Judecatoarea Birsan: Sotul meu a sesizat Consiliul Europei, a incunostiintat CEDO si a notificat MAE ca perchezitia DNA n-a tinut seama de imunitatea sa

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 11 octombrie 2011, 16:43 Actualitate | Esenţial


Gabriela Barsan-Corneliu Barsan
Foto: Colaj / Sursa foto: Agerpres
Judecatoarea Gabriela Barsan, acuzata de trafic de influenta de procurorii DNA, a declarat pentru HotNews.ro ca sotul sau, judecatorul Romaniei la CEDO, Corneliu Barsan, a sesizat Consiliul Europei, a incunostiintat CEDO si a notificat Ministerul roman de externe in legatura cu perchezitia efectuata la domiciliul sau. "Perchezitia s-a facut fara aducerea la cunostinta a unui act de acuzare si fara a se tine seama de imunitatea pe care titularul domiciliului o are", a explicat judecatoarea Barsan. Ea sustine ca la dosar au fost atasate obiectiile aparatorilor fata de perchezitia DNA.

"Sotul meu are imunitate ca persoana", a mai spus judecatoarea Birsan, intrebata fiind de ce sotul sau ar avea imunitate la domiciliul din tara si nu doar la Strasbourg, unde reprezinta Romania ca judecator. "Ce va pot spune este ca la acelasi dosar sunt atasate in copie si dovezile care atesta imunitatea in calitatea mea de sotie ma bucur de aceleasi imunitati", afirma judecatorarea de la Inalta Curte.

Pe de alta parte, reglementarile in vigoare par sa o contrazica. Potrivit art. 51 din Conventia Europeana a Drepturilor Omului, judecătorii beneficiază, pe durata exercitării funcţiilor lor, de privilegiile şi imunităţile prevăzute de art. 40 din Statutul Consiliului Europei şi de acordurile încheiate în virtutea acestui articol.

Potrivit articolului 40, "Consiliul Europei, reprezentantii membrilor si Secretariatul se bucura, pe teritoriul membrilor, de imunitatile si privilegiile necesare exercitarii functiilor lor. In virtutea acestor imunitati, reprezentantii în Adunarea Consultativa nu pot fi, în special, nici arestati si nici urmariti pe teritoriul tuturor membrilor pentru opiniile sau voturile exprimate în cursul dezbaterilor adunarii, comitetelor sau comisiilor". Nici din aceste reglementari si din actele aditionale nu reiese ca sotiile judecatorilor ar beneficia de vreo imunitate.

Procurorii DNA au efectuat joi, 6 octombrie, perchezitii la domiciliile a doi judecatori de la ICCJ, Gabriela Victoria Birsan si Iuliana Pusoiu, suspectati de aranjarea unor procese. Perchezitiile au fost realizate dupa ce Consiliul Superior al Magistraturii a incuviintat acest lucru. Judecatoarea Birsan a fost chemata la DNA, insa a refuzat sa faca declaratii in dosar, prevalandu-se de dreptul la tacere. Intrebata de HotNews.ro cum comenteaza acuzatiile formulate de procurorii DNA, daca a efectuat vizite la Paris pe banii unui om de afaceri si daca il cunoaste pe Gabriel Chiriac, judecatoarea a refuzat sa faca declaratii, precizand doar ca intentioneaza sa tina  o conferinta de presa "daca nu voi fi retinuta".

Procurorii anticoruptie au anuntat luni, 10 octombrie, ca au inceput urmarirea penala fata de Gabriela Victoria Barsan (presedinte al Sectiei de contencios administrativ si fiscal din cadrul Inaltei Curti de Casatie si Justitie) si de Iuliana Pusoiu, judecator la ICCJ in cadrul aceleiasi sectii, ambele fiind acuzate de trafic de influenta. In acelasi dosar sunt urmariti penal avocata Claudia Gherbovan Silinescu si omul de afaceri Gabriel Chiriac, ambii pentru cumparare de influenta, informeaza DNA, intr-un comunicat.

Potrivit rezolutiei de incepere a urmaririi penale, in perioada mai 2010 - mai 2011, cele doua judecatoare ar fi primit, in mod repetat, de la Claudia Gherbovan Silinescu si Chiriac Gabriel, diferite foloase reprezentand bijuterii, contravaloarea unor bilete de avion si plata cazarii pentru diferite deplasari in strainatate, suportarea cheltuielilor ocazionate de organizarea unor petreceri la restaurant si asigurarea folosintei gratuite a unui apartament situat in Paris - Franta. Foloasele respective au fost primite in schimbul facilitarii solutionarii favorabile a unor dosare aflate pe rolul Inaltei Curti de Casatie si Justitie - Sectia de contencios administrativ si fiscal.

Cadourile ar fi fost transmise prin avocata Claudia Gherbovan- Silinescu, aparatoarea lui Chiriac in procesele de la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Silinescu este prietena si fosta colega de instanta cu judecatoarele Barsan si Pusoiu. Traficul de influenta in favoarea lui Chiriac ar fi fost exercitat pe o perioada indelungata.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13512 vizualizari

  • +97 (101 voturi)    
    O data hot, pentru toteaduna hot (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:50)

    dan [anonim]

    Ce-ar fi hotia fara nesimtire! Felicitarile noastre CSM si ICCJ pentru "cadrele" pe care le adapostiti si le promovati cu impertinenta.
    Impreuna sunteti o adevarata pacoste pentru Romania..
    • -72 (76 voturi)    
      A sfeclit-o procurorul (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:40)

      Cumpatare [anonim] i-a raspuns lui dan

      care a ordonat prechezitia.

      Ce haita de hiene, pe forum.
      Prezumtia de nevinovatie aruncata la gunoi, doar pentru ca asa ii place scuipatorului de seminte dambovitean.
      Sa stii, in mod pertinent, calitatea sotului impricinatei si sa nu comunici actul de procedura, fie si numai in numele bunelor practici judiciare....asta inseaman sa fii un procuror....ori DIRJIJAT ori INCOMPETENT.
      Nu fac parte din nicio gasca, sunt plecat din tara de 15 ani, dar imi sta in gat neprofesionalismul procurorului.
      Imi sta in gat si setea prosteasca de sange a romanului obisnuit: ce paradox, se lasa supt de sange de decenii in sir de lichele si sar la gatul unor oameni (prezumati) nevinovati mai ceva decat niste hiene.
      UN SFAT SINCER, celor ce vor sa auda: PLECATI DOMNILOR DIN ROMANIA CAT MAI PUTETI. Tara a ajus un balamuc plin de scursori.
      Nu place dar acesta e adevarul.
      • +52 (56 voturi)    
        Pai sa-ti stea-n gat in continuare... (Marţi, 11 octombrie 2011, 18:18)

        Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui Cumpatare

        Ce sa comunice? Femeia asta e neveasta unui judecator la CEDO. Nu beneficiaza de nicio imunitate. Sotul ei da, dar ea nu. Iti trebuie ceva tupeu sa zici ca :"in calitatea mea de sotie ma bucur de aceleasi imunitati". Pai si copii nu se bucura si ei de imunitati, rudele, prietenii, vecinii, finii, nasii...cu ei ce facem? Cat tupeu si pe ea. Si se mai gasesc si unii cu mintea sucita care sa ii dea dreptate.
        • -8 (12 voturi)    
          ''calcaiul lui AHILE'' (Marţi, 11 octombrie 2011, 20:57)

          Gheorghe Bucovineanu [anonim] i-a raspuns lui Chiar Eu

          1) Sistemul perenizat (reasezat ciclic) se indreapta implacabil spre o perioada critica, ce-i poate fi fatala, cu conditia ca o miscare sociala novatoare(antisistem), sa-i administreze lovitura de gratie?!

          2) Sistemul actual vazut in prisma formelor ''cameleonice'', este constituit din retele de influenta antagonice, ''metamorfozate/emanate'' din cele trei componente majore: nomenclatura, securitatea, informatori...Piramida sistemului/puterilor/influentelor, este stratificata in paturi distincte, fapt ce permite mentinerea controlului ''structurii primare'' asupra sistemului-stat, creind antagonisme, diviziune, utilizand principiul ''echilibrului precar'', structura este sustinuta/asezata pe patru ''piloni'', pe ''masa'' populatiei (sclavilor).

          2a) Pilonul MAN (structurile armatei asezate in paliere distincte), cel mai stabil pilon, cu o compozitie compacta, asezat pe o structura ''geologica'' a masei sigura, resursa umana extrasa raspunde criteriilor de: docilitate!

          2b) Pilonul MI-MJ (SRI, JUSTITIE, DGPI, SPP, servicii secrete, diplomatie, politie, jandarmerie, DNA, etc ), paznicii sistemului/tamponul/intermediarii, resursa umana este fidela structurilor.

          2c) Pilonul POLITIC (10 000 de marionete), raspund criteriilor de: impostori, oportunisti, demagogi, vanitosi, escroci, hoti, etc., o proportie semificativa provenind din informatorii securitatii!

