Adunarea Parlamentara NATO, Bucuresti

Rusia cere clarificari Romaniei privind scutul antiracheta si intreaba daca tara noastra a primit mandat de la NATO pentru a semna acordul cu SUA

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 14:01 Actualitate | Esenţial


Seful delegaţiei din partea Dumei de Stat a Federaţiei Ruse, Musa Manarov, prezent sambata in cadrul Comisiei pentru aparare si securitate a Adunarii Parlamentare NATO, l-a intrebat pe secretarul de stat in Ministerul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, daca Romania priveste scutul antiracheta ca unul european sau ca pe unul american. Totodata, reprezentantul delegatiei ruse l-a intrebat pe Bogdan Aurescu daca, pe langa gazduirea elementelor sistemului antiracheta la Deveselu, Romania va mai avea si alte contributii la scutul american.

Mai mult, Musa Manarov, seful delegatiei din partea Dumei de Stat a Federatiei Ruse, i-a cerut secretarului de stat roman sa clarifice daca acordul semnat de Romania cu Statele Unite este unul intre doua state, semnat la doua nivele intre cele doua tari, sau daca Romania a avut mandatul NATO pentru a semna acordul cu SUA.

Aurescu a raspuns amintind ca acordul dintre SUA si Romania privind scutul racheta a fost facut public pe 23 septembrie si ca "la Summitul de la Lisabona s-a adoptat un concept strategic, care a confirmat indivizibilitatea securitatii pentru statele membre NATO. Rusia a fost si ea invitata sa construiasca sistemul european antiracheta. Ma intereseaza care este parerea dumneavoastra privind contributia europeana la construirea sistemului antiracheta in Europa".

"Am ajuns la un nivel de transparenta fara precedent si am facut un gest care arata ca nu avem nimic de ascuns atunci cand am publicat acordul semnat cu SUA. Este un sistem european de aparare antiracheta. Sunt acorduri semnate intre mai multe tari: Romania-SUA, SUA-Polonia, SUA-Turcia. Sunt implicate si Spania si Olanda. Este o contributie solida a tarilor europene la dezvoltarea acestui sistem care momentan este american", a spus Aurescu.

"Acest sistem a fost sustinut de catre NATO. Cand am semnat acordul cu SUA nu aveam mandat scris de la secretarul general NATO, dar deciziile sumiitului de la Lisabona sunt clare. Mai mult, pozitia secretarului general NATO dupa ce am semnat acordul cu SUA, cum ca saluta aceasta decizie, este elocventa", a finalizat Bogdan Aurescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6090 vizualizari

  • +34 (38 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 14:15)

    [anonim]

    • +18 (18 voturi)    
      Rusia isi manifesta ingrijorarea... (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 15:56)

      judex [anonim] i-a raspuns lui

      ...ca Ro se departeaza prin scutul antiracheta de perceptele ortodoxiei si isi ascunde acum celalalt obraz, dupa palma primita de la Rusia in ultimii de 75 de ani. Ca urmare, as categorisi interpelarile dlui Manarov ca fiind, pur si simplu, obraznice.
  • +15 (17 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 14:39)

    dan [anonim]

    Culmea tupeului !!!!!!!
  • +17 (19 voturi)    
    Aha (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 14:46)

    Musa Celebi [anonim]

    Si rusii de la cine au avut mandat sa se considere mostenitorii URSS? Romania are un parteneriat strategic cu USA, putea fi o initiativa bilaterala, oricum nu e treaba rusilor, carora le pasa de acorduri (vezi Istanbul si retragerea din Transnistria) doar daca e in avantajul lor.
  • +21 (23 voturi)    
    From Dusk till Dawn (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 14:47)

    Trojan.H [utilizator]

    Acum, nu mi-e foarte clar, Rusia "intreaba" Romania? Sau ii cere socoteala? Hmm...
  • -11 (11 voturi)    
    PUTINA VREA CE,,,! (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 14:49)

    harry [anonim]

