Emil Boc: Propunerea PSD ca elevii care au picat bacalaureatul sa intre la facultate sfideaza normele de bun simt

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2011, 19:49 Actualitate | Esenţial

Initiativa unor parlamentari PSD ca elevii sa intre la facultate fara promovarea examenului de bacalaureat reprezinta "o sfidare a normelor de bun simt" si este "degradant" pentru un partid sa faca o asemenea propunere, a afirmat, vineri, premierul Emil Boc, citat de Mediafax.

"Am vazut niste propuneri populiste de domeniul ridicolului la PSD. Dupa ce au lansat un program de guvernare care presupune majorarea deficitului cu 5 procente din PIB si ii intreb de unde vor aduce banii sa finanteze un asemenea deficit cu 5 procente in plus, am vazut o alta propunere populista in domeniul educatiei, de a se intra la facultate fara bacalaureat, ce inseamna o sfidare a normelor de bun simt si de ceea ce inseamna performanta si competenta in Romania", a declarat primul ministru, la Constanta.

El a acuzat PSD ca astfel doreste ca Romania "sa se afunde in mocirla" creata de social-democrati atunci cand au fost la guvernare, doar de dragul unor voturi care ar putea veni din partea celor care nu au luat bacalaureatul.

"Am incercat prin noua lege a educatiei nationale sa putem clasifica universitatile si programele de studiu, sa conteze in Romania cand ai terminat o facultate, PSD doreste compromiterea oricarui model de performanta in Romania si sa se afundam in continuare in mocirla pe care au creat-o in anii in care au fost la guvernare. Asta ar inseamna ca unui cetatean sa-i pui un bisturiu in mana si sa-l inviti sa opereze pe cord, pe creier, si sa-i spunem ca vedem apoi daca obtine diploma de medic sau nu. E inadmisibil la ce nivel a ajuns populismul in Romania doar de dragul de a obtine niste voturi iluzorii de la cei care nu au luat bacalaureatul. Este jenant si degradant pentru un partid sa faca asemenea propuneri", a mai spus Emil Boc.

Mai multi parlamentari PSD au propus ca in anumite conditii, unii dintre elevii care au picat bacalaureatul sa poata intra la facultate intr-un an pregatitor, iar anul viitor daca vor lua acel examen sa treaca in anul doi de facultate. Potrivit Gandul, senatorul PSD Ecaterina Andronescu a depus, miercuri, in Parlament o initiativa privind posibilitatea inscrierii la facultate pentru o parte dintre elevii care nu au promovat exmaneul de bacalaureat. Proiectul acorda dreptul tuturor absolventilor care nu au obtinut nota de trecere la toate probele, dar au inregistrat o medie de minimum 7, sa se poata inscrie inca din aceasta toamna in universitatea la care doresc, astfel incat pana la examenul de anul viitor sa beneficieze de un an pregatitor.























2064 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    caty... dute la culcare! (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:01)

    geanin [utilizator]

    d-na andronescu cred ca incepe sa intre in panica pt ca o sa-i cam rugineasca matrita de facut diplome.ca de acolo au iesit niste "eminenti" absolventi de facultate.in mare parte chiar analfabeti.dar trebuie sa o credem,pt ca vin alegerile si acest tip de invatamint promovat de dinsa si partidul dinsei au nevoie mare de bani pt campanie.ca Ponta nu mai are ce lua de la Turceni...
  • +13 (17 voturi)    
    Ar trebui (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:06)

    Lucifer [anonim]

    sa ne intrebari cum au intrat astia de la PSD la facultate....si ce au invatat.
    Androneasca - rector al Politehnicii din Bucuresti - cel putin jenant.
  • +14 (16 voturi)    
    PSD = USL = suntem mai presus de lege (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:15)

    dan [anonim]

    FSN, PSD ,USL, lupul isi schimba parul dar naravul ba. au incalcat legile, au terminat tara vanzand tot ce era de vandut si fortand milioane de romani sa emigreze iar in cazul in care nu au putut eluda legile le-au schimbat cu totul.

    Si asa promotorii hotiei si coruptiei in Romania vor sa temine si bacalaureatul iar facutlatile sa devina centre de asistenta sociala pentru toti analfabetii.

    Viitorul pe care PSD si USL il pregatesc Romaniei!
    • -1 (3 voturi)    
      Corectie (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:51)

      Amad [anonim] i-a raspuns lui dan

      PSD=USL=PDL=UDMR
      • 0 (0 voturi)    
        Da de ce? (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 0:09)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Amad

        De ce PSD =PDL? Da-mi te rog trei motive.
  • +12 (12 voturi)    
    Pai daca-i nesimtita (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:19)

    Constantin [anonim]

    e in ton cu parlamentul, deci are toate sansele sa treaca.
  • +17 (17 voturi)    
    an pregatitor... (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:25)

    UnCapsunarCanadian [anonim]

    nu ar trebui facut in facultate unde costa si bani plus cazarea pe (fostii) elevi... In Canada exista posibilitatea de a mai sta un an in liceu si sa iei numai anumite cursuri... Asa ceva s-ar putea aplica si in Romania.