          2d) Pilonul CRIMA ORGANIZATA-MAFIE/INTERLOPI (300 de clanuri ierarhizate controlind fiecare aprox 100 de grupuri, per total 30 000 de interlopi), ansamblu ce mentine ''masa'' in teroare, instrumentul de control al pilonului 02b)MI-MJ

          3) Mass-media constituie un instrument controlat direct de catre ''structura primara'', cu care macina aspiratiile masei, efectele sunt nocive si asupra unor parti ale ''pilonilor''.

          Care ar fi ''calcaiul lui AHILE'', al sistemului?

          http://www.voceapoporului.com/dac/viewtopic.php?f=18&t=37
          • -8 (12 voturi)    
            ATACUL FINAL ASUPRA DEMOCRATIEI! (Miercuri, 12 octombrie 2011, 8:32)

            Aida [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe Bucovineanu

            Asaltul final asupra "cuceririi" puterii judecatoresti.Noii tovarasi s-au saturat de statul de drept, si vor statul lor . Actiunea este una planificata si pusa in executare in mod profesionist. 1.Actiuni prealabile de politie politica ( filaj, interceptari si construire de DUI - dosare de urmarire informativa ) - fara vreo tinta legala ( de identificare a comiterii vreunor infractiuni ), ci doar in scopul de a se identifica eventuale "vulnerabilitati" ale magistratilor judecatori si ai afinilor acestora 2.Fortarea "pensionarii" unor magistrati in scopul promovarii obedientilor. 3. Confectionarea de dosare penale in scop de santaj si decredibilizare - cu dubla tinta ": frica in randul colegilor si inlaturarea prin decredibilizarea in spatiul public a judecatorilor inca neobedienti.4. atacuri concertate si virulente in spatiul public din partea "independentului Morar, a jurnalistilor cu epoleti si a "jucatorului" . pe scurt FRICA ! scopul ": dosare pentru ai lor, impunitate pt ai nostri
            • +7 (9 voturi)    
              Gargara (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:40)

              Verdi [anonim] i-a raspuns lui Aida

              Lasa filozofia.
              Ce tot zice UE in rapoartele pe justitie reprezinta tot incalcarea democratiei?
              De ce sunt referiri doar la coruptie la nivel inalt la justitie si nu la incalcarea democratiei?
              • +3 (3 voturi)    
                ''porumbelul'' a iesit din gura unei judecatoare (Miercuri, 12 octombrie 2011, 13:40)

                Vasile Mirauta [anonim] i-a raspuns lui Verdi

                Reteaua de influenta care face legatura intre lumea interlopa/crima organizata/infractori si institutiile statului(justitie, parlament, presidentie) este ''CASTA'' AVOCATILOR ! …''porumbelul'' a iesit din gura unei judecatoare intr-o emisiune TV „ sint 28 000 de mii de avocati in Romania, din care o mare parte sint politicieni (au competenta/eruditie, samd)” !!! Sistemul juridic inglobeaza 4800 de judecatori si 5000 de procurori si 20 000 de auxiliari (grefieri, secretari, etc…)

                Cele trei puteri in stat :a) puterea executiva; b) puterea legislativa; c) puterea judecatoreasca, intr-o democratie, trebuie sa fie independente una de cealalta !!!

                http://www.voceapoporului.com/dac/viewtopic.php?f=20&t=63
          • 0 (0 voturi)    
            Te inseli (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:49)

            Cetateanu [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe Bucovineanu

            Si nu pentru-ca n-ai avea dreptate in mare. Dar trimiterea pe care o faci duce la o "haita" care este in esenta condusa de varfurile celor pe care ii enumeri mai sus. Membri ai CADI o entitate ce raspunde comenzii unor indivizi manipulati din spate de Stoica Valeriu et CO. o aripa "sanatoasa" a securisto- activismului reformat.
        • -13 (19 voturi)    
          Sofismele disperarii sau ale urii (Marţi, 11 octombrie 2011, 23:56)

          Cumpatare [anonim] i-a raspuns lui Chiar Eu

          mai degraba.
          Judecatoarea a vorbit despre imunitatea domiciliului, nu a ei ca persoana.
          Dar hienele nu sunt cunoscute in jungla pentru simtul masurii oir al detaliului.
          Trebuie vazut si in statutul Curtii, la "privilegii si imunitati" cat de larga sau restransa e norma in acest sens. E intutitu personae sau sunt asiilati si membri familiei.

          Imi pare rau ca sunt prea multi cu botul in snage si nu isi dau seama ca tot acest taraboi e in fapt o reciclare de cadre, pentru a avea justitia care trebuie in 2012. Totul, bineintles in numele celor mai inalte idealuri.
          • +11 (13 voturi)    
            justitia care trebuie ... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 4:07)

            cristina [anonim] i-a raspuns lui Cumpatare

            parca spuneai ca nu faci parte din nici o gasca .....
            • -10 (14 voturi)    
              Opriti linsajul, sa vedem ce zice CEDO (Miercuri, 12 octombrie 2011, 9:39)

              Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui cristina

              Atmosfera de aici este identica cu o gloata furioasa care linseaza pe cineva.
              Este vinovat, nu este vinovat...nu conteaza, nu asteptam dovezi, o judecata....hai sa-l linsam!
              Asa se facea "justitia" in anii 50, ani stalinisti.
              Judecatorii nu sunt iubiti...de ce?
              Si de catre cine? In primul rand de catre cei condamnati la puscarie....ei le-ar lua gatul judecatorilor lor.
              Apoi cei prinsi si judecati pentru matrapazlacuri in afaceri si care au pierdut , astfel, averi....
              Apoi...de catre Basescu, caruia i s-a opus, de multe ori, justitia....una din cele 4 puteri in stat.
              Parlamentul a fost acaparat (prin metode "specifice" au fost mutati suficienti parlamentari in barca puterii).
              Guvernul...este condus de Basescu.
              Mai ramanea Justitia...o termina acum si pe asta.
              Va avea, in sfarsit, totul.....ca Ceausescu !
              • +11 (13 voturi)    
                Incredibil (Miercuri, 12 octombrie 2011, 9:58)

                gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                Dna trimite in judecata o multime de corupti. Justitia ii face scapati, fie prin amanarea la infinit a proceselor fie prin decizii extrem de blande. Cand nu vezi corupti in inchisoare spui ca e vina lui basescu, cand niste judecatori sunt anchetati pt coruptie spui ca tot vina lui este. Daca ai probleme cu stomacul, tot basescu e de vina, nu?
                Realitatea este ca o foarte mare parte din judecatori ar trebui sa infunde puscariile, se iau bani pt favorizarea deciziilor in instanta, clanuri de tigani si mafioti, corupti, rad linistiti in fata pt ca stiu ca nu vor fi condamnati.
                . Prin diluarea responsabilitatii nu mai ai voie sa arati cu degetul, spui ca stai sa vedem in instanta, daca e vinovat. Cand il trimiti in instanta sau il anchetezi spui ca e dictatura, ca e basescu, cine de fapt foloseste metode staliniste, mon cher?
            • -1 (1 vot)    
              Pai nu, nu sunt (Joi, 13 octombrie 2011, 0:32)

              Cumpatare [anonim] i-a raspuns lui cristina

              Chiar, nu sunt, de la varssta de 12 ani, dar putin imi pasa pana la urma ce crezi.
              Ceea ce ma intereseaza cu adevarat este de unde ti se pare ca reiese ca as fi ?
          • +6 (6 voturi)    
            Probleme de limba romana? (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:21)

            Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Cumpatare

            Citat din doamna respectiva: "Ce va pot spune este ca la acelasi dosar sunt atasate in copie si dovezile care atesta imunitatea in calitatea mea de sotie ma bucur de aceleasi imunitati"

            Spune exact ce sustii ca nu spune. Neplacut.
        • -8 (10 voturi)    
          pareri (Miercuri, 12 octombrie 2011, 8:37)

          Ina [anonim] i-a raspuns lui Chiar Eu

          ce de isteti care cunosc Constitutia sunt pe aici. Judecatoarea ICCJ se bucura de imunitate in virtutea functiei ei, iar nu ca e sotie de judecator CEDO. Felicitari pt lipsa de informare a autorilor articolului ! Rusine ca murdariti un nume precum Corneliu Birsan ! Studentii de la drept invata din tratatele lui, el e in CEDO ingerul pazitor al Romaniei.
          • +10 (10 voturi)    
            Eu zic (Miercuri, 12 octombrie 2011, 9:38)

            deacu.gabriela@yahoo.com [utilizator] i-a raspuns lui Ina

            sa-l mentionati si pe A,Severin.ca inger pazitor al Romaniei.
        • +13 (13 voturi)    
          Imunitatea (Miercuri, 12 octombrie 2011, 8:58)

          Cicci [anonim] i-a raspuns lui Chiar Eu

          Imunitatea este a lui, nu a ei! Si se refera la chestiuni legate de desfasurarea activitatii, in sensul ca daca isi da cu parerea nu poate fi tras la raspundere, daca e prins cu droguri, plateste! Imunitatea e prost inteleasa la noi. Probabil, doamna in cauza confunda imunitstea cu pilele cand spune ca este protejata!!
        • +4 (4 voturi)    
          Ba eventual, (Miercuri, 12 octombrie 2011, 9:11)

          gaga [anonim] i-a raspuns lui Chiar Eu

          si criminalul in chirie, la aceeasi adresa!!!!
      • +41 (43 voturi)    
        Cata prostie! (Marţi, 11 octombrie 2011, 18:25)

        ando2 [utilizator] i-a raspuns lui Cumpatare

        Ai dreptate, "tara a ajus un balamuc plin de scursori"...cum este acest gunoi numit (cata ironie!) "judecator" sau cei care sar (intr-un mod gretos) in apararea ei! Avea dreptate Dan in comentariu precedent: nesimtirea crasa, alaturata hotiei, da masura unei mizerii umane incredibile. Nu-i de mirare ca tara asta colcaie de coruptie si mafie atata timp cat legea este "impartita" stau astfel de indivizi.

