VIDEO Iasi: Un avion a lovit un porc mistret pe pista aeroportului din oras. Ministrul Educatiei, Daniel Funeriu, printre pasageri

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2011, 13:01 Actualitate | Esenţial

Un avion Tarom care efectua curse interne intre Bucuresti si Iasi a lovit un porc mistret joi seara, pe pista aeroportului din Iasi, in jurul orei 22:25. Avionul a lovit animalul dupa aterizarea pe pista din Iasi, in timpul franarii, insa procedura de franare si parcarea aeronavei au avut loc in deplina siguranta, arata un comunicat al companiei Tarom. Din motive de siguranta, cursa Tarom Iasi-Bucuresti de vineri dimineata, de la ora 6:00, ce urma sa fie efectuata cu aceeasi aeronava, a fost insa anulata.

Pasagerii au fost redirectionati catre alte doua curse Tarom cu plecare de la Iasi la orele 10:15, respectiv 13:00.

Potrivit Mediafax, la bordul avionului care a lovit un porc mistret joi seara, pe pista aeroportului din Iasi, se afla si ministrul Educatiei, Daniel Funeriu: "Am simtit o zdruncinatura, dar nu am stiut ce s-a intamplat. Abia acum aflu ca a fost vorba despre un porc mistret. Nu s-a creat panica printre pasagerii din avion", a declarat el.

"Roata cu care a fost lovit mistretul a ramas fara un senzor. Asta a fost tot. Nu s-a intamplat nimic grav, problema la roata va fi remediata. Porcul mistret a intrat prin gardul de sarma ghimpata. Nu avem cum sa-i pazim. Trebuie pus un gard metalic, pentru protectia pistei, insa nu sunt bani. Avem nevoie de fonduri europene pentru asta", a explicat vineri, presei, Gheorghe Corjauteanu, directorul aeroportului iesean.

























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4003 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Oare... (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:11)

    Radu [anonim]

    Nu era vreun elev care si-a picat bacul? Atentat sinucigas :).
    • 0 (2 voturi)    
      Pig (Vineri, 30 septembrie 2011, 22:24)

      dorin_aem [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Porcu doar ce picase bacul si vroia sal-l intrebe pe ministru daca e adevarat ce zice ponta ca poate intra la faculta si fara bac.
  • +2 (2 voturi)    
    porcul mistret (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:16)

    je [anonim]

    si cu porcu' ce s-a intamplat?
    • +4 (4 voturi)    
      Porcu a plecat cu un senzor in plus (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:57)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui je

      in loc de belciug
      • +1 (1 vot)    
        senzorul este acum belciug wireless (Vineri, 30 septembrie 2011, 18:53)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui denvarel

        Porcu a plecat cu senzorul pentru ca nu mai e la moda belciugul, acum e la moda tehnologia wireless.
    • +3 (3 voturi)    
      porcul (Vineri, 30 septembrie 2011, 14:22)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui je

      Seful aeroportului face un gratar deseara :P
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:21)

    Toma [anonim]

    "Avem nevoie de fonduri europene pentru asta" ..... si pentru ce altceva? Poate te aude Mos Craciun.....
  • +2 (6 voturi)    
    Fonduri europene ... (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:21)

    Vuia [anonim]

    Ati facut un proiect pentru a obtine fonduri europene? Spor la sta cu mina intinsa poate pica ceva din cer.
  • +1 (1 vot)    
    Ciohodaru, cum de n-ai fost pe faza? (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:23)

    admus [utilizator]

    Daca Ciohodaru era primar, cu proiectul lui tinea porcul pina trecea avionul, sau il ducea in noul spital de urgenta dupa impact?
  • 0 (0 voturi)    
    nu sunt bani (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:29)

    Bogdan [anonim]

    Cand o sa pice un avion (ce s-ar fi putut intampla daca avionul era un model de mai mici dimensiuni si la decolare, de exemplu?) atuncea sigur veti avea bani ca daca nu o sa va INCHIDA.
    Eu sper sa se ia totusi masuri de pe acuma, in sensul remedierii problemei. Daca nu Tarom, atunci macar firma care asigura aeronava sa faca un pic de gura.
  • +1 (1 vot)    
    Si zii asa,nu s-a intamplat nimic :))))) (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:31)

    caragiu [anonim]

    Dom, director,nu aveti bani ,va trebuie fonduri europene....Intrebare: da' le-ati accesat?v-ati zbatut sa le obtineti?ori mai degraba asteptati sa vina vreun ministru sa vi le faca cadou ??????? Nu s-a intamplat nimic,dar daca se intampla ???? De ce in Afganistan aeroporturile sunt imprejmuite si pazite si in Romania nu? dar daca intra un "porc" cu 2 picioare ?????AAAAA?????? esti un incompetent si ai face mai bine sa-ti dai demisia si sa lasi un administrator competent care SA FACA MACAR UN GARD!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ok, nu sunt bani ... (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:32)

    cristi [anonim]

    Nu sunt bani, asta inteleg, dar ce l-a oprit pana acum sa faca proiectul si sa ceara bani europeni, ca vad ca stie de unde sa ceara !? Abia azi a aflat ca are gard de plasa ...