    numai bine
    • +3 (3 voturi)    
      O idee buna, (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:53)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

      care transformata intr-o propunere legislativa ar fi o contraoferta excelenta fata de propunerea PSD-ului.
    • +7 (7 voturi)    
      an pregatitor (Vineri, 30 septembrie 2011, 22:02)

      ovi [anonim] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

      Exista doar un mic impediment la faptul ca anul asa zis pregatitor sa fie facut la liceu si nu la facultate, ma refer aici la facultatile din clica lui androneasca, de la cine sa mai ia banutii asa de necesari pentru ei. Obisnuinta bat-o vina, cand te-ai obisnuit cu bani multi si castigati usor(in schimbul unei foi de hartie), mai greu te obisnuiesti cu faptul ca nu se mai poate.
      Androneasco rusinea ar trebui sa te manance si numai la faptul sa te gandesti la asa ceva, darmite sa mai incerci sa o treci prin parlament. Din punctul meu de vedere distrugerea educatie nationale in tara asta pe parcursul anilor cand respectiva a fost ministreasa(suna a la Caragiale), tocmai a fost dovedita si cineva ar trebui sa faca asocierea intre interesele banesti ale respectivilor si acest fapt incontestabil care se numeste analfabetismul la nivel universitar.
      Cunosc persoane care nu stiu sa scrie corect romaneste si au terminat trei facultati si probabil vor mai face cateva doar parintii nu duc lipsa de bani, iar pe facebook esti in trend cand scrii ca ai trei licente si i-ti plac manelele.
    • +5 (5 voturi)    
      O meserie nu vrea nimeni sa invete? (Vineri, 30 septembrie 2011, 22:12)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

      Sunt destule meserii banoase ,pentru care nu-ti trebuie diploma de bacalaureat.Astia de la PSD sau obisnuit cu fabricile de diplome.Cunosc pe unii din PSD,parlamentari de ani de zile care au cate trei-patru diplome.Nu le trebuie dar se fudulesc cu ele.Unii din ingineri sau facut juristi si acum activeaza pe la comisia juridica a parlamentului.Sa nu credeti ca au si facut studiile de specialitate.Nu.Au luat numai diplomele.Astia sunt politicienii PSD.Asa au luat toti diplome fara a face studiile.Si Oprisan,si Vanghelie caruia madam Andronescu ii pregatea doctoratul,si Oana Mizil ,si Iordache,si Dragnea,si altii.
      • 0 (0 voturi)    
        Corect! O meserie! (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 0:48)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Chiar mi se pare ciudat ca oamenii nu se orienteaza si spre meserii - oricine are nevoie de mecanic, instalator, tamplar, zugrav. Dar majoritatea nu intelege ca nu toti suntem creati egali in ceeace priveste inteligenta, DAR societatea este creata intr-un asemenea mod incat este nevoie inclusiv de maturatori pe strada, de oameni care sa pune produse pe rafturi in magazine, oameni care sa culeaga legume. Nu putem fi toti licentiati sau mari oameni de stiinta.

        Personal am un vecin mecanic, de-o varsta cu mine (23) care castiga peste 4000 de lei pe luna!!! Face un pic mai mult ca mine si eu am cu 5 ani mai multa scoala ca el. (bine, e pana la gat in unsoare si jeg 10 ore pe zi dar scoate banu' serios)

        (PS: eu sunt licentiat - pe bune nu la particulara )
  • +2 (2 voturi)    
    facultate fara bac (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:40)

    D. [anonim]

    Daca ajung elevii in facultate fara bac... ce ar fi ca pasul urmator sa fie punerea copil de 2 ani prim ministru?
  • +4 (4 voturi)    
    Cel mai usor -sa distrugem oricare incercare buna (Vineri, 30 septembrie 2011, 21:00)

    ion roata [anonim]

    Pe cand ma aflam in facultate prin 1952 aveam colegi care nu aveau terminate nici clasele liceale si nu se puteau prezenta la sustinerea examenului de diploma pentruca nu isi terminasera liceul si nu aveau bacalaureatul.Aceasta fusese o initiativa a PCR de ai creia noi cadre pentru industrie si agricultura.Iata ca ne inapoiem in timp si copiem vechile matode comuniste care au atarnat greu in invatamantul romanesc si aceasta datorita initiativei parlamentare a unor parlamentari neocomunisti ai unui partid neocomunist care este PSD.
    Este o initiativa rusinoasa sid ditrugatoare in potriva timpurilor pe care le traim.Avem o Lege a invatamantului care incearca sa puna invatamantul din tara noastra pe fagas nou in acord cu vremurile noi pe care vrem sa le asezam in tara aceasta dar uita ca se gasesc niste scursuri ,niste ridicoli care au distrus scoala romaneasca dupa 1989 sub influenta si practicile neocomuniste cultivate de cei care au condus si conduc acest partid cu practici neocomuniste.
    Este rusinos ca acesti parlamentari neocomunisti cauta sa ne scufunde in mocirla si practicile lor neocomuniste dand dovada de primitivism ordinar si de lipsa de deontologie.
    Rusinos domnilor deputati si senatori neocomunisti,ajunge cu prostia pe care incercati sa ne-o insuflati in viata de zi cu zi.Nu va convine ca sa vazut clar cum ati dat chics cu metodele si practicile voastre ilogice care duc la un invatamant ineficient si slab.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Vineri, 30 septembrie 2011, 21:01)