    RUSUL,,,vede alta ferestra ca asa are adn-l politic ca tara si ca sistem geoplitic, sa fi tara precauta ca rom azi este firesc. scutul da nota intre libertate si dictatura imperiala a unui tari ca rusia.
  • +12 (14 voturi)    
    Nu avem voie nici sa ne aparam? (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 14:58)

    zexe [anonim]

    Cat tupeu! ...maine, te pomenesti ca ne va cere sa ne impuscam intre noi. Dar numai cu Kalasnikov, AK-47, noi, importate prin Camera de Comert Romano Rusa.
    • -19 (21 voturi)    
      sa ne aparam da! (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 15:45)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui zexe

      dar... de ce sa ii aparam pe americani?
      Scutul antiracheta nu apara romania, nu apara uniunea europeana. Apara doar statele unite. se stie asta.
      • +5 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 19:36)

        [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

      • +3 (3 voturi)    
        Sira Spinarii pentru o tara. (Duminică, 9 octombrie 2011, 0:04)

        Sar Castic [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

        Partial ai dreptate - scutul nu e pentru apararea Romaniei. Dimpotriva, o face vulnerabila atacurilor.

        Dar care e alternativa, mai ales in lipsa unei forte armate viabile. Chiar in aceasta perioada de relativa decadere a Armatei Rosii, un atac din est va fi imposibil de oprit (atac ipotetic). Armata Romaniei e inca destul de nepregatita pentru o armata profesionista. Dotarea se imbunatateste, dar e departe de ideal.

        Sint de acord cu parteneriatul cu SUA, dar in conditiile in care Romania isi imbunatateste armata si dotarea ei. Pentru a putea face singura oricaror probleme. E posibil.

        Dar nu si fara stimulare economiei. Romania are nevoie de o clasa de mijloc destul de afluenta care sa impinga economia si sa creeze finantele necesare acestui plan. E posibil.

        In principiu. :)

        Taxarea la singe a Romanilor care abia cistiga sa traiasca de pe o zi pe alta nu e o solutie - statul tot nu cistiga prea mult, cei bogati nu simt nimic, iar populatia se incrinceneaza si devine irascibila - asta ii caracterizeaza pe Romani acum, din pacate, aceasta incrincenare care elimina diverse straturi umane - politetea, generozitatea si altele...

        As mai zice, dar cred ca am divagat destul... :)
  • -15 (19 voturi)    
    Amerosovietism (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 15:05)

    Amerom [anonim]

    Aha, m-am dumirit... Deci momentan este american... Si, presupun, tot momentan este si defensiv... Traiasca lupta pentru pace! Traiasca prietenia de nezdruncinat romano-americana!
    • -16 (18 voturi)    
      din pacate... (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 15:15)

      degetu' maro [anonim] i-a raspuns lui Amerom

      vezi tu Ameron, propaganda antiruseasca este atat de evidenta si de nociva si de agresiva in Romania, incat practic oamenii astia nu isi dau seama ce consecinte negative si devastatoarea o sa aiba...pacat. O rugaminte: nu vreau sa mi se raspunda, va rog. Multumessc.
      • +10 (12 voturi)    
        !!!? (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 18:26)

        CMD [utilizator] i-a raspuns lui degetu' maro

        De ce nu pleci in URSS
      • +2 (2 voturi)    
        Lasa-ne! (Duminică, 9 octombrie 2011, 0:55)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui degetu' maro

        Ne ameninti la noi acasa, dar gindeste-te ca nu doar romanii dispretuiesc amenintarile sovietice! Exista sute de milioane de europeni si asiatici care v-ar rupe cu placere ... ideile.
      • +2 (2 voturi)    
        Ub singur citat din Carol I al Romaniei (Duminică, 9 octombrie 2011, 11:08)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui degetu' maro

        "Mai bine alaturi de germani la infrangere decat alaturi de rusi la victorie" aproximativ 1878.
      • -2 (2 voturi)    
        iti raspun eu... (Duminică, 9 octombrie 2011, 16:00)