        Calitatea justitiei si a oamenilor care o reprezinta este, de departe, cel mai mare RAU din tara asta (desi nu singurul).
        • -14 (20 voturi)    
          Judecator la ICCJ nu-i de colea (Miercuri, 12 octombrie 2011, 0:05)

          Cumpatare [anonim] i-a raspuns lui ando2

          Nu o cunosc pe doamna respectiva, dar la cea mai inalta instanta din romania nu se ajunge chiar oricum. Si asta in ciuda disfunctionalitatilor sistemului judiciar.

          In plus, mi-e greu sa cred ca un profesor in drept extrem de respectat in Romania si in strainatate pentru profesionalism, ar sesiza Consiliul Europei si CEDO pentru nimic.
          Sunt doua minti juridic-luminate care par a spune: " procedura nu a fost respectata".
          Nu stiu de ce sunt atat de injurat pentru faptul ca indraznesc sa cred ca argumentatia lor e verosimila ????
          Aaaaaa..... nu gandesc CUM TREBUIE ? Ce sa-i faci, de departe iti scapa poate unele detalii dar ai o privire de ansamblu mai obiectiva.
          Pararea mea, e ca exista viciu de procedura si ca perchezitia nu a fot legal efectuata. Daca judecatoarea e sau nu corupta....in absenta unei hotarari judecatoriesti definitive si daca Steaua castiga campionatul....asta numai Gigi si scuipatorii de seminte damboviteni o pot spune "cu certititudine".
          • +17 (19 voturi)    
            asa e, (Miercuri, 12 octombrie 2011, 8:09)

            x [anonim] i-a raspuns lui Cumpatare

            'la cea mai inalta instanta din romania nu se ajunge chiar oricum'. Iti dai seama cati bani are de recuperat?
            • -1 (1 vot)    
              Iti intorc sofismul de doi bani (Joi, 13 octombrie 2011, 0:26)

              Cumpatare [anonim] i-a raspuns lui x

              intrebandu-te:
              Iti dai seama cati bani au de recuperat: ministrii ? prim-ministrul ? si mai presus de toti presedintele ????
              Caci tot la "mandate" sa ajunge, nu ?

              Offff, incetati a mai judeca cu fierea.
          • -8 (8 voturi)    
            DOVEZI? (Miercuri, 12 octombrie 2011, 8:46)

            meme [anonim] i-a raspuns lui Cumpatare

            Ok, au facut o perchezitie.. ilegala... nu e nimic nou sub soare.... daca gaseau ceva macar cat negru sub unghie... aparea deaja pe mass media aservita puterii.... deci e clar.. nu au gasit nimica... si ca urmare probabil se vor chinuii sa puna ei ceva pe calculatoarele gasite ca sa justifice totusi cumva incalcarea legii...
          • +6 (6 voturi)    
            TU, nu intelegi un lucru (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:09)

            Lexus [anonim] i-a raspuns lui Cumpatare

            ...pt astia (judecatori) nesimtirea este atat de mare incat se cred stapani atotputernici si de neatins...daca judecatoarea respectiva te-ar calca cu masina pe trecerea de pietoni, ar fi stare sa spuna ca este o inscenare, ca te-ai aruncat singur in fata masini ei...
            ...pur si simplu in mintea lor nu exista decat propria dreptate, chiar daca intregul sistem judecatoresc este o mizerei si o mafie incare interesul personal este pe primul loc.
            • +1 (1 vot)    
              Astfel coaceti viitorul extremist al Romaniei (Miercuri, 12 octombrie 2011, 23:28)

              cumpatare_Dacia 1310 cu GPL [anonim] i-a raspuns lui Lexus

              Boborul voieste sange de judecator. Acum vreo 90 de ani voia sange de procuror.
              Organe ale statului oricum. Urmarea o cunoastem: Iorga asasinat, Duca inainte, calinescu asasinat, pogroame, partid unic, dictatura.....O "feerie" ce mai.

              Pentru asta pregatiti Romania, inconstientilor-cu cele-mai-bune-intentii-uneori.

              Treziti-va naibii la realitate, faceti-va farama voastra de rol bine in societate, fara a va crede mucenicii natiei, indrituiti sa scapati tara de cine va comanda "agenturile interne".
              • 0 (0 voturi)    
                Corectare inadvertenta (Miercuri, 12 octombrie 2011, 23:58)

                Cumpatare [anonim] i-a raspuns lui cumpatare_Dacia 1310 cu GPL

                acum vreo 90 de ani voia sange de PREFECT DE POLITIE.
              • 0 (0 voturi)    
                DA-extremismului de dreapta (Joi, 13 octombrie 2011, 22:30)

                Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui cumpatare_Dacia 1310 cu GPL

                E logic ca dupa extremismul de stanga sa urmeze cel de dreapta...Stiu...pare o prostie,dar cu toate ca nu-s de-acord cu asa ceva-e absolut necesar!!! Pana nu curatim ogorul nu se poate planta nimic bun si durabil...Apoi facem democratie,,,dar nu originala!!
      • +38 (40 voturi)    
        iti sta in gat? perfect (Marţi, 11 octombrie 2011, 18:32)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Cumpatare

        mandatul de perchezitie cine crezi ca l-a dat? procurorul? prezumat nevinovat inseamna pt tine ca ar trebui rugat, eventual printr-un email, sa recunoasca, apoi lasat in pace?
        simplul fapt ca madam judecatoarea se opune unei perchezitii arata mai clar decat era nevoie cu cine avem de-a face.
        • -5 (17 voturi)    
          hm (Marţi, 11 octombrie 2011, 21:27)

          alex [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Si eu m-as opune unei perchezitii daca mi s-ar parea ca e facuta cu rea-vointa si contrar legii (fara mandat). Argumentatia ca "stim cu cine avem de-a face" doar din cauza ca s-a opus perchezitiei e fortata.

          Insa a folosi imunitatea sotului pentru a bloca perchezitia...hm. Cam cusuta cu ata alba. Artificiu procedural pentru a bloca ancheta.
        • -12 (18 voturi)    
          Da, imi sta in gat, mai rau decat o seminta (Miercuri, 12 octombrie 2011, 0:15)

          cumpatare [anonim] i-a raspuns lui pehash

          de dovleac unora.
          De ce nu vreti sa vedeti adevarul ? E o reglare de conturi politico-judiciara, in vederea alegerilor din 2012.
          Scenariul e clasic: se intra cu "tunurile" peste tinta, doar pentru a o inlatura din pozitie. Putin contreaza aici actul de justitie in sine.
          Trebuie inlaturata persoana repsectiva din functie si mai apoi o lasam in pace ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. uitam ca niste baieti buni ce suntem.
          O sa vedeti ca dosarul se va incheia in coada de peste, dupa ce judecatoarea va fi binevoit sa "lase calea libera".
      • +36 (38 voturi)    
        Prezumtia (Marţi, 11 octombrie 2011, 19:01)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Cumpatare

        Prezumtia de nevinovatie se aplica si procurorului ce a dispus perchezitia, acuzat acum de judecatoare. De ce o crezi pe judecatoare? Tot asa altii tind sa-l creada pe procuror.

        Argumentele utilizate de judecatoare, imunitatea si detaliile procedurale, indica mentalitate de cetatean vinovat, care lupta disperat, apeleaza la orice subterfugii juridice pentru a scapa. Un cetatean nevinovat ar fi criticat dovezile si argumentele procurorului. Dincolo de cuvinte, poate am fi crezut-o, daca simteam revolta sincera a unui cetatean nevinovat.
      • +33 (35 voturi)    
        Habarnist (Marţi, 11 octombrie 2011, 19:07)

        afon [anonim] i-a raspuns lui Cumpatare

        Esti habarnist dar iti dai cu parerea. Mandatul de perchezitie s-a eliberat de instanta de judecata, adica exact de colegii doamnei de la Sectia Penala si nu de procuror. Intreaga procedura s-a efectuat cu stiinta si acordul Consiliului Superior a Magistraturii. Sunt destule parghii de siguranta pentru a minimiza erorile judiciare. Chiar daca iti pute Romania s-au mai schimbat si pe aici lucrurile.
      • +23 (25 voturi)    
        Intrebare (Marţi, 11 octombrie 2011, 20:22)

        Leeview [anonim] i-a raspuns lui Cumpatare

        Mestre "cumpatare", sunt si eu consatean cu Corneliu Barsan, locuim in acelasi oras, aceasi tara. Se aplica imunitatea si la mine, nu-i asa ?

