Ce spun Uniunea Nationala a Judecatorilor si Asociatia Magistratilor despre scandalul de la ICCJ: Persoanele aflate in functii de conducere asupra carora planeaza suspiciuni de coruptie ar trebui sa demisioneze

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 12 octombrie 2011, 14:17 Actualitate | Esenţial


Uniunea Nationala a Judecatorilor din Romania si Asociatia Magistratilor din Romania -  filiala Cluj  isi manifesta "ingrijorarea fata de evenimentele recente care au adus - din nou - in atentia publicului judecatorii instantei supreme" si atrag atentia asupra faptului ca "Pentru ca suspiciunile de coruptie ce planeaza asupra unor persoane aflate in functii de conducere sa nu se rasfranga asupra intregului sistem, intr-un stat de drept un gest reflex intr-o astfel de situatie ar trebui sa fie demisia din functia de conducere, atitudine ce ar demonstra integritatea, verticalitatea si curajul pe care trebuie sa le detina orice persoana aflata in varful ierarhiei oricarui sistem, nu doar a celui judiciar."

"Increderea societatii in sistemul judiciar constituie fundamentul legitimitatii acestuia intr-un stat democratic, astfel incat fiecare judecator are obligatia de a apara increderea publica in sistemul judiciar. Inalta Curte de Casatie si Justitie este varful ierarhiei judecatoresti, iar comportamentul judecatorilor sai afecteaza extrem de grav imaginea publica a justitiei. (...) Departe de a aduce atingere prezumtiei de nevinovatie, o astfel de atitudine este de natura a salvgarda increderea  pe care sistemul si intreaga societate o au in legatura cu activitatea pe care au desfasurat-o pana in prezent, recunoscuta prin insasi numirea in pozitii reprezentative ale sistemului", subliniaza reprezentantii celor doua asociatii, intr-un comunicat remis HotNews.ro.

In acelasi document se face referire si la solicitarea adresata ieri de catre Plenul CSM "institutiilor de presa romanesti de a se abtine in a transmite informatii nevalidate de catre institutiile statului" , iar Uniunea Nationala a Judecatorilor "reaminteste membrilor acestuia ca rolul de caine de paza al democratiei pe care il joaca presa libera este fundamental intr-o societate democratica. Importanta surselor in aceste proces a fost subliniata de nenumarate ori de catre jurisprudenta CEDO. Or, a cere validarea informatiilor de catre institutiile statului inseamna a cere anularea rolului acestora. Atentia Consiliului trebuie sa se indrepte intr-o alta directie; prin intermediul Inspectiei Judiciare trebuie sa faca verificari pentru a stabili daca si cum a fost posibil ca acte din dosarul instrumentat de Directia Nationala Anticoruptie sa ajunga in presa si sa ia masurile ce se impun pentru a impiedica astfel de practici, nelegale, si cu efecte extrem de periculoase pentru actul de justitie. Reamintim, asa cum am facut-o si in trecut, ca intr-un stat de drept, JUSTITIA se face in salile de judecata si nu in paginile ziarelor sau in emisiunile de televiziune."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1382 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    DEMISIE (Miercuri, 12 octombrie 2011, 14:46)

    Petre Dan Constantin [anonim]

    Iar în cazul în care nu demisionează să fie demise prin prevederile legii
  • +2 (2 voturi)    
    Corect! (Miercuri, 12 octombrie 2011, 14:47)

    mircea [anonim]

    Numai in Romania mai este nesimtirea si ipocrizia asta cand hotii se dau victime.

    Solutia: sa fie revocate persoanele care sunt suspectate de coruptie, dar aici CSM si ICCJ arata ca sunt in cardasie cu ele.

    Alta solutie: toti cetatenii sa refuze sa mai discute, colaboreze in orice fel cu institutiile astea, sa faca demonstratii de protest, sa sesizeze institutiile europene practic sa fie o opozitie pe fata si dura fata de coruptii care fura si distrug moral societatea romaneasca.

    Asta e solutia din moment ce CSM si ICCJ par sa fie niste adunari de corupti pentru cu singurul scop de a sustine drepturile coruptilor in detrimentul tutror romanilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Demisia si atat? (Miercuri, 12 octombrie 2011, 14:48)

    mircea [anonim]

    Raman cu dreptul la pensie de serviciu,dreptul de a profesa ca avocat?Curios.Observ ca sunt suparati ca presa a aflat de coruptia din ICCJR si nu de faptul ca sunt judecatori corupti ,care denatureaza rolul justitiei intr-o societate.Nu se intreaba ca ,poate si procurorii,si politistii sau tot saturat sa prinda talharii iar judecatorii sa-i elibereze imediat.In cazul acesta procurorii si politistii sunt obligati moral sa informeze opinia publica prin masmedia.aca avem un Parlament care nu-i in stare sa tina sub control abuzurile judecatorilor,informatia data presei este obligatorie pentru a stavili coruptia.
  • +2 (2 voturi)    
    o intrebare... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 15:01)

    bubu [anonim]

    ma roade pe mine de multisor: preocupati de afacerile proprii, de crearea si mentinerea de legaturi utile in caz de necaz si alte asemenea, cind mai au oamenii astia timp sa-si faca meseria?!
    si mirarea mea i-ar cuprinde pe mai toti angajatii platiti de la buget. care iau plata asta de la sine inteleasa si ne-presupunind vreun efort serios.
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Miercuri, 12 octombrie 2011, 15:07)

    cosming [anonim]

    Indicat ar fi o ancheta rapida asupra celor care au si-au exprimat aceasta parere...

    In Romania, este o regula cand te stii cu musca pe caciula.. urli tare si daca se poate primul, ca nu esti vinovat si ca e o manevra politica...!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce se intampla ....... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 15:14)

    DIRUT [anonim]

    Ce se intampla cu cei care au fost judecati stramb de catre acesti magistrati.
    Ce se intampla cu acesti judecatori care au judecat stramb si prin deciziile lor au afectat destinele unor famillii, a unor oameni.
    Cine si cu cat ar trebui sa plateasca pentru prejudiciu material, emotinal, ..., adus de acest judecatori ?
    Sunt fff multi judecatori atat la ICCJ cat si in provincie care judeca stramb si asta pentru interese de grup si personale.
  • +1 (1 vot)    
    Unde se face justitia? (Miercuri, 12 octombrie 2011, 16:47)

    tic [anonim]

    Citat: "Reamintim, asa cum am facut-o si in trecut, ca intr-un stat de drept, JUSTITIA se face in salile de judecata si nu in paginile ziarelor sau in emisiunile de televiziune."

    Nu zau? Dupa cum vedem cu totii, justitia NU se mai face de mult in salile de judecata. Potrivit judecatoarelor ICCJ anchetate de DNA, justitia se face la restaurant la masa cu cercetatii penali, in vacante in strainatate in locatii exotice impreuna cu familia avocatei inculpatilor, sau in timpul vacantelor la Paris in apartamentul pus la dispozitie de persoana care trebuie judecata.

    Halal justitie, halal stat de drept.

    Nici macar n-au bruma de bun simt pentru a-si da demisia!
  • +1 (1 vot)    
    Demisia! (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:05)

    vado [anonim]

    As dori sa -mi explice cineva de ce unele anchete inceteaza si dosare penale se inchid in cazul in care un invinuit din justitie demisioneaza!!!???
    Fapta este fapta si ar trebui sa raspunda in fata legii !Se anunta ca se vor schimba legile in cazul in care un magistrat este condamnat dovedit ca nu si-a repectat statutul de magistrat,atunci sa nu mai fie pensionat cu legea speciala pentru magistrati.Ar fi un pas inainte!