        Misa [anonim] i-a raspuns lui degetu' maro

        Dar cu BRAVO !!! Nu pot decat sa ma bucur ca mai exista oameni cu pozitii echilibrate! Romania din cauza politicii imbecile anti-rusesti a pierdut enorm din punct de vedere economic.
        Cat de mult ar fi avut de castigat tarisoara asta daca economia sa nu ar fi atat de dependenta de zona euro! Daca am fi exportat mai mult si pe alte meleaguri. Dar nu Domnule, nu.... Noi suntem razboinici! Francezii si germanii au reusit sa treaca peste trei razboaie pentru apararea propriilor interese. Noi o tinem langa cu tezaurul si cu cei 45 de ani de comunism!
    • +2 (2 voturi)    
      Si eu sunt dumirit de mult (Duminică, 9 octombrie 2011, 11:06)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Amerom

      Tovarisci prietni a romano-americana e infinit maai putin nociva pentru Romania decat "prietenia" romano-rusa care si-a aratat "roadele" otravite de la cDimitrie Cantemir incocae. Mai citeste istorie , pentru ca nu am nici spatiu nici timp sa te alfabetizez in acest domeniu.
  • +15 (19 voturi)    
    Obisnuit (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 15:10)

    cata [anonim]

    Comportament obisnuit al rusilor.
    Bine pregatit Aurescu - mai sunt si romanii pentru care tara asta mai inseamna ceva.
    Si apropo,acest Musa Manarov nu este unul dintre cosmonautii rusii care au stabilit recorduri de stat in spatiu ? Lipsa indelungata a gravitatiei se pare ca il face sa gandeasca cu picioarele.
  • +22 (24 voturi)    
    tupeu bolşevic (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 15:13)

    ro [anonim]

    tocmai au aprobat în Parlament o armată de ocupaţie în Georgia (Abhazia şi Osetia de Sud) şi ne cer nouă lămuriri, clarificări, explicaţii etc.

    mujicul tot mujic
    • -8 (8 voturi)    
      am inteles (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 20:44)

      unu [anonim] i-a raspuns lui ro

      nu ca armatele americane de ocupatie din Irak, Afganistan, Kosovo, alea is armate de ocupatie care planteaza flori. stiu, stiu, functioneaza propaganda.
      • +6 (6 voturi)    
        da, dom'le (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 22:19)

        ro [anonim] i-a raspuns lui unu

        te-ai prins...
        aşa e: nu există nici o diferenţă între Rusia şi SUA

        da' nici între tine şi Ion Iliescu, tovarăşe
      • +1 (1 vot)    
        Ai dreptate in privinta propagandei (Duminică, 9 octombrie 2011, 11:10)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui unu

        Propaganda sovietica si rusa te-a orbit complet si ai doua unitai de masura, una pentru americani si alta pentru rusi.
  • +13 (13 voturi)    
    Cuba 1961 (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 15:20)

    Lucifer [anonim]

    Rusii au dus rachete ofensive pe ascuns. Asa ca sistemul defensiv e necesar mai ales ca generalii rusi dadeau arsenalul din Ucraina pe votca.
  • +8 (8 voturi)    
    geografia (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 15:25)

    yckx [anonim]

    n'ai cum s'o inseli.
    este un scut pentru toata lumea euro atlantica.
    tov. putina vorbea de uniunea eurasiatica.
    s'au plasat singuri, acolo unde le este locul, in asia.
    deci, ce e greu de priceput pentru un musa ?!
    musa(i) ca nu'i asa greu de precipit.
  • -18 (20 voturi)    
    Destepti eram daca ramaneam independenti dupa ce (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 15:55)

    Radu Humor [utilizator]