        Tie iti sta in gat neprofesionalismul procurorului, mie imi sta in gat prostia sau ignoranta ta. Inteleg ca ai plecat ca nu mai suportai "scuipatori de seminte dambovitene" dar ce ai rezolvat ? IQ-ul nu se schimba cu tara, fraiere. Daca te nasti prost, ramai asa, in orice tara ti-ai cauta scaparea.
        • -10 (14 voturi)    
          Depinde de caracterului si intinderea normei (Miercuri, 12 octombrie 2011, 0:35)

          Cumpatare [anonim] i-a raspuns lui Leeview

          Corect romaneste ar fi "(mi) se aplica imunitatea si mie" nu "la mine".
          Sa stii ca s-ar putea aplica si "la tine", fara nicio problema. Cu o conditie: ca norma sa o prevada expres sau implicit.

          Multumesc pentru injurii, inteligentul meu determinist (te nasti prost => ramai asa).

          Romania: o tara in care discutia civilizata e de mult timp orfana. Care este cauza ? Brucan dixit: stupid people.

          PS: nu sunt, chiar nu sunt mandra sa-l citez pe Brucan, dar adevarul trebuie recunoscut si (mai ales) acolo/ cand nu ne convine.
          E inceputul izbavirii.
          • +2 (2 voturi)    
            pana sa te izbavesti, (Miercuri, 12 octombrie 2011, 13:45)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cumpatare

            ar trebui sa-ti aplici brucaniana "stupid people" pt. ca acuzi procurorul de decizia unei instante de judecata.
            dupa cum zice alt spargator de seminte dambovitean (si eu sunt tot d'asta) mai sus, mandatul de perchezitie este emis ca urmare a unei decizii judecatoresti luata, intradevar, pe baza dovezilor prezentate de procuror si la solicitarea acestuia.
            • 0 (0 voturi)    
              Cainta inaintea izbavirii :-) (Miercuri, 12 octombrie 2011, 23:46)

              Cumpatare [anonim] i-a raspuns lui nahir

              Fii pre pace "umilule" si "stralucitule" nahir. Imi aplic si eu zilnic "brucaniana" caci nu sunt fara de gresala: scaparea-mi, in text, e evidenta.
              Spune-mi insa "luminate" nahir :-) de unde atata ura pentru atac la persoana ? ce aduce nou / util discutiei?
              Sau pacatuiesti si tu din orgoliu ?
              Spiritele incep sa se mai calmeze si tot mai multi realizeaza ca este vorba de un montaj politoco-mediatic premeditat, care nu are de-a face decat tangential cu persoana judecatoarei respective.

              A ta cumpatare ce te tine pe linia de echilibru (sa facem 1_1 la orgolii) iti pune o singura intrebare: cand a dus URA (fata de ALTUL/ALTCEVA) la un rezultat maret ?
              De ce o tot vehiculati si incurajati/sustineti/sprijiniti ? Cu ce va imbogateste. Ramai, pe pace...inclusiv cu arabii.....nahir :-)
      • +11 (13 voturi)    
        Lasa vrajeala (Marţi, 11 octombrie 2011, 23:04)

        Cetatean [anonim] i-a raspuns lui Cumpatare

        Stii ceva, scursuri, sunt cei fara deontologie profesionala, fara coloana vertebrala!
        Statul de drept presupune un comportament al celui care trebuie sa-l apere fara nici cea mai mica urma de suspiciune.
        Nu lamentari si justificari penibile!
        Iar daca ai trai in lumea civilizata, ai stii, ca asemenea "specimene" sunt imediat rejectate de cei din jurul lor.
        Adevarul este ca ne-am saturat si noi "opinia publica", de asemenea "specimene".
        Si de respingerea UE tocmai pentru asa ceva!
        E cazul sa-ti insir si alte exemple gretoase de "madame" certate cu legile pe care trebuie sa le aplice?
      • +12 (14 voturi)    
        Hai să judecăm ! (Marţi, 11 octombrie 2011, 23:32)

        Balthazar [anonim] i-a raspuns lui Cumpatare

        "Ce va pot spune este ca la acelasi dosar sunt atasate in copie si dovezile care atesta imunitatea in calitatea mea de sotie ma bucur de aceleasi imunitati"

        Ca să înţelegem mai bine ! Dacă domnul Bârsan are testicule înseamnă că şi doamna Bârsan are testicule ???!!!
        • +12 (12 voturi)    
          Fara numar (Miercuri, 12 octombrie 2011, 4:36)

          Victor A [anonim] i-a raspuns lui Balthazar

          Da, dar mai multe ca domnul Barsan!
        • 0 (0 voturi)    
          Judecata de la testiicul la imunitate (Miercuri, 12 octombrie 2011, 23:15)

          Cumpatare [anonim] i-a raspuns lui Balthazar

          Mda.....e o scurtatura prea abjecta pentru a raspunde pe fond.

          E drept ca nicio persoana nu e perfect logica/rationala, insa spunsele de mai sus par sa tina mai degraba de oligofrenie.
      • +5 (9 voturi)    
        spui ca (Miercuri, 12 octombrie 2011, 7:48)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Cumpatare

        esti plecat din Tara,te intreb,unde in URSS.
        • -1 (1 vot)    
          Sa presupunem ca da (Miercuri, 12 octombrie 2011, 23:54)

          cumpatare [anonim] i-a raspuns lui banateanul.

          ...cam greu dar sa presupunem. Ce ar implica aceasta stimabile domn ?

          Ca sa ti-o spun pe sleau, asa cum merita un banatean, daca as fi reusit sa plec in URSS (ceea ce impune calatoria in timp) m-as fi dus si prin 1990 sa fac in asa fel incat Iliescu sa nu fi devenit presedinte. La fel si in 2004 pentru Basescu. Desi cred ca le puteam rezolva pe ambele in 1990, daca il impiedicam sa vanda flota. Ii taiam craca financiara...hă...hă...hă.
      • +7 (7 voturi)    
        Imunitate (Miercuri, 12 octombrie 2011, 9:08)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Cumpatare

        "pentru opiniile sau voturile exprimate în cursul dezbaterilor adunarii, comitetelor sau comisiilor"
        -nu sa fure , sa faca trafic de influnta, sa sfideze legile, sa scape hotii si criminalii...
    • +14 (16 voturi)    
      oare (Marţi, 11 octombrie 2011, 18:30)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui dan

      oare cine reprezinta scursoarea societatii?
      voi sau aia care ii lasati in libertate dupa ce au comis delicte grave
    • +6 (6 voturi)    
      judecatori cu 150 mil e luna (Miercuri, 12 octombrie 2011, 9:25)

      judecatori corupti ! [anonim] i-a raspuns lui dan

      ce credeti ca a facut coconeta barsan, si-a anuntat iesirea la pensie si ATENTIE : a cerut numirea ca notar, fara examen , asa e legea de organizare judecatoreasca facuta tot de ei judecatorii, sa devina notari fara examen.....sunt foarte curios daca predoiu ii semneaza ordinul de numire ca notar, de URMARIT !
    • +5 (5 voturi)    
      Hotie in nesimtire (Miercuri, 12 octombrie 2011, 9:46)

      balan [anonim] i-a raspuns lui dan

      In loc sa se apere si sa-si dovedeasca nevinovatia solicita imunitate . CE NESIMTITA ...
  • +59 (63 voturi)    
    imunitate? (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:50)

    Nicky [anonim]

    Judecatorii au imunitate? Cat de curand o sa aiba si fratii lor, interlopii...parlamentarii au deja, pe cine naiba o sa mai judece astia? Nahpa, ca daca nu judeca nu merge spaga!
  • +54 (58 voturi)    
    Ce oameni (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:51)

    Vlad [anonim]

    Dupa ce ca e manjita pana la bot mai si face gura.
    Sper sa ajunga la puscarie, eventual impreuna cu o parte din cei pe care i-a bagat acolo.

    Cat despre sotul ei nu stiu ce sa zic, dupa ce ca este ea terminata ca persoana/profesional/pensie etc. ii mai face si probleme barbatului.

    Prostul nu e prost destul pana nu e si fudul.
    • -18 (20 voturi)    
      Contencios (Marţi, 11 octombrie 2011, 20:20)

      TataMare [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Doamna este judecator la Contencios. Adica unde te duci sa te judeci cu statul cand functionarii sai fac abuzuri (iti diminueaza salariul de functionar, iti fura din pensie, esti dat afara fara motiv, ti se da amenda nejustificat, ti se stabilesc obligatii fiscale abuziv, etc). Nu a bagat pe nimeni la puscarie. Intelegi?
      Ar trebui sa nu mai comentezi cu atata manie proletara daca nici macar nu ai habar despre ce este vorba
      • +5 (7 voturi)    
        ok (Marţi, 11 octombrie 2011, 21:30)

        alex [anonim] i-a raspuns lui TataMare

        Sunt sute de firme care au dat faliment din cauza statului- pentru ca statul le-a retinut ilegal taxe si impozite, accize etc. si dupa aia a refuzat sa returneze sumele respective.

