UPDATE Focuri de arma in fata Tribunalului Alba Iulia, fara victime. Cauza impuscaturilor: o neintelegere privind un loc de parcare

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 13 octombrie 2011, 12:30 Actualitate | Esenţial


Soferul unui Renault a tras joi dimineata cateva focuri de arma in directia unei persoane care conducea o masina BMW in centrul orasului Alba Iulia, linga Tribunal. Nici o persoana nu a fost ranita. Portalul de stiri Alba24.ro scrie ca ar fi vorba de o rafuiala intre reprezentantii unor clanuri interlope din oras.

Agresorul a fost prins de politisti in trafic, dupa ce fugise de la locul faptei, in timp ce soferul asupra caruia s-a tras a reusit sa fuga.

UPDATE: Cauza impuscaturilor: o neintelegere privind un loc de parcare

Tanarul despre care martorii au sustinut ca a tras, joi, mai multe focuri de arma, in apropierea Tribunalului Alba Iulia, a folosit un pistol airsoft pentru a transa un conflict legat de un loc de parcare, "pistolarul" recunoscandu-si fapta in fata politistilor, relateaza Agerpres.

Potrivit purtatorului de cuvant al IPJ Alba, Luminita Prodan, tanarul le-a declarat politistilor ca ar fi fost deranjat de soferul celuilalt autoturism, in momentul in care intentiona sa ocupe un loc de parcare. Dupa incident, soferii ambelor masini au demarat in tromba si au disparut de la locul faptei.

Martorii, printre care si o angajata a Politiei Locale Alba Iulia, au sustinut ca au auzit doua-trei focuri de arma si ca l-au vazut pe tanar cu arma in mana indreptata asupra ocupantilor celeilalte masini, inmatriculate in Sibiu.

Politistii au identificat in trafic ambele masini pe raza municipiului Alba Iulia. Daca initial a negat fapta, tanarul care a tras cu pistolul airsoft a recunoscut ulterior acest lucru. Pistolul a fost adus de catre tatal tanarului la Politie.

Detinerea unui astfel de pistol nu necesita autorizatie.

Politia a demarat o ancheta pentru stabilirea cu exactitate a imprejurarilor in care s-a produs incidentul si de ce anume se fac vinovati cei implicati.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4806 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    aaa (Joi, 13 octombrie 2011, 12:33)

    V [anonim]

    Aaa, deci era o rafuiala normala si legala intre clanuri interlope. Asa mai merge, credeam ca era altceva mai grav. Uf, ce bine.
    • +21 (21 voturi)    
      mda (Joi, 13 octombrie 2011, 13:23)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui V

      ne-am cam tampit

      este a 3-a stire legata de interlopi pe hotnews in dimineata asta

      chiar ca politia in romania este pe post de hartie igienica
      • +8 (8 voturi)    
        Unde-i politia??? (Joi, 13 octombrie 2011, 13:51)

        Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Am senzatia ca toti politistii s-au ascuns!:))
      • +1 (5 voturi)    
        inceput cu borfasi, se va termina cu politistii (Joi, 13 octombrie 2011, 14:04)

        vamaiot [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Eu cred ca exista cate un dosar gros cu toate clanurile, retelele mafiei imobiliarelor, drogurilor, taxelor ... etc dar destructurarea acestora a inceput , asta e vizibil !

        Numai ca nu este normal sa acuzi unul singur , cand ai ocazia sa destructurezi intreaga cohorta mafiota !

        O sa vedeti si politisti pedepsiti de la seful de judet pana la politistul care se bucura la milioanele spaga !
        • +2 (2 voturi)    
          exista (Joi, 13 octombrie 2011, 15:26)

          buha [utilizator] i-a raspuns lui vamaiot

          exista dosare, ca de aceea exista SRI.
          ati ramane surprinsi cat de bine structurate sun informatiile la SRI, doar ca legea o aplica justitia: procurorii si judecatorii.
          trebuie reformat mecanismul in asa fel incat informatiile care sunt la SRI sa fie folosite direct, fara birocratia procurorilor in justitie.
      • -3 (5 voturi)    
        pai ... (Joi, 13 octombrie 2011, 14:18)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        restructurari , taieri de salarii ....

        si sa ajuns la luat spaga de la orice interlop ...

        nu zic ca ar fi corect , dar la asta sa ajuns !
    • -3 (7 voturi)    
      pnl+psd (Joi, 13 octombrie 2011, 14:25)

      gugal [anonim] i-a raspuns lui V

      iata pina unde s-a ajuns din cauza guvernarii dezastruoase a lui tariceanu
      pnl si psd sint principalii vinovati si ar cam trebui sa raspunda
      la urmatoarele alegeri pnl+psd nu mai au ce cauta in parlament
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Joi, 13 octombrie 2011, 15:23)

        io [anonim] i-a raspuns lui gugal

        Cat ai primit pentru aceasta afirmatie?
  • +3 (11 voturi)    
    permisul de portarma (Joi, 13 octombrie 2011, 12:49)

    bogdan [anonim]