    Destepti eram daca ramaneam independenti dupa ce am reusit sa iesim de sub ciubota ruseasca.
    Numai ca noi ne-am varat repede sub papuc americano-israelian de sub care n-o sa iesim decat cu picioarele inainte ;)
    • -12 (12 voturi)    
      OK (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 16:08)

      ioil [anonim] i-a raspuns lui Radu Humor

      cred ca era cea mai buna varianta!
    • +18 (20 voturi)    
      Vin vremuri tulburi la nivel mondial (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 16:21)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Radu Humor

      Numai debilii au impresia ca pot supravietui singuri. Avem nevoie de aliati care-si tin cuvantul, iar tarile europene precum Franta si Germania ne-ar vinde pentru o butelie de gaz. SUA in schimb ne-a fost alaturi chiar si la infaptuirea Unirii, ei fiind cei ce s-au batut pentru dreptul la autodeterminare al popoarelor europene!

      In relatiile cu Israelul trebuie sa profitam de directia total opusa pe care a luat-o Turcia. Ca e moral sau nu ceea ce face Israelul prin Orientul Mijlociu nu va mai conta atunci "the s**t hits the fan".

      Singurii europeni pe care mai putem conta sunt polonezii, si ei aflati in aceeasi situatie cu noi.
      • -11 (11 voturi)    
        multumesc, m'ai facut sa rad (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 18:09)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

        cate aberatii.. am ras, ne'am ganditi cum am face terapie cu unii oameni lasandu'i sa va tortureze pe cei ca tine..
        auzi.. invata istorie si apoi end urself. *hits the fan of whoever.
        • +2 (2 voturi)    
          Doar o intrebare rusnacule (Duminică, 9 octombrie 2011, 0:21)

          George [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

          Pentru ce-ar trebui sa dea Romanai socoteala Rusiei???? Ce, Rusia da socoteala cuiva pentru nelegiurile pe care le-a facut de-a lungul istoriei si nelegiuiri pe care inca le face? Cand o sa-si elimine Rusia arsenalul nuclear dar si pe cel conventional, cand o sa-si retraga Rusia draga dumitale armata din Transnistria si cand o sa lase Georgia si alte tari vecine in pace, cand o sa-si ceara Rusia scuze pentru toate crimele comise impotriva multor popoare de pe lumea asta, poate atunci o sa ne mai imbunam si noi atitudinea fata de acesti nemernici. Dumneata n-ai decat sa te tarasti in genunchi in fata stapanilor tai de la Moscova. Nerusinatule!
        • +1 (1 vot)    
          Iar tu m-ai impresionat poana la lacrimi (Duminică, 9 octombrie 2011, 11:13)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

          Istorie, dar istorie adevarata nu propaganda ruso-bolsevica ar trebui sa inveti tu.
        • +2 (2 voturi)    
          da ris de hiena (Duminică, 9 octombrie 2011, 13:11)

          tepes [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

          De unde ai aparut,-puriule, ce hram porti ,probabil esti unul dintre cei cu miinile patate de singe si indocrinat de sovietism criminal,dispari in catacombele de unde ai iesit javra jegoasa.
    • +7 (11 voturi)    
      Naiv (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 16:27)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Radu Humor

      Nimeni nu a fost vreodata, nu este si nu va fi vreodata independent. Trebuie sa fii naiv sa crezi asta.
      In ceea ce priveste partea de care suntem e incotestabil ca este cea mai buna. Americanii fac parte dintr-o mana de popoare care au niste valori si care fac totul cu mare seriozitate (SUA, Franta, Germania, etc.). Acestea sunt popoarele care au fost si vor fi pentru totdeauna cele mai dezvoltate ca urmare a modului lor de a gandi.
      Rusia va face tot timpul parte din tarile in care o mana de oameni gandeste pentru toti si care nu va exista liniste decat cu o conducere cu pumn de fier.