        Stiu cazuri de firme carora fiscul le-a blocat conturile si executat sume pentru datorii indoielnice catre stat fara sa mai astepte judecata iar in contencios mergand pana la ICCJ statul a castigat pe vicii de procedura ale acuzarii.

        Adica statul nu a avut dreptate si efectiv a furat sumele insa le-a pastrat mergand "la plezneala".
  • +43 (47 voturi)    
    Uite dom'le (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:51)

    Cote [anonim]

    Cita obraznicie.
  • +51 (55 voturi)    
    Pai inteleg ca pe ea au perchezitionat-o . (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:54)

    Inna [anonim]

    .. nu pe barbat-su!
    Ce chestie.. adica are dovezi, care atesta faptul ca daca barbat-su are imunitate, atunci si ea are imunitate!! Oare la asta s-o fi gandit "distinsa judecatoare" cand se ocupa cu aranjari de procese? Ca nimeni nu o sa se atinga de dansa, ca doar este.. imuna??? Logica de judecator corupt in Romania .. sunt trista
    • -37 (43 voturi)    
      Justitie in ciuda cozilor de topor (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:47)

      Veritas [utilizator] i-a raspuns lui Inna

      E trist cand logica de judecator "prezumat corupt" bate logica de forumist genial.
      Banuiesc ca principiile de drept si aplicarea unei norme de drept sunt OZN-uri pt dvs.
      Cu astfel de cozi de topor au reusit sa faca comunistii ceea ce au facut, din 47 incoace.

      Sariti cu totii precum hienele fara sa aveti NICI CEL MAI MIC habar despre ce este vorba cu adevarat.

      Aveau dreptate latinii: CIZMARE, nu mai sus de talpa ta.
      Or, la noi, cizmarii...si matelotii sunt pusi in fruntea statului.
      Avem ce meritam.
      • +26 (28 voturi)    
        Despre ce? (Marţi, 11 octombrie 2011, 19:11)

        Afon [anonim] i-a raspuns lui Veritas

        Pai daca stii tu despre ce e vorba spune-ne, nu ne lasa in ignoranta.
        Din cate am inteles doamnele se plimbau prin Extremul Orient in schimbul trantirii unor dosare. Despre ce altceva e vorba?
      • +21 (23 voturi)    
        Pai .. daca sunteti asa de bine informat.. (Marţi, 11 octombrie 2011, 20:33)

        Inna [anonim] i-a raspuns lui Veritas

        ,, dezvaluiti-ne si noua ..marele adevar..

        La care principii de drept, si la care norme de drept va referiti??
        Si cine nu respecta aceste norme si principii de drept?? Noi, acesti forumisti ( fara logica, in opinia dvs.) sau acesti oameni ca si judecatoarea cu pricina , care fac justitia in Romania! Acesti oameni care ar trebui sa fie un model de corectitudine, de integritate si autoritate morala, de discernamant, de simt al dreptatii, de impartialitate, de curaj in a-si asuma responsabilitatea profesiei pe care o au..
        Poate ca nu stiu povestea in intregime, insa stiti ce m-a intristat cel mai mult?? Ca judecatoarea cu pricina este acum preocupata de cum sa beneficieze mai mult de avantajele postului ei. Si nu de a lamuri situatia, in cazul in care se crede curata ca lacrima.
        Imi aduce aminte de judecatoarea beata turta, care conducea autoturismul prin... nu stiu ce oras, si care ameninta niste politisti care doar se straduiau sa-i verifice alcoolemia
      • +8 (8 voturi)    
        Slujbas al statului.... (Marţi, 11 octombrie 2011, 23:10)

        Iritat [anonim] i-a raspuns lui Veritas

        Nici nu trebuie sa avem habar.
        Noi platim! Si nu putin.....
    • +12 (16 voturi)    
      vaca operata (Marţi, 11 octombrie 2011, 19:42)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Inna

      de unde are asta bani de atatea operatii estetice??? se vede pe fata ei cat de trasa a fost de chirurgi ca sa-i scoata ridurile.
      • +6 (10 voturi)    
        Vaiii.. dar noi suntem niste mici rautaciosi (Marţi, 11 octombrie 2011, 20:11)

        Inna [anonim] i-a raspuns lui alex

        si invidiosi, ca poate este dansa asa frumoasa de felul ei. Ca doar nu ne trece prin minte ca ar fi putut primit la oferta, odata cu biletele gratuite de avion, si contravaloarea unor tratamente estetice prin tarile exotice cu pricina
    • -4 (12 voturi)    
      domiciliul comun (Marţi, 11 octombrie 2011, 20:22)

      TataMare [anonim] i-a raspuns lui Inna

      Cei doi au domiciliul comun.
      Lasam a o parte modalitatea (perchezitii pe timpul noptii nu s-au mai facut de pe vremea lui Ceausescu) dar au ridicat inclusiv un calculator al lui Barsan (care are imunitate).
      • +7 (9 voturi)    
        Birsan are imunitate (Marţi, 11 octombrie 2011, 21:12)

        Lucifer [anonim] i-a raspuns lui TataMare

        calculatorul nu are.
        Lasand gluma deoparte - imunitatea se refera strict la declaratii si activitati in cadrul CEDO.
        Imunitatea NU ARE VOIE sa acopere incalcarea legilor unui stat!
        Valabil pentru toata lumea - politicieni, magistrati, diplomati sau militari.
      • +15 (17 voturi)    
        Minciuna (Marţi, 11 octombrie 2011, 21:59)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui TataMare

        Perchezitia in timpul noptii e o inventie. Probabil si calculatorul.

        Asta-i metoda utilizata de securitate in vremea comunismului: imprastierea de zvonuri pro si contra, nu conteaza, cit mai multe zvonuri, pentru a semana neincrederea si deruta.

        Judecatoarea ar putea fi implicata in multe cazuri de coruptie, unele de nivel inalt. Poate ca deja ameninta pe cine trebuie. Ea trebuie scapata cu orice de justitie. In curind va pleca in strainatate ca sa-si rezolve o problema grava de sanatate. Saraca!
  • +36 (40 voturi)    
    musuroiul (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:58)

    zone [utilizator]

    Aoleu, s-au atins de musuroi, nasol... Asteptam CSM-ul cu Danilet in frunte sa sara ca ars in apararea castei, de.... Una zicea in campanie, alta e viziunea acum....
    Doar nu vrem deranj, tocmai acolo sus la capatul "tunelului", pai nu?
  • +40 (44 voturi)    
    Penibili. (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:59)

    mircea [anonim]

    Daca avea bun simt putea sa spuna ca pune la dispozitia DNA si alte proprietati pentru a fi verificate.Auzi.Imunitate.Pentru-ce?Sa acoperi ce?Trebuie scoasa complect imunitatea,inclusiv pentru folosirea de expresii licentioase.Totul sa fie sanctionat.Nu de aceia te a pus societatea acolo,ca sa sfidezi.
  • +33 (39 voturi)    
    Ei sunt Dumnezei nostri! (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:59)

    marian [anonim]

    Oare magistrati, judecatori, procurori si toti cei din Ministerul de Justitie, nu pot fi controleti, umariti in activitatiile lor de nimeni? Si-au facut salari NESIMTITE, au imunitate, etc. si tot iau mita, fura pe fata. Oare cinei opreste, sa ajunga sa respecte legea si acestia. De aici s-a rupt firul RESPECTARII LEGILOR in Romania.
    Ne trebuie urgent un TEPES!
    • +17 (21 voturi)    
      NU, ei sunt dumnezeii mamii lor :) (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:22)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui marian

      :)
  • +39 (45 voturi)    
    Haida de... (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:00)

    AK-47 [utilizator]

    ..si tu vrei imunitate ?
    Dar voi cine sunteti in tara asta, Dumnezei? Pe voi nu are nimeni voie sa va scuture sau sa va ia de maneca?
    Numai protimea si pulimea are parte de legi aplicate corect, voi nu ?
    • +2 (2 voturi)    
      Da din pacate sunt Dumnezei (Miercuri, 12 octombrie 2011, 22:04)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui AK-47

      Va spun doua mative pentru care sunt Dumazei ( mai sunt si altele ):
      - Oricat de gresita ar fi sentita data de ei, doar statul Roman platest ( adica noi ), ei nu.
      - Pensia lor este calculata dupa venitul realizat in ultima luna lucrata si nu conform legii unitare a pensiilor, ca la tot romanul de rand.
      Democaratia este pentru noi. Pentru ei Dumnezeirea.
  • +32 (34 voturi)    
    IMUNITATE (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:00)

    Dirut [anonim]

    Cu restul cum ramane???
    Sunt destui judecatori atat la ICCJ cat si in teritoriu care au facut si fac matrapaslacuri, aranjamente, permutari prin deciziile pe care le dau.

