo unde trebuie. Să aşteptăm cu calm intervenţia preşedintelui!
    • 0 (0 voturi)    
      hmmm (Duminică, 16 octombrie 2011, 1:02)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      Din ce-am citit, e vorba de-un flagrant. Despre ce prezumţie de nevinovăţie mai poate fi vorba în cazul ăsta?
      • 0 (0 voturi)    
        prezumtie portocalie !!!!!!!!! (Duminică, 16 octombrie 2011, 14:18)

        costica [anonim] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        Pai, nu ???!!!!!!!!!!
  • -3 (3 voturi)    
    ne-am saturat (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 21:08)

    sasha [anonim]

    de voi! Noua Republica e solutia! https//:nouarepublica.ro
  • 0 (0 voturi)    
    Coruptie fara culoare politica (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 21:09)

    Marco [anonim]

    PSD - PDL - PNL etc. ... tot coruptie scrie. Coruptia nu are culoare politica, ci doar miros de bani murdari. 99% din administratia publica este corupta sau este usor coruptibila. Nu avem nicio sansa sa scapam de coruptie in conditiile in care justitia nu-si face treaba.
  • +6 (6 voturi)    
    Citi? (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 21:10)

    Sceptic111 [utilizator]

    Citi corupti de-ai lor au arestat PSD-istii? Macar PDL-ul mai misca, ceva, undeva, nu destul.

    Sau cred dinsii Matusii Tamarii ca am uitat cum veneau cu cirdul sa isi "suptzina" podoabele la Parchet, dupa ce nu mai erau la putere?

    N-am uitat.

    PDL-istii au pacate multe si nu sint sigur ca ii voi mai vota, dar nu iesiti voi trandafirasilor FDSN-isti la iveala de parca lumea ar fi dat in boala copiilor si s-a uitat cancerul de coruptie generalizata pe care l-a reprezentat tilharia absoluta a guvernelor voastre de nemernici.

    La galera cu voi, si luati-o si pe PDL-istii care sint tilhari cu voi. Ne-am saturat de hoti!
  • -1 (1 vot)    
    Dna Andreea Paul-Vass despre INTEGRITATEA PDLista (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 21:13)

    lili [anonim]

    "Nu pot decât să spun justiţia îşi face treaba, şi cred în valoarea integrităţii pe care o promovează PDL şi organizaţia de femei, în special. Poate să fie oricine dacă a greşit trebuie să plătească în justiţie”, a declarat Andreea Paul Vass, consilierul primului ministru.

    Pai, Dna Vass, asa arata INTEGRITATEA aia de care vorbiti Dvs ca o promoveaza PDL???!!
    Ce INTEGRITATE promoveaza PDL, despre ce vorbiti ??!!!
    Asta e INTEGRITATEA PDLista ??!!!
    Vorbe, vorbe goale, Dna Vass...
    Iar PDL=PSD, PSDul ala de care vorbeste Dl Boc cand e vorba despre coruptie in Romania. Dar PDL=PSD fara nici o rezerva.



    EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/andreea-paul-vass-consilierul-lui-boc-despre-retinerea-sefului-anofm-am-un-singur-mesa-949880.html#ixzz1asJo5FF3
    EVZ.ro
    • 0 (0 voturi)    
      memento (Duminică, 16 octombrie 2011, 9:54)

      NewLevel [anonim] i-a raspuns lui lili

      Sa nu fim uslasi si sa recunoastem cinstit. Pe vremea PSD-ului daca au fost 3 corupti in 5 mandate si dintre aia 3 cred ca unul singur era de la PSD (parca Bivolaru?). Asta nu inseamna insa ca nu aveam coruptie.
      Acum, datorita PDL, procutorii au inceput sa-si faca treaba si-i mai aresteaza. Asta nu inseamna ca nu avem coruptie, si nici macar ca vinovatii sint pedepsiti. Dar e un inceput, un mare pas inainte.
      Problema e ca dupa un timp vin tante Udrea si nea Oltean si-i recupereaza pe "vinovatii fara vina".
      Iar din cauza asta au pierdut multe voturi, inclusiv pe al meu.
  • 0 (0 voturi)    
    de interes si activitatea de presedinte CNFPA (Sâmbătă, 15 octombrie 2011, 21:40)

    numeletrandafirului [anonim]