    Ca bine zice vorba, Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si in buzunar. Ce astepta domnul director, sa vina cineva alergand spre el cu valiza cu bani?

    Sau sa spuna clar, domne nu pot nici cu bani europeni, ca trebuie sa vin cu 30% si nu am de unde. Ne lasa asa in aer cu explicatiile...tipic romanesc. Bine macar ca nu da vina pe porc.
  • +6 (6 voturi)    
    Fonduri europene (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:32)

    Incredibil [anonim]

    Am ajuns ca n-avem bani nici pentru un gard? Trebuie sa vina Europa sa ni-l faca?!!!! RUSINE!!! Daca se intampla ceva mai grav si se lasa cu victime oare am fi gasit bani de gard?
  • +1 (1 vot)    
    Hmmm... (Vineri, 30 septembrie 2011, 13:45)

    Suidakra [anonim]

    Pun pariu ca porcul tocmai picase BAC-ul anul asta! A vrut sa se razbune cumva dar nu i-a iesit. Poate la anu', cine stie ... vorbeam de BAC nu de razbunare.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 30 septembrie 2011, 14:09)

    Mario Popa [anonim]

    Asta din ce partid e?
  • 0 (0 voturi)    
    iasi (Vineri, 30 septembrie 2011, 14:32)

    ady [anonim]

    oras frumos..insa pista este asa de proasta incat din cauza denivelarilor nu poti vedea nici chiar un elefant pe pista ..daca nu ma credeti incercati..de vina e Nichita un incompetent de primar care face atac cand aude de centrale termice individuale..
  • +1 (1 vot)    
    demisia incompetentilor, imediat !!! (Vineri, 30 septembrie 2011, 14:46)

    dino [anonim]

    AEROPORT FARA GARD ?!?!? Amatorism desavarsit ...
  • 0 (0 voturi)    
    @Incredibil (Vineri, 30 septembrie 2011, 15:29)

    Cavalerul Bizantin [anonim]

    Domle Incredibil, dă-mi voie să-ţi răspund: da. Bani europeni pentru gard. Şi, cu voia ta, aş continua: bani europeni pentru ORICE, pentru fabrici de tăieţei, pentru becuri ecologice pe stâlpi de fibră de sticlă, pentru pioneze pe biroul primarului (sau pe scaun, dacă pofteşti), pentru curăţarea râurilor, pentru protecţia peşterilor, pentru ORICE putem să-i rupem din buzunarul Europei şi să-i băgăm în ţărişoară. Scrierea de proiecte şi lupta pentru absorbţia fondurilor europene mi se pare prioritate naţională absolută.
  • 0 (0 voturi)    
    In 2006 tot la Iasi un avion lovea un cal (Vineri, 30 septembrie 2011, 15:55)

    Rational [anonim]

    Cat de inteligent trebuie sa fii ca sa faci un gard dupa incidentul din decembrie 2006: http://stiri.rol.ro/un-avion-a-calcat-un-cal-25986.html
    Se pare ca conducerea ieseana (cacofonie intentionata) nu se ridica la nivelul necesar (de inteligenta) caci dupa 5 ani povestea se repeta!

    Iar directorul declara halucinant: ne trebuie bani europeni! Pt un gard de plasa?!? Culmea incompetentei si nesimtirii!
    In ritmul asta in curand o sa cerem bani pt WC in fundul curtii!!!!
  • +1 (1 vot)    
    pigs on the wing (Vineri, 30 septembrie 2011, 16:03)

    Socrates [anonim]

    Deja il ataca toti porcii pe Funariu, e evident ca reforma ii deranjeaza pe multi.
  • 0 (0 voturi)    
    oare (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:10)

    jiji [anonim]

    Pardon mon chere.. dar ce cauta primarul Nechita la ora aceea pe pista? masura pista?
  • 0 (0 voturi)    
    porcul (Vineri, 30 septembrie 2011, 21:32)

    de la munte [anonim]

    Dar ce s-a intamplat cu porcu'? Asta ma intereseaza pe mine.
  • 0 (0 voturi)    
    pai si (Vineri, 30 septembrie 2011, 22:32)

    hog [anonim]

    nu l-au chemat pe Tiriac?
  • 0 (0 voturi)    
    Am auzit de el (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 0:30)

    D. Baicoi [anonim]

    E ala cu colti de argint.
    Porcul.
    Adica, mistretul.
    Vreau sa zic, ala de nu fu in avion.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu v-ar fi rusine... (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 12:22)

    Ciprian A [anonim]

    Pe Baneasca am vazut caini vagabonzi inca de acum 2 ani !

    Cu cata nesimtire vorbiti voi ca ' nu avem bani de gard...'