    Sunt platiti din banii nostrii si ei pot face ce vor pentru ca au imunitate; dupa care pentru prostiile lor urmeaza sa platim, culmea ... tot noi toti
  • +38 (42 voturi)    
    fi-v-ar imunitatea sa va fie (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:00)

    titi [anonim]

    sobolanilor. si daca te retine, ce? vai, sa stii ca vine poporul sa te sustina, iubita conducatoare!
  • +41 (45 voturi)    
    Neamuri proaste (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:03)

    Lara [anonim]

    Si daca era prinsa intr-un magazin ca fura bijuterii de camera de supraveghere tot imunitate avea? Halal judecatori daca nici macar nu stiu ce-i aia imunitate. Toti o interpreteaza - imunitate la furat.
  • +34 (38 voturi)    
    asa urla .. (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:04)

    eu_gigel [anonim]

    nu-i nimic, acest urlat nu arata decat ca esti vinovata, jigodie!
  • +32 (36 voturi)    
    uite cat de bine .. (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:05)

    HarceaParcea [anonim]

    au invatat poezia tovarasi ca iti vine sa ii iei in brate sa ii mototolesti la cat de frumosi sunt . Oare cui i-a venit idea asta cu imunitatea !?
  • +37 (41 voturi)    
    Hoato! (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:05)

    DNA [anonim]

    Ai fost prinsa luand MITA si vanzand dreptatea pe care trebuia sa o imparti cu maxima obiectivitate si acum il pui pe sotul tau penibil sa faca tam-tam si in afara tarii.DE ACUM CHIAR NU MAI SCAPI DE PARNAIE!
  • +20 (24 voturi)    
    ... (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:12)

    mariuss72 [anonim]

    O mizerie ordinara, cu un tupeu fantastic, platita cu bani grei din buzunarele noastre...in tara asta va trebui sa apara ceva sau cineva care sa arda de vii nenorociti ca asta.
  • +26 (28 voturi)    
    Tipic pentru unii judecători! (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:12)

    RA [anonim]

    Tipic românesc! În trecut se mergea cu jalba în proţap la otomani, la ruşi, la austrieci etc. Acum ne ducem la CEDO, la Consiliul Europei pentru că nu avem curajul să ne recunoaştem şi asumăm greşelile...
  • +27 (31 voturi)    
    intimitate violata (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:13)

    Adrian [anonim]

    Sa fie linistita cucoana, ca cei de la DNA nu au cautat lenjeria de dama sau pantofii cu toc pe care eventual domnul ii poarta in intimitate, ci probele coruptiei
  • +21 (25 voturi)    
    nesimtire! (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:21)

    Ana [anonim]

    cata nesimtire...numai la magistrati poti gasi in asa masura!
  • +16 (18 voturi)    
    Tipic pentru unii judecatori (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:21)

    gruianul [utilizator]

    Tipic românesc! În trecut se mergea cu jalba în proţap la otomani, la ruşi, la austrieci etc. Acum ne ducem la CEDO, la Consiliul Europei pentru că nu avem curajul să ne recunoaştem şi asumăm greşelile...
  • +28 (30 voturi)    
    tupeu nu gluma :) (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:24)

    sucaa [utilizator]

    stai sa vezi ce dreptate o sa-i dea si CE si CEDO. sa vezi ce raspuns pe masura tupeului va primi. macar daca tacea din gura si nu-l baga si pe sot in magaria ei.
    si tot tupeu se cheama cand esti prinsa cu cadurile acasa si invoci imunitatea. imunitate ai pt opinii si voturile exprimate, nu pt cadouri.
    adica cum, asta putea sa primeasca spaga la nesfarsit ca nimeni nu se putea lega de ea ca are imunitate?
    du-te ba si te plimba ca ati distrus Romania asta. ati permis sa se incalce legea ca sa o incalcati si voi.
    au gasit cadourile la tine acasa? in sec 2 trebuia sa iti dai demisia din judecatorie.
  • +25 (27 voturi)    
    Circumstante agravante (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:29)

    Aurel [anonim]

    Sa i se aplice circumstante agravante, pentru incalcarea legii in calitate de salariat platit pentru a respecta si apara legea.
    Huooooo lipitorilor !
  • +18 (22 voturi)    
    ... (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:30)

    Aph [anonim]

    Viermi, atat!
  • -5 (11 voturi)    
    radeti voi, dar... (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:30)

    panfilica [anonim]

    asta ar fi chiar portitza, care, fie c'a fost uitata deschisa, fie ca a fost ..lasata.
    vom trai si vom vedea, traiasca justitia !
  • -13 (15 voturi)    
    Doamna Birsan (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:44)

    Codrin [anonim]

    vinovata sau nevinovata..nu pot sa nu sesizez ca a fost o femeie deosebit de frumoasa la viata ei..
    • +5 (7 voturi)    
      ? (Marţi, 11 octombrie 2011, 22:24)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Codrin

      Te-ai indragostit?
      • +1 (3 voturi)    
        Nu ii judec faptele (Miercuri, 12 octombrie 2011, 0:38)

        Codrin [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

        Daca e vinovata rusine sa-i fie nu zice nimeni nu, dar pentru o femeie de 55 de ani arata deosebit de bine.
  • +15 (15 voturi)    
    sa-l vedem pe Danilet (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:45)

    DR.distrat [anonim]

    Are Danilet portocale sa isi ceara scuze in fata poporului ptr.fapta pa care a facut-o colega sa si sa o condamne public?Eu cred ca nu,deoarece el este un alt soarece lesinat ajuns acolo cu butoane si nu va deranja pe nimeni eventual va tipa ca a fost inscenare si reavointa. Asteptam pozitia ta DANILET.
    • +1 (7 voturi)    
      nu mai asteptati (Marţi, 11 octombrie 2011, 18:40)

      Cristi Danilet [anonim] i-a raspuns lui DR.distrat

      Nu mai asteptati pozitia mea. E pe blogul personal de aseara.
  • +25 (27 voturi)    
    idee de afaceri (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:46)

    Costin [anonim]

    Doamnă Barsan,

    Am o idee de afaceri care o să vă aducă multă prosperitate. Tot ce trebuie să faceţi este să adoptaţi câţi mai mulţi infractori, să le declaraţi domiciliul ca fiind acelaşi cu cel al soţului dvs. şi ei vor beneficia de imunitate. Cu siguranţă că aceşti infractori vă vor fi foarte recunoscători pentru serviciile oferite.
    Şi un ultim sfat: cereţi mai mult pentru acest serviciu, nu o amărâtă de excursie la Paris.
  • +24 (26 voturi)    
    Fir-ati voi (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:47)

    Mihai [anonim]

    de corupti si complici cu infractorii pe care ii aparati, dar de ce nu se duce cucoana la cedo sa vada cate dosare judecate poate de dumneaei stau acolo din pricina abuzurilor si a coruptiei care a a ajuns ca un cancer in gasca judecatorilor care se tin de mana cu infractorii. La adapostul imunitatii ai eliberat toti infractorii pe care se chinuie sa ii agate. Avea dreptate Basescu cand spunea ca nimeni in tara asta nu a facut asa mult rau ca justitia. La puscarie cu voi in celula cu ei pe care i-ai condamnat, infractori ca si voi de altfel.
  • +11 (21 voturi)    
    URGENT!!! (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:54)

    sir [anonim]

    o lege a lustratiei in justitie.inca nu e prea tarziu!auzi,predoiule,boc,basescu,macovei,etc???cine a fost in sistem pana in 1990 ,afara din magistratura.acceptati in examene si concursuri doar cei care au terminat facultatea dupa 1990!
  • +18 (18 voturi)    
    precizare (Marţi, 11 octombrie 2011, 18:24)

    gabi [anonim]

    Haaaaa....haaaaaa.....haaaaa.....haaaaa......Ce-ar fi daca in virtutea acestui fapt sa se inceapa urmarirea penala si impotriva sotului...sa i se ridice imunitatea....ca doar si el a beneficiat din produsul infractiunii.nu? De 21 de ani nu incetez sa ma minunez cel fel de oameni ajung in diverse pozitii....si cred ca tot asa o va mai tine o vreme....din pacate indelungata....
  • +16 (18 voturi)    
    Coana mare (Marţi, 11 octombrie 2011, 18:25)

    Gimmy [anonim]

    Ia de citeste inca o data ce scrie la lege: sotul mariei tale are imunitate "pentru opiniile sau voturile exprimate IN CURSUL DEZBATERILOR ADUNARII, COMITETELOR SAU COMISIILOR"!