      P.S. Natiile nu se schimba niciodata si mentalitatile vor ramane la fel. Istoria a aratat-o.
    • -3 (5 voturi)    
      !!! (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 18:28)

      CMD [utilizator] i-a raspuns lui Radu Humor

      Nu puteam ramine independenti,pt ca erau/sint prea multi TRADAATORI DE NEAM!!!
      • +2 (2 voturi)    
        Asa ca tine? (Duminică, 9 octombrie 2011, 0:24)

        George [anonim] i-a raspuns lui CMD

        ....
  • +9 (9 voturi)    
    Iar rusii! (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 16:46)

    eugen [anonim]

    Se simt amenintati,sau care e problema lor,de trebuie sa le dam raportul si cand taiem vreo gaina?Romania are alti aliati,care e clar ca nu sunt pe placul lor,daca se simt cu musca pe caciula,e treaba lor,dar nu vad de ce trebuie sa le dam explicatii.Rusia nu mai este o mare putere nici economica,nici militara,iar asta se pare ca-i roade pe ei,faptul ca nu toata Europa se inchina la ei si la gazele lor.Semnarea acordului,in privinta scutului antiracheta,este un pact incheiat intre doua state,membre NATO,iar din cate stiu,Rusia nu este membru NATO,asa ca cu alta ocazie(poate).Toata stima domnului Aurescu,pentru raspunsul dat rusilor.
  • +12 (12 voturi)    
    Strategia (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 17:23)

    Vlad-I [utilizator]

    De moment romanii sa tina cu dintii de alianta cu america, din motive simple, americanii sunt aliati mult mai de cuvant decat europa de vest, iar bugetul lor pt. aparare deste de 15X mai mare decat al rusiei. Romanii sa nu mai fie zgarciti cand vine vorba sa-i ajutam pe americani, este un fel de investitie in viitor. Oricum america a tinut la respect multe forte rele ale planetei.
  • -8 (8 voturi)    
    Iar suntem prinsi cu lectia nefacuta... (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 20:17)

    Lucky [anonim]

    Personal gasesc intrebarile reprezentatului rus foarte pertinente, fine si in acelasi timp dureros de penetrante...
    Ce ma surprinde este nu ca analistii romani nu au prevazut aceasta intrebare ci cum analistii americani au avut o asemenea scapare.
    Aici problema se pune in a crea fisuri intre Europa - NATO si Europa - SUA, iar rusii sunt exceptional de talentati in exact acest lucru.
    Romania nu a invatat inca nimic nici acum cand, dupa atatia ani de la intrarea sa in NATO, sunt destule voci in Europa care o acuza de ajutorarea SUA in organizarea unor centre de detentie ilegala pe teritoriul romanesc...
    Ar fi recomandabil si cu siguranta mai putine dureri de cap pentru mai tarziu, daca Romania isi va lua toate masurile sa se acopere fata de Europa/NATO in orice intreprinde direct cu SUA...
    • +2 (2 voturi)    
      Zau? Ce vorbesti bre rusnacule? (Duminică, 9 octombrie 2011, 0:03)

      George [anonim] i-a raspuns lui Lucky

      Zau asa mai coada de topor? Dar noi n-ar trebui sa le cerem rusilor socoteala pentru arsenalul nuclear si pentru rachetele pe care le pot lansa oricand poftesc impotriva tarii noastre? Ce-ai vrea tovarase filorus? Ca Romania sa plece capul in fata neobrazarii rusesti? Nu-ti este rusine?

      P.S. Noi te-am prins pe tine cu altceva tovarase coada de topor. Cu lectia proruseasca prost facuta.
      • 0 (0 voturi)    
        minte de pui... (Duminică, 9 octombrie 2011, 13:36)

        Lucky [anonim] i-a raspuns lui George

        daca taceai filosof ramaneai...
        Comentariul meu nu este pentru mintea ta.
        mai mergi la scoala, citeste mai mult, si, pana atunct, mai abtinete de la comenatrii in probleme care sunt peste capacitatea ta de intelegere.
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Duminică, 9 octombrie 2011, 16:34)