    Se da prea usor permisul de portarma in Romania. O sa ajungem sa ne impuscam ca bezmeticii de americani.
    • +10 (12 voturi)    
      Trebuie modificat uzul de arma (Joi, 13 octombrie 2011, 13:35)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Daca un politist trage sa se apere pe sine sau pe altul, scrie 3 zile la rapoarte... De-aia interlopul trage si politistul alearga sa-i puna piedica si sa-l prinda nevatamat, in loc sa traga dupa el...
    • +5 (7 voturi)    
      LOOOOL (Joi, 13 octombrie 2011, 14:19)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      da tu ce crezi ca ala avea arma luata cu permis de portarma ????

      cati ani ai ?
      • 0 (2 voturi)    
        voi glumiti nu? (Joi, 13 octombrie 2011, 17:01)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        pai asa... am acasa o pusca cu luneta, 2 mitraliere si 1 pistol. una din mitraliere e de vanzare. merge foarte bine dar i'am facut niste imbunatatiri si nu vreau sa o dau pe nimic.
        Primirea unui glont din ala nasol de plastic in tine doare mai putin decat cele de la paintball.
        Daca tot vine vorba, va garantes eu ça a venit ala cu BMW'ul, s'a dat mare si rotund.. aproape sigur era si asta cu pistolul s'a enervat si a scos pistolul ca poate i se face frica la celalalt.
        Si apoi cel cu BMW'ul si'a sunat prietenul de la politie.
        Sincer, mi'e mai firca de politisti decat de altcineva.
    • 0 (0 voturi)    
      hai mai (Joi, 13 octombrie 2011, 16:51)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Tu chiar crezi ca unul care scoate pistolul si trage ziua in amiaza mare, are permis de port arma? In afara de asta, tu crezi ca la americani, faptul ca ai permis de port arma iti da voie sa mergi pe strada cu pistolul la brau? Mai documenteaza-te, acolo daca esti prins cu o arma in locuri publice, cu permis sau fara, te mananca puscaria. La noi problema e ca doar interlopii au arme, si daca ii prinde politia, se aleg cu o bataie prieteneasca pe spate. In schimb tu nu ai voie sa ai una nici macar in casa ta, ca sa te aperi in caz de nevoie.
      • 0 (0 voturi)    
        Open carry (Vineri, 14 octombrie 2011, 0:43)

        Pafnutie [anonim] i-a raspuns lui Paleopterix

        Poti sa porti foarte bine merci arma la brau in US. Uite aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Open_carry

        Cred ca altcineva ar trebui sa se documenteze. ;)
  • +20 (20 voturi)    
    Iar? (Joi, 13 octombrie 2011, 12:49)

    LaFlemme [utilizator]

    Iar clanuri? Iar tigani? Iar impuscaturi? Iar interlopi? Politicienii si politistii au venit din vacante? Nu vad ce se intampla in tara asta?
  • +14 (18 voturi)    
    Natie de interlopi (Joi, 13 octombrie 2011, 12:52)

    io [anonim]

    Si ne mai intrebam de ce nu de primesc astia in Schengen.
  • +19 (21 voturi)    
    Cum, si nu este legal? (Joi, 13 octombrie 2011, 12:55)

    Fat Bastard. [anonim]

    In Republica Interrlopa Rromana, structurile conducatoare, sefii nostrii, alde Sile Pietroi, Butoane, Sile Camataru, etc, etc, au voie sa traga ziua in amiaza mare intocmai cum procedau si samuraii in Japonia medievala. Daca voiau sa testeze sabia pe un satean, o faceau, si nu era nimeni pedepsit pentru asta. Ma bucur ca platesc taxele constiincios pentru ca statul rroman sa se puna in slujba acestor conducatori. Bravo politiei, justitiei, bravo!
    • +9 (9 voturi)    
      :))))))) (Joi, 13 octombrie 2011, 13:29)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Fat Bastard.

