​FOTOGALERIE Imagini spectaculoase cu Dunarea la Rasova si la Cernavoda

de DGP     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2011, 15:25 Actualitate | Esenţial

Fotogalerie: Dunarea, la cel mai scazut nivel din ultimii ani
Dunarea nu scapa de seceta prelungita. Debitul fluviului s-a injumatatit fata de media anuala, determinind activarea clauzei de forta majora la Hidroelectrica. Si agricultorii sint afectati de scaderea nivelului Dunarii, iar navigatia este intrerupta pe mai multe tronsoane ale fluviului.

  • HotNews.ro va prezinta o fotogalerie cu imagini surprinse in aceste zile la Cernavoda​ (click pe imagine pentru a deschide FOTOGALERIA)





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

12746 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    faine poze (Vineri, 30 septembrie 2011, 15:33)

    sorin [anonim]

    dar n-am inteles niciodata de ce Hotnews posteaza asa imagini mici... pot fi ele de calitate daca nu vezi nimic in ele !!! Pai asta e rezolutie pt. anul 2011???? 400px × 246px.... Si pozele facute cu orice telefon de pe piata sunt mai mari decat atat. Pacat de subiectul fotografiilor....
    • +2 (2 voturi)    
      Zoom (Vineri, 30 septembrie 2011, 15:48)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      Clik pe poza din stânga pentru Zoom.
      Sunt într-adevăr mici: lățime de 800px, când orice monitor acum are măcar 1024px (1920px la cele HD).

      Totuși, rațiunea s-ar putea să fie una tehnică - prețul încetinirii site-ului dacă utilizează poze la rezoluții mai mari.
      • +1 (1 vot)    
        . (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 8:50)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu T.

        Mi-ar placea sa vad pe hotnews un fel de "Boston Big Picture" cu teme romanesti.
    • +1 (1 vot)    
      Subscriu (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 9:11)

      Veetor [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      Subscriu. Nu-s chiar 400px, dar ca sa ajungi la varianta "mare", dai 3 click-uri... Ti se deschide alta fereastra pe care trebuie dupa aceea sa o inchizi.

      Iar poza mare e de doar 800px latime, ceea ce mi se pare aiurea.

      Nu se poate un plugin elegant, in care sa ai sageti stanga-dreapta, si sa navighezi mai usor, fie ca vrei sa folosesti mouse-ul sau tastatura...?

      @ Claudiu T.: ma gandesc ca incetinirea site-ului e neglijabila... la ce preturi la hosting sunt la noi, si la ce viteze de transfer au, asta nu e deloc o problema.
  • -2 (4 voturi)    
    Baietii destepti din servicii au consumat toata (Vineri, 30 septembrie 2011, 15:44)

    Hidrofor [anonim]

    apa din lacul de acumulare cu firmele lor agreate sau acoperite. Astia patrioti adevarati ! In mod normal acolo era un tampon de debit pentru cel putin trei luni. Da' banu-i ochiu ( albastru al ) dracului. Da-l in satana de popor , ce mai conteaza ....
    Sa -nvartiti turbina bine !
  • +1 (5 voturi)    
    Cine spunea ? (Vineri, 30 septembrie 2011, 16:07)

    Dunarea secata [anonim]

    Ca Dunarea este o autostrada intre Romania si portul Roterdam in Olanda si ca sa vezi ce trafic de marfuri se face pe Dunare intre cele daoua de itzi sta mintea in loc. Intradevar Itzi sta mintea in loc sa crezi ca cineva crede ca se poate naviga intre acel Roterdam si Constanta in conditii de eficienta economica.In primul rand ca Dunarea nu este navigabila in tot timpul anului si nu se poate dezvolta un culoar de transport ca pe Rin .In aceste conditii nimeni nu se incurca sa tina unitati de transport pe Dunare si sa astepte clientii ca la iama nene .ca da faliment foarte rapid .Si inca un amanunt .Nu exista marfa care sa circule pe Dunare intre Roterdam si Constanta.Exista numai in visele ministrilor transporturilor care habar nu au de dunare si de adancimi si de calcul de cost si de cum merge marfa pe lumea asta si cam cat costa sa stai cu marfa sau sa nu ai apa pe Dunare sau sa nu fie dragat .Olandezii se amuza si intretin declaratiile sforaitoare.Si se infratesc anual orasele Roterdam cu Constanta intretinand iluzia unui culoar de navigatie intre ele pe Dunare.cand o sa afle ministrii ca asa ceva nu exista .Nu e nici apa si nici marfa.E numai ce e.Adica ce vezi.
    • +2 (4 voturi)    
      partea plina/goala a paharului (Vineri, 30 septembrie 2011, 18:49)

      Lolek [anonim] i-a raspuns lui Dunarea secata

      Dar asta nu inseamna ca lucrurile nu se pot imbunatati. Navigabilitatea nu este 365 zile pe an pe nici un fluviu, de la mama natura. E nevoie de lucrari pentru a creste navigabilitatea. Este de discutat ce presupune asta pentru Dunare, dpdv financiar, dar daca vrei poti. Dunarea ar putea fi o alternativa pentru fluxurile de trafic dinspre portul Constanta spre centrul Europei - ramane de vazut daca o alternativa viabila economic, adica daca nu costa mai mult sa o faci navigabila decat poti sa scoti din acea navigabilitate. Daca nu ai cifre si vorbsti doar din "senzatii", poate ar fi bine sa te abtii.
      • +1 (1 vot)    
        partea care nu se vede (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:45)

        troi [anonim] i-a raspuns lui Lolek

        si e mai proasta, e daca nu cumva episoadele astea se vor indesi. se pare ca tendinta e de accentuare a "golurilor". Ar fi ultima chestie care ne lipsea, pe langa degradarea solului.
        Dunarea a mai avut candva hat ani un brat care a secat, Carasu.