        Misa [anonim] i-a raspuns lui George

        Nu! Nu asta am vrea! Am vrea sa vedem cum din slugoi pro-sovietici nu ne transformam in slugoi pro- americani! Sa vedem ca incetam odata pentru vecie sa ne mai prosternam in fata cuiva.
        Cand un francez pune sub semnul intrebarii ratiunea de a exista a scutului antiracheta respectiv, taceti ca sobolanii ca doar e francez si are dreptul sa vorbeasca! Cand insa un francez se amesteca in modul cel mai scarbos posibil in politica interna a unui alt stat membru NATO (Turcia) sariti cu totii in apararea Frantei (aici fac referire la un alt subiect recent referitor la care nu ati ratat ocazia de a va dovedi obedienta). Iar cand un politician rus pune sub semnul intrebarii o initiativa criticata chiar de unii reprezentanti ai pactului nord-atlantic, tropaie hormonul in voi! Uitati ca americanii v-au lasat tara pe mana rusilor! Uitati ca nu au miscat nici un deget ca sa apere Romania de comunism! Uitati cum inainte de asta Polonia a fost sfartecata de Gernania si URSS sub ochii ingaduitori ai acelorasi puteri pe care le proslaviti voi acum, crezand cu o tarie vecina cu prostia ca vor trage macar un glont impotriva ursului de la rasarit ca sa va apere pe voi.
  • +1 (1 vot)    
    Cosmonaut (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 20:49)

    Soiuz [anonim]

    Ma intreb daca acest Musa Manarov este unul si acelasi cu cosmonautul cu acelasi nume care a stabilit recordul de ramas pe orbita de 365 zile, prin 1988. S-ar putea sa fie si vorba de ceva sechele...
    • +3 (3 voturi)    
      Cosmonăuc (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 22:08)

      Cosmonăuc [anonim] i-a raspuns lui Soiuz

      Nume de sortiment de vodca, apucaturi de colhoznic, impresii de stapan aflat in sevraj, Prietenii lui Ilici par chiar mai prosti si mai nesimtiti decat exponatul fost prezidential.
  • +3 (3 voturi)    
    M-am saturat de neobrazarea rusilor (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 23:58)

    George [anonim]

    Ce tot ii f... grija de noi pe rusnacii astia? M-am saturat de gunoaiele astea care ne tot cer socoteala pentru tot ce facem. Ce-ar fi sa le cerem si noi socoteala acestor nemernici pentru prezenta armatei lor in Transnistria dar si pentru arsenalul lor nuclear si rachetele pe care le-ar putea lansa oricand asupra tarii noastre? Romania are tot dreptul sa se apere si punct! Rusia nu are nici un drept sa ne noua ceara socoteala! Hai siktir Rusia!
    • 0 (0 voturi)    
      prudenta este mama intelepciunii (Duminică, 9 octombrie 2011, 13:28)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui George

      Mai George in principiu sint de acord cu tine,dovada ca ti-am acordat un plus cu nr.3,insa nu trebuie sa uitam ca nu ne putem permite sa fim prea vocali,vecinul de-la rasarit este mult prea puternic ca-sa ne permitem o pozitie de fronda,asadar,o pozitie pacifista dar ferma este calea de urmat.Celelalte probleme tehnice trebuie lasate in seama SUA,ei stiu mai bine ce este de facut,si au raspunsuri pe masura.
  • +2 (2 voturi)    
    Remarca (Duminică, 9 octombrie 2011, 0:14)

    George [anonim]

    Iata cozile de topor antiromanesti cum se deconspira pe forumuri!!! Filorusi pur-sange. Chgiar daca nedeclarati. Sa va fie rusine filorusilor! Nu ganditi si nu simtiti romaneste!!! Sa va fie clar, tara noastra are dreptul sa-si faca propria politica externa si de aparare precum pofteste, si nu cu voie de la Moscova, asa cum vreti voi!!! Romania nu este sluga Moscovei! Sa va fie rusine cozilor de topor! Plecati in Rusia tradatorilor!!! N-aveti ce cauta intr-o Romanie ce si-a castigat in sfarsit o alianta care n-o umileste. Rusia ne-a nenorocit tara sute de ani la rand. Ne-a furat teritorii si bogatiile si voi vreti sa facem precum ne dicteaza neobolsevicii de la Moscova? Cum indrazniti nemernicilor? Romania nu are pentru a ce da socoteala Moscovei! Punct.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa le dam peste nas rusofililor din Romania! (Duminică, 9 octombrie 2011, 1:07)