      Republica Interrlopa Rromana
  • +22 (22 voturi)    
    colaborare stransa (Joi, 13 octombrie 2011, 13:05)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Nu va faceti griji, Politia Romana si justitia colaboreaza strans cu Interpolul... aaa, pardon, cu Interlopul.
  • +12 (12 voturi)    
    deja e prea mult (Joi, 13 octombrie 2011, 13:14)

    sucaa [utilizator]

    se impune alerta de gradul zero. prioritate nationala!
    toate institutiile trebuie sa gaseasca un plan RAPID de a pune capat acestor clanuri. este o problema nationala si devine critica.
    in fiecare zi cate o stire cu scandaluri, victime, omoruri s.a.m.d. in care sunt implicate clanurile interlope.
    trebuie sa se ia masuri urgent!
    stiu ca or sa cada si capete de politicieni o data cu ei dar deja avem o problema nationala. astia nu mai au limite.
  • +13 (13 voturi)    
    aha (Joi, 13 octombrie 2011, 13:16)

    aha [anonim]

    dati afara cat mai repede politistii incompetenti si spagari,care lasa interlopii in libertate.Decat 75000 din care vreo 20000 sunt ca Soric,mai bine 50000 si buni.Asta nu e siguranta,nr nu insemana totul,daca un procent important din ei doar se fac ca lucreaza.
    • +9 (9 voturi)    
      Politistul de la rutiera (Joi, 13 octombrie 2011, 13:32)

      Cicci [anonim] i-a raspuns lui aha

      Care i-a intrerupt pe interlopii de ieri sa se omoare a fost penalizat sa nu inca? Adica, ce cauta el in mijlocul unui scandal, cand atributiile lui erau da dirijeze traficul?
    • +5 (5 voturi)    
      CHIAR AICI PE HOTNEWS (Joi, 13 octombrie 2011, 15:13)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui aha

      s-a scris negru pe alb ca Sakasvili a dat afara toti politisti findca erau atit de corupti incit nu avea cum sa-i reformeze. Si nu numai politistii. Deci despre ce reforme vorbim de 22 de ani in Romania ?
  • +8 (8 voturi)    
    un dolar gaurit (Joi, 13 octombrie 2011, 13:22)

    hmpf [anonim]

    da' mie-mi place ca astia se taie si se impusca in fata judecatoriilor si tribunalelor. bine ca nu se impusca in fata sectiilor de politie sau a mai-ului. pai deputy sheriffu ce face?
  • +10 (12 voturi)    
    .. (Joi, 13 octombrie 2011, 13:30)

    Vlase [anonim]

    Dom'le eu cind voi fi mare ma fac interlop si corupt!
    Ce facultate, ce bac, ce carte? Interlopul Corupt vreau sa mi se zica de azi incolo!
  • +3 (5 voturi)    
    prima pt politistii care au reusit prinderea (Joi, 13 octombrie 2011, 14:56)

    constantin [anonim]

    Ce ar trebui sa urmeze firesc este premierea politistilor care au reusit prinderea. Ar trebui chiar avansati in grad.

    Pe de alta parte trebuie stiut ca statutul politistului s-a deteriorat cu timpul atunci cand infractorul prins a fost eliberat prin hotararea judecatorului. Poate din cauza instrumentarii defectuase poate din motive neintelese de noi muritorii..

    Asa ca domnilor judecatori sa admiteti si de aceasta data eliberarea inculpatului ca doar nu e pericol public..
  • +1 (1 vot)    
    Haha (Joi, 13 octombrie 2011, 16:20)

    Vlad [anonim]

    De ce este important sa stim ca cel care a tras avea Renault sau ca celalalt avea BMW.....se castiga la cuvant?
  • +1 (1 vot)    
    o mica lamurire? (Joi, 13 octombrie 2011, 20:28)

    amicu [anonim]

    din regulamentul airsoft.ro va citez: Replicile pentru airsoft sunt considerate de catre legislatia din Romania arme-jucarii, prin urmare nu aveti nevoie de permis port arma pentru achizitionarea unui astfel de produs. Alimentarea replicilor cu alta munitie decat cea recomandata de catre producatori si personalul nostru poate duce la deteriorarea produsului. Se recomanda transportarea replicii in husa/geanta speciala sau cutie de transport. Altfel clientul risca inducerea in eroare a fortelor de ordine. fiu' lu' Potopea nu e chiar un sfant... prin 2004 si-a inscenat furtul unor bunuri si bani din firma lu' tata... Acuma legea poate este fi partea Politiei Romane prin crearea unui precedent - scoaterea din legalitate si urmarirea celor care au arme de jucarie. Mie nu mi se pare normal ca orice scelerat sa aiba posibilitatea sa cumpere chiar si o replica. In mod normal trebe cautat putin la "mansarda" chiar daca vrea o jucarie care de fapt e o replica a unei arme care poate induce in eroare fortele de ordine. si acuma cireasa de pe tort... vreau sa vad de maine razii peste tot in tara in cautarea posesorilor de astfel de replici. Nu de alta dar s-ar putea sa fim uimiti de numarul de posesori care ar putea fi tentati sa le foloseasca la un jaf armat, amenintare, chiar vatamare corporala daca nu se iau masuri in aceasta privinta. Domnilor politisti legea este dura dar e lege. As vrea sa vad ca se iau masuri. Nu trebuie decat ca acest caz sa fie considerat "precedent" si astel sa fie descurajati sceleratii care poseda astfel de "jucarii".