    Dar poate ca maria ta vrea sa ne spuna ca mita a fost luata si de onor sotul dumitale in cursul exercitarii mandatului la CEDO!?..
  • +11 (13 voturi)    
    simti cutitul la gat (Marţi, 11 octombrie 2011, 18:37)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    "cand judecatoarea stramba din bot, stramba il de tot"

    ce se infoaie mareaaaa judecatoare
  • +17 (19 voturi)    
    Nesimtire,numele tau este judecator (Marţi, 11 octombrie 2011, 19:00)

    jacky [anonim]

    Adica ,d-l judecator ,la CEDO,cu nevasta corupta pina-n maduva oaselor,are tupeul sa faca plingeri la institutia europeana,pentru ca nu i-a fost respectata imunitatea.Ei bine,eu afirm ca acest "consort"este la fel de vinovat ca si madama,.sa nu-mi spuna mie cineva ca ilustrul judecator nu avea cunostiinta de cotcariile nevestei,de excursii ,de bijuterii,de faptul ca odrasla lor locuia,gratuit ,la Paris.Ramai interzis de atita lipsa de bun simt.Acesti doi indivizi trebuie sa dispara ,urgent,din rindul judecatorilor,ambii nu merita sa faca parte din rindul acestora.Rusine,imbuibatilor,aveti salarii astronomice,dar tot nu va saturati.Mizerii umane.
    • +4 (6 voturi)    
      Cata dreptate ai Jacky... (Marţi, 11 octombrie 2011, 21:38)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui jacky

      ... avem un judecator la CEDO, care poate constata la fata locului cat are de platit Romania pentru modul cum judecatorii din tara au rezolvat unele procese in defavoarea unor oameni, care aveau dreptul sa castige in instanta!!! Si, colac peste pupaza, cand se constata ca sotia sa se incadreaza in lista celor care determina ca Romania s fie in continuare monitorizata pe justitie, el ce face ???? Se plange la CEDO, la MAE..... Oooo, ce deserviciu ne face
  • +19 (21 voturi)    
    Intreb si eu: (Marţi, 11 octombrie 2011, 19:09)

    Colette [utilizator]

    oare sotul acestei doamne, mare functionar la consiliul europei propus tot de romania, asa ca o paranteza, ca doar nu este acolo din partea altui stat, nu a stiut nimic din ce facea sotia sa, nu a sesizat nimic in plus in casa, in contul de banca, ei nu au discutat nimic pe tema asta, asta ca intre soti, ca intr-o familie? nu pot sa cred asa ceva... dar i-a convenit si lui...complicitatea sa este evidenta pt. un om normal care stie ce inseamna o familie!
    • 0 (2 voturi)    
      greseli de tastare (Marţi, 11 octombrie 2011, 19:56)

      Colette [utilizator] i-a raspuns lui Colette

      Scuze pt ortografie, nu mi-a luat majusculele.
  • +12 (14 voturi)    
    harnic sotul (Marţi, 11 octombrie 2011, 19:22)

    Miron [anonim]

    Dar lui Robert Mugabe nu i-a scris? Si la ONU trebuia sa scrie!
    • +3 (3 voturi)    
      sotul (Miercuri, 12 octombrie 2011, 9:39)

      panfilie cel drept [anonim] i-a raspuns lui Miron

      ar fi ma judecator european daca ar tacea malc.
      sa caute si niscai nisip, sa'si bage capul ...
      altfel, e jenant, mai ales cand e propria nevasta care'ti face tzara si cariera de rusine...
  • +4 (4 voturi)    
    dura lex...sed perplex ! (Marţi, 11 octombrie 2011, 19:56)

    bm [anonim]

    Nihil sine Deo !
  • +12 (14 voturi)    
    penibili (Marţi, 11 octombrie 2011, 19:56)

    sorin [anonim]

    Imi pare rau dar sunt penibili si ridicoli totodata. Un judecator la I.C.C.J. sa spuna ca perchezitia s-a facut fara sa i se aduca la cunostinta actul de acuzare!!! Pai doamna vrei sa fi anuntata cu o luna inainte de perchezitie??? Atunci ce rost mai are?? Asta e dovada slabei calitati profesionale a magistratilor intrati la instanta suprema pe baza de interviu. Iar legea care ar introduce promovarea prin concurs si pe baza unor criterii mai obiective au respins-o d-nii senatori!!! Incredibil ce se intampla....Sotii Barsan, in loc sa lase justitia sa-si faca treaba, fac tot felul de plangeri pe chestiuni de procedura, reclama o imunitate inexistenta...total aiurea binenteles. Nu inteleg de ce se mai dau in spectacol. Isi fac singuri rau, creeaza o imagine proasta si justitiei ( imagine care si asa e deteriorata). Pacat ca prin aceste cazuri de coruptie de la instanta suprema sunt afectati si magistratii onesti din sistem, care ar vrea sa se faca curatenie din interior...
  • +3 (3 voturi)    
    protocolul 6 (Marţi, 11 octombrie 2011, 20:14)

    marian [anonim]

    dupa parerea mea, este aplicabil protocolul 6 privind privilegiile si imunitatile, nu statutul Consiliului Europei

    http://conventions.coe.int/Treaty/en/Treaties/html/162.htm
  • +10 (12 voturi)    
    barsan (Marţi, 11 octombrie 2011, 20:18)

    dorina [anonim]

    nu i-ar fi rusine,nesimtita naibii!!deci ea poate sa comita si o crima,ca barbatul ei are imunitate!haida deh!!pai daca are asemenea conceptii ne miram ca e o infractoare ,un lup paznic la oi ???la munca de jos cu ea,la spalat closete in puscarie.....
    • +1 (3 voturi)    
      Si ce ala' e mai breaz !? .... (Marţi, 11 octombrie 2011, 21:36)

      upsetforever [anonim] i-a raspuns lui dorina

      Si cu barbata'sau care-i treaba !? E mai breaz ? Nu tot el, impreuna cu alti reprezentanti ai R.(vezi diversele spete X Y etc. vs. R.) , iti da cu " leuca " asa zisei justitii in cap, atunci cand pierzi procesele la CEDO ? Ca acolo nu te judeca, doar " ti-o trage " !

      IPSI !
  • +5 (7 voturi)    
    Tupeu de derbedeu (Marţi, 11 octombrie 2011, 21:05)

    Saturat [anonim]

    Cea mai buna aparare este atacul. Nu-i asa?
    Ca sa-i platim "regeste" pe acesti spagari muncim cu totii pe branci! Dam mult mai putin la profesori, mult mai putin la bugetari, mult mai putin la medici....
    Cica astia trebuie sa fie incoruptibili! Ei si???
    Si se mai bucura si de inamovibilitate. De ce???
    In cazuri de acest gen ar trebui pedepsiti imediat si exemplar!
    Democratia presupune respectul legilor nu doar lacomie,nesimtire si tupeu!
  • +6 (8 voturi)    
    mda (Marţi, 11 octombrie 2011, 21:43)

    eu [anonim]

    daca nu se revine la legile rudimentare din evul mediu nu vom face niciodata nimic

    inainte daca te prindea cu gainile in mana furate de la vecin, te lega de un protap in mijlocul satului si te biciuiau si apoi te alungau din sat

    asa si cu madam judecator, biciuita ca in Iran si apoi expulzata...
  • +8 (10 voturi)    
    ICCJ (Marţi, 11 octombrie 2011, 21:52)

    DEMETRIADE [anonim]

    Propun ca ICCJ adica Inalta Curte de Casatie si Justitie sa se numeasca* Inalta Coiruptie din Curtea Justitiei *
    in ceace o priveste pe doamna judecator a facut aceeasi gresala ca Adrian Severin, s-a facut de ras atat pe ea cat si pe sotul ei nu mai vorbes ca pune o pata pe imaginea tarii in lume
    • +2 (4 voturi)    
      Corectie (Marţi, 11 octombrie 2011, 22:50)

      demetriade [anonim] i-a raspuns lui DEMETRIADE

      *Inalta Coruptie din Curtea Justitiei* iertare pentru gresala de tastatura
      • +2 (2 voturi)    
        Era la fel de bine (Miercuri, 12 octombrie 2011, 13:29)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui demetriade

        si inainte de corectie... :)
      • +2 (2 voturi)    
        Era corecta .. (Miercuri, 12 octombrie 2011, 13:43)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui demetriade

        si prima scriere.. "Inalta Coiruptie din Curtea Justitiei *
  • +6 (8 voturi)    
    Vai de tara asta! (Marţi, 11 octombrie 2011, 22:25)

    tic [anonim]