    Vlad [anonim]

    TOTUL pentru voturi....
  • +5 (5 voturi)    
    halal profesoara (Vineri, 30 septembrie 2011, 21:07)

    tudormed [anonim]

    printr-o asemenea propunere madam andronescu nu face altceva decat sa nege sensul propriei sale existente.
    ca au facut-o si altii din jurul ei, mai treaca mearga. cand ai gandire de cocalar astfel de propuneri iti vin natural si ti se par absolut normale. dar ea, ca dascal ? jenant tare de tot.
    eu pot intelege ca foamea e mare, dar, ar trebui totusi, sa existe niste limite ale decentei pentru cei care pretind a avea o anumita educatie si pregatire.

    eu unul as propune altceva, ca cei care nu au bacalaureatul luat sa nu mai aiba drept de vot pentru a evita ca pe viitor sa mai existe asemenea specimene in parlament.
    si as mai propune ca cei care au asemenea initiative, care sfideaza orice limita a legii si a bunului simt, sa fie aruncati direct in puscarie pe viata, fara proces ca-i pierdere de vreme.
    • +1 (1 vot)    
      Liceul nu e obligatoriu (Vineri, 30 septembrie 2011, 23:00)

      un român [anonim] i-a raspuns lui tudormed

      E o problema: liceul nu e obligatoriu. Deci cu sau fara bac, ai drept de vot daca ai peste 18 ani
  • +4 (4 voturi)    
    de ce nu de la gradi?! (Vineri, 30 septembrie 2011, 21:39)

    all [anonim]

    ce ne mai complicam.. eu zic ca de la gradinita sa se treaca direct la facultate.... doamna androneasca ar trebui sa se gandeasca cum sa faca sa nu mai scoata someri din unele facultati din subordine..
  • +4 (4 voturi)    
    nesimtire (Vineri, 30 septembrie 2011, 21:42)

    Sorin [anonim]

    Acum vad ca totusi a pus conditia ca media generala sa fie 7. Adica macar le trebuie note mari la probele promovate si se adreseaza celor care au luat de genul 8,9,9,4 nu celor cu note de 2. Probabil in ideea ca sunt buni dar au avut un accident la o materie.
    Nici asa nu sunt de acord pentru ca aveau toamna sa repare acel presupus accident.
    • +2 (2 voturi)    
      Discrepante (Vineri, 30 septembrie 2011, 23:05)

      un român [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Iar asta ce spune despre elev? Dar despre profesori?
      La fel cum mi se pare ridicol sa ai 10 la oral la Romana si sa ai un amarat de 7 la proba scrisa la romana, la fel de ridicol e sa ai note mari la unele materii si sa pici la altele.
      Note mari la unele, note de trecere la altele mai merge. Dar sa pici...e ca si cum n-ai dat pe la scoala la anumite ore.
      Discrepantele astea ridica mari semne de intrebare.
  • +4 (4 voturi)    
    an pregatitor (Vineri, 30 septembrie 2011, 22:18)

    miki [anonim]

    Pai cel mai bine cred ca sar pregati daca ar repeta clasa a-XII-a.Iar cei de la PSD in frunte cu Androneasca lor sa isi ia voturi din alta parte si sa nu mai abureasca niste tineri care si asa nu prea stiu de unde vin si incotro merg.Si asta tot din cauza d-nei in cauza.
  • +5 (5 voturi)    
    Initiativa PSD (Vineri, 30 septembrie 2011, 22:32)

    Nicolae [anonim]

    Ecaterina Andronescu Prorector zice "BACNOTE", Olguta Vasilescu z ice MAI ARE DECAT DOUA ZILE" Aceste doua persoane au facut propunerea privind absolventii care nu au luat bacalaureatul.Nu ma surprinde
  • +4 (4 voturi)    
    ECATERINO ,, (Vineri, 30 septembrie 2011, 22:36)

    lori [anonim]

    E O VORBA ROMANEASCA ,, LA FINAL CU DRIC LA , poarta, asta vrei sa faci din invazamintul romanesc superior.
  • 0 (0 voturi)    
    van ghelie student? (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 8:08)

    gigi n [anonim]

    Nu inteleg de ce se mira lumea de propunerile psd-propuneri care prin definitie nu pot fi decat fie tampite,fie populiste-siu in mod special de propunerile celei mai mari Abramburice de după 1990.Este totusi de inteles faptul ca vrea sa isi ajute numerosii colegi din conducerea psd care nu au bacalaureat.Tot inapoi,tovarasi !