    Florin [anonim]

    Prezenti si pe-aici pe forumul asta de discutii. Mai caricaturi filoruse, tara asta de care voua nu va pasa nu trebuie sa ceara incuviintare Moscovei ce face si ce are sa faca oricand in viitorul ei! Pricepeti asta? Stiu, asta nu va convine. Stapanii vostri mai de la est v-au pus sa latrati lozincile cu "independenta", dar nu tine. Nu toti suntem atat de idioti si cozi de topor ca voi, ca sa nu ne prindem ce hram rusesc purtati. La Moscova cu voi rusofililor! Jigniti memoria milioanelor de romani cazuti victime ciumei rusesti. Iar asta e inacceptabil si revoltator.
  • +2 (2 voturi)    
    Scutul... (Duminică, 9 octombrie 2011, 8:48)

    ion cuibar [anonim]

    Rusia actuala se considera urmasa URSS si a imperiului tarist si nu va uita niciodata dorinta lui Petru I ,de a ajunge la Bosfor. Dand dovada de slabiciune si acceptand ca rusii ,in bataie de joc ,sa mentina armata a XIV in Moldova , intregul occident a contribuit la revenirea Rusiei la pretentii din ce in ce mai mari, exact ca URSS. Si santajul cu gazul este prea usor acceptat de occident . Singura modalitate de ai tine cat de cat in frau poftele de suprematie ale Rusiei este ca occidentalii si in principal UE sa faca tot ce este posibil pentru intrarea Ukrainei in UE. Ukrainienii ,ukrainieni ,nu i-au inghitit niciodata pe rusi ,dovezi de vreti ,primirea cu flori a nemtilor in'40 ,inrolarea a sute de mii in armata germana si recenta declarare a independentei.Oare rusii au intrebat pe cineva cand au semnat Pactul Ribentrop Molotov si actul adidional secret prin care au rupt Basarabia ,Bucovina de Nord si tinutul Hertei din trupul Romaniei Mari? Le-a iesit pe nas si le v-a mai iesi ocidentalilor imensa greseala de a se alia ,in dorinta de ai invinge pe nemtii , cu imperiul rosu .Oricum ,dupa modul ratos in care reactioneaza Rusia cred ca ar trebui sa reintroducem serviciu militar obligatoriu ,chiar si numai pentru instruirea tinerilor sa tina o arma in mana ,sa reluam productia de armanent si sa intarim aliantele cu cei care au puterea ,inclusiv nucleara,sa tina in frau pretentiile dominatoare ale rusilor.Prieteni nu am fost si nu vom fi niciodata cu cei care in decursul istoriei nu au vreut decat sa ne acapareze.Stefan cel Mare si Sfant desi s-a inrudit cu ei ,cunoscandu-le firea si intentiile ,a preferat sa inchine Moldova turcilor ,cu care s-a razboit toata viata ,decat rusilor.De aceia este sabia vifeazului la muzeul Topkapi din Istambul si nu la Kremlin ,acolo-i tezurul furat de rusi.
  • +2 (2 voturi)    
    Rusii inteleg cu dificultate... (Duminică, 9 octombrie 2011, 9:38)

    Rescatorul [anonim]

    ca Romania nu mai este gubernie ruseasca, ca este stat membru UE si NATO. Nu-i nimic, or sa se obisnuiasca. Si-au batut destul joc de noi si ne-au spoliat fara scrupule, ca niste lacuste rosii. Ne-au adus numai rele. Pana si cu lovitura de stat din decembrie 1989. Ne-au pricopsit cu toate leprele bolsevice si KGB-iste. Sper ca nu se asteampta sa le mai si multumim pentru astea!