    Au salarii de mii de euro pe luna, ies la pensie cu mii de euro pe luna, traiesc intr-o tara saraca ca niste nababi, nu raspund pentru nicio decizie gresita pe care au luat-o in timpul carierei lor, au imunitate absoluta (mai mare decat cea a presedintelui tarii), au privilegii imense si, cu toate astea, nu-i mai poate satura nimeni. Pe ei nu-i poate pedepsi nimeni, sunt ca niste zei care traiesc printre niste muritori de rand, au painea si cutitul si o populatie intreaga este la mana si la discretia lor. Pot face orice doresc, cu un dispret profund fata de actul de justitie. Codul Penal, Codul Civil, Constitutia Romaniei, bunul simt elementar, nu inseamna pentru ei absolut nimic. Justitia sunt ei!
    Sunt mii de tarani, de proprietari, de angajati, de victime ale agresiunilor, victime ale furturilor, victime ale inselatoriilor si ale excrocheriilor, care se judeca de ani de zile pentru a-si gasi dreptatea, dreptate pe care ei le-o refuza ignorand orice norme de drept si de bun simt.
    Ei sunt cea mai nereformata clasa profesionala din Romania: judecatorii, procurorii, avocatii, juristii, notarii. Adica familia magistratilor care ar trebui sa imparta dreptatea in societate.
    In topul sondajelor de opinie din Romania sunt plasati parlamentarii, urmati de judecatori. Trebuie sa admitem ca, de fapt, n-ar putea exista parlamentari corupti daca n-ar exista judecatori corupti. La fel, nici baroni locali, nici clanuri interlope, nici evazionisti fiscali, nici bisnitari si nici borfasi ordinari. Toata aceasta fauna exista si performeaza cu girul lor: al magistratilor Romaniei.
    Dar cand ai o judecatoare beata la volan, declarata nevinovata, cand ai o judecatoare care achita un chinez care a transat un conational, cand ai o judecatoare care achita personaje ca si Vantu, Nastase, Voicu, etc., cand ai o judecatoare care protejeaza clanurile interlope de tigani si de camatari, cand ai o judecatoare care protejeaza infractorii si evazionistii, la ce mai putem spera?
    • +3 (3 voturi)    
      Nimic (Miercuri, 12 octombrie 2011, 8:49)

      dorin bretan [anonim] i-a raspuns lui tic

      Pentrua ca stam ca niste babe si ne plangem pe situri (sper ca asociatia babelor virile sa nu ma dea in judecata pentru discriminare)
  • +4 (6 voturi)    
    Imunitate si clanuri mafiote (Miercuri, 12 octombrie 2011, 3:00)

    Radu [anonim]

    Toata tara este impinzita de clanuri mafiote care omoara mai ceva ca pe timpul lui Dej! Clanurile sunt protejate de parlamentari, judecatori si o parte din politisti. Asta este statul roman. Mori cu dreptatea in mina iar ei- parlamentari, judecatori, politisti is imuni. Nu-i atinge nimic, nici macar crimele acestor clanuri.
  • +5 (7 voturi)    
    CEDO (Miercuri, 12 octombrie 2011, 7:13)

    DOREL N [anonim]

    Sa facem toti forumistii cerere la CEDO (pe e-mail) pentru ridicarea imunitatii dl judecator C Barsan astfel incat sotia acestuia sa-si probeze "nevinovatia" pe probleme de fond si nu pe cele de procedura, deja invocate inca din aceasta faza.
  • +5 (7 voturi)    
    Am citit (Miercuri, 12 octombrie 2011, 8:21)

    observator [anonim]

    articolul si comentariile la articol, in succesiunea lor. Am observat ca dupa aparitia articolului, comentariile au fost favorabile judecatorului la inceput, apoi, incet, au fost inlocuite de comentarii dezaprobatoare la adresa judecatorului. Asta ma face sa ma gandesc ca au fost persoane anume din partea judecatorului care supravegheau presa pentru a interveni cu comentarii in favoarea lui(ei). Ceea ce ma duce intradevar cu gandul la o situatie de 'infratire' a judecatorilor cu interlopii, cum era comentat la alt articol. Si argumentele din comentariile celor de partea judecatoarei sunt sablon: lipsa mandatului (intoxicare, perchizitia s-a facut cu mandat), 'mandaul dat de procuror' (iarasi fals, mandatul e dat de un judecator), prezumtia de nevinovatie (perchizitia nu incalca prezumtia de nevinovatie, ea este folosita pentru colectarea de probe si poate fi folosita si pentru dovedirea nevinovatiei, nu numai a vinovatiei).
    Din fericire, in timp, comentatorii de acest tip au obosit, lasand locul 'publicului larg', comentariile devenind mai obiective si implicit defavorabile judecatoarei.
    • -5 (5 voturi)    
      DEZINFORMARE (Miercuri, 12 octombrie 2011, 8:42)

      Observator2 [anonim] i-a raspuns lui observator

      Observator, chiar esti orb la ce se intimpla? In loc ca Videanu, Basescu, Blaga, Ritzi, Udrea, si etc sa infunde puscaria pentru starea groznica a acestei tari, noua ni se intind perdere de fum... cu trafic de infliuenta... unde nici macar fapta de nu exista, dosarele respective find solutionate negativ presupusului beneficiar al actului de coruptie!

      Pentru informatia ta... multe comentarii sunt date de IP'uri PDL... si chiar de la directia de informatia a unor servicii... asa ca... hai las-ma cu teoria ta conspirationista...

      Totul se rezuma la intimidare,.. nu ii intereseaza de lege.. nu ii intereseaza de vinovatie sau nu.. judecatorii coreti trebuie inlaturati cu ori ce pret... iar altii corupti si deci santajabili pusi in loc... daca esti prea orb sa vezi asta .. iti meriti soarta!
      • +2 (2 voturi)    
        Pai daca (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:11)

        observator [anonim] i-a raspuns lui Observator2

        citesti atent ce am scris eu (despre infratirea judecatorilor cu infractorii) si cauza dosarului, tocmai pentru asta este cercetat si subiectul. Pentru ca pe bani sau alte avantaje nu infunda puscaria cu alde vantu, 'butoane', nastase, videanu, basescu, blaga, udrea, mitrea, catalin voicu, costiniu, pandele, verestoy, theodor athanasiu etc.
        Si mai am o intrebare: cum naiba reusesti sa identifici IP-urile PDL, ca eu nici pe al meu nu sant sigur ca se schimba la fiecare conectare. Asta cand postez de pe computer, ca atunci cand postez de pe telefon nici macar n-am IP.
        • +1 (1 vot)    
          IP (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:57)

          dorel [anonim] i-a raspuns lui observator

          Este tare faza cu IP invocat de tip, daca nu este o cacialma
  • +4 (4 voturi)    
    Adica cum imunitate (Miercuri, 12 octombrie 2011, 8:45)

    dorin bretan [anonim]

    Cucoana nu spune ca nu a pacatuit, zice ca e imuna. Poate stie cineva cum se face , sa iai si eu putina imunitate . Adica exista oameni intangibili, ? Atunci toate eforturile sunt zadarnice. Iti cumperi unu din asta si faci ce vrei .
  • -1 (1 vot)    
    inca ceva (Miercuri, 12 octombrie 2011, 8:51)

    ina [anonim]

    desi judecatoarea insasi se bucura de imunitate datorita functiei sale, sotul sau are imunitate ceea ce inseamna ca perchezitia DOMICILIULUI sau nu se poate face indiferent cine mai locuieste in el. Ati inteles ma, castravetarilor? e vorba de domiciliu....poate sta in el pisica si purcelul, nu doar sotia !
    • +1 (1 vot)    
      ba se poate (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:53)

      dan [anonim] i-a raspuns lui ina

      Sotul are imunitate pentru: "opiniile sau voturile exprimate în cursul dezbaterilor adunarii, comitetelor sau comisiilor""
      Atat. Nu are imunitate la trafic de droguri, crima, coruptie....

      Iar perchezitia domiciliului se poate face. Nu scrie nicunde ca nu se poate.

      Ai inteles ma lubenita?
    • +1 (1 vot)    
      Nimic nu e intamplator (Miercuri, 12 octombrie 2011, 11:06)

      Castravet [anonim] i-a raspuns lui ina

      Si UE ce zice ?
      Ca este foarte mare coruptie la varf in justitie,... la domiciuliul judecatorului sau la domiciliul borfasului....
      Adica: coruptia e la varf nu la domiciliu!
      Poate raspunzi la intrebarea: de ce s-a ajuns aici?
      "Samanii judecatori!"
  • +5 (5 voturi)    
    Un lucru este cert si de neiertat... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 9:18)

    Rescatorul [anonim]

    sistemul juridic din Romania, magistartii corupti si aparatorii lor din cardasia USL, sunt adevaratii dusmani ai Romaniei, cei care blocheaza calea tarii catre modernitate, civilizatie si lumea buna. Rusine celor care apara pe dusmanii tarii, dovediti deja prin raportele UE si faptele lor evidente! Sunt chiar asa de nemernici incat sa sacrifice viitorul unui popor!?
  • +1 (1 vot)    
    coruptia romana sta la masa cu politiceni romani (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:31)

    tepes [anonim]

    Ne miram de judecatori romani? Dar curtea constitutionala care aproba legi neconstitutionale pe banda rulanta ce spuneti. O fi corupti judecatori dar curtea care da drum la legi care incalca constitutia si in final drepturile a milioane de cetateni ce spuneti? In Romania domneste doar bunul plac al unei gasti de politiceni corupti care voteaza legi contra poporului care fac presiuni in jusitite si in toate sferele societati romanesti. Gasca e formata de politiceni din tot spectrul politic. Fiecare partid are faliti sai adica corputi sai. Cetateanca care se intituleaza judecator ar trebui sa taca. Daca esti nevinovat poti sa permiti orice control al insitutilor statului pentru ca nu ai ce ascunde. Ea acum se ascunde dupa niste eventuale vicii de procedura ca sa scape.