    Poate cu ocazia asta se va clarifica si de ce , pt. cine si pt. cat a pus umarul la reorganizarea (a se citi corect- dezmembrarea) CNFPA (ulterior CNCFPA, iar in prezent ANC), el fiind presedintele CNFPA/CNCFPA ; mai exact la minimalizarea rolului comitetelor sectoriale si la trecerea acestei institutii in subordinea MECTS. Poate e o ocazie pt. a se urmari, retroactiv, actiunile si prieteniile sale si prin alte institutii ale statutului. Apropo, ieri , 14 oct. a participat la Conferinta de inchidere a proiectului DOCIS(ANC).
  • 0 (0 voturi)    
    Cat si ce ? (Duminică, 16 octombrie 2011, 6:17)

    curios [anonim]

    Cat si ce avantaje trebuie sa aiba niste functionari publici pentru ca sa accepte sa dea asemenea mita unor sefi ca sa-si pastreze posturile lor platite asa cum stim toti ca sunt platite ?!
  • 0 (0 voturi)    
    eu nu inteleg (Duminică, 16 octombrie 2011, 9:36)

    unul [anonim]

    Cum adica a luat 80000 de la angajatii din Brasov? Pai nu ne spune si noua nimeni cati angajati are ANOFM in Brasov? Sa fie vreo 40? deci fiecare a cotizat cu 2000 de lei? Pai ce salarii au acolo? Si cotizatia asta e lunara sau trimestriala?Ceva mai multe info, se poate?
  • 0 (0 voturi)    
    nu e nici o suspiciune e certitudine (Duminică, 16 octombrie 2011, 10:51)

    alina [anonim]

    Functiile de conducere sunt pe principiiul PCR_pile cunostine relatii iar pile fara bani nu exista.
    Cum se explica altfel ca in Sibiu directotul si-lasat functie mostenire fiului sau?daca nu credeti verificati- e usor de tot.
  • 0 (0 voturi)    
    transcedentalii (Duminică, 16 octombrie 2011, 13:02)

    am [anonim]

    comentatorii acestor stiri nu vor sa inteleaga si astfel devin partizani ca toate aceste personaje si partide transcend pcr-ului,fsn-ului,fdsn-ului,psd-ului,pdl-ului si care or mai aparea si ca de fapt ei sunt aceiasi mereu si mereu...........imi amintesc un cantec chipurile patriotic dintr-o epoca pe care o credem apusa.....REPUBLICA MAREATA VATRA.
  • 0 (0 voturi)    
    ce mai "valoare" PDLista !!!!!!!!! (Duminică, 16 octombrie 2011, 20:41)

    costica [anonim]

    Şeful ANOFM Silviu Bian, prins în flagrant sâmbătă de DNA primind 80.000 de lei mită, este autorul câtorva judecăţi de “valoare” consemnate de presă.

    Anul trecut, de exemplu, într-un interviu pentru Adevărul, el a spun, printre altele: “Noi nu trebuie să privim poporul român ca pe un popor de academicieni. Noi trebuie să facem o analiză a poporului aşa cum e: avem curve, beţivi, puturoşi. Puturoşi câţi vreţi. Ştiţi ce înseamnă puturos, nu? Leneş. Păi haide să vedem cum îi tratăm pe ăştia, cum tratăm, bolile astea, că astea sunt boli sociale”.

    Tot anul trecut, un reporter de la Realitatea l-a contactat pe Bian pentru un material privind declaraţiile pe care persoanele cu venituri din drepturi de autor trebuie să le depună la ANOFM. Pentru a putea completa formularul, cetăţenii aflaţi în această situaţie ar fi trebuit să ştie care este salariul mediu brut pe economie luat ca reper de bugetul asigurărilor sociale. Se pare că nici Bian nu era în clar, de aceea s-a enervat: „Bineînţeles că ştiu, dar nu trebuie să-l memorez, că am atâta instrucţie să intru pe internet, să-l găsesc, să-l caut în Monitorul Oficial, să-l memorez. Da’ poţi intra pe internet şi îl găsiţi. De ce mă întrebaţi pe mine, eu nu sunt obligat să fiu consilierul dumneavoastră. Şi ce dacă conduc o instituţie. Bă da’ deştepţi sunteţi mă. Voi jurnaliştii sunteţi cei mai deştepţi. Dacă eu conduc o instituţie, trebuie să iau o bază de date? Sigur că ştiu, dumneavoastră ce vrei.... e în jur de 18 milioane, 1800 şi ceva, 1836 parcă. Întrebarea mă deranjează. Pentru că sunteţi foarte deştepţi cei de la presă toţi.”

    După şi-a vărsat nervii pe presă în general, Bian şi-a concentat atacul asupta RTV: „Toată ziua îi chemaţi pe toţi agaricii acolo la emisiuni, îi ţineţi pe toţi proştii din România ca să încurcaţi oamenii. Îi stricaţi de cap, pentru că vorbiţi cu oameni care habar n-au despre ce vorbesc”.